Soest toen - Soest nu Prins Carnaval zal zaterdag 4 februari in Soest per helicopter landen Na schoten en slaan met schop Het oog gericht op gevangenissen Dinsdag 24 januari 11)67 46c jaargang n«. 7 Uitgave Drnkkerij Smit - Soest Iturean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Grote carnavalsoptocht in voorbereiding Ziekelijk Zeereerwaarde Heer E. Stolwijk benoemd tot geheim kamerheer Woonwagenbewoner bij familie in Soest gearresteerd Ook in andere omgeving onzedelijk gedrag Wielrijder door auto geschept Paard met poten bekneld Auto gestolen en weer tereebt Winkeliersvereniging Soest Nog meer poëziemanifestaties Soest Zevende rit interclub-crosseompetitie Jaarvergadering K.V.P. met spreker Ledenvergadering A.B.T.B. Baldadigheid Paardesport V.VcZ.-nieinvs soestermTourant Abonn. p. kwart, 3,per post 3,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag De R.K. instuif „Jong Soest" werkt reeds maanden aan de voorbereiding van de viering van het carnaval en wil de viering hiervan nog grootser maken dan de voorgaande jaren. De grote attractie wordt, en dat is zon der twijfel uniek in Nederland, dat Prins Carnaval op zaterdag 4 februari, te half vijf 's middags, per helikopter in Soest zal landen op een terrein bij de Prins Bernhardlaan en de Soester Engweg. Zoals gebruikelijk zal te 4 uur op het Kerkplein bij de Steenhoffstraat een optocht geformeerd worden, waaraan o.m. de harmonie P.V.O. en een bóeren- kapel muzikale medewerking zullen ver lenen. Ook zal de „Raad van elf" in de stoet meerijden. Het aktieve carnavalsbestuur doet een Dondardagmiddag reed het 12-jarige meisje J. C. B. op haar fiets op de Wieksloot, terwijl naast haar een bestel wagen stopte. De bestuurder van deze auto vroeg haar waar hij de Biltseweg kon vinden. Toen het meisje hem dat verteld had, vroeg hij ook nog de weg naar Hees en of zij even op het briefje wilde kijken dat naast hem lag op de voorbank. Toen het meisje zich voorover boog ontdekte ze tot haar schrik dat de man uitsluitend een colbertjasje over z'n naakte lichaam had en niet nader te noemen handelingen pleegde. Het meisje wist niet hoe gauw ze weg moest komen, waarna de bestelwagen met grote snelheid wegreed. In haar angst vergat zij het nummer van de auto op te nemen. Het zal dus wei moeilijk zijn deze man op te sporen, daarom verzoekt de politie aan de ou ders hun kinderen in te lichten en bij dergelijke gevallen het nummer van de auto te noteren. Nog juist konden wij in onze vorige editie melden, dat de Zeereerw. heer E. Stolwijk, rector van het rustoord „Nieuw-Mariënburg", benoemd is tot geheim kamerheer van Z. H. de Paus. Men is met deze benoeming op Nieuw- Mariënburg zeer ingenomen, temeer, omdat hij 24 jaar directeur was van de congregatie, waarvan de zusters van Nieuw-Mariënburg deel uit maken. De bisschop van Haarlem, Mgr. Zwarthuis, heeft aan de Rector persoonlijk de on derscheiding uitgereikt. Bij deze plech tigheid waren o.a. aanwezig twee zus ters van de nieuw benoemde kamer heer alsmede de huidige direkteur van de congregatie Rector Jansen, die zijn voorganger met waarderende woorden heeft toegesproken. Het is een grote verdienste van de thans 64-jarige rector, dat onder zijn leiding de congregatie, waaraan het Moederhuis in Heemstede staat, tot gro te bloei is gekomen, zowel wat het le dental betreft