Meningen van lezers DafflpO bevrijd Als de sterren spreken *<éWiin 'Wfrifc Oosterse tapijten J. J. Pauëlsen UITKERINGEN VAN LEVENS VERZEKERING GEVEN STERKE GROEI TE ZIEN Aantal dodelijke ongelukken neemt snel toe Krabbels van Knelss Meningen van lezers n Voor hen die het willen horen KOM WASSEN BIJ DE Zeepost TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 POLITIETEL. 4444 Uw succes is ome reclame Auto- en Vrachtwagen- rijschool D. ENGEL MET RAAD EN DAAD. SEALBONT - Ik heb gelezen dat seal-bont wordt verkregen door het levend villen van dui zenden jonge zeehonden. Is er geen kunstbont in de handel waardoor zulk een vreselijk be drijf onnodig wordt? Hoe wordt imitatiebont verkregen? Antwoord: Er zijn drie soorten seal bont t.w.: a. seal-bisam (huid van bisam); b. seal electrique (elektrisch ge schoren konijn); c. seal of sealskin (huid van de zeehond of zeeleeuw). Het is een fabeltje dat sealbont verkregen wordt door het le vend villen van duizenden jonge zeehonden. Imitatiebont wordt verkregen door de vervaardiging van plu- che-achtige weefsels, zogenaam de poolweefsels met een specia le poolketting, die het haardek vormt. Het grondweefsel bestaat uit katoen, trewijl voor de pool ketting gewoonlijk mohair of gollen garen wordt gebruikt. Naar aanleiding van bovenstaande vraag in onze vragenrubriek „Met Raad en Daad",, waarin een lezer vraagt of het waar is dat voor het verkrijgen van sealbont duizenden jonge zeehonden le vend gevild worden en waarop zij een ontkennend antwoord kreeg, ontvingen wij onderstaande drie gedocumenteerde reacties, welke wij. in volgorde van binnenkomst, volledig publiceren. Mijne Heren, In Uw blad van 10 januari jl. vond ik in de rubriek „Met Raad en Daad" on der het hoofd „Sealbont" een bericht van een persoon welke U mededeelt vernomen te hebben, „dat sealbont wordt verkregen door het levend villen van duizenden jonge zeehonden." Uw antwoord hierop luidt: „het is een fabeltje dat sealbont verkregen wordt door het levend villen van duizenden jonge zeehonden." Uit naam mijner Federatie, waarvan ik 8 V2 jaar Algemeen Penningmeesteresse ben geweest en thans nog Bestuurslid ben, moet ik met klem protesteren te gen Uwe opmerking dat bovengenoem de wreedheden „een fabeltje" zouden zijn. De Canadese Regering heeft dit „fabeltje" verspreid toen, tengevolge van de vele publicaties op dit gebied, de verkoop van de vellen terug begon te lopen en de export van een waardevol artikel hierdoor bedreigd werd. Ikzelf heb, zeer onlangs, op ons Con gres in Barcelona gesproken met de Canadese dierenartsen die, op ons ver zoek, een diepgaand onderzoek hebben ingesteld naar de ware gang van zaken. Zij hadden meerdere films bij zich, die ons vertoond werden en zulke weerzin wekkende taferelen lieten zien, dat men deze films moet hebben gezien om het te geloven. Ingesloten vindt U in mijn „Laatste Nieuws van de Wereld Federatie tot Bescherming van Dieren", dat ik twee maal per jaar uitgeef voor de Neder landse donateurs, nog nadere gegevens over deze walcheüjke jachtmethoden. Dringend verzoek ik U dus, uit naam mijner Federatie, het door mij gewraak te antwoord over sealbont zo spoedig mogelijk in Uwe courant te willen her roepen en persoonlijk zou ik het zeer op prijs stellen, indien U mij naam en adres zoudt kunnen (en willen) opge ven van de inzender (inzendster) van de vraag over sealbont, zodat ik hem of haar ook een exemplaar van „Het laat ste Nieuws kan doen toekomen, en, des gewenst, nadere inlichtingen kan ver