Soest toen - Soest nu Felle brand aan Koninginne- laan trok grote belangstelling 19 januari 1967 Het oog gericht op aanpassing r 1 I Feestavond Alg. Bond van Bejaarden Verkiezingsbijeenkomsten VXD. Eiermarkt Dinsdag 17 januari 1967 49e jaargang no. 5 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 „Culturele revolutie" veroorzaakt DODEN IN CHINA Ernstig gewond Adjudant van prins opgenomen in sanatorium te Soesterberg Ondanks 12 stralen en sehuimkanon gingen vijftigduizend oude autobanden in vlammen op Rondom het programma van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen Donderdag heeft de Tweede Kamer be sloten om akkoord te gaan met de aan passing van ons systeem van het hef fen van omzetbelasting aan dat van andere landen, die ook deel uitmaken van de Europese Economische Gemeen schap. Dat besluit zal geen verwonde ring wekken, de beslissing kon immers niet anders uitvallen. De Tweede Ka mer moest er wel mee akkoord gaan en zo liggen de papieren ook voor wat betreft de senaat. Het zal dan misschien niet zonder te genspartelen gaan, maar daar zal het dan ook wel bij blijven. Ook de se naat zal deze beslissing wel moeten ne men, omdat de invoering van het stelsel van belastingheffer. over de toegevoegde waarde van het produkt van grote in vloed is op de concurrentieverhouding met het buitenland. Nederland kan eigenlijk daarom al niet achterblijven, want onze export richt zich voor een niet onaanzienlijk deel op de andere E.E.G.-landen. En nu onze meest belangrijke handelspartner Duitsland ook heeft besloten op het nieuwe systeem over te schakelen, kun nen wij de zaak niet zomaar op z'n beloop laten en zullen we moeten mee doen. Zeer ten gerieve van fabrikanten en kooplieden. Degene, die de nieuwe maatregelen niet zo van harte zal toejuichen, is de man, die meestal in het hoekje zit, waar de klappen vallen: de consument. Het betekent voor de lagere inkomens groepen zonder tijwfel een uitgespro ken ongunstige ontwikkeling (al weer!) want de kosten van het levensonder houd zullen (al weer!) stijgen, nu met ongeveer 2.5 procent. Het is de zo veelste stijging en het is niet ver wonderlijk, dat die de consument nu eens de keel gaan uithangen. Maar ook hij kan de ontwikkeling niet tegenhouden. En op den lange duur zal hij er toch meer schade van ondervin den als Nederland in deze kwestie ach terblijft dan dat hij nu lijdt, nu hij zo'n 2,5 procent meer zal moeten gaan be talen voor eenzelfde hoeveelheid, die men nu zonder die 2,5 procent betrekt. Premier Zijlstra is van mening, dat dit anti-sociale effect opgeheven zal kun nen worden door verlichting van de direkte belasingen. Dit is inderdaad een goede mogelijkheid, maar daar zal het wel bij blijven. Halve beloften van dit kabinet zullen door de komende rege ringen ook wel als zodanig worden be schouwd. En dan zal er wel weer iets gebeuren. Maar er is niets aan te doen. We zitten in het E.E.G.-schuitje en zul len moeten meevaren om niet in aller lei stroomversnellingen te raken. En waar we precies heengaan is nog niet duidelijk. Waar we terecht -'uilen ko men evenmin. Jelle zal het in ieder geval wel niet meer zien! KANTMAN. De Alg. Bond van Bejaarden, afdeling Soest, gaf vrijdagavond voor haar le den, waarvan er een honderdtal aan wezig waren, een feestavond in het Verenigingsgebouw. De voorzitter, de heer A. van Oosten- bruggen, heette de aanwezigen welkom en hoewel niet alle leden aanwezig wa ren, verheugde hij zich toch over de vrij goede opkomst. De toneelvereniging „Ons Genoegen" wist met het blijspel „Henkie" de lach lust van de bejaarden op te wekken. Uit het applaus bleek overduidelijk, dat zij zich best geamuseerd hadden. Het werd een gezellige avond en er werden natuurlijk weer vele oude ver halen opgehaald, temeer omdat deze mensen elkaar slechts op gezette tijden zien en dan wel eens willen praten met oude kennissen en vrienden. Dat ge beurde dan ook in een gezellige sfeer onder het gebruik van de koffie. De afdeling kan op een geslaagde avond terugzien. De afdeling Soest-Soesterberg van de V.V.D. heeft verschillende verkiezings bijeenkomst vastgesteld. Woensdag 18 januari wordt in ,.De Rank", Soesterbergsestraat een openba re debatavond gehouden met de V.V.D.