Nieuwjaarsrede van de burgemeester OPRUIMING HOPPENBROUWERS Houd uw snelheid of 'n bank Ton Beuken Het afgelopen jaar werd er weinig gebouwd Woningnood een voortdurende zorg Ruim 1400 woningzoekenden Inwoneraantal thans 33.000 ONTHARDEN OF NIET, DAT IS DE KWESTIE IVOROL G ARAGE STAM Colb.kostuum v.a, 129 Japonnen v.a. 24,90 Sportcolberts v.a. 59,50 Deux Pièces v.a. 58,90 Winterjassenv.a. 99 Rokken v.a. 19,90 Regenjassen v.a. 39,90 Pantalons v.a. 19,90 Overhemden v.a. 9|S Jumpers v.a. 13,90 Weekenders v.a. 9,98 Vesten v.a. 15,90 Pyjama'sv.a. 9,98 Twin-sets v.a. 28,90 Vesten v.a. 19,90 Blouses v.a. 9,98 Kamerjassen v.a. 29,90 Shawls. v.a. 1,98 HET BEHOUD VAN UW TANDEN Renanlt dealer VAN WEEDESTRAAT 80-82 SOEST Woensdagavond werd door de gemeen teraad de eerste vergadering in 1967 gehouden. Vóór de agenda in behandeling kwam gaf de VOORZITTER een overzicht over het jaar 1966 en sprak ongeveer als volgt Bij het begin van onze eerste verga dering in 1967 spreek ik de wens uit, dat dit jaar u persoonlijk veel goeds zal schenken en dat u gezamenlijk als hoogste bestuurscollege der gemeente, de gelegenheid zal bieden in goede on derlinge samenwerking veel goeds tot stand te brengen. De financieel-economische omstandig heden waarin ons land verkeert, heb ben hun terugslag op die der gemeen ten. Wij zijn geen eiland in, doch on derdeel van het nationale leven in al zijn facetten. Wij zullen juist in deze tijd van beperking de mogelijkheden tot ontwikkeling van de outillage on zer gemeente moeten opsporen en uit buiten. Onder outillage vat ik alles samen wat dienstbaar kan zijn aan en be vorderlijk voor het geestelijk, cultu reel en materieel welzijn. In feite een ambitieus progamma, dat naast activiteit om bezinning vraagt Telkens zullen wij ons zelf en elkaar moeten afvragen of de omstandigheden en nieuw verworven inzichten, niet no pen de koers te herzien. Er bestaat nu eenmaal geen bestuurlijke automa tische piloot, die mechanisch registreert en navigeert. Met open ogen en oren de geest lenig houden en niet verstar ren is het devies voor de bestuurder. Met de orgelklanken van de Haagse St. Jacob's kerk nog in de oren treft het ons in dit verband te meer, hoezeer de leden van het huis van Oranje ons hierin sinds eeuwen tot op de huidige dag zijn voorgegaan. Het vervult ons daarom te meer met dankbaarheid en vreugde, dat binnen het tijdsbestek van één jaar, twee prinsessen van Oranje de stem van hun hart hebben kunnen volgen. Onwillekeurig reli- seert men op zulke hoogtijdagen nog eens te meer de onschatbare waarde In sommige delen van ons land heeft men veel zeep nodig om de handen on der de kraan te wassen, in andere ge bieden kan men de zeep haast niet van de handen afkrijgen. Dat komt door het verschil in hardheid van het geleverde leidingwater, dat immers in eerste in stantie gezuiverd wordt om er veilig en betrouwbaar drinkwater van te maken. De bruikbaarheid van dat water in toe stellen en apparaten is bewust op de tweede plaatst gezet. Want bij de waterleiding gaat de vei ligheid, de volksgezondheid dus, vóór alles. Niettemin kunnen er problemen be staan over de mate van bruikbaarheid van het leidingwater, onder andere voor wasmachines, vaatwasmachines, geisers en dergelijke. Een te grote hardheid van het water, dat wil zeggen een. te hoog gehalte aan calcium- en magnesium- zouten - overigens van geen enkele be tekenis voor de menselijke consumptie - kan ketelsteen veroorzaken in water ketels, stroomstrijkijzers, wasmachines en geisers, kan kalkzeep geven waar door het zeepverbruik hoger is dan bij zachter water en in vaatwasmachines vlekkerige afzettingen teweegbrengen op het serviesgoed en de bestekken. Er zijn twee soorten