nieuwjaeRswensch De Soester kerst-cross EVEN OM- EN VOORUITKIJKEN V.V.V.-nieuws Het oog gericht op een vi erhoging BETOGINGEN Vrijdag 30 december 1966 48e jaargang no. 99 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedcstraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Brand in de Petrus en Pauluskerk Schaatsers volbrachten nachtprestatietocht Meisje ernstig gewond Uitloting S.E.C. Gheluyt ter geleegentheyt van d'uytganck van het jaer onses Heeren MCMLXVI en (1'Intree van het Nieuwe Jaer Van de 67 deelnemers bleven er 20 over Coek v. d. Hulst winnaar Geslaagde kerstzangavond in de Julianakerk Auto zwaar beschadigd Takelarm grijpt P.U.E.M.-draden Kerstviering Ned. Vrouwen Eleetr. Ver. Doorgereden Alg. Bond van Bejaarden SOE5TER(ï)OÜRANT Abonn p. bwart. f 2.15 - per post f 3.40 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Het jaar 1966 heeft in Nederland meer beroering gebracht dan we hier over het algemeen wel kennen. We beleef den de buitennissige provo-activiteiten in Amsterdam en het veel gesmade maar vaak zo begrijpelijke optreden van de politie hiertegen. We herinne ren ons het huwelijk van prinses Bea trix met Claus von Amsberg, waarte gen nogal oppositie bestond die op ver schillende wijze tot uiting kwam. Er kwam een merkbare teruggang in de conjunctuur, met elkens weer berichten over sluitingen van bedrijven en ont slagen aan groepen arbeiders. En een kenmerkend feit in 1966 was het groei ende onbehagen in onze politieke par tijen, eerst tot uiting komend in een onverwacht grote groei van de Boeren partij totdat de vreemde figuren in de ze partij en het nog vreemder stand punt van de heer Koekoek hiertegen over de populariteit van deze partij weer snel deden verminderen. Daarmee bleek het politieke onbehagen niet voorbij, er is in de loop van dit jaar een groot aantal nieuwe partijtjes opgericht, waaruit blijkt dat aan veler wensen op politiek en maatschappelijk gebied niet wordt voldaan. Dat onbe hagen is door de kabinetscrisis van ok tober zeker niet verminderd en het is de vraag of de verkiezingen in februari a.s. hierin meer helderheid zullen bren gen. Als we dus trachten vooruit te zien naar wat 1967 ons kan brengen, dan zal dat vooral afhangen van de uitslag der a.s. verkiezingen. Er mag verwacht worden, dat meer dan twintig partijen kandidaten voor de Tweede Kamer zul len stellen, waarin thans tien partijen zijn vertegenwoordigd. Indien al een enkele van die nieuw opgerichte partijtjes een vertegenwoor diger in de Kamer kan krijgen, dan zegt dat natuurlijk vrijwel niets ten aanzien van de regeringsvorming en het te voeren beleid. De grotere partijen zullen hier en daar wat stemmen en misschien enkele zetels verliezen, maar die vijf grotere zullen toch de kabinets vorming blijven bepalen. En ondanks de versplintering die thans optreedt, ach ten wij toch de kans groot, dat de par tijen van het midden zich beter zullen handhaven of winst boeken, dan de twee grootste, de K.V.P. en de P.v.d.A. Dat komt dan voort uit de middelpunt vliedende kracht, veroorzaakt door de vele nieuwe partijtjes, waarvan de gro te lichamen het meest te lijden zullen hebben. Of na de verkiezingen de K.V.P. en de P.v.d.A. weer in een nieuwe regering zullen gaan samenwerken, zal er in de eerste plaats van afhangen hoeveel ze tels de P.v.d.A. zal weten te veroveren, in de tweede plaats van de gehele ten dens van de uitslag, of deze wijst naar het verlangen van een secuurder of een progressiever beleid. Er is bij het Nederlandse volk een ver- Gewoon: Geen gewoner woordje dan „gewoon". En toch kan de betekenis zo verschil lend zijn. Gewoon kan namelijk iets heel bijzon ders zijn, als we bijvoorbeeld, naast onze bewondering voor een geniaal mens of een hooggeplaatst persoon, zien, dat deze mens zo eenvoudig iszo ge woon, ondanks