Soest toen - Soest nu Vijf Soester jongens reden schaatswedstrijden in Hamar Nieuwjaarsbijeenkomst van de Soester Zakenkring. Vietnamees' geduld Het oo^ gericht op de schaatssport Mammoet gaat van start Dinsdag 31 januari 1967 46e jaargang no. 9 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Diefstallen op de Eng S.E.C. incasseert wederom een nederlaag! tm Bijeenkomst C.D.U. Gesprekskring Ir* Ned. Katholieke Vrouwenbeweging Jaarvergadering K.V.P. en actuele politiek HOUDT UW SNELHEID IN TOOM Zes konijnen doodgebeten SOESTER (I) OÜRANT Abonn. p. kwart, 3,-^, per post 3,75 Verschijnt tedere dinsdag en vrijdag Ze zijn weer terug de vijf Soester in de tijd van 49,5. De 1500 mete Ze zijn weer terug de vijf Soester jongens, die in het koude Noorse Ha- mar samen met zeventien andere Ne derlanders hun schaatstraining hielden. Piet van Soest was er met z'n zes weken het langst, gevolgd door Dirk Broekman, die er vijf weken bleef, en Max Jansen, Henny Onder de Lin den en Otto 't Lam, die ieder twee weken in het hoge Noorden verbleven. Ze zijn er op eigen initiatief heenge gaan en voor de meesten was het niet de eerste keer. In Hamar hebben zij fraaie tijden la ten noteren en zijn er, vergeleken bij vorig jaar, goed op vooruitgegaan. Dirk Broekman Op de 500 meter finishte Broekman Na berichten over een reeks contacten met Saigon over vrede in Vietnam is ook weer een melding gekomen dat het allemaal toch weer op niets is uit gelopen - zoals gebruikelijk. Het schijnt dat ook Oe Thant, de hard nekkigste ij veraar voor vrede in Viet nam, er voorlopig geen gat meer in ziet. Struikelpunt dit keer schijnt voor hem geweest te zijn dat de V.S. weigeren zonder meer voorgoed een eind te ma ken aan hun bombardementen op N. Vietnam, wat wel begrijpelijk is, zolang er niets tegenover staat. Aan Saigon was gevraagd als tegenpres tatie op te houden met het sturen van troepen naar het Zuiden, waar het uiter aard niet voor voelde. Dat zou er im mers op neer komen dat men de Viet- kong verder maar aan haar lot over liet, zodat de Amerikanen en Zuidviet- namezen haar konden verslaan. Een verder gesprek zou dan niet nodig zijn geweest omdat Washington dan in feite al had gewonnen. Te veel verlangd Inderdaad waren deze pogingen om de strijd wat terug te draaien haast van te voren gedoemd te mislukkenhet was in beide gevallen wel wat veel ge vergd. Dat neemt niet weg dat er nog wel wat gebeurt dat wat hoopgevender kan zijn op lange termijn. Zoiets is bij voorbeeld dat een man als premier Ky thans spreekt over onder handelingen, een woord dat hij nog maar kort geleden niet over zijn lip pen kon krijgen. Zeker hebben de V.S. in het zuiden kans gezien de geesten wat rijper te maken voor het feit dat bij gebrek aan mogelijkheden voor een overwinning een compromis uitgepraat zal moeten worden. In Saigon rekent men er vermoedelijk nog altijd op dat de Amerikanen eens zullen vertrekken omdat ze de oorlog beu zijn. Maar dat oosters geduld is misplaatst. Geen aftocht Waarschijnlijk wordt het wel gevoed doordat allerlei stemmen in de V.S. klinken, zoals die van de inderdaad be langrijke senator Fulbricht, in wiens boek „Arrogantie der macht" (dit week end verschenen) dingen voorkomen, die kunnen lijken op een dergelijk pleidooi voor een bemantelde terugtocht. Maar zelfs als Fulbright president was - of Robert Kennedy, die eens dergelij ke dingen heeft gezegd - dan zouden zij hun idee niet kunnen uitvoeren. De Amerikanen kunnen hun oorlog haten, maar nu ze eenmaal zo diep betrokken zijn geraakt bij Vietnam, zullen ze het niet slikken als ze met zwaar prestige verlies de aftocht