Wat doe ik voor de kost SIMON DE WIT (D-markt 179 229 119 49 69 59 i\tje ti 4 59 3 100 8 89 SIMON DE WIT Wortel- Bietjes Feestkoning aan de Nijl Gekookte worst Tomatenpuree AU -Pudding Pils of Oud Bruin Knakworsten D00RSMEREN GARAGE BOSBOOM (D-Pudding- Telefoonnummer ziekenauto 5980 r* Simon de Wit gaat door met EXTRA LAGE VIEESPRSJZEN. Engelse drop Nylons Macaroni saus (D-Huis- houd jam; Rijst Ml (^-Groente soep Frites Scherpe selectie voor treinmachinisten nodig door grote verantwoording in onze collectie BRILMONTUREN Fa. D. F. VOIGT J.B.T.B. afdeling Soest hield zaterdag bingo-avond Na 173 maanden weer een Klaar terwijl u wacht BEVEROL SMEERSTATION GRAMSPAK 250 gïarn SCHOUDERKARBONADE 500 gram RSBKARBONADE 500 gram HAASCARBONADE 500 gram GELDERSE 150 gram van 74 voor 3 BLIKJES m dubbel geconcentreerd ZAKJES diverse smaken PULLEN OF 4 FLESJES per pot met IJCO 1/2 kilo I 1/2 kilo MAGERE 453-gramsblik nu slechts Er Is een aantal beroepen waarvoor het aanbod van arbeidskrachten groot ge noeg is om het aantal posten dat ieder jaar vrij komt, te bezetten en waarin toch een personeelstekort heerst. Eén van deze beroepen is dat van treinma chinist en de oorzaak van het tekort moet worden gezocht voor dit beroep in de zeer strenge eisen, die de Nederland se Spoorwegen terecht stelt aan de sol licitanten. En aan hen niet alleen, want iedere in dienst zijnde machinist wordt regel matig gekeurd op zijn geschiktheid. Dit is niet zo verwonderlijk, want een treinmachinist van een personentrein heeft de verantwoording voor veelal honderden mensenlevens en die van een goederentrein rijdt vaak met een waar de aan materialen van honderdduizen den guldens. Het percentage machinis ten dat tot hun 65ste jaar treinen be stuurt, is zeer gering. Het beroep van treinmachinist eist in alle gevallen een zeer sterke concentra tie gedurende de gehele reis en dat elke keer weer. Helemaal alleen zitten of staan zij in de bestuurderscabine en van hen hangt de veiligheid bij over wegen, het binnenlopen van stations, bij wissels en op nog veel meer punten af. De N.S. heeft op het gebied van de veiligheid een zeer goede reputatie in de hele wereld en wil deze uiteraard behouden. Werkterrein naar keuze De N.S. heeft ons land verdeeld in een Is er zeker een naar uw keus. Bureem Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier De afdeling Soest van de Jonge Boe ren- en Tuinders Bond hield zaterdag avond in hotel „De Gouden Ploeg" een bingo-avond, waarvoor grote belangstel ling bestond. De bijeenkomst werd ge opend door voorzitter G. Hilhorst, die de talrijke aanwezigen welkom heette en meedeelde, dat bestuurslid Ad v. d. Breemer de functie van secretaris tij delijk zal waarnemen. Secretaris N. A. \V. van Logtenstein had deze functie ter beschikking gesteld, omdat hij het te druk heeft met het secretariaat van de Kring. De heer Hilhorst verwelkomde met na me de heer P. Hagen, die als leider van de J.B.T.B.-toneelgroep optreedt, en de toneelspeelsters. De afdeling zal dit jaar weer meedoen aan de Culturele wedstrijd van de Kring, die in Achter veld gehouden wordt. Vorig jaar nam men voor het eerst deel. De heer Hil horst wees erop, dat het niet gemakke lijk is om tot goede prestaties te komen en zei, dat er vele oefenavonden voor nodig zijn om dit te bereiken. Het to neelstuk, dat over veertien dagen in Achterveld opgevoerd zal worden, werd later op de avond ten tonele gebracht en oogstte veel succes, mede door de voortreffelijke vertolking. Spreker was blij, een dergelijke avond te hebben kunnen organiseren, omdat avonden als deze het contact tussen de leden onderling niet alleen bewaren, maar ook verstevigen. Hij gaf vervol gens het woord aan de heer A. v. d. Breemer, die sprak over de val van het kabinet-Cals. Hij wees erop, dat de fi- nancieel-economische politiek van het kabinet-Cals het grote struikelblok is geweest. De negatieve resultaten van dit kabinet zijn volgens de heer