schaffen. Met bij voorbaat dank voor de door U te nemen moeite. Hoogachtend, Mevrouw A. Rutgers van Rozenburg geb. Baronesse van Harinxma thoe Slooten. Birkstraat 106, Soest. niet alleen, dat het zeer dikwijls voor kwam dat een dier levend werd gevild, maar ook, dat de soort met uitroeien bedreigd wordt, omdat de jonge dieren, die het meest gewilde bont leveren, hartstochtelijk door de ouders worden verdedigd, zodat de gehele familie moet worden vermoord om de gewilde „Whitecoat" (dit zijn de babyseals) in handen te krijgen. Dames, opnieuw richt ik een dringend verzoek tot U: koopt geen „seal" jassen, of „whitecoat" en overreedt Uwe ken nissen en vriendinnen dit ook niet te doen: slechts op deze wijze kunt U daadwerkelijk medehelpen een einde te maken aan deze afgrijselijke slachtpar tijen. Konden wb iedereen maar de weerzinwekkende taferelen uit de ons getoonde films laten zien, dan zou elke vrouw zich schamen om in een jas van zeehondenvel te worden gezien. De Canadese regering, op wie grote druk wordt uitgeoefend vanuit het bui tenland, en niet in de laatste plaats door onze Federatie, wil tot nu toe de jacht op de robben niet verbieden. Er moet gezegd worden, dat de vellen voor het overgrote deel worden opgekocht door bonthandelaren in Londen, Noor wegen, Denemarken, Duitsland en Ne derland. De werkelijke „jagers" zijn meest arme drommels, die een hongerloon verdienen en afkomstig zijn van kleine eilandjes verder noorderlijk gelegen; vele van hen verafschuwen dit werk. Dankzij de grote publiciteit in de laat ste jaren aan bovenstaand schandaal gewijd, is de verkoop van „seal" bont thans flink teruggelopen. Aan U, da mes, te zorgen, dat dit verschijnsel in versneld tempo voortgaat: het is de enige oplossing, want zelfs indien de Canadese regering zou zwichten voor de protesten, er zijn nog zoveel andere enorme gebieden waar op robben wordt geiaagd en heus niet op zachtzinniger wijze. Controle is bovendien in deze enorme uitgestrektheden vrijwel on doenlijk. Weledele Heren, Hierbij verzoek ik Uw aandacht voor het volgende: In Uw rubriek „met raad en daad" van de Soester Courant van dinsdag 10 januari 1967 komt een antwoord voor van Uw medewerker op de vraag of Sealbont wordt verkregen door het le vend villen van jonge zeehonden. In het antwoord komt de zin voor dat e.e.a. op een fabeltje berust. Tot mijn spijt moet ik U mededelen dat e.e.a. zeker geen fabeltje is. De wereldfederatie tot bescherming van dieren (Wildlife fund) heeft zich hier intensief mede bezig gehouden, terwijl ook onze eigen dierenbescherming hier meerdere malen over heeft gepubli ceerd. Ik wijs hierbij op een artikel, dat naar aanleiding van een artikel, in dierenbe scherming" verschenen, opgenomen is in de Soester Courant onder de titel „Het oog gericht op beschaving". Tot mijn spijt kan ik het nummer niet meer traceren. „Waar alles om draait" Hierbij zend ik U een tweede artikel over dit onderwerp opgenomen in „Dierenbescherming" nr. 11/12 toe. Om de dierenbeschermings gedachte, vooral de grote lijnen, ingang te doen vinden zou ik U om rectificatie van Uw antwoord willen verzoeken of zo U dit niet mogelijk is zou ik gaarne de be treffende vraagster, wier naam en adres U bekend zal zijn de juiste toedracht willen mededelen. U bij voorbaat dankend voor Uw be moeienis ter zake L. A. J. Gijsen. Hoogachtend, Foekenlaan 1, Soest-Zuid. Ter verdere informatie van onze lezers laten wij hieronder een deel volgen uit de inhoud van het periodiek „Dieren bescherming" dat de heer