Houd uw snelheid van hier en daar De rolijke Adam" School voor de Journalistiek: S0ESTERRERG Rik Hees wint laatste cross In onze collectie BRILMONTUREN Fa- D. F. VOIGT Hees-Nieuws S.E.C.-nieuws S.V.V.-Volleybal De Duinkikkers winnen B.D.C. Bingo V.V.Z.-nieuws Bromfietser tegen hek Eiermarkt Rectificatie Een kijkje in de Kranten lezen, Televisie spelen, schouw burg bezoeken Ideale opleiding met brede basis! Bunnik-Soesterberg 3-4 Groot aantal geslaagde judoka's bij Laetitia Middenstanders schonken 1750.voor dorpshuis De achtste en laatste rit van de inter- clubcrosscompetltie werd op het par koers van de Adelaar verreden. Er gingen 14 amateurs en nieuwelingen van start voor 10 ronden en 7 ad- spiranten met de veteraan Verboom reden 6 ronden. De amateur Rik Hees en de nieuwe ling Nico Hoeve namen samen de lei ding. Teus v. d. Tol kreeg een lekke band in de eerste ronde en Ruttenberg en Joop van Leijenhorst hadden ook met pech te kampen, waardoor zij op achterstand kwamen. De laatste twee konden zich herstel len en ook Teus wist nog een heel stuk van z'n ronde terug te nemen. De rest voerde onderling een hevig gevecht, wat nogal wisseling in de stand bracht. Uiteindelijk bereikten de pechvogels nog een behoorlijke plaat sing. Uitslag1. am. Rik Hees. 2. am. G. Ruttenberg. 3. nwl. Nico Hoeve. 4.nwl. Joop van Leijenhorst. 5. am. A. van Bockel. 6. am. Teus v. d. Tol. 7. nwl. M. Jamin. 8. nwl. Wil Kotterer. 9. am. Harry Ligter. 10. am. Johnny Vonk. 11. nwl. Cor v. Leijenhorst. 12. nwl. M. v. d. Ent. 13. nwl. H. van Zalm. Bij de adspiranten was het Blaschke, die de kop nam en winnaar werd. Uitslag1. H. Blaschke. 2. H. Banen. 3. R. Vos. 4. L. v. d. Kamp. 5. Harm Hees. 6. Jan Hovius. 7. W. v. d. Heu vel. De veteraan D. Verboom bezette tus sen de adspiranten de 4e plaats. De totaal-uitslagen van de interclub- crosscompetitie tussen Adelaar, Tempo, Ulyssus en G.M.C. luiden Amateurs1. Dave Pos. 2. Gerrit Rut tenberg. 3. Teus v. d. Tol. 4. Rik Hees. 5. Rob de Haas. 6. A. van Bockel. 7.. Jan Boog. 8. Cor Rutgers. 9. Cees Proosdij. 10. Johnny Vonk. Nieuwelingen 1. Joop van Leijenhorst. ls er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancler 2. Nico Hoeve. 3. Cor van Leijenhorst. 4. M. Jamin. 5. Wil Kotterer. 6. Ries van Breukelen, 7. M. v. d. Ent. 8. Jaap v. d. Broek. 9. S. de Jong. 10. Henk Smeekes. 11. J. Smit. 12. H. v. d Mo len. Adspiranten1. H. Banen. 2. A Blaschke. 3. R. Vos. 4. J. Smit. 5. Jan Hovius. 6. L. v. d. Kamp. 7. K. Spak- ler. 8. Harm Hees. 9. W. v. d. Heuvel 10. H. Peet. Veteranen 1. D. Verboom. HEES-C ANDIA 1-0 Op een goed bespeelbaar terrein be haalde Hees zaterdag 'n kostbare over winning op Candia in Rhenen. De wedstrijd zelf stond op een laag peil en werd door de gelukkigste partij gewonnen. Candia startte met een hevig offensief waar de Hees-defensie met kunst- en vliegwerk tegen optrad. In de derde minuut schoot de Candia- rechtsbinnen buiten bereik van keeper Tempelaar, hard tegen de paal en het zou ongeveer een kwartier duren al vorens Hees wat meer vat op het Candiaspel kreeg en zelf ten aanval kon trekken. In de 25ste minuut kreeg Van Esch de bal in vrije positie. Hij maakte geen fout en scoorde 1-0. Direkt hierna ondernam Candia enkele gevaarlijke aanvallen, waaruit door de middenvoor eenmaal hard tegen de lat werd geschoten, doch in de 44ste mi nuut moest back Van Beek op de doellijn redding brengen nadat keeper Tempelaars reeds gepasseerd was. Ruststand 1-0. Na rust was Hees iets meer in de aanval en in de 15e minuut kwam Walet alleen voor de Candia-keeper, doch hij faalde. De rest van de wedstrijd ging uit als het bekende kaarsje. Candia geloofde niet meer in eigen kunnen en legde zich bij de nederlaag neer. De volgorde in de tweede klasse A is 1. Hees, 16. 