v.v.v. -nieuws Soest toen - Soest nu ORGANISATIES IN HUN HEMD Radicale aanpak Turken vergeten hun geloof ook in de vreemde niet FILMKEURING Het oog gericht op EEN HUWELIJK Het einde van de Turkse vastentijd v/erd met gebed en zang gevierd Vrijdag 13 januari 1967 49c jaargang no. 4 Vreugde was van korte duur Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Woedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Boltini geeft aan 2500 kinderen gratis circusvoorstelling Noodlanding kost Soester piloot proces-verbaal Opnieuw is een Oranje-telg in het hu welijk getreden. Na het omstreden hu welijk van prinses Irene met de Spaan se Carl Hugo en het ook al niet zonder moeilijkheden verlopen huwelijk van kroonprinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg, sindsdien prins Claus, ging dinsdag prinses Margriet Francis- ca een levensverbintenis aan met mr. Pieter van Vollenhoven. Het was, einde lijk, een bruiloft zonder incidenten, zoals het hoort, maar zoals het helaas niet meer mogelijk scheen te zijn. Dat er niettemin vuurwerk werd afge stoken en dat er ook wel eens een rook- bommetje ontplofte, zullen we dan maar aan de uitbundige vreugde van de Hage naars toeschrijven. Hoewel het groepje jongelui, dat zich met het afsteken van het vuurwerk bezig hield, beslist niet re presentatief voor de residentie genoemd kan worden. Uit die - gelukkig onschuldige - inci dentjes blijkt toch ook weer, dat het af steken van vuurwerk en het gooien van rookbommetjes zeker niet in de eerste plaats gericht was tegen de eerste twee huwelijken, die van prinses Beatrix en prinses Irene, die overigens van deze ge voelsuitingen weinig heeft bemerkt, maar doodgewoon om het afsteken en gooien alléén. Als het in de toekomst ooit nog eens voor mocht komen, zal de rechter hiermee wel rekening hebben gehouden. Want die kleine incidentjes van dins dag hebben meer nog dan welke uit spattingen ook dat zouden kunnen doen, bewezen, dat het herrie schoppen toch in de meeste gevallen nog voorop staat. En zoiets moet de kop worden ingedrukt. Niet op een hardhandige manier, dat is helemaal niet nodig. De Haagse politie heeft dat door haar beheerst optreden wel bewezen. Die heeft in het verleden trouwens al meer blijk gegeven haar taak te verstaan. En als er dan jongelui zijn, die werkelijk behoefte hebben aan het afsteken van vuurwerk en het gooien van een rook- bommetje, laten ze dat dan, bij wijze van spreken, maar eens doen in 'n zaal tje, waar „hun" beatband speelt. Ze zou den er binnen de kortste keren uitgezet worden, en waarschijnlijk niet zo zacht zinnig ook. Juist daarom zullen ze het wel niet doen. Gelukkig is het in Den Haag desondanks rustig geweest. Dat zal niet alleen alle aanhangers van ons vorstenhuis deugd doen, het zal ook onze koningin en prins Bernhard goed hebben gedaan. Na alles wat zij in deze hebben meegemaakt moet het voor onze geliefde koningin en prins wel een bijzonder feestelijke dag geweest zijn. Een feestelijke dag, die zij ook hun beide andere dochters toewensten, maar die eniger mate werd verstoord. Nu is er bijna geen wanklank gehoord. Dat is misschien wel de mooiste felicitatie van de Hagenaars èn van het volk, die ons koningshuis zich had kunnen wensen! KANTMAN. Het bestuur van Peters Baan heeft dinsdag de ijsbaan opengesteld. Enige honderden liefhebbers hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt een baan tje te trekken. De vreugde was echter van korte duur, want 's avonds begon het te