zouden moeten blazen. Tot dusver maakt Hanoi niet de indruk sterk te denken aan oplossingen waar bij het Amerikaans prestige gered wordt. Zodra het wel gebeurt hoeft het verlos send gesprek vermoedelijk niet lang op zich te laten wachten. En tot zolang oefenen ook westerlingen zich maar in het oosters geduld. Er komen de laatste tijd nogal eens diefstallen voor van auto-onderdelen. Nu werd bij de politie aangifte gedaan van vermissing van koplampen, sierran den, wieldoppen enz. Er pakken zich boven S.E.C. dreigende degradatie-wolken samen, want S.E.C. heeft het in Culemborg tegen Vrienden schaar niet tot de zo hoog nodige over winning kunnen brengen. Juist in deze wedstrijden tegen mede gegadigden voor de onderste plaatsen, waarvan twee clubs moeten degraderen, zijn de punten dubbel kostbaar. De gelukkige was ditmaal niet S.E.C. maar Vriendenschaar. De Soestenaren waren in de eerste helft wel sterker en wisten dit reeds na 5 minuten door K. Dorrestein, die in deze wedstrijd de rechtsbinnenplaats bezette, in een doelpunt uit te drukken. Verder kwam S.E.C. echter niet, hoewel daar voor wel kansen aanwezig waren, maar doelpunten maken is voor de S.E.C.- voorhoede een moeilijke opgave. De stand was dan ook voor de rust 0-1. Na de thee werden de rollen echter om gedraaid en was Vriendenschaar het meest aanvallend, waardoor zij de par tijen op gelijke voet bracht door Van Kuik. 1-1. Het vlotte niet in het S.E.C.-team en vooral de halfspelers Van Veen en Van Boeyen maakten geen sterke indruk. Wederom door Van Kuik wist Vrien denschaar in de laatste minuten van de wedstrijd de stand op 2-1 te bren gen, zodat de volle winst in Culemborg bi^L in de tijd van 49,5. De 1500 meter legde hij af in 2.38.5 minuten en de 3000 meter in de tijd van 5.29.2 min. Max Jansen Hij reed de 500 meter in 48 seconden rond. De 1500 meter reed hij in 2,36 minuten en de 3000 meter in 5.29.8 minuten. Henny Onder de Linden Hij deed over alle afstanden weliswaar langer dan de voorgaande rijders, maar is duidelijk op de goede weg. De 500 meter legde hij af in 50,9 seconden, de 1500 meter in 2.42.7 minuten en de 3000 meter in 5.38.2 minuten. Otto 't Lam Hij reed de 500 meter in 52.5 seconden, de 1500 meter in 2.52 minuten en de 3000 meter in 5.52 minuten. Piet van Soest Voor hem was het wel een bijzonder uitstapje, want hij verbeterde niet minder dan drie persoonlijke records. Dat was de beloning van een seizoen lang avond aan avond trainen. Meest al in het Baarnse Bos. Hij heeft lang in het ongewisse verkeerd over de vraag of de traditionele reis naar Noorwegen wel doorgang zou kunnen vinden. Hij kreeg namelijk een op roep voor de militaire dienst, maar kreeg uitstel. Op 14 en 15 januari heeft Piet van Soest deelgenomen aan internationale wedstrijden, waaraan behalve de rij ders van de Nederlandse kernploeg, met een Verkerk en een Schenk, ook schaatsers uit Rusland, Zweden. Noor wegen en Amerika deelnamen. Een gezelschap van in totaal 50 man. De jeugdige Soester sloeg helemaal geen gek figuur, want hij eindigde op de 23ste plaats met 196.290 punten. „Aan de start" De Kamerkieskring Utrecht van de C.D.U. houdt op woensdag 8 februari a.s., des avonds 8 uur, in het restaurant van het Soester Natuurbad een verkie zingsbijeenkomst. Sprekers zijn Mr. Dr. A. Zeegers en Mr. W. Kok. Enige leden van de V.V.D. houden van tijd tot tijd in Soest-Zuid een gespreks- kring, welke ten doel heeft in een on gedwongen contact tussen gewone men sen een beter inzicht op de politiek te krijgen. Men wil thans proberen ook in Soest- dijk iets dergelijks tot stand te brengen. Daarom zal op donderdag 2 februari, om 8 uur, in het Oranjehotel de eerste contactavond worden gehouden. Ieder een is welkom. 