2. Renswoude 16. 3. Huls horst 15. 4. S.V.P. 14. 5. Valleivogels 12. 6 Kulan 12. 7. V.V.Z. 11. 8. T.O.V. 10. 9. Rood-Wit 9. 10. Candia 8. 11 N.S.V.S. 7 pnt. JONATHAN 4-HEES 3 0-1 Hees 3 heeft in een uitzonderlijk har de wedstrijd een 1-0 overwinning ge boekt op het sterke Jonathan 4 uit Zeist. Enkele Hees-spelers waren na afloop duidelijk getekend door blauwe plek ken en flinke builen. Door deze zege blijft Hees 3 aardig meedraaien en bezet de 4e plaats op de ranglijst. Als deze vorm bij Hees zo blijft zit er nog een kans in op de bo venste plaats te eindigen. Dus jongens doe je best. Hees 2-Jonathan 2 werd afgelast even als Hees 4-C.J.V.V. 5. Het Heesveld heeft door de vele regen duidelijk geleden en zal dan ook in de a.s. zomer op de meest natte plaatsen worden gedraineerd. A.P.W.C. b-HEES a 4-3 De Heesjeugd heeft het tegen A.P.W.C. niet kunnen klaren. Met de rust was de stand 3-0 in het voordeel van de Amersfoorters. Na rust kwam Hees er beter in en werd het via 2 strafschoppen 3-2, daarna 4-2 en tenslotte 4-3. Hees had een beter lot verdiend, want zij waren, vooral na rust, een betere ploeg. KLAVERJASSEN Hedenavond wordt de tweede con coursavond klaverjassen gehouden. De organisatoren hopen dat voor deze avond wat meer belangstelling zal zijn dan voor de eerste. Er moet min stens aan acht tafels gespeeld worden ©m deze competitie aantrekkelijk te wiaken. Er wordt op een grote opkomst gerekend. S.E.C. BINGO. Ruim 100 S.E.C.-leden, donateurs en poolleden waren vrijdagavond op de vijfde bingoavond aanwezig en opnieuw bleek dat de belangstelling voor dit van oorsprong Engels spel in Soest groeiende is. De grote winnaar van deze avond was Koen Wildenburg, die prachtige prijzen in de wacht wist te slepen. Een verloting van een prachtige fruit mand en lectuurbak bracht veel span ning, maar tenslotte was het mevrouw Elderman jr. die de eerste prijs in de wacht sleepte. De S.E.C.-bingomaster had Iets nieuws voor deze avond geïntroduceerd, name lijk het spreken in het openbaar voor een tijdsduur van 1 minuut. Bij de da mes was het mevrouw Rodermond, die een minuut lang sprak over het vrij dag a.s. te houden Carnavalsfeest van S.E.C., terwijl de heer Wildenburg over zijn onderwerp ook met veel bravoer 1 volle minuut sprak. De volgende bingoavond wordt gehouden op vrijdag 24 februari a.s. S.E.C. 5-ODI 68 3 9-2 Hoewel fel verzet biedend bleek ook Odi '58 niet in staat de S.E.C.-vete ranen van de bovenste plaats te ver dringen. S.E.C. 5 legde reeds voor rust de basis voor de zege. Bij rust had S.E.C. een 4-1 voorsprong Veldhuizen scoorde de eerste treffer. Nadat Dasselaar met een enorm schot de Odi-doelman op de proef had ge steld, behoefde Veldhuizen slechts in te schieten. Veldhuizen scoorde ook 2-0 toen zijn voorzet door de doelman in eigen doel werd gewerkt. Een voorzet van Scheurwater werd hierna door Veldhuizen voor de voe ten van Dasselaar gekopt, die 3-0 scoorde. Nog geen minuut later was het 4-0 toen een dieptepass van Dasselaar door Veldhuizen werd ingeschoten. Een misverstandje in de S.E.C.-defen- sie gaf de Odi-middenvoor gelegenheid tegen te scoren. Na rust werd het 5-1 door Wim van Dijk en 6-1 door Veld huizen, waarna Odi door een foutje weer een tegenpunt kon scoren. Andre Valero scoorde de negende tref fer. S.E.C. 5 bleef na 8 wedstrijden ongeslagen en behoudt goede kansen op de titel. NIEUW HEKWERK OM S.E.C.-TERREIN. Door de gemeente Soest is een prachtig hekwerk geplaatst tussen de grond van hotel Bos en Duin en het S.E.C.-ter- rein. S E.C. is bijzonder gelukkig met het tot stand komen van deze afrastering, die een einde maakt aan de noodza kelijke controle bij thuiswedstrijden van het eerste elftal bij de nu ver dwenen opening in de afrastering. CARNAVAL S.E.C. De S.E.C.