- wethouder uit Bussum en de oud-K.V.P. wethouder uit Soest, thans lid van Ged. Staten van Utrecht, de heer W. G. van Zadelhoff. Vrijdagmiddag 27 januari spreekt me vrouw Mr. C. H. Verstegen-Kettlitz voor de Vrouwengroep van de V.V.D. in het Oranje Hotel. Aanvang 2.15 uur. Maandag 30 januari zal, in de zaal van de Herv. Kerk aan de Regentesselaan, oud-staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer M. J. Keyzer, spre ken over „Vervoer". Tenslotte volgt op woensdag 1 februari een openbare debatavond met de he ren A. J. B. Hubert van de J.O.V.D. en Wieringa van de P.v.d.A. in gebouw „Middelwijk" aan de Talmalaan. Op de weekmarkt werden 45.000 eieren aangevoerd van 11,25 tot 12,25. Middenprijs 11,90. Prijs per kg 1,89. SOESTER OURANT Abonn. p. kwart, f 3,^. per post f 3,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag De Chinezen vechten hun „culturele re volutie" al lang niet meer alleen op pa pier uit. In Nanking vielen 54 doden en negenhonderd mensen werden gewond bij gevechten tussen groepen in de par tij, meldden de Pekingse kranten. En dat vormde ook het begin van een censuur op berichten van buitenlandse correspondenten, die nog net naar de buitenwereld konden seinen dat nu ook aanplakbiljetten waren verschenen waarin gevraagd werd om het hoofd van Tsjoe En-lai, de minister-president. Een van de aanzienlijkste topfunctiona rissen dus, meer zelfs nog dan de al eerder aangevallen president Lioe Sjao- sji en partijsecretaris Teng Hsia-ping. Maar niet alleen dat Tsjoe nu ook be ticht wordt van bourgeois-neigingen, er is kennelijk ook een groep die het voor hem opneemt, eveneens met aanplak biljetten. De „culturele revolutie" is nu ook bezig haar eigen helden te verslinden. Tao Tsjoe, de propaganda-man die de eerste acties van de Rode Garde met woorden aanvuurde, vervolgens opklom tot num mer vier in de hiërarchie, is nu ook doelwit van agressieve spreekkoren en plakkaten. Vrijwel de enige wier positie nog altijd vast staat, zijn Mao Tsje- toeng en Lin Piao, de voorzitter en zijn trouwe militaire paladijn. Zorgen Japanse journalisten melden uit Peking een reeks felle en bloedige vechtpar tijen tussen oude partii-veteranen en de Rode Garde. Ze verbinden er de con clusie aan dat er een sfeer van revo lutie gaat heersen in China, die die van 1949 overtreft toen Mao zijn staat ves tigde. Dit klinkt voorlopig nog wel wat D. B. uit Amersfoort reed in zijn auto in de Birkstraat richting Amersfoort toen ter hoogte van de Henriette Blaek- weg de 63-jarige wierijdster M. S. G. O. onverwacht de weg overstak en door de auto gegrepen werd. Ernstig gewond werd zij naar „Zonne gloren" overgebracht. De adjudant van Zijne Koninklijke Hoogheid prins Bernhard, de 59-jarige kolonel tit. C. C. Geertsema, is met een longaandoening in het militaire sana torium in Soesterberg opgenomen. Een woordvoerder van het sanatorium heeft medegedeeld, dat de mogelijkheid, dat de kolonel aan tuberculose lijdt niet is uitgesloten. Hierover bestond eind vorige week echter nog geen ze kerheid. Prins Bernhard, Koningin Ju- liana en een groot aantal hoffunctio narissen zouden zijn doorgelicht. Bij na der onderzoek is gebleken, dat de heer Geertsema. die aan de Praamgracht woont, een verwaarloosde longontste king heeft. Zijn toestand gaat goed vooruit. Kolonel Geertsema werd al op 21 de cember van het vorig jaar in het m^" taire sanatorium opgenomen, waar hij wordt behandeld door de longarts luite nant kolonel dr. J. C. Gans. Waarschijn lijk zal de adjudant van de prins nog geruime tijd in het Soesterbergse sana torium moeten blijven. Het secretariaat van de prins bevestig de dat kolonel Geertsema in het mili tair hospitaal is opgenomen. Men wilde zich