als in geestelijk opzicht. Helaas is daarin een zekere stilstand gekomen, naar Moeder Overste ons me dedeelde. Vermeldingswaard is, dat rector Stol wijk de zorg heeft over de buitenlan ders hier ter plaatse en uit dien hoofde ook Spaans is gaan leren. Om zich in deze taal no_ meer te kun nen verdiepen, heeft hij, in verband met zijn benoeming tot geheim kamer heer van de congregatie een reis naar Spanje aangeboden gekregen. dringend beroep op verenigingen, de industrie, winkeliers enz. om ook aan deze optocht deel te nemen. Verder zou het bestuur gaarne zien, dat de hoofden van de diverse scholen, de kinderen zouden willen opwekken om met een bepaalde aankleding in grote getale aan de optocht deel te nemen. Niet alleen dat dit de optocht aantrek kelijker zal maken, maar het optocht comité stelt voor de kinderen fraaie prijzen beschikbaar voor de leukste aankleding. Zowel kinderen als oude ren kunnen persoonlijk als in groeps verband deelnemen. Na formatie van de optocht, waarvoor de deelnemers om kwart voor vier aan wezig moeten zijn, gaat deze langs een nog nader bekend te maken route naar de landingsplaats van Prins Carnaval. De Prins zal na de lanoing de menigte toespreken en na door de Raad van Elf verwelkomd te zijn, aan het hoofd van de stoet een rodngang door een ge deelte van Soest maken. De route die genomen zal worden, zal waarschijnlijk afwijken van die van voorgaande jaren, daar men nu de be woners van een ander deel van Soest in dit opzicht tegemoet wil komen. Ook deze route zal tijdig bekend worden ge maakt. De optocht zal weer op de startplaats, dus voor het St. Josephgebouw ont bonden worden en nadat aan de kin deren de toegekende prijzen zijn bekend gemaakt, gaat het feest beginnen. Het Carnavalsfeest op deze eerste avond - dus zaterdag 4 februari - is bedoeld voor de jongeren, die in het bezit moe ten zijn van een plaatsbewijs, die zo wel voor deze als voor de tweede vond (zondag) verkrijgbaar zijn bij: Wijnhan del Van der Linden, Soesterbergsestraat 49; Rijwielhandel Fugers, Kerkstraat 3-5; Verenigingsgebouw, Steenhoffstraat 28; Foto Swager, Burg. Grothestraat; W. v. d. Mast, Schrikslaan 31. Drie bands zorgen voor een grote mu zikale afwisseling. Otto Prinsen met zijn medewerker Hans Blok hebben voor prachtig decorwerk gezorgd. Een speciale jury is samenge steld voor de beoordeling en toekenning van de prijzen. De tweede avond - zondag 5 februari - is uitsluitend toegankelijk voor perso nen boven de 22 jaar en zal te 8 uur aanvangen. Onnodig te zeggen, dat de Prins met de Raad van Elf beide avonden aan wezig zullen zijn. Het bestuur verzocht ons nog mede te delen, dat nog een klein aantal loten a 50 cent vekrijgbaar zijn van een loterij, die door R. K. instuif „Jong Soest" ge organiseerd is en waarvan de opbrengst bestemd is voor een liefdadig doel. De eerste prijs is een Transistor radio, de tweede prijs een pick-up en de derde prijs 10 langspeelplaten. De trekking hiervan zal op één der Carnavalsavonden plaats vinden. Ongetwijfeld zullen dit Carnavalsavon den worden, die zich zullen ontwikke len tot een enorm feest als nooit te voren. Op zaterdag 4 februari en zondag 5 fe bruari zal men dus trachten het Car navalsfeest van het Zuiden zoveel mo gelijk te benaderen en dat kan als iedereen op zijn of haar manier, zowel aan de optocht als aan de