zijn kwaliteiten of zijn rang. Gewoon kan ook heel minnetjes zijn, een beetje misprijzend zelfs, als we iets te gewoon of te alledaags vinden. Dat zijn dus twee tegenovergestelde waar den, die we „gewoon" toekennen. Maar dan is er nog iets, dat het heerlijkste van alles is. Ja heus doodgewoon het meest verheugende, namelijk de vorm van het „gewoon doen". Zonder bedenken iets zo maar gewoon doen. En daarmee de ander vreugde verschaffend. Zo maar gewoon iemand eens verrassen zonder iets terug te verlangen. Dat gewoon doen krijgt zelfs de diep ste betekenis, al we zonder ons te la ten weerhouden ons voor een ander opofferen. Het kan tot een heldendaad voeren, wanneer iemand zijn leven waagt voor de ander of voor anderen. Dat kan voor die man of die vrouw van de daad„gewoon" zijn. Zij moesten dat doen, zó maar... doodgewoon! En nu is het oud jaar en morgen gaan we dat nieuwe ongerepte jaar binnen. Dat is ook gewoon, zoals de tijd het ons brengt. Zullen we in het nieuwe jaar iets goeds kunnen doen voor de ander? Wat heeft V.V.V. daarmee te maken? V.V.V. is een instelling juist voor die ander! V.V.V. wil zoveel mogelijk in dienst zijn vóór de ander, voor vele anderen. Wij wensen allen, die het nut van V.V.V. kennen en begrijpen een goed jaar en wij hopen, dat wij weer op hun ver trouwen kunnen rekenen. Degenen, die zich nog niet zoveel om ons bekommerden, raden wij aan; kom eens een foldertje halen, of kom eens met een vraag bij ons. Wij proberen U dan te antwoorden en U zo goed moge lijk service te verlenen. En danbent U tevreden, denkt U: die V.V.V. is toch zo gek nog nietdandoet U dood gewoon die daad, waarmee U de ander (dus V.V.V.) gelukkig maaktU wordt lid en steunt daarmee een plaatselijk belang. Gelukkig Nieuwjaar! En welbedankt! langen merkbaar naar een gezagvol be leid. Dit blijkt ook uit de programma's van verschillende nieuwe partijen. Men wordt, althans buiten Amsterdam, een beetje beu van het lawaaierige provo- gedoe en verlangt vooral naar een over heid die gezag zal weten uit te oefenen en dat met tact en overtuiging zal we ten te doen. Zien we naar het buitenland, dan blijft de kwestie Vietnam in het middelpunt van 's werelds bezorgdheid. We kunnen nauwelijks aannemen, dat die kwestie ook in het komende jaar tot een op lossing zal komen. In Europa zal de betere ontwikkeling in de verhouding tussen oost en west zich voortzetten, de economisch samenwerking zal van lie- verleder verbeteren, al zal dit de con junctuur in het westen nog weinig ver beteren en blijft deze voorlopig nog stijgende moeilijkheden ondervinden. De snelle technische ontwikkeling stelt economisch enorme eisen, vooral ten aanzien van benodigd kapitaal, waar door in verschillende landen interne spanningen zullen optreden. Mag men in de grote lijnen weinig veranderingen verwachten, hier en daar zal dat intern, in het oosten zowel als in het westen, wel het geval zijn. De kwestie tussen Israël en de Arabi sche landen wordt een steeds moeilijker probleem; de grote mogendheden zullen de grootste moeite en veel tact hebben om daar de vrede te bewaren. Overi gens blijft China's agressiviteit het grootste probleem vormen, ook in 1967. Het is de gewoonte in deze kerk om de uitgebrande kaarsstompjes door een roos ter naar de kelder te dirigeren. Tweede Kerstdag 's morgens ontwikkel de zich echter in de kerk een enorme hoeveelheid blauwe rook, waardoor di verse kerkbezoekers ijlings de kerk ver lieten. Later bleek dat een brandend stukje kaars door de rooster was geworpen, waardoor het hoopje eindjes in de kelder was gaan branden. Ook de bedradingen van de verwarming hadden vlam gevat. De brandweer was spoedig ter plaatse en kon erger voorkomen. Zes leden van Peters Baan volbrachten in de nacht van 23 op 24 december de nachtprestatietocht op de Jaap