Privé vliegen van hier en daar Burgerlijke stand Sterke toeneming van in Amerika WAT IS AMATEUR S0ESTERBERG B.D.C.-handbal Eerste Soester Begrafenis-Onderneming S.E.C.-nieuws Bingo 6e rit Interclub Cross-competitie B.D.C.-jeugd genoot weer van bingo-middag Dit jaar produktie van 16.000 vliegtuigen V.V.Z.-nieuws „The Red Stars" B.D.C. speelde onderling nuttige oefenwedstrijd Waarom Cees Verkerk geen auto geven Onze schaatseracks hebben recht op redelijke vergoeding Ijsbaan in Soesterberg Medische Sportkeuringen Weer volleybal Volleybal bij A.G.A.V.S. VERSLAGEN EN UITSLAGEN VAN DE HEDEN GESPEELDE WEDSTRIJDEN 1De dames senioren kwamen in het veld tegen de de dames van „Amers foort". In een felle en zeer snelle wedstrijd behaalde B.D.C. tegen het sterke Amers foort een gelijk spel. Al vrij snel nam Amersfoort een 2-0 voorsprong maar met een prachtige schuiver maakte Mie- ke van Leeuwen er 2-1 van. De rust brak aan met een 3-1 stand voor Amersfoort. Na een felle aktie zorgde Anny Wigt- man voor 3-2, waarna Amersfoort het antwoord gaf door er 4-2 van te maken. Dit kon B.D.C. niet op zich laten zitten en in een zeer fel slot offensief werd het 4-4 door doelpunten van Nel Brons en Barry van Leeuwen. De heren senioren 1 speelden tegen de leerlingen van de R.K. Kweekschool St. Ludgerus uit Hilversum. Deze ploeg, uit zeer jonge en snelle spe lers bestaand, gaf B.D.C. geducht partij waarbij de Soester heren het tempo niet konden volgen. Toch werd het slechts een 10-8 overwinning voor H.I.O.S. Wat B.D.C. in snelheid miste, werd weer goed gemaakt door de betere techniek. De heren B.D.C. 2 speelden tegen Arma Zeist. Werd de eerste wedstrijd tegen Arma gewonnen, thans namen de Zeistenaren wraak door B.D.C. 2 te kloppen met 13-7. De dames junioren 1, welke op het veld zowel als in de zaal nog steeds ongeslagen waren, kwamen vandaag in het veld tegen de dames junioren van A.A.V. uit Amersfoort. Voor de eerste keer speelden de jun. met een wisselkeeper, n.1. Diny Kok en Ria Tolboom. Beiden wisten zich goed van hun taak te kwijten en deden het uitstekend. Met doelpunten van Nel van Leeuwen, Marga Tolboom. Mies Haa- gen en Carla v. d. Deyssel wonnen zij deze wedstrijd met 9-1. Ook de jongste aanwas, de meisjes pupillen, kwamen vandaag weer in het veld. Deze meisjes van 10 en 11 jaar doen beslist niet onder voor de oudere speelsters. Tegen Dorestad werd gewon nen met 5-0 en tegen E.M.M. met 5-3. In keepster Joke Vos zien wij in de toekomst een keepster voor de dames senioren, terwijl in de aanvallen Ria Pronk, Anja Kok en Joke v. d. Deijssel de tcehniek nu reeds aardig te pakken krijgen. Het gehele team past zeer goed bij elkaar. Zaterdag speelden de heren junioren tegen Leusden. Altijd een moeilijk team Dir H. W. Velllnga Korte Brinlrweg 28 - Soestdijk TelefooD 2131 Begrafenis. Crematie. Transport (Rouwkamer) GEBOREN: Sandra Hendrika Margare- tha dochter van A. Veenendaal. wo nende te Den Helder, Buithaven 5 en H. M. Bos. Regentesselaan 12. Frits Hubert Andries, zoon van J. P. Steen- meijer en D. M. Schrimer. van Goyen- laan 202. Johanna Jantina Albertha, dochter van H. H. Butzelaar en J. J. A. van de Vis, Stadhouderslaan 30. Marco Pieter, zoon van P. Lugt en I. L. M. Nierich, Oude Utrechtseweg 34. Marcus en Stefanus zonen van B. H. J. Rademaker en G. W. M. Visser Dr. Schoonenbeeklaan 13. Petrus Anto- nius, zoon van C. J. van Hengstum en P. Emon. Steenhoffstraat 74a. Wil helmus Miguel, zoon van C. N. G. van Sijl en C. A. Hurtado, Plasweg 37- Covert Rudolph, zoon van R. F. Kage- naar en L. W. Posthumus, Steenhoff straat 6. Robert, zoon van C. u. Pouw