Nieuwjaarsbijeenkomst Vrij willige Brandweer Ml 9 COLLEWIJN van MARCHAL - HAARMODE Evenwicht tussen arrogantie en minderwaardigheid KIRT KIESINGER: VAN HET VERLEDEN GELEERD H (MdgoiAim Autorijschool VOLVO - Veilig IN 1967 THAILAND Iedere cliënt heeft onze volle aandacht alle effectenzaken JOHNSON WACHT EEN ZWAAR JAAR NIEUWE FASE IN VIETNAM M. TUSSEN Begint bouw nieuwe brandweergarage nog dit voorjaar? Hulp van vrouwen sorteert meer effect dan loeiende sirene Handen en Lippen ruw? mm*j Contact-avond N.C.S.F. Geen herhaling der dertiger jaren Ned. Christen Vrouwenbond Filmmiddag Spoorwegovergang afgesloten V.A.M.O.R.' PARKGAR4r.E v. «I. Hoef P. OUDHOF CO Oranje Comité Soest onthaalt de kinderen ter ere van het huwelijk van Prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven Rouw- en Trouwkleding In de feestelijk versierde brandweer- garage vond dinsdagavond de traditio nele nieuwjaarsbijeenkomst van de brandweer plaats, tijdens welke burge meester mr. S. P. baron Bentinck een aantal bevorderingen en aanstellingen bekendmaakte. Er waren 25 leden aan wezig, alsmede een groot aantal geno digden, onder wie de dames van de le den, en de heer D. Nijland uit Korten- hoef, die in de wintermaanden de brandweerlieden wegwijs maakt betref fende de persluchtapparatuur. Commandant J. F. Groart heette de aanwezigen welkom en bood zijn beste wensen aan voor 1967. Hij was blij, dat allen er in het afgelopen jaar heelhuids waren afgekomen. „"Wij komen voor dingen te staan, waarvan we de af loop meestal niet kennen. De berichten in de pers bewijzen, dat nog steeds veel brandweerlieden tijdens de uitoefening van hun functie sneuvelen." Hij verwel komde in 't bijzonder de heer W. Gro, art voorzitter van de „Vereniging Vrij willige Brandweer van Soest", die vo rig jaar verstek moest laten gaan van wege een auto-ongeluk. De heer Groart droeg het nieuwe buitenmodel-uniform, dat de vereniging hem had aangebo den. De commandant gaf vervolgens een te rugblik over het afgelopen jaar, waar bij hij enkele gegevens aanhaalde uit het jaarverslag, dat wij elders in dit blad publiceerden. Hij bedankte de le den voor de liefde voor hun werk en de kameraadschap en liet zich naar aanleiding van de fraaie versiering van de oude garage ontvallen: „Waarom hebben we eigenlijk een nieuwe nodig?" Hij herinnerde eraan, dat vorig jaar de vergunning voor de bouw van de nieu we brandweergarage afkwam, maar dat gebrek aan financiële middelen uitvoe ring van de bouwplannen in de weg stond. Hij zei, dat wellicht in het voor jaar met de bouw ervan begonnen zal kunnen worden. De alarmering van het personeel door middel van de sirene noemde hij „hopeloos". Hij was dan ook blij te kunnen meedelen, dat dank zij de medewerking van het gemeentebe stuur een nieuw alarmeringssysteem zal worden ingevoerd. In het nieuwe jaar zullen de eerste ont- vangertjes worden aangeschaft, die de brandweerlieden in hun vestjeszak bij zich kunnen dragen. Dit is een geheel nieuw Amerikaans systeem, dat nogal kostbaar is. Daarom zal de aanschaf fing van de ontvangertjes niet ineens gebeuren, maar zal men op gezette tijden deze kopen. Ook de burgemeester, die hierna het woord kreeg, begon met zijn beste wensen uit te spreken. „Vooral voor de brandweer, gezien uw verlanglijstje". SPAARZAAM SOEPEL SCHOON SNEL FR EXKÏMD INSTALLATEUR SOESTERBERGSESTRRRT19 TEL :2945 SOEST Baron Bentinck was ook optimistisch gestemd ten aanzien van het in vervul ling gaan van de reeds lang bestaande wensen, maar temperde toch enigszins het enthousiasme door te stellen, dat „bij mij de zorgen pas zijn verdwenen als we geld ter beschikking gekregen hebben". De burgemeester merkt op, dat men veel steun ondervindt van be trokken instanties in Utrecht en Den Haag. Hij zei, dat