v.v.v. -nieuws Margriet en Pieter waren verrast over het Soester huwelijksgeschenk Soest toen - Soest nu GEEN HOOPVOL BEGIN Het oog gericht op een overwinning SPOORKAARTJE WORDT DUURDER Oliebollen voor politie en marechaussee Vrijdag 6 januari 1967 49e jaargang no. 2 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Rureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tei. 2566 - Postgiro 126156 „Truienhar' Chr. Vrouwenbond Ned. Reisvereniginjr afd. Soest Opa Schimmel overleden We kunnen onmogelijk zeggen dat het jaar 1967 veelbelovend begint. Zowel nationaal als internationaal gezien, zo wel op economisch als op politiek ge bied pakken zich donkere wolken sa men. Over de economische situatie in ons en de ons omringende landen laat men zich nog niet al te pessimistisch uit, maar dat maakt dan toch steeds meer de indruk van: „jongens, laten we de moed er in houden, want anders zakt de boel zeker in elkaar." Intussen gaat het sluiten van bedrijven die het door de hoge kosten niet meer kunnen bol werken, voort, wordt in vele fabrieken de produktie ingekrompen en worden aantallen arbeiders ontslagen. Het is geen louter nationaal probleem, het doet zich evenzo voor in de ons om ringende landen en in Engeland heeft de labour-regering een loonstop en in vesteringsbeperking moeten afkondigen, waarvan het intussen nog de vraag is of de economische situatie er voldoende door zal verbeteren. De vakorganisaties in Nederland blijven over de situatie nog altijd het meest optimistisch, doen dan ook alsof zij zich maar moeilijk kunnen verenigen met de door de regering bepaalde loonsverhoging van niet meer dan vier procent en een toezegging van misschien nog anderhalf procent in juli. Toch betekent ook deze beperkte loons verhoging, dat het nog moeilijker wordt om te exporteren. De Nederlandse beta lingsbalans in evenwicht te krijgen, de werkgelegenheid in stand te houden, de inflatie te bestrijden. De likwidi- teitspositie van de bedrijven verslech tert steeds meer door de zware belas- singen, gepaard gaande met een daling van de winsten. Het lijkt wel of het maken van winsten Wij vragen Uw aandacht voor de bus concerten! Donderdag 12 januari kunnen we weer genieten van een concert in Tivoli in Utrecht. Dit is dan het tweede bus- concert, ditmaal met een pianist als so list. Er zijn echter enige wijzigingen in het programma gekomen. Als dirigent zal niet Bruno Maderna optreden, maar André Vandernoot, terwijl Werner Haas de eerder aangekondigde Dimitri Basj- kirov zal vervangen. Het programma komt er als volgt uit te zien: Symfonie VIII (Onvoltooide) van Schubert, pianoconcert a. kl. t. van Schumann en tot slot de zevende sym fonie van Beethoven. Veelbelovend! En dan nog het een en ander over de regeling van het busvervoer. Ook hier enige verandering. Het is ge bleken, dat na afloop van de concerten de vestiaires overbelast werden met de toestroom van het publiek. Ook ontstonden moeilijkheden met de bussen, die buiten het gebouw stonden te wachten. Men heeft nu een nieuwe nummering aan de diverse bussen toe gekend. Voor Soest zijn dit de nummers 15, 16 en 17, die vanaf Niewerhoek (vertrek tijd 19.30 u.) zullen rijden. De nummers 13 en 14 komen vanuit Baarn. Even tueel kunt U hierin nog plaats vinden. U moet Uw busnummer goed onthou den, want om een ordelijke gang van zaken te bevorderen heeft men ons me degedeeld, dat na afloop van het con cert de bussen 1 t/m 12 het eerst zullen voorrijden. Tien minuten later komen dan de bussen 13 t/m 25 aan de beurt. Onze Soester deelnemers zitten dus in deze laatste bussen. Men wordt verzocht, na het concert nog tien minuten in de zaal te wachten al vorens naar de