v. d. Breemer al aan het licht gekomen: de gedaalde werkgelegenheid, die hij angst wekkend noemde. Hij zei, dat men ge lukkig moest zijn met de heer Schmel- zer, die de moed heeft gehad om het programma van het kabinet-Cals te kritiseren, welke kritiek door het groot ste deel van de Kamerleden werd over genomen en die uiteindelijk leidde tot de val van het kabinet. Volgens spreker is dit een verantwoorde stap van de heer Schmelzer geweest, want het financieel-economisch beleid is nog steeds het belangrijkst in de landspolitiek. Het zittende kabinet van premier Zijlstra moet nu proberen de fouten van het vorige kabinet te her stellen. Of het hierin zal slagen, is nu nog niet te constateren; dit zal op lan gere termijn pas blijken. Hij stelde, dat het kabinet-Cals wel deed alsof het ver vooruitkeek, en hij twijfelde er ook niet aan, dat dit in derdaad zo was, maar volgens de heer v. d. Breemer verloor het toch teveel het heden uit het oog. De Partij van de Arbeid vond hij een partij, die erop uit is om alleen een bepaalde groepering in ons land in een gunstig klimaat te brengen. Met de wens. dat het huidige interim-kabinet een betere koers zal volgen als het kabinet-Cals besloot hij deze causerie. Het lid C. Wantenaar hield vervolgens het traditionele drie minuten-praatje, waarin hij vertelde over een excursie, die hij met de school naar Friesland had gemaakt teneinde praktijkervaring op te doen. Daarna begon het eigenlijke bingo-spel, dat geleid werd door bingo- master Ad v. d. Breemer, die zich hier in een ware grootmeester toonde. Onder grote spanning werden de spel letjes gespeeld. Er waren fraaie prijzen beschikbaar. Na afloop van het geslaagde spel, hul digde voorzitter Hilhorst de topscorer bij het voetballen in 1966, Arie Wagner. Hij kreeg een presentje aangeboden. Daarna bleef men nog geruime tijd ge zellig bijeen in de grote zaal van „De Gouden Ploeg", waar gedanst werd op muziek van grammofoonplaten. Al met al een zeer geslaagde avond. aantal districten met een depotplaats als middelpunt. Een machinist wordt gestationeerd bij een bepaald depot (bij zijn aanstelling wordt rekening gehou den met zijn wensen in welke streek hij wil werken) en hij rijdt treinen op de baanvakken, die tot het gebied van dat depot behoren. Deze baanvakken dient hij beter te ken nen dan de binnenzak van zijn colbert of uniformjasje. Alvorens hij op een bepaald baanvak mag gaan rijden, wor den hem eerst op papier en later in de praktijk met meerijden alle eigenaar digheden en kenmerkende punten, zoals seinen, wissels, stations en overwegen geleerd. In het algemeen kan worden gesteld, dat hoe langer de machinist in dienst is bij de N.S. en bij hoe meer depots hij heeft gewerkt, dat het gebied waar in hij mag rijden groter wordt. Zo zijn er enkele machinisten van de ongeveer 2500, die in geheel Nederland mogen rijden. Op internationale treinen worden de machinisten bij de grensstations af gelost. Onregelmatige diensten De diensttijden van een treinmachinist zijn onderhevig aan vrij veel wisseling. Precies op de tijden van de dienstrege ling moet worden gewerkt, 's nachts met de goederentreinen en overdag met de personentreinen. Het continubedrijf, dat de N.V. vormt, moet doorgaan en wanneer dat nodig is moet een machi nist dus ook des nachts en in de week ends werken. Voor deze onregelmatige diensten worden toeslagen gegeven, die het voor velen aantrekkelijk maken om juist in deze diensten te rijden. Als vooropleiding is een diploma van de l.t.s. in de vakken machinebankwer ker, elektrotechniek of automonteur het meest gewenst, alsmede het V.E.V.