ZENDT EEN KLEURENZENDER WEL KLEUR UIT Prijsuitreiking winkelcentrum Soesterbergsestraat VERSCHUIVEND BESTAANSBEELD U KUNT NIET ALLES WETEN! Burgerlijke stand Krabbels van Knelis In onze collectie BRILMONTUREN Fa. ffi. F. VOI«T Eerste Soester Begrafenis-Onderneming S.V.V.-Volleybal TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 POLITIE TEL. 4444 KOM WASSEN BIJ DE Gevaarlijke liefhebberij De Katerkoers „The Red Stars" Eiermarkt oorovergang afgesloten Spi 'i WAfëutzelaaï De „Firato" de grote radio-wapenschouw van 1967 in de Amsterdamse R.A.I. zal in het teken van de kleurentelevisie staan. Het onzichtbare maatschappelyk „bestel" heeft uitgemaakt dat 't „zo ver" is in Nederland. Zullen de zwart-vvit-kykers zich bereid tonen het wonder van de overgang naar kleur te overdenken? Deze t*jd zou misschien zinryker en nog boeiender worden, als meer mensen zich ruimer openstelden voor de opmerkelijkheden temidden waarvan zy dagelijks leven. Signaal zonder kleur Om aanstonds de indruk weg te nemen, dat hier van een „dagopening" sprake is, gooi ik de verrassende bewering er te gen aan dat kleurentelevisiezenders vol strekt geen kleuren uitzenden. De vertrouwde zwart-wit-zenders van beide netten die dagelijks beelden in uw huis brengen zullen u ook de ge waarwording van de kleur toebrengen, als 't zo ver is. Relatief weinig behoeft daarvoor aan die zenders te worden veranderd. Voor 't grootste gedeelte is dat al gebeurd. Maar kleuren uitzenden in de letterlijke zin van de woorden zullen ze niet. Is het dan zo'n bagatel, voor een t.v.-bestel, om van zwart-wit over te gaan op kleu rentelevisie? O nee! ..ostbaar De kijker zal dat merken. Als hij kleu rentelevisie wil zien. zal hij een nieuw ontvangtoestel moeten kopen. De N.T.S. en de omroepen zullen ook diep in de beurs moeten tasten. De N.T.S.omdat er veel nieuwe camera's (dure) moeten worden aangeschaft. Nieu we monitors, nieuwe registratie-appara- tuur (want de magneetband kan óók kleurenbeelden vasthouden), nieuwe re portagewagens De regisseurs van de omroepen moeten zich het hoofd breken over het kleuren gamma van hun scène. Er zal in de bui del getast moeten worden om de ge vierde actrice van de hoofdrol zich te laten tooien in het vlammend rood van zijn verbeelding. De diensten van de t.v.- secties zullen met nóg meer zorgelijkheid dan nu, de drempel overschrijden van het bureau van de adjunct-regerings commissaris, om daar te pogen het kijk geld-quotum verhoogd te krijgen. Met die kleurentelevisie zijn voor al deze lichamen extra tonnen gemoeid. Zenders blijven Alleen de zenders kosten niets of nau welijks iets méér. En zonder hen geen kleuren in uw huis! En toch zenden zij geen kleuren uit. Hoe zit dat? Dat komt door het aparte wezen van de kleur, die immers geen zelfstandig le ven leidt. De kleur is in ons. Zij be hoort bij de mensen. Werp daglicht of op daglicht gelijkend kuntlicht op een wezen of op een voorwerp; het belichte doel kaatst licht terug naar het oog, dat waarneemt. Om dat daglicht bestaat uit de lichtsoorten, ts er zeker een naar uw keus Burgem Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier Ilona Magdalena Alexandra, dochter van M. P. Hoogeveen en H. C. Kleine, Park laan 31. Arnold Jor Willem, zoon van A. M. J. Maas en M. G. Uhl, Burg. Grothestraat 20. Martina Johanna, dochter van