dooien en te regenen, waardoor het weer afgelo pen was met de ijspret. Het is pas januari. Misschien komt „koning winter" nog eens terug. De actie van de Landelijke Huisartsen Vereniging, om tot een verbetering van de economische positie van haar leden te komen, is met groot succes beloond. Na hun overwinning zullen de artsen een gemiddeld bruto-inkomen genieten van 82.000,waarvan zij na aftrek van hun kosten gemiddeld 43.000, inkomen zullen overhouden. Wij gunnen de artsen graag hun zege. Zij hebben hiermee minister Veldkamp de grootste inkomensverhoging afge dwongen, die ooit aan een groep is toe gekend. De heer Veldkamp stond ken nelijk met zijn rug tegen de muur. Hij kon de volksgezondheid niet op het spel zetten. Hij kon evenmin de ziekenfonds leden een betaling laten doen mef de verkiezingen in zicht. Op zo'n moment volgt men geen vaandel meer van een evenwichtige inkomensverdeling. Dan krijgen politieke belangen de voorkeur. Met de artsen-actie is tevens bewezen hoe groot de waarde is van een solidair optreden. De in ons land bestaande vak organisaties zijn bijna alle door de zuil- vorming verdeeld. Zii meten hun eisen af naar de nolitieke achterban, waar zij aan gebonden ziin. Zo verzanden alle eisen in de oolitieke baan, waarin de regering uiteindelijk zegeviert. De art sen hebben een eenheid gevormd, die aan andere groenen ten voorbeeld kan worden gesteld. Waar bliiven nu de or ganisaties van hogere ambtenaren, inge nieurs, juristen etc Met al hun orga nisatie-ervaring hebben zii de artsen het spits laten afbijten. Zii zijn door de dokters in hun hemd gezet, hetgeen voor deze academici trouwens dagelijks werk is. De andere wetenschappelijke groeperin gen kunnen zich nu gaan afvragen waarom hun diensten aan de mensheid niet met gemiddeld 43.000,per jaar worden betaald. En hoe zij de heer Veldkamp kunnen duidelijk maken dat zij veel verder achterop zijn geraakt. Alle andere leiders van vakorganisaties kunnen samen met die van de acade mici bij de L.H.V. een cursus volgen in het rechtlijnig stellen van rechtvaardige eisen. SOESTER QURANT Abonn. p. kwart, 3,—, per post 3,75 Verschijnt ïedere dinsdag en vrljdaf We constateren dan wel dat het ver keer drukker wordt, er steeds meer auto's op de weg verschijnen en 't in de centra van grote en kleine steden een haast hopeloze zaak wordt om voor z'n auto een parkeerplekje te vinden, maar het gaat toch allemaal net nog, menen we. De meesten zijn toch nog niet zo ver, dat zij de lasten van het drukke verkeer al groot genoeg vinden om hun boodschappen in de stad, als vroeger, weer op de fiets of lopend of per tram of bus te gaan doen. Neen, men heeft de auto en het moet daarom nog alle maal per auto. Het aantal reizigers van trein, bus en tram, het zogenaamde openbare ver voer, neemt nog altijd af. Dat levert te korten op bij de betrokken onderne mingen, die er hun tarieven weer om gaan verhogen, maar ook de kosten van de eigen auto worden hoger. Het open baar vervoer krijgt niet voldoende steun van de overheid om dit vervoer zo aanlokkelijk te kunnen maken, dat meer mensen hun auto er om laten staan en trein, tram of bus pakken. De minister wilde het openbaar vervoer wat helpen door dit vrij te stellen van de accijnsverhoging op benzine en gas- olie, maar door een amendement dat de Tweede Kamer aannam zal ook het openbaar vervoer de accijnsverhoging moeten betalen. Het openbaar vervoer van trams en bussen in de steden wordt bovendien ernstig gehandicapt doordat