avonden deelneemt. Aan het ijverige bestuur. Prins Leut VII en zijn Raad van Elf zal het niet liggen. De politie heeft zondagmorgen vroeg in Soest de vermoedelijke dader van een schietpartij in het woonwagenkamp op de grens van Amersfoort en Soest, de 39-jarige P. B. in de woning van een familielid in Soest gearresteerd, nadat hij na zijn daad was ontvlucht. De 52- jarige H. D. kreeg een zeer ernstige hoofdwond door een klap met het scherp van een schop en bovendien een wond aan de pols, die door een pistoolkogel was getroffen. De 28-jarige H. D., een zoon van het slachtoffer, kreeg een schampschot aan het hoofd en een ko gel door een oor. P, B. nam de benen naar Soest, na het gebeurde in de nacht van zaterdag op zondag. Hij kon later worden gearre steerd, evenals zijn beide zoons, 20 en 16 jaar oud. Het drietal zal voor de officier van justitie worden geleid. De oorzaak van de woede-uitbarsting was een allang bestaande vete, die steeds ernstiger vormen aannam, mede door- De bestuurder, die zich op de Wiekslo- terweg onzedelijk gedroeg, waarvan el ders in dit blad melding wordt ge maakt, deed dit ook op de Soester Eng weg en daarvan werd eerst een dag la ter door de ouders van de daarbij be trokken kinderen bij de politie aangifte gedaan. Daar liep een 10-jarig meisjes met twee broertjes en een zusje te wandelen, toen dezelfde bestelwagen, rood met wit dak, stopte en aan het meisje vroeg op welke weg hij reed. Toen het meis je antwoordde op de Soester Engweg, zei hij, kijk eens of ik het goed ge schreven heb en hij wees daarbij weer naar een briefje, dat naast hem op de bank lag. De zelfde toedracht volgde, waarna hij weer snel weg reed. De brigadier van politie, de heer P. J. B. reed vrijdagavond op zijn rijwiel in de Koninginnelaan met de bedoeling de Nieuwstraat in te gaan, waarom hij voorsorteerde. Hij bemerkte echter dat een achter hem rijdende auto ook ging voor sorteren en week wat meer naar rechts uit. Dit werd hem echter noodlottig, daar een tweede auto, bestuurd door C. B. uit Soest recht uit moest en de weg vrij achtte. Op dat moment ging echter B. naar de rechterkant van de weg, met het ge volg dat hij geschept werd door de auto van B. en op de motorkap terecht kwam. Het mag een wonder heten, dat B. er slechts met wonden aan het gelaat en een pijnlijke knie vanaf kwam. Zijn ruwiel werd totaal vernieuwd. Vanuit een alleenstaande schuur, staan de in een weiland achter woningen aan de Waldeck Pyrmontlaan,, hoorden om wonenden veel lawaai. Men waarschuwde de eigenaar, een ze kere B. en het bleek dat het in de schuur aanwezige paard met zijn benen een gat in de wand geslagen had en het dier met zijn benen in het gat zat, waaruit het zich niet zonder hulp kon bevrijden. dat de woonwagens van beide families dicht bij elkaar staan. Ongeveer drie maanden geleden zijn de mannen elkaar ook al eens te lijf gegaan. Beide woon wagens moesten, bij gerechtelijke uit spraak, in het voorjaar vertrekken. Een uur voor de massale vechtpartij in het woonwagenkamp troffen D. jr. en vader en zoon B. elkaar in een café in het Soesterkwartier aan. Er ontstond onenigheid, maar de mannen konden na dat er enkele klappen gevallen waren naar buiten worden gewerkt. De strijd werd daarna in het kamp voortgezet. De politie had grote moeilijheden om een sluitend verhaal te krijgen, want