FUGERS FIETS 15 dagen Malloresi of 'n Ton Beuken RUYS&CO „Zonnegloren" steekt gunstig af bij landelijk gemiddelde CHROOM VOORDRAGER MET MAND REISAGENTEN SCHREINER EN DOUGLAS DE LUCHT UIT Tragedies in de luchtvaartwereld DE WITTE POMPEN aardolieprodukten SOESTERBERG Autorijschool VAN BEUREN TISSOT Ringenoldus WIJ RUIMEN OP!! SCHOENEN v.a. 9.91 Er is keus genoeg! De ziekenhuis tarieven Voor Baby B.D.C.-nieuws NU VOOR 12,-- VOOR UW Jongen door hond gebeten - l<7.- Voorstellen voor de raadsvergadering van woensdag 18 januari Sehreiner kon niet meer tegen de K.L.M.-plagerijen op Medische dienst Wielrennen Meisjesbelangen Verbreking van sigarettenautomaat De Schaakvereniging „Soesterberg" Hoogtepunten van A.C.A.V.S. in 1966 Zeepost Lezing voor Soester Nut van 't Algemeen Zie onze etalage of vraag binnen. nezing van de patiënt ten goede. Men wil nog veel meer, maar geld is ook voor Zonnegloren een moeilijk te ver krijgen bezit. Daarom, zijn er inwoners van Soest, die op de een of andere manier aan de verwezenlijking van deze recreatieruim te willen medehelpen. U weet Zonneglo ren te vinden en men zal U dankbaar zijn voor iedere hulp in die richting. Op woensdag 28 december 1966 werd, namens de Nederlandse Ziekenhuisor ganisaties. in het perscentrum „Nieuws poort" uiteengezet waaraan de immer stijgende ziekenhuis tarieven te wijten zijn. Daar ook Soest sinds enkele jaren, in Zonnegloren, een eigen ziekenhuis heeft, lijkt het interessant enige algemene ge gevens, die in Den Haag verstrekt wer den, te vergelijken met cijfers die be trekking hebben op het ziekenhuis in onze gemeente. POEDER - CREME-OLIE-ZEEP De ziekenhuistarieven, van zowel parti culiere- als van overheidsziekenhuizen, worden vastgesteld door het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven aan de hand van daartoe richtlijnen en ervarings normen. Dit betekent, dat de toelaatbare perso neelsbezetting, het minimum bezettings percentage van de ziekenhuisbedden, de voedingskosten, de afschrijvingen en de onderhoudskosten met vele waarborgen zijn omgeven. Bovendien kan de Mi nister van Sociale Zaken en Volksge zondheid op overwegingen van alge meen belang te allen tijde schorsing of vernietiging van de beslissingen vorde ren. Zo kan iedere tariefsverhoging alleen met uitdrukkelijke toestemming van de bevoegde instantie ingevoerd worden en niet dan nadat men inzage heeft gehad van alle boeken en bescheiden. Ook per 1 januari 1967 was niet te ont komen aan een tariefsverhoging. Dit ^old voor ieder Nederlands ziekenhuis. Deze landelijke kostenstijging vormt aanleiding tot de opstelling van een zo- p°naamd calcultatieschema. De belangrijkste factoren die tot de ta riefsverhoging per 1 januari 1967 leid den zijn: 1. a. de loonkosten en de daarmee ver band houdende loonronde voor 1967, zoals die voor overheidspersoneel werd vastgesteld, b. de onlangs ingevoerde toeslag op onregelmatige diensten, 2. kostenstijgingen met betrekking tot o.a. voedingsmiddelen, onderhoud en medische middelen, 3. de afschrijvingen, welke uiteraard ten nauwste samenhangen met de bouw kosten per bed (thans 100.000,— per bed!), 4. de interest, die in verband met de huidige rentestand vooral voor nieu we ziekenhuizen een zeer aanzienlijke kostenfactor is. Waartoe deze gang van zaken in de af gelopen jaren geleid heeft wordt sa mengevat in onderstaand overzicht. In de eerste kolom vindt u telkens de gemiddelde