vestiaire te gaan. Men krijgt dan veel gemakkelijker gelegen heid zich te kleden en men hoeft niet ver te zoeken naar de bus in kwestie. Wij hopen, dat een en ander u duidelijk is en vragen U tevens alle medewer king te willen verlenen bij deze nieuwe regeling, die men in het belang van een vlot verloop heeft uitgedacht. En dan nog attentie voor een nieuwe kursus, die maandagavond 9 januari 8 uur in Astoria (Oranjestraat) te Baarn begint en waarin wellicht enkele Soes- tenaren geïnteresseerd zullen zijn. Het betreft een kursus in Spreekvaardigheid en Persoonlijkheidsvorming. Hierin zal behandeld worden: houding, uitspraak, variatie en opbouw en toespraken en redevoeringen. Er wordt rekening ge houden met persoonlijke voorkeur en aanleg. Wie er meer van wil weten kan bij ons inlichtingen inwinnen. Het doel is de moderne mens bewuster tot het zich vrijmoedig uitdrukken in het openbaar klaar te maken en voor te bereiden op het zich vaardig en vlot bedienen van de spreektaal. Een kursus, die vooral van nut zal zijn voor hen, die veelvuldig spreken in vergaderingen. Evenals het vorig jaar hebben enkele leden van het Veteranen Legioen Neder land op oudejaars-avond de dienstdoende politie der gemeente Soest, en de wach ten der Kon. Marechaussee op Paleis Soestdijk en Kasteel Drackestein op olie bollen getrakteerd. Deze traktatie werd zeer op prijs gesteld. SOESTER OURANT Abonn. p. kwart, f 3,-.. per post f 3,15 Verschijnt tedere dinsdag en vrijdag Het is al weer een paar dagen geleden, dat de acht Chinese lastechnici, die we kenlang huisden in de Chinese ambas sade in 's-Gravenhage, ons land hebben verlaten. Daarmee kwam een einde aan een langdurig conflict tussen de Chine zen en de Nederlandse regering, die de acht Chinese lastechnici graag aan een verhoor wilde onderwerpen. Zó graag, dat het gebouw waarin ze verbleven, dag en nacht politie-bewaking genoot. De justitie had belangstelling voor het achttal in verband met de raadselachti ge dood van één van hun collega's, die met de groep was meegekomen voor een oriëntatiebezoek. De man werd op straat gevonden; hij was kennelijk uit een raam gesprongen of geduwd. Hij werd naar een ziekenhuis vervoerd, maar de Chinezen slaagden erin hem te ontvoeren. Korte tijd later overleed de zwaargewonde man. De Justitie wilde over deze affaire meer weten van de betrokkenen, maar ze verdwenen in de Chinese ambassade en daar mocht niemand anders komen. In China werd de heer Jongejans een uit gaansverbod opgelegd en zo scheen de affaire nooit aan een eind te komen, totdat plotseling de Chinezen het stil zwijgen verbroken, de Nederlandse ju stitie toestemming verleenden het ver hoor af te nemen en alle medewerking hierbij gaven. De justitie was naar aan leiding daarvan tevreden, de lastechni ci mochten vertrekken en datzelfde gold voor de heer Jongejans. Deze affaire is een voorbeeld van Hol landse vastberadenheid. Deze zaak in spireerde onze justitie tot wat in dit ge val elke rechtstaat zou hebben moeten doen: geen getuigen laten wegrennen zonder hun getuigenis te hebben gere gistreerd. Het zou in elke andere recht staat hebben moeten gebeuren, maar of het in werkelijkheid ook gebeurd zou zijn, valt te betwijfelen. Neder land heeft zich in ieder geval niet laten kennen. En bij alle kritiek, die er ook op de justitie geleverd mag worden, mag toch deze houding niet vergeten worden. Want Nederland is niet voor de Chinese dreigementen gezwicht. Niet de grote bulldog was in deze vechtpartij over winnaar, maar het kleine hondje, dat om het been vocht, dat hij eerlijk ge kregen had. Het kleine Holland heeft zich volgens het beginsel, dat wat recht is recht moet blijven, niet gebogen