SNELLER DAN WIJ SOESTERBERG V.V.V.-nieuws TROS NIET LOS DE WITTE POMPEN M. TIJSSEN Gratis controleren e afstellen van autoverlichting VERWARREND OMROEPBESTEL Het oog gericht op duidelijkheid WERKKAMPEN Vrijdag 3 februari 1967 46e jaargang no. 10 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Door auto aangereden Verkiezingsbijeenkomst P.S.P. Ex-staatssecretaris M. J. Keyzer voor de V.V.D. Vrouwen wereldgebedsdag Ned. Vrouwen Electriciteits Vereniging Medische dienst Voetbal v.v. Soesterberg discussie tijdens kaderbij eenkomst P. Ekel in bestuur van Sportstichting Rouw- en Trouwkleding Bekend Soester overleden Carnaval in Soest Katholiek Vrouwengilde Soest V.V.Z.-nieuws SOESTER (fiÖURANT Abonn. p. kwart, f 3,—. per post 3,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Er wordt wel vaak gezegd en geschre ven, dat onze tijd er een is van snelle ontwikkeling op allerlei gebied. We zien dat ook wel, we herinneren ons soms hoe het eerder was, maar toch lopen wij achter de ontwikkeling aan. We leven van dag tot dag met de veranderingen, maar verkeren toch maar al te vaak in de mening, dat we nog kunnen afgaan op oude bekende gegevens en waarhe den. Daar baseren wij onze mening over het leefpatroon op, niet beseffende dat we inmiddels al ver achterlopen. Aanvankelijk klein en subtiel lijkende veranderingen in inzichten en verhou dingen groeien van liever lede toch uit tot een volkomen andere gerichtheid. We kunnen dat het best met enkele voor beelden aantonen. Vijf jaar wordt toch eigenlijk maar als een korte periode in ons leven gezien. Doch welke enorme, ingrijpende veran deringen hebben zich de laatste vijf ja ren weer afgetekend. We verkeerden vijf jaar geleden bijvoor beeld nog volop in de z.g. „koude oor log" tussen oost en west, beide kanten voelden zich bedreigd door de andere, de atoombewapening was nog in volle gang. Nu zien we echter een langzaam maar zekere doordringende toenadering tussen oost en west. Amerikanen en Russen sloten een verdrag tot stopzet ting van kernproeven en pogen nu ver dere verspreiding van kernwapens te gen te gaan. Communisme en katholicisme stonden als aartsvijanden tegenover elkaar, thans ontvangt de Paus de eerste minister van de Sowjet-Unie in het Vaticaan. Het economisch beeld veranderde even eens ingrijpend, zowel ten goede als ten kwade, maar toont nu in ieder geval weer een geheel ander aanzicht dan vijf jaar geleden. De verhouding tussen Ne derland en Indonesië maakte een folte- face, eveneens die tussen Indonesië en China. Op het gebied van het onderwijs deden en doen zich jaarlijks veranderingen voor, die een grote verandering tonen met de methoden van zo'n dertig of veertig jaar maar ook reeds met die van vijf jaar geleden. De opvattingen ten aanzien van wat geoorloofd is in de literatuur zijn in deze vijf jaren volkomen veranderd, eveneens over de verdere uitingsmoge lijkheden in een democratisch bestel. We zagen in deze jaren telkens nieuwe mid delen en apparatuur verschijnen voor huishoudelijk gebruik, nieuwe medische middelen en methoden, nieuwe stoffen voor kleding en woninginrichting, ma chines en automaten, die het bedrijfs- en het gewone leven veranderen. Sommige veranderingen aanvaarden we als iets doodgewoons en vanzelfspre kends, met andere hebben we wat meer moeite, al naar wij ingesteld zijn. Maar we zien te veel over het hoofd, dat al die veranderingen met elkaar ons ten slotte nopen tot een andere instelling