ONDERHOUD IS DER 15 dagen Costa del Sol aRUYS&CO C0LLEWIJN van hier en daar B.D.C. won verrassend tegen vierde klasser Amsvorde EEN RUZIE IN DE KONGO MARMER gesteente dat leeft VOLVO - Veilig SOESTERRERG Sterk verlaagde prijzen KORTING 10 tot 20% S.E.C.-nieuws Uw RECORDER sfaat klaar bij „DE GOUDEN SNAAR" Tweede Nationale Domein-cross BHSASiNTEM B.D.C. nieuws Leden van „Olympia" kunnen feestavond nog redden Autorijschool V.A.M.O.R. FIAT 850 V.V.Z.-nieuws Aquariumvereniging „Zilver Tetra" PARKGARAGE A. v. d. Hoef Medische dienst Wat er komen gaat R.K. Instuif „Jong Soest" en de Soester chronisch zieken Ned. Vrouwen Electr. Ver. Dinsdagavond speelde B.D.C. 1 op het halfverharde terrein aan de Bosstraat een oefenwedstrijd waarin de blauw- witten een verassende 4-2 overwinning op de vierde klasser Amsvorde uit Amersfoort behaalde. Het was overigens een geflatteerde zege, want de bezoekers waren over 't algemeen genomen een klasse beter, maar ze verzuimden om de meestal fraai en snel opgezette aanvallen doel treffend af te ronden. De B.D.C.-voorhoede daarentegen kwam er niet zo vaak aan te pas, maar kwam er een aanval, dan hield die meer gevaar in dan van de gasten. SCHOENHANDEL LUXE LEDERWAREN REPARATIE-INRICHTING Koninginnelaan 76 - Tel. 4145 PANTOFFELS v.a SCHOENEN v.a RESTANTEN LAARZEN v.a. 2,95 9,90 14,90 OP EEN GROOT GEDEELTE OP VELE ARTIKELEN Vraagt binnen. Er is vast iets voor U by. Wij verstrekken Contant zegels, ook voor reparatie. De verhouding tussen de Kongolese re gering in Leopoldstad tegenwoordig Kinsjasa en de machtige Union Mi- nière du Haute Katanga is nooit erg har telijk geweest. Dat begon pas goed in de tijd dat Tsjombe een zelfstandig Katanga uitriep en zich losmaakte van Leopold stad. De regering eiste weliswaar dat de Union Minière belasting zou betalen aan Leopoldstad, maar Tsjombe streek het geld op. Of dat nu helemaal correct is of niet kan buiten beschouwing blijven, want de Union had maar te maken met één ef fectieve regering die macht had in haar gebied en dat was die van Tsjombe. Maar in vele opzichten ging het er wel sterk op lijken dat de Union ook de macht achter Tsjombe was en deze niet meer dan een marionet van de maat schappij die de bodemschatten van Ka- De stand, welke S.E.C. momenteel in- Amsvorde begon goed, want nadat en kele fraaie combinaties de Soester defensie als 't ware opengesneden had den, schoot in de vijfde minuut de Amersfoortse linksbuiten de bal voor 't eerst langs Van Thienen (0-1). De gasten bleven aandringen. Met technisch uitstekend voetbal, snel aan- valsspel en zuivere passes zetten ze de B.D.C.-defensie onder druk, maar Egt- berts. Van Fulpen, v. d. Mast en in laatste instantie Van Thienen, hielden stand. De voorhoede kwam er weinig aan te pas, mede doordaat de kant- halfs Voet en Bakker zich hoofdzake lijk moesten beperken tot verdedigend spel. Toch dreigde er wel gevaar voor het Amersfoortse doel. Bunnik, Dorrestein en Brouwer zorgden er voor, dat de verdedigers geen gemakkelijke avond hadden. Wigtman en Van de Breemer stichtten ook herhaaldelijk verwarring. Na een half uur werd de defensie zó in het nauw gebracht, dat de spil de bal langs zijn eigen doelman schoot (1-1). Vijf minuten later was het al 1-2 door een doelpunt uit een hoek schop. Toen kwam B.D.C. nog voor de pauze op 2-2, toen Bunnik een foutie ve terugspeelbal