I V.V.Z. clublad verschijnt weer „Laat je rijden" Brand bij „Procar" vermoede lijk ontstaan door brandstichting; GROOT Het oog gericht op voorlichting TE VEEL DOKTERS AAN HET ZIEKBED VREDESKANS NOG STEEDS NIET De werk gelegenheid Dinsdag 3 januari 1967 49e jaargang no. 1 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Naar ..Zonnegloren" Alg. Bond van Bejaarden Vleesverkoop i Verbranding kerstbomen o SOESTER(Ï)OURANT Abonn p. kwart, f 2.75 per post f 3.40 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Er steekt iets bitters in dat ter ere van het vredesfeest de oorlog in Vietnam niet werd beëindigd, maar slechts enkele tientallen uren onderbroken. Na de kerst klokken en die van oud en nieuw en daartussen wordt weer hevig gescho ten om te doden. Vorig jaar verlengden de Amerikanen het bestand in zoverre dat ze de bom bardementen op Noord-Vietnam niet her vatten. Er was toen enige hoop dat er eindelijk ook eens een basis gevonden zou kunnen worden om de strijd verder maar liever uit te praten. Die hoop is er nu helemaal niet. En dat geeft aan deze twee bestanden een zinloos en zelfs een beetje huichelachtig karakter. De hoop wordt ook niet verlevendigd door het beroep dat U.N.O.-ambassadeur Goldberg namens de Verenigde Staten op Oe Thant heeft gedaan om te pogen een weg te banen naar een langduriger be stand in Vietnam. Weinig kans De kansen voor Thant zijn er echter uiteraard niet beter op geworden nu in de stad Hanoi zelf schade is aangericht tijdens bomaanvallen. Schade aan niet- militaire doelen. Hoe die is aangericht is niet helemaal duidelijk. De V.S. ach ten het niet uitgesloten dat ook enige luchtafweerraketten zijn neergestort, dat belaagde bombardementsvliegers hun bommenlast wegmikten om sneller weg te komen en dat er woonhuizen werden getroffen doordat de Noordvietnamezen hun militairen doelen temidden van woonwijken bouwden. Klaarheid die door enige luchtverkenningen gebracht had kunnen worden, hebben de Ame rikanen echter niet ondernomen. Intussen zijn de bommen op Hanoi wel weer uitgebuit om de anti-Amerikaanse stemming zoveel mogelijk aan te wak keren, niet alleen buiten Vietnam, maar vooral ook daarbinnen. Het zou voor de Noordvietnamezen gewoon niet verkoop baar zijn onder deze omstandigheden aan onderhandelingen te beginnen. Daar voor is thans een rustige aanloopperiode nodig. Dat wil niet zeggen dat op langere ter mijn de vooruitzichten zo somber hoeven te blijven. Vooral de Russen kunnen een grote rol spelen, maar ook daarvoor geldt weer dat dit zeker niet zal gebeu ren na een dergelijke, opvallende aan val op Hanoi. Die moet de Sowjet-Unie natuurlijk ook wel laken, deed ze het niet dan zou ze zich de schijn geven Amerikaanse daden goed te praten. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat de V.S. wederom de twee kleine bestan den zullen uitbreiden om een betere sfeer te scheppen die het of Thant of de Russen vergemakkelijkt het pad te ef fenen naar het verlossend geprek. Ongeveer een jaar geleden moesten wij in dit blad vermelden dat de uitgave van het V.V.Z. clubblad moest worden gestaakt. Thans is er echter voor V.V.Z. heuglijker nieuws. Juist voor Kerstmis 1966 is het V.V.Z. clubblad opnieuw verschenen in een betere uitvoering. Het blad is met fraaie tekeningen ge- illustreerd, wat het geheel ten goede komt. De redactie bestaat uit de heren C. Huenen en K. W. v. d. Worp, terwijl het technische gedeelte wordt ver zorgd door de heren A. P. v. d. Hoek en R. H. v. Dalen. Uit de hoeveelheid adverteerders blijkt tevens dat V.V.Z. bij de Soester Middenstand goed staat aangeschreven. Buiten het voorwoord van voorzitter De Ruiter heeft ook de wethouder van Sportzaken van de gemeente Soest, de