Doorwerken met reuma H SimON DE WIT /POTJ 59 ritje ti 2f/2 ^Aardappelen RQ >-markten Schouder--* n q Rib- 4Qo Belegen kaas 915 t-HuishoudJam fiQ (^-Groentesoep RQ d)-Puddingsaus &Q °*"!!!L49 Haas- 990 Salsa 3=ft Biefstuk L O O mm- benen Soep- pakket 118 109 SWAGE 75 Jan H?g£l,6Q <^-*PPelsap5g 49 karbonade I uO karbonade*. «JO karbonade w£0 Rosbief.,?,«tl, 20 Perssinaasappelen k Boerenkool ^marga^ine Boterhamworst Nylons (s)-Vaatwas on Macaroni ha Rookworst qc Vooral onder huisvrouwen veel slachtoffers 50.000 vrouwelijke patiënten MET RAAD EN DAAD LUXEMBURG EEN LAND VAN PARADOXEN DOORSMEREN GARAGE BOSBOOM (D-Pudding VERGETEN GROEP Klaar terwijl u wacht REVEROL SMEERSTATIOX 200 Gewrichtsreuma is een gevreesde riekte, die voorat veel vrouwen schijnt te treften. Deze zie-te grijpt zelfs meer om zich heen dan menigeen zou hebben verwaeht. Volgens een reeent rapport van de Nederlandse Vereniging tot Rheumabestryding zou byna 65van de reumalUders uit vrouwen bestaan. Het aantal vrouwen, dat in ernstige mate aan deze kwaal lijdt, wordt op ongeveer 50.000 geschat en min stens een kwart hiervan kan onmogelijk huishoudelijk werk verrichten Het genoemde rapport is samengesteld door het Instituut voor sociale geneeskunde van de universiteit van Leiden. Enquetriee was zr. W. Buchel, die regelmatig con tact heeft gehad met een paar honderd vrouwelijke reumapatiënten en die dan ook de aangewezen persoon was om ons in te lichten over dit ernstige vraagstuk. Het onderzoek naar de validiteit van de huisvrouw, lijdende aan reumatoïde arthritis, leverde een aantal markante feiten op. Ongeveer 60 van de onder vraagde vrouwen leed altijd pijn en zeker 20 °/o had er periodiek last van. Ongeveer 22 van de onderzochten was in het geheel niet in staat huis houdelijke werkzaamheden te doen en een veel grote aantal verrichtte alleen zeer lichte werkzaamheden. Opmerkelijk was dat ongeveer een der de van de aan reuma lijdende vrou wen de medische voorschriften voor oefening niet opvolgde en een nauwe lijks kleiner aantal er eigenlijk maar zo'n beetje met de pet naar gooide. Sommige onderzochte vrouwen hadden voorschriften tot het gebruiken van een hulpmiddel (wandelstok, zwachtels, rol stoel etc.) maar in vele gevallen volg den zij die niet of slechts gedeeltelijk op. Zr. Buchel meent dat deze categorie vrouwen tot de vergeten groepen be hoort. De man wordt omringd met me dische zorg, want hem heeft men no dig in het arbeidsproces. De controle rende arts staat bij wijze van spreken dagelijks aan zijn ziekbed. „Maar men vergeet dat de ziekte van de huis vrouw van grote invloed op het gezin kan zijn. Helaas wordt „huisvrouw" nog steeds niet als een beroep be schouwd terwijl het misschien wel het zwaarste beroep is dat er is." Geestelijke spanningen Het leed van de huisvrouw die aan reuma lijdt en daardoor haar werk zaamheden niet naar behoren kan ver richten. is bijzonder groot, vindt zr. Bu chel. Zo kunnen de meeste reumatische vrouwnen hun kwaal niet aanvaarden. Zij weten er niet mee te leven en zo doende wordt hun ziekte een zware be proeving, die een stempel op het gezin drukt. „De meeste van deze vrouwen kunnen het niet verwerken, dat zij het huishouden moeten overlaten aan ande ren. Sommigen trachten nog vanuit hun ziekbed de zaak te regelen en dat geeft natuurlijk weer extra spanningen. Toch maak je het ook mee, dat in sommige van deze gezinnen de onderlinge ver- HEIDE - Wij bezitten een stuk natuur- heide. Hoe moet deze heide worden be handeld; moet ze worden geknipt of verbrand? En wanneer moet dit gebeu ren? Deze heide staat ongeveer een half jaar. Antwoord: De heide is nog erg jong en heeft dus nog niet zijn mooiste groei en bloei bereikt. Wij willen u daarom adviseren er niets