en J. Verwoerd, Troelstrastraat 40 ONDERTROUWD: Albertus Johanna Maria de Rooij, Loonsebaan 2. Helvoirt en Hillegonda Elisabeth Maria de Jong, Eigendomweg 108. Herman Johan de Gooijer, Driehoeksweg 8, en Jeannette van den Broek, Kerkstraat 49. Hen- drikus Epskamp, Kerkpad Z.Z. 110, en Elsa Josephina Anna Maria van der Gouw, Kerkpad Z.Z. 110. Christian Jean Marie Gaulet, Steenhoffstraat 45, en Maria Geertruida Willebrorda Kok, Steenhoffstraat 45. GEHUWD: Hendrikus Antonius van Groenestein, Schoutenkampweg 43 en Dolores de Jesus Guerra Calzado, Os- sendamweg 32. Geurt Hendrik van den Hoek, Ferdinand Huycklaan 34, en Renske Tak, Ferdinand Huycklaan 34. Jan Willem ten Broeke, Prins Bern- hardlaan 44 en Willy Bakker, Ram straat 15, Utrecht. OVERLEDEN: Willem Verweij, 78 jaar, gehuwd met C. Spelt, Verlengde Ko- lonieweg 7. Johan Barend Hendrik Soodt, 79 jaar, gehuwd met C. M. Zeil- stra, Braamweg 101. Jan van Leeu wen, 72 jaar, gehuwd met E. W. Enden dijk, Paulus Potterlaan 22. Geziena Klippus, 78 jaar, gehuwd met T. L. van der Kamp, Inspecteur Schreuderlaan 28. 1Dina van der Laaken, 86 jaar, we duwe van J. W. van de Woestijne, Van Lijndenlaan 10. Comelia Schaap, 80 jaar, weduwe van G. Muts, Dalweg 42. Anton Henri I'offman, 48 jaar, ge- fctrwd met G. J. M. Pieper, Groen van Prinstererstraat 22. geweest, doch door goed spelinzicht wisten zij de spelers naar Leusden te rug te sturen met een 16-6 nederlaag. PROGRAMMA VOOOR HET KOMENDE WEEKEND Zaterdag 21 januari in de nieuwe sport hal te Amersfoort. 17.10 uur Dames junioren: B.D.C. 2- Leusden 1. 17.45 uur Dames adspiranten: B.D.C. 1- Leusden 1. 18.20 uur Dames adspiranten: B.D.C. 2- Leusden 2. Zondag 22 januari, in de Bernhardhal te Utrecht: 11.05 uur Dames senioren: Achilles- (koploper)-B.D.C. 1. Zondag 22 januari, in de nieuwe port hal te Amersfoort: 13.15 uur Heren senioren: Fidelitas 2- B.D.C. 1. 12.30 uur Heren senioren: B.D.C. 2- Amersfoort 2. 17.30 uur: Heren junioren: B.D.C. 1- A.A.V. 1. 18.00 uur Heren adspiranten: B.D.C.-FI- delitas. OEFENWEDSTRIJDEN OP HALFVERHARDE VELD VOORTAAN OP MAANDAGAVONDEN De trainingsavonden van de S.E.C.-se nioren zullen voortaan zoveel mogelijk gehandhaafd blijven op de oorspronke lijk vastgestelde avonden. Buiten deze trainingsavonden zullen op de maan dagavonden, vanaf 8 uur (tot 8 uur traint de S.E.C.-jeugd) oefenwedstrijden worden vastgesteld tegen andere clubs. S.E.C.-zaterdag en S.E.C.-zondag zullen van deze gelegenheid gebruik maken. Het door het S.E.C.-bestuur genomen besluit heeft als doel op de trair.ings- avonden zoveel mogelijk spelers gele genheid te geven te oefenen. S.E.C.- zondag traint op de dinsdag- en don derdagavond, terwijl S.E.C.-zaterdag op de woensdagavond oefent. Gisteravond speelde S.E.C.-zaterdag een oefenwed strijd tegen het eerste Hees-team. KLAVERJASSEN S.E.C. Vrijdagavond 20 januari a.s. organiseert de S.E.C.-klaverjascommissie, onder leiding van de heren de Bruin, Dek ker en Lüschen, de vijfde klaverjas- avond om de Zimmermanbeker. Ook voor deze avond wordt in het S.E.C. clubhuis weer een recordopkomst ver wacht. Aanvang 8 uur. BINGO S.E.C. Vrijdag 27 Januari a.s. zal S.E.C. haar vijfde bingoavond van dit seizoen orga niseren. Bingomaster De Bruin heeft voor deze avond weer een recordaantal prijzen beschikbaar voor S.E.C.-leden, dona teurs en poolleden. De vorige Bingo avond waren er ca. 100 deelnemers en gerekend wordt dat ook op 27 januari de S.E.C.