Soest toen - Soest nu Schone lei? V.V.V.-nieuws 29ste verjaardag h.k.h. prinses Beatrix Toni Boltini's nieuwe eircusshow Circus-academie te Soesterberg Het oog gericht op carnaval V.P.R.O. in herstel Vrijdag 27 januari 1967 Uitgave Drukkerij Smit - Soest ri 1967 46e jaargang no. 8 Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Verkiezingsbijeenkomsten V.V.D. Jaarvergadering P.V.0. Nieuwe dirigent benoemd W58S Benzine uit auto afgetapt Draagbare radio gestolen Abonn. p. kwart, 3,—», per post 3,75 SOESTERtÜOURANT ost 3,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Het spel met de Omroepwet is dan ge speeld. De aan de Vara, K.R.O. en N.C.R.V. verwante partijen hebben de belangen van hun omroepen beveiligd; de V.V.D. kon haar bij voorbaat ver geefse strijd tegen het monopolie voe ren zonder rekening te behoeven hou den met politiek geassocieerden. Dit jarenlang slepende probleem is hiermede politiek gezien voorlopig van de baan, zodat het bij de komende coalitiebesprekingen geen steen des aan stoots of stuk van onderhandeling en compromis meer kan zijn. Men kan hier gevoegelijk een vooruit ziende politieke zet in zien. Het was voor de K.V.P. én de A.R.P. onmoge lijk om met de V.V.D. eventueel weer een coalitie voor een nieuwe regering aan te gaan zolang het omroepbestel nog zijn nieuwe wettelijke basis moest krijgen. Daar zouden de zuilenaanhan gers nooit met de V.V.D. over tot over eenstemming komen. Dat vuiltje moest dus liefst gewassen zijn eer er weer over de vorming van een nieuwe regering gesproken moest worden. Dan had men wat dat betreft de handen tenminste vrij. De P.v.d.A. heeft dit spel wel door zien, want deze partij was er eigenlijk helemaal niet zo happig op dat dit overgangskabinet het door partijgenoot minister Vrolijk opgestelde ontwerp Omroepwet op de agenda plaatste. Daarmede werd de socialisten een on derhandelingsobject ontnomen voor de aanstaande regeringsvorming. De po ging om deze behandeling uitgesteld te krijgen mislukte echter en toen moet men in de P.v.d.A. al wel geweten hebben, dat haar kansen voor meedoen aan de vorming van een nieuwe rege ring reeds sterk zijn gedaald. De Omroepwet is binnen en het zal niemand verwonderen als straks blijkt, dat daardoor de V.V.D. in plaats van de P.v.d.A. binnen de regering is. Met deze opzet heeft de K.V.P. ge zorgd, dat nu reeds de Omroepwet door de Tweede Kamer werd behan deld. Een andere reden was er niet om deze zo principiële kwestie nog vóór de verkiezingen aan de orde te stellen. Wanneer de K.V.P. in de nieuw te vormen regering weer met de V.V.D. in plaats van de P.v.d.A. wil samen werken, moet men haar toch niet een onduidelijke politiek verwijten, zoals graag gedaan wordt. Het is zo, dat zonder de K.V.P. in Ne derland geen regering is samen te stel len. En de regeringsvorming zal al tijd berusten op compromissen tussen enkele partijen. Een zeker opportunis me, afgestemd op de financiële, econo mische en politieke omstandigheden van het ogenblik, is daarbij gewenst. De K.V.P., als grootste partij, valt hierdoor automatisch de taak ten deel het evenwicht te bewaren in de poli tieke ontwikkeling. Juist omdat deze Zo langzamerhand gaan onze gedach ten steeds meer spelen met vakantie reisjes. Gaan we ver weg Blijven we op vaderlandse bodem Er zijn zoveel mogelijkheden. De erva ring heeft ons geleerd, dat een groot deel van de Soester bevolking naar camping- en bugalowterreinen zoekt. We proberen zoveel mogelijk folderma teriaal in dit verband binnen te krij gen. Het al eerder genoemde boekje Hol land Camping bewijst uitstekende dien sten. Daarnaast komt er steeds docu mentatie binnen over particuliere ter reinen. Wij zullen u hierover geregeld inlichten, te beginne met Bosbad Hoe ven. De camping Hoeven is gelegen tussen Breda en Roosendaal, modern kam peerterrein, speciaal voor gezinnen met kinderen, afzonderlijke terreinen voor tenten en caravans, in door dennebos sen beschut gebied, ook geschikt voor week-ends. Folder met tarieven ligt op ons kan toor ter uwer beschikking. Voor de „verre" reizigers heeft reis bureau Ruys en C<- een keur van mo gelijkheden. Wilt u treinen, vliegen, of met de bus, alles wordt