verpleegprijs in de Neder landse ziekenhuizen, in de tweede: de zelfde cijfers, betrekking hebbende op Zonnegloren. In de tweede kolom van 1953 konden wij geen gemiddelde van Zonnegloren plaatsen, daar deze inrich ting pas in 1964 is geopend. Alles bijeen een verontrustende ontwik keling. Het zijn niet in de laatste plaats de ziekenhuisdirecties die deze mening zijn toegedaan. Van die kant wordt dan ook al het mogelijke in het werk ge steld om de uitgave binnen de grenzen van wat verantwoord is te houden. Ook in Zonnegloren, dat men bovendien toch een nieuw ziekenhuis mag noemen, ont komt men niet aan deze invloeden. De propagandaleider, de heer H. E. van den Bogaert, met die wij over het voor gaande een gesprek hadden, deelde ons nog mede, dat in juli a.s. Zonnegloren, dat oorspronkelijk uitsluitend een sana torium was, 40 jaar bestaat. Men heeft thans de beschikking over ruim 300 bed den, waarvan er ongeveer 160 door t.b.c. patiënten zijn bezet. Men hoopt en verwacht, dat het aantal van deze pa tiënten geleidelijk zal verminderen, waardoor men weer over meer zieken huisbeden kan beschikken. Dat is dan ook nodig, want er bestaat een grote wachtlijst voor opname. Het veertigia^g jubileum zal op de één of andere wijze herdacht werden en men streeft er nanr als onderdeel hier van, een recreatie-ru'mte te kunnen openen, waarin lopende patiënten zich met diverse SDelen kunnen vermaken en waarin ook een televisietoestel zal worden genlaatst. Zo'n ruimte komt ongetwijfeld de ge- PROGRAMMA B.D.C. Indien de terrein-omstandigheden dit toelaten, speelt B.D.C. I, a.s. zondag om 12 uur, op het halfverharde veld aan de Bosstraat een oefenwedstrijd tegen P.V.C. I uit Utrecht. Hiervoor zijn 16 spelers aangezocht, zodat tijdens de wedstrijd gewisseld wordt. Een zelfde wedstrijd spelen zij dinsdag a.s., des avonds kwart voor acht tegen Amsvor- de I uit Amersfoort. KERKSTRAAT 3 SOEST TELEFOON 2030 Een jongen S. v. G. is in de Vermeer laan, toen hij een krant door de bus deed terwijl de hond naar buiten kwam, door dit dier in de hand gebeten. De hand begon lelijk te zwellen, waar om de jonge per politieauto naar Zon- negolren werd gebracht, waar de wond behandeld werd. Samenstelling gemiddelde verpleegpryzen in guldens voor de 3e klasse: 1953 1965 le halfj. 1966 lonen en salarissen 5.58 25.10 23.22 28.10 24.90 voeding en energie 2.62 4.04 4.59 4.28 4.70 medische-, genees- en verbandmiddelen 1.68 3.57 1.89 4.03 2.40 onderhoud en afschrijving gebouwen en terreinen 1.10 3.07 2.06 3.35 2.38 onderhoud en afschrijving installaties en inventaris 1.30 2.90 2.63 3.15 2.79 interest 0.27 2.42 0.77 2.80 1.55 diverse kosten 0.45 1.10 1.89 1.29 1.58 Verpleegprijs per patiënt per dag 13.— 42.20 1 40.30 Vliegreis per DC-8 van de KLM en vol-pension in het hotel. Vanaf 428,-. Programma's liggen voor U gereed. Boekingen en Inlichtingen bij SOEST - STEENHOFFSTRAAT 9 a Tel 02955-2886. Geopend van 9 tot 12 uur. of uw gehele interieur... Bij Ton Beuken kunt u terecht. Ton Beuken geeft u adviezen, die afgestemd zijn op uw stijlgevoel en budget. Samen met u ontwerpt Ton Beuken uw interieurplan. interieurverzorging Soesterbergsestraat 51 - Soest t.o. busstation Soest Telefoon 02955 - 2180 r o ONTHEFFING „ZONEVERORDENING HINDERWET" Esso Nederland N.V. te Den Haag vraagt ontheffing van de „Zone verordening Hinderwet" voor het uitbreiden van een benzine-lnstallatie, alsmede het ver