tegenover de problemen van het maat schappelijk zowel als van het geestelijk leven. De snel groeiende bevolking van Neder land b.v. dwingt ons tot het zonder mor ren aanvaarden van beperkingen van onze vrijheid. Nieuwe ontdekkingen, b.v. door archeologie of door ruimtevaartex perimenten, kunnen ons religieus denken aantasten en veranderen. Voortgaande in onze dagelijkse gewoon ten, lijkt het nog alsof alles langs we gen van geleidelijkheid verloopt, mede doordat we niet met iedere verandering dagelijks te maken krijgen. Maar plots kunnen we voor een feit. een probleem worden geplaatst, waarbij blijkt, dat er zich in enkele jaren een verandering op dat gebied heeft voorgedaan, waar wij wat achteloos aan zijn voorbij gegaan en waardoor wij in onze opvatting nu achterlopen. Dat achterblijven bij de ontwikkeling, een ontwikkeling die vaak tot nieuwe normen leidde, demonstreert zich zowel bij de particulier als bij leiders van bedrijven als bij de overheid en bij par- tiien en verenigingen. Meestal komt dat, omdat men niet ver der kan zien dat z'n neus lang is, te eenzijdig gericht is. We blijven achter omdat we de grote lijnen van het ma- crobestel niet herkennen, te benepen blijven. Maandagavond, omstreeks 6 uur, stak op de Koninginnelaan onverwachts de 5-ja- rige J. de Z. de weg over toen een auto, bestuurd door S. S. T. uit Soest, nader de. De autobestuurder kon het jongetje niet meer ontwijken en met een hersen schudding werd hij naar Zonnegloren overgebracht. Maandagavond hield de P.S.P., afd. Soest-Baarn, een vrij goed bezochte ver kiezingsbijeenkomst in het bovenzaaltje van Café-Restaurant „Soestdijk". Nadat de voorzitter de aanwezigen welkom had geheten, gaf hij het woord aan de spre ker van de avond, de heer A. G. van der Spek, lid van de Eerste Kamer. Spreker baseerde zijn toespraak hoofd zakelijk op het programma van de P.S.P., dat o.a. inhoudt: werknemers hebben een onvervreemdbaar recht op zeggenschap in hun bedrijf; het sluiten van bedrij ven mag de bestaanszekerheid van de werknemers niet aantasten; de huidige ontwikkeling maakt werktijdverkorting mogelijk; de lagere inkomens moeten sterk omhoog om een eind te maken aan de toenemende ongelijkheid. Volgens de P.S.P. moet Nederland uit de Navo treden; Duitsland moet zeggen schap over atoomwapens ontzegd wor den; de Amerikanen moeten niet alleen Vietnam verlaten, maar moeten de bom bardementen stop zetten. De D.D.R. moet als zelfstandige staat worden erkend en de Oder Neisse-linie behoort als grens tussen Polen en Duitsland te worden aanvaard. Nederland moet de toelating van de volksrepubliek China als lid van de V.N. en permanent lid van de Veiligheids raad bevorderen. De heer Van der Spek behandelde deze programmapunten niet alleen, maar ging ook in op de binnenlandsche poli tiek, die de P.S.P. voorstaat, zoals de woningbouw, het onderwijs, vrije tijds besteding, het bevorderen van de export met gespecialiseerde produkten, het ver keer en de toenemende onzuiverheid in bodem, water en lucht, vergaande be zuiniging op de militaire uitgaven en ze ker niet medewerken aan kernwapens. De Sociale voorzieningen moeten verbe terd worden en de P.S.P. is voorstander van een Nationale gezondheidsdienst. Burgemeesters en staatshoofd moeten gekozen worden en over het politie op treden is de P.S.P. niet tevreden. Vrijheid van demonstratie is eveneens een punt dat door de P.S.P. ondersteund wordt. Afschaffen van de dienstplicht onder het