men er wat betreft uitvoe ring van de plannen goed voor staat ondanks dat pas bekend is geworden, dat de gemeenten minder leningen mo gen afsluiten. De heer Bentinck was verheugd, dat zoveel dames aanwezig waren. „Zonder de medewerking van het thuisfront kunt U onmogelijk een goede brand weerman zijn. Hij constateerde tevens, dat de alarmering van het personeel meer gebaat is bij de medewerking van de dames, die de leden telefonisch waarschuwen, dan bij de sirene. Wat betreft de indiening van het jaar verslag zei de burgemeester, dat hij de brandweer ten voorbeeld kan stellen aan alle gemeentelijke instanties. „Nu grijp je er gretig naar en lees je het in één keer uit. Andere zijn al oud als je ze krijgt en dan interesseer je je er nauwelijks meer voor", aldus de burge meester. Hij vervolgde met te zeggen, dat de oefeningen en opleidingen belangrijk zijn. De eisen zijn veel hoger gewor den, dat men alleen met goede wil geen goed brandweerman meer kan zijn. Tegenwoordig komen er inzicht en ken nis aan te pas. „Gelukkig is er in Soest voldoende belangstelling voor cursussen en examens en ik verwacht, dat dit ook in de komende jaren het geval zal zijn', aldus de burgemeester. Hij zei, dat een grote deskundigheid zo nu en dan tot uiting komt in een promotie. Hij was daarom blij. de volgende bevorderingen bekend te kunnen maken: tot brandmeester: J. J. van Dasselaar; tot onderbrandmeester: J. J. Luijben; tot hoofdbrandwacht: H. J. Zegwaard. Een aanstelling kregen als brandwacht tweede klasse: H. J. van Assen; J. W. de Boer; C. T. de Bruin; J. P. v. d. Grint en G. van Konkelenberg. Adspi- rant-brandwacht werden A. P. van Ful pen en H. Schut. De burgemeester reik te hun persoonlijk de bij bevordering en aanstelling behorende papieren uit en besloot met de wens, dat de goede naam van de brandweer ook in het reeds begonnen jaar gehandhaafd zou blijven. Daarna was het woord aan de heer W. Groart, voorzitter van de vereniging. Hij constateerde, dat de Soester brand weer één van de weinige brandweren in Nederland is, die het predikaat „vrij willig" waard is. De Soester brandweer lieden ontvangen voor hun werk geen enkele vergoeding, in tegenstelling met de meeste andere plaatsen in ons land. De heer Groart vroeg de nieuw be noemde leden ten slotte of ze allen lid van de vereniging wilden worden, waarop allen met „ja" antwoorden. Daarna was de daad aan de muziek. Accordeonist Jan Gorissen uit Soest en een drummer verzorgd ende dansmu ziek. De aanwezigen vermaakten zich goed op deze avond, die werd onder broken. toen de heer Nijland uit Kor- tenhoef in het zonnnetje werd gezet. Voor zijn instructies betreffende de pers luchtapparatuur kreeg hij als dank een rokertje aangeboden, terwijl zijn echtgenote een doos bonbons ontving. Het feest duurde tot in de nacht voort. SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 Kurt Kiesinger. Duitsland's 62-jarige bondskanselier, schUnt de aangewezen man om allerlei politieke, religieuze en menselijke tegenstellingen met elkaar te ver zoenen. Zijn wieg stond in Swabia, waar niet die overdreven regionale trots leefde, die de mensen in de meeste andere Duitse gebieden zo aankleeft. Religieuze tegen stellingen vond hij al in zijn ouderlijk gezin, want zijn vader was luthers en zijn (stief)moeder rooms-katholiek. Ofschoon hjj het uiterlijk heeft van een aristocraat, stamt Kiesinger uit een ge woon middenstandsgezin. Wanneer lieden uit dit milieu een politieke carrière kie zen, worden zij meestal gehinderd door tal van vooroordelen, die kenmerkend zijn voor het milieu waaruit zij voorkomen. Zo vindt men in dit milieu alles wat „links" is gevaarlijk, terwijl men er niet afkerig is van rechts extremisme, met andere woorden van het facsisme. Het pleit