M. J. Ligtlee en J. A. Bouwmeester, le Weteringpad 4. Jacqueline Cornelia, dochter van L. M. Hendrikse en W. Roos, Ringweg 14. Peter Alphons, zoon van G. P. Tourné en G. J. Roest, Jacob Catslaan 3. Grada Gijsbertha. dochter van A. Gros en J. v. d. Hoef, Rubenslaan 87. Jac queline Adriana en Lena Johanna, doch ter van G. Elschot en A. J. Kok, Nieu- weweg 58. Hessel Wiebe, zoon van L. v. d. Hel en T. Bosma, Rubenslaan 117. Manon, dochter van P. Schaap, Stadhouderslaan 80 en A. de Zoete, Ju- lianalaan 5. ONDERTROUWD: Geen. GEHUWD: Richard Jan Westeneng, Leeuwerikweg 3 en Magdalena Vonk, Betje Wolfflaan 28. Johan Jacob Lammerts van Bueren, Dr. Schaepman- straat 41, Zeist en Adriana Julia The- resia van der Lugt, Beetzlaan 105. Johannes Petrus Cornelis Maria van 't Klooster, Schrikslaan 39a en Wilhelmi- na Adriana Maria Verlaan, Klein En- gendaalweg 94. Bob Okhuijzen. Vos- seveldlaan 38 en Johanna Antonia Ma ria Tool. Gallenkamp Pelsweg 9. Klaas Buik, Langestraat 22a, Amers foort en Aafie Ina Bruin, Soesterbergse- straat 1. Evert Beitler, Klein Engen- daalweg 18 en Anneke Mia Yvonne van den Berg, Buntweg 16. Johan nes Cornelis Wijnands, Nepveulaan 52. Zeist en Maria Adema, Postweg 32. Bauke Braaksma, Krommeweg 16 en Hedwig Anna Sevink. Krommewea 16. David Harold Norris, Boston (TJ.S.A.) en Cornelia Adriana Bouhuis, Van Goy- enlaan 2. OVERLADEN: Hermanus Johannes Ha- bes, 71 jaar, gehuwd met M. J. A.# Oude Hendrikman, Veldm. Montgomervweg 36. Soesterberg. Hendrik Arend Smid, 47 jaar, gehuwd met T. A. van Bloe- m en dal, KI aarwaterweg 28. Willem Parend Brocx. 84 jaar. gehuwd met S. E Rotbe. Beetzlaan 137. Elvire Jose- phire ^itterhaus, 82 jaar, weduwe van A. .T. Eiikman, Laanstraat 26. die in een regenboog netjes naast elkaar uitgespreid liggen, onderscheiden de ob jecten om ons heen zich in hun eigen schappen, om bepaalde lichtsoorten op te kunnen slurpen en andere te kaatsen. Uit de gekaatste lichtsoorten vergaart het oog een bundel boodschappen, die het bewustzijn of het brein voor uw persoonlijkheid vertaalt en welke vertaling u op mysterieuze wijze ervaart als: kleuren. Kleurloos leven De natuur kent evenmin als de zenders kleuren! Beide kennen „boodschapdra- gers". Besteladres: ons bewustzijn. Om ons brein in staat te stellen, aan onze persoonlijkheid informaties te ver schaffen, waaruit zij zich een kleuren voorstelling kan scheppen is licht nodig dat op het netvlies van het oog valt. Bij kleurentelevisie moeten we daarom met licht beginnen. Dat gebeurt in de studio waar de kleurencamera's de scène „bekijken"; en het gekaatste licht daar van voor waarnemers in de studio een levendig gekleurd tafereel vertalen in elektrische boodschappen. Die noemt men ultra-korte radiogolven, die per straal zender naar de toren van Lopik (b.v.) worden gestuurd. Daar vindt heruitzen ding naar allen in het land plaats, na een nieuwe vertaling, waarbij de gol ven alleen wat minder kort worden ge maakt om u, bij de ontvangst er van, niet te veel moeite te bezorgen. Aanwijzingen Van de oorspronklijke door mensen ogen waargenomen kleur in de studio is in deze elektrische golventaal niets meer terug te vinden. Alleen bevatten de signalen op een wat wonderlijk aan doende wijze denkbeeldige „labels" waarop men geschreven zou kunnen den ken: dit moet thuis „rood" worden, dit „blauw" en dit „groen". Ook gaan er boodschappen over mengsels mee; en boodschappen over „helderheid" Dit pakket „informatie" komt voortdu rend uw kleurenbeeldbuis van de toe komst binnen, die als u 'm open zou maken, wat u niet moet doen! drie „kanonnen" voor elektronenstraalvuur zou laten zien, in plaats van de ene, die nu in uw zwart-wit beeldbuis zit. De kanonnen kunnen ieder vuren op schijven, die bestaan uit fosforkorreltjes op de kop van de kleurenbeeldbuis. Raak Die korreltjes zijn zó geraffineerd in drietallen (rood, groen, blauw) gegroe peerd, dat de kanonnen ze alleen maar door openingen in een zeef kunnen ra ken. Zo kan alleen kanon a de rode fos forkorreltjes raken, kanon b de blauwe en kanon c de groene. De mate van raken de helderheid dus wordt tel kens door het meekomende helderheids signaal van de zender bepaald. Zo vor men zich de felle en de pasteltinten. De kleuren ontstaan dus pas op de beeldbuis, zodra de getroffen fosforkor reltjes de lichtsoort gaan uitzenden, die correspondeert met de lichtsoort die oor spronkelijk in de studio de camera acti- veerd. De weg is begonnen met licht, met kleu- rensensatie bij de mensen die het effect van het licht in de studio zagen; hij ein digt met licht dat in de bewustzijns van de huiskamergenoten de nuancen van de oorspronkelijke kleuren doet herleven. Daar tussen in gelden alleen maar ver momde lichtboodschappen in de vorm van radioboodschappen. Die arme zenders doen niet méér dan een verhaal overbrengen in de zin van: „Ze draagt een pracht van een blauw avondtoilet; neem je kleurendoos en te ken 't, want ik zal 't je beschrijven". Dir fl W Vellinga Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis Crematie. Transport (Rouwkamer) De laatste kompetitieavond van het jaar bracht de twee teams van de Soester Volleybal Vereniging geen overwinnin gen, want zowel de meisjes als de he ren verspeelden hun wedstrijd. De meisjes wisten weliswaar de eerste set tegen de meisjes van Spirit te win nen, maar door de tweede en derde set te verliezen ging de puntenwinst naar Amersfoort. Het eerste herenteam stelde zijn aanhang teleur door de voor hen zo belangrijke wedstrijd tegen Spirit 2 met 2-1 te ver liezen. Beide teams speelden een slappe en weinig aantrekkelijke wedstrijd en wisten de roodwitten de eerste set nog met 15-6 te winnen, de tweede set was voor de Spirit-reserves met 15-4. In de derde set won het gelukkigste team, want nadat de S.V.V.-ers nog met 13-2 voor hadden gestaan ging de set uitein delijk met 15-13 verloren. De wedstrijden om het jeugdkampioen schap van de afdeling Amersfoort bracht zaterdagmiddag meer goed spel. De meisjes van de Soester Volleybal Ver eniging speelden hun eerste wedstrijd tegen S.V.H. gelijk met setstanden 15-6 en 6-15 en een gelijk spel leverde ook hun tweede wedstrijd tegen V.I.O.S. op. De eerste set ging met 16-6 verloren maar in een spannende tweede set wis ten zij met 18-16 in de meerderheid te blijven. Door een beter setgemiddelde gingen de V.I.O.S.-meisjes over naar de finale-poule. De jongens speelden drie wedstrijden waarvan zij er een wonnen en twee ver loren. In de wedstrijden die zij verloren toonden zij juist hun beste spel. Met 15-13 en 16-14 moesten zij de overwin ning echter aan V.I.O.S. laten. Tegen S.V.H. wisten zij de beide sets met resp. 15-2 en 15-12 te winnen. De derde wed strijd tegen S.S.S. had een uiterst span nend verloop maar ook nu verloren zij beide sets met resp. 15-12 en 15-13. Voor woensdag 4 januari staan voor de S.V.V.