motto geen man en geen cent voor de bewapening. De P.S.P. pleit voor een socialistische wereldeenheid, waarmede de heer Van der Spek zijn betoog besloot. Na de pau ze werd nog gelegenheid gegeven tot een discussie, waaraan door enige aanwezi gen werd deelgenomen. Deze avond heeft bewezen hoe nuttig het is, dat toekomstige Kamerleden worden uitgenodigd tot een kennisma king met hun kiezers in de provincie en tevens hoe jammer het is, dat zo weinigen van zo'n gelegenheid gebruik maken. Zij, die gekomen waren hebben in ge spannen aandacht de zakelijke en over tuigende uiteenzetting van de heer Keyzer gevolgd over een groot aan tal onderwerpen, dat ditmaal door de aanwezigen mocht worden gekozen. Hier was een man aan het woord met een enorme ervaring, opgedaan op ver schillende hoogst belangrijke posten in binnen- en buitenland, iemand die vol maakt open zijn zakelijke visie gaf op problemen als daar liggen bij de spoor wegen de scheepvaartde scheeps bouw het wegvervoer met zijn inge wikkelde E.E.G. aspecten het overbe- volkingsvraagstuk door een „verkeers- bril" gezien, daarbij inbegrepen de re latie tussen het particuliere en open bare vervoerde positie van onze grote havens, waarbij de zo sterk be- critiseerde Zeehavennota aan de orde werd gesteld en het vraagstuk van de vaargeul in de Noordzee aan de orde kwam en dat van de nammoettankers. Bijzonder interessant waren de erva ringen van de „scheepsbouwcommis- sie"- die onder leiding van de heer Keyzer een bezoek o.a. aan Japan en Zweden heeft gebracht en die een be langwekkend rapport het licht heeft doen zien, voorzien van een aantal aanbevelingen tot herstel van onze po sitie als een der grootste scheepsbou wende naties. Wij stippen slechts aan de noodzake lijke tegemoetkoming van de Staat in de crediet-financiering en de dringend nodige verhoging van de arbeidspro- duktiviteit, die hier, in vergelijking met de bezochte landen, ver ten achter blijft. Niet onvermeld willen wij nog laten, dat de heer Keyzer, die aangekondigd was te zullen spreken over „vervoer", zijn causerie begon met er op te wijzen, dat het vervoer in de nationale econo mie één der belangrijkste exportpro- dukten is, dat onze welvaart staat of valt met de verdere ontwikkeling van onze uitvoer. Hij pleitte zelfs voor een staatssecreta ris voor de buitenlandse handel. De V.V.D. mogen wij geluk wensen met het feit, dat zij een man met een allure en integriteit als de heer Keyzer, na de verkiezingen in haar Kamer fractie mag begroeten. Een objectieve behandeling van door hem te beharti gen algemene belangen is dan in vei lige handen. De liturgie, die volgende week. 10 fe bruari de christen vrouwen over de gehele wereld in gebed verenigt, is dit jaar samengesteld door Koningin Salo- to van de Tonga eilanden. De inhoud ervan toont ons haar persoonlijkheid. Zij zag de grootheid van God en had een sterk geloof. Vrouwen uit meer dan 150 landen ne men hun plaatsen in in de keten die de gehele wereld omspant om samen in gebed en offer Gods zegen over de wereld met al zijn noden af te sme ken. Mogen vele zich geroepen voelen zich op 10 februari in gebed te ver enigen. Nadere bijzonderheden leze men in de advertentie in dit blad van Dinsdag a.s. De Ned. Vr. E. V. afd. „Eemland" heeft met de heer Van Tent van het bont huis „Classique" te Baarn een bontshow georganiseerd in de zaal van „Brand punt" te Baarn. Wegens ziekte van de vice-presidente, mevrouw M. M. Geytenbeek-Harmsen, werd