voor Kiesinger dat hij destijds de gevaren van het nazisme wèl heeft onderkend en dat zijn houding ten opzichte van de communistische wereld minder star is dan die van zijn voorgangers. een van hen. Hij besefte niet dat het facsisme zijn duivelse mentaliteit juist verborg achter deze z.g. anti-communis tische tactiek, die slechts als voorwend sel diende om de macht te grijpen. Overigens zou hij in de volgende jaren niet behoren tot de groep Duitsers die Hitier door dik en dun volgde. Vandaar dat zelfs een Gerstenmaier, die in 1944 nog tot zeven jaar dwangarbeid werd veroordeeld, Kiesinger's kandidatuur van harte heeft gesteund. Adenauer's spreekbuis Ga noarSP'JKER TEL. 2 98 2 50E5TERBERGSE5TR.26 Uitgaande van het contactcentrum Science Fiction werd een dezer dagen een contact-avond georganiseerd ten huize van een der leden, alhier. Het N.C.S.F. stelt zich ten doel te stre ven naar allerlei activiteiten op het ge bied van de Science Fiction. zoals dis cussie-avonden, de uitwisseling van S.F.- boeken, die men bezit, het aantrekken van betaamde sprekers en het vertonen van films. Op deze avond wisselde men van ge dachten over de t.v.-serie „Orion", het boek „Heerlijke nieuwe wereld", materie en anti-materie en de waarnemingen van „Vliegende Schotels". Deze eerste contact-avond werd een suc ces en het idee om maandelijks een der gelijke avond te beleggen werd met ge juich begroet. De volgende contact-avond zal gehouden worden 21 januari a.s. ten huize van de heer J. P. van Woerden te Baarn. Leden uit andere districten en met-le den zijn van harte welkom. De heren P. van Oven (tel. 02955-3176), en J. P. van Woerden (tel. 02954-5536) willen hiervan echter gaarne in kennis gesteld worden. Voor het uiterlijk is Duitsland's bonds kanselier een rijzige, gesoigneerde man met een aangenaam gezicht en manie ren, die hij weet aan te passen aan elke kring, waarin hij verkeert. Zijn licht verzilverde haren verlenen hem iets aristocratisch, een indruk die door zijn rustige, maar galante, manieren nog wordt versterkt. Zijn scherpe blik schrikt niemand af, aangezien zijn hel dere oogopslag in harmonie is met de eerlijkheid, waarvan zijn voorhoofd spreekt. Op zijn lippen ligt de vriendelijke glim lach, waarmee de winkelier zijn klan ten begroet. Maar deze glimlach ervaart men niet als pose. Ze vormt veeleer de afspiegeling van zijn innerlijke tevre denheid en het merkteken van zijn mild gemoed. Soms ligt er op zijn gezicht 'n trek van komische zelfverzekerdheid, gemengd met een duidelijk besef van betrekkelijkheid. Zonder deze kenmer ken zou Kiesinger wellicht al te eer biedwaardig zijn geweest; zoals hij nu is. draagt hij echter zijn deel van de menselijke belachelijkheid. Daarenboven bezit hij over allerlei uit eenlopende zaken een uitgesproken ei gen mening. Hij is nooit een man ge weest, die hardnekkig vasthield aan de dwalingen der routine. Juist daardoor kan hij uitstijgen boven het maatschap pelijk nievau, waarop de middenklasse leeft. „Schone handen" Kiesinger heeft geschiedenis .filosofie en rechten gestudeerd. Hij is een uit muntend talenkenner, die even goed Engels, Frans, Spaans en Italiaans als Duits spreekt. Hij is niet alleen een trouw concertbezoeker, maar bespeelt zelf verschillende instrumenten (orgel, piano en viool) met een voor een ama teur bewonderenswaardig talent. Hij is een minnaar van goede literatuur cn als zodanig vooral een liefhebber van het werk van Sommerset Maugham en He- mingway. Ook leest hij nog graag in het werk van Jacob Burckhardt, de grote cultuurhistoricus van weleer. In 1932 nam Kurt Kiesinger de twee belangrijkste beslissingen van zijn le ven. Toen huwde hij met de donkerha rige Marie Louise Schneider, nadat het paar eerst de eerste prijs in een dans