niemand wilde meewerken. Wel kwam men te weten, dat D., toen hij van de moeilijkheden van zijn zoon in het café hoorde, naar B. ging om verhaal te halen. Daarbij moet laatst genoemde zijn revolver hebben getrok ken en geschoten, gevolgd door het slaan met de schop. De toestand van D. sr., die eerst naar De Lichtenberg en later naar het Academisch Ziekenhuis te Utrecht werd gebracht, is nog zorg wekkend. Een zekere J. J. uit Zeist schijnt het stelen van auto's nog niet afgeleerd te zijn. Enige weken geleden maakte hij zich schuldig aan het stelen van een volks wagen en werd hiervoor ingerekend, doch weer op vrije voeten gesteld. De Officier van Justitie acht het weg halen van een auto en deze ergens an ders weer neerzetten niet gelijk te stel len met diefstal. Daardoor werd J. eni- weken geleden weer vrijgelaten. Zaterdag miste een dame. wonende aan de Amersfoortsestraat, haar blauwe Mercedes. Dezelfde avond ontdekte men de auto bij Bolitni. Dezelfde J. J. kwam na afloop naar de auto en wilde met de Mercedes weg rijden, wat niet nodig was, want de politie had daarop gewacht. Hij beken de tevens, dat hij in de nacht van 13 op 14 januari een auto gestolen had in Soesterberg die men dezelfde dag in Zeist terugvond. In afwachting van een beslissing van de Officier van Justitie zit J. J. vast. Het nieuwe bestuur van de winkeliers vereniging „Soest" geeft reeds tekenen van aktiviteit. Zij heeft haar leden een enquate for mulier gezonden met diverse vragen betreffende ochtend- of middagsluiting, koopavond, vervroegde zaterdagsluiting, dag- of halve dagsluiting. Deze enquette is een gevolg van een verzoek van de Kamer van Koophandel te Amersfoort, de leden van de Winke liersvereniging een uitspraak in deze te laten doen. in Na de tweede kunst-, muziek- en poë- ziehappening van zaterdagavond 28 ja nuari a.s. in „De Gouden Ploeg", is de journalist Willem Jan van de Wetering van plan, in samenwerking met Gale rie „Soestdijk", nog meer Poëziemani- fesstaties in Soest te brengen. Produc tie: Otto Prinsen. En wel in februari een avond met dichters die regelmatig in Gandalf pu bliceren, terwijl op 18 maart een poëzie- avond wordt gehouden met voorname lijk religieuze poëzie. Voor 28 januari zijn nog enkele kaarten verkrijgbaar bij het V.V.-kantoor. Zondagochtend was Tempo weer aan de beurt en had een parkoers in Soester- duinen uitgezet van ongeveer 2200 me ter. Er gingen 7 amateurs en 11 nieu welingen van start voor 10 ronden, on geveer 22 km. De strijd ontbrandde meteen. Na 1 ron de had een zestal renners, te weten Joop v. Leijenhorst, Dave Pos, Nico Hoeve, Teus v. d. Tol, Rik Hees en Rob de Haas de leiding genomen. Rik Hees kon het tempo niet bijhouden en moest terrein prijsgeven. Zes ronden bleef dit vijftal om de koppositie vech ten, daarna nam Pos de kop, maar Joop v. Leijenhorst bleef goed volgen. Ach ter het genoemde vijftal waren het Cor van Leijenhorst, S. de Jong en M. Ja- min, die onderling om de volgende plaatsen strijd leverden, maar Ad v. d. Ploeg wist van de 3e tot de 7e ronde de 6e plaats te bezetten, maar moest daarna deze positie weer prijsgeven. In de 7e ronde kreeg Teus v. d. Tol een lekke band en verlaar daardoor de aansluiting. De uitslagen werden: Amateurs: 1. Dave Pos (Ad.) 22 km in 1 uur 4 min. 5 sec. 2. Rob de Haas (T.). 3. Teus v. d. Tol (Ad.). 4. Rik Hees (T.). 