tot in de puntjes voor u verzorgd. Daar de interesse van de Soesters voor ons reisbureau steeds groter wordt, heeft de firma Ruys besloten, behalve de openingstijden in de mor genuren van 9-12 uur, ook op de don derdagavonden van 7-9 uur geopend te zijn. U kunt dus voortaan eenmaal in de week ook 's avonds terecht. Wij menen, dat velen hiermee gediend zijn, vooral degenen, die door hun da gelijkse werkzaamheden niet in staat zijn van de openingsuren overdag ge bruik te maken. Nog een waarschuwing aan het adres van de bouwvak-vakantiegangers en aan hen, die gelijktijdig hun vakantie moeten opnemenbespreek uw reis zo vlug mogelijk, want in deze periode (eerste helft juli) is het een ware stormloop naar de aantrekkelijke va kantieoorden in het buitenland. Tot slot even aandacht voor ons eigen Soest, waar artistieke jongeren een fijne avond in De Gouden Ploeg or ganiseren. Wij zijn heel blij met deze aktiviteit en wij willen allen, die be langstelling hebben voor literatuur, muziek en schilderkunst aanraden kom zaterdagavond 28 januari, om 8 uur, naar De Gouden Ploeg". Kaarten ƒ3,50 verkrijgbaar bij V.V.V. en 's «vnnrle £411 de Zaai. partij over een uitgesproken linker en rechtervleugel beschikt, kan en moet zij ook wel deze taak vervullen. De ene keer zal zij een meer stuwen de, progressieve taktiek moeten voe ren, de andere maal een bedachtzame, remmende invloed moeten uitoefenen en naar gelang daarvan haar partners zoeken. Dat kan ogenschijnlijk de par tij een onduidelijk politiek beeld ge ven, in feite is en blijft zij toch een uitgesproken midden-partij. Dat is voor ieder, die niet louter extreem denkt, een duidelijk karakter. De leiding van de K.V.P. verkeert daardoor in een uiterst moeilijke posi tie, staat er telkens weer door bloot aan verwijten van links óf rechts. Niettemin blijkt deze leiding zich te kunnen handhaven en gaan linker- en rechtervleugel van de partij toch steeds weer op een gezamenlijk „midden-pro gramma" in zee. De politiek van de K.V.P. is bepaald niet zo onduidelijk als men haar, na een ommezwaai, door de teleurgestelden weieens hoort noe men. In ieder geval kunnen we nu al weten dat straks de V.V.D. meer kans maakt om met haar te regeren dan de P.v.d. A., al zal de stembusuitslag daar na tuurlijk ook nog een woordje bij mee spreken. Doch ook dit is vermoedelijk reeds voorzien. Daar is ook niet zovcil helderziendheid voor nodig. De afdeling Soest-Soesterberg van de V.V.D. houdt maandag 30 januari a.s. een verkiezingsbijeenkomst in de zaal van de Herv. Kerk aan de Regentes- selaan. Als spreker zal optreden oud-secreta ris van Verkeer en Waterstaat de heer M. J. Keyzer, met als onderwerp „Ver voer". Aanvang 8 uur. Woensdag 1 februari volgt de open bare debatavond met de heren A. J. B. Hubert van de J.O.V.D. en H. Wie- ringa van de P.v.d.A., in gebouw „Mid- delwijk" aan de Talmalaan hoek Pie- ter de Hooghlaan. Aanvang 8 uur. Doordat de heer J. H. Gregoire als dirigent bedanken moest wegens ver trek naar Leeuwarden, werd een nieu we leider aangetrokken in de persoon Dinsdag, 31 januari a.s. hoopt onze kroonprinses haar 29ste verjaardag te vieren. Een verjaardag die dit maal niet staande op een paleisbor des of met een drukke ontvangst kan worden gevierd, maar rustig in de huiselijke kring wordt doorge bracht omdat h.k-h. in april haar baby verwacht. In grote spanning ziet heel Neder land uit naar die voorjaarsdag, waarop de trompetten van de he rauten uit het verleden en de nuch ter tikkende telex uit het heden de blijde mare zullen verkondigen. En dan zullen de traditionele kanon schoten en de moderne radio-om roeper ons vertellen of er een prin sesje of eindelijk - na 1851 - weer een prinsje geboren Wij hebben er vrede mee, dat prin ses Beatrix haar verjaardag in rust en stilte moet gedenken. De betui gingen van aanhankelijkheid kun nen wachten. Belangrijk is dat de a.s. moeder het goed zal maken. In deze dagen wensen wij haar en haar man het allerbeste toe. van de heer H. Wilderdijk, lid van de Stafmuziek van de Politie van Am sterdam. Voorts verklaarde de heer J. K. de Bruin zich bereid in de advies-com missie aan te blijven tot januari 1968, wanneer de vereniging 