wedstrijd had gewonnen, en enkele maanden later werd hij lid van de na- tionaal-socialistische partij. „Toch heb ik schone handen" zegt Kie singer. „Ik wist wat ik deed, zo goed als ik weet wat ik nu doe." In het begin der dertiger jaren zagen zelfs vele protestantse en rooms-katho- lieke leiders in de nazi's de enige mo gelijkheid om -«en communistische over heersing te voorkomen. Kiesinger was maanden enkele eclatante verkiezings overwinningen hebben behaald en die hun streven evenals de nazi's dertig jaar geleden juist weer baseren op hun anti-rode gezindheid. Het facsisme bete kent wellicht nu reeds een groter ge vaar voor Duitsland dan het communis me, dat in de bondsrepubliek nooit een voet aan de grond heeft gekregen. Anders dan Adenauer wil Kiesinger meer contacten met de landen achter het ijzeren gordijn. Hij wil west-Duits- land losmaken uit de sfeer van de kou de oorlog en de ontspanning tussen oost en west bevorderen waar dit maar mogelijk is. Op een man die zoveel van het verle den heeft geleerd, kan west-Duitsland stellig vertrouwen. Duitsland's bonds kanselier ziet als zijn essentiële taak: .Evenwicht te brengen tussen de twee uiterste standpunten, die vele Duitsers aanhangen; die van nationale arrogan tie en van nationale minderwaardig heid. De afdeling Soestdijk houdt op don derdag 12 januari 1967 des avonds om acht uur haar maandelijkse ledenver gadering in gebouw „Middelwijk" aan de P. Hooghlaan. Deze avond zal door de Vereniging tot Opvoeding en Verpleging van Geestes zwakke kinderen een geluidsfilm met toelichting worden vertoond. Op zaterdag 7 januari om 2 uur zal de speeltuinvereniging ,,'t Hart" in „Cre do" Julianalaan haar tweede filmmid dag voor de kinderen organiseren. Er zijn nog vele plaatsen beschikbaar voor kinderen van niet-leden. De spoorwegovergang in het verlengde van de Stadhouderslaan bij de Toren- laan te Baarn, zal in de nacht van zondag 8 januari op maandag 9 januari van 's avonds 11 uur tot 's morgens 6 uur voor alle verkeer afgesloten zijn. I- F. C. Kuyperstraat 11 SOEST Telefoon 6038 LESGELD 7,50 PER LES. Amallalaan 19/21 Baarn Telefoon 02954-2323 Reeds vanaf 9.985, In de Bundestag ontpopte Kiesinger zich na de wereldoorlog aldra als een der meest vooraanstaande deskundigen op het vlak der buitenlandse politiek. Hij werd de bekwaamste spreekbuis van Adenauer's politieke ideeën, met name ter zake van een Westeuropese defensiegemeenschap. Na negen jaar Bonn werd Kiesinger benoemd tot mi nister-president van de staat Baden- Württemberg. Hij werd er zeer popu lair. Een gracieus gastheer en een lief hebber van wijn, voelde hij zich meer thuis in een sprakelende stad als Stutt- gart dan in een dorre residentie als Bonn. Nu is Kiesinger dan toch naar Bonn te ruggekeerd als opvolger van de gedes illusioneerde Ludwig Erhard. Zijn op treden aldaar wekt de indruk dat hij zich wil hoeden voor de vergissing die hij in 1932 maakte. Kiesinger beseft zeer wel, dat een star anti-communis- me moet worden vermeden. Gevaren van „rechts" Hij ziet ook de gevaren van de rechtse extremisten (N.D.P.), die de laatste Het lijkt er op of men in Vietnam maar met moeite het lukte ook niet hele maal het eind van het kerstbestand kon afwachten om weer aan de slag te gaan met vechten. En als het kon op nog wat grotere schaal dan voor de korte vredesillusie. Uit Hanoi kwam de mededeling dat de Vietcong haar activiteiten tot Thailand zou uitbreiden als dat land niet ophield de Amerikanen gelegenheid te geven vandaar luchtaanvallen te doen op Noord-Vietnam. Een overigens wel dui delijke aanwijzing dat de dienst bij de Vietcong nu wel helemaal wordt uitge maakt door de Noordvietnamezen. En de Amerikaanse opperbevelhebber West- moreland liet zijn landgenoten weten dat hij