het niet over vrije banen be schikt en in de spitsuren dus net zo vastloopt als het particuliere vervoer. Wanneer men als inzittende van bus of tram helemaal geen invloed op de voort gang van het vervoermiddel kan uit oefenen, schijnt dat nog iriterender te zijn dan gezeten in de eigen auto of op eigen bromfiets. Zo neemt het eigen vervoer dan nog steeds sterk toe, ten koste van het openbaar vervoer waar de gemeenschap toch miljoenen in mee betaalt. Maar we zijn dan ook niet volkomen aan het verzadigingspunt toe. We hebben de verkeersdrukte landgzamerhand zien stijgen, er ons zo goed mogelijk bij aan gepast met overheids- en eigen maatre gelen, waardoor we met die drukte min of meer hebben leren omgaan. We kun nen in de eigen auto nog vooruit ko men, zelfs in de spitsuren. Met soms wat lang zoeken en rondrijden vinden we tenslotte in de stad nog wel een plekje waar we kunnen parkeren. Nog vinden de meesten hun aulo het ge makkelijkste vervoermiddel. Maar steeds meer nadert de tijd, waarin het met de auto naar het centrum van een stad rij den vrijwel een onmogelijkheid wordt. Dat tijdstip nadert sneller dan velen thans zien, ook de overheidsinstanties. We blijven met onze verkeersvoorzie- ningen ten achter bij die ontwikkeling. Nog te weinig wordt beseft dat het groeiende verkeer grote, diepe ingrenen in het bestaande noodzakelijk maakt, wil er straks nog van verkeer SDrake ziin en de boel niet om de haverklap vast zitten. Nog eens ANATEVKA! We zijn er geweest in theater Carré bij deze heerlijke, uitbundige musical! Er waren dolle momenten, zwierige dansen, heel bijzondere muziek, schilderachtige taferelen en vooralLex Goudsmit! Ja dit moet U zien en dan niet al leen om het spel, de zang of de vaart, waarmee alles gebracht wordt. U moet dit zien, omdat, beter dan door enige documentaire U het persoonlijke leed zult kunnen begrijpen van het opge jaagde joodse gezin. Knap, deze musical van een lach en een traan! Knap om door een bijna „he melse humor" de beproevingen weer stand te bieden. Anatevka heeft iets te brengen en de manier waaop is grandoos! U weet het: plaatsbespreking kan via V.V.V. Soest. Er komen telkens gegevens binnendrup pelen over nieuwe vacantiemogelijkhe- den. We hebben hier de Nillmij-vakan- tiekrant 1967 ontvangen. Met aantrekkelijke kleurenfoto's worden in deze krant diverse camping- en bun- galowbedrijven gepresenteerd. Wij noe men o.a. Heideheuvel bij Beekbergen; de Leemkule, dichtbij de IJssel; de Sta- merhoef bij MaarnEr zijn er nog veel meer! Wanneer U even in de buurt bent. wip dan binnen om de krant bij ons te ha len. Steenhoffstraat 9a, tegenover het Raadhuis. Voor leden V.V.V. is veel van het fol dermateriaal gratis verkijgbaar. De wandelkaarten voor de Kroondomeinen en voor het landgoed Pijnenburg 1967 zijn ook weer in ons bezit, zodat we de wandelaars aan de nieuwe toegangs kaarten kunnen helpen. Voor de duidelijkheid nog even de prij zen: Kroondomeinen 0,60. Landgoed Pijnenburg 1.10. Het zijn jaarkaarten, tevens gezinskaarten. Maandagavond, 16 januari, aanvang 8 uur zal weer een contactavond in A.s— toria (Baarn) gegeven worden in ver band met de kursus Spreekvaardigheid en Spreken in het openbaar. Allen, die zich interesseren en zij, die door werk of functie belang hebben bij het vlot gebruik maken van de Nederlandse faal, zijn op deze avond hartelijk wel kom. Maar wanneer plaatselijke overheden, met een ver vooruitziende blik, het cen trum van een plaats of stad willen gaan