-ers de volgende wedstrijden op het programma: S.V.V. 2Olympia 2 (dames) LimvioS.V.V. 4 dames). Spirit 3S.V.V. 1 (heren) S.V.V. 2—V.V.A. 3 (heren) V.V.A. 4—S.V.V. 3 (heren). Donderdag komt alleen het derde dames team in aktie tegen Wilhelmina 2. Het was donderdagavond feest in „De Rank". Niet alleen feest voor de 24 prijswin naars, maar ook feest voor het bestuur en de leden van dat winkelcentrum. Dat bestuur heeft n.1. door de prijsvraag voor de beste slagzin, niet alleen een groot aantal slagzinnen tot haar beschikking gekregen, maar kwam daarbij ook tot de overtuiging, dat het winkelcentrum in het middelpunt van de belangstelling staat, niet alleen in Soest-Zuid maar ook daarbuiten. Het winkelcentrum is een begrip gewor den en daarvoor is het ook gesticht en wij zullen niet nalaten, dit te blijven activeren, aldus de heer Wessels in zijn welkomstwoord. Hij ging hierna tot de prijsuitreiking over. De jury had bepaald, dat de slag zin: Uw winkelcentrum Soesterbergse straat, is van alles voorzien en voor ieder paraat! de beste was en de geluk kige eerste prijswinnaar was de heer J. A. Pol, Hartmanlaan 6, die 250,in ontvangst mocht nemen. De tweede prijs 150,was voor de heer H. Lustenhouwer, Heuvelweg 27, de derde prijs, groot 100,voor mevr. ,E. A. Spoelstra, Stadhouderslaan 35 en de vierde prijs van 50,voor de heer J. van Brummelen, Ferd. Huycklaan 12. De penningmeester, de heer Meijering, reikte de bankbiljetten aan de winnaars uit. Nadat de heer Meyering aan de 20 ove rige, voor een prijs van tien gulden in aanmerking komende winnaars het bil jet had uitgereikt, werd deze korte, maar gezellige bijeenkomst gesloten. Het be stuur kan ongetwijfeld op een geslaagde winkelactie terugzien. GOUDEN RIJDER - Ik bezit een gou den rijder van 1760. Hoe hoog is de waarde? Kunt u mij het adres van een veiling geven? Antwoord: De waarde van een munt hangt sterk af van de staat waarin hij bewaard is gebleven. Buitengewoon goed bewaarde stukken zijn vele malen zeldzamer dan normale en dus ook veel meer waard. Meer dan globale richtlijnen kunnen wij u niet opgeven, terwijl de hieronder genoemde waarden ook bedoeld zijn als ruilwaarden tussen particulieren onder ling, welke bij koop en verkoop ook kunnen gelden, doch welke lager liggen dan de handelsprijzen en hoger dan de inkoop van de handel. Wij gaan er voorts van uit dat uw munt niet zeld zaam is. U geeft de provincie (zie wa pen en opschrift) niet aan; van sommi ge provinciën kunnen sommige jaar tallen echter schaars zijn. Uitgaande van het bovenstaande zou den wij een perfect exemplaar willen stellen op 750,een niet geheel per fect (krasje of vlekje, maar wèl goed geslagen en absoluut vrij van slijtage- vlekken) op 550, Een exemplaar met zeer geringe slijta ge op alleen de hoogste punten van het reliëf en/of niet geheel goed geslagen op 375, Een exemplaar met duidelijke slijtage en krasjes (kleine) doch nog geheel volledig en goed leesbaar, op 250, Een normaal bewaard stuk op 125, Laten veilen kunt u de munt op prak tisch alle kunstveilingen. Speciale muntveilingen komen minder voor, doch u hebt laatst in de kranten kunnen le zen van de veiling van de Serooskerk- se