meer troepen nodig zou hebben dan de kleine vierhonderdduizend man die hij nu heeft. Hij voorspelde ook dat de oor log nog wel een paar jaar zou duren. Tegenzet Die prognose kan gemakkelijk te be scheiden zijn wanneer inderdaad ook Thailand terrein van de strijd wordt. De aankondiging van de Vietcong kan overigens niet als zeer onverwacht wor den beschouwd. Tot dusver is het initia tief om de strijd op te schroeven (de „escalatie") steeds uitgegaan van de Amerikanen: meer troepen, luchtaanval len in het noorden enzovoort. Veel in die zelfde geest kon de Vietcong daar ook niet tegenover zetten. De over heersende rol die ze speelde in de Viet namese krijg is nu eenmaal drastisch beknot door de Amerikaanse tegenacties. In velerlei opzicht hebben de troepen van de V.S. hun tegenstander inderdaad ingetoomd, wat overigens nog iets anders is dan overwonnen. De enige manier van escalatie die de Vietcong open staat is uitbreiding van het strijdtoneel en Thai land is daarvoor de natuurlijke keus. Eigen belang Thailand is in S.E.A.T.O.-verband een bondgenoot van de V.S., Australië en Nieuw-Zeeland. En een die daarvan de konsekwenties heeft getrokken. Het land beseft dat de strijd bij zijn buren Laos en Vietnam na beëindiging gevolgd zal worden door oorlog op het eigen gebied. Daarom heeft het het als een eigen be lang gezien in de Laotiaanse oorlog zo wel als in de Vietnamese zoveel mogelijk hulp te verlenen aan de anti-communis tische partij. Er zijn al vrij veel Amerikanen in Thai land, die daar bases hebben gebouwd, vooral ook voor bommenwerpers die aan vallen doen op de verbindingslijnen van de Vietcong en de Pathet-Lao. Het is bovendien een uitgestrekt land, dat uit stekend geschikt is voor de guerilla, zo als die de specialiteit van de Vietcong is. Breiden de Noordvietnamezen inder daad de strijd naar hier uit, dan lijdt het geen twijfel dat generaal Westmore- land inderdaad nog wel enige honderd duizenden manschappen nodig zal heb ben. De kans op vrede wordt daardoor uiteraard nog schimmiger dan ze nu al is. Wij stellen er prijs op onze cliënten niet alleen bl) naam maar ook persoonlijk te kennen Een cliënt Is bij ons geen „nummer". Anno 1928 Leden van de Vereeniging voor den Effectenhandel Dam 2a - Amsterdam - Telefoon (020) 246495 - 249321 Uw deskundige beleggingsadviseurs Uw commissionairs voor Firmanten: P. OUDHOF en G. J. J. PAMA Firmant G. J. J. PAMA, privé-adres: Soestduinen, Van Lijndenlaan 20, telefoon 02955-2466 Na telefonische afspraak ook 's avonds voor Uw effectenbelangen te raadplegen. Het is president Johnson aan te zien, dat hij een moeilijk jaar achter de rug heeft, en de vooruitzichten voor 1967 zijn niet veel beter. Dat is te bedenkelijker, omdat in 1968 de presidentsverkiezingen plaats hebben, en men aan 't begin van dit jaar al moet weten wie de kandidaten zullen zijn. Johnson is indertijd met grote meerder heid herkozen. Hij was nog maar kort president, had het niet onaardig gedaan, en men wilde hem graag de kans geven, de belofte waar te maken. Daarbij kwam dat Barry Goldwater in het Republikein se kamp te keer ging als de stier in de porseleinwinkel, en zo konden de De mocraten de overwinning vieren. Vroeger kwam het vrijwel niet voor, dat een president meer dan één termijn ver vulde, maar de laatste decennia is het herhaaldelijk gebeurd en zo zou het niet te verwonderen zijn, als Johnson op nieuw de kandidaat der Democraten werd. Een zittende president heeft bij de verkiezingen altijd iets vóór, tenzij hij de boel helemaal „van eieren" heeft ge maakt. De concurrentie Niemand zal durven zeggen, dat Johnson dit heeft gedaan, maar toch is men in het democratische kamp in twijfel. Tij dens een recente vergadering van gou verneurs uit de Democratische Partij zijn