-feestcommissie heeft voor het grote S.E.C.-feest op vrijdagavond a.s. beslag weten te leggen op de grote Amersfoortse band. Leider van de Amersfoorters is de heer Vermeulen, die tijdens het dansen ook voor allerlei attracties zal zorgen. De S.E.C.-leden, donateurs en pool leden worden, evenals de softbalsters en honkballers, vrijdagavond, om 8 uur, in de cantine Bosstraat verwacht. VOORBEREIDING TOERUOOIEN. S.E.C. treft voorbereidingen om, aan het eind van het komend seizoen, weer te komen tot het houden van de tra ditionele nederlaagwedstrijden om het Koningin Emmamonument. De dag voor de S.E.C.-veteranen zal nog worden vastgesteld, want het jaarlijkse veteranentoernooi. met als inzet de Sporthuis Karelsencup, zal ook dit jaar weer eind augustus worden gehouden. De S.E.C.-veteranen zullen eerst in het van een erewedstrijd tegen de vetera- voorjaar een bezoek brengen aan Ober- hausen in Duitsland voor het spelen nen van de plaatselijke club aldaar. TREKKING S.E.C.-LOTERIJ Hedenavond, om 8 uur, zal de korps chef van politie, de heer H. G. Scholt- meyer de negende en voorlaatste trek king houden van de grote S.E.C.-lote rij met als inzet de Volkswagen 1500, te leveren door automobielbedrijf Gebr. Van Kooy in Soest. Na deze trekking rest nog de laatste trekking van 100,- op 28 februari a.s., waarna notaris Van Veeren de drie hoofdprijzen, de Volkswagen, het T.V.-toestel en de wascombinatie zal trekken. Van de vier teams die donderdag in de sporthal in Amersfoort moesten spe len wisten de heren hun wedstrijd in winst om te zetten, terwijl de dames met een nederlaag genoegen moesten nemen. Zo kon het niet volledige eerste dames team van de rood-witten het niet bol werken tegen de dames van V.V.A. uit Amersfoort. In drie sets moesten zij de meerdere in deze dames erkennen, waardoor zij in de middenmoot zijn teruggevallen. De meisjes wisten weliswaar de tweede set tegen S.S.S. voor zich op te eisen maar de eerste en de derde waren voor. de meisjes uit Barneveld, zodat zij geen punten mee naar huis konden nemen. Dc wedstrijd van het eerste herenteam had een nogal sensationeel verloop waar aan de vreemde beslissingen van de scheidsrechter niet vreemd waren. Toen één van de S.V.V.-spelers ln arren moede tegen het einde van de wedstrijd bij een onbegrijpelijke beslissing hier over een opmerking maakte werd hij naar de kant verwezen. Een geprikkeld team wist de 13-12 achterstand die zij op dat ogenblik opliep in een 15-13 voorsprong om te buigen, waardoor zij de wedstrijd met 2-1 in haar voordeel wist te beslissen. Het tweede herenteam had ogenschijn lijk weinig moeite met een reserve-team van Spirit. In de tweede waren de rol len evenwel omgekeerd. Weliswaar wis ten de rood-witten met 15-0 de laatste set op hun naam te brengen, maar toch was een kostbaar punt verloren gegaan. Voor a.s. woensdag staan de volgende wedstrijden voor de S.V.V.'ers op het programma r Wilhelmina 33—S.V.V. 3 (heren) S.V.V. 4—SPIRIT 4 (dames) Voor donderdag S.V.V. 1-B.B.C. (dames) V.V.A. 2—S.V.V. 2 (dames) Zaterdagavond speelden de „Duinkik kers" een competitiewedstrijd tegen het sterke SEDNA 1 uit Amersfoort. Deze wedstrijd vond plaats ln het Sportfondsenbad te Amersfoort. Marian Thie wist de „Duinkikkers" voor de rust een 1-0 voorsprong te geven, terwijl deze na de rust res pectievelijk door Lilly Kok tot 2-0 verhoogd werd en Marian Thie er nog 3-0 en 4-0 van maakte, die hiermede de hettrick verrichtte. Dat de tegenpartij er niet in slaagde een tegenpunt te scoren is ondermeer te danken aan de doelverdedigster Tineke Thie. Uitslag Duinkikkers Heren I-Vatralis (Tiel) 3-9. Hedenavond, 8 uur, is er een grote Bingoavond in de kantine van B.D.C. aan de Bosstraat. Er zijn prachtige prij zen te winnen, waaronder taarten, kip pen enz. Alle leden, donateurs en begunstigers met dames hebben toegang. Aangezien er verleden week weer eni ge regen gevallen ls„ was het V.V.Z.