onderschepte en voor de gelijkmaker zorgde. Na de pauze was Bunnik vervangen door Beijer en v. d. Mast door Ries Brouwer. Er kwam meteen al leven in de brouwerij. Beijer zorgde met zijn omzwervingen voor uiterste waakzaam heid in de Amsvorde-defensie, die echter niet kon verhinderen, dat hij er al na vijf minuten 3-2 van maakte. Dat was een osychologisch belangrijke treffer, want de gasten raakte er door van de kook. B.D.C. kreeg meer vat op het spel al bleven de combinaties van Amsvorde gevaarlijker. De Soesters hielden evenwel moedig stand en kregen loon naar werken, toen de ver mee naar voren gekomen Voet na een half uur uit een hoekschop scoorde (4-2). Daarbij bleef het in deze aantrekkelijke, soms zeer felle wedstrijd, ondanks een hevig slotof- fensief van Amsvorde. S.E.C.—TERSCHUURSE BOYS Maandagavond zal een S.E.C.-combina tie spelen tegen Terschuurse Boys, de club van oud eerste elftal speler Cees van Klooster. 'Voor' Véft Klooster Is dit het derde seizoen bij deze club als trainer. Het eerste jaar promoveerde deze club naar de tweede klasse en het jaar daarop naar de eerste klasse, waarin ze nu de eerste plaats innemen. De wedstrijd begint om 20 uur. S.E.C.—VICTORIA Na een lange rustperiode zal S.E.C. zondag weer in het veld verschijnen tegen Victoria uit Hilversum. Deze wedstrijd is reeds driemaal vast gesteld en zal nu hopelijk zondag ge speeld worden. De wedstrijd vangt aan te 14.30 uur. In het S.E.C.-team zijn, na de twee overwinningen op Holland en H.M.S., weer enkele veranderingen aangebracht. Henk Duyst en Focko Dettmer zijn in het elftal teruggekeerd voor Daan Ha- nasbei en Leo van Berkel. De technische commissie heeft nog niet de juiste opstelling kunnen vinden in dit seizoen. Ongetwijfeld zal Duyst weer de nodige paniek in de Victoria-defensie weten te brengen, waar de andere spelers dan weer gebruik van zullen moeten maken. Focko Dettmer speelde in enkele oefen wedstrijden uitstekend als verdediger, maar staat voor zondag weer in de voorhoede opgesteld. Als S.E.C. zijn oude en constante vorm van vorig jaar weer te pakken kan krijgen zit er nog van alles in. De opstellingdoel J. Hattem; achter L. de Rooy, J. Krijt, L. Ruttenberg en A. Hooijer; midden K. Dorrestein en |B. van Veen; voor F. Dettmer, P. v. Boeij- en, H. Duyst en T. Surstedt. Reserves D. Hanasbei, L. van Berkel en E. Bak ker. Het programma voor zondag luidt Donar-Ultrajectum, Vriendenschaar-Hol land, H.M.S.-Fortitudo, S.E.C.-Victoria. S.E.C. 2 S.E.C. 2 kreeg zondag weer een neder laag te slikken van een tegenstander waarvan de uitwedstrijd met 5-2 werd gewonnen. Thuis werd het echter een nederlaag van 3-0. Het tweede elftal is behoorlijk sterk, zodat de nederlagen niet zijn toe te schrijven aan gebrek aan capaciteiten. S.E.C. 3—UTRECHT 2 Dit elftal kan alleen maar lof worden toegezwaaid, al geeft de stand die niet weer. De jongens zetten zich volledig in, maar zullen tegen leider Utrecht het onder spit moeten delven. Op papier heeft dit elftal zondag een sterke opstelling, maar dat heeft het tweede team ook. Alleen met een goede inzet hebben ze een kans. De wedstrijd vangt aan te 14,30 uur. Opstelling: doel B. van Essen; achter D. Hooijer, J. Abbel en W. de Vries; midden P. Huizinga en W. Pothoven- voor L. van Breukelen, C. Aalbers, W. de Bruin, W. Rijnders en P. v. d. Brakel. Reserve D. van