-diplo- ma sterkstroom. De leeftijd waarin de maatschappij nieuwe machinisten aan neemt ligt tussen de 20 en 35 jaar. De medische keuring is bijzonder streng. Niet alleen mag een machinist geen en kele handicap hebben, ook zijn algehele constitutie dient in orde te zijn. Veel aandacht wordt geschonken aan zijn ogen en brildragers worden in dit be roep niet toegelaten. Geen paniek! Het psychologisch onderzoek, dat ieder personeelslid van de N.V. vóór de in diensttreding dient te ondergaan is ook zeer streng. Hierbij wordt de nadruk gelegd op een goed concentratievermo gen het niet in paniek raken in plotse linge schrik-omstandigheden. Dit is vooral van belang, omdat de treinma chinist alleen in zijn cabine zit en tij dens zijn diensttijd op niemand zijn psychische spanningen kan afreageren. Daarom vormen de machinisten ook nog altijd een zeer aparte groep in het spoorwegpersoneel en onderling wisse len zij na een reis of tijdens een peuze vaak hun belevenissen uit. Degenen die aan de keuringseisen heb ben voldaan, komen in de theoretische machinistenopleiding in Utrecht, die aanvangt zodra er 10 12 kandidaten zijn. Wanneer men in dienst komt vóór dat een opleiding begint, kan men tot die tijd reeds kennis gaan maken met het werk op het depot, dat men heeft uitgekozen. Aan de depotkeuze kan de N.S. vrijwel altijd voldoen, omdat op bijna ieder depot een personeelstekort heerst. Cursussen Na deze eerste opleiding, die zes maan den duurt en waarbij men per week twee dagen theorie- en drie dagen praktijklessen krijgt, kom je als aspi rant-machinist bij de rangeerdienst. Het is wettelijk voorgeschreven, dat men minstens 25 maanden bij de rangeer dienst moet werken. Daarna kan een tweede cursus worden gevolgd, die op leidt voor de diesel-elektrische tractie van de goederentreinen. Pas als het examen heirvoor me. goed gevolg is af gelegd en enkele examens zijn gedaan voor de beheersing van de baanvakken in het depot-gebied, komt de machinist op de vrije baan. Onder de eigenaar digheden van elk baanvak is één van de belangrijkste punten wel het binnen lopen op de stations, omdat het bij gro tere vaak op verscheidene manieren mogelijk is om langs het zelfde perron te komen. De derde N.S.-cursus is voor de elek trische tractie en hoewel er ook wel en kele goederentreinen rijden met elek trische traktie, is deze cursus geheel gericht op de opleiding van machinisten voor de personenvervoertreinen. Overi gens houden de eerste en tweede cursus een werkelijke promotiekans in voor de geslaagden en is de derde cursus meer te beschouwen als een voortgezette op leiding. Promotiekansen Voor de allerbeste treinmachinisten be staat nog de mogelijkheid tractie-op- zichter op een depot te worden, waar voor nog een tweejarige cursus bestaat. Om tractie-opzichter te worden is het nodig al enkele tientallen jaren erva ring te hebben als treinmachinist, om dat hij bij de opleiding van jonge ma chinisten in de praktijk een belangrijke rol speelt. Tot slot van de carrière is het voor enkelen nog mogelijk om het tot depotchef te brengen. De michinis- ten zijn bij de N.S. niet in rangen in gedeeld, maar naar taakgroepen als rangeerders, goederentreinmachinisten en personentreinmachinisten. Het salaris van een machinist begint op een normaal niveau van mensen met een opleiding l.t.s. maar later kan het belangrijk hoger worden. Een belang rijk punt bij het salarispeil vormen de toeslagen die gemiddeld 10 20 °/o van het maandsalaris bedragen. Uiteraard is er een vastgesteld aantal uren dat een machinist per week mag maken, maar dit kan variëren per dag. Een trein die bijvoorbeeld van Amersfoort naar Zwol le rijdt kan niet zomaar midden op de Veluwe stoppen omdat de machinist daar ergens toevallig precies zijn aantal uren van die dag haalt Geïnteresseerden in dit beroep, dat zeer veel afwisseling biedt, raden wij aan hierover contact op te nemen met de afdeling personeelszaken van de Neder landse Spoorwegen te Utrecht, of een van de gewestelijke arbeidsbureaus. Egypte begon een nieuw hoofdstuk in zijn geschiedenis toen koning Faroek het land uitgegooid werd. Het is een beetje curieus dat president Nasser nu een dergelijke afgezette figuur in volle glorie in Cairo heeft toegelaten. Dat is ex-koning Saoed van Saoedi- Arabië die sinds de