doorbeken, daarin ruimte willen gaan scheppen voor bredere wegen en grotere parkeerpleinen, dan komen allerlei in stanties en personen tegen die afbraak en herschepping in het geweer, omdat er oude, vertrouwde en soms fraaie aanzichten, gebouwen en wateren door moeten verdwijnen. Hoe jammer dit soms ook is, men zal langzamerhand toch moeten gaan inzien, dat het niet anders kan. De oude stads en dorpsbouw, die één of meer eeuwen geleden, functioneel werkte, kan dat, on danks enig lapwerk, in de moderne tijd onmogelijk meer. We kunnen dat be treuren, doch het is niet anders. De centra van de oudere steden kunnen we alleen handhaven, wanneer er alle autoverkeer uit wordt geweerd, en er rondom dat centrum ruime parkeerter reinen worden geschapen. En anders zullen we ook die oude centra moeten doorbreken, veel afbreken om er ruimte in te scheppen. Tussen die beide mogelijkheden moet de keuze gaan. Met al dat lapwerk van hier een stukje afbreken en verruimen en daar nog een klein parkeerplekje maken, kunnen we over enkele jaren niet meer volstaan. We zullen de kon- sekwenties moeten trekken. Ter gelegenheid van het huwelijk van H. K. H. Prinses Margiet en Mr. Pieter van Vollenhoven had het Oranje-comi té Soest o.a. twee voorstellingen geor ganiseerd in circus Toni Boltini. Het mag wel extra vermeld worden, dat de heer Boltini deze voorstellingen geheel gratis voor het Oranjecomité heeft uitgevoerd en de kinderen boven dien nog op een consumptie trakteerde. Niet minder dan 2000 kinderen moesten uit Soestdijk, Soest en Soest-Zuid met 15 autobussen naar Soesterbeg vervoerd worden en dit alles verliep perfect met de medewerking van de firma Tensen en de politie. De overige 500 kinderen kwamen uit Soesterberg, die met hun begeleiders op eigen gelegenheid naar de circustent kwamen. Dat Toni Boltini deze gratis voorstel lingen ernstig opgevat heeft, bleek wel uit het programma, dat aan de kinde ren werd voorgeschoteld. De jeugd heeft met volle tuegen van het gebodene genoten o.a. van het leeu wen-nummer van Ad de Vries, van de Manelli's, van de beide dochters van Toni Boltini met het paard Hannibal en de hondjes van het fietsen op de draad, van de prima clowns, van de 6 dames met acrobatiek enz. enz. De kinderen waren zo enthousiast, dat zij spontaan het Wilhelmus aanhieven, dat zo geweldig klonk, alsof de circus tent uit elkander moest scheuren. Ongetwijfeld een goede beurt van het Oranjecomité gesteund door de buiten gewone medewerking van Toni Boltini. Het Oranjecomité liet haar dankbaar heid jegens Toni Boltini blijken, bij monde van de voorzittter de heer C. Giebel door zowel de heer en mevrouw Boltini, als hun beide dochters enige attenties aan te bieden. De Soester piloot Jan V. (32), die vorige week donderdagmiddag een geslaagde noodlanding maakte in een weiland ach ter het kasteel Loenersloot, heeft van de dienst luchtvaart van het korps rijkspolitie een proces-verbaal uitgereikt gekregen wegens onvoldoende vlucht- voorbereiding. De heer V. raakte met zijn Piper Cup (éénmotirg) in een hevi ge sneeuwbui verzeild en hij was bang. dat hij zijn thuishaven, Melissant in Zeeland, niet zou halen Daarom landde hij met zijn Piper Cup P.H.