- terreln weer eens onbespeelbaar. Lang zamerhand wordt deze situatie voor de vereniging hopeloos. Meerdere elftallen hebben alleen nog maar uitwedstrijden gespeeld. Als er nog eens een thuiswedstrijd wordt vastgesteld, kan deze door de slechte toestand van het terrein nog niet eens doorgaan. Door de gemeente is de toezegging ge daan dat «en tweede speelveld zal worden aangelegd, maar tot nu toe werd nog met tot daden overgegaan. De grond waarop dit tweede veld 531 komen lijkt iets droger te liggen dan het huidige veld. zodat dan misschien minder terreinafkeu^infien zullen voor komen, maar zolang de werkzaamhe den aan dit tweede veld geen aanvang nemen is er weinig vooruitzicht op verbetering. Afgelast werden V.V.Z. 1-T.O.V. 1 en V.V.Z. 5-S.E.C. 3. ALTIUS 4-V.V.Z. 3 1-5 Het derde elftal wist zowaar op het veel hoger geplaatste Altius twee winst punten te veroveren. Misschien dat door deze overwinning de V.V.Z.-ers zoveel moed zullen putten, dat er meer winstpunten worden behaald, zodat de laatste plaats kan worden verlaten. PROGRAMMA A.S. ZATERDAG Candia 1-V.V.Z. 1. V.V.Z. 2-D.O.B. 2. Karboys 2-V.V.Z. 3. Roda 2-V.V.Z. 4. Junioren V.V.Z.-B.D.C. (wordt ge speeld op het B.D.C.-terrein). Adspiranten: V.V.Z.-H.V.C. zicht te verschaffen ln zijn financiële status en betalen deed hij helemaal niet. Hierna volgde een veroordeling wegens „minachting van het gerecht", waardoor hij geen voet meer kon zetten in Harlem, wilde hij niet gearresteerd worden. Nu zette hij daar toch al niet graag een voet, want Adam had zijn paradijs gevonden op Biminl, een el- landje bij Miaml, met aan zijn zijde een 25-jarlge ex-miss Ohio. Het Huls begon het echter wel een beetje gortig te vinden dat Adam als een van de wetgevers zo openlijk toonde lak aan de wet te hebben. Dat kwam trouwens bovenop een hele reeks andere klachten. Bij onderzoek kwam zo van alles aan het licht. Dienstreizen bleken op namen te staan van mensen die ze nooit gemaakt had den - daarvan waren Adam en zijn schoonheidskoningin de gebruikers ge weest. De laatste mevrouw Powell blijkt nog altijd een dik salaris te trekken als employé van de commis sievoorzitter. Niet alleen heeft ze hem al in anderhalf jaar niet meer gezien, maar evenmin iets van de cheques; die incasseerde Adam zelf wel weer. Trouwens hoe mevrouw Powell die naar Haiti is verhuisd, nog nuttig werk kan doen voor de Washingtonse com missie, is ook een raadsel. Zo zijn legio gevallen onthuld: Powel liet wie hij aanstelde een deel van het salaris aan hem terugbetalen. Powell maakte op rijkskosten een studiereis met twee juffrouwen naar Europa: de studie van de E.E.G. die daarvan het doel was, werd voornamelijk in bars beoefend. Er werden ook aanmerkingen gemaakt over de weinige keren dat Powell in Washington zijn stem uitbracht, om dat hij doorgaans aan de zwier was. Powell verscheen dan toch maar eens om zijn critici onder de neus te wrij ven dat hij niet de enige goochelaar met rijksgeld was in het Huis, waarbij hij namen en toenamen kon noemen. Het merkwaardige is dat Powell's com missie ook voor de rassenintegratie ze ker niet onverdienstelijk werk - veel fcelfs - "heeft gedaan. Het fuifnummer kan inderdaad ook wel op enige pres taties wijzen. Nu hem het vuur aan de schenen wordt gelegd, is zijn na tuurlijke verweer dat men zo tegen hem ep niet tegen anderen optreedt omdat hij een neger