deze middag geopend door me- vrou A. Hosman-Aartsen, met een wel komstwoord aan de heer Van Tent en de aanwezige dames. In sneltreinvaart gaf de heer Van Tent een uiteenzetting over bontsoorten. Er bestaan 3 mogelijkheden voor de kwe kers, t.w. industrie, veredelde industrie en de ruwe pelterijen. Er zijn 80 soorten bont, die vooral ver kregen worden door bereiden en ver ven. Door het gebruik van exclusieve namen, maken het voor een leek moei lijk, de juiste bontsoort te herkennen. Door de veredeling ziet men geen ver schil b.v. tussen bisam of konijn. De ru we pelzen komen van de kwekers, o.a. uit Canada, op de veilingen en worden sorteerd op kwaliteit en grootte en in gakken verzonden. De taak van een bontkweker is er voor te zorgen dat b.v. een bontmantel niet te wijd, noch te nauw is en moet hoge eisen stellen aan het patroon, vooral bij de duurdere soorten, waarbij ook de Ook los verKrijgDaar. A. Th. M. Splinter, Amersfoort- at 3, Soesterberg, tel. 03463-14332, in het a.s. weekeinde de dienst voor de artsen J. C. Lucas te irberg, W. F. van den Helm te ter Heide en D. J. R. Jellema te Dolder. r A. J. W. Hagedoorn, Oude ellaan 6, tel. 03463-517, neemt de waar voor dokter L. H. Brandt n Dolder. -junioren hebben een 3-1 neder- :egen C.D.N. A geleden de a as- ;en speelden gelijk (1-1) tegen a. aspiranten wonnen met 3-1 van nan op eigen terrein de d aspi- boekten een prachtige 5-0 zege inathan e. Evenals vorige jaren opent de West- friese Flora haar poorten weer. Bovenkarspel zal dan vol fleur en kleur zijn van een stralende bollen- pracht. Wonderschone creaties der bol- lenkwekers zullen uw oog verrukken. Een bezoek aan Flora is warm aan te bevelen en daar U in een overdekte ruimte loopt, kan de frisse wind, regen of misschien een opkomend sneeuw- buitje u niet deren. Voor treinreizigers is er de speciale „Flora-halte",, waar de trein, gedu rende de tentoonstellingsdagen, stopt. Dit is de eerste halte na station Bo- venkarspel-Grootebroek. Aan de sta tions kunt u een gecombineerd ver- voers-toegangsbewijs krijgen. De openingsdagen en tijden zijn dins dag 21 februari van 15 tot 22 uur 22. 23, 24, en 25 februari van 9 tot 22 uur en zondaga 26 februari van 12 tot 18 uur. Verder kunnnen we de watersportlief hebbers mededelen, dat er een uit voerige brochure in binnengekomen uit Friesland, waarin o.a. alle zeilscholen en zeilkampen opgenomen zijn. Waar devol voor onze aankomende zeilers en zeilsters. Zo lang de voorraad strekt is dit blad bij ons verkrijgbaar. En het is weer wacht niet te lang, want de vacantie- plannen worden dit jaar al vroeg ge maakt. Laat het „volgeboekt" u niet hoeven teleur stellen. de verwarring rondom de T.R.O.S. e laatste weken toegenomen door ichillende onthullende publicaties. nieuwe omroepvereniging wilde met de V.R.O. en de R.T.N. mee- maar neutraal blijven, r juist deze neutraliteit wordt in tel getrokken. blijkt dat de T.R.O.S. zeer nauwe 3en onderhoudt met een groot ïndblad, dat wel degelijk politiek Ijft. de omroepster van de T.R.O.S. se- resse is van de hoofdredacteur dat dagblad is nog daar aan toe, 1 de boekhouder blijkt op de ad- intieafdeling van bedoeld dagblad 'erken, dat ook een redacteur aan O.S.kompas heeft afgestaan. Als een uur na de uitzendingen van T.R.O.S. deze omroepvereniging op hoort men „Hallo, met de Tele- fmentaar van De Tijd „Vermake dat de T.R.O.S. - als pionier van openheid - zich als een echte zuil n haar zusters