II III II III II Naar de universiteit Soest telde in het jaar 1500 nog maar 702 inwoners nieuwe verkeeróregeló Noorderweg 23 Officiële SOESTERBERG Telefoonnummer Studiebeurzen voor 1 februari aanvragen Pianohandel W. van Tol. Nederlaag van B.D.C. in oefenduel Volgens Jaarboekje ..Oud-Utreelit" Hees-Nieuws Ruimtelijke Ordening Nieuwe Naaimachinehandel meci !e?Mi poren Stemmen in een andere gemeente Stemmen door kiezers, opgenomen in het centrale bevolkingsregister Stemmen bij volmachi S.E.C.-nieuws Duizend gulden voor het Dorpshuis Bejaarden vierden Oud en Nieuw Soesterbergse Muziek vereniging Laetitia wint Oudejaars- tournooi Judo Vervolg S.E.C.-nieuws Overgang naar hoger onderwijs is groot Reeds in januari zullen talrijke jonge ren in overleg met hun ouders moeten beslissen, wat zij straks in september van plan zijn te doen. Dat geldt met name voor degenen, die nu in de hoog ste klas van een middelbare school zit ten en die voornemens zijn zich straks op een universiteit of hogeschool te la ten inschrijven. Willen zij voor een beurs of renteloos voorschot in aanmer king komen, dan moet een aanvraag voor een rijksstudietoelage vóór 1 fe bruari in het bezit zijn van het mini sterie van onderwijs en wetenschap, af deling rijksstudietoelagen, Nieuwe Uit leg 1, Den Haag. Voor veel jongeren, die niet uit een academisch milieu komen, is de over gang van middelbaar naar hoger onder wijs een grote stap. Wat betekent het wetenschappelijk onderwijs voor hen? Wij hebben deze vraag voorgelegd aan een woordvoerder van het bureau voor lichting van een onzer universiteiten. STUDIEVRIJHEID STELT HOGE EISEN Voor velen die na hun eindexamen een studie aan universiteit of hogeschool beginnen, hebben deze instellingen on danks alle voorlichting iets mysterieus, romantisch of soms iets angstwekkends. Dat geldt vooral voor hen. wier ouders zelf geen academici zijn. Dit alles ge heel ten onrechte. Voor wie de studie gidsen bestudeert, zal er geen geheim- zinngheid behoeven te bestaan. Voor wie ervaart dat studeren hard werken is, verdwijnt de romantiek. Voor wie voldoende capaciteiten heeft en de zelf tucht om plichtsgetrouw dat te doen wat van hem (haar) wordt verwacht, is de universiteit een wereld waarin men zijn persoonlijkheid kan ontwikkelen als nergens anders. De aankomende student doet reeds in het eerste jaar tal van verrassende ervaringen op, de beruchte groentijd nog buiten beschouwing gelaten. ..Toch zit er in de overgang naar de univer sitaire studie een riskant element", al dus onze zegsman. ,,Ik doel hier op de vrijheid van studeren. Geen rapporten, geen jaarlijkse klasseovergang, geen ge controleerd schoolbezoek meer. De nieu weling ervaart dit alles met verwonde ring en de vreugde, die elke vrijheid nu eenmaal geeft. Maar de zelfde vrijheid stelt de student voor een zware proef. Kan hij er toe komen zelfstandig te werken? Dat zal hem des te gemakkelijker vallen, naar mate hij in de hoogste klasèen van de middelbare school zelfstandiger heeft gewerkt. Hoe meer aandrang van ouders, hoe meer controle en les over horen, des te abrupter is de overgang van school naar universiteit." Verplichtingen Wordt er op onze universiteiten iets aan gedaan om de jonge student over de dikwijls grote aanpassingsmoeilijk heden heen te helpen? Bij vele faculteiten bestaat de mogelijk heid van studiebegeleiding. Toch dient de jonge student zo gauw mogelijk te leren op eigen benen te staan. Hoewel de studievrijheid zeer groot is, kan men zich van sommige voorschriften niet bij voorbaat ontslagen achten. Voor som mige colleges, waarvoor geen tentamen is