ls. Waarbij overigens opgemerkt moet worden dat hij weinig negerachtigs ln zijn uiterlijk heeft. De actie tegen Powell heeft twee con sequenties. De eerste is dat het Huls nu haast wel gedwongen wordt wat strenger te gaan letten op de manier waarop afgevaardigden omspringen met rijksgeld. Dat zal niemand betreuren. Maar voor de democraten ls het des te onaangenamer dat ze nu goede kans lopen bij volgende verkiezingen Powell tegen zich te vinden. Hij houdt nu al redevoeringen vol Black-powergeluiden en zijn aanhang in Harlem is hem zo zeer trouw dat hij door zich van de democraten af te wenden ook een fors pakket kiezers meetrekt. En zo kan bo vendien in grote negerkringen, waar de Democratische partij nog altijd wordt beschouwd als de partij die het meeste voor hen doet, een andere opvatting gaan heersen. Juist nu de democraten een teruggang ondervonden, kan zoiets net de ongewenste doorslag geven. Zaterdagavond te ongeveer 10 uur reed een bromfietser op het rijwielpad langs de Biltseweg in de richting Bilt- hoven. Bedoelde bromfietser was blijkbaar niet bekend met het feit, dat bij de Ko- ninginnelaan het rijwielpad ophoudt en een dwars over het oad geplaatst houten hek wandelaar, fietser en brom fietser verplicht de betonweg naar links over te steken. De bromfietser reed tegen het hek en brak een been. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 45.000 stuks in prijzen van 12,25 tot 13,25. Middenprijs 12,75. Prijs per kg. 2,06. In een bericht in onze vorige editie maakten wij melding van een kappers succes. Waarschijnlijk zijn wij misleid door het feit, dat het een concours voor dameskappen was, maar de win naar van de 2e prijs was niet mejuf frouw Bonny Rademaker, maar de heer Bonny Rademaker. Sinds 22 jaar is Adam Clayton Powell, de voorganger van de Abessijnse Kerk in Newyorks negerwijk Harlem, lid van het Huis van Afgevaardigden. Zo'n langdurig lidmaatschap heeft vele voordelen het kwalificeerde hem bij voorbeeld voor het voorzitterschap van de commissie van onderwijs en arbeid, waardoor hij een der machtigste neger- politici werd van de V.S. Zijn collega's hebben hem nu van die funktie ontheven, nadat ze er eerst langdurig over hadden gediscussieerd of ze Adam niet helemaal het parle ment uit zouden zetten. Dat is zeer bijzonder, want het Huis is een ge zelschap dat niet graag tot dergelij ke maatregelen overgaat. En zeker niet in dit geval, waarbij men van te voren weten kan dat de verstotene alles zal wijten aan een neiging tot rassehaat onder zijn collega's. Dat doet Adam dan ook prompt en hij is een geducht spreker wiens krach tige uitspraken niet alleen door de hele natie plegen te klinken, maar bovendien voor zijn aanhang in Har lem als het evangelie worden geaccep teerd. Play-dominee Adam is dan wel dominee, maar net zo min als iets anders neemt hij de godsdienst erg serieus. Na de dienst trof men hem doorgaans aan in de duurste nachtclubs, omringd door een schaar van bewonderaarsters, waarbij het altijd goed van eten en drinken was. „En dat is allemaal omdat Jezus van me houdt", pleegt hij zijn vrolijk bestaan te verklaren. Driemaal trouw de hij. maar dat weerhield hem niet over de wereld te zwieren met telkens weer andere schone nimfen. Dat schilderachtige pleziermaken op zichzelf ergerde eigenlijk niemand. Zijn gemeente bewonderde hem er zelfs wel om, evenals zijn aanhang, die hem de wildste dingen zagen doen waar ze zelf ook wel zin in gehad zouden hebben, maar waarvoor ze nog het geld noch de durf bezaten. De steen kwam aan het rollen toen Adam in een van zijn fris van de lever gesproken redes een vrouw in Harlem er van beschuldigde dat zij zorgde voor het omkoopgeld van de politie. Dat werd een