'W yU/V*. Piet van Soest (rechts) tydens een van de vele wedstryden in het Noorse Hamar. Tussen al die grote sterren reed die kleine Piet van Soest uit Soest. Hij bekent, dat hij erg zenuwachtig was, vooral omdat de Noren tekeer gingen als gekken. Maar zodra was het start schot gevallen of hij was in volledige concentratie en liet zich door niets meer van de wijs brengen. Het was een keuze-wedstrijd, waarin de deelnemers zelf mochten bepalen op welke afstand ze wilden starten. Piet van Soest deed aan alle drie de afstanden mee de 500, 1500 en 5000 meter. Piet van Soest reed drie per soonlijke records aan flarden. Op de 500 meter finishte hij in 46.6 seconden, over de 1500 meter deed hij 2.22.4 mi nuten en over de vijf kilometer 8 minuten en 39.9 seconden. Op die laatste afstand was hij de snelste Ne derlander van de niet-kernploegleden. De drie kilometer heeft hij niet zo best gereden, vindt hij zelf. Hij deed er 5 minuten en twee viertiende seconden over, terwijl zijn beste tijd op die afstand 4.57.3 is. Maar hij is er van overtuigd, dat hij weer stukken voor uitgegaan is. Het was bovendien nog om een an der feit verheugend, dat hij zo goed uit de bus kwam in die wedstrijden. De coach van de Nederlandse kern ploeg, Wim de Graaff, had namelijk bedenkelijk gekeken toen de enkele amateur-rijders uit Nederland ook wilden meedoen. Hij vond dat aan vankelijk helemaal niet leuk, maar la ter vond hij het niet erg meer. Dat was na de resultaten van de 1500 en 5000 meter. Nu is hij weer thuis, samen met de andere vier Soesters. Ze hebben het uitstekend no - hun zin gehad in het hoge en koude noorden en bovendien voor goede resultaten gezorgd. Resul taten, die misschien de basis zullen zijn van de nog grotere prestaties, die zij wellicht over enkele jaren zul len gaan leveren in nationale en in ternationale wedstrijden. Het bestuur van de Soester Zakenkring hield voor zijn leden en genodigden zijn z.g. nieuwjaarsbijeenkomst in gebouw „De Rank" aan de Soesterbergsestraat. Wij kregen de indruk dat het aantal genodigden niet ver van het aantal aan wezige leden af zal zijn geweest en za gen talrijke gemeentelijke autoriteiten met hun dames, o.a. burgemeester Mr. S. P. Baron Bentinck, wethouder K. de Haan, diverse raadsleden, politieautori teiten, hoofden van gemeentelijke in stellingen, de nieuwe notaris, de heer Emmen enz. Toen de voorzitter, de heer A. H. Hoe gen Dijkhof, de bijeenkomst opende, was de zaal vrijwel geheel bezet. Spreker verheugde zich er over dat het bestuur niet dezelfde fout heeft gemaakt als het vorige jaar, toen zij eenzelfde avond op een woensdagavond had georgani seerd, juist toen er een gemeenteraads vergadering werd gehouden. Men had voor deze avond geëngageerd de bekende auteur en oud-comodore van de K.L.M., de heer A. Viruly, die sprak over „Vliegen toen, nu en traks". Door verbintenissen elders moest deze spreker zijn optreden bekorten. Niette min hebben wij genoten van de met vele anekdoten doorspekte lezing. Spreker verheugde zich er over zo dicht in de nabijheid van Soesterberg, waar hij in 1925 zijn opleiding als vliegenier had gehad, nog eens te mogen spreken. Op zeer duidelijke en dikwijls komische wiize schetste hii het grote verschil van het begin van de vliegerij en wat n~i vliegen is. In 1925 een Fokker met motoren van 110 paardekracht, thans motoren met 13.500 paardekracht. Vroeger was een vlucht van Soester berg naar Breda al heel wat en, om niet te vergeten, toen moest mei. dri grote rivieren over. Thans vliegt