-V.B.B., eigendom van de Melissantse landbou wer K. A. van B.. voortijdig. Het toe stel liep geen schade op, de piloot kon het ongedeerd verlaten. Later steeg het vliegtuigje, dat uit de Noord-Oost Pol der afkomstig was en gebruikt wordt voor het bestuiven van landbouwgewas sen e.d., weer op. De R.K. filmkeuring zit in financiële moeilijkheden. Wij geloven niet, dat men er beneden de Moerdijk wakker van zal liggen. De hele filmkeuring is een onding, althans wanneer ze vol wassenen wil verbieden bepaalde films te gaan zien. Een van de belangrijkste nieuwe politieke partijen. Democraten '66. heeft de afschaffing van de film keuring in haar programma opgenomen. Dat is een zinvolle gedachte, waarop het vaak misbruikte woord „vooruit strevend" nu eens werkelijk van toe passing is. Te lang heeft men het in ons land een vanzelfsprekende zaak gevonden, dat volwassenen op alle mogelijke manie ren door het gezag werden betutteld over wat ze wel of niet mogen lezen, welke films ze wel of niet mogen zien enz. Bovendien heeft de filmkeuring zich vrijwel geheel geconcentreerd op „het bloot in de film", een typisch na tionaal trekje overigens (niet het bloot, maar de preoccupatie er tegen). Zo kon het gebeuren dat in een meesterwerk als Ingmar Bergman's „Grote Stilte" moest worden geknipt, terwijl films die druipen van vals sentiment of leugens de keuring ongehinderd kunnen passe ren. Een keuringsdienst, die het werk van een groot kunstenaar kortwiekt en de rolprenten van tienderangs filmers wel toelaat, bewijst alleen maar zijn eigen overbodigheid. In het Turkse pension in de voormalige bioscoop aan de Burg Grothestraat 38, hebben de ongeveer tachtig Turkse gast arbeiders woensdag j.1. de dertig dagen durende „vasten" beëindigd. Wij spraken hierover met de pension houder, de heer Th. Rasch, die ons, bij een bezoek aan deze eredienst enige in teressante mededelingen deed. De hier aanwezige Turken, plm. 80 in getal hebben zich gedurende die 30 da gen volledig aan de voorschriften, die deze vastentijd met zich medebrengt ge houden. Zij mochten vanaf zonsopkomst tot zonsondergang niets eten, niets drinken, niet roken, kortom ze mochten totaal niets tot zich nemen. Iedere dag werd trouw de krant nage keken om te weten op welke tijd de zon opkwam en weer onderging. 's Avonds hield een uit hun midden gekozen voorganger een geloofsbijeen komst waarbij dan gebeden werd. Het eigenaardige was, dat bepaalde Turken, die elkander om bepaalde oorzaken niet zo graag mochten, in die vastenperiode vrienden waren. Gisteren was de „vasten" afgelopen en dat was een feestdag, die zij „Suiker dag" noemen. Toen gaven zij elkander snoep, choco laatjes en omhelsden elkaar met de no dige daar behorende kussen. Donderdagavond was het feest, een ge zamenlijk feest, dat o.a. gevierd werd met het eten van gekookte droge mais, die zij dan gebruiken zoals wij onze pinda's, terwijl een grote kraft met wa ter van mond tot mond gaat. De Torenstraat, gezien vanaf de Oude Kerk, 1921 De zelfde plaats in 1967 Op bovenstaande foto ziet U de Turken afwisselend in doodse stilte, luisterend naar hun voorganger, biddend en zin gend, hun geloof beleidend. Deze ge bedsbijeenkomst, die een groot deel van de dag in beslag nam werd door de Turken bijgewoond met ongeschoeide voeten. Het voorgeschreven ritueel van staan, buigen, knielen, hoofd ter aarde en het hoofd naar links draaien, onder voort durende samenzang en gebed was een geloofsuiting zoals wij in een geïmpro viseerde ruimte als hier nimmer zagen. Toen in de loop van de dag deze ge bedsbijeenkomst was beëindigd ging men in groepen het dorp in voor het kopen van datgene wat men gedurende de af gelopen dertig dagen vrijwillig had ont beerd.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1