vereist, moet een verklaring wor den overlegd, dat men geregeld aanwe zig is geweest. Er zijn hoog-leraren, die voor de toelating tot een examen de eis stellen, dat de betrokken stu dent geregeld bepaalde centrale colle ges heeft gevolgd. Hoe moet de aankomende student de eigenlijke studie aanpakken? „Daar bestaan geen algemene richtlij nen voor. De ene student studeert nu eenmaal heel anders dan de andere. Wel is het altijd verstandig tentamen te doen na een periode waarin geen colleges worden gegeven, zodat men de tijd heeft zich enige weken zonder on derbreking op de stof te concentreren." Beroepsmogelijkheden Voor studenten is het belangrijk te we ten, dat de ouders hun moreel steunen bij hun moeilijke taak. Maar niet altijd zijn de ouders in staat dit op te bren gen. Dat hangt ook van de studiekeus van hun zoon of dochter af. Wanneer hun zoon zegt arts, tandarts, dominee, dierenarts, leraar Frans of chemicus te willen worden, dan begrijpen zij wat hun pupil later zal worden. Maar wan neer het vak van zijn keuze sociologie heet, of archeologie of kunstgeschiede nis, dan wordt dit direct al veel min der duidelijk. Welke beroepsmogelijkheden biedt de academische studie? „Een simpel rechtstreeks antwoord kan op deze schijnbaar eenvoudige vraag niet worden gegeven. Zelfs niet voor el ke bepaalde studierichting afzonderlijk. Zelfs de aanduiding van beroepen als arts, psycholoog en ingenieur zijn erg vaag, want binnen elk beroep is weer zulk een variëteit van richting en mo gelijkheden, dat het haast ondoenlijk is ze alle op te sommen. Denk bijvoor beeld aan het artsenberoep. Men kan huisarts worden, bedrijfsarts, medisch adviseur, keuringsarts, inspecteur volks gezondheid, om nog maar te zwijgen van de vele specialistische richtingen die er bestaan. Als psycholoog kan men ook alle kanten uit. Men kan staflid worden van een beroepskeuzebureau, doch ook de richting van de klinische psychologie uitgaan, waar men totaal andere werkzaamheden moet verrich ten. Veelal ontdekt de student pas tij dens de studie, welke richting hij uit wil." Geen luilekkerland Ook moet gewaarschuwd worden tegen de misvatting dat een bepaald beroep dat men via academische studie kan bereiken, altijd een hoog financieel in komen garandeert. Uiteraard vallen academisch gegradueerden in de hoge re inkomensgroepen van de maatschap pij, omdat zij gewoonlijk door hun op leiding en kennis in verantwoordelijke posities worden geplaatst. Maar er is hier slechts sprake van een gemiddel de, waarbij de verschillen in een be roep zeer groot kunnen zijn. Vaak heb ben degenen die zich een luilekkerland dromen wanneer zij zich door de rijste- berg van academische studie hebben heengegeten, alleen het oog op de top functies die bereikt kunnen worden, terwijl het gros der afgestudeerden al lerminst fabelachtige salarissen geniet. Grote financiële verwachtingen zullen daarom in de regel op teleurstelling en wrok uitlopen. KLEINE O Nieuwe en bespeelde i 750,— tot 2800,—. Vanaf pl.m. 24,p. mnd. Nieuweweg 103 - Telefoon 2968. B.D.C. speelde Nieuwjaarsdag een vriend schappelijke wedstrijd tegen de Utrecht se vierde klasser K.D.S. De gasten waren over alle linies beter en wonnen ver diend met 1-4. Het eerste doelpunt werd na ongeveer tien minutfen gescoord. De Soesters na men de leiding door een treffer van v. d. Lugt uit een fraaie combinatie met kanthalf Egberts. Tien minuten later was de balans weer in evenwicht en toen werden de gasten steeds sterker. Niette min bleef de schade voor B.D.C. tot l-»2 beperkt. Na de rust zijn de Soesters wel enkele malen gevaarlijk in het offensief ge