proces wegens belediging, dat Adam verloor. Minachting Hij moest een fiks bedrag - inmiddels door rente en vervolgingskosten opge lopen tot een kleine 650.000 gulden - betalen. Hij weigerde de rechtbank in- (Van onze speciale verslaggeefster) Een leslokaal met rustig de krant lezende leerlingen, een ander dat er uitziet als een televisiestudio met grote lampen en camera's, een derde met rijen schrijf machines... wie zou dat geen ideale school vinden? We wandelen door de pas een half jaar bestaan School voor de Journalistiek aan de Palmstraat te Utrecht. De eerste instelling op het vasteland van Europa die een all-round opleiding voor journalistiek nastreeft. Er ontbrak nog wel iets aan de opleiding van de redacteuren en verslaggevers, maar ln Utrecht wordt nu met vele mannen en aller macht en vooral met be wonderenswaardig improvisatietalent gewerkt a.an de opbouw van een all-round opleidingsinstituut. school niet te overzien, of alle vakken wel genoeg aandacht krijgen De heer Schaafsma vond dit inderdaad niet gemakkelijk „Het is in het eerste jaar nog allemaal een kwestie van pro beren. Er zijn wel enkele hoofdvakken, zoals praktische oefeningen, massacom- municatieleer, geestelijke cultuurvorming en de maatschappijvakken. Toch krijgen bepaalde vakken (er zijn er in totaal 27) te veel en andere weer te weinig accent. De sociale geografie bijvoorbeeld vindt erg veel belangstelling bij de leerlingen en we moeten dit vak dus wat opvoe ren." Wie kunnen nu dit onderwijs volgen „Tijdens het toelatingsexamen bleek, dat vooral de h.b.s. A een ideale voorop leiding is" vertelde de heer H. Schaafs ma, adjunct-directeur van deze school. „Wie deze heeft afgelopen, beschikt over het algemeen over een veelzijdige ontwikkeling, terwijl de B-kant en de m.m.s. daarentegen veel eenzijdiger ge richt zijn. Ook de kweekschoolleerlin gen hebben een behoorlijke algemene ontwikkeling. Alle kandidaten met een kweekschoolopleiding slaagden voor ons examen." „Er werd nogal wat gevraagd ..Het examen was vrij zwaar en er werd streng geselecteerd, zodat er ten slotte 81 jongens en meisjes overbleven, hetgeen nog niet de helft is van alle gegadigden. De candidaten moesten onder andere aan de hand van een dossier waarin fictieve gegevens waren verzameld over een uitbreidingsplan van een gemeente, een artikel schrijven. Het testen van de algemene ontwikkeling, zowel op het gebied van de politiek als dat van de muziek, literatuur en andere kunst uitingen in de vorm van tientallen vra gen die beantwoord moesten worden, bleek echter van groot belang. Immers, het schrijven van goede ar- tikelen kan op de school langzaam wor den ontwikkeld, maar de interesse voor zaken waarvan elke journalist iets be hoort te weten, kan niet worden ge kweekt. Veelzijdigheid. „U doet natuurlijk wel iets aan het uitbreicjen van die belangstelling i,Zoveel mogelijk. De leerlingen krijgen regelmatig films te zien en worden ver zocht ook af en toe dp schouwburg te bezoeken. U ziet dat we hier een ge sloten televisiecircuit hebben. Verder kunnen ze gebruik maken van 't be schikbare leesmateriaal. Er is een bibli otheek in opbouw en er staai de leer lingen een lokaal ter beschikking waar alle binnenlandse en vele buitenlandse dagbladen ter inzage liggen. Regelmatig worden steekproeven geno men om na te gaan of ze van de ac tualiteiten op de hoogte zijn." j We betreden een ruimte met een grote leestafel en een ontelbaar aantal kran ten en tijdschriften. In een volgend lokaal zien we film- j - - '>-.nH'-<nnrtrr3^rs. televisie camera, beeldbandregistratie en moni tors. De leerlingen kunnen zich bij een uijvourueeiü zelf zien en te- rughoren. Wie geven les L .Is het erg moeilijk geweest