plaatsen van een pompeiland bij het perceel Birkstraat 30, alhier. Aangezien deze verplaatsing de verkeersveiligheid ten goede komt hebben B. en W. hier tegen geen bezwaar. OUDERCOMMISSIE WEIGERT TE PRATEN OVER OUDERRAAD B. en W. delen in een voorstel voor de gemeenteraadsvergadering van woens dag 18 januari mede, dat de huidige oudercommissies van de openbare lage re scholen weigeren met B. en W. te spreken over de vorming van een ouder raad. Daarom zal in de komende raadsverga dering een ouderraad van 9 leden wor den vastgesteld. In die raad zullen alle oudercommissies, uitgezonderd de ouder commissie van de openbare school Soest-centrum, zijnde de kleinste Open bare school, dan me' 2 leden vertegen woordigd zijn. VERBETERING AAN DE R.K. KLEUTERSCHOOL De aanschaffing van nieuwe kleuter- tafeltjes ten behoeve van de Fatima- kleuterschool aan de Ericaweg en de verbetering van de toiletafdeling van die school worden resp. begroot op 1134,— en 2775,—. B. en W. stellen voor een krediet van 3950,beschik baar te stellen. KREDIET VOOR PLAN AANLEG RECREATIEVE VOORZIENINGEN Het stedebouwkundig bureau van Emb- den te Delft heeft een schetsontwerp vervaardigd voor recreatieve voorzie ningen, welk ontwerp een zeer goed uitgangspunt biedt voor het samenstel len van een definitief rapport omtrent deze voorzieningen. Voor het opmaken van de definitieve plannen van het onderhavige recreatie- complex zal 24.000,nodig zijn. De raad zal hierover moeten beslissen. WACHTHUISJE LANGS DE AMERSFOORTSESTRAAT De N.V. Nederlandse Buurtvervoer Maatschappij te Zeist deelde aan B. en W. mede, dat het in 1967 mogelijk zal zijn langs de Amersfoortsestraat bij de halte Meyerij in de richting Utrecht een wachthuisje (abri) te plaatsen. De N.B.M. is bereid tot plaatsing over te gaan, mits de gemeente voor 50 in de oprichtingskosten deelneemt. De kosten hiervan bedragen 1500,a 1750,B. en W. stellen voor een krediet van 900 beschikbaar te stel len. O Eind 1966 kwam het bericht dat twee grote figuren uit de luchtvaartwereld zich - noodgedwongen - zouden terugtrekken: de Nederlandse luchtreder Bob Schrel- ner en de Amerikaanse vliegtuigbouwer Donald Douglas. Er was hier sprake van enkele tragedies in de luchtvaartwereld die op velen een diepe indruk hebben gemaakt. „Ze willen bü de K.L.M. dat w(J de lucht uitgaan. Het zal ze niet lukken," dat zei Bob Schrelner nog tUdens een Interview in de toop van september. Enkele maanden later verklaarde Sehreiner: „Ik ben het zat. Ik geef het op." Het besluit moet tameiyk snel zijn genomen. Enkele dagen vóór Kerstmis ontvingen wc nog een kalender 1967 van Sehreiner Alfways in de bus digheid van onze nationale luchtvaart- maatschappij." Wij zouden hieraan willen toevoegen, dat dit reeds de tweede maal is dat de K.L.M. van haar sterkte misbruik maakt. Jaren geleden werd op Ypen- burg de Aero Holland van Frits Diepen op gelijke wijze getorpedeerd. Door de K.L.M., die „de vrijheid van de lucht" zegt in haar vaandel te dragen Douglas Een min of meer overeenkomstig drama vinden we aan de overzijde van de Oceaan, in de Amerikaanse luchtvaart wereld. Daar zal de Douglas Aircraft Company gaan verdwijnen. De fabriek zal, gedwongen door miljoenenverliezen, een fusie moeten aangaan met andere vliegtuigfabrieken, waarbij de namen van McDonnell, North American en Ge neral Dynamics worden genoemd. Ook hier is sprake van een tragedie. De nu 72-jarlge