heer K. de Haan, een deel van het blad gevuld. Onder de titel „V.V.Z., nu en in De heer P. K., alhier reed met zijn auto in de Bosstraat, richting Nieuwe- weg. Toen hij de Nieuweweg wilde inslaan, reed hij de wielrijdster mej. G. J. M. H., 45 jaar, licht aan en deze sprong van haar fiets, zonder te vallen. Toen de heer K. en mej. H. nog even stonden na te praten over het ongeval, dat ogenschijnlijk weing om het lijf had, zakte zij plotseling in elkaar. Zij werd in bewusteloze toestand naar „Zonne gloren" overgebracht. De Alg. Bond van Bejaarden Afdeling Soest biedt een ontspanningsavond aan voor alle bejaarden boven de 60 jaar en wel op vrijdag 13 jan. a.s. in de grote zaal van het Verenigingsgebouw St. Jozef aan de Steenhoffstraat. Toegangsbewijzen kunnen gratis worden afgehaald op 9, 10 en 11 januari van 's middags 2 tot 5 uur aan de adressen Schaepmanstraat 2, Soestdijk en Braamweg 17, Soest-Zuid. Morgenmiddag, 2 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats voor alle nummers. de toekomst" schrijft de wethouder dat ondanks de huidige moeilijke omstan digheden er toch voor V.V.Z. perspec tief in de toekomst zit. Voor de groen- witten dus een hoopvol geluid. De jeugdrubriek wordt verzorgd door en kele jeugdleden, die het wel en wee van de Vi.V.Z.-jeugd zullen beschrijven. Door de trainer A. Langhorst worden enkele technische wenken gegeven, ter wijl ook het toto-nieuws wordt bespro ken. Wij zijn er van overtuigd dat dit clubblad de toch al hechte band tussen bestuur, leden, donateurs en suppor ters. nog meer zal verstevigen. Uit een onderzoek, dat de N.I.P.O. naar aanleiding van de actie „Glaasje op? Laat u rijden?" in opdracht voor het Verbond voor Veilig Verkeer begin ja nuari van dit jaar heeft gehouden, bleek dat 80 van de ondervraagden in de laatste twee weken alcoholhou dende dranken hadden gedronken. On dervraagd werden 723 mannen in een goed gespreide landelijke steekproef. 50 van alle mensen die alcohol had den gedronken en die per auto uitgin gen, namen zowel op de heen- als te rugweg achter het stuur plaats. De be langrijkste motieven van deze rijders waren: „Er zat voldoende tijd tussen" (45 en „Ik voelde me nog best in staat te rijden" (43 °/o). Een Amerikaans onderzoek heeft aange toond, dat de kans op een verkeerson geval bij een bloed-alcoholgehalte van 1.5 promille, 25 maal zo groot is als bij een bloed-alcoholgehalte van 0 promille. Proefondervindelijk is vastgesteld dat bij een groot aantal personen bij een bloed-alcoholgehalte van 1 promille 1 gram alcohol op 1 liter bloed), de op merkingsgave met 35 de reactietijd met 17 °/o, de vaardigheid tot juist han delen met 10 verminderde. Het ligt voor de hand dat een beschon ken automobilist die menen dat ze na één of twee glaasjes „geen last" heb ben, „nog beter" kunnen rijden, of er van overtuigd zijn dat een kop koffie de alcohol neutraliseert. Een goede rijder, die op bezoek gaat bij familie en goede vrienden, van ge zelligheid houdt en een glaasje niet ont beert, kent zijn verantwoordelijkheid. xf M In alle toonaarden werd daarbij erkend dat het strikt noodzakelijk was de be trekkingen met Oost-Europa zo goed mo gelijk te maken daar was iedereen het wel over eens, inclusief Willy Brandt tijdens zijn debuut als minister van Bui tenlandse Zaken van de Bondsrepubliek. Hij zou trouwens ook een bezoek aan Moskou op zijn programma hebben. Dan was men het ook wel eens dat de drei ging uit het oosten niet zo groot meer was als hij wel eens is geweest. Wat ook wel te danken is aan de afschrikwek kende werking die van de N.A.V.O. uit ging tijdens de gloriedagen van het in stituut. Die gloriedagen zijn nu voorbij en de westerse gemeenschappelijke defensie hangt wel erg los bijeen. Dat is niet he lemaal zoals men zou willen en er kwa men tal van ideeën naar voren om daar verbetering in te brengen. Moet de Westeuropese Unie (W.E.U.) tot een nieuw politiek en militair verbond ge maakt worden? Moet er een Europese strijdmacht komen? Commissie Voorlopig kwam men niet verder dan het stichten van een studiecommissie. En van een groep die de nucleaire plan ning gaat bekijken, waarin ook Duits land een vast lid is en de kleinere N.A.V.O.