docenten aan te trekken Het kleine gezicht met de grote blonde snor schudt van pee. „Integendeel, er bestond veel interesse van de zijde van de collega's om les te mogen geven. Het is voor hen zelf ook nog een beetje wennen. Dat wel, want de meesten - enkele hoogleraren niet meegerekend - zijn rasechte journalisten die niet ge wend zijn les te geven. Dat ligt niet in hun lijn. Vandaar dat ze nu in het be gin nog maar een beetje improviseren, want een vast programma voor hetgeen moet worden gedoceerd is er nog niet." „Is het in het beginstadium van de Nederlands Een vak echter, dat echt wel alle be langstelling nodig heeft is het Neder lands. Onze docent de heer W. Blok, is van mening, dat het Nederlands van de leerlingen op een laag peil staat (wat hem overigens niets verwonderde, want dit is bij de gemiddelde Nederlander het geval), en hij is daarom van plan alles op alles te zetten om de leer lingen van hun taal zoveel mogelijk bij te brengen. Ook hebben we de lichame lijke conditie van de leerlingen niet over het hoofd gezien. Gelukkig zijn wij in staat geweest de lichamelijke op voeding regelmatig op het lesrooster te doen voorkomen." De heer Schaafsma zelf geeft organisa tieleer. techniek van de media en prak tische journalistiek. Hij noemde ons nog enkele weinig voorkomende vakken die ook gedoceerd worden zoals afzonder lijke levensbeschouwingen (o.a. katholi cisme, protestantisme), ethiek van de pers en toneel. Geen specialisatie. Hij bescshouwd deze school als een all-round basisopleiding voor de leer lingen in de journalistiek. Van enige specialisatie is geen sprake. De leer lingen moeten in het tweede jaar drie maanden stage lopen en als ze klaar zijn volgt nog een leerlaar aan een krant of tijdschrift. In dat derde jaar kunnen zij zich wanneer zij dat willen gaan specialiseren. Kost het niet veel moeite als zij klaar zijn in de maatschappij „onder te bren gen", zo \Toegen wij ons af. Dit bleek voor de heer Schaafsma echter geen probleem „Er zijn per jaar zo'n 75 va catures. Wij denken er ongeveer 60 tot 65 af te leveren, zodat er dus voldoende plaats voor hen zal zijn." De opleiding in de jounalistiek vindt plaats in het gebouw van de vroegere handelsdagschool in Utrecht. De school is practisch geheel in haar oude staat gehandhaafd. Alleen zijn in de lokalen meer opbergruimten aangebracht. Het aantal van 13 lokalen is voor het ogen blik met veel passen en meten nog vol doende. Er zijn nu vier parallelklassen maar omdat volgend jaar het aantal leerlingen aanzienlijk zal toenemen, wordt rekening gehouden met een nij pend ruimtegebrek in de toekomst. Het schoolgeld wordt berekend naar het inkomen van de ouders en bedraagt maximaal ƒ200,-. Boeken hoeven haast niet te worden aangeschaft, daar de opleiding zo jong is, dat voor de vak ken alleen nog maar collegeverslagen te verkrijgen zijn. Na ons gesprek met de heer Schaafsma zijn wij wel tot de conclusie gekomen, dat deze nieuwe school een ideale op leiding is voor adspirantjournalisten. De leerlingen krijgen een prachtige ba sis mee en zullen zeker bij hun eerste schreden beter beslagen ten ijs komen dan hun oudere collega's. Soesterberg heeft zaterdpg een 3-4 overwinning behaald in Bunnik, waar ondanks de slechte toestand van het veld toch gespeeld werd. Het was een aardige wedstrijd, waarin Soesterberg een goed figuur maakte. In een goed opgezette aanval opende midvoor Wil- lems al spoedig de score voor Soester berg. 0-1. Uit een penalty gelukte het daarna aan Bunnik om gelijk te maken. 