aan te doen. Alleen kunt u voor een vlotte groei er in de winter wat korte stalmest tussen strooi en. Gebruik vooral geen compost of kalkhoudende meststoffen, daar heide houdt van een meer zure grond. Alleen als na verloop van jaren de hei de te hoog en te kaal wordt of sterk aangevreten wordt door de heidekever is het soms nodig de heide af te maaien of als er gelegenheid voor is, af te branden. U kunt dit het beste doen in de winter. In het voorjaar loopt ze dan weer uit en u krijgt dan weer een jong, gezond gewas. Wanneer u de heidekever bespeurt (bladeren worden sterk aangevreten, worden bruin en sterven vaak af) dan stuiven met D.D.T. stuif 5 zodra u vreting bespeurt. Dit om verdere uit breiding te voorkomen. SEALBONT - Ik heb gelezen dat seal- bont wordt verkregen door het levend villen van duizenden jonge zeehonden. Is er geen kunstbont in de handel waardoor zulk een vreselijk bedrijf on nodig wordt? Hoe wordt imitatiebont verkregen? Antwoord: Er zijn drie soorten seal bont t.w.: a. seal-bisam (huid van bisam); b. seal electrique (elektrisch gescho ren konijn); c. seal of sealskin (huid van de zee hond of zeeleeuw). Het is een fabeltje dat sealbont ver kregen wordt door het levend villen van duizenden jonge zeehonden. Imitatiebont wordt verkregen door dc vervaardiging van pluche-achtige weef sels, zogenaamde poolweefsels met een speciale poolketting, die het haardek vormt. Het grondweefsel bestaat uit katoen, terwijl voor de poolketting ge woonlijk mohair of gollen garen wordt gebruikt. NAMEN - Wat betekenen de namen Mirjam en Marcel? Antwoord: Mirjam is een naam die voorkomt in het Oude Testament. Men zegt ook wel Miriam. Over de betekenis van deze naam zijn de geleerden het kennelijk niet eens. Sommigen menen dat het „de weerspannige" is, anderen zeggen dat het „verlangen" betekent. Marcel is de Franse afleiding van Mar- celis of Marcellinus. De betekenis is „de strijdbare". SCHILDERIJ VAN REMBRANDT - Waar hangt het schilderij van Rem- brandt „Meisje met bezem"? Wanneer heeft Rembrandt dit geschilderd? Wie stelt het meisje voor? Antwoord: Het schilderij van Rem brandt „Meisje met bezem" bevindt zich in de National Gallery te Was hington. Het stuk is gesigneerd en ge- éiteerd 1651. Het is niet bekend wie het meisje voorstelt. houdingen er zelfs beter op worden. Man en kinderen trachten zoveel moge lijk de vrouw te steunen en aldus ont staat er een sfeer van samenwerking, die er soms vóór de ziekte van de vrouw niet was." Hoe komt het dat vooral zoveel vrou wen door reuma worden getroffen? Zr. Buchel meent dat het harde werken van de vrouw, haar grote verantwoordelijk heid, hieraan niet vreemd is. Over het algemeen wordt aangenomen dat psijchische factoren mede ten grondslag liggen aan reumatische aan doeningen. Grote geestelijke spannin gen. die dikwijls teruggrijpen tot de vroege jeugd, komen bij vele patiënten voor. In haar gesprekken met rond 200 aan reuma lijdende huisvrouwen heeft zr. Buchel deze stelling in verreweg de meeste gevallen bevestigd gezien. Niet efficiënt Hoe komt het dat zovele reumatische vrouwen zich niet houden aan adviezen van de specialist? Want dat is een van de opvallendste conclusies van het rap port. Zr. Buchel: „Al die adviezen zullen wel heel deskundig zijn, maar ze houden geen rekening met de bijzondere taken van de huisvrouw. Een veel gegegeven advies is bijvoorbeeld dat men om het uur een kwartiertje moet rusten. Maar welke huisvrouw komt daar aan toe?" Voorts is de zorg, die aan de reuma- patiënten wordt gegeven, dikwijls niet bijster efficiënt, zo meent zr. Buchel. Verschillende instanties bemoeien zich met hen, zodat er in één huishouden soms een specialist, een arts, een ge zinsverzorgster, een maatschappelijk