70 jaar bestaat. De aftredende bestuursleden, de heren W. de Jong en A. J. van Schalkwijk, werden herkozen. In de plaats van de heer B. Vonk, die wegens vertrek moest bedanken, werd de heer C. Jaars veld gekozen. Van de adviescommissie waren aftre dend de heren N. H. Bredeveld en J. J. J. M. Festen. Laatstgenoemde stelde zich niet herkiesbaar. De heer Brede veld werd herkozen. De voorzitter, de heer K. W. Jaars veld belichtte de diverse aktiviteiten, die het bestuur reeds op touw heeft gezet en die, welke zij van plan is te oganiseren, ter verkrijging van een r (euw instrumentarium en nieuwe uni- xormen, waarvan wij in onze vorige editie reeds uitvoerig melding maakten. Met een aansporing aan de leden sloot de voorzitter de vergadering. De Prins Bernhardlaan (vroege Spoorstraat) in 1920, gezien in de richting Van Weedestraat vanaf de kruising bij „Oranjehof". iüEzelfdc punt in J.967r Toni Boltini zit in zijn Circusresidentie aan de Amersfoortsestraat te Soester- berg allerminst op zijn lauweren te rusten. Integendeel, samen met zijn grote staf vaste medewerkers is hij be zig aan meerdere objecten tegelijk. In de eerste plaats natuurlijk aan de voorbereiding van het circusseizoen, dat nu al weer met rasse schreden nadert. Toni Boltini wil dit jaar vriend en vijand verbazen met de grootste circusshow, ooit in ons land en België gebracht. In een geheel nieuwe tent van uitzonderlijke constructie zullen mensen en dieren uit de vreemde zich voegen in een programma van grote klasse. Daartoe zijn verschillende dresseurs nu al dagelijks in de piste van het vaste circusgebouw bezig de zojuist aange komen dieren - o.a. IJslandse paarden, exotische dieren, olifanten - les te geven. Technici doen op het buitenterrein en in de enorme hangars proeven met vreemdsoortige bouwsels. geweldige masten en wonderlijke voertuigen. Nog slechts een korte tijd en dan zal de grootste karavaan aller tijden op tour nee gaan door Nederland en België. De sound of the sixties. Van het begin van zijn carrière af heeft Toni Boltini een greep op de jeugd gehad, niet alleen in zijn circus, maar ook in de Circusresidentie. Gebeurt de voorbereiding van het cir custournee min of meer achter de schermen - al worden bezoekers heus niet geweerd - in de residentie zelf klinkt 's middags en 's avonds „the sound of the sixties". Teeners en twens kunnen hier luisteren naar hun idolen, die vrijwel dagelijks hier op treden. De vele voorstellingen culmine ren soms in ware beatfestijnen, waar ook het vollere geluid van ritme and blues een kans krijgt. Oude herberg omgetoverd. Als een ware tovenaar in de show- busines heeft Toni Boltini thans een nieuw facet aan zijn amusementsbedrij ven toegevoegd. Hij toverde een oude dorpsherberg, eertijds halteplaats van de postkoets Amsterdam-Arnhem, Huis ten Halve, om in eer) circusacademie. Maandenlang is er hard gewerkt om in het centrum van Soesterberg deze gedaantewisseling tot stand te brengen. In de zo ontstane Circusacademie zullen niet alleen jonge circusenthousiasten kans krijgen hun talenten te tonen, het wordt ook een trefpunt voor vermaak- zoekenden, die van het betere genre houden. De officiële opening heeft plaats op zaterdag 17 februari a.s. Gastartiest is dat weekeinde de be roemde Franse chansonnier Gilbert Becaud, die speciaal voor deze opening naar ons land komt. Uit een auto, die geparkeerd stond in de Anthonie van Leeuwenhoeklaan te Soesterberg, werd 30 liter benzine af getapt. Daar dit euvel de laatste tijd meer voorkomt, kunnen wij de autobezitters alleen maar de raad geven, hun tank af te sluiten met een speciale dop, zodat dergelijke diefstallen tot de on mogelijkheden caan behoren. Volgende week vrijdag barst het feest in alle hevigheid los. Het feest, dat oorspronkelijk alleen de mensen bene den de grote rivieren tot uitbun dige vrolijkheid, enthousiasme en een onuitblusbare energie aanzette, slaat de laatste jaren steeds meer over naar het „nuchtere noorden". Het gaat alle maal wat aarzelend, maar de tijd zal niet ver meer zijn, dat het een natio nale bezigheid gaat wordencarnaval vieren. Dat is eigenlijk niet zo verwonderlijk, want het carnaval is een feest zonder