er echter niet over uitlaten af er besmettingsgevaar voor de koninklijke familie heeft bestaan. Het verwees voor verdere informaties naar de Rijks Voor lichtingsdienst. Deze dienst wilde, bij monde van een van z'n woordvoerders .echter alleen zeggen, dat de adjudant van prins Bernhard „wegens ziekte het huwelijk van prinses Margriet niet heeft kunnen bijwonen". Over de aard van de ziekte wilde hij geen mededelingen doen. Ko lonel Geertsema begon in 1930 zijn mi litaire carrière en werd in 1946 adju dant van de prins. ongelooflijk, maar dat zich in China iets ontwikkelt dat ook de leiders in het Kremlin zorgen baart, is wel zeker. Kosygin, Podgorny en Brezjnew zijn met andere top-functionarissen het land ingetrokken om partijkaders persoonlijk voor te lichten. Dergelijke vergaderwoe de met zo aanzienlijke functionarissen is zeer ongewoon in de Sowjet-Unie, behalve als inderdaad iets groots op handen is. Ze ging b.v. ook vooraf aan het partijcongres waarop Chroesjtsjow de Stalin-mythen aan flarden scheurde. En dit maal is het onderwerp China. Wat nu? De vraag is echter of de Kremlinbazen echt veel meer weten dan de ervaren kenners van China de laatste tijd heb ben geschreven. En dat is dat er ken nelijk een fikse machtsstrijd aan de gang is tussen de verheerlijkers van Mao's filosofie, met als voorman maar schalk Lin Piao aan de ene kant en aan de andere een groep die deze filo sofie minder tot richtsnoer neemt dan doodnuchtere wetenschap hoe men le gers, fabrieken en burgerlijk bestuur zo efficiënt mogelijk leidt. Tsjoe behoort kennelijk tot de tweede groep, evenals Teng en Lioe, die overigens nog altijd kans zien hun posities te blijven bezet ten. Welke van deze twee groepen ook wint China blijft een communistisch land, met een grote haat jegens de V.S. en jegens de „revisionisten" in het Krem lin. Beide groepen hebben het zelfde doel; er is slechts een verschil in me thode. Een vreedzamer sprekend en handelend Peking is niet te verwachten. En als men de ongerustheid onder de Russen ziet, verwacht men daar schijnbaar zelfs een nog ongemakkelijker China. De vrijwillige brandweer heeft vrijdag avond laat strijd geleverd met een fel le brand, die woedde in een partij van 50.000 oude autobanden, opgeslagen op een terrein aan de Koninginnelaan, ge legen naast de Akkerweg. De brandweer werd omstreeks kwart over elf gewaarschuwd door buurtbe woners, die een grotere omvang van de brand vreesden. Omdat de brandweer al eens toestemming heeft gegegeven om autobanden te verbranden en omdat het vuur voorlopig weinig kwaad zou kun- De brand ging gepaard met een enorme rookontwikkeling, die Soestdijk, in korte tijd in een dichte „mist" zette. De stank was tot ver in de omtrek waar te ne men. De brand ontwikkelde een grote hitte die de brandweerlieden nood zaakte tot het gebruiken van asbest- gezichtbeschermers. De spuitgasten be gonnen de ongelijke strijd tegen de vuurzee met zes hogedruk- en zes Ia- gedrukstralen, terwijl later ook het sehuimkanon werd ingezet. Ondanks het feit dat de brandweer De Ned. Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Baarn-Soest en omgeving, heeft voor haar leden in de komende weken weer een ge-arieerd programma sa mengesteld. Zo zal op vrijdag 20 januari een excur sie plaats vinden naar de banketbak- kerschool te Amsterdam. Na afloop zal een bezoek worden gebracht aan het winkelcentrum te Amstelveen. Op dinsdag 31 januari volgt een boek bespreking in „Brandpunt" te Baarn, door de heer Reyerse. Deze zal het nieuwe boek „Terug naar Oegstgeest" van Jan Wolkers bespreken. Aanvang 2.15 uur. Woensdag 1 februari is er een gezellige koffie-ochtend in Hotel v. d. Brink, Soesterbergsestraat 122. Aanvang 10.30 uur. Donderdagmiddag 9 februari, wordt een bezoek gebracht aan de Philipsbedrijven te Baarn. Tenslotte wordt dinsdag 14 februari in „Brandpunt" de ledenver gadering gehouden, met als sluitstuk een causerie over het gebruik en de voe dingswaarde van