weest, maar ze waren niet tot doelpun ten in staat. Vooral v. d. Lugt miste en kele fraaie kansen. De Utrechters scoor de nog twee treffers, waarvan één uit een penalty wegens hands. In een prachtige in de klubkleuren rood-wit versierde kantine vierde Hees vrijdag een geslaagd oudejaarsfeest. Om 8 uur werd het welkomstwoord ge sproken, waarna de prijsuitreiking van het afgelopen klaverjas- en toepcon- cours volgde. De heren H. Altena en R. Janssen kre gen een electrische boormachine met boren en de heer H. Kamphorst een stalen kinderstoel. Tegen 9 uur begon de eerste Bingo- ronde, terwijl de gehele avond werd ge vuld met dansen en bingo-spelen. TRAINING Voor de senioren blijven in het nieuwe jaar de trainingstijden voorlopig nog ongewijzigd, dus woensdagavond van 7 tot 8 uur en van 8 tot 9 uur en zater dagmiddag van 3 tot 4.30 uur. De jeugd traint woensdagmiddag van half 4 tot half 5. De zaterdagse trai ningstijden worden dan door de trainers medegedeeld. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend dat zij voornemens zijn om aan C. Schut, Kolonieweg lc, alhier, op zijn daartoe gedaan verzoek, op grond van het bepaalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, vrij stelling te verlenen van de voorschrif ten van het bestemmingsplan „Soest- Zuid" voor het bouwen van een bunga low met garage op het perceel, gele gen aan de Kolonieweg kadastraal be kend gemeente Soest, sectie H, nrs. 7476 en 7473 ged. Alvorens een definitieve beslissing te ne men stellen wij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van 14 dagen na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvrage betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde ter mijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest 3 januari 1967 De Amersfoorter drs. C. A. Kalveen heeft een interessant artikel geschre ven in het jaarboekje van .oud-Utrecht', een „Vereeniging tot beoefening en tot verspreiding van de kennis der ge schiedenis van stad en provincie Utrecht". Daarin staat o.a. te lezen, dat omstreeks het jaar 1500 Bunschoten de meeste inwoners had in het Eemland. Eemnes had er 818, Baarn 708 en Soest met 702. Het jaarboekje bevat historische onder werpen betreffende stad en provincie Utrecht. De bijdragen zijn van de leden. Het boekje telt 168 pagina's. Eén van de vaste medewerkers is de heer E. Heupers uit Soest, die een bijdrage heeft geleverd in de vorm van een be schrijving van een langdurig grensge schil tussen Amersfoort en Soest. Gedurende eeuwen was de Leusderhei- de tussen Amersfoort en Soesterberg, dat toen nog Den Berch of Heibergh en later „Gemeenen Soesterberg" heette, regelmatig een strijdpunt tussen beide gemeenten. De heer Heupers schrijft: „Grensschending is aan de orde van de dag en telkens laait de ruzie op als de bestuurders van Amersfoort in de rech ten van Soest zijn getreden. In 1952 zet Amersfoort grenspalen op de heide, die echter prompt door de Soestenaren om ver worden gehaald. Amersfoort reageert hierop met de be kendmaking, dat Soestenaren die zich binnen haar wallen of muren begeven, de kans lopen gearresteerd te worden. Soest dient hierover een klacht in bij de „Staten van 's Lands Utrecht". Een tijdlang is het dan rustig aan het front, maar de geschillen duiken toch weer op, onder meer over het weiden van scha pen en plaatsen van bijen in het om streden gebied. Vooral het zogenoemde stuivergeld, een belasting die Soest heft voor elke vreemde, die zijn bijenkorven op haar ge bied plaatst, doet de twisten weer op laaien, omdat Amersfoort dit recht niet erkent. Dan weer haalt Amersfoort een korf weg, die