Hagelen. S.E.C. 4K.V.V.A. 5 Na een wekenlange gedwongen rust periode heeft S.E.C. 4 zich weer eens van haar beste zijde laten zien. Ze beschikten zondag j.1. over een sterk elftal tegen Quick 6 en dit moest wel een overwinning worden. Met de rust stond S.E.C. met 2-0 voor. Een prachtig doelpunt van Martin Vos kuilen, die één van zijn beste wedstrij den speelde en een doelpunt van Schim mel. Na rust deed de voorhoede ef nog een schepje op, maar dat was ook nodig, want de achterhoede liet nog wel eens een steekje vallen. Door doelpunten van Heinen, Rijnders en Lagemaat werd de einduitslag tenslotte 6-3 voor S.E.C. Zondag a.s. speelt S.E.C. 4 thuis te gen K.V.V.A. 5. Wanneer S.E.C. zich dan weer ten volle inzet moet ook deze wedstrijd in een overwinning voor S.E.C. 4 eindigen. Aanvang 12 uur. Opstellingdoel v. d. Vaart; achter B. Kanters, K. Wildenburg en M. Voskuilen; midden Zwalve, Jasper en v. d. Linden; voor M. Heirten, Schim mel, Van Rijn, Lagemaat en J. Lui- telaar. Reserve Opmeer. S.E.C. 6—AMSVORDE 6 De inzet van dit elftal is S.E.C. 5 zon dag j.1. bijna duur komen te staan. Met slechts 1-0 werd verloren. Voor zondag biedt dit tegen Amsvorde goede perspectieven. Aanvang 12 uur. Opstelling: doel Van Beek; achter C. Meeder, Scheurwater en J 'Wilden burg; midden F. Duyst en Cornelissen*» voor Tolboom, Legema^t, J. v. d. Brink, GxQenestein^. en Pt KémterS; Reserve Nieuwenhuis. tanga ontgint. Intussen is trouwens ook weer mede dank zij Tsjombe de afscheiding on gedaan gemaakt en Kongo weer één na tie. En de Belgische Union, de grootste maatschappij daarin, tevens de voor naamste deviezenverdiener. Nationalisatie De Kongolese regering stelde ook nog toen Tsjombe premier was van heel Kongo de eis dat de maatschappij haar zetel van Brussel naar Leopoldstad zou verplaatsen. Dat is nooit gebeurd, aangezien de maatschappij vreesde dat dan bij eventuele nationalisatie een le gale mogelijkheid zou ontstaan voor de Kongolese regering om het hele bezit van de maatschappij over te nemen. En sinds Nasser voor een betrekkelijke prik het Suezkanaal nationaliseerde, leven er geen grote verwachtingen bij de aan deelhouders van de Union. Men blijft dus in Brussel. En de Union heeft buiten Kongo nog bezittingen die de totale beurswaarde van de aandelen ver te boven gaat. Al te grote stroppen behoeven er dus niet geleden te worden. De exploitatie Toch is het Kongolese principe dat de bodemrijkdom van het land ook bezit van het land moet zijn, niet zo vreemd. Het is zelfs redelijk verdedigbaar. Nationalisatie zoals die de regering in Kinsjasa voor ogen staat, zou overigens moeten inhouden dat de Union de mijn- exploitatie voortzet. Zo moet het wel, want de Kongolezen hebben geen mensen om de 1500 Belgische employees te ver vangen. Maar het wordt wel een merk waardige toestand als de Union de ex ploitatie zou moeten voortzetten zonder er zelf beter van te worden. Dat is ten slotte niet het doel van commerciële ondernemingen. Natuurlijk zou er in rede een oplossing kunnen worden gevonden, maar helaas is van rede zelden sprake in de con versaties tussen Kinsjasa en Brussel. Waar men zich intussen ook wel zorgen gaat maken over het persoonlijk welzijn van de Belgen in Katanga. Het gebeurt kn Kongo nogal gemakkelijk dat de ge moederen zo hoog worden opgezweept dat er bloed vloeit. neemt is niet zo rooskleurig, maar