Gijsen in zijn brief bijsloot. (Red.). De wrede vangst van zeehonden Zoals reeds elders in dit maandblad WATERMAN (21 januari t.e.m. 19 fe- SCHORPIOEN (24 oktober t.e.m. 22 no- bruari) vember) Uit het periodiek „Laatste Nieuws van de Wereld Federatie tot Bescherming van Dieren" hetwelk door schrijfster van bovenstaande werd bijgesloten, la ten wij volledigheidshalve dat gedeelte volgen, dat betrekking heeft op deze ge ruchtmakende materie, (red.). „Van de vele, zeer vele onderwerpen, die behandeld werden, zal ik beginnen met wat ons allen (en niet alleen ons Nederlanders) na aan het hart ligt: ik doel hiermede op de robbenslachtingen en het dikwijls levend villen der rob ben. Uit Canada waren twee jonge dieren artsen gekomen, die op verzoek van de bij ons aangesloten Verenigingen voor Dierenbescherming in Canada, achter de robbenjagers aan waren gegaan en de meest afschuwelijke slachtingen hadden meegemaakt en gefilmd. Hieruit bleek Niet wanhopen; de romance moge dan teleurstellen, het avontuur uitblijven en het geld nog ontbreken, daar staat te genover dat uw vindingrijkheid, uw plannen en uw studie succes kunnen boeken. De jarigen zullen hun liefste wens vervuld zien. VISSEN (20 februari t.e.m. 20 mrt.) U zult deze week veel tact moeten ge bruiken om uw plannen te kunnen uit voeren. Een gesprek met familieleden is noodzakelijk. Financieel moet u het over een andere boeg gooien. U kunt uw partner juist nu tot grote steun zijn. RAM (21 maart t.e.m. 20 april) U zult nog een onprettig karwei moeten klaren, maar Amor houdt u in het oog. Contact met de autoriteiten kan deze week succes hebben. Met de studie wil het minder vlotten. Financiële moeilijk heden moeten zo snel mogelijk worden opgelost. STIER (21 april t.e.m. 20 mei) De laatste dagen van de week hebt u enige ontspanning nodig. Overhaast u niet met werk en andere verplichtingen. Verschuif enkele afspraken. Sollicitaties, verzoekschriften en dergelijke kunnen succes hebben. TWEELINGEN (21 mei t.e.m. 21 juni) U zult er goed aan doen enkele plannen uit te stellen en af te zien van een reis. Onaangename kritiek kunt u weerleggen, maar doe dat diplomatiek. Er staat een grote betaling voor de deur. Amor klopt aan de deur, vergeet niet open te doen! KREEFT (2f juni t.e.m. 22 juli) U krijgt gelegenheid enkele goede ideeën uit te werken. Moeilijkheden kunnen ontstaan bij gebreke van veilige finan ciering. Met uw partner moet iets wor den uitgepraat, doe dat op zondag. Een voorgenomen aankoop kunt u beter uit stellen. LEEUW (23 juli t.e.m. 23 aug.) Ai, wat een kansen: succes bij werk, studie, sollicitaties, rekwesten, verzoe ken om steun bij uw plannen enz., maar maak liever geen reizen en verschuif zo veel mogelijk afspraken. MAAGD 24 aug. t.e.m. 23 september) Gunstige dagen voor het huiselijk ver keer, liefde en romantiek, minder gun stige voor aankopen en contracten. Voer uw plannen stap voor stap en niet te gehaast uit. Beperk de uitgaven. Besteed minder tijd aan uw hobby. WEEGSCHAAL (24 september t.e.m. 23 oktober) U kunt een bescheiden succesje boeken maar daarna een onaangename ervaring beleven. Zit niet bij de pakken neer. U vindt nieuwe mogelijkheden. Leg wat geld opzij en probeer uw partner te in teresseren voor uw plan. De dagelijkse sleur wordt doorbroken. Laat u niet teveel afleiden, maar houdt zelf de leiding. Geloof fraaie voorspie gelingen niet, maar vertrouw alleen op eigen waarneming. Raadpleeg zonodig deskundigen. Onderteken geen bestelfor mulieren of dergelijke Een kleine keus uit onze zeer grote collectie HERIZ TEBRIZ HERIZ SHIRAZ SHIRAZ SHIRAZ SHIRAZ SHIRAZ AFSHAR HAMADAN HAMADAN HAMADAN SHIRAZ SHIRAZ SHIRAZ BELOUDJ BELOUDJ BELOUDJ BELOUDJ KARADJA KAMEELZAKKEN, 316x244 cm 340x240 cm 317x249 cm 277x200 cm 275x182 cm 313x188 cm 213x155 cm 178-134 cm 182x138 cm 202x130 cm 191x100 cm 163x105 cm 133x 78 cm 141x 96 cm 126x 78 cm 180x106 cm 178x 98 cm 147x 92 cm 153x 98 cm 117x 68 cm vanaf 587.