werkster en een verpleegster rondwan delen. Overgeleverd Dat is allesbehalve prettig voor de pa tiënt, die dan toch wel de indruk moet krijgen dat hij volkomen aan de des kundigen is overgelevrd. De psychische spanningen, die niet zelden aan reuma ten grondslag liggen, worden op zo'n manier nog eens extra gestimuleerd. Tenslotte meent zr. Buchel dat de huis vesting ook nog altijd een groot pro bleem is. Het is natuurlijk een hope loze toestand, wanneer een aan reuma lijdende huisvrouw ergens drie-hoog woont. Het trappen lopen betekent voor haar een uitzonderlijke zware belasting. Vochtige huizen zijn ook funest. „Niettemin moeten wij de huisvestings instanties de deur plat lopen om een ander huis te krijgen. En dan kijkt men ons nog aan met een gezicht van: Ko men ze nou alweer zeuren? Vanzelf sprekend is dit voor ons niet altijd even bemoedigend, vooral omdat wij weten hoe hard het nodig is dat de patiënt gaat verhuizen." Het Groothertogdom Luxemburg is slechts 2586 vierkante kilometer groot. De architectuur is middeleeuws en de gewoonten en tradities staan zo ver van de hedendaagse werklijkheid af, dat zij uitstekend als achtergrond voor een sprookje kunnen dienen. Paradoxaal ge noeg is het een bloeiende natie, die als staalproducent de zevende plaats in Europa inneemt en het hoofdkwartier is van de Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal, doch slechts 330.000 zielen telt. Het land is lid van de E.E.G., de N.A.T.O. en de Verenigde Naties. Wij Nederlanders vinden Luxemburg een FOTO i BURG. GP0THES1 TEL:3317 SOESTDJK klein land en wij glimlachen wanneer wij vernemen, dat er in dat land slechts 115.000 radiotoestellen in de huiskamers staan. Toch heeft Radio Luxemburg het krachtigste zendstation van Europa, dat in de omliggende landen aan veertig mil joen Europeanen nieuws en ontspanning brengt. Het devies van het groothertog dom luidt: „Mir wölle bleiwe wat mir sin" (wij willen blijven wat wij zijn) en dat is dan wellicht de reden voor de vasthoudendheid, waarmee dit volk zowel de legers van Julius Caesar als de tra wanten van Hitier het hoofd heeft weten te bieden, ondanks de bezetting van vijf jaar gedurende de laatste wereldoorlog. De laatste jaren hebben verscheidene Amerikaanse ondernemingen zich in Lu xemburg gevestigd, die chemicaliën, kunststoffen, landbouwwerktuigen en rubber produceren. De staalindustrie vormt echter nog steeds 75 van het nationale inkomen: 1.45 miljard gulden per jaar. Het probleem van werkloosheid kent men er nauwelijks. In juli 1965 waren er tien mensen zonder werk, ter wijl het aantal vakatures 915 bedroeg. Het staalgebied is nog geen vijftig kilo meter lang en nauwelijks zeventien kilo meter breed, alhoewel het ondergronds ietwat groter is, omdat de tunnels onder Frankrijk en België, uiteraard met toe stemming van deze landen, doorlopen. De gelijknamige hoofdstad ligt midden in het land en wordt door de rivieren de Alzette en de Petrusse in tweeën ge splitst, alsmede door talrijke ravijnen en afgronden. Zesenzestig bruggen zorgen echter voor een doeltreffende oeverver binding. Tijdens de oorlog 1914-1918, toen de Duitsers het land onder de voet liepen, had het Luxemburgse leger 250 man onder de wapenen, waarvan 75 muzikan ten. Drieduizend man namen dienst in het Franse Vreemdelingenlegioen, waar van echter bij het staken van de vij andelijkheden nog slechts 372 in leven waren. In 1940 vielen de Duitsers opnieuw Lu xemburg binnen, annexeerden het land en verboden de Franse taal. Wrede ver geldingsmaatregelen, zoals overal in de door Duitsland bezette gebieden, werden door de bezetters toegepast op iedereen, die zich niet aan de „levensstijl" van het Derde Rijk wenste te onderwerpen. In 1942 brak er een algemene