1970 Landbouw op de maan OPRUIM 1. HOPPENBROUWERS Chemische oorlogvoering De fiscus en de dood van een ondernemer KUNT NIET ALLES WETEN! B-H 6 tegen zenuwgassen Officiële mededelingen Colb.kostuum v.a. 129 Japonnen v.a. 24,90 Sporfcoiberts v.a. 59.50 DeuxPièces v.a. 59,90 Winterjassenv.a. 99 Rokken v.a. 19,90 Regenjassen v.a. 39,90 Pantalons v.a. 19,90 Overhemden v.a. 998 Jumpers v.a. 13,90 Weekenders v.a. 9,98 Vesten v.a. 15,90 Pyjama'sv.a. 9,98 Twin-sets v.a. 28,90 Vesten v.a. 19,90 Blouses v.a. 9,98 Kamerjassen v.a. 29,90 Shawls. v.a. 1,98 De maan is zo dood als een pier Vrijstelling en gematigd tarief ln onze collectie BRILMONTUREN Fa. U. F. VOIGT VAN WEEDESTRAAT 80-32 SOEST Studeerkamer - Laboratorium Slagveld Katholiek Vrouwengilde, Ned. Christen Vrouwenbond Drankwet Dit onderwerp is niet geheel en al scienee fiction. Zoals u weet leven wy in het tydperk waarin de mens er zich op voorbereidt zich op het dichtsbyzynde hemel lichaam te vestigen, hoe dan ook. Wy weten nog niet wanneer „de man op de maan" zal verschijnen, maar men neemt aan dat dit binnen enkele jaren zal ge schieden. Die man op de maan plaatsen is overigens nu al mogelyk. Het is alleen de bedoeling, dat hy nog levend terugkeren zal óók. Vermoedelijk zal men tevens, of zelfs nog vóór die tijd, trachten monsters te verzamelen van de stoffen die zich op de oppervlakte van de maan bevinden om die te onderzoeken. Dat onderzoek zal zeer veelzijdig zyn, maar bijzondere aandacht zal men schenken aan de vraag of het maanmateriaal ook sporen van leven bevat. Niemand verwacht, dat de maan ook maar enig spoor van leven bevat. Er is op de maan namelijk vrijwel geen atmo sfeer en de temperatuur varieert er van ruim 100 graden onder nul tot evenveel graden boven nul. Wij kennen geen le vensvormen die daartegen bestand zijn: geen virus of bacterie houdt dat uit en zeker niet zo lang als de maan al onder zulke barre omstandigheden verkeert! De meeste geleerden beschouwen het le ven als iets dat gebonden is aan eiwit- vormen. De eiwitten zijn opgebouwd uit aminozuren en men kan zich een virus voorstellen als een niet al te ingewik kelde verzameling eiwitmoleculen, met dit verschil echter dat deze moleculen zich kunnen vermeerderen onder be paalde omstandigheden en ook ten onder kunnen gaan. Bovendien kunnen zij be paalde werkingen veroorzaken, omzet tingen die wij meestal als ziekten in weefsels herkennen. Nu hebben sommige geleerden aange toond, dat bepaalde aminozuren ontstaan wanneer men een mengsel van methaan, amoniak en waterdamp blootstelt aan elektrische ontladingen. Men kan zich voorstellen, dat deze omstandigheden ook geheerst hebben in het verre verleden van moeder aarde. Het verschil is al leen maar, dat de mens nog niet in staat is om zélf echte virussen samen te stel len, laat staan levend eiwit. Eerder leven? Wat de maan betreft wil men natuurlijk óók weten of zich in de diepere lagen misschien sporen van leven bevinden. Zoals men weet heeft men in aardse ge steenten van een paar miljoen jaar oud nóg levende bacterieën of sporen aange troffen. Het zal echter nog wel even du ren eer men de diepere maanlagen kan onderzoeken. Het Amerikaanse ministerie van land bouw heeft al een verbindingsdeskundige benoemd tussen de Agricultural Research Service of landbouwvoorlichtingsdienst en de National Aeronautics and Space Administration. Dit is dr. A. B. Park en deze heeft al het een en ander verteld over zijn taak. Ook hij wacht op mon sters maanstof, maar hij zal die vooral onderzoeken op geschiktheid voor land en tuinbouw. De kwestie is, dat bij even tuele vestiging van mensen op de maan men onmiddellijk pogingen in het werk zal" stellen