De bijna 70-jarige muziekvereniging Patiëntia Vincit Omnia" groeit weer Soest toen - Soest nu KIESINGERS BALANCEERKUNST V.V.V.-nieuws Het oog gericht op een arrestatie KOELE ONTVANGST VOOR JOHNSON Telefoonnummer ziekenauto 5980 Vrijdag 20 januari 1967 46e jaargang uo. 6 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redaetie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Sluiting spoorwegovergang V) Grootste zorg: Tekort aan instrumenten Er is f 50.000.nodig Lectuur voor Roode Kruis Hardnekkige brand in vuilnisstortplaats Brandweer kwam woensdag tweemaal in aktie SOESTER(f)ÖURANT Abonn. p. kwart, 3,—», per post 3,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Bonn en Parijs gaan het nog eens pro beren wat inhoud te geven aan het be faamde Duits-Franse vriendschapsver drag. dat weliswaar indertijd met roe rende plechtigheden werd gesloten, maar toch een inhoudloos geval is gebleven. Volgens de Fransen door Duitse schuld. Met andere woorden: als Erhard maar wat meer de koers van De Gaulle ge volgd had, dan was dat beter geweest. Inderdaad zou De Gaulle dan minzamer zijn geweest jegens de Duitsers, maar of de Bondsrepubliek er beter van gewor den zou zijn is een andere zaak Kiesinger is daarom bepaald niet als een boeteling naar Parijs gegaan. Maar de nieuwe grote Bonner coalitie heeft voor al op buitenlands gebied andere doelstel lingen dan Erhards team en die nieuwe oogmerken komen aardig overeen met De Gaulles activiteiten van de laatste tijd. Bonn poogt zachtjes weer tot nor male ook diplomatieke relaties te geraken met Oost-Europa, al zijn daar de reacties tot dusver niet zeer hoop gevend. En De Gaulle zelf is een ijverig contactzoeker met de Sowjet-Unie en de andere landen van het Moskouse blok. Logisch dat de nieuwe kanselier en de Franse president in dit opzicht met el kaar konden praten. Het bleek ook het voornaamste onderwerp. Andere belang rijke zaken, zoals de Britse avances je gens de Euromarkt, kwamen wel ter sprake, maar dan slechts oppervlakkig. De droom De filosofie van De Gaulle is weliswaar niet tot in details duidelijk maar in grote trekken voorziet hij dat Europa aan weerszijden van het ijzeren gordijn dus danig het onderling contact intensiveert dat het daarbij ontdekt, dat datgene wat men als Europeanen gemeen heeft, van meer belang is dan wat men voor ver schillen heeft in politiek systeem. Na een ontspanning een samenwerking van alle volken van het oude continent, zoals hij tegenwoordig zegt, de voor de Russen nogal aanstootgevende Oeralgrens maar vergetend. Nu de Duitsers zijn intussen ook wel tot de conclusie gekomen dat als het ooit nog eens moet komen tot een hereni ging van Bondsrepubliek en D.D.R. dit slechts kan langs de weg van overtui ging en onderhandeling en zeker niet door een poging dit van de Russen af te dreigen. In zoverre kunnen ze dus best meegaan met de Franse president Van De Gaulle is ook bekend dat hij dat oude continent weer wil zien opbloeien als een zelfstandige nieuwe macht, die niet op de V.S. steunt en zeker niet aan de hand van Washington loopt. De mi litaire macht van de V.S. zou ook niet nodig zijn nu er geen sprake meer is van dreiging uit het oosten. De werkelijkheid De regering in Bonn ziet dat wellicht iets realistischer, althans voorzichtiger. Het tweede busconcert ligt weer achter ons. Het was een fijne avond en de nieuwe regeling "oor het busvervoer voldeed goed. Hulde aan de organisa tie. In april volgt het derde en laatste concert. We zijn al begonnen met de samen stelling van een nieuwe lijst van lief hebbers voor het volgende seizoen. Het ligt namelijk in onze bedoeling om na het laatste concert meteen de gege vens. wat betreft voorkeur voor zit plaatsen in de zaal, voor te leggen aan de stichting U.S.O. Op deze wijze hopen wij weer te kunnen voldoen aan de persoonlijke wensen van onze abon nees. Dus, is het uw plan volgend seizoen weer mee te doen, geeft u zich dan nu reeds zoveel mogelijk op. Voor de „vakantie-in-eigen-land-vier- ders" kwam gezellig materiaal binnen. Een overzichtelijke logies- en kampeer- gids voor Drenthe 1967, waarin opge nomen hotels, kampeerterreinen, bun galowcentra, kamphuizen, conferentie oorden, jeugdherbergen en adressen der V.V.V.'s. We kunnen u ook weer helpen aan de plattegrond van Amersfoort, die uit verkocht was. Het is een mooie, over zichtelijke plattegrond in kleur en een praktisch bezit voor wie geregeld in deze naburige stad moet zijn. Nog een mededeling voor degenen, die de contact-avonden in Baarn in Astoria hebben bijgewoond in verband met de kursus Spreekvaardigheid en Spreken in het openbaar. Deze avonden werden doorgaans op maandagavond gehouden, doch de e.v. bijeenkomst zal ditmaal op dinsdag 24 januari gehouden worden met het oog op werkzaamheden in Astoria. Men kan daar volgende week niet op maan dag terecht. Dus de Soester deelnemers worden op dinsdagavond, 20 u., aldaar verwacht. Dit geldt uitsluitend voor dinsdag 24 januari. Aanvang 20 uur. Voor de volgende bijeenkomsten blijft de maandagavond gehandhaafd. Aan belanghebbenden wordt medege deeld, dat de spoorwegovergang aan het einde van de Stadhouderslaan, bij de Torenlaan in Baarn, voor alle ver keer gesloten zal zijn van zondag avond 11 uur tot maandagmorgen 7 uur. Legers en wapens zijn er tegenwoordig minder om te vechten dan wel als be scherming tegen politieke chantage. De verwachting dat een militair zwak West- Europa op gelijke voet zaken kan doen met een sterke macht als de Sowjet- Unie, eist meer geloof dan men in Bonn kan opbrengen. En zeker zal het team van Kiesinger en Brandt het grote Duitse probleem niet zonder de V.S. willen be handelen. Vertrouwen op Parijs alleen is des te onaantrekkelijker, omdat daar één bril jante maar 77-jarige man de dienst uit maakt, zonder dat er een opvolger aan de kim doemt die ook maar een fractie van het persoonlijk gezag heeft dat aan De Gaulle zoveel mogelijk maakt. Van een stukken mindere opvolger kan men ook amper verwachten dat hij de grote visies van De Gaulle kan evenaren en verwerkelijken. Erhard heeft door de Londens-Wash- ingtonse lijn te gaan de verhouding tot Parijs bedorven. Kiesinger kan wel op betere voet met Parijs willen komen, maar hij kan daarvoor toch de verhou ding tot Engeland en de V.S. niet opof feren. Zijn poging om met alle drie op goede voet te staan, zal echter slechts door een wonder kunnen lukken. Het bestuur van de Muziekvereniging „Patiëntia Vincit Omnia" hield een persconferentie, waarbij de voorzitter de heer Jaarsveld, niet alleen een P.V.O. in 1966 had verricht, maar te- P.V.O. in 1966 had vericht, maar te vens enige interessante mededelingen deed. P.V.O. trad in 1966 21 maal naar bui ten op voor het geven van serenades, marsen, concerten enz. Voor het bestuur echter zo belangrijk en verheugend is, dat de vorming van een jeugdorkest zo'n geweldig succes is geworden. Men moest zelfs de aanmeldingen stop zetten, omdat er niet meer instru menten beschikbaar waren. Reeds maanden oefenen ongeveer 30 jongens en meisjes in groepsverband, onder deskundige leiding. De directeur van de Amersfoortse Mu ziekschool noemde deze jeugdige be langstelling een unicum, daar dit el ders veel moeilijker gaat. De heer Jaarsveld acht het mogelijk om 100 jeudige muzikanten bijeen te brengen. Het grote knelpunt echter is het in strumentarium, niet alleen voor de jeugd, maar ook voor P.V.O. zelf. Het is onmogelijk om met instrumen ten, die 50 jaar en ouder zijn, goede muziek te maken. Dringend heeft P.V.O. nieuwe instru menten nodig en daarom wordt 'n ak- tie op touw gezet om te trachten aan de benodigde gelden te komen. P.V.O. bestaat 5 januari 1968 zeventig jaar en het is de opzet om op die datum 25.000,bij elkaar te hebben, om P.V.O. van nieuwe instrumenten Het pand aan de Van Weedestraat tegenover de F. C. Kuypers in boekhandel en drukkerij Smit waren gevestigd en waar het de Soester Courant verscheen. aat in 1921, waar- erste nummer van Het jeugdorkest van