-cantine weer geheel gevuld zal zijn. KLAVERJAS- EN BINGO-AVONDEN S.E.C. VOORTAAN OP VASTE DATA Om het de S.E.C. leden gemakkelijk te maken is besloten de maandelijkse kla- verjasavonden en bingoavonden op vas te tijden te organiseren. Voortaan zal de Bingoavond op de laatste vrijdag van de maand worden gehouden, terwijl de klaverjasavonden op de voorlaatste vrijdag van de maand plaatsvinden. Voor februari dus klaverjasavond op vrijdag 17 februari en bingo op vrijdag 24 februari. SENIORENTRAINING HEDENAVOND TE 18.45 UUR Aangezien het halfverharde veld voor S.E.C. hedenavond slechts tot kwart voor acht beschikbaar is zal de senio rentraining voor deze avond om kwart voor zeven in plaats van half acht be ginnen. MORGENAVOND S.E.C.-zaterdag 1—NIJENRODES 1 Deze wedstrijd die reeds eerder was ge pland zal morgenavond om 8 uur plaats vinden. Scheidsrechter voor deze strijd op het halfverharde veld is de heer Martens uit Soest. PUPILLENTRAINING HERVAT Met ingang van donderdag a.s. zal de S.E.C.-pupillentraining, mede dank zij het goede weer, op het halfverharde veld aan de Bossstraat hervat worden. De ouders van de pupillen wordt nog maals verzocht attent te zijn op de ver lichting van de fietsen van hun kin deren, die de training bezoeken. S.E.C. 2—ELINKWIJK 4 0-3 Met de S.E.C.-reserves is het de laatste wedstrijden niet al te best gesteld. We derom verloren de S.E.C.-spelers van een tegenstander, die normaal gespro ken geklopt had moeten worden. Het werd echter 3-0 voor Elinkwijk, dat met meer inzet speelde. S.E.C. heeft in het elftal een aantal spe lers, die zich tijdens de wedstrijd niet voor de volle 100 inzetten en dit kost steeds weer de zege. Doelman van de Broek, opgenomen in het Amers- foortse ziekenhuis „De Lichtenberg", werd vervangen door van Essen. QUICK 6—S.E.C. 4 3-6 S.E.C. 4 deed het beter en versloeg de zesde uitgave van Quick in een span nende strijd met 6-3. Vooral doelman Bakker was goed op dreef. S.E.C. 4 was sterker, maar in de S.E.C.-verdediging had spil Koen Wildenburg de handen vol aan de snelle Quick middenvoor, die keer op keer door de S.E.C. defen sie snelde. S.E.C. 4 beschikte echter over veel meer kwaliteiten dan de Amersfoorters en won tenslotte verdiend met 6-3, waar door de S.E.C.-ploeg zijn kansen op de titel blijft behouden. Zondag a.s. speelt S.E.C. 4 om half drie thuis tegen K.V.V.A. 5. S.E.C. 5—S.E.C. 6 1-0 Het is S.E.C. 5 verre van gemakkelijk gevallen om de mannen van S.E.C. 6 te slaan. De nog ongeslagen S.E.C.-veteranen wonnen van het team van aanvoerder Scheurwater met het kleinst mogelijke verschil, namelijk 1-0. S.E.C. 5 was dan technisch het betere team; de mannen van S.E.C. 6 verde digden zich echter zo energiek, dat er voor S.E.C. 5 geen doorkomen mogelijk bleek. Toch scoorde S.E.C. 5 na een briljant begin na een kwartier toen Wim van Dijk uit een corner van Veldhuizen schitterend inkopte. S.E.C. 5 bleef wel sterker, maar doelman Van Beek was hierna niet meer te passeren. Na rust een zelfde spelbeeld waarbij ook S.E.C. 6 tot gevaarlijke tegenaan vallen kwam en Kanter, v. d. Brink en Duyst het doelman Lub nogal eens moeilijk maakten. De zege was wel verdiend voor S.E.C. 5 maar hulde voor S.E.C. 6 dat zo prachtig partij gaf. S.E.C. 5 dat gemiddeld op vijf doelpun ten per wedstrijd kwam zag haar ge middelde, door de 1-0 zege op S.E.C. 6. dalen. Thans heeft S.E.C. 5 uit zeven gespeelde wedstrijden 14 punten met 30 gescoorde doelpunten voor en slechts vier tegen. Zondag a.s. is S.E.C. 5 vrij en speelt S.E.C. 6 om 12 uur thuis tegen Amsvor- de 6. AMSVORDE 1—S.E.C. 1 4-2 Tegen vierdeklasser Amsvorde kreeg S.E.C. een lesje. De Amersfoorters, die een goede kans op promotie maken, wonnen van S.E.C. met 4-2. Tot verbazing van de S.E.C.-aanhang ging D.E.V.