er zelfs openlijk stemmen opgegaan om het niet meer met Johnson te wa gen. Daarbij komt, dat de Republikeinen, na de schreven bijeen te hebben geveegd, zijn gaan zoeken naar een „gulden mid denweg" om rechts en links weer onder de vleugelen van de partij te vergaderen. Zij zijn vast van plan om in 1968 een gooi naar het presidentschap te doen. De Democraten zullen, dus met een goede kandidaat naar voren moeten komen en in normale omstandigheden was Johnson (tenzij hij zou weigeren) de man daar voor. Maar het is nog zeer de vraag, of ze met hem risico durven lopen. Struikelblok Het grote struikelblok is de oorlog in Vietnam. Er is geen uitzicht op een over winning, noch op een eervolle vrede. Tal van Amerikaanse jongens zijn ge sneuveld of voor het leven verminkt. En iedereen weet, dat het een smerige oor log is, zonder romantiek, zonder helden dom. Men vraagt zich af of de president wer kelijk wel genoeg krachtfiguur is om deze situatie te beheersen. Vóór hij, door Kennedy's voortijdig overlijden, naar het Witte Huis ging, was hij een bekwaam politicus, maar dat is nog geen groot staatsman. Men krijgt vaak de indruk, dat de kleine gebrilde MacNamara, Dean Rusk met zijn onaandoenlijk gezicht en de verbeten Westmoreland in feite de dienst uitmaken. Men ergert zich er aan, dat de wereld opinie voor het overgrote deel tegen Amerika gekeerd is, dat zelfs de Nato- bondgenoten het (anders dan in Korea) laten afweten, maar achter die ergernis schuilt de onaangename erkenning, dat Amerika zich veel vijanden maakt en vrienden verliest. Men vraagt zich af of een Kennedy, die toch ook zijn tanden durfde te laten zien (Cuba!) het zo ver zou hebben laten komen 't Gaat geld kosten Daarbij komt, dat deze oorlog miljarden verslindt, en aangezien het uit de lengte of uit de breedte moet komen, gaat het land daar onder gebukt. Niet alleen is er niet voldoende geld en ook niet vol doende aandacht voor Johnson's grootste conceptie, de „Great Society", die ieder in de welvaart zou laten delen, maar er is zelfs kans op belastingverhoging en dat slaat bij de kiezers slecht aan, voor al in een tijd waarin het woord „reces sie" wordt gefluisterd. Het negerprobleem, niet alleen legaal, maar vooral ook sociaal-economisch, is nog geen stap verder tot zijn oplossing gekomen, veeleer krijgt het verzet te gen de gelijkstelling nieuw voedsel. De rel rondom het boek over de dood van Kennedy is wel gesust, maar inmid dels is er genoeg in de publiciteit geko men, dat ongunstig is voor het „image" van Johnson. En nog steeds gedenken zeer velen de vermoorde president en nog steeds is Jackie Kennedy méér po pulair dan Lady Bird Johnson. Gelukkig Nieuwjaar In dit jaar 1967 zal Johnson moeten to nen, dat hij de man is ,met wie de De mocraten in zee kunnen gaan. Het is duidelijk, dat de last van het pre sidentschap hem zwaar drukt, en dege nen, die zo felle kritiek op hem uitoefe nen, denken te weinig aan de verant woordelijkheid, die hij moet torsen. Maar hij wordt er ook niet gemakkelijker op, noch voor zijn medewerkers, noch voor de pers, die hem daardoor bepaald niet méér welgezind wordt. In het Democratische kamp zijn meer liefhebbers voor de kandidatuur. Men noemt George Romney als de beste kans hebber. Wat de Kennedy-clan gaat doen, weet nog niemand. Géén der partijen kiest partij in de Vietnam-kwestie, want dat kan stemmen kosten, doordat het sentiment hier makkelijk gaat overheer sen. Als iemand een gelukkig en voorspoedig nieuwjaar mag worden gewenst, dan is het President Johnson, want dan zal dat niet slechts voor hem, maar voor de rest van de wereld ook wel een beetje zo zijn. Het Oranje Comité van Soest zal de kinderen ter gelegenheid van het huwe lijk van H.K.H. Prinses Margriet en Mr. Pieter van