munten door de firma Schulman te Amsterdam. KUNSTACADEMIE - Kunt u mij in lichtingen geven over de kunstacade mie? Welke vakken worden er gege ven? Welke vooropleiding is vereist? Kunt u mij adressen geven van kunst academies? Antwoord: Wij nemen aan dat u met kunstacademie de academie voor beel dende kunsten bedoeld. Er zijn twee grote kustacademies en verder nog ver schillende middelbare kunst- en kunst nijverheidsscholen. Allereerst noemen wij de Rijksaca demie voor Beeldende Kunsten te Am sterdam waar de volgende vakken wor den gedoceerd: tekenkunst, vrije schil derkunst; monumentale en versierde schilderkunst; beeldhouwkunst; grafi sche kunst. Voorts worden er nog ver scheidene colleges gegeven in meer theoretischevakken als esthetica, cul tuurgeschiedenis, anatomie etc. Voor hen die zich wensen te ontwikkelen tot schilder of graficus duurt de opleiding 5 tot 7 jaar. Voor beeldhouwers duurt dit ongeveer even lang, alleen specia liseert hij zij zich langer en hebben de andere richtingen nog oriënteringsjaren. Men kan zonder vooropleiding toegela ten worden mits voldoende talent en een zekere graad van ontwikkeling aan wezig is. Minimum leeftijd 18 jaar. In lichtingen zijn te verkrijgen bij de hoog leraar-directeur der Rijksacademie, Stadhouderskade 86, Amsterdam, tel. 020-797811. Verder is er nog de Jan van Eyck-aca- demie in Maastricht, Academieplein 1, tel. 04400- 12141. De laatste categorie middelbare kunst en kunstnijverheidsscholen hebben de vakken: vrije kunst; monumentale ge bonden kunst; industriële vormgeving; toegepaste kunst; esthetische vorming van de jeugd. Aan de meeste van deze scholen zijn avondcursussen verbonden. Toelatingseisen: werklust, energie, crea tief vermogen en algemene vorming: 4de klas gymnasium, 3de klas h.b.s. met 5-jarige cursus, 4de klas m.m.s. of mulo-A of B. Duur van de cursus 5 ja ren. Wij geven u nog het adres van de mid delbare kunstnijverheidsschool te Rot terdam, Academie voor Beeldende Kun sten, G. J. de Jonghweg 4, tel. 010- 124646. Aan deze ecademie worden ook avondcursussen gegeven ROT BLACK - Hce kan ik de zanger Roy Black bereiken? Antwoord: U kunt Rov Black bereiken via zijn grammofoonplatenmaatschappij in Duitsland. Het adres luidt: Deutsche Gramofongesellschaft, Harcespe Geb 1-4, Hamburg-13, Deutschland. Het is beslist geen wonder dat de nota ruimtelijke ordening een „best-seller" is geworden. De toekomstige verdeling van de woon- en werkgebieden in ons land gaat ons allen ter harte. De inwoners van de randstad maken zich met recht zorgen over de woonmogelijkheid voor de toekomst en de achteruitgaande be volking van noord-Nederland vraagt zich met name af hoe het met hun bestaans mogelijkheden in de komende decennia moet gaan. Er zijn trouwens meer gebieden in ons land die speciale ontwikkelingsaandacht verdienen. Wij denken aan de zojuist opengelegde provincie Zeeland. De beste kansen voor industrie-vestiging in dit gewest liggen op Walcheren en in Zeeuws-Vlaanderen in de buurt van Ter- neuzen. Ook in bepaalde delen van Lim burg en Brabant moet een weg tot ont plooiing worden gevonden. Zeer belangrijk is de streep die de nota dwars door Nederland trekt. Er is een lijn getrokken ongeveer van Alkmaar naar Arnhem. Over enkele tientallen ja ren zal ten noorden van die lijn ruwweg een kwart van ons volk wonen en