geplaatst is op gebied, waarvan zij vindt, dat het haar toebe hoort, dan weer protesteert Soest. Pas in 1721 wordt de hele kwestie voor goed de wereld uitgeholpen. Dan stelt Soest „Haer Hoogheijd Mevrouw de Princesse van Oranje" in kennis van het gebeurde en van het voornemen een proces Aanhangig te maken. Binnen De firma Huissteden, tot dusver geves tigd in Baarn, heeft thans ook een zaak geopend in Soest aan de Soesterbergse- straat 28. Voor een middenstander, die dat in de ze tijd aandruft, moet men respect heb ben en dat getuigt van doorzettingsver mogen. Deze zaak is ongetwijfeld een aanwinst voor Soest en de heer Huisteden ken nende, kan men op een vakkundige voorlichting en service op dit gebied rekenen. twee weken komt het antwoord uit Cassel in Duitsland, waar de princes verblijft. Zij machtigt Soest het proces te laten doorgaan en bij de provincie een protest in te dienen tegen de wil lekeur van Amersfoort. Schout en gerecht tijgen uit Soest naar Amersfoort met de brief in de hand. De ontvangst is uiterst koel. Zwijgend horen de Amersfoortse bestuurders al les aan en verzoeken slechts om de „Copie Authentiek". Zij proberen de zaak slepende te houden en houden het been stijf, maar later wordt de zaak in het voordeel van Soest beslist. Dank zij de interventie van de Hoge Ambachtsvrouwe van Soest, prinses Ma- rie Louise, beter bekend als „Marijke- Meu", de weduwe van Johan Willem Friso, wordt de vrede voorgoed gete kend. Bij de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal kan een kiezer op zijn verzoek te zijner keuze aan de stemming deelnemen, het zij in de gemeente, in welker kiezers- register hij op de dag der kandidaat stelling is opgenomen, hetzij in een door hem bij het indienen van het ver zoek aan te wijzen andere gemeente. Deze bevoegdheid geldt niet voor de kiesgerechtigde personen, die in het centrale bevolkingsregister zijn opgeno men, noch voor hen, aan wie is toege staan bij volmacht te stemmen. De kiezer, die van bovenvermelde be voegdheid gebruik wenst te maken, doet daarvan uiterlijk 1 februari a.s., in per soon ter secretarie van een gemeente aan de burgemeester of de door deze aangewezen ambtenaar mededeling. Hij geeft daarbij op: a. zijn naam, voornamen of voorletters en geboortedatum, -jaar en -plaats; b. de gemeente, in welker kiezersre- gister bij is opgenomen, alsmede zijn adres of laatste adres aldaar; c. de andere gemeente, in welke hij aan de stemming wil deelnemen, be nevens een adres in die gemeente; d. de gemeente en het adres, waar hij de hierna bedoelde verklaring wenst te ontvangen. Van de mededeling, dat de kiezer van bovengenoemde bevoegdheid gebruik wenst te maken wordt een schriftelij ke verklaring opgemaakt waarop de beslissing ten aanzien van het verzoek wordt gesteld. Na inwilliging van het verzoek ont vangt de kiezer t.z.t. behalve de op- roepingskaart van de burgemeester dér gemeente, in welker kiezersregister hij is opgenomen, ook van de burgemees ter der door hem aangewezen andere gemeente aan het door hem in die ge meente opgegeven adres een oproepings- kaart. Voor de in het ongerede geraakte ver klaring wordt geen nieuwe verstrekt. Soest, 3 januari 1967. De burgemeester. S. P. BENTINCK. Bij de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal kan een kiezer, die is opgenomen in het centrale bevolkingsregister, op zijn ver zoek in een willekeurige gemeente aan de stemming deelnemen. Deze bevoegdheid geldt niet voor een kiezer, aan wie is toegestaan bij vol macht te stemmen. De kiezer, die van bovenvermelde bevoegdheid gebruik wil maken, doet daarvan uiterlijk 1 