-landen rouleren. Maar is dat nu genoeg om Duitslands begeerte aan me dezeggenschap in de kernstrategie te be vredigen? Kanselier Kiesinger heeft wel gezegd dat de Bondsrepubliek helemaal geen be hoefte voelt om kernwapens te bezitten, alleen of met anderen. Maar er klinken ook andere opvattingen uit Bonn. En als men alle ideeën die verder ten berde gebracht werden, inclusief de onvermij delijke vragen, dan wordt dit een hele waslijst. Natuurlijk waren er wel zaken die zon der meer voor ieder aanvaardvaar wa ren. Zo prees men de rede van de Frans man Couve de Murville, die tot veler ge noegen de mening uitte dat de N.A.V.O. nog een grote taak had en daarom ook in 1969 bij het aflopen van het verdrag, behoort te worden voortgezet. Maar daarbij liet hij het hoe en waarmee in het midden. En daarin schuilen nu juist de puzzels. Het gesukkel met de N.A.V.O., dat er al was voor de Franse uittreding uit de or ganisatie dat zeer duidelijk maakte, is wel op velerlei wijze in woorden vervat, maar zelfs tot een diagnose is het niet gekomen: daarvoor waren er te veel dok ters in actie, die uiteraard helemaal hele maal niet zijn toegekomen aan het voor schrijven van een geneesmiddel. Dat er toch een keer zal moeten komen wil de N.A.V.O. niet een hopeloos geval wor den. Het is bekend, dat men met verkiezin gen voor de deur kan rekenen op enige duidelijkheid in politieke zaken. Men waakt er echter wel voor om dingen te zeggen, die de partij stemmen zou kun nen kosten. Men schildert alles wat daar ook maar enigszins voor in aan merking komt gunstig af, terwijl ande re zaken er slechter afkomen. Het is een soort voorlichting, die na de ver kiezingen in feite waardeloos blijkt te zijn geweest. In Nederland klagen wij wel eens over gebrek aan of onjuiste voorlichting door de overheid. Maar in Amerika weet men er ook wel raad mee. Inzake de kwestie Vietnam bijvoorbeeld. Voor de verkiezingen van vorig jaar herfst werd gezegd, dat er niet meer soldaten naar Vietnam hoefden, maar toen de ver kiezingen achter de rug waren gingen schepen vol militairen naar het oor logsterrein. Voordat de verkiezingen gehouden wer den, werd ook beweerd, dat de situatie in Vietnam er niet op achteruit gegaan was. Maar zodra waren de verkiezin gen voorbij, of er werd verteld, dat het allemaal nog lang niet goed gaat en dat het nog best enige tijd zou kunnen duren, voordat ook maar enige verbe tering in de toestand sprake is. Generaal Westmoreland heeft vorige week deze toestand nader toegelicht. Hij zei: „Recente optimistische verha len over de situatie in Vietnam zijn een miskenning van het soort oorlog, dat daar wordt gevoerd. Het is een guerilla, waarin het winnen van één of zelfs van meer gevechten helemaal niet betekent, dat het einde van de oorlog nader komt". De generaal deelde voorts mee. dat er nog wel meer soldaten naar Vietnam gestuurd zullen moeten worden en dat er misschien in de Mekong-Delta ge vochten zal moeten worden. „Gezien de bevolkingsdichtheid in dat gebied be staat de kans, dat er betreurenswaardi ge ongelukken zullen gebeuren". Het is nu al een excuus voor later, als de woorden van de generaal inderdaad be waarheid zullen zijn. In feite is er dus niets veranderd sinds de maanden voor