- 698.- 693.- 438.- 525.- 665.- 248.- 219.- f 119.- 225.- 189.- 178.- 99.- f 114.- 99.- 119.- 99.- 88.- 99.- 79.- 18.- BUSSUM - RAADHUISSTRAAT 38 TELEFOON 02959 - 1 21 60 BOOGSCHUTTER (23 november t. Mn. 21 december) Een kleine achterstand kan worden in gehaald. Een familielid wacht op uw bezoek. Iemand zal uw hulp vragen. Be loof echter niet te veel en doe geen toe zeggingen in geld. Blijf aandacht beste den aan uw studie, u zult daar weldra nut van hebben. STEENBOK (22 december t.e.m. 20 ja nuari) In de verhouding tot een bekende komt een belangrijke wijziging. Een romanti sche periode kan aanbreken. Laat uw werk daar niet onder lijden. Het is nodig uw tijd en uw financiën anders in te delen. Vermijd grote uitgaven en risico's. wordt bericht, heeft op het van 10-14 oktober te Barcelona gehouden kongres van de Wereldfederatie tot Bescherming van Dieren de jacht op zeehonden in de canadese wateren en de wijze van do den van deze dieren een belangrijk punt van bespreking gevormd. Een tweetal rapporten (toegelicht met films) resp. van de Canadees Brian D. Davies, secretaris der dierenbescher mingsorganisatie van New Brunswick en van de Engelse vrouwelijke dieren arts dr. E. Simpson, die de jacht en het doden der zeehonden hebben mee gemaakt, gaven wel een zeer triest beeld van de buitengewone wreedheid waar mee dit doden en villen gepaard gaat. In zeer veel gevallen zijn de knuppel slagen of de geweerschoten waarmee getracht wordt de dieren te doden of bewusteloos te maken, totaal onvoldoen de. Door de haast die de mannen die het vuile werk moeten doen hebben om. ter wille van een betrekkelijk kari ge beloning, in zo kort mogelijke tijd op de ijsvelden zoveel mogelijk vellen te verkrijgen, begint het villen der hul peloze dieren reeds terwijl zij nog le ven. De heer Davies kwam tot de be rekening dat in de golf van St. Law- rence alleen al in het jachtseizoen van 1966 20 tot 40.000 zeehonden levend werden gevild. Wie de mededelingen van de beide serieuze en verre van op sensatie ingestelde waarnemers aan hoorde en de film die zij vertoonden zag, kwam diep onder de indruk van de haast niet te beschrijven tragedie die zich jaarlijks in de ijsvelden waar de zeehonden verblijven, afspeelt en van de grote wreedheid waarmee de vangst gepaard gaat. Haast onvermij delijk gepaard gaat, want voldoende toezicht op de wijze van doden en vil len is in de uitgestrekte gebieden waar de jacht op zeehonden wordt uitge oefend, zo goed als onmogelijk. Daarom hebben alle goed bedoelde po gingen zoals zij wel van sommige zij den worden gepropageerd om tot hu manere" methoden te komen, weinig of geen zin. De controle op de naleving daarvan zou ten enenmale onmogelijk zijn of zou op zijn best geheel onvol doende moeten blijven. Men moet zich daarbij niet in slaap laten sussen door geruststellende mededelingen van de zijde der canadese regering of door mededelingen der belanghebbende Eu ropese pelsimporteurs omtrent de vang- methoden. De bontdragende vrouw al leen kan de jacht doen ophouden door te weigeren bont te dragen afkomstig van