febru ari a.s. schriftelijk mededeling aan de burgemeester van 's-Gravenhage. Hij geeft daarbij op: a. zijn naam, voornamen of voorlet ters en geboortedatum, -jaar en -plaats; b. de gemeente en het adres, waar hij de hierna bedoelde verklaring (kiezers- legitimatiekaart) wenst te ontvangen. Na inwilliging van het verzoek ont vangt de kiezer een kiezerslegitimatie- kaart. Aan de kiezer, wiens kiezerslegi- timatiekaart in het ongerede is geraakt, wordt geen nieuwe verstrekt. De houder van een kiezerslegitimatie- kaart kan zich, onder overlegging van die kaart, in een gemeente te zijner keuze vervoegen aan het stemlokaal, hetwelk, voor houders van kiezerslegi- timatiekaarten is aangewezen en waar van het adres in elke gemeente ter openbare kennis is gebracht. Indien geen kiezerslegitimatiekaart kan worden verstrekt, ontvangt de aanvra ger daarvan mededeling. Voor de mededeling dat men in een willekeurige gemeente wil stemmen dient gebruik te worden gemaakt van formulieren, welke ter secretarie van elke gemeente kosteloos verkrijgbaar zijn. Soest, 3 januari 1967. De burgemeester, S. P. BENTINCK. Bij de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer kan een kiezer op ver zoek bij volmacht stemmen, indien hij mededeelt vermoedelijk niet in staat te zullen zijn in persoon aan de stemming deel te nemen. Het verzoek wordt afgewezen: a. indien aangenomen moet worden dat de kiezer in de gemeente, in welker kiezersregister hij op de dag der kan didaatstelling is opgenomen, in persoon aan de stemming kan deelnemen; b. indien de kiezer gebruik kan ma ken van de regeling voor het stemmen in een andere gemeente. De kiezer, die bij volmacht wenst te stemmen, moet daartoe uiterlijk 1 fe bruari a.s. een verzoekschrift indienen bij burgemeester en wethouders der ge meente, in welker kiezersregister hij op de dag der kandidaatstelling is opge nomen. Hij geeft daarbij op: a. zijn naam, voornamen of voorlet ters en geboortedatum, -jaar en -plaats; b. de gemeente, in welker kiezersre gister hij is opgenomen, alsmede zijn adres of laatste adres aldaar; c. de redenen van zijn verzoek; d. de gegevens, bedoeld onder a en b ten aanzien van de kiezer, die bereid is als gemachtigde op te treden. Een kiezer mag niet meer dan twee aanwijzingen als gemachtigde aanne men. Indien de gemachtigde overlijdt of komt te verkeren in een toestand, waardoor hij vermoedelijk niet in staat zal zijn in persoon aan de stemming deel te ne men, kan de volmachtgever uiterlijk 1 februari a.s. mededeling doen van de aanwijzing van een andere kiezer, die bereid is als gemachtigde op te treden. De volmachtgever is niet bevoegd de volmacht in te trekken of in persoon aan de stemming deel te nemen. De gemachtigde ontvangt een oproe- pingskaart tot deelneming aan de stem ming in het stemdistrict, waartoe de volmachtgever volgens het kiezersregis ter behoort. Voor het verzoekschrift om bij vol macht te stemmen en de mededeling tot aanwijzing van een andere gemachtigde dient gebruik te worden gemaakt van formulieren, welke ter secretarie van elke gemeente kosteloos verkrijgbaar zijn. Soest, 3 januari 1967. De burgemeester, S. P. BENTINCK. ACHTSTE TREKKING LOTERIJ De achtste trekking van de S.E.C.-lote- rij bracht 100,— voor de heer H. C. C. Herber, wonende Lepelaarstraat 2 te Landsmeer. Inspecteur G. D. van Woudenberg ver richtte zaterdagmiddag in het politie bureau te Soest de achtste trekking voor de S.E.C.-loterij. Het uit de bus komende nummer was 1787. Er resten thans nog 2 trekkingen van 100,— waarna op 28 februari a.s. no taris M. van Veeren de hoofdprijzen zal trekken, t.w. de Volkswagen 1500, het T.V.