ze heeft ook een achterstand van één wed strijd op de nummers 1, 2 en 3. Zondag 22 januari zal de tweede natio nale domeincross in het Baarnse bos nabij de Grote Kom worden gehouden. Deze cross wordt georganiseerd door de Baarnse Athletiek Vereniging en de deelname is boven elke verwachting. Er zullen n.1. ruim 400 lopers aan de start verschijnen, waaronder de top van Nederland, o.a. E. Nijstadt uit Dwingelo, G. de Bode, A. Steijlen (bei den uit Rotterdam) en J. Zijderlaan uit Gouda en enige buitenlanders. De lopers, die verschillende afstanden lopen, zijn in zeven categoriën inge deeld junioren C, 1200 m. Junioren B. 2400 m. Junioren A, 4000 m. Meis jes A, 1200 m. Heren, 7500 m. Vetera nen 7500 m. Niet K.N.A.U.-leden 4000 meter. De eerste start zal te 1 uur plaats vinden, terwijl de wedstrijden te pl.m. 3.30 uur geëindigd zullen zijn. Vliegreis en half-penslon In hotel. Vanaf f468,-ol verblijf In 2 of 3 persoons apparte ment. Vanaf f342,- Programma's liggen voor U gereed. Boekingen en inlichtingen bij SOEST STEENHOFFSTRAAT 9A TEL. 2885 Geopend van 9 tot 12 uur De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat worden georganiseerd, zo deelt het be de chr. vereniging voor lichamelijke opvoeding „Olympia" dit seizoen haar traditionele feestavonden zal moeten missen. Op een onlangs gehouden be stuursvergadering is het bestuur name lijk tot de conclusie gekomen, dat het niet mogelijk is met eigen krachten -iets verantwoords te organiseren. De groep „Snarenbrekers", die met haar muzikale bijdragen aan de feestavon den altijd groot succes boekte, is door verschillende oorzaken op non-aktief komen te staan. Omdat het bestuur van mening is, dat de feestavond aan alle kanten verantwoord naar buiten moet zijn, zal deze niet gehouden kunnen worden, omdat men de mogelijkheid hiertoe thans niet aanwezig acht. F. C. Kuyperstraat 11 - Soest - Tel. 6038 10 LESUREN 45,— LOSSE LESSEN 8,50 Toch bestaat er nog een kans, dat de feestavonden doorgaan. Dan zullen de leden echter op korte termijn met ac ceptabele suggesties moeten komen. Zij hebben in deze kwestie het laatste woord. Als er geen reakties binnen komen, zal dit seizoen geen feestavond stuur in het laatst verschenen num mer van het „Olympia-Nieuws" mee. Het acht het aantrekken van mensen van buitenaf voor het verzorgen van het feestavond-programma een te kost bare geschiedenis. Tijdens deze bestuursvergadering, ge houden ten huize van de tweede se cretaresse mevrouw Saathof, was voor t eerst hierbij aanwezig de heer J. Vlaswinkel, die voortaan namens de afdeling volleybal in het bestuur zit ting heeft in de plaats van de heer F. Gerth. De heer Vlaswinkel heeft al direkt kunnen horen, dat de afdeling volleybal, wat betreft de uitgaven, een voorzichtig beleid zal moeten voeren om een sluitend budget te houden. Over de andere afdelingen, met uit zondering van de wandelsport, waar van nog geen afrekening binnen ge komen was, bestaat weinig zorg. Gym nastiek en drumband draaien finan cieel gezond. Aldus bleek uit het finan cieel overzicht van de vereniging over de periode 1 september tot 1 december 1966, uitgebracht door de eerste pen ningmeester, de heer C. van Brumme- len. De financiën van de algemene kas vormden het belangrijkste onderdeel van de bespreking. Uit deze kas wor den de algemene zaken van de vereni ging betaald, zoals