-S.E.C. wegens terreinafkeu ring niet door en moest S.E.C. moeite doen toch haar team op deze ideale voetbalzondag in het veld te brengen. Het lukte, want ook E.M.S.-Amsvorde ging niet door. S.E.C. speelde voor rust tegen Amsvorde niet best en vooral de S.E.C.-defensie maakte geen sterke in druk. Na een half uur werd het door verdedigingsfouten 2-0 voor de thuis club, die toen domineerde. Tien minuten voor rust scoorde van Berkel tegen na een goede combinatie tussen Krijt en Van Boeyen. Na rust was S.E.C. veel sterker en kwam tot een serie gevaarlijke aanval len, die het de Amsvorde-doelman zeer moeilijk maakten. Toen Hanesbei was doorgebroken werd hij ten val gebracht en dit betekende een strafschop. Van de Veen benutte deze feilloos. Toen iedereen verwachtte dat het toen sterker spelende S.E.C. de strijd zou gaan beslissen in haar voordeel was het Amsvorde dat met enkele goede tegenstoten de S.E.C.-defensie nog twee maal liet capituleren. Zaterdag 21 januari organiseert de Korfbalvereniging „De Meteoren" een bingo-avond in het wijkgebouw „Mid- delwijk" aan de Talmalaan. De toegang is gratis. Men zie de advertentie in dit blad. Deze ochtend was Amsterdam weer aan de beurt. De deelname was niet groot, ofschoon het weer behoorlijk was, maar er was een Nationale Crosswedstrijd in Wassenaar, daar zullen een Ruttenberg, Rutgers en Boog wel zijn geweest. De 5 amateurs en de 13 nieuwelingen gingen gelijk van start. Zij moesten 15 ronden, ongeveer 24 km, afleggen. De nieuweling N. Hoeve (G.M.C.) nam de leiding en 8 ronden lang had hij een voorsprong van ongeveer 80 m, toen pas kon Dave Pos hem terugpakken, en de ze nam de kop over, maar Hoeve bleef aan z'n wiel. In de laatste ronde moest hij enig terrein prijsgeven. Hier achter volgde een groepje van 6 renners, die voorlopig elkaar geen duimbreedte toe gaven, maar toen de koers vorderde kwam er toch afstand, zo vochten Joop v. Leijenhorst en J. Smit om de 2e plaats bij de nieuwelingen en zat Rik Hees hierbij om de 2e plaats te verde digen tegen Teus v. d. Tol. Hierachter betwisten Cor v. Leijenhorst en Marcel Jamin elkaar de 4e plaats. De rest lag verder achter. De uitslagen werden: Amateurs: 1. Dave Pas, Ad.) 24 km, 55 min 40 sec. 2. Rik Hees (T.). 3. Teus v. d. Tol (Ad.). 4. Cees Proosdij (T.). 5. Rob de Haas (T.). Te laat gestart. Nieuwelingen: 1. Nic Hoeve (G.M.C.) 24 km. 55 min. 50 sec. 2. Joop v. Leijenhorst (T.). 3. J. Smit (Ad.). 4. Cor v. Leijenhorst (T.). 5. Marcel Jamin (G.M.C.). 6. H. v. d. Mo len (UI.). 7. Wil Kotterer (Ad.). 8. Wit hout (UI.). 9. Ries van Breukelen (T.). 10. H. Zeeman (Ad.). Bij de 6 adsipranten met - veteraan, die 8 ronden (13 km) moesten afleggen, ging in de 3e ronde R. Vos er tussen uit en won onbedreigd. Jan Hovius, voor het eerst na z'n ziekte weer pre sent, werd 4e. Hier werd de uitslag: 1. R. Vos (Ad.). 13 km, 34 min. 15 sec. 2. H. Blaske (Ad.). 3. H. Banen (G.M.C 4. J. Hovius (T.). 5. R. Verboom (Ad.) Veteraan. De zeer jeugdige v. Spankeren, UI. lid, reed 5 ronden (8 km). De belangstelling voor de bingo-midda gen, die de voorzitter van de B.D.C.