5. Ad v. d. Ploeg (T.). 6. Cees Proosdij (T.). 7. Johnny Vonk (T.). Nieuwelingen. 1. Joop v. Leijenhorst (T.) 22 km in 1 uur 4 min. 10 sec. 2. Nico Hoeve (G.M.C.). 3. Cor v. Leijenhorst (T4. S. de Jong (Ad.). 5. M. Jamin (G.M.C.). 6. J. Smit (Ad.). 7. C. Without (G.M.C.). 8. Wil Kotterer (Ad.). 9. Ma- rinus v. d. Ent (T.). De vijf adspiranten en de Veteraan Verboom reden 5 ronden, ongeveer 11 km. Nu was het Blaschke, die meteen de leiding nam en winnaar werd. Harm Hees bezette de 2e stelling, maar werd door onoplettendheid op de meet ver rast door H. Banen. Hier werd de uitslag: 1. H. Blaschke (Ad.). 11 km in 36,10 min. 2. H. Banen (Ad.). 3. Harm Hees (T.). B adsp. 4. H. Vos (Ad.). 5. Jan Hovius (T.). De K.V.P., afdeling Soest, houdt don derdag 26 januari a.s. te 8 uur, haar jaarvergadering in het Verenigingsge bouw aan de Steenhoffstraat. Nadat het huishoudelijke gedeelte is af gewerkt zal de direkteur van het K.V.P. vormingsinstituut te Baarn, de heer Engelen spreken over „Aktuele politiek". C O De A.B.T.B., afdeling Soest, houdt don derdag 26 januari een ledenvergadering in het verenigingsgebouw aan de Steen hoffstraat; aanvang 8 uur. Behalve benoeming kascommissie en een beschouwing van de voorzitter omtrent de gevolgen van de mond- en klauw- zeerepidemie zal de Rector B. Bless spreken over het onderwerp „Roomse" boeren en hun „Moderne" kinderen. Twee vergaderingen op één avond in hetzelfde gebouw lijkt ons wel wat veel. De K.V.P. vergadert namelijk ook op die avond. Twee 13-jarige jongens. T. W. en C. K., werden aangehouden, daar zij uit bal dadigheid twee grote ruiten in de Ru benslaan hadden vernield. Vooal de ouders zullen hierover minder te spreken zijn, daar zij de schade zul len moeten vergoeden. J-K-r* v ji Het is geen wonder, dat een commissie vele veranderingen heeft geadviseerd inzake het gesloten houden van Britse gevangenissen. Deze lopen de laatste tijd wel erg vlot leeg en zou dit nor maal een verheugend verschijnsel zijn, in dit geval is het dat beslist niet, want de tijdelijke bewoners verlaten het ge bouw enkele keren zonder de nodige toestemming en voortijdig. Het is geen nationale ramp, al wordt het door som migen wel zo beschouwd, maar het is wel noodzakelijk, dat er maatregelen getroffen worden. Gevangenen zullen altijd proberen te ontsnappen, dat was vroeger al zo. dat is nog steeds niet veranderd. Wat dat betreft is er niets nieuws onder de zon. Het aantal ontsnappingen is ook niet abnormaler dan in andere jarën. Alleen omdat er dit jaar meer aandacht aan besteed wordt en omdat een man als de meesterspion voor de Russen George Blake het presteerde weg te komen, vallen die ontsnappingen zo op. Nu kan dat laatste beslist geen kwaad. Het zijn meestal geen lieverdjes die in de gevangenissen opgesloten zitten. En het is nog maar de vraag of die tijde lijke vrijheidsberoving hen op een be tere weg heeft gebracht. Degenen, die in de gevangenis terechtkomen, zijn meestal al eerder in aanraking geweest met politie. De Britse regering heeft na de opzienbarende ontsnappingen Lord Moutbatten (de vroegere vlootvoogd en onderkoning van India) opdracht gege ven na te gaan wat kan worden onder nomen om de gevangenissen „water dicht" te maken. Lord Mountbatten beveelt de benoeming aan van een inspecteur van het gevan geniswezen. Voorts stelt hij