Mm 9 Rinke Tolman E Hangende keukens jl Meer spaarrekeningen wil graag 100 jaar worden 96 t WAlsutielaat Krabbels van Knelis Oecumenische Gebedsweek in Soest ZELFSTANDIGEN LEGGEN MEER OPZIJ DAN LOONTREKKENDEN Spaarder heeft goede voornemens, maar Gemiddeld spaarsaldo is laag Streekbijeenkomst C.H.U. Kerkconcert KOM WASSEN BIJ DE Verkeersles voor personeelsleden van de „Proear" Schrijver van ruim vijftig boeken, ver taler van twintig boeken, dichter, jour nalist. Dat alles en nog veel meer heeft de 75-jarige Rinke Tolman gedaan. Maar deze Soestenaar heeft zijn jeugdig en thousiasme nog nooit verloren want hij schrijft nog steeds. Zojuist is van hem uitgekomen het boek „Je raakt nooit uitgekeken". Ik had geen inkomen meer waar door ik op Free Lance-basis ben gaan werken. Langzamerhand is toen mijn hobby m'n vak gaan worden. Na de oor log ben ik ook pas echt produktief ge worden. Toen kon ik het leven pas goed waarderen. Ik hou nu van het leven en ik kan er nog ontzettend veel over schrijven." Rinke Tolman, geboren in Friesland, woont nu op de Parklaan in Soest „Als jongen ging ik altijd al de natuur in om eieren te zoeken. Het was echter maar een hobby. Na de lagere school ging ik naar de kweekschool maar die heb ik niet afgemaakt. Ik ben toen wat gaan schrijven voor kranten en ten slotte werd ik redacteur buitenland van het Utrechts Dagblad. In die tijd ben ik over mijn hobby gaan schrijven. „De bloei der seizoenen" en „Van velerlei veer" waren mijn eerste boeken. Het natuurhistorisch tijdschrift „De wandelaar" heb ik opgericht en ze ven jaar geredigeerd. Toen kwam de oorlog en ben ik bij het Utrechts Dag blad weggegaan. BURG. GROTHESTR.^5 TEL: 3317 SOESTOJK De „Week van gebed voor de eenheid der kerken" wordt dit jaar gehouden van 18 t.e.m. 25 januari a.s. Christenen over de hele wereld: prote stanten, rooms-katholieken, Anglicanen en oosters-orthodoxen zullen hieraan deelnemen. Ditmaal is als thema ge kozen: „Geroepen tot de ene hoop uwer roeping". Ook in Soest hebben pastoor van Gendt, Ds. H. Roest (hervormd) en Drs. de Jong (gereformeerd) besloten, evenals ni de adventsweken van 1966, deze ge bedsavonden gezamenlijk te organiseren. Het is voor het eerst in Soest dat deze gebedsweek onder auspiciën van de Commissie voor geloof en kerkorde van de Wereldraad van Kerken, samen met de r.k. organisatie voor de chirstelijke eenheid in Lyon (Frankrijk) gehouden wordt. Het is het vanzelfsprekende ver volg van het samen bidden in de Ad ventsweken. Er zullen zeven gebedsdiensten zijn, tel kens om kwart over zeven en wel op woensdag 18 januari in de Oude Kerk, Torenstraat, donderdag 19 januari in de Parochiekerk Soest-Zuid, vrijdag 20 ja nuari in de Oude Kerk. zaterdag 21 ja nuari weer in de Willibrordusstraat, maandag 23 januari Oude Kerk, dins dag 24 januari Parochiekerk en ten slotte woensdag 24 januari weer in de Oude Kerk. Een brochure is verschenen, waarin or ders van dienst opgenomen zijn voor gemeenschappelijke samenkomsten, be zinning en gebeden. „Want christenen, die weten te luisteren, te bidden en sa men te werken kunnen niet gescheiden blijven", staat in de inleiding van deze brochure te lezen. De leidraad is verkrijgbaar bij het se cretariaat van de Oecumenische Raad van Kerken, Maliebaan 88, Utrecht. Prijs 15 cent per ex. plus porto. J. VISSER Rinke Tolman heeft niet alleen maar natuürboeken geschreven. Hij heeft zich ook nog aan de literatuur gewijd. „Ik heb vroeger gedichten geschreven die in verschillende bladen zijn gepubli