om het benodigde voedsel daar te telen en zo min mogelijk van de aarde aan te voeren, omdat dit onvoor stelbaar duur is. Vóór 1970 zal er landbouw zijn op de maan. Maankassen Uiteraard kan plantenteelt op de maan slechts plaats vinden in volkomen lucht dichte kassen, gemaakt van een bijzon der soort glas, die de dodelijke ultravio lette stralen filteren tot een voor plant en mens verdraagbaar peil. In die kassen kan men waterculturen opzetten, maar men geeft de voorkeur aan teelten in grint of andere stoffen, laten wij zeggen teelaarde van de maan. Dat is uitstekend mogelijk, omdat men altijd terug kan grijpen op volkomen kiem vrij materiaal. Eigenlijk is het op de maan brengen van bouwmateriaal voor de kassen het be- zwaarlijkste onderdeel van het hele plan. De teelt zelf is niet zo moeilijk. Natuur lijk zal ook de kaslucht moeten worden aangevoerd, maar zoals bekend geldt voor elk vertrek of bouwsel dat de mens op de maan neerzet: lucht meebrengen! Niet zuivere zuurstof, want daarin sterft de mens binnen weinige ogenblikken. Dit kan in fusten, samengeperst. Net als in de fantasie-ruimteverhalen zal het er in de maankassen om gaan, zo weinig mogelijk lucht te laten ontsnap pen. Dit is alleen mogelijk door de kas sen zo min mogelijk te betreden en als dit toch nodig is, dit te doen via kleine sluizen óf de kassen te verbinden met de woon- en werkruimten. Dit laatste is mogelijk, maar niet waarschijnlijk. De reden daarvan is de volgende. Wat eten zy? Kunstmest en zaaizaad nemen niet te veel ruimte in, grond is aanwezig op de maan, maar water en lucht zijn in grote hoeveelheden nodig en moeten worden aangevoerd. Men zoekt dus naar midde len om ze herhaalde malen te kunnen gebruiken. Dit is nooit voor 100 procent mogelijk, omdat elk plantendeel, dus ook dat wat men opeet, water en koolstof bevat. Er zijn echter ook plantendelen die niet worden gebruikt. Deze kunnen worden gecomposteerd, waarbij kool zuurgas en waterdamp vrij komen. Het is ook vrij eenvoudig om de atmosfeer in de maankassen een optimaal kool- zuurgehalte te geven, maar een te veel aan koolzuur kan niet anders dan via assimilerende planten benut worden. Men gaat thans reeds na welke gewas sen in de maankassen moeten worden geteeld. Natuurlijk hebben die gewassen de voorkeur, die zo min mogelijk oneet bare delen geven, maar men kan zich ook weer niet bepalen tot de teelt van bladgroenten. Het ziet er naar uit dat aanvankelijk slechts een deel van het menselijke dagrantsoen van de maan af komstig zal zijn, omdat men op aarde gemakkelijk concentraten van zetmeel en eiwitten kan maken, waarvan het ver voer door de ruimte niet zo heel veel kost. Groenten en fruit zullen dus wel de eerste nutteelten zijn na het expe rimentele stadium; daarna zullen even eens volumineuze gewassen zoals aard appelen en dergelijke aan de beurt ko men. De „nachtvorst" De kassen zullen in de maannacht, wan neer een nachtvorstje van zo'n honderd graden heerst, deugdelijk moeten worden verwarmd. Door ze te verlichten kan men de teelt natuurlijk voortzetten, maar wellicht zijn bepaalde teelten ook aan te passen aan het lichtregiem der maan. Misschien zal men op den duur over gaan tot ondermaanse teelten, bijvoor beeld wanneer het opwekken van kunst matig licht goedkoper is dan het afweren van de gruwelijke koude van de maan nacht. Een ander vraagstuk is nog of men uit op de maan aanwezige stoffen gassen zou kunnen vrijmaken of samenstellen. Oxyden bevatten zuurstof, hydroxyden waterstof en zuurstof en corbonaten uiteraard koolstof. Ook dit is een onder werp dat pas in de laatste jaren in stu die is genomen, omdat zoiets op aarde natuurlijk nooit actueel kon worden. Om