de rest zal ten zuiden van de streep ver blijven. Tenminste, als de regering niet ingrijpt, Welnu, dat zal zij doen. Het grondgebruik Niet alleen de huidige bewindslieden, maar ook het nieuwe kabinet dat na de verkiezingen optreedt, zal zich over dit vraagstuk moeten buigen. Bij de ver schuiving van de vestigingsplaatsen van de bewoners staan de mogelijkheden tot inkomensvorming voorop. Er wordt bij die inkomensvorming van zelfsprekend gedacht aan industrialisatie, maar ook de recreatie, het vervoer en met name de tuinbouw zullen waar mo gelijk nieuwe impulsen krijgen. Naar mate het aantal inwoners van ons land toeqeemt, zullen de landbouwmogelijk- heden moeilijker worden. Er zal worden gezocht naar een inten sief grondgebruik met hoge opbrengst. Waar mogelijk is dan tuinbouw een uit weg als men er bij bedenkt dat grote stroken van ons land hun landelijk ka rakter moeten behouden om de leefbaar heid in de nabijgelegen woon- en werk centra te verhogen. Het noorden De onderbevolkte delen van ons land zullen nieuwe impulsen moeten krijgen. Noord-Nederland staat daarbij op de eer ste plaats. Niemand verbaast zich als daarbij gedacht wordt aan het gebied Delfzijl-Eemshaven, maar gelukkig wor den ook plaatsen genoemd als Leeuwar den, Drachten. Emmen, Hoogeveen en Assen. De vraag rijst nog of Friesland als werkgebied nog te veel afzijdig staat in deze plannen en of daar niet te veel de nadruk zal leggen op de recreatie, die immers seizoen-gebonden is. Er zal een nieuwe nota over de indu striële ontwikkeling van het noorden verschijnen. Die gedachte blijft juist, on geacht welk kabinet er gaat regeren. In het verleden is er ook al op het noorden als het voornaamste veld voor ontwik keling gewezen. Nu komt ook de vakbe weging met een nota die daarop de na druk legt. Hiermee wordt de achterstand van dit gebied nog eens extra geaccen tueerd. Tegeiyk? Vanzelfsprekend krijgen ook Brabant, Zeeland, delen van Overijssel, de kop van Noord-Holland en de dun bevolkte streken van Limburg hun deel. Er wor den ook grote recreatie-velden genoemd. Er wordt gewezen op de noodzaak tot allerlei verbeteringen aan de infra-struc- tuur, zoals wegen, havens, waterwerken etc. In een nota als die van ruimtelijke or dening komt de verdeling van het ge hele land aan de orde. Zij schept echter het grote gevaar dat met het oog op de problematiek en de politieke gevolgen allerlei plannen tegelijk moeten worden aangevat. Dat lijkt wenselijk maar is bepaald ondoelmatig met het oog op de mogelijkheden. Er dient een duidelijker prioriteitenschema te komen. Wij weten nu toch wel dat niet alles tegelijk kan al zouden wij dat willen. Het is beter een duidelijke lijn in volg orde te kiezen dan een indruk te geven dat alles tegelijk kan, waarbij halfweg vertraging of verandering moeten wor den bevolen. Zien wij terug naar de na oorlogse ontwikkelingsplannen dan zijn die nogal eens veranderd of getempori seerd met alle schadelijke gevolgen daar aan verbonden. Onbetaalbaar? Wij weten dat de bewoonbaarheid van Nederland geweldige vragen opwerpt, die bijna onbetaalbare investeringen vra gen. Naast de verheffing van achterblij vende streken moet ook het ontwikke lingstempo in de economisch bevoordeel de gebieden worden bijgehouden. De in vesteringen in Rijn- en IJ-mond begin nen pas op gang te komen. De roep om