Vollenhoven op dinsdag 10 januari 1967 een aangename dag be zorgen. Niet alleen zal aan de kinderen van de kleuterscholen en de le en 2e klasse der lagere scholen een zakje snoep wor den uitgereikt, maar ook zal voor on geveer 2400 kinderen een circusvoor stelling van Toni Boltini te Soesterberg worden gegeven. Daar de tent dit aan tal niet kan bevatten zal tweemaal een voorstelling worden gegeven en wel om 13.30 uur en 15.30 uur. De kinderen zullen per autobussen naar Soesterberg worden vervoerd. De hoofden der scho len zijn over de regeling hiervan vol ledig ingelicht. Dat dit alles zal slagen, daaraan be hoeft men niet te twijfelen, daar dit al les wederom werd georganiseerd door de altijd actieve secretaris de heer A. Weeda. De oorlog in Vietnam komt in een nieuw stadium nu de Amerikanen zich opma ken ook in de delta der Mekong het leeuwendeel der operaties voor hun re kening te nemen. Die rivier kronkelt door een enorm gebied bijna zo groot als Nederland dat door zijn drassig heid ideaal is voor de rijstteelt en ook voor de guerilla, maar ongelooflijk zwaar terrein voor militaire acties. De regeringen in Saigon hebben weinig te zeggen gehad in dit gebied waar de bevolking al snel misnoegd was over het uitblijven van de landhervormingen. De Fransen hadden om economische rede nen hier het grootgrondbezit gestimu leerd met rubberplantages en grote rijst bedrijven. De regeringen van Diem zorg den niet voor grond voor de kleine boe ren, de Vietkong wilde dat wel doen en sindsdien is het gebied in feite door de Vietkong bestuurd. Die was ook moeilijk te vedrijven, want ze werkte in kleine groepen in vele dor pen, waar de bevolking deels door sym pathie, deels onder dwang, hen niet ver ried. De Vietkong heeft hier inderdaad een soort staat gesticht: ze recruteert er soldaten, ze heft er belastingen. Laanstraat 55 Telefoon 2783. Baarn Hoge belastingen Thans is de toestand zo dat die belas tingen moordend hoog worden: tot de helft van de oogst. Elders in Vietnam immers lijden de Vietkong-rebellen steeds nederlagen die ook inhouden dat voor raden worden vernietigd. Die nederlagen nopen de Vietkong ook steeds jongere mensen onder de wapenen te roepen in de Mekongdelta. Het een noch het ander maakt hen populairder bij de bevolking, die echter van de weer omstuit ook niet gecharmeerd is geraakt van premier Ky en zijn regering. Dat kon ook moeilijk, want het officiële gezag werd uitgeoefend door generaal Dang Van Quang, die te weinig troepen had om effectief op te treden. Bovendien had hij er een handje van liever zijn eigen zak te spekken dan oorlog te voe ren. Het verschijnen van regeringssoldaten was voor de dorpelingen doorgaans meer een aanleiding hun kostbaarheden in de grond te stoppen dan om de vlag uit te steken. Generaal Nguycn Van Manh Nu is generaal Nguyen Van Manh hem opgevolgd, een meer naar de regering luisterende generaal, en komen de Ame rikanen er aan te pas. Hun taak is twee ledig: ten eerste deze graanschuur af te sluiten voor de Vietkong en het hun onmogelijk te maken nog langer uit het mensenreservoir te putten. Maar belangrijker nog is de tweede taak: de bevolking hier duidelijk te maken dat onder het bewind van Saigon het leven veiliger is en niet gepaard hoeft te gaan met uitbuiting door corrupte generaals. Dat zal de Amerikanen niet meevallen, want ze gaan nu werken in een stréek waar het wantrouwen jegens Saigon diep is geworteld en waar men tot dusver geen vreemde troepen heeft gezien, zelfs geen Noordvietnamezen. Het zal al moei lijk zijn in dit uitgestrekte gebied met zijn vele stroompjes en moerassen mi litair een voet aan de grond te krijgen, maar nog veel moeilijker om vat te krij gen op de gezindheid van deze bevol king.

Soester Courant | 1967 | | pagina 3