zeehonden. In een volgend artikel hopen wij op deze zaak nader terug te komen (waar schijnlijk zal onze vereniging ook in bezit komen van een kopie van de door de heer Davies en dr. Sipson opgeno men film, die wij dan in ons land kun nen vertonen). S. HOFSTRA Mijne Heren, In uw blad van dinsdag 10 dezer, komt onder uw Rubriek „Met Raad en Daad" een artikel voor over het artikel Seal bont. Het antwoord dat daarin gegeven wordt over het sealbont onder c. zegt dat le vend villen van jonge dieren een sprookje is. De betreffende adviseur van uw blad leest dan beslist geen kranten en bo vendien bestaat er een film over deze praktijken die in het bezit is van de Wereld Federatie voor Dierenbescher ming, waar je misselijk van wordt. De jonge dieren worden wel degelijk levend gevild. Gaarne rectificatie van deze berichtge ving, waarvoor bij voorbaat onze dank. Ned. Ver. tot Bescherming Hoogachtend, C. J. 't Hart. Secretaris van Dieren. NASCHRIFT. Dat een bij ons binnenkomende vraag voor onze vragenrubriek, die overigens door ons voor beantwoording naar een gerenommeerde deskundige wordt door gezonden, na beantwoording zoveel stof deed opwaaien als hierboven in onze kolommen is geschied, hadden we niet verwacht. Hoewel we van het tegendeel overtuigd zijn lijkt het er op dat onze „antwoord man" zijn informaties rechtstreeks bij de Canadese regering heeft ingewon nen. Deze regering is immers het best gebaat bij een dergelijk ontkennend antwoord? Gelukkig kwamen bovenstaande reac ties als een bewijs dat het antwoord niet juist was, voor welke reacties wij de schrijfster en schrijvers dankbaar zijn. Wij vinden het daarom prettig om, ondanks het voortdurende gebrek aan plaatsruimte in ons blad, naast de brie ven. al het „bewijsmateriaal" te publi ceren. Dat Mies Bouwman voor de televisie in haar programma „Mies en scene' nog een duit in het propagandistische zakje deed, zal de reflectanten plezier hebben gedaan. Zij had een gesprek met Engelands beroemdste, 22-jarige foto model Celia Hammond. Celia, die vaak dagen maakt van duizend gulden ho norarium, veroorzaakte in de wereld van de mode grote opschudding door haar pertinente weigering voortaan nog in natuurlijk bont te poseren. Celia's „dure" eed, die in het dierenlievende Engeland nogal is ingeslagen, werd ge zworen nadat ze de bewuste documen taire film over de slachtpartij had ge zien. De lezers van het bovenstaande zullen direkt begrepen hebben dat het niet onze bedoeling is ons antwoord van 10 januari te blijven verdedigen. Verre van dat. We zijn helemaal overtuigd. We vinden het jammer dat we niet te gemoet kunnen komen aan het verzoek om de naam van de vragensteller be kend te maken, daar dit, terwille van de publicatie, een naamloze rubriek is. We nemen echter aan dat de vragen steller zelf gaarne van het aanbod ge bruik zal maken om zich in deze te la ten informeren. De adressen vindt hij in deze kolommen. aeus, keel en borst van vastzittend slflm Nabestaanden van slachtoffers van on gevallen zien hun financiële positie in toenemende mate versterkt door uitke ringen van levensverzekering. In 1965 werden de levensverzekeringmaatschap pijen door dodelijke ongelukken 12,3 mil joen gulden verschuldigd, ruim driemaal zoveel als in 1958. In de eerste drie kwartalen van 1966 ging het om 9,7 mil joen gulden. Kleine levensverzekeringen (zgn. volksverzekeringen) zijn hierbij buiten beschouwing gelaten. Gemiddeld kregen de nabestaanden van verzeker den, die door een ongeluk om het leven kwamen in 1958 