- jeugd, de heer P. G. Jansen, iedere zaterdag in het voetballoze tijdperk voor de jeugdleden organiseert, trek ken steeds meer belangstelling. Zaterdag moesten er zelfs stoelen wor den bijgeschoven om de jeugdleden al lemaal een plaatsje te verschaffen. Gertja Heeremans werd eerst in de (kunst)bloemetjes gezet omdat hij zijn verjaardag vierde. Daarna kon het bin go-spel beginnen. Voor het zover was had de jeugd een poolformulier moeten invullen, want degene, die op zijn kar tonnetje het langst een fiche moest ont beren, mocht een enveloppe trekken, waarin een tekentje stond, dat de uit slag van de pool bepaalde. Iedere ronde gebeurde dit opnieuw, tot dat er tien ronden gespeeld waren en de poolwinnaars bekend war^n. De winnaars mochten een keuze maken uit een aantal fraaie priizen. Overigens kwamen ook degenen, die de uitslagen niet zo goed voorsDeld hadden, aan hun trekken, want iedereen ging met een In de Science-FIction literatuur hebben verschillende auteurs het toekomstbeeld gecreëerd van een samenleving, waarin het verkeer zich niet meer op de auto wegen maar voornamelijk in de lucht afspeelt. Vrijwel al deze schrijvers zijn Amerikanen en zij kunnen thans zien dat het toekomstbeeld dat zy op papier projecteerden waarschijnlijk minder ver weg ligt dan zy zelf zullen hebben ver moed. In de Verenigde Staten vliegen op het ogenblik byna 50 maal zoveel zaken- en privévlleguigen als binnenlandse lyntoestellen. De industrie kan niet snel genoeg leveren om te voldoen aan de vraag, die zich zelfs tot de teenagers uitstrekt. Er zijn thans in de Verenigde Staten ongeveer 40.000 zakenvliegtuigen in ge bruik bij ongeveer 18.000 ondernemin gen. In totaal vliegen er 95.000 kleine vliegtuigen, die voor zaken- en privé- doeleinden worden gebruikt. De schei dingslijn tussen deze gebruiksdoeleinden is bezig te vervagen nu de zakenvlieg tuigen in toenemende mate in de vrije tijd ook voor privé-doeleinden worden aangewend. Het vorig jaar wist de industrie van kleine vliegtuigen bijna 10.000 toestellen af te zetten en dit jaar zal de omzet nog groter zijn. Deze sterke omzetstij ging is te danken aan de gestegen wel vaart en de toenemende vrije tijd en tevens aan de wijze van marketing, die zich sinds enige jaren meer op de privé- dan op de zakenvliegtuigen heeft ge richt. Bij het brengen van nieuwe modellen, kleuren en bekledingen van het inte rieur volgt men in grote trekken het patroon van de automobielindustrie. Bij de betrokken industrieën wordt dan ook een groot deel van de verkopers gere- cruteerd uit personen, die uit de auto mobielbranche afkomstig zijn. Last but not least zal de verkoop van privévliegtuigen worden bevorderd door de menselijke neiging zich door het be zit van zo'n vliegtuig een sociaal pres tige op te bouwen. De auto is in de Ver. Staten al lang geen statussymbool meer; een eigen vliegtuig is dat (nog) wel. 500 miljoen dollar Voor het lopende jaar wordt een pro duktie van 16.000 kleine vliegtuigen ver wacht, die een waarde vertegenwoordi gen van 500 miljoen dollar verkoop prijs. Deze produktie ligt beneden de vraag, waaraan de fabrikanten, vanwege personeelsgebrek, niet geheel kunnen voldoen. Er verschijnen steeds meer verschillen de typen kleine vliegtuigen op de Ame rikaanse markt. De fabrikanten beste den de laatste tijd vooral aandacht aan toestellen van een prijs, die onder de 10.000 dollar ligt. Als gevolg hiervan werden er in 1965 15 °/o meer éénmoto- rige vliegtuigen met minder dan vier zitplaatsen verkocht dan in 1964. Een ander deel van de markt wordt ge vormd door de export. De gehele kleine vliegtuigindustrie verkoopt ongeveer 20 van zijn produktie in het buiten land. Ook luchttaxi Het blijkt voor de Amerikaanse vlieg tuigbouwers niet voldoende hun toestel len te verkopen. Zij moet ook het be grip „zelf vliegen" bij het grote publiek animeren. Vandaar dat enigen van hen zich ook met het lesgeven bemoeien. Door middel van adverteren proberen zij leerlingen aan te trekken en bieden zij hun de eerste vliegles aan voor een sterk gereduceerde prijs. Een der fa brikanten heeft reeds uitgerekend, dat 14 van elke