verdedigt. De vrij- sstrijderi lopen elkaar vechtend on- de voet." De belangrijkste datum in het program ma van de Soester Turn Club van de maand februari is dinsdag de 21ste. Dan komt het algemeen bestuur om acht uur 's avonds bijeen in hotel De Kleine Witte met alle twaalf commissies: de propaganda-, technische, redactie-, fi nanciële-, kas-controle-, kleding-, jubi leum-, materiaalcommissie, de contribu- tiedienst en de technische leiding. Het bestuur rekent bovendien op de aanwe zigheid van verdere kaderleden als voorturners, klasse-afgevaardigden, con tributie-ophalers enz. Het is namelijk de bedoeling, dat allen die op enigerlei wijze een functie in de vereniging bekleden bij elkaar komen om eens over de gang van zaken van gedachten te wisselen en een beter in- Reeds meer dan 25 jaar het goedkoopste adres voor Bij grote afname van Petroleum of Huisbrandolie no. 1 speciale prijzen. Wij leveren uitsluitend merkprodukten. zicht te krijgen in de onderlinge taak verdeling. Het bestuur streeft daarbij deels naar vereenvoudiging van de werkzaamheden, deels naar spreiding daarvan, opdat zoveel mogelijk mensen bij het verenigingswerk worden betrok ken. Dan pas kan er sprake zijn van meer activiteit, die minder tijd rooft van enkelen en verantwoordelijkheid geeft aan velen. Door een moderne aanpak van de pro blemen zal de interne communicatie worden verbeterd en de algehele bin ding worden versterkt. „Verankerd in een organisatorische opbouw, die past in de tijd, zullen we in de toekomst van de Soester Turn Club met minder zorg tegemoet kunnen treden" aldus het bestuur in het maandblad van de vereniging, „De Sjringbok". Tijdens de ze kaderbijeenkomst zal het bestuur onder meer de jubileumviering in 1968 ter discussie stellen. De vereniging noteerde in de afgelopen maand zestien nieuwe leden. De secretaris van de Soester Turn Club, de heer P. Ekel, werd onlangs door het College van Burgemeester en Wethou ders uitgenodigd voor vier jaar zitting te nemen in het bestuur van de Stich ting voor Lichamelijke Opvoeding en Sport „Soest". De heer Ekel heeft deze uitnodiging aangenomen. Zijn deelna me aan het werk van de plaatselijke overkoepeling kan voor de Soester Turn Club - mede in het licht van het 40- jarig bestaan volgend jaar - van belang zijn. Het bestuur van de Sportstichting is Met de volgende schepen kan zee) worden verzonden. De data, waarop correspondentie uiterlijk ter post ri zijn bezorgd, staan achter de naam I het schip vermeld. Argentinië: ms „Rio Belgrano" 8 f( Australië: ms „Orsova" 10 febr. Brazilië: ms „Sauzon" 6 febr. en „Cap Palmas" 8 febr. Canada: ms „Beaverash" 10 febr. Chili: ms „Pericles" 7 febr. Indonesië: ms „Victoria" 8 febr. Ned. Antillen: ms „Adonis" 8 febr. Nieuw-Zeeland: ms „G. D. Kenne 6 februari. Suriname: ms „Oranje Nassau" 8 f Verenigde Staten van Amerika „American Rover" 5 febr., ms „So dijk" 8 febr. en ms „American" R: 10 febr. Z.-Afrika (Rep.) en Z.-W.-Afrika: „Good Hope Castle" 5 febr. en ms gersfontein" 7 febr. Inlichtingen betreffende de verl dingsdata van postpakketten geven postkantoren. Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783. De A.N.W.B. komt met zijn Verl tingsactie op dinsdag 7 februari a.s Soest. Gedurende één week zu automobilisten uit Soest de verliet) van hun personenauto gratis kui laten controleren en de koplan kunnen laten afstellen. Soest is één van de circa 30 pl sen, die in het kader van de A.N.W Verlichtingsactie 1966-1967 wordt zocht. Deze actie, die voor de d< achtereenvolgende maal wordt get den, heeft ten doel bij automobili| meer aandacht te vragen voor het lang van een goede voertuigverlichtj Tijdens de eerste zestien weken deze actie werden ruim 38.000 aM onderzocht. Van meer dan 33 auto's moesten de koplampen worj afgesteld bij ruim 10.000 werden vendien gebreken aan andere verlii tingspunten geconstateerd. De A.N.W.B. voert zijn actie met d equipes, die elk uit drie WegenwaC ten en twee specialisten van de Tec nodienst bestaan. Deze equipes t schikken naast de nodige voertuig over een tent waarin een waterpi vloer is aangebracht en waarin n speciale apparatuur de koplampen w<j voering meetelt. Het prijsverschil van soms ƒ500,— tussen 2 soortgelijke man tels ligt in de kwaliteit van de bont soort. Als voorbeeld noemde de heer Van Tent de vellen van persianer, die een verschil in prijs tonen vanaf ƒ30,— tot 130,per vel, wat nooit door een leek te zien is. Daarom is het voor de detaillist moeilijk om te concurreren met de grote magazijnen. Voor veranderin gen bij de mantels moet de leverancier zorgen voor goed, bijpassend materiaal, doch ook hiermee wordt soms geknoeid. Wat het meeste tot de dames spreekt is de bontsoort nerts of mink; de vellen daarvan zijn pl.m. 58 bij 16 cm, die door rekken en insnijdingen op de gewenste lengte gemaakt worden. Deze bonthuid jes zijn wit, als het naturel is; doch worden meestal geverfd. De hamster is ook naturel en wordt ge bruikt voor mantelvoeringen en de nertsstaarten voor stola's en kragen. Nerts is zwaar en dik; persianer komt van 1 tot 2 jarige lammeren. Te pas en te onpas wordt de naam breitswanz ge noemd, een bontsoort die zeldzaam is en toch ook een soo:rt lam is, glad is en op pluche gelijkt. Momenteel is er in Nederland topkwa liteit. De levensduur van de bontsoorten is bijna gelijk; het prijsverschil zit in het exclusieve. De heer Van Tent liet door 3 dames zijn mooie mantels van verschillende bont soorten tonen... ook een jasje van sobel- fez (eekhoorn), waarvan de vellen diago naal waren verwerkt. Tot slot hield de causeur van deze mid dag een test, die aan 3 dames werd ge honoreerd met bontkraagje en bontcor sages. Onder aanbieding van een doos bon bons dankte mevrouw Hosman de heer Van Tent voor zijn boeiende causerie. Op 16 februari a.s. is er voor de leden van de N.V.E.V. een korte lezing over levensverzekeringen gevolgd door kleu renfilms over prinses Beatrix als bruid enen Haar reis naar de Oost. Voor jonge moeders, die lid zijn of wor den, heeft het bestuur van de N.V.E.V. afd. „Eemland" het plan een kinderop pas aan te stellen onder leiding van een goede kindervriendin. De heer K. van der Veen, wonende Koninginnelaan 57, is plotseling overle den in de ouderdom van 43 jaar. Hij was van 1946 tot 1960 bij de po litie te Soest. Nadien is hij in het ver zekeringsbedrijf gegaan. Ook was hij als penningmeester ver bonden aan de voetbalvereniging V.V.Z.. Bovendien was hij als secretaris ver wordt hij begraven op de Hervormde begraafplaats aan de Veldweg alhier. Wij zijn een kijkje gaan nemen achter de schermen in de zalen, waar zaterdag en zondag het carnaval gevierd zal wor den. Hoewel in het verenigingsgebouw door een aantal personen nog hard gewerkt werd, kunnen wij toch vaststellen dat de grote zaal omgetoverd zal worden tot een ware feestruimte, waar b.v. aan het plafond 2000 ballonnen komen te hangen. Verder word^de zaax zo