men over alle wereldzeeën. Van navigatie, instrumenten en radio wist men nog niets. Men vloog op bekende punten, rivieren, schoorstenen, wegen enz. en zo bereikte men het doel. Nachtvliegen was er niet bij. Nu vliegt men uitsluitend op instrumenten. In de beginperiode was één of twee passa giers heel wat, nu zijn het er dikwijls 130. Spreker haalde nog aan, dat,, toen men voor het eerst naar Engeland vloog, het smalste punt over zee werd gezocht, n.1. eerst van Schiuphol langs de Nederland se, Belgische en Franse kust tot Calais en dan de smalle overstee* van 36 km naar Dov- r wagen. Dc betrekkelijk lichte Fokkers konden op 1000 liter benzine 6Vs uur vliegen. De D.C. 8 van heden kan hiermede maar zes minuten toe. Het gaat steeds sneller en de vliegtui gen worden steeds groter en de heer Viruly achtte het niet uitgesloten, dat De Ned. Katholieke Vrouwenbeweging organiseert donderdag 2 februari a.s., des avonds acht uur, in het Verenigings gebouw aan de Steenhoffstraat een ge zellige carnavalsavond. Een ieder wordt verzocht gecostumeerd te komen. men in de toekomst in IV2 uur in New York kan zijn. De voorzitter overhandigde, onder een hartelijk applaus, de heer Viruly een boekwerk. Na de pauze werd nog muziek gebracht door mevrouw I. Reinink-Jongsma, pia no en de heren M. de Wolf, viool en G. W. G. Groenewoud, cello. Na afloop bleef men nog enige tijd ge zellig bijeen. De afdeling Soest van de K.V.P. hield haar jaarvergadering in het Vereni gingsgebouw en had daarvoor als spre ker uitgenodigd de heer Engelen, direk- teur van het K.V.P. Vormingsinstituut te Baarn. Toen de voorzitter, de heer dr. J. Wal- ter de vergadering opende, waren er, behalve het bestuur en drie raadsleden, slechts zeven personen aanwezig, wat, met de verkiezingen in het vooruitzicht, maar een povere opkomst genoemd moet worden. De afdeling telt 500 leden. Nadat de notulen en het jaarverslag door de heer Van den Breemer en het financieel verslag door de penningmees ter waren uitgebracht, kreeg de heer Engelen het woord, die sprak over „Ak- tuele politiek". Er is de laatste maanden wel een storm in de binnenlandse politiek losgebroken, aldus spreker. Het vallen van twee kabinetten en de verkiezingen op korte termijn hebben hiertoe een steentje bijgedragen. Er wordt verondersteld, dat de confessio nele partijen zoals de K.V.P.. AR. en C.H.U. op de kerk steunen. Spreker is dit, met betrekking tot de K.V.P., niet eens. De K.V.P. voert een politiek, die niet steunt op de kerk en is niet gebonden aan het kerkelijk instituut. Hoewel het niet uitgesloten is, dat men een be paalde politiek uit geloofsovertuiging kan bedrijven. Een katholiek heeft in de politiek be paalde gedragsvormen en de godsdienst kan limieten stellen. Het KLV.P.-programma vertoont o.a. geen belangentegenstelling van werk gevers en werknemers. Beide belangen moeten in evenwicht worden gehou den. De K.V.P. zoekt een brede basis en dat blijkt wel uit het feit. dat ook de K.V.P. een linker en een rechter vleu gel heeft, maar toch niet met dergelij ke wijde vleugels, dat men het over het verkiezingsprogramma niet eens is. Spreker vond de twee vleugels van de Partij van de Arbeid, vooral de linker vleugel, veel gevaarlijker. Spreker keurde het optreden van de heer Schmelzer volkomen goed en dat dit juist is geweest, is maar al te goed gebleken. De heer Den Uyl van de P.v.d.A. ver klaarde nog geen half jaar geleden, dat de Nederlandse economie gezond was, maar we zien nu wel wat anders. De K.V.P. heeft een programma, dat door een kabinet uitgevoerd kan wor den. Men kan wel een programma in boekvorm uitgeven, zoals