honderd leerlingen zich uit eindelijk een toestel aanschaffen, hetzij persoonlijk of als deel van een groep. Voorts kopen een even zo groot aantal leerlingen een tweedehandstoestel. Het doel van de gehele industrie van kleine vliegtuigen is om tegen 1968 200.000 leerlingen aan te trekken. In 1965 werden er door de Federal Avia- tion Agency 93.000 „private pilot li- cences" (privé-vliegbewijzen) uitgereikt. Er zijn momenteel al bijna 450.000 Ame rikanen in het bezit van zo'n vliegbe wijs. Het nemen van lessen vergt on geveer 35 vlieguren en de kosten zijn circa 600 dollar. Een belangrijke factor voor de groei van de desbetreffende industrie vormen de gebieden, die niet worden bestreken door de lijndiensten. Deze worden inge nomen door de luchttaxi-ondernemin gen. Momenteel zijn er in Amerika 3.000 van dergelijke taxibedrijven, die over 7300 vliegtuigen beschikken. Er zijn in de V.S. al ongeveer 9.000 vliegvelden. In de toekomst, zo menen de deskundigen, zou het land bij élke plaats van 5.000 of meer inwoners over tenminste een landingsstrook van gras moeten beschikken om het privé-lucht- verkeer goed te kunnen doen functione ren. prijsje naar huis. Ook voor de winnaar van iedere ronde was er een prijs. Bingo-master was adspiranl Robert Westbroek, die de spanning er wel in wist te houden en vaardig met de mi crofoon omging. Hij leidde het bingo- spel eerst voor de pupillen en later op de middag voor de adspiranten, die ook in groten getale opgekomen waren. Het was weer een geslaagde middag, voorlopig de laatste, want als het weer zich goed houdt, gaat zaterdag de jeugdcompetitie weer beginnen. FILMMIDDAG V.V.Z. JEUGD J.l. zaterdag werd in gebouw ,De Rank' voor de jeugd gefilmd. Behalve films over het wereldkampioenschap voet ballen werd ook een film over spelre gels vertoond. De jeugdige voetballers konden hiervan veel leren want nu werd duidelijk vertoond wat b.v. wel en niet mag bij het voetbalspel. HUIZEN 4-V.V.Z. 3 4-1 Ook nu moesten de V.V.Z.-ers weer met een nederlaag genoegen nemen. Hoe wel in het veld zeker niet minder, ontbrak het ook nu weer aan een schutter in de V.V.Z.-voorhoede. De ruststand was 2-1 in het voordeel van Huizen. Vooral na de rust was V.V.Z. in het veld sterker maar het ontbrak aan de afwerking. Door deze nederlaag blijft V.V.Z. 3 op de onderste plaats in haar afdeling. V.V.Z. CONTACTAVOND Hedenavond, 20.00 uur, wordt voor de V.V.Z.-seniorleden een contact-avond ge houden in het gebouw- Talmalaan hoek Pieter de Hooghlaan. PROGRAMMA ZATERDAG 21 JANUARI Voor deze datum zijn voor alle senior elftallen wedstrijden vastgesteld. De rustperiode behoort dus weer tot het verleden. De aktieve voetballers kunnen er dus nu reeds rekening mee houden dat zij zaterdag „de wei weer in moe ten". Beide teams van onze Soester basket ballvereniging hebben enkele weken rust gehad om binnenkort weer te be ginnen aan het tweede gedeelte van de ze zeer spannende competitie. Gezien de stand is er reden tot optimisme voor zowel de junioren als de senioren. Bij de junioren zijn het S.V.S.-A en Ta- veno-B die Red Stars-A van een kam pioenschap af kunnen houden en bij de heren is de grootste tegenstander Mid land. Heren 2e klas Midland 2 9-18 Red Stars 1 10-18 Taveno 2 10-14 Nijenrode 2 8-12 U.V.V. Dag. 3 10-10 Junioren 2e klas S.V.S. A 11-18 Taveno B 9-16 Red Stars A 9-14 B.C.H. A 9-10 U.S.S. 2 8-8 Flinstones 2 9-8 U.V.V. Dag. 4 10- 4 U.S.S. 3 9-2 Cangerous 2 11- 0 S.V.S. B 10- 4 U.V.V. B 8-2 Midland B 10-2 B.D.C. speelde zondagmiddag een oefenwedstrijd. Trainer Kamphorst liet 22 spelers aantreden, die een kans ma ken op een