1-1. Met deze stand brak ook de rust aan. In de tweede helft leek het er aan vankelijk op alsof de gastheren de overhand zouden krijgen. Tweemaal achter elkaar vonden zij het doel. 3-1. Maar toen ging Soesterberg het veld beheersen. Willems verkleinde de ach terstand tot 3-2 en rechtsbuiten Jaars- ma trof achtereenvolgens tweemaal het doel, waarmede hij Soesterberg aan een 3-4 overwinning hielp. Het zondagvoetbal werd afgelast. Laetitia-judoka's hebben met groot succes examen gedaan teneinde een andere band of slip te mogen dragen, waarmee een hogere graad in de judo prestaties op de mat aangeduid wordt. Voor witte band met gele slip slaag den Marnix van Beurden. Marko Tam mer, Bert Huisman, Maikel van Cup- lenburg. Pierre Storimans, Liane van Breukelen, Anneke Willebeek, Marion Gremme, Jan de Widt. Witte band met oranje slip Henny Reinsma en Bertie van het Hoender- daal. Witte band met groene slipAnnelies van Staveren, Wibo Sederns, Johnny Brouwer, Rutger Brouwer, Arne Ocke- loen. Hans Tiggelhaven, Rolf Verberg. Witte band met blauwe slipJouke Meijer, Fred Verhoef. Robert Hérber, Tom Verhoef. Witte band met bruine slip Paul van Nieuwenburg, Charles van Wessel, Ar- nold van de Kley. Bert de Jonge. Voor de gele band slaagdenRichard Meyer, Eric Bakker. Felix van Beur den, Bas Tammer, Wilbert Venrooy, Theo Pas en Bas Sprengers. Gele band met oranje slip Jaap Wou ters, Marion Pourblon en KI. Schaafs ma. Gele band met groene slipRoy Kal en Ben Alfrink. De oranje band werd behaald door Johnny van Dijk, René Schuurman, René Ahlers, Rudy Hagmeijer. Chris Jagers. Bas de Wit. Lidewijn Koeken, Bert Wouters, Eric Sprengers, Rixy Westhof. Oranje band met groene slipWim Grootveld en Eddv Hamman. Oranje band met blauwe slip Robert Meijer, Glenn Kal. Theo van der Lien- den en Martin Bloem. Negen Laetitia-judoka's behaalden de groene band Ludwig van Kerckhoven, Gert en Adri Schuurman, Marcel van Hilten. Ronny Meyboom, Wijnand van Nieuwenburg. Jan Hoffmann, Ravmond de Groot, Peter de Bruin en S. Leijen horst. Groene' band met blauwe slip Frances Bakker. Michel Wesseling en Matty Elbertsen. Groene band met bruine slip Frank Kal en Frits Hagmeijer. Blauke band Herma Hoffmann. Je roen Koeken, Eduard de Groot en Frans Gijsbers. Blauwe band met bruine slip Iris Bo- deving. Bruine band Robbie Hamman, Hans Hagmeijer en Joop Wesseling. De vergadering van de gezamenlijke Soesterbergse middenstandsverenigingen bevatte ditmaal een bijzonder agenda punt en wel de overhandiging van een cheque van niet minder dan 1750, ten bate van de stichting „Dorpshuis". Voorzitter G. de Rijk van de „Somifa" sprak over de zeer moeilijke taak van de stichting, die tijdens een lange weg met vele problzmen en moeilijkheden toch het enthousiasme had weten op te brengen om door te zetten, wat eens zo spontaan begonneu was. Deze vorstelijke gift was tot stand ge komen door de verkoop van de St. Ni- colaas-enveloppen tijdens de geslaag de winkelweekaktie, terwijl de Soes terbergse winkeliers die opbrengst nog eens hadden aangevuld. Het aangeboden bedrag ging alle ver wachtingen te boven, zeker van voor zitter P. C. Pieren, die van een unieke prestatie sprak. De heer Pieren sprak hierna over de doelstelling van het Stichtingsbestuur, waarbij verschillende plannetjes aan de middenstanders verklapt werden. De voorzitter van het "stichtingsbestuur prees de altijd loyale medewerking van de middenstand ten behoeve van alle verenigingen. Door deze gift heeft de stichting Dorps huis thans de som van 14.000,bij een. Een mijlpaal van betekenis, want 15.000,moet aanwezig zijn om te mogen bouwen. Medegerekend een toe gezegd bedrag van 1.000.ter af ronding van dit bedrag, behoeven de laatste loodjes echt niet zwaar meer te wegen en mogen we rustig aanne men. dat dit jaar nog met de bouw van het dorpshuis begonnen zal wor den.

Soester Courant | 1967 | | pagina 3