kerstdagen drie verdiepingen van het Hilton hotel in Caïro heeft gehuurd voor zichzelf, der tig volwassen zonen, vier wettige vrou wen, een leger concubines, haremperso- neel, lijfwachten, koks en zijn persoon lijke proever die moet nagaan of de grote heer niet vergiftigd wordt aan tafel. De rekening van het hotel wordt op zo'n half miljoen gulden per maand geschat, wat Saoed overigens geen zor gen kan bereiden, want hij heeft geld genoeg. Het is thans ramadan, de mohamme daanse vastenmaand, en het gezelschap moet zich wat kalm houden, maar on getwijfeld zal het in en om het Hilton- hotel feestelijk toegaan zodra dit weer kan, half deze maand. Tenslotte staan Saoeds zonen bekend om hun strijdbare houding aan de speeltafel en aan de bar, hoewel ze menigmaal zijn gesigna leerd als verliezers jegens de charmes van fraaie vrouwen. Politiek Nu is het wel wonderlijk dat dit fuif- lustig gezelschap Caïro heeft uitgekozen als verblijfplaats, want na Faroeks ver dwijnen is nogal radicaal de bezem door de stad gehaald. Nachtclubs, speel holen en dat soort uitspanningen zijn gesloten op enkele na waar de danse ressen om gevangenisstraffen te voor komen uiterst ingetogen werken. En zelfs voor de met maagzweren en an dere gevolgen van overdadig tafelen behepte ex-vorst is er niets eens een beroemd ziekenhuis in de buurt. Nasser is over zijn walging om een der gelijk figuur in het land te halen heen gestapt en Saoed over zijn walging over een dergelijk saaie hoofdstad, om dege lijke politieke redenen. Zodra de ramadan is afgelopen zal Sa oed zijn stem laten klinken over radio- Cairo om zijn vroegere volk te vertel len dat het huidige bewind niet deugt. De koning die als een absolute vorst regeerde, zweert nu bij het Arabisch socialisme merk Nasser en papt aan Geen langdurige wachttijd daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel. Eerste klas smeermiddelen. Blrkstraat 105 - Soest - Telef. 3256 met lieden als El Shukairy, de leider van het Palestijns bevrijdingsfront, de voorman van de beweging die koning Hoessein van Jordanië liefst om zeep zou brengen. Zelfs de eerste vrouw van Saoed, indertijd door Nasser beschul digd dat ze een moordenaar had ge huurd om hem door te steken, is nu een en al vriendschap voor Egypte. De tegenhanger Zijn broer Feisal stootte Saoed van de troon, waarop deze vrijwel niets anders overbleef dan zich overgeven aan de hopeloze taak om de rijke olie-inkoms ten in zijn huisgezin op te maken, waarin hij weliswaar niet slaagde al kan niet ontkend worden dat men wel zijn best deed. Feisals regiem is althans begonnen de Arabieren te laten profiteren van de rijkdom van hun olieland en hij poogt een moderniseringsproces zo snel moge lijk te laten verlopen. Daarenboven is hij de voornaamste tegenstander van Nasser, wiens pogingen om de eerste viool te spelen in de Arabische wereld hij niet zonder talent doorkruist, onder meer in Jemen. Om deze vijand te bestrijden heeft Nas ser ook Saoed binnengehaald: een ge heim wapen overigens dat ook zijn nadelige aspecten heeft. Het kan onge twijfeld in menige kring van Arabische progressieven weinig bewondering wek ken dat Nasser en Saoed nu opeens twee handen op één buik lijken te zijn geworden. UUHKOOL 1/2 kilo ONDERSTAANDE AANBIEDINGEN GELDEN ALLEEN IN ONZE ORIGINELE per 250 gram g NAADLOZE per paar M GESNEDEN per flesje 5 diverse smaken hels heli droogkokende korrel 1/2 kilo per blik voorgebakken diepvries 1/2 kilo HET UNIEKE SPAARSYSTEEM 2 VAN SIMON DE WIT OP DE T.V. OPj donderdag 19 jan- uari op Nederland 1 na het nieuws van 20.00 uur! Bij elke gulden aan boodschappen kunt u een spaarzegel a 10 cent kopen. Voor een vol spaarboekje (500 zegels) ontvangt u prompt 60 gulden terug, dus een TIENTJE TOE. Isflf ÏjSjScScSjS.SjS ïslsi :Is|sls|s|s|s|s isfsf ;|sfs|sfsfs|s|s GESCHRAPTE Deze aanbiedingen zijn geldig t.'m woensdag 25 jan. a.s. flAO peterselie GEKOOKTE met ui

Soester Courant | 1967 | | pagina 6