inge deeld, dat langs de zijkanten een soort loge wordt gebouwd, waar de feest gangers kunnen plaatsnempn, terwijl de binnenruimte geheel vrij blijft. Verder wordt het podium door Otto Prinsen voorzien van prachtig decor- werk, waarop o.a. de „koppen" van alle leden van de Raad van Elf zijn afge beeld en niet te vergeten van Prins Carnaval. Aan de voorbereiding zal het niet liggen, want de ionge instuivers laten niets on gebruikt om de carnavalsgasten in een alles overtreffende feestzaal te ontvan gen. Het Katholiek Vrouwengilde, afdeling Soest, hield maandagavond haar jaar lijkse „Carnaval der Vrouwen" in het Verenigingsgebouw aan de Steenhoff- straat. In een feestelijk versierde zaal en met goede muziek hebben de dames van het K.V.G. gezellig carnaval gevierd. De dames, die niet geweest zijn, hebben werkelijk een bijzonder goede en ge slaagde avond gemist. De uiterst smaakvol gemaakte mutsjes bevatten een lot, waarop later op de avond enige leuke prijzen verloot wer den. ZATERDAG GEEN WEDSTRIJJDEN. Wegens het plotseling overlijden van het bestuurslid, de heer K v. d. Veen, zullen er op zaterdag, 4 februari a.s. geen wedstrijden door V.V.Z.-elftallen worden gespeeld. „Voorlopig willen wij volstaan met van ganser harte het beste te hopen voor de V.P.R.O." Dat was het (satirisch) slot van een hoofdartikel in de Nieu we Rotterdamse Courant, waarin de samenwerking tussen A.V.R.O. en R.T.N. werd besproken. Wij kunnen ons van de A.V.R.O. voorstellen, dat zij direct voor een samenwerking met de R.T.N. geporteerd bleek. Deze nieuwe gegadigde zou immers een geduchte concurrent voor de A.V.R.O. kunnen worden. Nu bezat de R.T.N. op zich zelf echter niet voldoende werfkracht. Slechts door het populaire weekblad Televizier werd zij een trekpleister voor velen, die anders misschien lid van een andere omroepvereniging wa ren gebleven. Maar de nieuwe omroep wet bracht dit blad in moeilijkheden. Nog twaalf dagen resten ons van de verkiezingen, die tot doel hebben ons land een regering te bezorgen, die het vier jaar zal uithouden en die niet tus sentijds zijn biezen zal hoeven te pakken. De verkiezingscampagnes zijn in volle gang de K.V.P. bedient zich van show- girls, de P.v.d.A. ziet meer heil in een hele karavaan, de andere partijen hou- de verkiezingsbijeenkomsten, den het bij het oude de televisie en de verkiezingsbijeenkomsten. Intussen is wel duidelijk geworden, dat de politiek voor velen nog steeds koffiedik is, ondanks het feit, dat zo wat alle politici ons hebben beloofd, dat het bij de aanstaande verkiezingen om de duidelijkheid zou gaan. De voorgaande verkiezingen hebben die duidelijkheid niet gebracht, zo beweer den zij. Zij weten het daaraan, dat de Boerenpartij zoveel aanhangers kreeg. De kiezer wilde zijn ongenoegen over de onduidelijkheid in de politiek uiten en zag geen andere mogelijkheid om dat te doen dan door op de Boeren partij te stemmen. Indien dit werkelijk zo is, zou er bij de komende verkiezingen niet veel veranderen, want de onduidelijkheid is sindsdien gebleven ondanks de belof tes dat het nu anders zou zijn. Van al die beloftes is tot nu toe niets uitgekomen. De verkiezingscam pagnes van de diverse partijen bestaat nog steeds uitsluitend uit het overbe kende nietes-welles-spelletje, dat nog eens extra geaccentueerd werd door de heren Toxopeus (V.V.D.) en Den Uyl (P.v.d.A.), die elkaar het leven op de televisie zuur willen maken, maar die geen van beiden als eerste