voor het reusachtige China en het heeft weer eens bewezen, waarin een klein land zoal groot kan zijn. KANTMAN. De winter steekt z'n kop op, de eerste sneeuw is gevallen. Daarom heeft de R.K. Instuif „Jong Soest" het initiatief genomen om op zondag 8 januari een „Truienbal"' te organiseren voor zijn le den. Een ieder, ook de dames, wordt daarom verzocht in trui en broek te komen. Het Instuifbestuur met haar medewer kers is reeds druk doende met de voorbereiding van het komende grote karnaval, dat reeds over vier weken zal plaatsvinden in een vrolijk feest. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie elders in dit blad. Voor de afdeling Soesterberg van de Ned. Christen Vrouwenbond spreekt maandag 9 januari a.s. de heer Wester ling in „De Hoeksteen" om 20 uur, over „ruimtevaart". en besparingen, waaruit toch de verde re werkgelegenheid moet voortkomen, als een strafbaar iets moet worden aan gemerkt en de bedrijfswinst dus zoveel mogelijk moet worden beknot. Hetgeen neerkomt op het paard achter de wa gen spannen. We gaan verder een verkiezingsstrijd tegemoet, waarin de demagogie hoogtij zal vieren. We zullen worden over stroomd met programma's en propa- gandaschriften, waarin in naam van het algemeen belang de eigen belangen van de partijen en daarmede gelieerde groe pen in de eerste plaats worden gediend. Het Nederlandse volk zal in de komen de weken blijk geven van een grote verscheurdheid dan we ooit sinds de ons zo verblindende bezettingsjar<_.i hadden verwacht. Bijna een dozijn kleine en nieuwe partijtjes zullen aan de verkiezingen op 15 februari deelne men, zonder dat ook zij er toe kunnen bijdragen meer helderheid te brengen over de wijze waarop Nederland straks zal worden geregeerd. Opmerkelijk is zeker wel, dat van al de nieuwe partijtjes over het algemeen toch maar weinig bekend is en zij dus ook nauwelijks kunnen verwachten bin nen zes weken voldoende bekendheid te zullen verwerven om voldoende stemmen voor één. laat staan voor meer zetels te behalen. Slechts de links-libe rale groep D'66 kreeg tot nu toe wat publiciteit in de bladen van de Neder landse Dagblad Unie, omdat deze groep hoofdzakelijk werd opgezet door enige journalisten van deze bladen. Desal niettemin kan ook aan deze groep niet veel betekenis worden toegekend. Meer politieke duidelijkheid zal door de gro te partijen moeten worden verwezen lijkt. Dan zullen zij direct na de ver kiezing eens moeten afzien van de angst voor de eerstvolgende verkiezing, want met die angst is nimmer een duidelijke politieke lijn aan te geven en ook te volgen. O c Woensdag, 18 januari 1967, 8 uur, pre senteert het Frans Verkeersbureau in Gebouw „Middelwijk" aan de Talma- laan/hoek Pieter de Hooghlaan een filmavond met de volgende films (allen voorzien van Nederlands commentaar): 1. Sourires de Paris: de belangrijkste monumenten, straten, boulevards etc. in Parijs. 2. Auvergne: de mooiste gedeelten van deze streek. 3. Chateaux et Rivières: de Dordogne, met zijn grotten, rivieren, kastelen en schilderachtige dorpen. 4. Loire- ma demeure: prachtige kaste len aan de Loire, vanaf Orléans tot de monding van de Loire. 5. Les Pyrenees: de mooiste en meest interessante gedeelten uit deze streek. 