dit vraagstuk op te kunnen lossen moet men echter eerst wat weten van het maanmateriaal. Vandaar dan ook dat de belangstelling van dr. Park vooral uit gaat naar monsters maanstof of -steen. Hij wil die graag ontleden en onderzoe ken. Gelukkig ziet het er naar uit, dat geruime tijd vóór de mens op de maan landt bepaalde raketten in staat zullen zijn monsters van de maan naar de aar de te voeren. En mocht u een en ander al te fantas tisch lijken: wacht u maar rustig af! Men ziet vanzelf wel wat mogelijk is en wat niet. Wanneer een ondernemer op zijn lau weren gaat rusten en zijn zaak aan an deren overdraagt, komt er eerst een af rekening met de fiscus. Hoe hij daar ook over moge denken, een feit is dat hij het kan zien aankomen, dat hij de scha de van te voren kan begroten en dat hij in de financiering van het geheel tij dig kan voorzien. Meestal, natuurlijk, zal degene die de zaak overneemt zoveel op tafel moeten leggen dat de ex-onder nemer met de fiscus kan afrekenen en zich daarna rustig aan zijn oude dag kan wijden. Ook in de opzet van het systeem waar de inkomens naar worden berekend geeft het genoemde geval niet zoveel moei lijkheden. Zolang het bedrijf liep is niet alle winst belast: in bepaalde activa hebben zich stille reserves gevormd, wel licht is er een goodwill ontstaan, enz. Wordt het bedrijf verkocht, dan worden deze winstposten gerealiseerd en dan kan er dus aan de fiscus ook zijn deel wor den afgestaan. Het is niet altijd zo een voudig, maar in de grote lijn klopt het wel. Geheel anders is de situatie wanneer een ondernemer in het harnas overlijdt. Afgezien van het feit, dat hij daarbij niet in staat is zelf zijn tijdstip te kiezen, zal hij als regel geen gelegenheid heb ben gehad zijn zaken waaronder zijn fiscale beslommeringen, behoorlijk af te wikkelen. Dc basis Volgens de normale fiscale spelregels zijn dingen. wel de jaarlijkse winsten genoten, maar nog niet de stille reserves en de good will, die nog niet zijn gerealiseerd. Het persoonlijk karakter van de inkomsten belasting brengt echter mede dat deze winstposten, voor zover ze bij de over ledene zijn ontstaan, ook bij deze wor den belast. Daarom kent de wet een eindafrekening, in de vorm van een fictieve overdracht. De overleden ondernemer wordt geacht zijn zaak nèt voor het overlijden te heb ben overgedragen aan degenen, die na zijn dood tot zijn bedrijf gerechtigd zijn. Dat zijn dus, voor zover aanwezig, de overlevende echtgenote (of, indien de ondernemer een vrouw was: de overle vende echtgenoot) en de erfgenamen. De waarde waarvoor hij geacht wordt te hebben overgedragen, en die bepalend is voor de overdrachtswinst die Tiïj ge acht wordt te hebben genoten, is de waarde in het economisch verkeer, d.w.z. de waarde die hij juist vóór zijn over lijden van een in zijn zaak geïnteres seerde derde had kunnen bedingen bij verkoop. Met de overledene wordt dus fiscaal afgerekend en de erfgenamen be ginnen, indien zij de zaak voortzetten met de werkelijke waarde, zoals die bij de afrekening heeft gegolden. Verkopen de erfgenamen de zaak, dan zullen zij, behoudens mee- of tegenval lers, die dan voor hun rekening zijn, de geschatte werkelijke waarde kunnen be- ts er zeker een naar uw keus Burgem Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier Afrekenen! Dit alles nu zou voor de erfgenamen geen enkel bezwaar opleveren als de overledene niet alleen werd geacht de overdrachtswinst te hebben genoten, maar ook werd geacht daarover te heb ben betaald. Zover gaat de wet nu niet. De erfgenamen moeten niet fictief, maar werkelijk betalen. Weliswaar verkrij gen zij dan ook een zaak die meer waard is omdat er geen belastingclaim meer