Eden- baan in Amsterdam. Deze tocht over 111 ronden (is ca. 45 km) ging van start vrijdagnacht om elf minuten over twaalf, en gold speciaal als voorberei ding tot een lange afstand en een even tuele Elfstedentocht. De zes leden van de Peters Baan, trainer Dick Vervloet, N. A. van Hornveld, Ries van Herwaar den, Gijs Brouwer uit Hoogland, Jaap Kareisen en zijn vader de veteraan Eb Kareisen, volbrachten de tocht. Op Eerste Kerstdag reed de heer R. M. V. uit Rotterdam met zijn auto op de Burgemeester Grothestraat, toen, ter hoogte^van de Anna Paulownalaan, het 14-jarige meisje H. v. D. alhier onver wachts met een bromfiets aan haar hand de weg overstak. De autobestuurder trachtte nog door ach ter haar om te rijden een aanrijding te voorkomen, doch dat mislukte. Zij werd door de auto gegrepen en tegen het weg dek gesmakt. Met verwondingen aan de linkerknie, het bovenbeen en een hersenschudding werd zij per E.H.B.O.-ziekenauto naar „Zon negloren" vervoerd. Wij maken belangstellenden erop at tent, dat de maandelijkse uitloting van S.E.C. ditmaal niet in de S.E.C.-cantine zal plaats vinden, maar morgen, zater dagmiddag, om 3 uur, op het politie bureau. De Oudejaers-clock klept en duyster syn de Lugten, de Winter komt aen Boord met sombere gerugten, de Welvaert, die een elck als blyvent scheen t'aenvaarden, staat op een wanckel punt, 't Geldt gaet steeds meer Ontwaarden. De eene onderneemingh nae de andre sluyt de Poort, het soo gevreesde Woort „Werckloosheyt" wordt gehoort en wie 't noch weet, denckt aen de sombre Crisis Jaaren; zal dit Decennium ons nieuwe sorghen baeren? Wij moesten in dit Jaer ontsachlyck veel verstouwen, vooral toen een Princes haers Harten Lief wou trouwen. Niet yedereen was bly met 't Princelyck besluyt, maer het Protest liep hier en daer het Spuvgat uyt. Men vroeg sich wel eens af of in een vrye Staet 't Beleyd soms moet bepaelt door 't Ghewelt op Straat! De Hoofdstad van het Land, met trots devies int Waepen, moest van een slap Beleyt de wrange vrugten raepen. De Schout moest aen de Kant, de Bock in de Woestyn en prent op prent deed kond van 't Provostraatfestijn. De jonghens met Lang Hayr, de Meyden met de Krenten ze waeren staegh op stang en knockten met Agenten. Maer dit wast Eynde niet van alle Naerigheydt. Oock de Regeeringh wierd 't vertrouwen opgheseyt. Hier ging het om de Vraeg, hoe het Tekort te decken. De plannen waren schoon, maar kon de Bruyn het Trecken? Zoo zat ons Land, toen alles riep om Vast Beleydt, op eenen morghen vroeg plots sonder Ooverheydt! En in het Nieuwe Jaer, dan moeten wy gaen stemmen: met volle kragt voor uyt of op de helling remmen? Wie sal er aenstonds met de Stemmenbuyt gaen strycken: de Arrebeytsparty of wel de Katholycken, de Christelycken of welligt de Liberalen? En sal Boer Koekoeck er oock nu weer Winst uyt haelen? Wat oock ghebeurde, de Courant was er steeds by, sal oock int Nieuwe Jaer weer syn van de Party. En wat in eyghen Plaets en Streeck belanghryck is, Uw Nieuwsbladt merckts het op, Uw Nieuwsbladt brenght het wis. En, laet de Oudjaersclock was sombre galmen hooren, dat moogh int Nieuwe Jaer de Blytschap niet verstooren, dat oock dit Jaer van 's Hoogsten Hand ons wierd gegeeven en wy gespaert syn by Gesondheyt en by Leeven, een Leeven, weliswaer met Sorg, maar steeds noch vry; wy vaeren voor de Wind, al ist maer Wind op sy! Ghy, leezers van dit Blad, ghy allen, Mans en Vrouwen, tragt oock int Nieuwe Jaer de Moed er in te houwen. Ghy, zaakenlien, al hebt ghy onghetwyfelt sorghen, leeft by de dag en maeckt geen sorghen oover Morgen. Bestuur van Stad en Land, sy wysheyt U ghegeeven, dat yedereen hier stil en rustig mooge leeven. Sy voorspoed en gheluk uw deel en dat God's Zeegen, waer 't allermeest aen ligt, U leyd' op al Uw weegen! Onder bijzonder gunstige weersomstan