het maandblad „Olympia-Nieuws", administratie, pro paganda en vergaderkosten en derge lijke. De inkomsten voor deze kas moe ten komen uit de bijdragen van de kerken en uit donaties. Dit is altijd een wankele basis, omdat de vereni ging op dit punt altijd geheel afhan kelijk is van derden, aldus het bestuur. E.M.M.B.D.C. Zondag a.s. wordt de competitie her vat en voor V.D.C. staat er dan weer een uitwedstrijd op het programma. De blauw-witten zullen in Hilversum B.M-M. ontmoeten. E.M.M. was vorig seizoen, evenals B.D.C., -?en der fa vorieten voor het kampioenschap, ter wijl rij 'het dit seizoen ook een beetje hel?ben laten afweten. Wé wéten hiet hoe E.M.M. de winter stop overleefd heeft, maar we kunnen 'wel zëggeh, dat B.D.C. in de laatste oefenwedstrijd tegen Amsvorde prima gespeeld heeft. We hopen dat de blauw-witten deze vori^blijVen behouden in het veTdere cbmpeti tié-vérl oop -Deze -week is spil Jan van Fulpen in militaire dienst gegaan en het is dus niet zeker of hij zondag van de partij kafi -rijn. Evenzo is het een vraag of Marcel, v, d. Lugt zal meespelen, daar hij over twee weken voor 14 maanden naar de West vertrekt. AMERSF. BOYS 3—B.D.C. 2 De B.D.C.-reserves zullen aantreden te gen Amersfoortse Boys 3. De thuiswed strijd werd door B.D.C. gewonnen met 5-3. Op grond hiervan en van de sterkte van B.D.C. 2 verwachten we dat de blauw-witten ook nu de volle buit zullen binnenhalen. Na lange tijd op non-actief te hebben gestaan zal Mar tin van Asch, na zijn blessure in ok tober, weer voor het eerst meespelen. Ook staan Jan Verhoeve en Jan Wes- terveld in het reserve-team van B.D.C. opgesteld. Opstellingdoel A. Smink; achter P. Hilhorst en F. v. d. Mast; midden W. v. d. Hengel, M. van Asch en A. Brou wer; voor F. Cameron, C. Dorrestein, J. Verhoeve, J. Westerveld en K. Ver kerk. B.D.C. 3R.K.B.V.V. 3 B.D.C. 3 krijgt R.K.B.V.V. op bezoek en moet in staat worden geacht uit deze wedstrijd op zijn minst één winst punt over te houden. De blauw-wrtten zagen reeds vele wedstrijden onnodig verloren gaan. Ook zondag j.1., toen zij met 2-1 verloren van Zebra's 3, welke wedstrijd met een beetje meer geluk ook zeker gelijk geëindigd had kunnen worden. Opstellingdeel H. van Dalen; achter A. H-flhofst en J. v. d. Deijssel: midden Breemer, A. Roest en J. Spoel- vooj- F. Lankreijer, R. Kleinegris, 7"f\ v. d. Kant en D. Dorre stein. B.D.C. 4V.B.O. 4 Het - nog st&ds ongeslagen B.D.C. 4 ontvangt V.B.O. 4 op bezoek. We ver wachten dat de blauw-witten ook deze wedstrijd in winst om zullen zetten, temeer daar zij de uitwedstrijd ook al met'' ruime cijfers wonnen. Opstellingdoel W. Schimmel; achter B. Schimmel en P. Hooft; midden C. Wolfsen, A. Brouwer en H. Hilhorst; voor M. van Dijk, H. van Isselt. J. v. d. Meulen, M. Lenarduzzi en H. Kroder. L.V.V. 5—B.D.C. 6 B.D.C. 6 trekt naar het sterke L.V.V. 5, zodat we van de blauw-witten geen winst mogen verwachten. E.M.M. 6—B.D.C. 7 Ook B.D.C. 7 is nog steeds ongeslagen en zij zullen te Hilversum trachten ook E.M.M. 6 aan hun zegekar te binden. Minder dan een overwinning zou ons teleurstellen. B.D.C. 10—S.D.O. 9 B.D.C. 10 tenslotte krijgt zondag de kans revanche te nemen op S.D.O. 9, van welk team zij vorige maand haar eerste nederlaag van deze competitie té slikken kreeg. Daar het zich laat aanzien dat de win ter voorlopig voorbij is, zal er a.s. zaterdag 21 januari weer gevoetbald kunnen- wórden. Behalve de jeugd komen alle vijf de V.V.Z.