I Donderdag starten wij met onze koopjes tegen de laagste prijzen 10 korting 20korting Europese worden rivieren riolen Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 IN ALLE AFDELINGEN WIJ WONDEN DE PRIJZENSLAG. BAT BEWIJZEN WIJ U DONDERDAG!! LASERLIJNEN OVER WOELIGE WATEREN Koershouden is gemakkelijker dan 11 denkt DE „ONSCHULDIGE" RUIMTEVAART V.V.Z.-nieuws S.E.C.-zaterdag B.D.C. handbal Voetganger aangereden P0LIT1ETEL. 4444 TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 op gehele voorraad textiel en modes, op gehele voorraad Baby- en kleuterkleding. op alle wollen kinderjassen, jacks (geheel gevoerd) en overgooiers. Zie de enorme hoeveelheid koopjes die voor U klaar liggen in de winkel Nu kopen is geld hesparen A. P. HHHORST VAN WEEDESTRAAT 5A-B, 8, TEL. 2504, SOESTDUK Een van de grootste bedreigingen van het tegenwoordige Europa vormt de waterverontreiniging. De toenemende hoeveelheid vuil in rivieren en meren vormt een ernstige bedreiging voor de gezondheid van de mens en vermindert de landbouwopbrengsten. De eens zo fonkelende Rijn is het riool van Europa geworden. Feiten? Op de plaats waar de Rijn in Zwitserland ontspringt bevat het water slechts dertig bacteriën per kubieke centimeter. Tegen de tijd dat ditzelfde water Nederland heeft bereikt, is dit aantal tot 200.000 toegenomen. Per dag voert deze rivier bovendien nog veer tigduizend ton zout aan, voldoende om de Nederlandse bloembollenkwekers en landbouwers uit hun bedrijf te pekelen, wanneer hier niets tegen wordt onder nomen. Alsof dit nog niet genoeg is, bedraagt de dagelijkse aanvoer van olieafval driehonderd ton. De Laser (spreekt uit: lezer) is een uit vinding van de laatste tijd die even be langrijk zal worden - zo niet belang rijker - dan de transistor. De werking van de „lezer" berust op een intelligent gebruik van energie, die in evenwicht wordt gehouden in het atoom. Hier geen kernenergie, maar energie opgezameld in elektronen, die om de kern wentelen. Deze energie komt vrij in de vorm van één-kleurig licht, dat sterk gebundeld kan worden en over grote afstanden niet noemenswaardig spreidt. Men kan bijna een bundel één- kleurig licht op de maan richten, zon der dat de bundel breinaalddikte over schrijdt. De Amerikaanse I.B.M. is er mee bezig toepassingen van de laser te verwerke lijken. Ze is al in staat om via „lezer- straal" in verbinding te blijven met ruimtevaarders; ze ontwikkelt een sys teem om via de laser de eerste tele foonverbindingen tussen aarde en maan tot stand brengen. Lineaal nodig Een zeer praktische toepassing van de laser vindt plaats in de baai van San Francisco. De Amerikaanse waterstaat is daar bezig met een evenknie van de IJtunnel. Ja, de baai overtreft de af stand Centraal Station-Tolhuis aanzien lijk, want ze is ruim 6 km breed. De bouwmethoden vertonen enige over eenkomst met Amsterdam, in zoverre, dat er een rechte sleuf moet worden gebaggerd, waarin de tunnelstukken worden neergelaten. Natuurlijk moet men er een lineaal langs kunnen leg gen. Afbakenen van de baggerroute met jalons of meetbakens is, met het oog op de scheepvaart onmogelijk; en het getij verschil maakt de hoogte tussen baaibodem en baggermolen wisselval- lig. Op het tekenbord in de directiekeet is dat geen probleem. De tekenaar trekt een horizontale en een verticale lijn, die richting en hoogte boven het waterop pervlak voor ieder punt van het traject aangeeft. Maar doe dat nu eens in een