digheden werd op 2e kerstdag de Tem po kerst-cross verreden. Het uitermate zware parcours, had tot gevolg dat slechts 20 van de 67 renners de eindstreep haalden. Met ruim 200 meter voorsprong op zijn grote rivaal Cor Rutgers finishte als eerste Cock van der Hulst uit Zoeter- woude. Reeds in de eerste ronde was duidelijk, dat de strijd tussen de twee sterkste renners, Cor Rutgers en Cock van der 'Huist'zou gaan. Zij namen in de eerste ronde reeds een voorsprong van 70 me ter op het veld der renners. De renner Cor v. d. Tol uit Alphen a. d. Rijn streed op korte afstand achter het genoemde tweetal. In de zevende ronde kon hij de leiders nog even bedreigen, maar viel daarna terug op 50 seconden van de leiders. De twee leiders gaven elkaar geen duim breed toe en het leek er even op, dat Rutgers zich van zijn concurrent zou ontdoen, maar v. d. Hulst gaf geen krimp. Kort voor de finish schudde Van der Hulst de tweevoudige winnaar van Tempo's kerstcross Rutgers van zich af en bereikte de eindstreep met 200 me ter voorsprong. Achter dit tweetal streed een groepje van vier renners, waaronder de 38-jari ge Gerrit Ruttenberg, die in de eind klassering op de fraaie 6e plaats ein digde. De volledige uitslag laten wij hieronder volgen. De uitslag der amateurs werd: 1. Cock v. d. Hulst uit Zoeterwoude, 9 ronden van 3 km in 1 uur, 25 min. en 30 sec.; 2. Cor Rutgers, Naarden; 3. Cor v. d. Tol, Alphen a.d. Rijn; 4. H. Brinkman, Rotterdam; 5. Th. Meyer, Denekamp; 6. Gerrit Ruttenberg, Baarn; 7. D. v. Wil genburg, Austerlitz; 8. B. Odijk, Alphen a.d. Rijn; 9. J. Zoetemelk, Rijpwetering; 10. H. v. d. Horst, Stolwijk; 11. J. den Besten, Oldebroek, 12. W. Vermetten, Rijen; 13. N. Hoogeveen, Aarlanderveen; 14. H. Haalboom, Doorn; 15. P. ^luider, Oss; 16. J. v. d. Horst, Stolwijk ^17. J. de Koning, Breda; 18. Rik Hees, Baarn; 19. L. Hoogenboom, Nieuwveen; 20 H. Zuiderduin, Lisse. Bij de nieuwelingen een verassende ze ge voor de opkomende Adelaarsrenner Dave Pos uit Vreeland, die de zes ron den aflegde in 1 uur en 23 seconden; 2. H. van Velzen, Scherpenzeel; 3. H. van Zandbeek, Vught; 4. M. de Koning, Scherpenzeel; 5. J. Witteman, Voor schoten; 6. H. Kuiper, Denekamp; 7. A. Voogt, Scherpenzeel; 8. J. van Leyen- horst, Soest; 9. H. Steekers, Noordwij- kerhout; 10. A. Witman, Voorschoten; 11. B. Hendriks, Oudekerk; 12. C. van Leyenhorst, Soest; 13. Jac. v. d. Knaap, De Kwakel; 14. P. Heyster, Schiedam. Bij de aspiranten, die 3 ronden van 3 km aflegden zegevierde J. Smit uit La ren in de tijd van 31 minuten en 48 seconden; 2. D. de Vries, Amersfoort; 3. A. Hassink, Neede; 4. H. Vos, Rotter dam; 5. A. Schuurink, Amersfoort; 6. M. v. d. Meulen, Aalsmeer; 7. P. Stig- gelhout, Wierden; b\ J. Brinkman, Rot terdam; 9. J. Breuer, Rotterdam; 10. R. Pols, Delft. Donderdag 22 december werd in de Ju lianakerk de traditionele volkskerstzang- avond gehouden, waarvoor overweldigen de belangstelling bestond. De toeloop was dusdanig groot, dat ver scheidene mensen om 8 uur wegens plaatsgebrek rechtsomkeer moesten ma ken, ondanks het feit, dat met extra stoelen de plaatsruimte uitgebreid werd. Burgemeester mr. S. P. baron Bentinck opende de avond met het voorlezen van het Lucasevangelie. Niet minder dan zes zangkoren werkten aan de avond mee. De medewerkende koren waren Sursum Corda, het Juliana- kerkkoor, St. Caecilia, het Paleiskoor, mannenkoor Apollo en het kinderkoor van Paula van Alphen. De harmonie „Crescendo" uit Baarn ver leende eveneens haar medewerking. Missionaris pater J. Collignon uit Soes- terberg en ds. M. Wildschut hielden bei den een toespraak. De eerste deed dat naar aanleiding van 't lied „Ik lag machteloos gebonden, hij komt en hij maakt mij vrij" en ds. Wild schut naar de versregels „Hij doet mij schatten erven, die nimmer meer ver gaan". Het geheel werd