-elftallen in het veld. •Indien ook -de regen verstek laat gaan zal het V.V.ZT^terrein ha vele maanden weer bespeeld kunnen worden. V.V.Z. 1 gaat naar Renswoude om daar mét deze,, vereniging de strijd aan te binden. Destijds wérd in Soest gelijk gespeeld en indien het V.V.Z. 1 ook nu gelukt één winspunt te veroveren, zou dit een fraai resultaat zijn. RensWoude heeft de leiding in deze afdeling, terwijl V.V.Z. zich bij even tuele winst bij de kopgroep zal voegen. Aanvang van de wedstrijd 14,30 uur. Vertrek vanaf Garage Van Kooy 13,15 uur. Opstelling V.V.Z. 1 Doel J. van Kooy; achter v. d. Vlekkert, H. v. Kooy, Grol en v. d. Kraak; midden Hament en v. d. Bovenkamp; voor Schaap, Demmers, Timmer en Van Doorn. ZUIDVOGELS 3—V.V.Z. 2 Voor V.V.Z. 2 een lastige wedstrijd. Zuidvogels is op eigen terrein moeilijk te verslaan. In Soest won V.V.Z. 2 met 3-1. Gezien de stand van de beide elftallen op de ranglijst, moet echter winst voor V.V.Z. mogelijk zijn. Aan vang van de wedstrijd 14.30 uur. V.V.Z. 3—BLOEMENKWARTIER 4 V.V.Z. 4C.J.V.V. 5 Deze beide wedstrijden zijn vastgesteld op 14,30 uur. Aangezien V.V.Z. echter nog steeds maar over één terrein be schikt, zal de K.N.V.B. een beslissing moeten nemen. S.E.C. 3—V.V.Z. 5 Voor de oudere V.V.Z.-garde waar schijnlijk een te zware opgave. Toch zijn wij er van overtuigd dat de V.V.Z.- ers zich tegen hun jongere plaatsgeno ten niet zo maar gewonnen geven. Aanvang van de wedstrijd 14,30 uur. De Soester aquariumvereniging „Zilver Tetra" houdt haar maandelijkse bij eenkomst op dinsdagvond 24 januari, om acht uur, in het wijkgebouw op de hoek van de Talmalaan en de Pieter de Hooghlaan. De hoofdschotel van het programma zal een lezing met lichtbeelden zijn van de heer A. F. Vester uit Den Haag. De titel van de lezing luidt „Bijzonderheden over bekende en on bekende vissen". Belangstellenden zijn van harte wel kom. Een hijskraan deponeert het dertig ton wegende blok steen voorzichtig op de bodem van de steengroeve. Het blijft lig gen als een gevallen dier. Zijn eigenaar, de 73-jarige Alfio Franzoni klautert erop en zoekt met zijn geoefende ogen naar minder goede plekken. Tenslotte legt hij zijn gebruinde hand op de steen „Goed marmer" verklaart hij. Wij staan hoog in de marmerhoudende bergen van de Noorditaliaanse stad Car- rara, de wereldhoofdstad van de mar- merhandel. Hier delft men de harde, suikerachtige steensoort, waarvan het keizerlijke Rome de kolommen voor zijn Forum vervaardigde en waaruit Michel- angelo zijn Pietè schiep. Signore Franzoni is het hoofd van een klein familiebedrijf, dat sinds vele gene raties in Carrara marmer uit de berghel lingen hakt. Opkijkend naar de negentig meter hoge rotswand, waaruit de grote blokken zijn gezaagd, wijst hij naar een inkeping, die veroorzaakt is door de zaagwerktuigen. „In 1883 is mijn groot vader bovenaan begonnen en hij heeft tot die lijn omlaag gewerkt", wijst hij met zijn vinger. „Vandaar af heeft mijn vader de groeven bewerkt. Bij dat punt" hij gooit een stukje marmer tegen de rotswand „ben ik begonnen". Zijn twee zoons werken met hem samen en de Franzonis zullen hier waarschijnlijk nog vele generaties lang marmer delven. Populair Jarenlang werd marmer naar de afval hoop verwezen, want men zocht bij het bouwen van