ceerd. Uit nijd tegen het peil van de Friese literatuur heb ik ook gedichten in het Fries geschreven. Enkele daarvan zijn door Giacoma Prampolini in het Ita liaans vertaald. Samen met mijn vrouw heb ik, onder een pseudoniem, nog een gedichtenbundel geschreven, we hebben ieder de helft gedaan. Aan mijn vrouw heb ik trouwens veel te danken. Zij heeft jarenlang al mijn boeken van foto's voorzien. Vooral de moeilijke objecten zoals vlinders en bloemen heeft zij prachtig gefotografeerd. „Elke dag loopt de heer Tolman nog over de Soester Eng en door de bossen van Pijnenburg. Elke keer kijkt hij en noteert hij de dingen die hij ziet. Daar om heeft hij ook als ondertitel voor zijn laatste boek de zin gebruikt: „Ontmoe tingen met dingen, dieren, planten en mensen". Vroeger hield ik me vooral met vogels bezig. Later ben ik me ook voor insecten gaan interreseren en na de oorlog heb ik over alles geschreven. Het hele leven boeit me. Ik zou wel een miljoen jaar willen leven en dan zou ik nog maar een heel klein stukje beschreven kunnen hebben. Ik ga nu nog steeds overal naar toe en schrijf alles op. Vooral in de om streken van Soest in ontzettend veel te zien. Het is me wel aan het hart gegaan dat de Eng is volgebouwd, maar ja daar kun je niets aan doen. De vogelrijke Eemnesserpolder is me erg dierbaar. Er staan bijna geen bomen en er zijn veel waaien. Je vindt er erg veel grutto's, tu reluurs, kieviten en kemphanen. Daar heb ik dagen rond gezworven." De werkkamer van Rinke Tolman staat vol met boeken. Daar waar geen boeken staan liggen stapels oude kranten. Een lange rij in de boekenkasten wordt ge vuld met de door hem geschreven of vertaalde boeken. Daartussen staat ook nog een boekje over Soest dat hij samen met Jean Dulieu schreef. Ook de 40-de- lige serie „Wat leeft en groeit", waar van hij hoofdredacteur was, is er te vinden. „Toch werk ik heel traag, maar wel hardnekkig. Ze vroegen aan mij: kan je twee boeken per jaar schrijven. Toen schreef ik 2 bladzijden per dag. Dat is zo'n 700 per jaar, dat is dus voldoende voor 2 boeken. Er moet bij mij een re gelmaat zijn. Ik heb nu nog ontzettend veel plannen. Ik wil een paar romans afmaken en nog een poëziebundel. Dan komt er dit voorjaar een samenvatting van vier eerder verschenen boeken over vogels uit, in één band. Die heb ik bij gewerkt en herzien. Ook moet er een monografie uitkomen over de kievit, onze nationale vogel. Dat gaat niet alleen over zijn uiterlijk, maar ook over de trek, het liefdeleven, de economische betekenis, de historie en de kievit in de kunst. Ik heb n.1. ont dekt dat schilders in de 17e eeuw een stilleven maakten met een schaal waar in kievitseieren lagen." Rinke Tolman herkent de kieviten als zij na de grote trek terug komen. Hij is er achter gekomen dat deze vogels al tijd naar dezelfde plaats terugkomen. Ook de jonge vogels keren terug naar de plaats waar ze geboren zijn. De his torische kant van deze vogels heeft heel veel zoeken in oude boeken gevergd. „Ik heb er heel wat boeken voor moeten doorlezen maar ik ben er b.v. achter gekomen dat Karei V de kievit al be schermde. Jongens die de eieren zochten werden afgeranseld. Dat was echter niet omdat hij zo'n zwak had voor deze vo gels, maar als ze groot waren geworden werd er jacht op gemaakt en werden ze opgegeten". Vijf en zeventig jaar is deze produktieve Soestenaar en niemand zou hem dat ge ven. Nog iedere dag komen de mensen die naar hun werk gaan hem tegen. Nog iedere dag werkt hij uren in zijn stu deerkamer. Honderd