op rust, doch dit feit verschaft hun op dat moment het geld niet dat zij op dat moment op tafel moeten leggen. Het persoonlijk karakter van de inkom stenbelasting botst dus met de continï- teit van de onderneming. Het gaan van de ene ondernemer en het komen van de andere, als 't bedrijf wordt voortge zet, doet aan het voortbestaan van de zaak niets af. En toch moet worden be taald over een winst die nog niet wer kelijk is gerealiseerd. Ter tegemoetkoming aan deze moeilijk heid zijn enige bepalingen opgenomen. Korting Ten eerste is van die fictieve over drachtswinst van de overledene 10.000,- vrij, zoals dat ook bij een overdracht onder levenden geldt. Voorts geldt voor de rest een extra (laag) tarief van 20 op verzoek, als dit voordeliger is dan toepassing van de normale belastingtabel. Bij verkoop onder levenden is dit 20 tpt 40 °/o, afhankelijk van het normaal in komen in de voorafgaande drie jaren. Deze regeling gold ook reeds onder het oude Besluit Inkomstenbelasting, dat t.e.m. 1964 heeft gegolden, zij het dat het vrijgesteld bedrag toen ƒ7500,was. Het zal duidelijk zijn dat deze bepalin gen niet voldoende soelaas bieden in ge vallen waarin de overlevende echtgenote en/of erfgenamen geen andere middelen van bestaan hebben dan de zaak, die moet worden voortgezet. Wanneer b.v. een middenstander jong (en dan veelal plotseling) overlijdt, en zijn vrouw ziet zich gedwongen de zaak voort te zetten om in het levensonderhoud van zichzelf en een paar kleine kinderen te voorzien, dan is het redelijkerwijze niet mogelijk die afrekeningsbelasting te betalen, ook niet (vanwege de rentelast) wanneer zij dat geld zou kunnen lenen. Op de lange baan Voor dit soort gevallen kent de Wet Ink. Bel. nu een nieuwe regeling, die voor 1965 niet bestond. Wanneer diegenen van de echtgenote en de erfgenamen aan wie de zaak toekomt, zulks gezamenlijk ver zoeken, mag de fictieve overdrachtswinst worden doorgeschoven. Dat houdt dan in dat bij de overledene niet wordt afgerekend en dat de voort zetters niet met de werkelijke waarde mogen beginnen, maar moeten aanvangen met de waarden die voor de overledene golden; en die dus zonder fictieve over dracht op zijn balans zijn te vinden. Wordt wèl afgerekend over de stille re serves en goodwill e.d., dan beginnen de voortzetters met de werkelijke, hogere, waarden op hun beginbalans en kunnen in de volgende jaren daarop afschrijven ten laste van hun winsten. Wordt niet afgerekend, dan moeten zij beginnen met de lagere boekwaarden die voor de over ledene golden; en dan kunnen zij slechts op die lagere waarden afschrijven zodat hun winsten in volgende jaren hoger worden. Duur krediet De fiscus geeft dan als het ware krediet: Botervlekken verwijdert men door direct met heet water te spoelen, lukt dit niet of is het goed er niet geschikt voor, dan uitstrijken tussen grauw papier en na- behandelen met tetra. Bloemen moeten altijd een voor een in de vaas worden gezet. Hoe groot de bos ook is ,het is dé manier om de bloemen op zijn best gerangschikt te krijgen. Asters chrysanten, goudsbloemen, zonne bloemen enz. moeten voor minstens de helft van de steel ontbladerd worden. De bladeren zorgen er voor dat het wa ter direct vies wordt en de bloemen gaan zo dood of in ieder geval hangen. Cakeblikken kunt u als ze een beetje ge roest zijn, toch gebruiken door er een vetvrij papier in te leggen. Dit wordt met wat boter gesmeerd. De cake zal nu niet aanbranden of aan het blik vast gaan zitten. Corsages van levende bloemen blijven langer goed wanneer u het eind van de stelen even afbrandt. Corsages van zijde, taftzyde enz. worden voorzichtig gewassen, gesteven in een 30 gram arabische gomoplossing