huizen, kantoorgebouwen, restaurant en dergelijke voornamelijk zijn toevlucht tot beton, staal en glas. Thans begint het marmer weer populair te worden, want deze duurzame steen soort behoeft niet duurder te zijn dan sommige glas- of metaalplaten, terwijl het een bouwwerk een veel levendiger uiterlijk geeft. De Nieuwe Doelen in Rotterdam bijvoorbeeld toont dat dui delijk aan. Grandeur, schoonheid, adel en duurzaamheid zijn benamingen, die stuk voor stuk van toepassing zijn op dit fraaie gesteente. Vijfduizend jaar gele den gebruikten Griekse vissers het door schijnende marmer, dat op hun eiland voorkwam, om er godenbeelden van te maken, die thans als kosbaarheden over al ter wereld in musea worden geaxpo- seerd. Van het begin af. aan, heeft het marmer het etiket „ostentatieve verspilling" opge plakt gekregen. Met levensgevaar gedol ven in verre bergen en tegen enorme kosten en veel tijd naar de marktplaats vervoerd, was het slechts voor de rijken betaalbaar. De kerk van Sint Sophia in Istanbul, die bijna duizend jaar lang de grootste en weelderigste kerk van het christen dom is geweest, is een monstercollectie van de meest uitgelezen marmersoor ten. De kathedraal van Milaan is ge maakt van „tot kant gevormd marmer", terwijl Lodewijk de Veertiende zijn pa leis in Versalles met kostbare marmer soorten liet verfraaien. Amallalaan 19/21 Baarn Telefoon 02954-2323 Reeds vanaf 9.985, Marmer is gekristalliseerde koolstof. Zijn voorvader is het gewone kalksteen, door overblijfselen van myriaden, nietige schelpdiertjes in de oceanen van de oer tijd gevormd. Later, wellicht vijfentwin tig miljoen jaren geleden, toen de bergen zich verhieven en de zeeën zich terug trokken, werd een gedeele van de kalk steenmassa door gote hitte en druk ge transformeerd tot een kristallijn gesteen te: marmer. Wanneer men een stuk mar mer breekt, kan men met behulp van een vergrootglas die kristallen waarne men. Marmer is betrekkelijk zacht, waardoor het door de vaardige handen van de beeldhouwer elke willekeurige vorm kan worden gegeven. Mede door die zachtheid van strucuur is het delven van marmer geen sinecure. Een verbor gen scheur in een pasgedolven marmer blok kan gemakkelijk de waarde van zo'n blok van drie miljoen lire tot onge veer een derde terugbrengen. Italië Het belangrijkste marmerproducerende land is Italië. Ongeveer driehonderd be drijven werken in de talrijke marmer groeven boven de plaats Carrara in de Apenijnen. De jaarproduktie bestaat uit zeshonderdduizend ton marmer. De tota le Italiaanse jaarproduktie van Italië be loopt een miljoen ton ruw materiaal. Op de verspreide door de zon geblakerde werkterreinen, ligt het marmer in sta pels van vijf a zes blokken. In gonzende werkplaatsen klieven elektrische zagen door de steenbrokken alsof het broden zijn. De kleine haven van Carrara ligt vol met vrachtschepen, die blokken en platen marmer laden, waar beeldhouwers en architecten zonder twijfel iets moois uit zullen scheppen. De hele kust van Carrara klatert van uitbundige marmertoepassingen. De hon derdduizenden vakantiegangers uit vele landen van de wereld kunnen blijkbaar evenmin als de vakmensen hun bewon dering voor het imposante gesteente on derdrukken. Vandaar dat maar weinig toeristen de streek verlaten, zonder in de drukke souvenirwinkels een „marmo sta- tuario" te hebben uitgezocht. Die