jaar zou Tolman willen worden want hij moet nog zo veel beschrijven en onderzoeken. W. J. v. d. WETERING De woorden „hangende keuken" roepen als vanzelf een associatie op met de woorden „hangende tuinen van Baby- Ion". Deze laatste waren een wereld wonder. Zo zouden wij de nieuwe „han gende keuken" niet willen betitelen. Die is het resultaat van veel denken en van veel vakmanschap van een Zaans bedrijf, dat wat keukens betreft een hartig woordje meespreekt. Dit bedrijf heeft ook een grote bijdrage geleverd om de keuken van een wat on gezellige werkplaats te maken tot een ruimte waar efficiënt kan worden ge werkt en het goed toeven is. Toen men de normen naging voor afmetingen van alle onderdelen van de keuken bleek dat er één bij was die ondanks alle metingen toch nog wel eens moeilijkheden ople vert. Dat is de werkhoogte. Dit was mede oorzaak dat men er toe kwam de keuken „op te hangen". Nu immers kan de hoogte worden aangepast aan de leng te van de gebruikster. Maar er zijn meer voordelen. Gemakkelijk te onderhouden - goed voor de ruggen Iedere huisvrouw weet uit ervaring dat de keuken veel onderhoud vraagt. Het is moeilijk de onderkastjes schoon te maken. De vloer, die nu vrij blijft, ver gemakkelijkt dat schoonmaakkarwei. Be schadiging door stoten van bijvoorbeeld kindervoetjes en langslopen is uitgeslo ten. Plinten en lastige hoeken behoren tot het verleden. Alvorens tot de definitieve constructie van deze hangende keuken over te gaan zijn de bewegingen van de huisvrouw dan oko goed bestudeerd en is beke ken hoe door een weloverwogen concen tratie van alle elementen het lopen, buk ken en rekken tot een minimum kon worden teruggebracht. Overbodig gebuk heeft al heel wat rugklachten tot ge volg gehad. Montage in minder dan een dag Daar de montage van deze hangende keuken minder dan een dag vergt, kan zij op het laatste moment worden aan gebracht, zodat tijdens de bouw geen be schadigingen kunnen optreden. Ontwer per Kho Liang Ie en de staf van des kundigen die aan de realisatie van dit Nederlandse produkt hebben gewerkt hebben eer van hun werk. De bouwers van de Parijse satellietstad Parly Deux plaatsten een miljoenenorder bij dit Zaanse bedrijf. De bewoners krijgen straks hun maaltijden uit Nederlandse hangende keukens. Opiniepeilingen Uit opiniepeilingen bij architecten en ge- bruiksters is gebleken dat deze hangende keuken, die de naam „Aquila" heeft ge kregen (Latijnse naam van het sterren beeld Arend) in de smaak valt. Onze nationale industrie heeft eens te meer laten zien dat zij er zijn mag. Daar is, uiteraard, de industrie mee ge baat, daar zijn architecten en aanne mers mee gebaat, het is een waardevolle bijdrage voor onze economie, maar ten slotte is daar de huisvrouw mee ge baat, voor wie deze keuken speciaal is ontworpen. De huisvrouw, met wier wensen gelukkig hoe langer hoe meer rekening wordt gehouden en wier ad vies bij monde van haar organisaties hoe langer hoe meer wordt ingewon nen. 1. Zelfstandigen sparen een groter deel van hun Inkomen dan loon- en salaris- trekkcnden. 