P.V.O.. dat zich tegelijk met P.V.O., op 17 februari in „De Rank" en op 4 maart in het St. Josephgebouw zal presenteren. te voorzien en als dit gelukt ligt het in het voornemen de aktie voort te zetten voor het jeugdorkest, waar voor ook ƒ25.000,nodig is. Het grote orkest wil men, door gevor derde jeugdleden over te hevelen, uit breiden tot 50 leden en die mogelijk heid zit er beslist in. Hierbij komt nog het euvel van nieu we uniformen, maar het bestuur laat zich niet afschrikken en hoopt, nee re kent op de medewerking van de Soes ter bevolking. Voor het jeugdorkest, dat zich in de komende maanden zal presenteren, zijn dames van P.V.O.-leden doende met eenvoudige middelen, leuke uniformen te vervaardigen. Met de slagzin „Soest laat zich horen" wordt 1967 ingezet om aan nieuwe in strumenten te komen. Behalve een voortgezette donateursactie, zal in mei een huis-aan-huïs-inzamelïng worden gehouden onder het motto „iedere in woner een gulden" en dat is toch niet te veel gevraagd Wat is een gemeente zonder een mu ziekvereniging en iedere inwoner zal daarom zeker voor een keer voor dit mooie doel willen offeren. Eén gulden is als minimum gedacht maar meer is natuurlijk van harte welkom. Laten we ook ditmaal afspreken „de sterken voor de zwakken". Stel het aktieve bestuur van P.V.O. niet teleur. Laten we het corps bij het 70-jarig bestaan het mooie cadeau, een nieuw instrumentarium, aanbieden. P.V.O. zal u dankbaar zijn en wij kun nen dan met genoegen en trots naar onze vernieuwde oude harmonie kij ken en luisteren. Hetzelfde pand in 1967. In het lectuprhuisje van het Roode Kruis, staande naast het gemeentehuis, werden in 1966 gedeponeerd 6532 kg tijdschriften en 559 boeken. In 1965 waren deze aantallen resp. 5577 en 563 en in 1964 5273 en 1174 Met het resultaat van 1966 staat de gemeente Soest op de vijftiende plaats op de lijst van alle gemeenten in het land, in welke gemeenten een lektuur- huisje is geplaatst. De vrijwillige brandweer moest woens dag twee keer in het geweer komen. De eerste was dat 's morgens voor een autobrand aan de Koninginnelaan, de tweede keer 's avonds voor een hard nekkige brand in de vuilnisstortplaats op de hoek Kolonieweg-Veld weg, op de plaats waar het vorig jaar het huisje „Dijk en Dal" is afgebroken. Sindsdien is die plaats veranderd in 'n afzichtelijke vuilnishoop. De vroegere afgraving is echter nog lang niet vol gestort. zodat deze aanblik nog wel enige tijd zal blijven bestaan en de brandweer er een derde „vaste" klant bijkrijgt, na de afgravingen aan de Molenstraat, achter de Vika-kaasfa- briek, en aan de Beukenlaan. Zowel 's morgens als 's middags rukte de brandweer uit met een nevelspuit. Ze was 's avonds om kwart over acht gewaarschuwd door de familie B„ die het huis bewoont, dat aan de afgraving grenst. Ze hadden veel last van de dikke stinkende rook, die door de wind juist in de richting van hun huis werd geblazen. Bovendien bestond er gevaar, dat het vuur een bij de woning staande schuur zou bereiken. De brandweer maakte gebruik van 4 hogedrukstralen. Ze spoot duizenden li ters water op het vuur, dat, nadat het geblust was, hardnekkig bleef smeulen. Tot half elf zijn de brandweerlieden in touw geweest, daarna was het mees te leed wel geleden en rukten ze in. De situatie in Indonesië is momenteel, althans wat het politieke terrein be treft, niet geheel duidelijk. Wel dui delijk is echter, dat president Soekar- no het steeds moeilijker begint te krij gen, nu de groep, die zijn aftreden eist, groeiende is. Deze ontwikkeling in de politiek van het Indonesië van nu was een jaar geleden niet voor mogelijk gehouden. Nu wordt de man, die men toen be jubelde, het leven zuur gemaakt. Het onafhankelijke blad Merdeka heeft nu gemeld, dat president Soekarno er verslagen uitzag en verbleekte, toen hij het bericht had gehoord van de arrestatie van de voormalige legerge neraal Soepardjo, één van de leiders van de mislukte staatsgreep van okto ber 1965. Het blad meent, dat het