-toestel en de wascombinatie. S.E.C. 1-AMSVORDE 1 3-3 S.E.C. en Amsvorde sloten het jaar 1966 af met het spelen van een vriendschap pelijke wedstrijd op het halfverharde terrein aan de Bosstraat. Beide partijen waren het er na afloop over eens, dat voetbal op het halfverharde terrein vooral bij vochtig weer zeer goed mo gelijk is. S.E.C. speelde met een veer tiental spelers, die om beurten werden ingezet. Voor rust verdedigde Van Hat- tum het S.E.C.-doel, terwijl na rust Van Essen het S.E.C.-doel verdedigde. Rut- tenberg, geblesseerd, werd vervangen door Abbel, die, indien hij regelmatiger traint, een goede speler kan worden. Ook Van Breukelen maakte zijn entree. Met rust was het nog 2-2, waarbij bleek dat Amsvorde over een zeer goed team beschikte en haar eerste plaats op de ranglijst in de vierde klasse vol komen verdiende. De S.E.C.-defensie raakte nogal eens in moeilijkheden bij de snelle Amersfoort se aanvallen. In de S.E.C.-aanval was de weer herstelde Duyst een constant gevaar voor de Amsvorde-verdediging. Hij scoorde eenmaal. Surstedt bleek de technicus, die met goede passes steeds weer de Amsvorde verdediging uit elkaar trok. Met rust was het nog 2-2. Na rust scoorden beide teams nog een maal. Afgesproken werd om op een trainingsavond nogmaals tegen elkaar aan te treden. Hedenavond zal S.E.C. tegen A.D.E. spelen, aanvang 8 uur. OEFENWEDSTRIJDEN OP HALF VERHARDE VELD Hedenavond speelt S.E.C. tegen het elf tal van A.D.E. uit Weesp op het half verharde veld. De Weespenaren komen met een zestiental spelers, die tijdens de wedstrijd om beurten worden inge zet. Hetzelfde zal aan S.E.C. zijde ge beuren. Het is de bedoeling van S.E.C., indien zondag 8 januari a.s. de wed strijd S.E.C. 1-Zeist 1 wordt afgelast, om te half drie op het halfverharde veld een wedstrijd te spelen tegen een sterke tegenstander. Gedacht wordt aan „Baarn" „Hercules" of „Quick" te Amersfoort. In de komende maanden zal steeds ge tracht worden, bij afkeuring van de grasvelden, op de zondagmiddag een wedstrijd te organiseren op het halfver harde veld. Ook S.E.C.-zaterdag zal in de komende weken van het halfverharde veld ge bruik maken voor het spelen van oefen wedstrijden. Vanaf 1 januari 1967 gelden een aantal nieuwe verkeersregels waar van er één bindend voorschrijft, dat iedere bestuurder te allen tijde de kennis moet bezitten die voor goed en veilig besturen van zijn voertuig nodig is. Dat geldt dus niet alleen voor de automobilist, maar ook voor de fietser. Dat houdt in dat U voor durend op de hoogte moet zijn met de verkeersregels en dus „bij" moet blijven voor wat betreft eventuele wijzigingen, zoals die welke wij hier In het kort onder uw aandacht wil len brengen. Om meer dan één reden zult U er verstandig aan doen deze tips goed te lezen en te onthouden. U moet ze nu onderhand kennen om ze in het belang van de verkeersveilig heid juist te kunnen toepassen. De belangrijkste wijzigingen zijn: Geen kruispunt blokkeren by voor rang geven. Hieromtrent is bepaald dat bestuur ders van alle voertuigen een kruis punt niet mogen oprijden wanneer zij halverwege het kruispunt moe ten stoppen om b.v. voorrang te ge ven aan verkeer van rechts, terwijl ze daardoor het voor hen van links komende verkeer onnodig het door gaan verhinderen. Men mag slechts het kruispunt oprijden om over te steken of zich links of rechts in te voegen wanneer dat ononderbroken kan plaatshebben. Zolang men dus zelf moet wachten op verkeer van rechts mag men verkeer van links niet blokkeren. De belangryk veranderde voorrang. Absolute voorrang (voorrang onder alle