2. De meeste spaarders hebben spaarmoticven op langere termen, maar in de praktijk kan een groot deel van hen zich niet aan deze voornemens houden. Dat zjjn enkele conclusies uit een tweetal beschouwingen, die drs. Driehuis in het vaktijdschrift Economisch Statistische Berichten heeft gewijd aan de ontwikkeling van het spaarbank-sparen in Nederland. De talloze spaarinstellingen in ons land vormen thans een niet meer weg te denken element in het dagelijks levenspa troon. Het aantal spaarrekeningen blijkt sneller te zijn toegenomen dan de bevol king. Het aantal spaarders met méér dan één rekening neemt toe. Toch wordt er in Nederland nog niet genoeg gespaard, althans niet voldoende om het evenwichts herstel van onze economie te bevorderen. Sparen heeft in Nederland altijd in hoog aanzien gestaan en wordt er nog steeds als een belangrijke deugd beschouwd. Hoewel de spaarbanken aanvankelijk de bedoeling hadden het sparen bij de lage re inkomensgroepen te bevorderen, blijkt de spaarrekening thans een in alle mili eus wijd verbreide vorm van vermogens- bezit te zijn. Nu is sparen ongetwijfeld ook een welkom middel om onze econo mie gezond te houden. Als iedereen al zijn verdiende geld direct weer zou uit geven, ontstaat er overconsumptie. Er zijn dan ook niet voldoende middelen om de investeringen en daarmee de econo mische groei te continueren. Ofschoon het aantal spaarders (velen zelfs met méér dan één rekening) aan zienlijk toeneemt, moet men zich over de vermogenspositie van de gemiddelde spaarder geen overdreven voorstelling maken. Zo bedroeg het gemiddelde spaarsaldo bij de spaarbanken eind 1964 1201,Van de direct opvraagbare De Christelijke Historische Unie hield vrijdagavond in het gebouw „Middel- wijk" een streekbijeenkomst, waarvoor maar zeer weinig belangstelling bestond. Als we het aanwezige forum en enige afgevaardigden buiten Soest, buiten be schouwing laten, dan waren er welge teld 13 personen. Men schijnt in Soest niet veel voor po litiek te voelen. Dat bleek niet alleen hier, doch kort geleden moesten wij dat ook constateren op een door de K.V.P. belegde jongerenavond. Wij moeten echter helaas opmerken, dat de thuisblijvers niet veel gemist heb ben. want er was weinig nieuws onder de zon. De heer Drs. G. Gerritse uit Soest open de de avond met gebed en gaf daarna dc heer H. Kikkert uit Zeist, lid van de Tweede Kamer het woord. Dat was eigenlijk al de eerste teleur stelling, want als spreekster was aan- gekondig Jkvr. Mr. C. W. J. Wttewaal van Stoetwegen, doch deze was verhin derd in verband met de maandag in de Tweede Kamer te behandelen om roepwet. De heer H. Kikkert vertelde in een half uur weinig nieuws. Urgente punten wer den nawelijks of in 't geheel niet aan geroerd. Dat we sedert 1963 drie kabinetten heb ben gehad en dat het kabinet Marijnen gestruikeld is over de omroepwet en op welke wijze het kabinet Cals de laan uit werd gestuurd, dat weten we ook en dat het huidige kabinet Zijlstra niet vallen kan, dat was ook bekend. Dat 't onrustig is de laatste tijd en dat Koekoek daarvan geprofiteerd heeft, dat weet ook iedereen. Volgens de heer Kikkert had de C.H.U. reeds jaren ge leden gewaarschuwd voor de dreigende werkloosheid en maatregelen aanbevo len. Men had eerder moeten tempori seren. De C.H.U. wenst een gezonde po litiek voor het gehele land, gebaseerd op godsdienstige grondslag. STEENH0FFSTR 53 TEL 2842 SOEST Spreker oefende kritiek uit op die par tijen, die al bij voorbaat zeggen, dat zij met die en die partij niet in een ka binet wilden samenwerken. We moeten trachten geordend samen te kunnen leven. Om 8.15 uur begonnen, was de spre ker om 8.45 uur uitgesproken en was eigenlijk de pauze aangebroken, en zou den de aanwezigen gelegenheid krijgen aan ene samengesteld forum vragen te stellen. De hr. Gerritse, blijkbaar zelf voelen de, dat de rede van de heer Kikkert niet aan het doel had beantwoord, gaf een hele lijst van problemen, waarover het kleine aantal aanwezigen vragen kon stellen. Over diverse door hem ge noemde punten had de heer Kikkert weinig of niets gezegd. Voorzitter van het forum was Jhr. Mr. L. E. de Geer van Oudegein, lid Ged. Staten. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd wel door enkele aanwezigen ge bruik gemaakt, maar tot heftige discus sie kwam het niet. 't Is te hopen, dat de paar duizend C.H.U.'ers in Soest een volgende keer van meer belangstelling blijk geven, dan kan zo'n avond veel interessanter worden. spaarrekeningen bij de verschillende spaarbanken, vertoonde een groot deel (48 eind 1964 een tegoed beneden 100,—. De nationale besparingen hebben zich in ons land gedurende de periode 1955-1964 op een nieveau van 20 van het netto nationaal inkomen bewogen. Deskundige menen dat het percentage 22 zou moeten zijn, maar dit niveau werd al leen in 1960 bereikt. Teruggang De laatste jaren is er in de spaarquote van gezinnen als in die van de bedrij ven een opmerkelijke teruggang te be speuren. Oorzaken? Drs. Driehuis meent, dat deze daling samenhangt met de stij ging van ons relatief kostenpeil. Vooral de invloed van de loonontwikkeling heeft zich hier doen gelden. Het werknemers aandeel in het nationaal inkomen is van 1960 tot 1966 gestegen van 67,3 tot 75 °/o. Deze loonstijgingen stimuleerden de con sumptie meer dan het sparen. De beroepssamenstelling van het spaar derskorps blijkt van grote invloed te zijn op de ontwikkeling en het niveau van de jaarlijkse spaaroverschotten. Uit tal van onderzoekingen is gebleken dat zelf standigen een groter deel van hun inko men sparen dan loon- en salaristrek- kenden. Dit valt overigens wel te ver klaren. De loon- en salaristrekkenden missen een belangrijke stimulans tot sparen. De drang tot handhaving en vergroting van de inkomensstroom zal de zelfstandigen er namelijk toe dwingen een deel van de bedrijfsresultaten binnen het eigen be drijf te houden. Daarnaast speelt de gro tere mate van onzekerheid met betrek king tot hun toekomstig inkomen in ver gelijking met werknemers een rol. Het procentuele aandeel der zelfstandigen via de traditonele spaarinstellingen ligt om en nabij de 60 hoewel deze groep maar een betrekkelijk deel van de bevol king vertegenwoordigt. Korter sparen Bij alle spaarbanken blijkt de gemiddel de spaartermijn te dalen. Onder die ge middelde spaartermijn verstaat men het aantal jaren, dat aan de spaarbanken toevertrouwde gelden gemiddeld onder de berusting van de bank blijven. Besparingen op korte termijn nemen toe. In dit geval dient men bijvoorbeeld te denken aan besparingen voor de aan schaf van duurzame consumptiegoederen en vakantie. Bij de traditionele spaarinstellingen is de gemiddelde spaartermijn van 2,44 jaar in 1958 gedaald tot 2,08 jaar in 1965. Een onderzoek van de Nederlandse Stichting voor Statistiek wees uit dat het sparen voor ziekte of oude dag minder urgent wordt. Men spaart meer dan vroeger voor het kopen van een auto, grote inventarisstukken e.d. Voor de va kanties werd zelfs meer gespaard dan voor de huwelijksuitzetToch bleek uit het zelfde onderzoek dat er nog veel mensen zijn in het bijzonder in de lage re welstandsgroepen, die een doel voor ogen hadden dat een lange termijnbe sparing vereiste. Dit was zelfs bij 79 °,'o van de bezitters van een spaarrekening het geval Maar de natuur is dikwijls sterker dan de leer! De voornemens van vele spaarders mogen op een verre toe komst zijn gericht, hun feitelijke gedra gingen zijn hiermee niet in overeen stemming. Talloze