van „ontharders" in de handel. In het ene type worden chemicaliën aan het water toegevoegd (onder andere fosfaatsluizen). In het andere type worden met behulp van ionenwisseling de calcium- en magne- siumzouten omgezet tot natriumzouten. Deze laatste categorie ontharders moet van tijd tot tijd „teruggespoeld" worden. Er zijn ook twee methoden om onthar ders te plaatsen. Men kan ze vlak voor het waterverbruikende apparaat zetten en ervoor zorgen, dat het ontharde wa ter niet verder in de binnenleiding komt en ook niet voor consumptie be schikbaar komt. Men zou het onthar- dingstoestel echter ook vlak achter de hoofdkraan van de waterleiding kunnen aanbrengen, zodat al het water in de woning onthard wordt. In beide gevallen dient toestemming te worden gevraagd aan het waterleiding bedrijf, omdat men niet zonder meer op de binnenleiding toestellen mag aan sluiten die gevaren voor de gezondheid kunnen opleveren en die de kwaliteit van het water in het waterleidingnet door terugstroming zouden kunnen ver anderen. Onthardingstoestellen die geplaatst wor den voor de apparaten zelf. en geen kans opleveren dat het „ontharde" wa ter voor consumptie wordt gebruikt zul len, mits deskundig aangebracht en voorzien van een beveiliging om terug- stroming in het leidingnet te voorko men, in de regel weinig moeilijkheden opleveren bij bet verlenen van toestem ming. Veel meer problemen kunnen de ont hardingstoestellen geven die bijvoor beeld in een woonhuis, direct achter de hoofdkraan worden geplaatst, zodat uit alle kranen in dat huis „onthard" wa ter kan stromen. In vele gevallen zal de toestemming hiervoor zelfs uit vei ligheidsoverwegingen worden geweigerd. Vanzelfsprekend is het waterleidingbe drijf. ook al heeft het toestemming ver leend, niet aansprakelijk te stellen voor eventuele gevolgen. Het is trouwens altijd raadzaam zich eerst met het waterleidingbedrijf in uw voorzieningsgebied in verbinding te stel len met de vraag óf het geleverde wa ter wel te hard is voor gebruik en 7,0 ja, welke oplossing men het best kan kfezen. voor ons land van ons bij uitstek na tionaal koninklijk huis. Niet alleen omdat ons internationaal prestige ontegenzeggelijk bijzonder ge baat is door ons koninklijk huis en om dat de geschiedenis ons leert dat het steeds weer Oranje is, die ons zo sterk verdeelde en tot partijschap neigende volk weet samen te binden en te lei den. Niet minder omdat het grote goed van de vrijheid, zowel de nationa le als de persoonlijke, bij uitstek bij Oranje veilig is. Realiseren wij ons tevens wel, hoezeer de warme menselijkheid van de leden van ons vorstenhuis een uitdaging be tekent aan de ontmenselijking van onze samenleving. Het „zaken zijn zaken", dat een verschoningsrecht in het eco nomische leven wil zijn, vindt zijn administratieve tegenhanger in het au tomatisme ener bureaucratie, die in onze gecompliceerde maatschappij steeds belangrijker wordt. Wil de afstand tussen de overheid cn haar organen enerzijds en de burgerij anderzijds niet groter worden, dan is een menselijke benadering van de pro blemen, waarvoor zovelen in de ver warrende gecompliceerdheid komen te staan, een eerste vereiste. Telkens worden wij door onze vorstin herinnerd aan ons mens zijn, aan onze onderlinge verantwoordelijkheid en aan onze roeping dienen. Hierna gaf de burgemeester o.m. de navolgende informaties De bevolking vermeerderde met 575 zielen van 32.380 tot 32.955. Er werden 247 huwelijken voltrokken. Er kwamen geen woningwetwoningen gereed, wel 172 andere woningen. Het aantal woningen vermeerderde slechts met 151 tct 8599. Het jaar 1966 is gekenmerkt door zo wel een vertraging in het gereedkomen van nieuwe woningen - zelfs geen en kele woningwetwoning