de beschikking over ruim 6.100 gulden, in 1965 over ruim 11.700 gulden. De uitkeringen die het levensverzeke- ringbedrijf verschuldigd werd door an dere doodsoorzaken dan ongeval, stegen eveneens, maar minder sterk. Zij namen toe van ruim 43 miljoen gulden in 1958 tot bijna 107 miljoen in 1965 en 81,8 miljoen in de eerste drie kwartalen van 1966. De stijging van de uitkeringen wordt o.m. veroorzaakt door de toeneming van het aantal personen dat jaarlijks bij een ongeval om het leven komt. In 1958 wa ren er bij de dodelijk verongelukten 657 houders van grotere polissen van levens verzekering. in de periode januari t.e.m. september 1966 waren dit er reeds 772. Een andere belangrijke factor is dat het gemiddelde verzekerde bedrag per polis de laatste jaren sterk stijgt, doordat men zich voor hogere bedragen verzekert dan voorheen. Bij ongelukken, vooral in het verkeer, zijn vaak verzekerden betrokken die nog betrekkelijk jonge polissen hebben. Ten slotte speelt een rol dat steeds meer ge bruik wordt gemaakt van de mogelijk heid, een levensverzekering te sluiten waarvan de uitkering wordt verdubbeld indien het overlijden het gevolg is van een ongeval. De risicodekking, die de polis van le vensverzekering biedt, wordt geïllus treerd door het feit dat jaarlijks ca. 4000 polissen reeds binnen twee jaar na het sluiten van de verzekering tot uitkering komen wegens overlijden van de verze kerden. Het bedrag dat de maatschap pijen op grond van deze polissen ver schuldigd werden, is sinds 1956 meer dan verdubbeld. Het bedroeg over de af gelopen tien jaar 78,6 miljoen gulden, waartegenover een premie ontvangt van ruim 5 miljoen gulden stond. Het totaal van de uitkeringen, die de le vensverzekeringmaatschappijen jaarlijks doen, bedroeg in 1965 bijna 424 miljoen gulden en in de periode januari t.e.m. september 1966 bijna 340 miljoen gulden. Ajje ut ming vraogt mok zeige dak ming binnekort wel effe zal laote hore. En ik nie allenug, waant Gart en Piet en Aorie en nog veul meer minse van de ouwe garde hebbe ezeid, dat zullie ok mee zulle doen. Dat kan me dus wel een lekkere kwak lawaoi worde as wullie ongs allegaor laote hore. Nermaol esproke zouwe wullie wel us weges buregeruch of zoiets van de pelisie een meraokels mooi, maor zeer on welkom bonnegie kenne kriege, maor daor is nong gin spraoke van. Temin- ste, da neme wullie an, waant as P.V.O. zeit, dat ze een aksie gaot beginne ongder ut motto „Soest laot zich hore" dan neme wullie an dat de harremenie daor toestemming veur evraogd het en dat ut dus mag. Wullie zulle ongs in ieder gevaal zó laote hore, dat iedereen hore en zien vergaot. Ik weet niet of P.V.O. daor mee ebaot is, maor wullie hope van wel. Wullie zulle een meraokelse mat schudding maoke, de meziek kan op ongs rekene. 't Is te hope, datter nie allenig ouwere minse an mee zulle doen zoas ik en Gart enzo, maor dat ok de jeugd zich laot hore. Nong mot dat „laote hore" nie al te letterluk op evat worre, hek laoter wel ehoord. Wullie deeje dat in 't be gin wel, maor 't was heulegaor fout. P.V.O. bedoelt mit die kreet eigeluk, dat de muzikante zich wel zulle laote hore en dat wullie ongs zulle laote gelde. Mit geld as ut effe kan. Waant P.V.O. het grootse plaanne veur de toekomst. De haremenie gaot over nie al te laan- ge tied een jubileum viere, ut jeugd- korps mot instrumente en een uniform hebbe, dus d'r binne wel een paor stuuvers nodug. Vandaor dattut bestuur op de grote trom gaot slaon, waant de meziek wil die sente wel graog bie