de verkiezingen en nu. Maar vóór de verkiezingen klonk het anders. Dat is pas voorlichting van het volk! Het had in Nederland ge beurd kunnen zijn. KANTMAN. De heren diplomaten kunnen hun kerst- verlof gebruiken om na te denken over de toekomst van de N.A.V.O. De grote raad van dit verbond heeft voor het laatst in De Gaulles Frankrijk verga derd en daaromheen zijn nog ettelijke bijeenkomsten geweest, die op de een of andere manier te maken hadden met de westerse samenwerking op politiek en militair terrein. De gebruikelijke verbranding van de kerstbomen zal, zoals wij reeds mede deelden, op zaterdag a.s. plaats vinden. De plaatsen, waar deze verbranding zal plaats vinden, zijn: Nassauplantsoen en Eikenlaan (waar het oude station Soest- Zuid heeft gestaan). Aanvang 2.30 uur. lang men daar onderuit kan. Er zijn voorbeelden te over om dit te be wijzen. De krappe arbeidsmarkt, de tot voor kort overvloedige werkgelegenheid heb ben de gemakzucht en het misbruik maken van sociale verworvenheden in de hand gewerkt. Er zijn werknemers die zich rustig eens een dag ziek mel den omdat het bedrijf toch uit sociale overwegingen had besloten om die eers te ziektedag niet te rekenen en toch volledig uit te betalen. Zo'n goedbe doelde maatregel, waarmee men het personeel hoopte te binden, had vaak een averechts gevolg; het verzuim groeide onrustbarend en dat kostte het bedrijf duizenden guldens per jaar. Het is deze mentaliteit die in de eerste plaats moet verdwijnen om weer tot een zo nuttig mogelijke besteding van de arbeidsuren te komen, nodig voor een zo efficiënt mogelijke produktie. Het is het directe belang van de werk nemers om hun eigen produktiviteit zo hoog mogelijk te stellen, opdat het be drijf waar zij -verken de stijgende loon- en andere kosten kan blijven opbren gen en hen dus aan het werk kan houden. Maar daarnaast zal ook in de menta liteit van vele werkgevers het nodige moeten veranderen. Een eerste vereiste is wel dat zij hun werknemers als medewerkers gaan beschouwen. In de ze dus collegiale samenwerking past dan ook het verstrekken van inzicht in de bedrijfsvoering en de bedrijfsre sultaten. Daar zijn verschillende wegen voor te bewandelen. Hoofdzaak is, dat het personeel van hoog tot laag zich verbonden gaat voelen met het be drijf doordat het periodiek op de hoog te wordt gehouden van de gang van zaken en hoe het er zelf toe kan mee werken om de resultaten mogelijk te doen zijn, opdat de werkgelegenheid (en de loonsverhoging) verzekerd blijve. Zo zijn er van twee kanten mentali teitsverbeteringen mogelijk, die de ef ficiency en de produktiviteit kunnen bevorderen en bijdragen tot een verder instandhouden van de werkgelegenheid. stagnatie ondervinden, zodat het 21 man tellende personeel aan het werk kan blijven. De veronderstelling, dat van brand stichting sprake is, wordt versterkt door het feit, dat per auto patrouillerende politiemannen een kwartier voordat de brand door de aan de Lange Brinkweg wonende heer Bakker werd ontdekt, nog op de Grote Melmweg zijn ge weest. Brand hebben zij op dat tijdstip nog niet geconstateerd. Toen ze op de Birkstraat reden, kregen ze per mobilo foon de melding, dat er een uitslaande brand woedde. Het vuur werd aangewakkerd door een felle wind, die in de richting van de polder woei. Mede daaraan is het te danken geweest, dat er geen verder onheil is gebeurd, want aan de andere zijde van het gebouw liggen tientallen met chemische stoffen gevulde vaten, die gevaar voor ontploffen opleverden. De brand was zo hevig, dat na korte tijd het dak instortte. Op de bovenverdieping lagen een grote hoeveelheid kartonnen en peperen ver pakkingsmateriaal en drukwerk ter waarde van 10.000 gulden. Een groot