D '66 bracht, maar dit kan nimmer uitgevoerd wor den, althans niet in vier jaar. Er wordt wel eens over duidelijkheid gesproken, maar dacht u. dat er één politieke partij is, die vóór de verkie zingen verklaart wij gaan na de ver kiezingen met die of die partij in een kabinet zitten. Dat zou veel te riskant zijn, daar dan de tegenpartij na de verkiezingen haar eisen kan stellen. De K.V.P. voert een politiek, die in het belang is van het gehele land en werkt mede aan het bouwwerk van de sociale wetgeving. Na een korte pauze kreeg men gele genheid tot het stellen van vragen waarvan door enkele aanwezigen ge bruik werd gemaakt. De gestelde vra gen werden door deer Engelen op be vredigende wijze beantwoord. Snelheid heeft u wanneer u hard rijdt. Ook heeft u snelheid als u langzaam rijdt. Een automobilist, die een vaart van 100 km per uur heeft en door een trein met 120 km per uur wordt ingehaald, denkt: „Wat rijdt die trein hard!" Van uit een straalvliegtuig lijkt het of die zelfde trein voortkruipt. Een fietser vindt dat een straalvliegtuig op 10.000 m hoogte langzaam gaat. Voor een fietser is 100 km per uur heel snel, voor een piloot een slakkegang. Snelheid is aanpassen van het voertuig aan de situatie waarin het verkeert. Binnen de bebouwde kom houdt u zich in ieder geval aan de maximum toege stane snelheid. Buiten de bebouwde kom regelt u uw snelheid zeker naar de om standigheden en de normale gang van het verkeer. Beperking van het zicht op de weg door een bocht, heuveltop, mist, regen, nevel, duisternis, tegenzon, vraagt altijd matiging van uw snelheid. Ook minder goede gesteldheid van het wegdek door kuilen, kinderhoofdjes, ijzel, sneeuw, regen en bladeren op de natte weg vraagt altijd matiging van uw snelheid. Wanneer u met uw vervoermiddel de volgende dag op pad moet, luister dan de avond van te voren - of 's morgens vroeg - naar de wegeninformatiedienst en de weerberichten. Zet uw wekker vroeger. Ga bij mist, regen, sneeuw, storm of andere slechte weersomstandig heden eerder weg. U heeft dan de tijd. U kunt uw snelheid dan regelen naar de omstandigheden. Met andere woor den: Houd uw snelheid in toom! Eigenlijk pas na de grote successen, die Nederlandse schaatsers vorig jaar boek ten, is de schaatssport in ons land goed van de grond gekomen. Niet dat er voor die tijd geen of weinig animo be stond, maar de vorm, waarin de schaats sport thans wordt bedreven, de voorbe reidingen, die men tegenwoordig treft zijn toch wel aanzienlijk verbeterd. Dat is in de eerste plaats te danken aan de successen van de Hollandse schaatsers, die door hun prestaties vele (jonge) landgenoten voor deze sport hebben gewonnen. Sinds vorig jaar zijn de slechts weinige selectiegroepen die er toen bestonden met vele tientallen uitgebreid. Jonge lui, die veel voor de schaatssport voe len en die bereid zijn er offers voor te brengen, zijn in die selectiegroepen op genomen. Dat is een verheugende ont wikkeling die deze tak van sport alleen maar ten goede komt. Immers, een nationale top is meestal maar klein. Het zijn slechts enkelen, die tot gro te prestaties komen. En dan bestaat het gevaar, dat na verloop van tijd de groten uitgerangeerd raken. Er zijn dan geen opvolgers van gelijk niveau, die het werk van hun voorgangers zouden kunnen voortzetten. Daarom is het goed, dat de selectie groepen er zijn. Natuurlijk betekent dat helemaal niet, dat ieder lid daarvan ook automatisch een veelbelovende schaatser wordt. Maar de kans dat hij zal worden ontdekt, dat zijn talenten verder ontwikkeld zullen worden dan wanneer hij alleen maar „voor zichzelf" was blijven schaatsen, is