Donald Douglas heeft zijn leven lang hard gewerkt in de vliegtuigbouw, nauw terzijde gestaan door zijn 49-jarige zoon Donald jr. Zij hebben een fantastisch bedrijf gevormd. De Douglas-vliegtuigen vliegen in alle delen van de wereld. De DC-9 was een geweldig succes. In korte tijd werden er meer dan 400 van verkocht. Nog op dit moment heeft Douglas voor 157 DC- 8 en 342 D-9 machines. Orders die een waarde*hebben van 900 miljoen dollar. *En toch zal Douglas moeten opgeven, omdat al sinds 1963 miljoenen zijn ver loren. Het derde kwartaal van 1966 gaf een verlies van 17 miljoen dollar. Men zegt dat eerst het uitblijven van voldoende orders op de DC-8 aanleiding was tot grote verliezen. Nu stagneert de vliegtuigproduktie door maanden lange vertragingen bij de motorenfa- brieken en andere toeleveringsbedrijven, o.a. naar men zegt als gevolg van de oorlog in Vietnam. Sehreiner Airways was voor 50% eigen dom van het Rotterdamse scheepvaart bedrijf Phs. van Ommeren. Sehreiner heeft zijn 50% aandeel nu aan Van Ommeren verkocht. Volgens persberich ten „voor een vorstelijk bedrag". De oprichter heeft het niet gemakkelijk gehad. Het is bekend dat hij door de K.L.M. op alle mogelijke manieren dwars gezeten werd. Martin Schröder, directeur van Martin's Air Charter, heeft zowat 50 van zijn kostbare tijd besteed aan de bestrijding van Sehreiner. Ogenschijnlijk had Sehreiner enorm suc ces. Zijn Fokker Friendships waren bij zonder geliefd bij het vakantie-vliegend publiek. Sehreiner Airways vloog vorig jaar met wel vier van die Friendships en twee grote viermotorige DC-7C's. Die vloot moet vorig jaar 84.000 mensen hebben vervoerd en daarmee moet Sehreiner Airways de meeste vakantiegangers via de z.g. „tour-operators" tot klant hebben gehad. Miljoenen Toch werd, ondanks dat alles, nog een miljoenenverlles geleden. Men spreekt van anderhalf miljoen gulden in 1964. Over 1965 en 1966 zijn geen cijfers be kend. Op zichzelf was dat verlies niet zo erg. Van Ommeren maakt miljoenen guldens winst. De vooruitzichten voor de toekomst waren heus wel gunstig. Maar het was de afschuwelijke concur rentie tussen de K.L.M., Sehreiner en M.A.C. die niet zo kon doorgaan. Het was voor ieder duidelijk dat een sa menwerking van al deze maatschappijen een ideale oplossing zou zijn. Bob Sehreiner en Martin Schröder ga ven elkaar geen duimbreed toe. Zo er dan al een samensmelting van de beide chartermaatschappijen zou plaatsvinden, dan zouden beiden op de hoogste stoel willen zitten. En dat kon niet. Men zegt dat Sehreiner die samensmelting in de weg heeft gestaan. Door zijn persoon. Hoe het zij. Bob Sehreiner heeft nu besloten de zaak op te geven. Van Om meren blijft het bedrijf voorlopig op de oude voet voortzetten. Maar wij voor zien wel wat er gebeuren gaat. Bfj Martinair Van Ommeren zal wel toetreden tot Martinair Holland, waarin al tal van grote scheepvaartmaatschappijen parti ciperen. En waarin de K.L.M. het voor het zeggen heeft. De Fokker Friendships zullen straks wel onder de naam Mar tinair Holland gaan vliegen, evenzo de DC-7C's. Neerlands grootste charter maatschappij die al zó verbazend groeide dat het bijna niet was bij te houden zal een enorme stimulans on dergaan. Martinair Holland heeft al plannen voor twee DC-8 en twee DC-9 straalmachi- nes. De eerste DC-8 komt in april, van de K.L.M. De eerste DC-9 komt volgend jaar, spiksplinternieuw van de fabriek. Martin