kwam klaar als door het groot aantal gesloopte woningen. Merendeels betreft dit wo ningen van minder goede kwaliteit, die plaats moesten maken voor nieuw bouw. Hoewel het nog wel tot het einde van dit jaar zal duren voor er nieuwe woningwetwoningen gereed komen, thans de bouw van een groot aantal woningwetwoningen en een redelijk aantal bejaardenwoningen veel dichter bij gekomen dan een jaar geleden. Het komt niet in de cijfers tot uitdrukking, doch het is, ondanks tegenslagen van verschillende aard. in het afgelopen jaar gelukt een stevig fundament te leggen voor een versnelde voortgang van de woningbouw. Het aantal ingeschreven woningzoeken den bedroeg per 1 januari van dit jaar in Soest 1031 en te Soesterberg 380, totaal 1411, waardoor het gestegen is tot boven het aantal van twee jaar geleden. In totaal rukte de brandweer te Soest 52 maal uit en te Soesterberg slechts 8 keer. De brandweer te Soest is tevens her haaldelijk uitgerukt voor hulpverle ning. In het bijzonder moet hier ge noemd worden de verleende assistentie bij de wateroverlast ten gevolge van noodweer in juli en augustus. De direkte door brand aangerichte schade wordt voor 1966 begroot op 139.600,— tegen 157.175.— in 1965. Helaas was het, tengevolge van de be kende financieringsmoeilijkheden, niet mogelijk een begin te maken met de bouw van de nieuwe brandweergarage annex ruimten voo~ gemeentewerken, noch tot aanschaffing van twee nieu we brandweervoertuigen over le gaan. Dit jaar vonden 753 verkeersongevallen plaats. Het aantal doden tengevolge van deze ongevallen bedroeg zes. waar van twee vielen bij door de Koninklij ke Marechaussee behandelde ongeval len. Het aantal zwaar gewonden bedroeg twaalf en het aantal lichtgewonden honderdnegentig. Bij deze ongevallen waren betrokken 1129 motorrijtuigen, waarvan er 988 beschadigd werden, 251 bromfietsen, waarvan beschadigd 213 en 63 fietsen, waarvan beschadigd 49. De jaarlijkse litanie over de toestand der rijkswegen in deze gemeente en het uitblijven van zelfs maar ondergeschikte verbeteringen, begint eentonig te wor den. Het is mij niet duidelijk, waarom juist in het centrum van ons land met zijn grote verkeersdichtheid de achterstand van jaar tot jaar goter moet worden. Op 1 januari j.1. stonden 1161 vreem delingen bij de vreemdelingendienst geregistreerd, verdeeld over 33 natio naliteiten. Het aantal ingekomen en uitgaande stukken bij de vreemdelin gendienst steeg van 1727 tot 3299. De huisvesting van gastarbeiders geeft nog steeds reden tot zorgen. Wij moeten er van uitgaan dat aan hun huisves ting dezelfde eisen gesteld worden als gelden voor onze landgenoten. De verbouwde en geheel gemoderni seerde St. Bonifaciusschool kon weder om in gebruik worden genomen. 27 juni 1966 was ondanks het slechte weer een feestelijke dag waarop de L.T.S. „Eemland" door H.K.H. Prinses Margriet officieel geopend werd door de onthulling van een beeldhouwwerk van de heer Schalier. Met de voorbereiding van een nieuwe organisatie van het muziekonderwijs werd verder voortgang gemaakt. Hope lijk kan deze dit jaar door ee.i nieuwe regeling afgerond worden. Ook de organisatie van het openbare leeszaal- en bibliotheekwezen vond verdere voortgang. Het gaat er nu in de eerste plaats om de zo noodzakelij ke huisvesting tot stand te brengen, waarbij Soesterberg niet vergeten wordt. Voor het eerst werd door een moedig initiatief van enige alhier wonende artiesten een kunstmarkt gehouden, waarvoor een verheugende belangstel ling bestond. Op het gebied van de sportaccomoda- tie werd enige voortgang geboekt. Het clubhuis van S.E.C. werd geopend en de „Meteoren" hebben een eigen terrein gekregen. Een belangrijke verbouwing van het restaurant