baai van 6 km breedte en een variabele water stand door slib en tij. Lijnen trekken door water en lucht - afgezien nog van de stoornissen door mist - gaat nu eenmaal niet. Het kan. Het gekke van de laser-toepassing is dat 't wel gaat. Met de laser trekt de ingenieur even gemakkelijk lijnen over een water met een breedte van 6 km en meer als 't moet - als op een teken bord in de directiekeet. Horizontaal om de strenge richting van de baggersleuf aan te geven, verticaal om een soort peilschaaf te verschaffen. De bouwers naderen elkaar van beide oevers uit opererend. De lezerstraal ge leidt hen feilloos; en het is zelfs onmo gelijk elkaar bij de dikste mist in het midden van de baai mis te lopen. Als was 't de draad van een trolley-bus wordt de baggermolen langs de laser straal geleid. Het kan niet missen. En omdat de geleidestraal niet méér mas sa heeft dan licht, kan niemand er te gen op botsen of zichzelf of het baken beschadigen. Men vaart er dwars door heen. De straal vertrekt als een dik potlood van de ene oever en aan de andere komt hij aan met een middellijn die niet meer bedraagt dan 15 cm. Alles wat de baggermolens hebben te doen is de straal nauwkeurig te volgen, hetzij bij dag, hetzij bij nacht... want de la serstraal is onder alle omstandigheden gemakkelijk te zien. Navigatie Het zal er misschien van komen dat alle meridianen en breedtecirkels van onze aarde, die nu denkbeeldig lijnen zijn, door ons op de globe getrokken, werkelijkheid zullen worden als laser stralen. De scheepvaart zou eenvoudig worden... vooral als de stralen voorzien worden van een automatische naam- sein. Tussen twee breedte-cirkels in, of twee lengte-cirkels, zal men zich moeten red den; maar er is niets op tegen het net werk uit te breiden tot zelfs minuten en seconden van de graadverdeling. Een lengte-cirkel zou een blauwe laser straal kunnen zijn, om aan te duiden dat hij de „datumlijn" aangeeft, waar men een dag wint of verliest, afhanke lijk van de richting waarin men vaart. „You are leaving the western hemisphe- re" zou de beam kunnen uitstralen; of: „U overschrijdt nu de poolcirkel". Na vigeren is straks gemakkelijker dan u «fenkt: geen kompas, geen sextant, niet meer dan een polshorloge Hoe staat het met een andere belang rijke rivier, de Seine? Ook deze is zo danig vervuild, dat zelfs de taaiste vis soorten er niet in kunnen leven. De uitermate slechte smaak van het drink water in Frankrijk doet jaarlijks de Fransen naar 1,6 miljard flessen mine raalwater grijpen. Wasmiddelen hebben over de Neckar een soms twee meter dikke schuim- deken uitgespreid. Kanovaarders zijn er onder bedolven geraakt en mannen van binnenschepen die er in vielen, zijn om gekomen. Tweeduizend watermonsters hebben aangetoond, dat de stromen rond Milaan zodanig door chemicaliën zijn vervuild, dat het economisch gezien on mogelijk is deze nog te reinigen. Het rioolwater, dat vroeger werd gebruikt om de vruchtbare weilanden te be vloeien is daardoor onbruikbaar gewor den. De produktie van veevoeder is drastisch gedaald. Visstand daalt In de Sovjet-Unie wordt ongeveer de helft van de afvalstoffen - tien mil jard kubieke meter - in de Wolga ge loosd. Het gevolg is. dat de vangst van baars gedurende de afgelopen dertig jaar tot 1/20 van de oorspronkelijke hoeveelheid is gedaald. Steur is bijna verdwenen en de witte zalm komt hele maal niet meer in deze rivier voor. De toestand van de Europese rivieren ziet er dreigend