uiteraard groot. De speciale trainingsgroepen ko men doorgaans één of twee keer per week bij elkaar, strijden op kunstijs banen en schaven hard aan techniek. Een ionge riider kan tijdens die training in de selectiegroepen ontdekt worden, want de traininesgroeDeo hebben (te recht) de aandacht van kenners. Deze ontwikkeling in de schaatssport is in de eerste plaats te danken aan de mannen, die Nederi^nd zoveel fraaie successen bezorgen. Kees Verkerk Ard Schenk. Rudie Liebrechts. Peter Nott^t en Frits Rartline. de leden van de kernploeg. Stien Kaiser en Carrv Geijs- sen zorgde voor vrouwelijke succes sen. Fraaie prestaties, die ineens de harten van vele Nederlanders sneller hebben doen kloppen en die de basis waren voor de selectiegroepen van thans. Wat de Nederlandse riiders zaterdag en zondag weer in Finland hebben gepres teerd. zal de animo aUeen maar gro ter maken. En het zal voor de leden van selectiegroepen een aansooring ziin om nog harder te trainen. Voor dege nen. die dat niet kunnen oobrengen, is het beter de schaatsen aan de w;lgen te hangen. Ze zullen dat d*n wel doen on der het motto van 't Liet aan de schaatsen en nooit aan de man. KANTMAN In een konijnenren van het kindertehuis Vosseveld" aan de Birkstraat werden zes konijnen doodgebeten. Bij onderzoek ontdekte man aan het vernielde gaas haren, die waarschijnlijk van een hond afkomstig waren. Toen men de haren vergeleek met een hond uit de buurt, kon haast met zekerheid worden vastgesteld, dat dit de boosdoe ner was. Eigenaar van deze hond was de heer J. W. M. Zekerheidshalve paste men een braak- proef toe en dat gaf de volle zekerheid. De hond was met een andere hond van een logé de deur uit gewipt. Het schijnt, dat de logerende hond niet zo bloeddorstig was geweest, wat men o.a. afleidt uit het feit. dat deze bij terugkeer wel honger had en de boos doener geen trek in eten had. Met de uitvoering van de mammoetwet, waar de naam van oud-minister Cals onverbrekelijk aan verbonden is. zal In 1968 een begin worden gemaakt. Slechts de V.V.D. en enkele kleine par tijen onthielden hun steun aan dit plan. Wel verklaarde prof. Zijlstra dat de vernieuwing van ons onderwijs veel geld zal kosten, maar de minister-pre sident had wel eens meer de nadruk mogen leggen op de grote betekenis van deze wet voor de toekomst van ons onderwijs. Deze Mammoetwet beoogt een verfij ning van het voortgezet onderwijs tot stand te brengen, die meer jongelui de kans zal bieden hogerop te komen. De wet biedt tevens mogelijkheden om eindelijk eens uit het patroon van ver starring te raken, dat ons onderwijs nog zo sterk aankleeft. Verschillende sectoren van ons onder wijsbestel zijn zo achter geraakt bij de eisen van de hedendaagse werkelijkheid, dat in de kamer zelf nog amendemen ten zijn aangenomen die kwesties moes ten regelen, die vijf jaar geleden nog niet up to date leken. Het zal best waar zijn dat de realise ring van de punten, die in de Mam moetwet zijn neergelegd, geld zullen kosten. Dat is gelukkig voor de over grote meerderheid van het parlement geen reden geweest de uitvoering van de wet uit te stellen. Het argument „dat kost geld" zou immers over twee jaar eveneens gelden en zo zou men de vernieuwing van ons onderwijs tot in den treure uit kunnen stellen, het geen een onverantwoorde beslissing zou zijn waarvan de komende generatie de dupe zou worden. Wij veronder stellen trouwens dat hoezeer de ge middelde burger ook het land heeft aan hogere belastingen, hij die met liefde zou opbrengen wanneer het gaat om de toekomst van zijn kinderen.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1