en voor zichtig aan de verkeerde kant gestreken. De blaadjes zijn nu zo stijf, dat ze leuk in de vorm kunnen worden gebogen. Dooiers van verse eieren kunt u een poosje bewaren door er koud water op te gieten. Voor het gebruik het water er even afgieten. Gelatine lost vlugger op als het eerst een poosje geweekt wordt in koud wa ter en dan overgoten wordt met kokend water. de winst bij de overledene en de opvol gers blijft in totaal gelijk, maar er mag later worden betaald. Dit krediet krijgt men echter niet gratis. Wanneer geen fictieve overdracht wordt aangenomen, wordt er vanzelfsprekend ook geen fictieve overdrachtswinst ge maakt en er is dus ook geen vrijstelling van toepassing en ook geen bijzonder ta rief. Om dit aan een zeer eenvoudig voorbeeld te toetsen, kunnen we uitgaan van een bedrijf, waar door sterke afschrijvingen en door de geldwaardedaling in de be drijfsmiddelen stille reserves zijn ont staan ad b.v. 30.000,De bedrijfsmid delen zijn b.v. waard 45.000,terwijl de boekwaarde daarvan maar 15.000, bedraagt. Verder is er nog een goodwill ad 50.000,waarvan de boekwaarde nihil is, omdat deze door de arbeid van de ondernemer „vanzelf" is ontstaan bij de opbouw van een door hem nieuw ge stichte zaak. Bij verkoop zou zo'n zaak 30.000,— plus 50.000,—. dus 80.000,— méér opbrengen dan de boekwaarde. Groot verschil Overlijdt nu de ondernemer, dan wordt hij geacht deze overdrachtswinst te ge nieten. De eerste 10.000,is vrij; van de overige 70.000,betalen de geza menlijke erven 20 °/o, dus 14.000,De boekwaarde van de bedrijfsmiddelen en de goodwill wordt dan echter 80.000, hoger. Zouden de erfgenamen dit in b.v. 10 jaren geheel kunnen afschrijven, en zouden zij aan de top van hun inkomens gemiddeld 30 betalen, dan scheelde hun in die 10 jaar dus 30 van 24.000,—. Willen zij doorschuiven dan scheelt hun dat nu ƒ14.000,—, maar het kost hun dan in de volgende 10 jaar ƒ24.000, Het is duidelijk dat het aanbeveling ver dient te proberen die 14.000,ergens te lenen: de rente zal niet opwegen tegen de besparing van ƒ10.000,belasting. Daarbij moet worden bedacht dat reeds het eerste jaar ƒ2400,— minder wordt betaald, het tweede ook weer 2400, enz. Sterk voorbeeld Zou men een dalende afschrijving (b.v. op boekwaarde) als systeem kiezen, dan bespaarde men zich in de eerste jaren nog meer en in latere minder. Is de overdrachtswinst kleiner, b.v. ln totaal ƒ40.000,dan gaat de vrijstelling nog sterker spreken. Bij afrekening bij de overedene zou dan direct 20 °/o van 30.000,verschuldigd zijn, dus 6.000,-. De erfgenamen zouden echter later 30 °!o van 40.000,dus 12.000,meer moe ten betalen. Het moet ons van het hart, dat de fis cus hier wel erg duur is met zijn kre diet. Wie lenen kan, zal dat in zo'n ge val dus zeker moeten doen. Wie er zo slecht aan toe is dat ook dat niet meer lukt, zal gedwongen zijn de dure weg te kiezen. Wellicht dat hieraan ook nog eens wat kan worden geschaafd bij al die wijzigingswetten van tegenwoordig! De V.S. beschikken sinds kort over een nieuwe groep van oorlogsgassen, de zo genaamde psychochemicals. De berich ten daarover zijn uitermate summier, want in de krijgskunde pleegt men zijn allerlaatste uitvindingen streng geheim te houden. De kracht van nieuwe wa pens ligt vooral in de verwarring, die zij in de gelederen van de vijand tevoor schijn roepen; na verloop van tijd zo leert de geschiedenis heeft het ver nuft van de tegenstander de noodzake lijke afweermaatregelen kunnen beden ken. De „psychochemicals" schijnen verwant te zijn aan de in de tweede wereldoor log in Duitsland onder de naam trilons vervaardigde zenuwgassen, zeer vluch tige vloeistoffen van een tamelijk inge