een stemmige onver getelijke kerstavond. In de nacht van zaterdag op zondag reed de autobestuurder G. J. D. alhier met zijn auto op de Steenhoffstraat, richting Amersfoort. In een flauwe bocht reed hij eerst tegen een boom, vervolgens raakte hij een lan taarnpaal en weer verder een boom. Of dit nog niet genoeg was, schoot hij naar de linkerkant van de weg om nog een boom te raken. Onnodig te zeggen dat de auto total-loss was. Wonder boven wonder bekwam de bestuurder geen let sel. Wel werd hem een bloedproef af genomen in verband met eventueel drankmisbruik. De heer W. N. uit Amersfoort reed met zijn 6-wielige takelwagen op de Birk- straat in de richting Soest. Hij had ver zuimd de takelarm van zijn wagen om laag te zetten. Hierdoor nam hij op zijn weg de over de Birkstraat gespannen electriciteits- draden mee. Deze knapten af nadat ook de beide palen, waaraan deze draden bevestigd waren, omlaag waren gehaald. Twee achterop komende auto's werden eveneens door de draden beschadigd. Tegen de bestuurder van de takelwagen werd proces-verbaal opgemaakt. In de mooi versierde zaal van „Brand punt" te Baarn, met gezellig brandende kaarsen, werd de Kerstmiddag gehou den van de N.V.E.V. afd. „Eemland". De talrijke aanwezigen werden door de vice-presidente mevrouw M. M. Geyten- beek-Harmsen welkom geheten, in 't bijzonder Mejuffrouw L. Veendorp, voordrachtskunstenares. Ter inleiding van deze middag hield mevr. Geyten- beek een korte toespraak over de be tekenis en het beleven van het Kerst feest. Op ontelbare manieren wordt dit feest gevierd; in binnen- en buitenland. Overal wordt gezongen van vrede en liefde tot de naatste, doch deze is ver te zoeken; er is oorlog en haat tussen zwarte en blanke mensen. Alleen Chris tus kan ons de vrede schenken, aan mensen met goede wil, die ook werke lijk vrede en naastenliefde willen. De vice-presidente eindigde met de hoop uit te spreken, dat we allen pro beren zullen vrede te vinden en te ge ven. Hierna zongen de aanwezigen het bekende „Stille Nacht, Heilige Nacht". Vervolgens kwam Mejuffrouw Veendorp met haar uitgebreid programma van voordracht: proza en poëzie. Mooie na tionale kerstliederen met gitaarspel zeer gevoelig en fijn ten gehore gebracht. Ook de gedichten en voordrachten wer den met grote aandacht beluisterd. Het was een fijne middag. In de pauze werden de gebruikelijke tractaties aan geboden. Tot slot dankte de vice-presi dente mejuffrouw Veendorp voor het gebodene en herinnerde de leden van de N.V.E.V. aan de grote exclusieve bontshow op 25 januari a.s. in de grote zaal van Brandpunt te Baarn, waar ook introducés welkom zijn. In het nieuwe jaar zal de dienstplichtig militair een wedde krijgen in plaats van de paar kwartjes per dag, die hij nu nog, na eerst geruime tijd in een gelid gestaan te hebben, want orde en regelmaat moet er zijn, om de tien da gen kan afhalen op de administratie. Die maandelijkse uitkering houdt tevens een verhoging in en daar is niet alleen de militair blij om, óók de regering ziet dit als een stap in de goede richting. De militaire dienst past zich steeds meer aan en het zal niet lang meer duren of de soldaten kunnen ook tus sen de lakens slapen en krijgen op den duur zelfs een echte matras, die niet meer met stro hoeft te worden gevuld. Meer geld voor de dienstplichtigen; ve len zullen het toejuichen en terecht. De militairen hebben al zolang met de paar kwartjes genoegen moeten nemen dat niemand hun die verhoging zou misgun nen. Hoewel: die mensen zullen er toch wel zijn en ze zijn bepaald niet dunge- zaaid: het zijn de dienstplichtige onder officieren en vaandrigs en reserve-lui tenants. De verhoging van de soldij gaat namelijk ten koste van deze groep. Dat is op z'n minst verbazingwekkend. Immers, waar zij toch de verantwoor delijkheid dragen voor vele zaken, de