aanvullend verslag van Soekarno over de staats greeppoging aan het volkscongres, dat twee dagen voor de arrestatie van Soepardjo verscheen, er heel anders zou hebben uitgezien als Soekarno van deze arrestatie geweten had. Intussen is nog steeds niet duidelijk, welke rol Soekarno in de mislukte staatsgreep heeft gespeeld. Tijdens de processen tegen de verdachten hebben zij er meer dan eens geen twijfel over laten bestaan, dat Soekarno tenminste ergens van wist, maar de president heeft deze beschuldigingen steeds naast zich neergelegd. Desondanks gelooft een niet te veronachtzamen deel van de bevolking z'n leider niet zo erg. Ze schuiven hem bovendien andere g - breken in de schoenen. Zo zou hij het land de laatste jaren in een steeds verslechterende politieke situatie ge bracht hebben. Al deze factoren hebben er toe bijge dragen, dat Soekarno het vandaag de dag niet gemakkelijk heeft zich staan de te houden, hoewel televisiebeelden en foto's van een breed lachende en schijnbaar opgewekte president anders zouden doen vermoeden. De president wil zich voor het oog van de wereld kennelijk nog voordoen als de sterke man, die hij op papier nog wel is, maar in de praktijk niet meer, blijkens de eisen van zijn te genstanders. Het is helemaal niet verwonderlijk, dat Soekarno de schrik om het hart sloeg toen hij van de arrestatie van Soepardjo hoorde. Immers, in recente processen tegen leiders van de staats greep hebben verscheidene getuigen beweerd. dat Soekorno Soepardjo toentertijd op de schouders sloeg en zei „Goed, zeer goed", toen deze hem vertelde van het afzetten en het do den van de zes generaals op de dag van de staatsgreep. Deze verklaringen kunnen Soekarno wel eens slapeloze nachten bezorgen. En van een president mag men toch op z'n minst verlangen, dat hii uitge slapen is KANTMAN. Het Amerikaanse parlement heeft John- sons State of the Union-boodschap een kruising van troonrede en regerings verklaring nogal koel ontvangen. En dat niet alleen maar omdat de presi dent enige belastingverhogingen in het vooruitzicht stelde, die zijn nu eenmaal geen burger welkom. Maar in Senaat en in Huis van Afgevaardigden gaat men vrezen dat Johnson tot die belastingver hogingen moet overgaan niet alleen om Vietnam, maar ook omdat zijn program ma te ambitieus is. Dat de V.S. niet wijken voor de eis van Hanoi om Vietnam maar te ontruimen vindt wel instemming, al begint menig een zich wel af te vragen of het in principe niet fout is geweest dat de V.S. zich inlieten met deze Aziatische zaak en dan nog wel zo dat het eigen Ameri kaanse prestige er zozeer meer verbon den is geraakt. Waarvan nu ook de door Johnson gesignaleerde konsekwentie is dat die strijd wel eens veel en veel lan ger zal kunnen duren dan menigeen hoopt. En veel meer offers in geld en bloed zal vergen. Teveel tegelijk Bovendien is Johnson bezig met een duur programma van ruimtevaart en een kostbaar project voor de „great society", de grote gemeenschap: een poging om de economisch achtergeblevenen en de door rassendiscriminatie getroffenen (vaak de zelfden) materieel en sociaal weer aan sluiting te geven bij de welvaart en vrij heid die de rest van de natie geniet. Die poging vindt in principe ook bijval. Kri tiek is er wel op details van opzet en uitvoering. Maar in het congres gaat men zich af vragen of dit allemaal wel gelijk kan. Men had gehoopt dat Johnson elders het mes gezet zou hebben in de uitgaven, maar dat is niet gebeurd. Er staat weer een groot tekort op de begroting te wachten. De V.S. zijn dan nog bepaald niet arm en het begrotingstekort is op zichzelf niet zo'n ramp. maar men kan niet met tekorten blijven werken. En de koelheid in het congres heeft vooral als oorzaak dat men gaat twijfelen of Johnson naast politieke handigheid ook wel voldoende staatsmantalent heeft: het wantrouwen in wat hij zegt de vele beweringen die hij weer moest inslikken is al sterk. Er groeit ook een twijfel aan wat hij kan. j

Soester Courant | 1967 | | pagina 1