van het Soester Natuurbad kwam tot stand. Ofschoon de situatie op de arbeids markt momenteel in het land aanlei ding tot bezorgdheid geeft, mag de stand van zaken op het terrein van de arbeidsmogelijkheden in deze gemeen te zeker nog niet ongunstig worden genoemd. Onbetwist de beste tandpasta Renault R 4 Luxe v.a. 4.495, Dauphine Gordini v.a. 5.385. Renault R 8 v.a. 5.960, Renault R 10 Major v.a. 6.495, Caravelle Coupé v.a. 10.530, Renault Rambler v.a. 14.450, Nieuwerhoekplein 1 - Soestdljk Telefoon 2850. Merkbaar is dat de doorlichting van het werknemersbestand bij de plaatse lijke ondernemingen heeft geleid tot een grove zuivering, waardoor de meest kwetsbare werknemers werden getrof fen. Nu met de uitvoering van enige objecten in de bouwsector kan worden begonnen mag worden verwacht dat het aantal werklozen in deze bedrijfs- tal niet zal stijgen. In de loop van deze maand zal het bestuur van het Werkplaatsschap,, waarbij de C.A.W.A. en de Z.V.O.A., de streekwerkplaatsen voor gehandicapten, zijn ondergebracht, worden geïnstal leerd, waarna de uitvoering van de gemeentelijke sociale werkvoorzienings regeling door dit lichaam zal geschie den. De bouw van het bejaardencentrum „Molenschot" verloopt bevredigend. Verwacht wordt, dat de ingebruikname in de loop van 1968 zal plaats hebben. Door de bouw van een aantal wonip- gen voor bejaarden zal dan het pro bleem van de huisvesting van de be jaarden grotendeels zijn opgelost. Moeilijker ligt de oplossing van het waagstuk van de plaatsing van chro nisch zieken en demente bejaarden, die uiteraard niet meer kunnen wor den opgenomen in de bejaardencentra. Regionale c.q. provinciale samenwer king zal nodig zijn om de bestaande moeilijkheden, verbonden aan de plaat sing van deze categoriën van bejaar den, uit de weg te ruimen. Nadat de vergadering op de gebruike lijke wijze was geopend, deelde de VOORZITTER mede, dat de heer J. W. D. Berkelbach van de Sprenckel en P. Grift niet aanwezig konden zijn. Hierna kwam de agenda in behandeling. 1. Vaststelling van de notulen van de vergadering dd. 16 november 1966. Met de opmerking van mevr. S. M. POLET-MUSLER (P.v.d.A.), dat deze notulen wat laat ter tafel komen, goed gekeurd. 2. Ingekomen stukken. a. Schrijven van H. Vlasboom, Kamp weg 60 te Soesterberg, waarbij een aan burgemeester en wethouders gezonden brief inzake een voorwaardelijke ver gunning voor het hebben van 'n logeer- inrichting in afschrift wordt toegezon den met voorstel dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. b. Schrijven van burgemeester en wet houders van Soest, houdende specifica tie van de in de begroting 1967 geraam de personeelssubsidie t.b.v. de huishou delijke- en gezinsvoorlichting met voor stel dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. c. Begroting 1967 van het Gasbedrijf Centraal Nederland met voorstel daar mede akkoord te gaan. Met betrekking tot het ingekomen stuk 2a maakt de heer J. K. DE BRUIN (V.V.D.) de opmerking, dat bij dit schrijven niet de andere corresponden tie ter inzage is gelegd en daar de voorzitter in zijn nieuwjaarsrede laat uitkomen, dat aan de huisvesting van gastarbeiders dezelfde eisen gesteld moeten worden als voor onze land genoten, had hij gaarne over dit ge val meer willen weten. Uit het antwoord van de VOORZITTER bleek wel, dat, hoewel alles nog eens nader bekeken zou worden, aan deze eisen nog wel het een en ander man keerde. 3. Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan: a. het bestuur van de vereniging voor Chr. Onderwijs te Soesterberg voor het stichten van een nieuwe school voor g.l.o. Het betreft de school voor g.l.o. aan de Gen. Winkelmanstraat 111 te Soester berg. Deze school heeft 307 leerlingen en zes lokalen. Het aantal verplichte leerkrachten is dientengevolge 9, zodat deze school een te kort van drie lokalen heeft De raad sluit zich aan bij het voorstel van B. en W. de gevraagde medewer king te verlenen. b. het bestuur van de Vereniging „De School met den Bijbel" te Soest inzake aanschaffing van leer- en huimiddelen t.b.v. de onder dat bestuur staande school voor g.l.o. Het voorstel betreft een krediet van ƒ1100,voor de aanschaf van hulp en leermiddelen ten behoeve van het verkeersonderwijs. Aldus gesloten. c. het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" te Soest inzake verbetering van de verlichting in de Groen van Prinstererschool. Hiervoor wordt om een krediet van 2000,gevraagd, hetwelk door de raad wordt goedgekeurd. d. het bestuur van de Vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor het uitvoeren van diverse werkzaamhe den t.b.v. de Da Costaschool, alhier. De kosten hieraan verbonden worden geraamd op 15.000,B. en W. stel len voor dit krediet te verlenen, waar mede de raad zich kan verenigen. 4. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de aanschaf van leermiddelen voor het verkeersonder wijs t.b.v. de openbare scholen voor g.l.o. Een krediet van ƒ934,wordt toege staan. 5. Voorstel tot aankoop van grond met opstallen gelegen: a. nabij de Doresteinweg van A. Schim mel; b. aan de Eigendomweg van mevr. D. v. Kolfschoten-van Reenen. Conform besloten. De heer DE BRUIN (V.V.D.) merkt op, dat men geen te hoge rente moet ge ven, daar de Bank van Ned. Gemeen ten reeds leningen uitgeeft met een minder percentage. 6. Voorstel tot het verlenen van een zakelijk recht aan de P.U.E.M. N.V. voor het leggen var kabels. Conform besloten. 7. Voorstel tot het weigeren van ont heffing als bedoeld in artikel 1 van de Zoneverordening Hinderwet voor het oprichten van een benzine-installatie aan de Stadhouderslaan. De N.V. Jekarol, Dorpsstraat 81 te Doorn vraagt ontheffing van de „Zone- verordening Hinderwet" voor het op richten van een benzine-installatie aan de Stadhouderslaan 15, alhier. B. en W. hebben hiertegen echter bezwaren en stellen daarom voor de ontheffing te weigeren. Conform besloten. 8. Voorstel tot verkoop van grond ge legen nabij de £hr. Huygenslaan aan de P.U.E.M. N.V. 8b. Voorstel tot verkoop van grond ge legen nabij de Julianalaan aan de P.U.E.M. N.V. Beide voorstellen goedgekeurd. 9. Voorstel tot verhuur van een per ceel grond gelegen aan de Generaal Spoorstraat aan de buurtvereniging „Oranje". B. en W. vragen machtiging voor de verhuur van een perceel grond ter grootte van plm. 530 m2, gelegen aan de Gen. Spoorstraat te Soesterberg, aan de Buurtvereniging „Oranje" te Soes terberg, voor de huurprijs van 10, per jaar. Conform besloten. 10. Voorstel tot het instellen van een ouderaad als bedoeld in artikel 20 van de Lager-onderwijswet 1920. Over dit punt werd een zeer uitvoerige discussie gevoerd. Wethouder DE HAAN hield hierover een uitvoerig betoog, waarna door alle fracties op- en aanmerkingen werden gemaakt, deels ten goede en deels ten kwade. Het eindresultaat was dat tot de wet telijk verplichte aanstelling van een ouderraad zal worden overgegaan en wethouder DE HAAN hoopte dat hier mede de strijdbijl begraven was en dat men door gezamenlijk overleg tot de aanstelling van een ouderraad kon komen. 11. Voorstel tot het verlenen van sub sidie wegens plaatsing op het kleu terdagverblijf. De Stichting kleuterdagverblijven te Amersfoort verzoekt een subsidie van 40 °/o te verlenen in de kosten verbon den aan de plaatsing van uit onze ge meente afkomstige kleuters. Het betreft zwakzinnige kleuters. B. en W. stellen voor over het jaar 1967 een subsidie van 7.500,— te verlenen. Conform besloten. 