dienst betreffende, is het onverantwoor delijk deze voortaan minder te gaan honoreren. Men kan zich op z'n minst afvragen of die verantwoordelijkheid nu plotseling stukken minder is gewor den en of die voortaan op de schouders van de dienstplichtige soldaten rust ge zien hun soldijverhoging. De dienstplichtige onderofficier en offi cier zijn nog steeds degenen, die de klappen opvangen in dienst. Als er iets misloopt, worden zij altijd het eerst op het matje geroepen, niet Jan Sol daat. En ook niet de kapitein of de luitenant. Als er eens een keer te laat reveille wordt gehouden krijgt de ser geant van de week dat op z'n brood, niet de officier van de week, die met het toezicht is belast. Zo zijn er voorbeelden te over van za ken, die de dienstplichtige onderofficie ren en officieren raken, meer nog dan de soldaat of de beroepsmilitairen. Het mag dan ook terecht, dunkt mij, wel enige verbazing wekken, dat de soldij verhoging van de dienstplichtige solda ten ten koste moet gaan van juist deze groep. Er waren beslist wel andere mo gelijkheden geweest. Misschien is er nog een kans. dat door een tweetal moties de dienstplichtige onderofficieren en of ficieren niet minder zullen gaan ver dienen. Of die moties echter, voldoende steun krijgen, valt te betwijfelen. Niemand misgunt de soldaten een sol dijverhoging. Maar als die ten koste gaat van hen, die verantwoordelijkheid dragen, rijzen er bedenkingen. Zou de Tweede Kamer de verantwoordelijkheid voor dit besluit nemen? Dan zijn de leden ervan vast nooit in dienst ge weest! KANTMAN. De heer J. W., alhier, wonende aan de Dal weg, had zijn auto neergezet in de parkeerhaven aan de Rubenslaan. Bewoners hoorden 's morgens om 5 uur een harde klap en zagen, toen zij uit bed waren gekomen, een auto wegrijden, doch wisten het kenteken te noteren. De klap werd veroorzaakt doordat de wegrijdende auto tegen de geparkeerde auto van W. was gereden. De politie wist de doorgereden automo bilist te achterhalen. Het bleek R. E. uit Hilversum te zijn. De Alg. Bond van Bejaarden Afdeling Soest biedt een ontspanningsavond aan voor alle bejaarden boven de 60 jaar en wel op vrijdag 13 jan. a.s. in de grote zaal van het Verenigingsgebouw St. Jozef aan de Steenhoffstraat. Toegangsbewijzen kunnen gratis worden afgehaald op 9, 10 en 11 januari van 's middags 2 tot 5 uur aan de adressen. Schaepmanstraat 2, Soestdijk en Braamweg 17, Soest-Zuid. „Elke zondag wordt er in de kerken ge beden voor de vrede. Men bidt maar door, maar vergeet dat die vrede onze opdracht is. Je krijgt onvrede met je zelf door alleen maar te bidden „geef ons vrede". Het is een soort pakketje gewor den dat ergens boven klaar ligt en dat de Heer dan maar naar beneden moet gooien. Als het donker is in de wereld, komt dat misschien wel doordat wij niet functioneren en ik ben wel eens bang dat dat ook zo is." Met deze treffende woorden illustreerde de gereformeerde predikant ds. Nagel zijn deelneming aan een betoging, die een honderdtal priesters en dominees aan de vooravond van Kerstmis organiseerde om uitdrukking te geven aan hun zorg over de strijd in Vietnam. Tijdens de kerstdagen werden meer Vietnam-beto- gingen gehouden, terwijl in verschillende steden jongelui hongerstakingen hielden om te protesteren tegen de smulpartijen, die voor talloze mensen de hoogtepun ten van het Kerstfeest zijn geworden. Er bestaat de neiging maar wat om deze betogers te lachen, hen als dwazen te betitelen. Maar in dwaasheid kan soms veel wijsheid schuilen en wellicht zijn de „wijzen", voor wie Kerstmis niets anders betekent dan het verorberen van kalkoenen en chocoladepuddingen wel de grootste dwazen. Dwaasheid is tenslotte niet anders doen dan anderen, maar misschien wel doen al iedereen en dat is eigenlijk niets doen

Soester Courant | 1966 | | pagina 1