Schröder moet wel in z'n vuistje lachen, nu zijn grootste rivaal heeft op gegeven. Samen met Jan Flinterman staat hij nu aan het hoofd van een chartermaatschappij, voor wie de toe komst wijd open ligt met ongekende perspectieven. Waarschijnlijk zal Martin Schröder nu een belangrijk deel van zijn tijd gaan besteden aan de bestrijding van zijn vroegere compagnon John Block. zo juist gestart met zijn Transavia Holland (twee DC-6 en één DC-6B). Hij zal niet rusten voor hij ook die maatschappij onder zijn vleugels zal hebben. Of hem ook dat zal lukken Het zal er ook voor John Block niet gemakkelijker op worden. En Bob? Bob Sehreiner gaat zich geheel toeleg gen op zijn luchtvaartbedrijven in Ni geria en Perzië. De 150 man personeel van Sehreiner Airways gaan voorlopig over naar Van Ommeren. Later wellicht naar Martinair. Er zijn twee DC-7C's en één Friendship in gebruik. In april levert Fokker een nieuwe Friendship af met een vrachtdeur vóór in de romp. De tour-operators hebben voor het ko mende zomerseizoen veel vliegtuigen bij Schrfeiner Airways geboekt. Die vluch ten moeten gemaakt worden en zullen ook gemaakt worden. Maar de naam Sehreiner Airways zal van de vliegtuigen gaan verdwijnen In een groot dagblad lazen we: „De tegenwerking van de K.L.M. heeft Bob Sehreiner het werken onmogelijk ge maakt. Goed, de K.L.M. is de sterkste, maar de K.L.M, heeft in deze van haar sterkte gewoon misbruik gemaakt. Een houding die niet strookt met de waar- Reeds meer dan 25 jaar het goedkoopste adres voor Bij grote afname van Petroleum of Huisbrandolie no. 1 speciale prijzen. Wij leveren uitsluitend merkprodukten. Dokter J. C. Lucas, Simon Stevinlaan 1, Soesterberg telefoon 03403-1200, neemt in het a.s. weekeinde de dienst waar voor de artsen A. Th. M. Splin ter te Soesterberg, W. F. van den Helm te Huis ter Heide en D. J. R. Jellema te Den Dolder. Dokter L. H. Brandt, Dolderseweg 59, Den Dolder, tel. 03402-2696, neemt de dienst waar voor dokter A. J. W. Ha- gedoorn te Soesterberg. De Soesterbergse wielrenner Arie Se- vers heeft op de home-trainer overwin ningen behaald bij amateurwedstrijden, georganiseerd door „De Volharding" te Maarssen. De eerste rit over 500 meter legde Severs af in de tijd van 18,9 sec.; de tweede rit in de scherpe tijd van 18 sec. Ook op de 1000 m zegevierde de Soesterberger. Een pracht succes voor onze wielrenner in deze aparte tak van de wielersport. De r.k. vereniging „Meisjesbelangen" heeft mevr. van Rossum uit de Prof. Lorentzlaan 29 bereid gevonden om contact persoon te zijn in Soesterberg. Zoals wij in vorige nummer reeds me dedeelde werd 's nachts bij de sigaren handelaar M. te Soesterberg de sigaret tenautomaat aan zijn winkel opengebro ken. De winkelier had gezien dat de twee daders in een volkswagen waren weg gereden. Hij deed direct aangifte bij de politie. De bemanning van de sur veillanceauto van de Soester politie werd per mobiliofoon van een en ander in kennis gesteld. Ze keek uitsluitend uit naar V.W.'s Op de Amersfoortsestraat werd een V.W. aangehouden. De bestuurder J. J. uit Zeist kon geen papieren tonen. Na een verhoor bekende hij met zijn vriend H. C. v. H., eveneens uit Zeist, de auto in Soesterberg te hebben ontvreemd. Ook bekende hij de „kraak" bij de si garetten-automaat. De vriend uit Zeist kon enige tijd later worden gear resteerd. Beiden werden ingesloten in het bureau van politie te Soest en zul len ter