collectieve voorzieningen mag er niet toe leiden dat wij gedwon gen zouden zijn in de particuliere sector achter te blijven. Een evenwichtige ont plooiing van de produktieve krachten blijft geboden. Niet alleen een bedrijf kan bij zijn expansieplannen adem te kort komen maar ook de gehele natie. Beide soorten van ademnood gaan ge paard met welvaartsverlies. Druppels Groots doen deze plannen bepaald niet aan. Worden hier de kool en de geit ge spaard of zet dit toch voldoende zoden aan de dijk? Beperkte verschuivingen zijn niet anders dan druppels aan de overlopende bevolkingsemmer. De leefbaarheid van ons land vraagt voorzieningen en offers in geld. Met stimulansen van de overheid zal het par ticulier initiatief hier een groot aandeel kunnen en moeten leveren. Gebeurt dit niet dan verslikken wij ons in de lasten van de gemeenschap. Voor de rest zul len er genoeg wissels getrokken worden op ons vermogen tot mentale aanpassing aan veranderde situaties. Bestaande ge meenschappen zullen uit elkaar worden gerukt en andere zullen worden samen gevoegd. Behalve bereidheid tot het brengen van financiële offers is er het vooruitzicht op nog sneller dan tot he den verschuivende maatschappelijke ver houdingen. Zijn wij in staat die op te vangen? Ajje 't ming vraogt mok zeige dak d'p versteld van estaon het, van al dat vuurwarrek ouwe- jaorsnacht. Jonges, jonges, zuk tekeer gaon. Hoechtum! Kneliao wier d'r wakker van; ze was bie de kaachel in slaop evalle, waant ze gaot nooit zo laot naor bed en dan wil je nog wel us in- dommele. Ik was netuurluk klaorwakker en ik bin effe veur twaolleve de straot op egaon. Toen waore ze al bezug. Kne liao kwam d'r ok anholle en ze zee zo iets van: Mit al die kunstmaone in de luch kan ut nie aanders of d'r gebeure raore dinge, maor ik hetter uut elege, dattut vuurwarrek was. Goed, om twaolluf uur hebbe wullie me- kaor de beste wense egeve en toen binne wullie effe de buurt in eweest. Noeng, dat doe'k vaoker. Overal waor wullie kwaome, was ut geliek: Knelis, een bor reltje? En je begriept, dak dat nie of kan slaon. Kneliao keek bie de zeuvende al een bietje kwaod naor ming en bie de vief tiende zee ze: Knelis, hoogste tied om naor huus te gaon. Die doch netuur luk: astie nog meer kriegt, raoktie bove ze theewaoter. Ik hepput eerst nog wete te susse, maor toen ze an bleef houwe, bin'k toch maor mitter mee egaon. Maor ze had gin ge luk, waant wullie waore koud tuus (de kaachel was uut egaon) of daor kwaome Gart en Piet en Aorie an. Onder ut mom van nieuwjaor wense een oliebol haole of zoiets. Noeng, die hebbe zullie ehad en nog meer ok. 't Wier hoe laanger hoe vrolukker en Kneliao was ok maor be- zweke en had ok een glaosie veur d'r staon. Ze lette gelukkug nie meer zo arreg op ming. Zo is ut heul laot eworde en ok heul gezellug. Waant toen wullie verhaole uut de ouwe tied ginge ophaole, kwaome de tonge pas los. En die waore inmiddels goed esmeerd. Noeng, Kneliao het mit ope mongd zitte luustere, behalleve als ze iets tot zich nam. Ze het ok vreseluk elaache om Aorie, die dee Toon Herremans nao en reke d'r op, dattie daor goed in is. Kne liao was haost nie meer tot bedaore te kriege, Aorie trouwes ok nie, waant de fles raokte steeds meer leeg. Affing, om een laang verhaol kort te maoke: op een gegeve mement zeit Kne liao: Jonges, hoogste tied, wullie