pretenties. Iedereen doet er aan mee, of dat nu de burgemeester of een dood gewone burgerman is. Er wordt geen onderscheid gemaakt. Misschien is dat wel de reden, waar om het carnavalsfeest zolang alleen maar aan het zuiden voorbehouden is geweest. Daar zijn de mensen veel los ser, veel gemoedelijker. Daar let men niet zo op rang en stand. Daar kun je 's avonds de directeur en een van z'n werknemers aantreffen in een een voudige dorpskroeg. Dat is daar heel gewoon, maar hoe verder we noord- waards gaan, hoe meer dit tot de onmogelijkheden schijnt te behoren. Het carnavalsfeest onderstreept duide lijk hoe de verhoudingen in het zui den liggen. Ze zijn eigenlijk niet ver gelijkbaar met die in het „noorden". Boven de grote rivieren moeten al hele gekke dingen gebeuren wil men de notabelen van een gemeente zover krijgen,, dat zij zich tot een uitbun dig feestvieren laten verleiden. En omdat het meedoen met de meest voor aanstaande personen in een gemeente wel één van de vereisten is om een feest te doen slagen, zal het in veel plaatsen boven de rivieren nooit iets worden. Want hoe is het Meneer dc directeur voelt wel iets voor een feestje, in 't bijzonder van een carnavalsfeestje, want daar doet ierereen aan mee en je hoeft niet zo op de tijd te letten. Maar hij zal eerst de kat uit de boom kijken, met andere woordeneerst afwachten wie er nog meer meedoen van zijn stand. Zijn dat ook belangrijke figu ren, zoals hij, dan zal hij zeker ook meedoen. Zij het dan ook aarzelend, want het vermoeden moet bij de an deren blijven bestaan, dat hij het eigenlijk maar niets vindt. Zodra hij eenmaal in de feestende massa opgenomen is, kan hij de teugels enigszins laten vieren. Want zo zijn ze wel, mensen boven de grote rivie ren. Toch gaat al die drukte in het zuiden hen niet zomaar voorbij. Het doet ze toch iets, dat bewijst de schuchtere pogingen, die de laatste jaren ook buiten Limburg worden ondernomen om tot de organisatie van het carna valsfeest te komen. Dat valt toe te juichen, want het kan helemaal geen kwaad, als wij ook an deren eens in hun „gewone doen" leren kennen. In Limburg en andere zuide lijke provincies is dat geen probleem meer. Hier nog wel, maar laten we nu niet doen alsof we daar nooit meer afkomen KANTMAN. Eind november trok de voorzitter van de V.P.R.O. aan de noodbel. De vrij zinnige omroep had zoveel leden verlo ren dat het gevaar dreigde dat het ledental beneden de 100.000 zou zak ken. Maar de noodkreet heeft geholpen en hoe Duizenden nieuwe leden heb ben zich gemeld en op dit ogenblik is het ledental van de V.P.R.O. de 140.000 alweer ruimschoots overschreden. De V.P.R.O. heeft een ietwat merk waardige image gekregen. Zo betitelt men het tegenwoordig wel eens als de „rode omroep" (de medewerking van Han Lammers zal daar wel niet vreemd aan zijn), ofschoon een der grootste ledengroeperingen van de V.P.R.O. juist bestaat uit V.V.D 'ers. Voor deze liberalen schijnt een lid maatschap van de V.P.R.O., geen enkel gewetensbezwaar op te leveren, het geen begrijpelijk is omdat aan de V.P.R.O.-programma's niet hoofdzake lijk tien-over-rood-figuren meewerken, maar ook andere bekende Nederlanders, die zich in de politiek duidelijk rechtser opstellen. Bij deze omroep is het overigens mo gelijk dat vogels van diverse pluimage in verdraagzaamheid kunnen samen werken en het is deze sfeer van tole rantie, die vermoedelijk veel mensen aantrekt. Niet zozeer in politieke als wel in sociale-culturele zin is de V.P.R.O. een „linkse" omroep en vooral de jongeren schijnen hierdoor gegrepen te worden. Onder de nieuwe leden overweegt de leeftijdsgroep beneden de 40 jaar en zo kan men deze omroep toch een goede toekomst voorspellen. Overigens is de V.P.R.O. de enige zuil die bereid is zichzelf op te heffen want zij heeft zich altijd onomwonden uitgesproken voor een nationale om roep. Vandaar dat ook zovele tegen standers van het zuilensysteem bij de V.P.R.O. een klankbord vonden. In de nacht van zondag op maandag is uit een op de Dalweg staande auto een draagbare radio gestolen. Eige naar van de auto is de heer N. B. De ontvreemding gebeurde door het 'indrukken van een ruit

Soester Courant | 1967 | | pagina 1