plaats in het eerste elftal. Het was een nuttig duel, waarin het niet in de eerste plaats om de knikkers ging, maar louter om het spel. Het werd een sportief treffen, dat door het „eerste" waarin Henk Kok na een lang durige afwezigheid weer het doel ver dedigde, met 5-1 werd verloren. Overi gens nam de andere partij de leiding door een treffer van Voet, die voor de ze gelegenheid midvoor speelde. Jan Paauw zorgde nog voor rust voor de gelijkmaker en daarmee was al het kruit in de eerste 35 minuten ver schoten. In de tweede helft klopten de combi naties beter bij de blauw-witten dan bij hun roodgehemde collega's, hetgeen resulteerde in nog vier doelpunten. Kroder, die het de efensie van het „eerste" als midvoor zeer lastig heeft gemaakt, zorgde voor 2-1, v. d. Lugt prikte uit een moeilijke hoek de bal voor de erde maal achter Kok, Paauw zorgde met zijn tweede treffer voor 4-1 en Kroder bepaalde tenslotte de eind stand op 5-1. „Wij moeten durven afrekenen met het verschil tussen amateur en professio nal." Deze woorden zijn van dr. W. van Zijl, directeur van de Nederlandse Sportfederatie. Hoe moet het toch met die amateurbe palingen? Waar bijna niemand zich strikt aan houdt? Die veel sporters trachten te ontduiken? De amateursta- tus is iets dat de aandacht verdient van degenen die in de sport leiding geven. Om de top te bereiken moet men bijna full-time met de sport bezig zijn en dat is uiteraard voor een amateur onmoge lijk. De amateur kan niet als de profes sional van de sport leven. Maar om zijn conditie op peil te houden en aan wed strijden te kunnen deelnemen heeft hij veel tijd en soms ook veel geld nodig. Wordt hem dit vergoed, dan overtreedt hij echter de amateurbepalingen al heel gauw. En dat lijkt ons een onrechtvaar dige zaak. ARD SCHENK: 4.000,— a 5.000,— PER JAAR" Het amateurisme in de topsport is de laatste jaren een actueel onderwerp ge weest. U herinnert zich ongetwijfeld nog dat kort voor de Olympische Spe- De ijsbaancommissie is nog steeds ak- tief om in Soesterberg een baan te ma ken. Zo spoedig mogelijk zal worden getracht het voetbalveld onder water te spuiten om zo in een behoefte te voor zien. Het aantal keuringen in 1966 bedroeg 689. In 1964 en '65 bedroeg dat resp. 385 en 406. Een bewijs dat ook de sportbeoefenaars in Soesterberg meer en meer de betekenis van een keuring gaan inzien. De sportvereniging Laetitia is voorne mens de vroegere volleybalafdeling her op te richten. In de Zeister volleybalcompetitie was Laetitia een geducht tegenstander en veroverde zelfs driemaal achtereen de wisselbeker, thans de grote trofee in de prijzenkast. Volleyballiefhebbers kunnen zich aanmelden bij de heer Hagmeijr, Lt. Koppenlaan 22, tel. 1705. Het volleybalprogr. voor A.G.A.V.S. wordt 18 januari voortgezet met de wedstrijden V.V.A. 3-A.G.A.V.S. 1 en A.G.A.V.S. 2-D.O.S.; 26 januari speelt het 2de team tegen S.V.H. Zowel het 1ste als het 2de team hebben de laatste wedstrijden tegen Olympia met 3-0 en tegen Ons Belang met 2-1 gewonnen. len in Tokio er het nodige te doen is geweest over de „betwiste" amateur- status van judoka Anton Geesink. Over de zogenaamde staatsamateurs in de Oosteuropese landen spreken we dan nog maar niet eens. Kort geleden gin gen er geruchten dat de sponsors van onze amateurwielerploegen hun handen van de wielersport terug wilden trek ken omdat de kosten niet in verhouding tot de baten zouden staan. De, ama- teursstatus van schaatskampioen Cees Verkerk werd eveneens onderwerp van discussie, toen zijn supporters hem een auto aanboden. De regels van het Internationaal Olym pisch Comité met betrekking