zuidvruchten. nen, ging brandweercommandant J. F. Groart eerst op onderzoek uit. Bij aankomst op de Koninginnelaan bleek hem, dat de partij autobanden in lichterlaaie stond Hij liet daarom di rect groot alarm geven, waarop de brandweer uitrukte met bijna het volle dige materieel. De brandweer, die na de alarmering zeer snel ter plaatse was, stond voor een hopeloze taak. Aan alle kanten brandde de enorme stapel banden, die gretig voedsel vormden voor de meters hoog oplaaiende vlammen. duizenden liters water op de brandende bandenstapel spoot, wist het vuur van geen wijken. De brandweer slaagde er niettemin in nog zo'n 10.000 banden uit de greep van het vuur te houden. De overige gingen allemaal in vlammen op. daar de wind juist in de goede richting woei. Omstreeks twee uur was het vuur ge blust en kon men gaan nablussen het geen nog geruime tijd in beslag nam, want de banden bleven hardnekkig smeulen. Toch lukte het en omstreeks half drie kon men inrukken. De brand is, volgens brandweercom mandant Groart, door brandstichting ontstaan. Het is gebleken, dat de stapel direct al aan alle kanten brandde, waar door het voor de brandweer vrijwel niet mogelijk was de omvang ervan te verkleinen door zoveel mogelijk van de gebruikte banden weg te slepen. De banden waren opgeslagen op het terrein van de familie P. R.. die ze wel weg wilde hebben. De buitenbanden waren eigendom van een inwoner van Bussum. Tegen hem was een proces aangespan nen, dat de beslissing moest brengen inzake de vraag of de banden verwij derd zouden moeten worden. Woensdag werd in hoger beroep uitspraak gedaan in deze zaak, waarbij de eigenaar van de banden verplicht werd deze vóór maandag (gisteren) van het terrein te verwijderen. Sinds woensdagmiddag waren vrachtauto's bezig de voorraad weg te rijden. Van de 80.000 op het grasveld opgeslagen banden waren er al zo'n 30.000 afgevoerd naar elders. Als de banden er maandag nog zouden liggen, zou de eigenaar daarvoor per dag 1.000 gulden boete hebben moeten betalen. De brand, die tot ver in de omtrek was te zien en ondanks het nachtelijk uur duizenden toeschouwers trok, veroor zaakte een grote drukte op de Konin ginnelaan en de Akkerweg. Donderdag a.s. verjaart prinses Margriet Francisca, die dan 24 lentes zal tellen. In de bruidsdagen zijn er veel herinneringen opgehaald aan deze „ver van ons vandaan geboren oranjetelg", dit „petekind van onze koopvaardij" enzovoorts. Vaak werd vergeten, dat de bruid het liefst maar een heel gewoon meisje was en dat zij het allerliefst zonder enig ceremonieel met alleen de familieleden om haar heen getrouwd zou zijn zonder dat iemand anders daar iets van merkte. Want deze prinses is in haar hart geen figuur voor het plecht statige adellijke leven aan het hoofd van een hofhouding. De enkelingen die om Margriet riepen, toen zij het huwelijk van onze kroonprinses Beatrix afkeurden, wisten niet dat hun uitverkorene de kroon niet zou willen aanvaarden. Want onze derde konings dochter wenst een burgeres te zijn temidden van haar mede burgers. Samen met haar verloofde heeft zij lang voor het huwelijk al doen blijken, niet gesteld te zijn op pracht en praal en een luxueus leventje zonder enig doel. Zij koos bewust de verpleeg stersopleiding .teneinde zich verdienstelijk te kunnen maken voor haar medemensen als dit noodzakelijk zal zijn. Zij neemt met haar man slechts haar intrek in een (klein) deel van het paleis 't Loo, omdat zij geen beslag wil leggen op een ander huis in verband met de heersende woningnood. We kunnen er zeker van zijn, dat dit echtpaar graag als heer en mevrouw Van Vollenhoven zou worden beschouwd en dat wij beiden in de toekomst ook als gewone Nederlanders zullen leren kennen. De brandweerlieden hadden hun handen vol aan het bestryden van de brand in 'n grote stap van 50.000 autobanden, die vrijdagavond laat aan de Koninginnelaan woedde. De foto geeft een overzicht van het blussingswerk. Foto Astra

Soester Courant | 1967 | | pagina 1