spaarders houden zich niet aan hun voornemens en nemen eerder geld op dan zij eigenlijk van plan waren. Concurrentie Ondertussen dingen alle banken naar de gunst van de spaarders. Na 1960 is de concurrentie tussen de onderscheidene instellingen aanzienlijk verscherpt. Het dienstenpakket werd aanzienlijk uitge breid (meer vestigingspunten „Trouw- sparen", reisspaarboekje etc.). Naast deze aspecten van de „non-price- competition" tussen de spaarinstellingen verdient ook de rentevoet als concurren- tie-instrument ook de aandacht. Dit mid del heeft sterk aan belangrijkheid ge wonnen, voor zover het de termijnspaar- vormen betreft. Steeg de vergoede rente op direct opvraagbare rekeningen van 3 in 1958 tot 3,5 0 o in 1966, de rente op termijnspaarrekeningen steeg in de zelfde periode, afhankelijk van de op vraagbaarheid, van 3 V« °'o tot 5,5 °.'o! Vrijdag 20 januari a.s. zal het concert van deze maand in de Oude Kerk plaatsvinden. Uitvoerenden zijn het Chr. Gem. Koor „Cantate Deo" o.l.v. Willem Vogel, can tor-organist van de Nieuwezijds Kapel te Amsterdam. De begeleiding is in handen van het Amsterdams Barok- ensemble. Verder werken mede Nico Tijhuis, orgel; Jan Gijsel, tenor; Rob Visser, hobo; Tiny Vogel en Heieen Evenhuis, blokfluit. Er is een boeiend en afwisselend pro gramma samengesteld, o.a. cantate no. 1331 „Aus der Tiefe ruf ich" van J. S. Bach, de cantate „Lauda Sion Salvato- rem" van Dietrich Buxtehude, verder koor- en orgelwerken van da Palestrina, Vierdanck, Porpora. Aanvang 8.15 uur. Het lijkt ons een goed idee om deze concertreeks nu eens een ensemble „van buiten" te inviteren, ter afwisseling van de goede bekenden. Dit zal echter alleen mogelijk zijn, indien het concertbezoek zulke, met enige kosten gepaard gaande, uitnodigingen rechtvaardigd. We hopen dan ook, voor de organisatoren, dat de Amsterdamse gasten weinig onbezette plaatsen tegenover zich zullen vinden.' Ajje 't ming vraogt mok zeige, da'k bar meeleefde mit de minse in Aomers- foort, die een aller- aordigste poes hadde mit meraokelse kteu- re. Een soort lapjes kat, al droogtie ne- tuurluk gin echte klere, lvlaor zo noe- me zullie die regeboog-poeze noeng een- maol, dus waorom zou ik dat nie doen. Die minse hielde veul van die poes en de kingders speulde vaok mit ut bees, dat dat allegaor best vong. De heule dag niks doen is ok niks, ik zie ut daogeluks an Kneliao. Op zekere dag kiekt een van de kingders uut ut raam en wat zagtie? De poes lag op straot, overreje deur een otomebiel. Helaos was ut nie bie een paor ge kneusde haore ebleve, waant ut katje was heulegaor dood. Meraokelse tenele netuurluk ten huuze van de femilie. waant ut poesje was één van hen. Zullie hadde aaltied zukke mearokelse spelle tjes mit ut beest edaon, zullie hadde d'r aaltied zoveul plezier an beleef, dat zul lie beslote om ut een bietje een waor- dugge begraovenis te geve. D'r wier een kissie in mekaor etimmerd, één van de kingders maokte een merao- kels mooi kransie en toen kon de plech tigheid bie wieze van spreke beginne. Maor Aomersfoort is Soest nie en daor hebbe laang nie alle huuze een eige tuuntje of een lappie grongd, zullie kon- de ut katje dus narreges kwiet. En daor- om beslote zullie ut maor te prebere bie een femilielid in Soest, daor was toch ruumte zat. Ok de minse in Soest waore zeer be gaan mit ut overlieje van ut poesje en zullie stelde graog een stukkie grongd beschikbaor om een graffie te delleve. Dat beurde, ut katje werd in z'n laotste rustplaots eleid en daormee was