maoke d'r een end an, aanders wordt ut nog naachtwarrek en wullie motte marrege weer vreug uut de vere. De here stapte dus op en wullie effe laoter in bed. En daor begint me Kneliao onbedaorluk te laache, nie meer nermaol. Eindeluk wier ze stil en toen'k vroeg of zie soms nog mos laache om Aorie zee ze: Nee, 't is iets aanders. Ik bin d'r in eslaogd om ut mit liste uut d'r te kriege en toen he'k ok heul hard motte laache. Wullie hadde naomeluk gin druppel drank in huus en toen het Kneliao maor een fles mit waoter evuld. Dat hebbe wullie de heule aoved zitte drinke en niemand hetter wat emarrekt. Je begriept nie hoe ut mogeluk is. NOG MOE VAN DE FEESTDAGEN IN DECEMBER? VERWEN U ZELF Van Goyenlaan 156, tel. 5897. Op de Eng. Wy wensen U veel heil en zegen in het nieuwe jaar. Kaarsvetvlekken op linnen verdwijnen als u wrijft met wijngeest. Om satynen schoentjes te reinigen, wrijft men met een in wijngeest ge doopt watje en nawrijven met droge watten. U kunt ook rode, blauwe en witte sa- tij nschoentjes reinigen met een propje watten, gedoopt in warme spiritus (voorzichtig!) en wrijft met droge wat ten na. Likeurvlekken in linnen wast u met verdunde spiritus en daarna in warm water uit. Vlekken van bolsters van noten kunnen door bonenwater (zoutloos!) worden ver wijderd. Notenhoning om op de boterham te smeren. De inhoud van een potje ho ning (kunsthoning) wordt vermengd met het sap van V* citroen, daarna roeren we er 100 gram gemalen noten door heen. Het mengsel wordt in jampotten bewaard. Zilveren kandelaars door afgelopen kaarsvetdruppels besmeurd, maakt u op deze wijze schoon: houdt de kandelaar even in heet water en wrijf met een wollen doek na. Echt zilver verandert niet in een zout oplossing. Onecht zilver kleurt na 15 minuten violet. Zink wordt in die op lossing mat-grauw. Kristal moet liefst met linnen doeken worden gedroogd, daar deze geen pluis jes achterlaten (katoenen doeken wel). Kristal met figuren wordt schoonge maakt met een borsteltje, zodat er geen stof in de figuurtjes blijft zitten. Als het kristal een beetje dof is geworden, wordt het blauwselwater afgespoeld, daarna opgewreven. Drie jongens, de 14-jarige G. J. S. uit Soest, en de 16-jarige F. W. V. en de 16-jarige M. P. B. beiden uit Baarn, zochten afleiding in het gooien met le dige bierflesjes en dat gebeurde maar liefst van de vierde etage in de Ru benslaan. Tegen de drie jongens werd procesverbaal opgemaakt. Bij de Katerkoers, een cycle-crosswed- strijd, die zondag in Den Haag werd gehouden, bereikte de Soester Tempo renner Gerrit Ruttenberg bij de ama teurs de elfde plaats, wat een goed re sultaat genoemd mag worden, gezien de grote en sterke deelname. Bij de Nieuwelingen werd de Tempo renner J. v. d. Broek veertiende. Bij de amateurs werd Cor van Tol eers te en bij de nieuwelingen bezette Kop pen de eerste plaats. Donderdagavond a.s. hervatten de bas ketballers weer hun wekelijkse training. Aanvang 19.00 uur in de Lagere Tech nische School Eemland, hoek Soester Engweg-Molenstraat. Op de weekmarkt van vrijdag 30 de cember 1966 werden aangevoerd: 43.000 stuks eieren. Prijs ƒ12,50 tot 14,00, middenprijs 13,40. Prijs per kg 2,13. De spoorwegovergang bij de Grote Melm zal donderdag de gehele dag geslo ten zijn. XfPsnoN i STEENHOFFSTR.53 - TEL Z8« 50E5T

Soester Courant | 1967 | | pagina 5