protest staking uit, die meedogenloos werd on derdrukt. Tien procent van de bevol king, 27.000 Luxemburgers, werden onder dwang gerekruteerd, in gevangenissen geworpen of gedeporteerd. Aan het einde van de oorlog werd het noordelijke deel van het land het strijdtoneel van het Ardennenoffensief. Toen de strijd ten einde was, lagen tienduizend Duitsers en negenduizend Amerikanen in de aarde van het Groothertogdom. Frans De Luxemburgers behoren tot de best geschoolde en ontwikkelde Europeanen. Het Frans is de officiële taal, doch de kranten verschijnen meestal in het Duits. De dagelijkse omgangstaal is het Letze- burgesch, een Moezel-Frankisch Duits dialect, zwaar doorspekt met Franse uit drukkingen, dat vrijwel nergens anders wordt verstaan. Zelfs in Zwitserland is de taalvermenging niet zo volkomen. Soms zetten de kranten hun artikelen zowel in het Duits als in het Frans. In 1963 vierde men het duizend jarig be staan van het land, dat oorspronkelijk bestond uit een door Siegfried, de stich ter van het Huis van Luxemburg, ge bouwd fort. Dit werd gebouwd op de ruïnes van een Romeinse toren, de Luci- linburhuc (Klein Fort). Het land is be halve in deze eeuw, regelmatig aange vallen door Spanjaarden, Oostenrijkers en niet te vergeten de legers van Na poleon. In 1867 verzekerde het Verdrag van Londen de neutraliteit van het uit geputte geschonden doch standvastige land. Een interessant detail, dat de werkelijk heidszin van de Luxemburger duidelijk illustreert, is het feit, dat de vier dag bladen alle partijbladen zijn. Op kosten van de regering worden echter elke veertien dagen samenvattingen van de kamerdebatten gedrukt, die aan elk huis gezin worden toegezonden, zodat iedereen zich een objectief oordeel over het re geringsbeleid kan vormen. Het drukken van deze samenvattingen wordt elke keer aan een andere drukker gegund, teneinde de beschuldiging van vriendjespolitiek te voorkomen. Een nuchter standpunt. De verhouding tussen het hof en de bevolking is even nuchter. Toen Prins Jan, de zoon van Groothertogin Char- lotte, in 1953 trouwde met Josephine Charlotte van België, stonden er geen drommen mensen uren van te voren klaar om maar geen glimp van de ade- lijke stoet te missen. Journalisten, die in grote getale naar de hoofdstad waren gekomen om de bruiloft te verslaan en gewend aan idolate verering van andere vorstelijke personen, vroegen aan een voorbijganger waarom er vrijwel nie mand langs de route stond opgesteld. „O", sprak de man, „wij komen straks wel even naar buiten, maar we hoeven echt geen uren te gaan staan wachten, alleen maar om de groothertogin en haar zoon te zien. Die zien we bijna elke week hier of daar". En inderdaad, groothertogin Charlotte verschijnt zo vaak in het openbaar, dat niemand het vreemd vindt haar gewoon tussen het publiek in de winkels te zien staan. Geen enkele Luxemburger wel te verstaan. Geen langdurige wachttijd daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel. Eerste klas smeermiddelen. Birkstraat 105 - Soest - Telef. 3256 1e KWALITEIT diepvries 450-gramspak PLANTEN. pakjes per lUU gram zakjes naadloos perpaarllw dubbele flacon GELDERSE gesneden 500 gram W per atuk w HET UNIEKE SPAARSYSTEEM VAN SIMON DE WIT OP DE T.V. OP: Vrijdag 13 januari op Ned. II na het nieuws van 8 uur. Bij elke gulden aan boodschappen kunt u een spaarzegel 10 cent kopen. Voor een vol spaarboekje (500 zegels) ontvangt u prompt 60 gulden terug, dus een TIENTJE TOE. geborsteld, gesorteerd per zak GOUDSE VOLVETTE EN....LAGE PRIJZEN IN ONZE 500 gram 500 gram 500 gram 500 gram 1/2 kilo van 240 voorÜHI ^0r diverse smaken per pot per blik per flesje ^0 j ïf Geldig t/m 18 jan. a.s. SII DE (circa 2 kg) voor

Soester Courant | 1967 | | pagina 15