uit. In de vierde eeuw zei de Romeinse keizer Julianus over de Seine: „men zou er zonder bezwaar uit kunnen drinken, zo goed en zuiver ziet het water eruit". Tegenwoordig loopt iemand, die er in valt eerder de kans een besmettelijke ziekte op te lo pen dan te verdrinken. Omgerekend in vaste stof bedraagt de hoeveelheid vuil, die door de Franse rivieren wordt aan gevoerd omstreeks zes miljoen ton of tienduizend wagonladingen. In Neder land zelf staat het er niet veel beter voor De strokarton- en aardappelmeel fabrieken in Groningen produceren evenveel afvalstoffen als vijftien mil joen mensen, meer dus dan de gehele Nederlandse bevolking tezamen. Som mige koolwaterstoffen in afval van olie raffinaderijen vertonen verdacht veel overeenkomst met bepaalde koolwater stoffen. die bij laboratoriumdieren kan ker hebben verwekt. Visie Toch is het probleem niet zo hopeloos als het er uit ziet. Volgens de bereke ningen zouden de rivieren van het Duitse Ruhrgebied het zwaarst veront reinigd moeten zijn. Dat dit het geval is, komt zonder twijfel door de grote visie van de regionale waterschapsbe sturen. Het betrokken gebied heeft 2200 fabrieken, die de grootste industriële concentratie ter wereld vormen, negen miljoen mensen en de vier kleine rivie ren de Ruhr, Lippe, Wupper en Em- scher. In 1913 werden de eerste plannen opgesteld om de Ruhr schoon en de visstand op peil te houden. Steeds weer heeft men doeltreffende plannen ten uitvoer gebracht, waartoe de vijftien stuwdammen in de Ruhr behoren, die niet alleen voor het opwekken van elektriciteit worden gebruikt, doch ook voor het vormen van kunstmatige me ren, waardoor het water de noodzake lijke zuurstof kan opnemen. Zesentwin tig zuiveringsinstallaties zorgden ervoor dat de Emscher niet door fenol-afval stoffen wordt verontreinigd. In de kos ten, die aan deze projecten zijn verbon den, wordt door de industrie bijgedra gen in verhouding van de geprodu ceerd afval. Het is thans zelfs zover, dat het water van de Ruhr, dat in de Rijn wordt gestort, in werkelijkheid de kwaliteit van het water van de laatst genoemde rivier verbetert. Wil Europa echter weer de beschik king krijgen over rivieren, die goed drinkwater leveren, dan is een geza menlijke internationale krachtsinspan ning noodzakelijk. De Wereld Gezond heids Organisatie in Genève en de Voedsel- en Landbouworganisatie in Rome bestuderen alle aspecten van dit veelomvattende vraagstuk. Kan Europa zich de herculesarbeid veroorloven zijn rivieren te reinigen? Wij zouden de vraag anders willen stellen: Kan Euro pa zich veroorloven het niet te doen? Hoe fantastisch de resultaten van de ruimtevaart zoals wij die kennen, ook lijken, en die de mens in staat stellen nu al tochten buiten de aarde te ma ken, er gaan hoe langer hoe meer stem men op, die zich afvragen welke geva ren die zelfde ruimtevaart voor de mensheid met zich meebrengt. Men doelt dan niet zo zeer op de ge varen, die de astronauten kunnen lopen, zodra zij de beschermende aardse damp kring verlaten, als wel op de militaire en stategische kanten er van. WAAROM DIE WEDLOOP Iedereen is heden ten dage op de hoog te van de wedloop tussen Amerika en Rusland om een mens op de maan te brengen. Nu is het natuurlijk in poli tiek opzicht een geweldig voordelig punt, als een van deze twee mogend heden over een paar jaar kan zeggen dat zij en geen ander de maan vóór al le anderen bereikten. Ook valt het niet te ontkennen, dat de