voor om de nieuwe gevangenis op het eiland White, waar onder anderen Harry Robert en de twee medeplichtigen aan de moord op drie rechercheurs zijn ondergebracht, zodanig uit te breiden, dat er plaats is voor 180 in plaats van 120 gevaarlijke misdadigers. De regering wordt boven dien aanbevolen elders in het land een tweede gevangenis met speciale voor zieningen te laten bouwen. Het zijn een paar mogelijkheden om het de gevangenen moeilijker te maken te ontsnappen. Dit zal dan ook wel het geval worden, al betekent dit natuur lijk niet, dat er voortaan geen ontsnap pingen meer mogelijk zijn. Want op een actie volgt altijd een reactie en misda digers zijn slimme jongens. In ieder geval zullen er maatregelen genomen moeten worden, welke dat dan ook mogen zijn. Want het is duidelijk, dat het zó niet kan doorgaan. De veiligheid van de burgers en ook van Engeland zelf staan op het spel. KANTMAN. In Nederhorst den Berg zijn de indoor- dressuurwedstrijden en „Prix CaprilU" gehouden. De heren J. Siem en J. Pol jureerde de M-2 dressuur. De heer J. M. Swaab behaalde met zijn lievelingspaarden „Sylene" en „Formas" de eerste en tweede prijs. In de L-3 reed Rob Goedbloed een klasse proef met „Nonius Chlum II" en hij had voldoende punten voor de eers te overwinning. In de „Prix Caprilli" jureerde onze bes te ruiter Toon Ebben. Joke Duiser reed ook een zeer goede proef met „Nonius Chlum II". Ook zij kreeg de eerste prijs. De heer J. M. Swaab op „Sylene" de tweede en Mar jolein Visser op haar eigen vos „Cara- vel" derde. De instructeur uit Soestdijk was zeer tevreden over zijn vele leerlingen. RENSWOUDE 1-V.V.Z. 1 2-2 Tegen lijstaanvoerder Renswoude heeft V.V.Z. een kostbaar punt veroverd. Op een slecht terrein werd om 2.30 uur be gonnen. V.V.Z. ging direct tot de aan val over maar de zeer stugge achter hoede van Renswoude gaf weinig kan sen weg. Toch was het V.V.Z., dat na 10 minuten de score wist te openen. Rechtsbuiten Schaap ontdeed zich van zijn tegenstander, plaatste vervolgens de bal hoog voor het doel, waarna Demmer fraai inkopte. Enkele minuten later hadden de groen- witten pech toen een h"rd ingeschoten bal tegen het lichaam van spil H. v. Koov kwam, waardoor het schot van richting veranderde en de bal onhoud baar voor keeper Van Korv in het doel verdween. Hierna volgde een gelijkopgaande strijd. Demmers kon na een fraaie doorbraak op- het slechte veld de bal niet vol doende onder controle krijgen waardoor deze kans verloren ging. Kort voor de rust wist de rechtsbuiten van Renswou de onhoudbaar voor de V.V.Z.-doelman de stand op 2-1 te brengen. Na de thee een sterk aanvallend V.V.Z.. maar doelpunten bleven uit Bij een zware overtreding door de Renswoude achterhoede in het strafschoogebied gaf de scheidsrechter een indirecte vrije schop, welke op niets uitliep. Na 20 min. spelen moest Van de Bo- venkamp door een blessure in het ge zicht uitvallen, waarna Van Velzen linkshalf ging spelen. V.V.Z. bleef aandringen en het was Ha ment, die de stand op 2-2 wist te bren gen. Kort voor afloop van deze wedstrijd gaf de scheidsrechter Renswoude een vrije schop op de rand van het strafschopge bied. Keeper Van Kooy wist het harde schot fraai te keren. Met V.V.Z. in de aanval eindigde deze strijd, waarmede V.V.Z. een zeer las tige klip omzeild heeft

Soester Courant | 1967 | | pagina 1