deel van de opgeslagen voorraden, die voor verzending gereed lagen, ging ver loren. De fabrieksruimte en de kanto ren kregen grote waterschade; de ad ministratie van het bedrijf, dat ook aan het buitenland levert, kon worden ge red. De grondige verbouwing van de fabriek en kantoren was juist een week tevo ren gereed gekomen (Foto's Astra) Het is niet alleen in Nederland dat men hoort van bedrijfssluitingen, verkorting van werktijden en massale ontslagen. Ook in andere Westeuropese landen treedt dit verschijnsel op en eveneens in Amerika. Gedwongen door de in de laatste jaren vooral (te) snel gestegen loonkosten hebben de bedrijven er zich op toege legd om door verdere mechanisatie en automatisering de produktie te doen stijgen, om daarmede de hogere kosten op te vangen. Vraag naar de produkten was (en is) er altijd nog genoeg. Er zijn de laatste jaren enorme kapitalen geïnvesteerd in de modernisering van bedrijven, opdat men toch maar efficiënter en vlugger zou kunnen werken. Produktiviteitsver- hoging was het parool. Maar op een gegeven ogenblik komt diaraan ook een einde Door de enorme investeringen op aller lei gebied is het geld duur geworden. De loonstijgingen hebben in de eerste plaats geleid tot meer consumptie in plaats van tot een evenredige verho ging van het sparen. Nu is men op het punt gekomen waar het te kostbaar wordt om nog weer nieuwe investeringen van belang te kunnen doen, terwijl de produktie in middels aan de vraag kan voldoen. Toch zullen de produktiekosten blijven stijgen, waardoor sommige bedrijven niet meer rendabel kunnen werken, terwijl andere moeten proberen, om zonder wederom duur kapitaal te in vesteren, de produktie en de omzet cp peil te houden, zo mogelijk uit te brei den. Een belangrijk middel daartoe is dan dat de werknemers, waar mogelijk, een hogere prestatie gaan leveren. Dat zal nodig zijn willen zij hun wergele- genheid behouden. En laat men nu niet beweren dat er in Nederland door ie dereen hard gewerkt wordt, want dat is lang niet bij alle werknemers het geval. Niet alleen de ondernemers maar ook anderen zien en ervaren hoe som migen er in hun werk de kantjes af lopen, hoe men zich maar al te gauw ziek meldt, hoe men zijn werk doet zonder er zich voor in te spannen. Men maakt een gretig gebruik en soms mis bruik van sociale verworvenheden en vertikt het om voor iets meer dan de so ciale uitkering nog te gaan w^-ken, za De brand, die in de nacht van don derdag op vrijdag es:, groot deel van de chemische industrie „Procar" aan de Grote Melmweg 2 in de as legde en in het gespaard gebleven gedeelte grote waterschade aanrichtte, is vermoedelijk ofi'A taan door brandstichting. Brand weer, politie en functionarissen van gasiedrijf en P.U.E.M. hebben vrijdag eer'onderzoek ingesteld, waarbij ge- ble een is, dat de oorzaak niet in gas- of elektriciteitsleidingen ligt. Vandaar de veronderstelling van brandstichting. Brt ndweercommandant J. F. Groart dee 'de dit na het onderzoek aan ons mei'6. Bij reconstructie is gebleken, dat de br< id op de bovenverdieping is ont sta n in een stapel karton en verpak- kir 'smateriaal. Indien een brandstich- f -■•. .n hc* werk is gev_'.°.est, zou hij zonder al teveel moeite aan de zijde van het in de richting van de Eem ge legen gedeelte van het gebouw hebben kunnen komen door op een naast het gebouw staande stapel stenen te klau teren, een ruitje hebben in kunnen slaan en daarna de brand hebben gesticht. De schade wordt voorlopig geschat op 100.000 gulden. Doordat de installaties, die gebruikt worden voor het vervaar digen van de produkten (autopoets-, ontvettingsmiddelen en zeep) behouden zijn gebleven, zal de produktie weinig

Soester Courant | 1967 | | pagina 1