ze wedloop de wetenschap in een ver sneld tempo geweldige ontdekkingen laat doen. In een tempo dat anders al leen in een tijd van oorlog bereikt wordt. Op allerlei terrein is de heden daagse mensheid zijn tijd ver vooruit, en in veel gevallen zijn de resultaten in het belang van de mens. zeker als men de medische kant bekijkt. Uit deze versnelde vooruitgang zijn ook vele nieuwe technieken ontwikkeld, die ons dagelijks leven bijna ongemerkt zijn gaan vergemakkelijken. Op het eerste gezicht is er dus niets aan de hand. De maan Er zijn echter andere factoren in het spel der ruimtevaart. Alle gunstige ont wikkelingen die de wetloop met zich meebracht, moeten beschouwd worden als het gevolg daarvan, niet als het doel. Het voor de hand liggende doel is de landing van de mens op de maan, maar wat komt er daarna? Dat Amerika zowel als Rusland zich zo inspannen alleen om de eer, is onwaar schijnlijk, en velen zijn tot de conclusie gekomen, dat men de militaire aspecten niet moet vergeten. En een militaire basis op de maan is voor beide mo gendheden van het allergrootste belang. Allereerst kan men vanaf de maan praktisch ieder punt van de aardbol bestrijken, en bestoken. Ook met kern bommen, want degeen die op de maan is, blijft vrij van alle straling die zijn bommen op aarde teweegbrengen. Na tuurlijk moet hij wel zo nauwkeurig richten, dat zij eigen land niet wordt getroffen. De dreiging dit zo'n basis op de maan zou zijn voor de andere mogendheden, stelt een land in staat bijna absoluut heerser over de aarde te worden. Aantrekkingskracht Daar komt nog bij dat de maan een veel geringere aantrekkingskracht heeft dan de aarde, zodat men veel minder ingewikkelde installaties nodig heeft om projectielen nauwkeurig op een bepaal de plaats op onze wereld te richten. In dit opzicht biedt ook een ruimtestation buiten de aarde vele mogelijkheden. Om de maan te bereiken zal men hoogst waarschijnlijk gebruik maken van een tussenstation, een permanent om de we reld draaiend project van veel grotere omvang dan de kunstmanen van te genwoordig. Het zal waarschijnlijk niet moeilijk zijn deze stations uit te rusten met afvuurinrlchtingen voor raketten, die eveneens de gehele aardbol kunnen bereiken. Het enige nadeel dat deze stations heb ben in vergelijking met de maan, is het feit dat ze veel gemakkelijker te ver nietigen zullen zijn dan installaties op de maan, welke groter is, niet in zijn geheel verniegtigd kan worden, en waar en ondergrondse centra kan bouwen. Veiligheid Men heeft de kernboom wel eens het veiligste wapen ter wereld genoemd, omdat geen der grote mogendheden er gebruik van kan maken, zonder het zelfde lot te ondergaan Bases op de maan van militaire waar de en ruimtestations van de zelfde strekking zullen deze verhouding niet direct teniet doen, maar hoe meer der gelijke bases in de ruimte worden ge vestigd, hoe grote de kans wordt dat er iets fout gaat. Moest de mensheid het tot voor een goede eeuw geleden nog doen met wapens die een zeer beperkte actieradius hadden, het lijkt er veel op, dat deze kant van de ruimtevaart ten slotte nog de belangrijkste zal zijn, ze ker gezien het enthousiasme van de grote mogendheden, die niets nalaten om als eerste alvast delen van de ruim te in beslag te nemen. Het is te hopen dat ruimte-afspraken, zoals die nu al geprojecteerd worden, van bijvende waarde zullen zijn. S.E.C.—LAGE VUURSCHE 3-3 Ook S.E.C.