beschikking worden gesteld van de officier van justitie te Utrecht. Er bestaat in Soesterberg nog steeds een schaakvereniging, zelfs een zeer oude anno 1931. maar het ging de laat ste jaren niet zo best met de club. Voorheen werd er op een nog al afge legen punt nl. aan de verlaten Sterren- bergweg geschaakt, maar thans is het clubgebouw centraler gelegen. Iedere maandagavond van 19.30 tot 22.30 uur zijn de schakers bijeen in het wijk- gebouw aan de Prof Lorentzlaan. Nieu- PHILIPS SPECIAALZAAK we leden zijn aldaar van harte welkom. Het ligt in de bedoeling behalve in een huiscompetitie, ook ln het komende sei zoen weer aan de officiële competitie van de Stichts-Gooise Schaakbond deel te nemen. Op de eerste bijeenkomst van de Alge mene Gymnastiek- en Atletiek Vereni ging Soesterberg in het nieuwe jaar, heeft voorzitter Esmeijer het jaar 1966 de revue laten passeren en zijn dank baarheid betuigd aan de vele medewer kers, die in de diverse A.G.A.V.S.-afde- lingen de beste krachten hebben gege ven om die groepen het afgelopen jaar tot bloei te brengen. De drumband behaalde definitief de wisselbeker bij de Rode Kruismars te Zeist en ontving door de grote activiteit van mevrouw Blom een geheel nieuw instrumentarium. De volleybalafdeling boekte het grootst mogelijke succes door kampioenschap en promotie, terwijl de ballet- en ritmi sche afdelingen van mevrouw Lazeth zich in een grote belangstelling verheu gen. De onderlinge individuele wedstrij den en de wedstrijden van de Stichtse Turnkring hebben ten overvloede be wezen, dat de gymnastiek- en turnaf- delingen, dank zij de heer en mevrouw Van de Steen, tot goede resultaten zijn gekomen onder hun stimulerende lei ding. Door de wandelafdeling werd deelge nomen aan de Rode Kruismars, de Pa- leis-Soestdijktocht, de Avondvierdaagse en de Air-Bornemars, terwijl de Bonds- wandelmars van het K.N.G.V. voortref felijk was georganiseerd. Het cluborgaan werd uitstekend ver zorgd door het echtpaar Hindering, ter wijl de heer Kuiters de financiële zijde had weten te realiseren dank zij de steun van de Soesterbergse Midden stand. Het eigen vakantiekamp in Oud-Valke- veen, het kamp in Beekbergen en het behalen van het zwemdiploma ln het Sportfondsenbad werden gememoreerd tot besluit van de vele activiteiten. Na een korte beschouwing over een passende creatieve vrijetijdsbesteding kwam het belangrijke object „Dorps huis" nog even aan de orde, een unie ke gelegenheid, waar na het gereedko men van een nieuwe gymnastiekzaal verschillende zaalsporten beoefend kun nen worden. Er wacht A.G.A.V.S. in 1967 veel werk, daar bij het negende lustrum van de voetbalvereniging een drumbandcon cours, een volleybaltoernooi en de bondswandelmarsen verzorgd zullen worden door A.G.A.V.S.; de onderlinge wedstrijden en wellicht ook de persoon lijke turnkamploenschappen van de ge meente Soest en tenslotte de uitvoe ringen in het H.G.D.-gebouw. 10 LESUREN f55,— MET DE NIEUWSTE V.W. 1300 Laanstraat 20 - Telefoon 4685 .Van Weédestraat 72 - Tel. 2792 Douglas zoekt 75 miljoen dollar bij de banken (80% wordt gegarandeerd door het departement van defensie) en 25 miljoen dollar krediet o.a. als vooruit betaling op geplaatste orders. Volgens berichten speculeert men er op dat wel 300 miljoen dollar nodig is om de moei lijkheden te overwinnen. De banken eisen nu in ruil voor dit krediet dat de familie Douglas zich terugtrekt uit de directie, omdat zij menen dat een bedrijf met 60.000 werknemers niet in handen mag zijn van vader en zoon. Het ziet er dus naar uit dat ook die naam Douglas uit de verkeersluchtvaart gaat verdwijnen. Sehreiner en Douglas. Twee voorbeelden hoe ontzettend moeilijk het is om in de luchtvaartwereld met zijn moordende concurrentie enige winst te maken. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Entre Rios" 17 jan. Australië: ms „Kloosterkerk" 16 jan. Chili; ms „Stuttgart" 15 jan. Indonesië: ms „Braunschweig" 15 jan. Kenya, Oeganda, Tanganjika: ms „La Bourdonnais" 20 jan. Ned. Antillen: ms „Marathon" 17 jan. Suriname: ms „Ganymedes" 17 jan. Verenigde Staten van Amerika: ms „Gaasterdijk" 18 jan. en ms „American Ranger" 20 jan. Z.-Afrika (Rep.) en Z.-W.-Afrika: ms „Edinburgh Castle" 15 jan. en ms „Bo venkerk" 18 jan. Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Het departement Soest van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen had woensdagavond in 't Oranje Hotel voor haar leden een avond georganiseerd, waarop de heer H. P. Baard, directeur van het Frans Hals Museum te Haar lem als spreker optrad. De heer Bervoets, voorzitter van 't Nut, heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom en verheugde zich er over, dat zovelen aan de oproep van het bestuur gevolg hadden gegeven. Tot zijn spijt moest hij mededelen, dat de deelname aan de cursus in verband met de nieu we verkeersregels zich tot slechts 13 personen had beperkt, welk aantal niet voldoende was. Het is desondanks toch nog mogelijk dat deze cursus doorgang zal vinden, misschien in samenwerking met de Soester „Zakenkring". U zult hiervan nog nader horen, aldus de heer Bervoets. Hij gaf de heer Baard het woord, die een voordracht hield met als onder werp „Hollandse kunst van de Middel eeuwen tot heden". De heer Baard ver toonde hierbij prachtige dia's. De spreker begon zijn causerie met de aanwezigen erop te wijzen, dat hier slechts van een vlugge greep uit de kunstwerken sprake kon zijn, daar de ze zo talrijk waren, dat men daarover dagen kon spreken. Alvorens zijn betoog met de dia's aan te vangen, maakte hij de aanwezigen attent op het feit. dat men een schil derstuk moet „zien" en zien heeft niets te maken met kennis. Kunst heeft ook niets te maken met nabootsing, omdat een goede kunstenaar zijn ziel en geest in zijn werk legt. Kunst is een geestelijke aangelegenheid en een individuele uiting. Men moet er niet zo maar even naar kijken en dan doorlopen, maar men moet eruit halen, wat men na aandach tig aftasten ontdekken kan. Dat is dikwijls voor werken van diver se kunstenaars ook weer verschillend. Zo ook voor ieder land. Men ontdekt in bepaalde schilderstukken de persoon, de tijd en het land. Kunst is de mens toegevoegd en met de mens veranderen in de loop der eeuwen ook de te vervaardigen kunstwerken. Dat bleek overduidelijk uit de vertoon de dia's. Ongetwijfeld hebben de aanwezigen een leerzame avond beleefd, dankzij de zeer kundige toelichting van de heer Baard. Om ongeveer half elf beëindigde de heer Baard zijn causerie. De heer Ber voets dankte de spreker voor zijn ver helderende lezing. JVb. 17.111 f235.- Juwelier - Horloger - Opticiën Midden in de Laanstraat BAARN Telefoon 02954-3392 SCHOENHANDEL LUXE LEDERWAREN REPARATIE-INRICHTING Koninginnel aan 76 - Tel. 4145 Wij verstrekken Contant zegels, ook voor reparatie.

Soester Courant | 1967 | | pagina 3