omstandigheden) hebben nu nog slechts motorvoertuigen van de po litie, de brandweer, de ziekenauto, alsmede van de B.B. en andere aan gewezen hulpverleningsdiensten, in dien zij een blauw zwaailicht en ge luidssignalen voeren. De tram heeft belangrijk aan rech ten ingeboet, want die geniet nog slechts voorrang op kruisingen van gelijkwaardige wegen. De tram moet nu aan het rijdende verkeer op voorrangswegen de doorgang vrij laten. Ook de militaire colonne en de uit vaartstoet zijn uit hun bevoorrechte positie verdwenen. Zij vallen nu on der de normale voorrangsregels, doch zij mogen, evenals processies en door voetgangers gevormde mars colonnes en optochten, door het an dere verkeer niet doorsneden wor den. Ook niet wanneer zij bij rood verkeerslicht mogen blijven door gaan nadat zij op groen licht zijn begonnen. Voetganger volwaardig verkeersdeel nemer. Volgens de nieuwe regels worden onder „verkeer" ook voetgangers begrepen. Dat wil zeggen dat zij de zelfde rechten en plichten hebben als het rijdende verkeer, hetgeen blijkt uit het volgende. Een probleem was altijd al voor velen de situatie „rechtdoor op de zelfde weg gaat voor". Dat is nu beslist niet eenvoudiger geworden, want thans moet ook nog rekening worden gehouden met de voetgan ger. Bepaald is, dat bestuurders die links of rechts afslaan „het verkeer" dat hen op dezelfde weg tegemoet komt of dat op dezelfde weg zich naast danwel links of rechts dicht achter hen bevindt, niet mogen hin deren. Dat wil zeggen dat ook de voetganger die rechtdoor gaat (over steekt) ook op plaatsen waar geen zebra is, door het rij verkeer onge hinderde doorgang moet worden verleend. Deze nieuwe bepaling vergt veel zelfdiscipline zowel van de voetganger als van het rijdende verkeer. Redelijk samenspel blijft hier geboden. Alleen op de tram is deze bepaling niet van toepassing. Invaliden. Wat elke weggebruiker reeds fat soenshalve deed is nu verplicht ge worden, namelijk door de bepaling dat het rijdende verkeer ongehin derde doorgang moet verlenen aan blinden, voorzien van een blinden stok (wit met rode banden), en ove rigens aan alle personen, die zich moeilijk voortbewegen. Hoewel altijd, geldt hier in het bij zonder: EEN BEETJE VRIENDELIJKHEID DOET WONDEREN Wordt vervolgd. De financiële hulp voor het Dorpshuis wordt steeds groter. Namens het basis goodwill fonds overhandigde de com mandant van de vliegbasis, kolonel A. J. Marinus, een chèque van duizend gulden voor het dorpshuis aan de voorzitter van de Stichting Dorpshuis, de heer Pieren. Deze ontmoeting had plaats in het club huis van de Stichting aan de Prof. Lo- rentzlaan. De commandant Marinus me moreerde de grote verbondenheid van de vliegbasis Soesterberg met het vlieg dorp, waar tal van personeelsleden van de basis woonachtig zijn. De goede ver standhouding zal niet verstoord worden door het vlieglawaai, al dreigt soms de goede sfeer hierdoor te worden aange tast. Er wordt echter van alles gedaan om dit lawaai tot een minimum te be perken. Doch ondanks alles zal er ge vlogen moeten worden, aldus de com mandant. De heer Pieren dankte de kolonel en de commissie van het basisfonds voor hun verrassende financiële bijdrage voor het Dorpshuis, dat onmisbaar is voor de cul turele ontplooiing van de bevolking en voor de activering van de sport, zowel voor de militairen als voor de burgerij. De algemene bejaardensociëteit heeft in haar laatste samenkomst van het afge lopen jaar in het lokaal van de gerefor meerde kerk aan de Rademakerstraat een gezellig Oud en Nieuw gevierd. Het was een verrassing voor de vele aanwezige bejaarden toen de