wikkelde scheikundige samenstelling. Van deze trilons is eerst het tabun ont wikkeld, daarna het driemaal zo giftige sarin en vervolgens het nog veel sterker werkende soman. Van deze laatste stof, chemische formule CH3(F)-POOCH(CH3) C(CH3)3, zijn enkele milligrammen abso luut dodelijk. De werking van deze zenuwgassen zou berusten op de uitschakeling van cho- linesterase, een enzym dat acetylcholine, een stof die in ons lichaam voortdurend wordt gevormd om de spieren te laten functioneren, weer afbreekt. De opeen hoping van acetylcholine. die door het uitblijven van de cholinesterase-werking ontstaat, leidt spoedig tot een kramptoe stand, met daarna een volledige verlam ming. De opgetreden beschadigingen van het zenuwstelsel hebben de dood ten ge volge. Zichzelf inspuiten Het dragen van een gasmasker geeft geen bescherming tegen de zenuwgassen, resorptie door de huid vindt namelijk zeer gemakkelijk plaats. Daterend van de laatste paar jaren is het gevechts- pak van butylrubber met een coating van polyetheen, dat modern genoeg is om aan de huidige eisen te kunnen vol doen. Het spreekt vanzelf dat het dragen van gasmaskers en van beschermende kle ding de gevechtswaarde van de man of van de eenheid niet ten goede komt. De kosten van dergelijke uitrustingen zijn niet interessant; over dergelijke proza- ische kwesties wordt in de wetenschap, die krijgskunde heet, nooit gerept. Voor personen die door zenuwgassen zijn aangetast, was tot voor zeer kort atro pine het tegengif. Dit atropine is zelf ook bijzonder giftig, maar omdat het in het lichaam spoedig wordt afgebroken kan er bij vergiftiging door trilons om het kwartier wel twee tot vier milligram van deze atropine worden ingespoten. Wie mocht denken dat de toediening en de dosering van dit zeer gevaarlijke te gengif wel door een arts zal moeten geschieden vergist zich! Er kan valk ach ter iedere soldaat nu eenmaal geen dok ter staan Het Kath. Vrouwen Gilde organiseert voor de afd. Soest en Soestdijk op don derdag 12 Jan a.s., 's avonds om 8 uur, in het St. Joseph Gebouw, een avond, waarbij Mevr. Racké ee,_ lezing zal houden over „Huwelijken met buiten landers". Deze interessante spreekster is o.m. be kend om haar artikelen, die zij in Li- belle, onder de naam Sheherasade schrijft. De N.C.V.B. Soest-Zuid komt woensdag 11 januari, om 8 uur, bijeen in Elthe- to. Ook de heren zijn ditmaal hartelijk welkom. De heer W. v. d. Veer te Leu- venheim zal spreken over „China". Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 5 januari 1967 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van T. de Bruin, van be roep aannemer, wonende te Soesterberg, om een verlof A in de navolgende loca- liteit: beneden lokaliteit van het club gebouw nabij flats aan de Prof. Lo- rentzlaan aldaar. Binnen twee weken na de dagtekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verlenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Soest, 10 januari 1967. Injectors In hypermoderne legers zijn de man schappen daarom uitgerust met een auto matische injectiespuit, gevuld met atro pine, waarvan zij de inhoud, in geval van nood bij zichzelf moeten inspuiten, Als het hun dan nog lukt om een veld hospitaal te bereiken, zullen de aldaar aanwezige medische deskundigen de be handeling zo goed mogelijk voortzetten. De z.g. auto-injectors bestaan uit een plastic kokertje van 9,5 cm lengte en 1,27 cm doorsnede dat op de juiste plaats (dij of bil) wordt gehouden en waaruit dan automatisch een lange injectienaald schiet die het medicijn in een bloedvat spuit. Ook het Nederlandse leger en o.a. de B.B. worden daar mee uitgerust. Kortgeleden is een nieuw tegengif voor de zenuwgassen tot