een goeje huusvriend de leste eer beweze. Nog diep onger de indruk kwaome de minse weer in Aomersfoort an. Zullie zouwe ut veurtaon zongder de anwezugheid van ut lieve poezebeesie motte doen of d'r zou een nieuw vriendje an eschaft motte worde. Maor dat bleek laoter toch nie nodug te weze, waant toen zullie tuuskwaome, wie zatter veur de veurdeur klaogeluk te miauwe? Jao juust, ut katje van de femilie. En toen pas binne zullie tot de ontdekking ekom- me, dat zullie een verkeerd katje be- graove hadde, datter presies op leek. Ondanks de begraovenis van effe eleeje, waster netuurluk meteen mearokelse schik bie alle minse. Zullie vergaote alle ellende en knuffelde d'rluu eige katje en aoiden ut us een keertje ekstrao over z'n koppie. Ut poesje vond dat allegaor best, die wou best een keertje verwend worde. Al wist ut beest nie, waor ie ut an verdiend had! Van Goyenlaan 156, teL 5897. Op de Eng: Hoofdagent B. Snijders heeft zaterdag middag in hotel De Gouden Ploeg voor de tweede keer een verkeersles ge leid, die de directeur va de chemische industrie „Proear", de heer A. v. d. Dijssel, voor zijn personeelsleden had georganiseerd. Uit de opmerking van één van de aan wezigen: „Je mag haast wel een H.B.S.- diploma hebben om het allemaal te kunnen begrijpen" tekent misschien nog wel het beste het belang van een gede gen kennis van de nieuwe verkeersre gels, die sinds 1 januari j.1. van toe passing zijn. De heer Snijders, die de veranderingen in de verkeerswetgeving behandelde, vertelde hierover op smeuïge wijze en haalde voorbeelden aan uit de praktijk. Hij begon met erop te wijzen, dat een goede kennis van de verkeersregels noodzakelijk is, want binnenkort be staat de mogelijkheid, dat de rechter de bevoegdheid krijgt om als straf het vol gen van verkeerslessen op te leggen. De heer Snijders stond uitvoerig stil bij de belangrijkste veranderingen, zoals het gebruiken van de clignoteur bij inha len. Voortaan hoeft men, als men in een file rijdt, niet meer de afstand te bewaren, die normaal vereist wordt. Dit om de vlotheid van het verkeer te dienen. De meeste aandacht kreeg nog wel de bepaling over de maatregelen, die men moet treffen als men betrokken raakt bij een aanrijding zonder lichamelijk letsel, waarbij de schade niet meer be draagt dan 1.000 gulden. De heer Snij ders wees erop, dat het in deze zéér belangrijk is als men over getuigen kan beschikken. Hij drong erop aan, om zelf ook als getuige op te treden als dat nodig mocht blijken te zijn, „want een volgend keer kan u iets overkomen en dan vindt u het ook niet leuk als er niemand getuigen wil". Hij noemde acht gevallen, waarin de politie in ieder ge val proces-verbaal oDmaakt. Belangrijk is het ook te weten, dat de politie in de regel wel zal komen als men haar waarschuwt, ook al betreft het dan een aanrijding waarbii de scha de lager is dan 1.000 gulden In de ste den hoeft men er echter niet op te re kenen, dat de politie dan verschijnt, want daar kamüt men nog steeds met een groot gebrek aan personeel. Tot slot behandelde de heer Snijders de wijzigingen in verband met wacht- en stopverboden. Het was een leerzame en geanimeerde middag, die de personeels leden van „Proear" heel wat kennis omtrent de nieuwe verkeersregels bij gebracht heeft. En dat was juist de be doeling van directeur A. v. d. Dijssel, die deze middag ondanks de bra^d, die het bedrijf eind vorig jaar trof. niet wilde laten vervallen. Een besluit, dat door velen gewaardeerd werd.

Soester Courant | 1967 | | pagina 5