12. Voorstel tot het verlenen van ont heffing als bedoeld in artikel 1 van de „Zone-verordening Hinderwet" voor het uitbreiden van een benzine-installatie alsmede het verplaatsen van een pomp- eiland aan de Birkstraat 30. Esso Nederland N.V. te Den Haag vraagt ontheffing van de „Zoneverordening Hinderwet" voor het uitbreiden van een benzine-installatie, alsmede het ver plaatsen van een pompeiland bij het perceel Birkstraat 30, alhier. Aangezien deze verplaatsing de verkeersveiligheid of uw gehele interieur... Bij Ton Beuken kunt u terecht. Ton Beuken geeft u adviezen, die afgestemd zijn op uw stijlgevoel en budget. Samen met u ontwerpt Ton Beuken uw interieurplan. interieurverzorging Soestcrbergsestraat 51 - Soest t.o. busstation Soest Telefoon 02955 - 2180 ten goede komt hebben B. en W. hier tegen geen bezwaar. Conform besloten. 13. Voorstel tot aankoop van grond ge legen a. nabij de Talmalaan van K. de Vries; b. aan de eigendomweg van J. Hil- horst. Het bleek, dat de grond (punt 13a) niet gelegen was nabij de Talmalaan, maar nabij de Parklaan. Het voorstel werd goedgekeurd. 14. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het verbeteren van de toiletafdeling en de aanschaffing van kleutertafels t.b.v. de r.k. kleuter school aan de Ericaweg, alhier. De aanschaf hiervan werd begroot op totaal 3950,en een krediet tot dit bedrag werd door de raad toege staan. 15. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het opmaken van een plan voor de aanleg yan recreatieve voorzieningen. Het stedebouwkundig bureau van Emb- den te Delft heeft een schetsontwerp vervaardigd voor recreatieve voorzie ningen, welk ontwerp een zeer goed uitgangspunt biedt voor het samenstel len van een definitief rapport omtrent deze voorzieningen. Voor het opmaken van de definitieve plannen van het onderhavige recreatie- complex zal 24.000,nodig zijn. De raad besliste gunstig. 16. Voorstel tot het beschigbaarstellen van een krediet voor het plaatsen van een abri op de Amersfoortsestraat te Soesterberg. De N.V. Nederlandse Buurtvervoer Maatschappij te Zeist deelde aan B. en W. mede, dat het in 1967 mogelijk zal zijn langs de Amersfoortsestraat bij de halte Meyerij in de richting Utrecht een wachthuisje (abri) te plaatsen. De N.B.M. is bereid tot plaatsing over te gaan, mits de gemeente voor 50 in de oprichtingskosten deelneemt. De kosten hiervan bedragen 1500,a 1750,B. en W. stellen voor een krediet van 900 beschikbaar te stel len. De heren DE GROOT (B.P.) en PIE REN (P.v.d.A.) vroegen een betere ver lichting ter plaetse, terwijl de heer ELBERTSE (K.V.P.) verzoekt hiervoor geen draadglas te gebruiken, waarna het voorstel wordt goedgekeurd. 17. Voorstel tot het aangaan van een ruilovereenkomst inzake gronden gele gen aan de Klaarwaterweg en de In dustrieweg (nieuw gedeelte) met W. F. H. Busch. Conform besloten. 18. Voorstel tot het verlenen van een krediet voor de aankoop van twee noodlokalen ten behoeve van de Van der Huchtschool. Enige tijd geleden is door de raad be sloten aan de Van der Huchtschool voor U.L.O. twee noodlokalen ter beschik king te stellen. B. en W. zijn thans in de gelegenheid twee noodlokalen te ko pen voor 23.000,De kosten voor grondwerk worden geraamd op 1500,-, zodat totaal een krediet van 24.500, nodig is. B. en W. stellen voor dit krediet be schikbaar te stellen. Aldus besloten. Verder werd nog besloten aan de ge meenteambtenaren per 1 januari 1967 vier procent salarisverhoging te ver lenen. Tot slot deelde de voorzitter mede, dat de eerstvolgende raadsvergadering, in verband met de verkiezingen, niet op woensdag 15 februari zou plaats hebben, doch op vrijdag 17 februari.

Soester Courant | 1967 | | pagina 5