ontwikkeling geko men, dat in tegenstelling tot atropine de cholinesterase-remmer afbreekt: ode- naam BH-6. Het slechte pad De chemische oorlogvoering is van be trekkelijk jonge datum. Dat de Sparta nen de Atheners enkele eeuwen voor onze jaartelling al niet uit hun vestingen vedreven door de rook van brandende takkenbossen, die zij in pek en zwavel hadden gedrenkt, moet men dan natuur lijk niet meerekenen. In 1915 begint de geschiedenis van de moderne gasoorlog, in dat jaar trachtten de Duitsers be weeglijkheid in de vastgelopen fronten te krijgen door in Vlaanderen over een breedte van zes kilometer aan te vallen met chloorgas. Twee weken later ge bruikten ook de geallieerden gifgassen. In bijzonder korte tijd ontstond toen een geheel nieuwe wetenschap. Tijdens de eerste wereldoorlog had men nog een jaar of drie de tijd om theoretische over wegingen op het slagveld in de praktijk te toetsen, en dat heeft men dan ook gedaan. Na de eerste wereldoorlog ging de wedloop verder in studeerkamer en laboratorium, totdat de Italiaans-Etio- pische oorlog (1935-1936) en de Spaanse burgeroorlog (1936-1939) weer strijdtone len opleverden waar men zijn laatste uitvindingen kon proberen, hetgeen men eveneens heeft gedaan. Toen de tweede wereldoorlog begon, was men al een heel eind op dit zeer slechte pad gevorderd. De gevaarlijkste Men kende toen de gehalogeneerde aro matische koolwaterstoffen, zoals benzyl- chloride en benzylbromide, als traan- verwekkers; men kende van koolzuur afgeleide verbindingen zoals fosgeen (CO Cl 2), dat een van de gevaarlijkste verstikkende gassen is, men kende voorts stikstofverbindingen, zoals chloorpicrine, dat traanverwekkend èn verstikkend werkt, alsmede gechloreerde ketonen, zoals chlooraceton, broomaceton en chlooracetofenon, die sterk traanverwek kend zijn. Tot slot beschikte men nog over gechlo reerde ethers en thio-ethers en gechlo reerde arseenverbindingen. Zoals mos terdgas en lewisiet, die niet alleen traan verwekkend en giftig maar ook nog blaartrekkend zijn. De laatste jaren voor de tweede wereld oorlog werd in tal van landen een uit gebreide burgerlijke verdediging voor het geval van een gasoorlog. georganiseerd. Bij ons in Nederland is in 1939 in de elfde druk van het „Oranje Kruis- Eoekje", handleiding tot het verlenen van eerste hulp bij ongelukken, als sup plement een 32 pagina's tellende „korte handleiding voor hulpverlening bij gas aanvallen" opgenomen. Ontsnapt In 1948. in de vijftiende druk van dit veel gebruikte boekje, is dit aanhangsel niet meer aanwezig. In het hoofdstuk „Vergiftigingen" wordt in die vijftiende druk dan de nodige aandacht besteed aan de hulpverlening bij vergiftiging met voornamelijk indus triële gassen en aan het slot van die verhandeling lezen we dan: „In verband met de verwachting dat oorlogsgassen niet meer zullen worden toegepast, zul len deze niet meer afzonderlijk worden vermeld." Die verwachting was in 1948 misschien wel gerechtvaardigd, want in de gehele tweede wereldoorlog is geen gifgas gebruikt. Thans weten we echter dat de geallieer de legers in dit opzicht slechts door om standigheden aan enorme gevaren zijn ontsnapt. Zolang de Duitsers een aan valsoorlog voerden, hebben zij geen strijdgassen gebruikt omdat het inmid dels duidelijk was geworden, dat deze wapens het best „in de verdediging" vol deden. Toen in 1944 de oorlogskansen keerden en de Duitsers duidelijk in het defensief raakten, konden zij de zojuist ontwikkelde zenuwgassen niet meer ge bruiken omdat er door het overwicht in de lucht waarover de geallieerden be schikten geen sprake meer was van een landoorlog van leger tegen leger.

Soester Courant | 1967 | | pagina 5