kaartspel letjes werden onderbroken om een glaas je wijn te drinken bij het afscheid van het oude en het naderen van het nieuwe jaar. Dit ging vergezeld van het nuttigen van oliebollen, zo veel men maar wilde, waarop men getrakteerd werd door de Johannastichting. Een sympathiek gebaar, waarvoor men zeer dankbaar en verheugd was. De Soesterbergse Muziekvereniging houdt woensdag 4 januari a.s. in haar repeti tielokaal haar jaarvergadering. Aanvang half acht. De agenda omvat o.m. een inleiding door de directeur, de heer W. A. J. C. Wa- kelkamp. Voorts een voorstel om de he ren E. Reinsma en N. Wakelkamp te be noemen tot ere-leden. Voor de te houden bestuursverkiezing stellen zich de vol gende bestuursleden herkiesbaar: C. Merts, H. Reinsma en T. Sukking. Door het bestuur worden de volgende kan didaten voorgedragen: H. v. Bruggen, C. Lensink en Jenny Reinsma. De Laetitia-judoka's hebben op uitste kende wijze het sportjaar 1966 afgeslo ten door het Oudejaarstoernooi in eigen huis op overtuigende wijze te winnen. Aan de judoteamwedstrijden werd deel genomen door Driebergen, Zeist, dat vorig jaar de wisselbeker veroverde, en twee teams van het Soesterbergse Lae titia. Het lukte Zeist niet de wissel beker opnieuw in zijn bezit te krijgen, daar dit team met 27 tegen 21 werd verslagen door Soesterberg A; wel ver sloeg Zeist het Driebergse team (20-0) en Soesterberg B (20-0), waarmee de tweede plaats behaald werd. Het A-team van Laetitia was samengesteld uit de volgende judoka's: G. Kal, M. Bloem, H. Hoffmann, W. Westerveld, J. Wesse- ling, R. de Groot, R. Haman en G. Mil tenburg. Dit team versloeg Driebergen (40-10), Zeist (27-21) en Soesterberg-B (40-20). Het B-team van Laetitia wist nog een derde prijs in de wacht te slepen door Driebergen op het nippertje met 32-30 te verslaan. De volgende Laetitianen vormden dit team: B. Tammer, Fr. Kal, M. Elbertse, E. de Groot. F. Hagmeijer, E. Sprengers en B. de Wildt. Einduitslag van het oudejaars-toernooi: I. Laetitia A 6 p., 2. Zeist 4 pnt., 3. Laetitia B 2 pnt„ 4. Drieberg 0 pnt. Het toernooi, dat voor de derde keer werd georganiseerd, werd vlot door de heren Minderhout en van der Vlugt. leraren van de Laetitia-judoka's, geleid. S.E.C.-INSTUIF OP 1 JANUARI 1967 De proef van het S.E.C.-bestuur tot, het houden van. een nieuwjaarsinstuif in de cantine voor leden, donateurs en sup porters, is volkomen geslaagd. Ruim 100 leden, donateurs en supporters maakten van de gelegenheid gebruik elkaar in het nieuwe jaar de beste wensen over te brengen. Onder de aanwezigen was ook de S.E.C.-consul, de heer W. F. Bührmann Jr. Jr. Voorzitter M. Wilhelm sprak de S.E.C.-aanhang toe en wenste allen in privé- zakelijk- en clubleven heel veel succes in 1967. Veel is voor S.E.C. in 1966 gerealiseerd en dankbaar zijn wij ten opzichte van de autoriteiten, die ons in staat hebben gesteld ons prach tige clubhuis te openen, aldus de Voor zitter. Dit clubhuis is van enorm groot belang gebleken bij de ontwikkeling van de vereniging. Diverse clubactivi teiten kunnen thans nog meer geïnten siveerd worden dank zij het clubhuis. Bingomaster de Bruin kan hier zijn maandelijkse bingoavond organiseren, waarvoor bij de S.E.C.-aanhang zo'n enorme belangstelling bestaat. Wensen zijn er echter nog voor het komende jaar. In de eerste plaats hoopt S.E.C. op uitbreiding van het aantal speelvelden. De wijze, waarop het competitiepro gramma door gebrek aan speeldenvel- den wordt afgewerkt is een constante zorg van de S.E.C.-bestuurders. Ge hoopt wordt daarom dat in 1967 een oplossing zal worden gevonden. f

Soester Courant | 1967 | | pagina 6