vinden dan weer een plaats op de dressoirs en schoorsteenmantels overal ter wereld. Een mooi of minder mooi gewelfd stukje steen, dat miljoenen jaren geleden door ruig natuurgeweld werd gevormd, maar dat zullen velen nawelijks vermoeden. Dokter W. F. van den Helm, Prins Alexanderweg 82, Huis ter Heide, tele foon 03404-31574, neemt in het a.s. weekeinde de dienst waar voor de art sen A. Th. M. Splinter en J. C. Lucas te Soesterberg en D. J. R. Jellema te Den Dolder. Dokter A. J. W. Hagedoorn, Oude Tempellaan 6, tel. 03463-517, neemt de dienst waar voor dokter L. H. Brandt te Den Dolder. Evenals vorig jaar zullen er ook dit jaar in het culturele vlak weer op vallende dingen geboden worden. Zo is bijzonder verheugend dat de Dienst Welzijnszorg tegen 20 februari weer de Hofstadoperette heeft ontbo den om in de garnizoensontspannings- zaal de operette te spelen „Zwei Her zen im Dreivierteltakt" op de muziek van Robert Stolz. Liefhebbers van jazz konden dinsdag j.1. hun hart ophalen bij de komst van Pim Jacobs met het programma „Djez zien". Medewerkenden waren Rita Reys, vocaliste; Ruud Jacobs, bas; Wim Overgauw, gitaar en Pim Jacobs, piano. Als speciale gasten traden op Han Bannink, drums en Piet Noordijk, saxofoon. Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van het Soesterbergs Gemengd Koor heeft dit koor het oratorium „Die Schöpfung" in studie voor de lustrum- opvoering op 18 april in „De Hoek steen", onder directie van Louis Coe- nen en met medewerking van promi nente solisten. Het tweejaarlijks optreden van de Soesterbergse Kinderoperette „De Ko bolds" zal eind april plaatsvinden. Onder leiding van de leerkrachten van de St. Carolusschool spelen zeventig kinderen de nieuwe Oosterse Kinder operette „De Dochter van de Sheik". „Zware beschuldiging" is de titel van het boeiende toneelstuk, dat binnen kort, misschien al in februari, opge voerd zal worden door onze enigste plaatselijke toneelvereniging „Utile Dulci". Binnenkort is het veertig jaar gele den dat de harmonie „St. Jozef' werd opgericht, die nu Muziekvereniging .Soesterberg" heet. Het jubileum zal dit jaar nog worden gevierd. Een nieuw bestuur gaat de plannen uitwerken. ZAANSE KLOKKEN Ga NaqpSP'JKfcR Dat de Instuifjongeren, die elk jaar tijdens de carnavalsavonden in Instuif- verband in het St. Josephgebouw sa men komen, niet alleen aan dansen en lolmaken denken, bewijst wel hun ori ginele aktie, welke zij op touw gezet hebben. In samenwerking met de Raad van Elf is enige tijd geleden een loterij met prachtige prijzen georganiseerd ten bate van de Soester chronisch zie ken. Vele loten hebben hun weg reeds ge vonden naar de Instuifleden zelf, een klein aantal moet echter nog worden verkocht buiten Instuifverband. Vele Soestenaren, die in het verleden hebben getoond gaarne iets te willen geven voor een goed en sympathiek doel, zullen ook graag aan deze lote rij willen deelnemen. Voor hen vermelden wij gaarne een tweetal adressenSteenhoffstraat 53, telefoon 2842 en Kerkstraat 17, tel. 4904. Woensdag 25 januari, 's middags te 2,30 uur, houdt de N.V.E.V. een bont show in zaal „Brandpunt" te Baarn, welke wordt verzorgd door Maison „Classique". Donderdag 16 februari, 's middags te 2.30 uur, volgt een lezing met licht beelden in het Oranjehotel, o.a. over het huwelijk van prinses Beatrix.

Soester Courant | 1967 | | pagina 3