tot de amateurstatus geven een strakke om schrijving. Niet als amateur geldt vol gens het I.O.C. iemand die geen beroep heeft waardoor hij in zijn huidige en toekomstige levensonderhoud kan voor zien, iemand die voor sportactiviteiten beloning ontvangt en iemand, die zich niet aan de regels houdt van de inter nationale bond waartoe hij behoort. Tot de Olympische Spelen worden evenmin degenen toegelaten, die op in directe wijze munt hebben geslagen uit hun faam als atleet. Bijvoorbeeld zij, die een baan op promotie hebben ge kregen dank zij hun sportprestaties. Een baan mag ook niet dienen als camou flage voor extra veel gelegenheid om te trainen en aan wedstrijden deel te ne men. Staatsamateurs In Oost-Europa kent men reeds lang het verschijnsel van het zogenaamde staatsamateurisme. De atleten hebben een gehonoreerde functie. Zij behoeven weing te werken en zijn vrij om aan trainingen en wedstrijden deel te ne men. Meestal geeft de regering deze sportlieden een functie in het leger (majoor Puskas), bij de politie of op het kantoor van een overheidsdienst. Som mige colleges en universiteiten bieden bijzonder begaafde atleten beurzen en andere voordelen. Op deze wijze worden de amateurbepalingen op handige wijze ontdoken maar het valt belist niet mee dit te bewijzen. Een en ander wil overigens niet zeg gen, dat wij zouden willen pleiten voor stringente amateurbepalingen. Integen deel. Waarom zou degene, die dank zij zijn grote inspanning en langdurige oefening een topprestatie levert, niet een vergoeding mogen ontvangen zon der onmiddellijk uit de rijen der ama teurs gestoten te worden? Daarom is het ook onzin drukte te maken over het feit, dat Cees Verkerk voor zijn schit terende prestaties een auto cadeau heeft gekregen. Fonds voor schaatsers Onze schaatseracks, die straks weer een gooi naar de Europese- en wereldtitel zullen doen, hebben wat dit betreft de laatste maanden herhaaldelijk in het nieuws gestaan. Om mee te kunnen ko men in de top van de wereldschaats sport moet men veel tijd beschikbaar hebben. Je moet er heel wat offers voor over hebben. Ard Schenk zei kortgele den voor de televisie nog dat hem dit zo'n 4.000,a 5.000,per jaar kost. In de zomer trainen onze schaatsers on geveer 2 1/z uur per dag, in de winter trekken zij er drie maanden tussen uit. Dat is alles bij elkaar een fikse loon derving. Daar komen dan de reiskosten, extra voeding etc. nog bij. De schaats bond springt zo veel mogelijk bij maar waar komt de rest van het geld van daan? Een schaatscrack van internationale al lure moet jaarlijks enkele duizenden guldens kunnen opbrengen om zijn vorm te handhaven. Maar stel je voor, dat hij dit bedrag niet heeft? Moet hij dan maar niet gaan schaatsen, zodat ons land op intenationaal niveau niet meer meetelt? De staatsschaatsers In het buitenland denkt men daar an ders over. In Rusland genieten de top- schaatsers allerlei faciliteiten. Na hun sportcarrière mogen zij bijvoorbeeld op staatskosten studeren. Geen wonder dat er in ons land een fonds is gesticht, dat zich ten doel stelt jeugdige schaatsers voor hoge onkosten te vrijwaren. Men kan natuurlijk zeg gen dat hiermee de amateurbepalingen geweld worden aangedaan. Daar zijn we het niet mee eens. Het gaat hier om bescheiden bedragen, om een redelijke onkostenvergoeding. De jongens kunnen er beslist niet van le ven (pas dan zouden zij als profs wor den aangemerkt), zij worden alleen maar bervijd van allerlei financiële be slommeringen, die hun vorm en con ditie, en vermoedelijk ook hun animo anders ernstig zouden aantasten.

Soester Courant | 1967 | | pagina 3