het woord wilden hebben, omdat de ander dan tegenargumenten op tafel zou gaan gooien, die van het vooraf gaande niet veel zou hebben heelge- laten. Er zijn voorbeelden te over van die gebleven onduidelijkhijd. De zaak van de gas- en olievoorwaarden bijvoor beeld. Minister Den Uyl zei ten tijde, dat hij zitting had in het kabinet- Cals. dat de door hem gestelde voor waarden ons land in een financieel veel betere positie zouden brengen. De huidige minister Bakker hoorde van de heer Den Uyl al voordat de door hem gestelde voorwaarden waren gepubliceerd, dat deze niet goed ge noeg zouden zijn en dat dit ons land per jaar 50 miljoen gulden zou kosten. Minister Bakker echter stelt, dat de op brengst hoogstens vier miljoen gulden per jaar lager ligt dan in de opstel ling van Den Uyl, maar daai staat tegenover, dat het boren veel eerder kan beginnen. De vier miljoen gulden moeten dan ook gezien worden als de prijs voor de snelheid. Het is slechts één voorbeeld uit 6e vele. Wie heeft er gelijk Het is mij niet duidelijk en met mij vele anderen niet. Wie helpt de „gewone" kiezer uit de droom En dan graag niet alleen met betrekking tot deze zaak. ma*r ook wat betreft andere onduidelijke Dunten. En die zijn er nog zoveel, dat de dui delijkheid moeilijk vóór 15 februari een feit kan zijn. KANTMAN. Kortom, zowel de A.V.R.O. als R.T.N. hadden belang bij een fusie. Een dergelijke combinatie paste ook volkomen in de gedachtengang van die zijn vereniging altijd heeft gezien als de enige gegarandeerd echte natio nale omroep. Maar nochtans was de A.V.R.O. tot dusver een der leden van oud-A.V.R.O.-directeur Willem Vogt het zuilenpact, terwijl de R.T.N. juist uit protest tegen de zuilen is opge richt. Zo is er rondom deze fusie ver warring ontstaan. Ook in de omroep wereld ontbreekt blijkbaar nog veel van de „duidelijkheid", die men ons politieke bestel de laatste tijd zo toe wenst. Het Limburgse plaatsje Heer is door gaans weinig in het nieuws. Tot voor kort wisten wij eigenlijk alleen, dat er een voetbalclub Heer is. die uitkomt in de eerste klasse amateurs (afdeling F) en op het ogenblik in de midden moot staat. De ploeg heeft zelfs nog enig uitzicht op een kampioenschap, maar of een dergelijk resultaat haal baar is zal vooral afhangen van de getrouwde spelers van dit team. De burgemeester van Heer wil name lijk ontrouwe echtgenoten, die zich aan de verplichtingen jegens hun en kin deren onttrekken, in werkkampen op sluiten. Hij is de zoveelste Nederlander die voor werkkampen pleit. Zoals bekend is moesten er al werk kampen komen voor provo's, nozems en psychopaten, omdat een aantal va derlanders er een te hoogstaande le venswijze op nahoudt om met deze lieden onder één dak te kunnen leven. Nu komen de werkkampen voor on trouwe echtgenoten er nog bij. Het is eigenlijk nog zo'n gek idee niet, want we mogen aannemen dat er dan enige honderden kampen gebouwd moeten worden hetgeen een enorme uitbreiding van de werkgelegenheid betekent. Vooral voor Zuid-Limburg kan dit een uitweg betekenen uit de economische impasse. Het is echter de vraag of men voor deze werkkampen voor ontrouwe echt enoten voldoende manlijk personeel zal kunnen aantrekken. Of is het de bedoeling dat de kampen zullen wor den geleid door vrouwelijke mede werkers Hierover heeft de burgemeester van Heer ons in het ongewisse gelaten. Op dit punt hadden wij gaarne wat meer duidelijkheid.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1