mekaor kiege. Ut mot bie mekaor zo'n 50.000 gulde worde, 't Is wel een heul bedraag, maor as dat op taofel leit, zitter ok geliek meer meziek in P.V.O. Zullie wille in een paor maonde d'rluu slag slaon (en dan nie op de grote trom) en as dat lukt binne zullie op slaag van alle zorrege en prebleme of. Ofter zoveul geld op taofel zal kom- me, weet ik nie. Ik wil d'r wel een slag naor slaon, maor as ut dan hoger is en ut vaalt teuge, is ut ok nie aordug. En te laog schatte doek nie graog meer. Vreuger wel, maor zullie hadde al gauw deur, da'k dat aaltied dee om de minse een teleurstelling te bespaore. En ok P.V.O. wil ik een teleurstelling bespaore. Nie da'k denk, dattie sente nie bie mekaor zalle kom- me, waant dat zou ming op ze minst verbaoze, maor ik wil wel zeige, da zullie netuurluk nie te hoog van de tore motte blaoze. In ieder geval weet P.V.O. nong, dat ze op ming en al die aandere getrou we kan rekene. Want ut zou toch wel meraokels jaammer weeze as al de plaanne die P.V.O. emaokt het, in duuge zouwe valle omdatter nie genog geld is. Veural veur de jeug, die bliek- baor nog graog meziek maokt. Zulle wullie ofspreke, dat die aksie slaogt En dat ut nie (trom)pet wordt Van Goyenlaan 156, tel. 5897. Op de Eng. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië m.s. „Zaanland" (25-1). Australië m.s. „Orcades" (23-1). Brazilië m.s. „Sant? Rita" (24-1). Canada m.s. „Lord Viking" (25-1). Chili m.s. „Ares" (24-1). Ned. Antillen m.s. „Kreon" (24-1). Nw.-Zeeland m.s. „Main Lloyd" (23-.1). Surinamem.s. „Socrates" (24-1). Verenigde Staten van Amerika s.s. „Statendam" (23-1). m.s. „Schie- dijk" (25-1) en m.s. „American Ro ver" (27-1). Republiek Z.-Afrika en Z.W.-Afrika m.s. „S.A. Vaal" (22-1) en m.s. „An- nenkerk" (25-1). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Geachte Redactie, Zoudt u het volgende willen plaatsen? Mijn dank bij voorbaat. OPINIEONDERZOEK Deze week kreeg ik bezoek van een jonge dame, leerlinge 4e klasse M.M.S., die beoogde mij een indringend verhoor af te nemen. Ze had een schoolopdracht uit te voeren op sociaal gebied en een gesprek met bewoners van een be jaardencentrum leek haar hiertoe bijzon der dienstig. Het werd een prettig gesprek. Het was een intelligent kind. „to the point", met belangstelling voor haar onderwerp en van een gepaste vrijmoedigheid zonder daardoor „astrant" te worden. Wij scheidden in de beste verstandhouding. Maar toen ik haar bij het afscheid in haar mantel hielp - wij uit het fin-de- siècle kunnen dat nu eenmaal niet laten en zij liet het zich graag aanleunen (vrouw blijft vrouw!) - waarom, oh waarom, moest mijn oog toen vallen op de rafels etc. die dit kledingstuk ont sierden En zelf wist ze deksels goed, dat ze er bepaald niet salonfahig uitzag! Geloof mij. er is heus niet zo vreselijk veel verschil, in het algemeen gespro ken, tussen de jeugd van nu en de jeugd van „toen". Maar dit staat als een paal boven water, dat wij van „toen" en zeker de meisjes, als wij bij vreemden op bezoek gingen ons best deden er zo keurig mogelijk uit te zien. Moet ik er nog de nadruk op leggen, dat de aanblik van dit kledingstuk als een puts ijskoud water vloeide over de herinnering aan dit toch zo plezierige bezoekje? Ik heb een stille hoop. dat onze jeugdige enquetrice dit stukje moge lezen en met leedvermaak zie ik in gedachten het schaamrood haar naar de kaken stijgen. Want zo is ze wel HANS VAN EEDEN. Bosstraat 5, telefoon 2543 en Kerkstraat 51, telefoon 6621.

Soester Courant | 1967 | | pagina 7