-zaterdag blijft actief en tracht haar spelers in conditie te hou den voor de 2e helft der competitie. Te gen Lage Vuursche werd zaterdag j.1. een wedstrijd gespeeld op het halfver- harde veld. Enkele oudere spelers wa ren uit het team gelaten. Hierdoor de buteerden enkele jongeren niet onver- dientselijk. René Wolfsen en Rudi van Coeverden kunnen bij constante trai ning aanwinsten worden voor het eers te zaterdagteam. De strijd tegen Lage Vuurse (ook met jongere spelers) ging gelijk op. S.E.C. was sterker en had voor rust door Sengers succes. Na rust was S.E.C. dui delijk sterker, maar verzuimde een rui me zege te behalen. Wel scoorden de aanvallers nog tweemaal, maar ook de verkleumde S.E.C.-doelman Kramer moest driemaal capituleren. Een inte ressante wedstrijd. In de komende we ken zal S.E.C.-zaterdag steeds trachten op het halfverharde oefenvelc1 een wed strijd te spelen tegen een interessante tegenstander. PUPILLENTRAINING In verband met de gladheid van de Bosstraat en het gevaar voor de jeugdi ge S.E.C.-pupillen is door de S.E.C.- Jeugdcommissie besloten de avondtrai ningen van de pupillen op de dinsdag en donderdagavonden voorlopig stil te leggen. Zodra de toestand van de wegen en het halfverharde veld weer bespeel baar is voor de S.E.C.-jeugd, zal de training worden hervat. De lange, noodgedwongen rust gedu rende de feestdagen voor B.D.C. hand bal heeft ook zijn stempel gedrukt op de prestaties in de wedstrijden van he den. De uitslagen bewijzen dit. Dames senioren: B.D.C.-Olympia 3-4. Heren senoren: U.H.V.-B.D.C. 10-3. Heren senioren: B.D.C. 2-A.A.V. 2 9-10. Dames junioren: B.D.C. 1-L.V.V. 14-3. Dames junioren: B.D.C. 2-S.V.A. 5-6. Heren junioren: B.D.C.-U.D. 2 7-3. Dames adsplranten: B.D.C.-D.E.S. 7-6. Het programma voor het komend week end, waarvan alle wedstrijden in de sporthal te Amersfoort zullen worden gespeeld, ziet er als volgt uit: Zaterdag 14 januari 16.20 uur Heren jun. Leusden-B.D.C. Zondag 15 jan. 12.00 Dames sen. B.D.C.- Amersfoort. 13.15 uur Heren sen. B.D.C. 1-H.I.O.S. 1. 18.30 uur Heren sen. B.D.C. 2-Arma 1. 18.00 uur Dames jun. B.D.C. 1-A.A.V. 1. FILMMIDDAG- EN CONTACTAVOND Op zaterdag 14 januari a.s. wordt door de V.V.Z.-jeugd een filmmiddag gehou den in gebouw „De Rank", Soesterberg- sestraat te Soest. Vertoond zullen worden een film over Training en wangedrag" met daarna de film over de Wereldkampioenschap pen voetbal. Hoewel deze middag voor de V.V.Z.- jeugd is georganiseerd, zijn ook de se niorleden natuurlijk welkom. Het V.V.Z.-bestuur stelt het verder zeer op prijs indien ook de ouders van de jeugdleden van hun belangstelling blijk geven. Aanvang van deze middag 14.30 uur. Dinsdagavond 17 januari, aanvang 20 uur, wordt voor de overige V.V.Z.-leden een contact-avond gehouden. Alle leden zullen per circulaire nader worden in gelicht. Voor zaterdag. 14 januari zijn de vol gende wedstrijden vastgesteld: 14.30 uur: V.V.Z. 2-D.OB. 2. 14.30 uur: Huizen 6-V.V.Z. 3. Gezien de weersomstandigheden lijkt het niet waarschijnlijk dat deze wedstrijden doorgang zullen vinden. De heer T. V. K. uit Soest reed in zijn personenauto op de Steenhoffstraat rich ting Amsterdam. Ter hoogte van de Raadhuisstraat stak de 71-jarige A. K. onverwachts de rijweg over en werd door de auto gegrepen. Met hoofdwonden en gebroken ribben werd hij per E.H.B.O. ziekenauto naar „Zonnegloren" overgebracht. BALANSOPRUIMING (Enkele opruimings- en merkartikelen uitgezonderd) k f

Soester Courant | 1967 | | pagina 3