6. Volcans endormis: 22 min. over de te weinig bekende aspecten van Auverg ne, zoals o.a. uitgedoofde vulkanen en kraters. Minister Veldkamp heeft vorige week be weerd dat de 4 °'o loonsverhoging, die de werknemers per 1 januari ten deel valt, voldoende is om de prijsstijgingen van. de eerste helft van dit jaar op te van gen. Kennelijk hoopt de bewindsman, dat het bedrijfsleven in zijn prijsbeleid ook de gewenste soberheid zal betrach ten. Die kans zit er inderdaad in, ook al omdat de moordende concurrentie in tal van sectoren eerder prijsdalend dan prijsverhogend zal werken. Toch zijn er enkele ongewisse factoren zoals bijvoor beeld de konsekwenties van het conflict tussen ziekenfondsen en huisartsen. Voor gezinnen, die de dokter dikwijls nodig hebben, kan dit tot aanzienlijke kostenstijgingen leiden. Maar ondanks alle toezeggingen van prof. Zijlstra gaat de overheid rustig door met zijn tariefs verhogingen. Men behoeft het woordje P.T.T. maar uit te spreken om te besef fen waar wij op doelen. Maar ook de Ned. Spoorwegen komen in februari met de zoveelste tariefsverhoging. Ogen schijnlijk hebben de N.S. er dringender argumenten voor dan de P.T.T., maar toch vragen wij ons af of ook de spoor wegen zich op deze manier niet uit de markt prijzen. Enkele jaren geleden werd de verwach ting uitgesproken dat de spoorwegen op de duur zouden kunnen profiteren van de snel toenemende drukte op de auto wegen. Omdat autorijden onder die om standigheden allesbehalve plezierig is, zouden velen toch weer de voorkeur gaan geven aan de trein. Bovendien wordt het autorijden steeds prijziger en zou reizen per trein wellicht goedkoper zijn. Dit jaar gaat zowel de benzine prijs alsook de wegenbelasting en de verzekeringspremie omhoog. Het is ze ker niet ondenkbaar dat deze forse kos tenstijgingen menig autobezitter weer naar de trein gedreven zou hebben. Maar waarom zou hij, na de nieuwe ta riefsverhoging van de N.S. nog? Internationaal gezien is alleen de op tredende ontspanning tussen Amerika en Rusland een zeker lichtpunt, welke ontspanning gestimuleerd wordt door de agressieve houding van China, welk land druk bezig in een kern bomprogramma te ontwikkelen. Opmer kelijk dat nog geen enkele pacifistische groep daarentegen heeft gedemon streerd, evenmin trouwens als tegen de Franse kernbomproeven. Maar wat niet is kan nog komen. Voor de deelnemers zowel als de toeschouwers wordt de oorlog in Vietnam steeds benauwender en het is daarom niet uitgesloten, dat er zo ongeveer in de tweede helft van dit jaar uitzicht komt op een oplossing. Dan zullen er weer honderdduizenden slachtoffers vergeefs zijn gevallen. Dinsdag j.1. werd door het Oranje-Co mité, namens de burgerij van Soest het huwelijksgeschenk aan het bruidspaar H. K. H. Prinses Margriet en Mr. P. van Vollenhoven aangeboden. Een afvaardiging, bestaande uit de he ren C. Giebel en J. Rosing en zeven kinderen van de verschillende scholen, onder leiding van Mevr. M. Kloet, ver- j richtten de plechtigheid. Het comité had I van het cadeau pakketjes gemaakt, ter wijl bloemen werden aangeboden, zodat ieder kind iets kon aanbieden. Op bovenstaande foto ziet U het mo ment van de aanbieding. Was in oktober j.1. heel Soest trots op zijn 100-jarige, de heer G. H. Schimmel aan de Koninginnelaan 52, thans moeten wij de teleurstellende mededeling doen, dat Opa Schimmel in de nacht van maandag op dinsdag is overleden. Hoewel 100 jaar een uitzonderlijke leef tijd is, is 't toch enigszins teleurstellend, dat deze vriendelijke man zo kort na die heuglijke dag van ons is heengegaan. Een slechts zeer korte ziekte maakte een einde aan een ongetwijfeld werkzaam le ven. De plechtige uitvaart zal worden gehou den zaterdag 7 januari a.s., om 10.30 uur, in de Parochiekerk van Maria Onbevlekt Ontvangen te Soestdijk, waarna de bij zetting in het familiegraf op het R.K. kerkhof aan de Kostverlorenweg, alhier, zal plaats vinden. Zonder twijfel zullen vele inwoners Opa Schimmel morgen de laatste eer willen bewijzen. De zelfde school, nu in 1967 De Christelijke U.L.O.-school aan de Prins Bemhardlaan in 1921

Soester Courant | 1967 | | pagina 1