F of *n kast Ton Beuken f spinazie d la crème WESTERVELD 4 rol Beschuit 100 1 kg 98 2 gezinspotten Appelmoes 100 Bij WESTERVELD verdient u geld Fotografie speelt uiterst belangrijke rol bij het maanonderzoek C0LLEW1JN ij—f GARAGE STAM ggGLOj f 4,- gespaard is 6,- vergaard Elenanlt ilraler De auto-onderdelen dief weer aan het werk Jongetje door bromfietser aangereden Mixed Hockey Club Soest Maatschappij tot Nut van *t Algemeen Autorijschool V.U0.R. FIAT 850 Dit hebt u nog nóóit gegeten! Pak van 450 gram 1.45. Met proefbon 25 ct. reductie. Gevonden voorwerpen S.E.C, nieuws Hees-Nieuws Keurig verpakt in cartonnen doosje. Nog dagelijks buigen geleerden zich over de ruim dertien kilometer lange klein- beeldfilm met gegevens over de maan- bodem. Deze gegevens zijn afkomstig van een door de NASA gelanceerde foto- sateliet, de Lunar Orbiter I, die de op namen maakte en langs radiografische weg naar de aarde zond. Hoewel het onderzoek van de foto's van de Lunar Orbiter I nog steeds in volle gang is werd op 6 november j.1. een tweede fotosateliet in een baan om de maan gebracht. Deze sateliet, de Lunar Orbiter II, richtte op 18 november de aan boord zijnde camera op de maan en zendt dagelijks een stroom van waar devolle opnamen naar de aarde. Ruimtevaartdeskundigen zijn van mening dat deze sateliet in totaal ongeveer 400 opnamen van zeer goede kwaliteit zal doorzenden. Het gebied dat door de Lunar Orbiter I gefotografeerd is, ligt iets ten zuiden van de maanequator. Het doelgebied van de Lunar Orbiter II daarentegen ligt meer ten noorden van deze equator. Geleerden menen dat dit laatste gebied tamelijk vlak is en relatief weinig kra ters bevat, zodat hier de beste moge lijkheden liggen voor een eventuele lan ding van een bemand ruimtevaartuig op de maan. Hoewel het Lunar Orbiter project enorm kostbaar is, heeft het zijn nut reeds ru;mschoots bewezen. Door middel van of uw gehele interieur... Bij Ton Beuhen kunt u terecht. Ton Beuken geeft u adviezen, die afgestemd zijn op uw stijlgevoel en budget. Samen met u ontwerpt Ton Beuken ow interieurplan. interieurverzorging Soesterbergsestraat 51 - Soest t.o. busstation Soest Telefoon 02955 -2180 dit programma heeft men namelijk in één week tijd meer gegevens over de gesteldheid van het maanoppervlak kun nen verzamelen dan de waarnemingen vanaf de aarde gedurende de afgelopen halve eeuw hebben opgeleverd. Het door Eastman Kodak geleverde fo tolaboratorium aan boord van de sate liet heeft opnamen van voorwerpen op de maan verstrekt die niet groter zijn dan een normale autobus. Voor het eerst ook werden foto's van de aarde als he mellichaam gemaakt en het is zonder twijfel dat deze opnamen een grote his torische waarde hebben. De fotografische uitrusting van de Lunar Orbiter De fotografische uitrusting aan boord van de Lunar Orbiter is wellicht de meest gecompliceerde welke ooit in de geschiedenis van de fotografie is ver vaardigd. Naast een camera met twee volkomen verschillende objectieven om vat de uitrusting tevens een compleet fotolaboratorium en een donkere kamer, zodat het mogelijk is de film reeds aan boord van de sateliet te ontwikkelen, waarna de opnamen volgens een inge nieus systeem in de vorm van signalen naar de aarde worden doorgezonden al waar ze worden opgevangen en vertaald. De belangrijkste onderdelen van het fo tografische systeem, dat een gewicht heeft van 66 kilogram, worden gevormd door een camera, een filmontwikkelappa- ratuur en een instrumentarium waardoor het gefotografeerde beeld lijn voor lijn wordt afgetast om vervolgens in de vorm van signalen naar de aarde te worden s. De eerste opname in de geschiedenis van de fotografie waarop dc aarde te zien is als hemellichaam. De maan is in het ondergedeelte van deze opname te zien, terwijl de aarde boven in het beeld ziehtbaar is. doorgezonden. De camera bevat twee objectieven, één met een brandpuntsaf stand van 71 centimeter en een licht sterkte van f 5,6 en één met een brand puntafstand van 7,6 centimeter met een lichtsterkte van f 4,5. De camera, die op een hoogte van on geveer 45 kilometer boven het maanop pervlak opnamen maakt, is geladen met een 70 mm Special High Definition Aerial Film, welke vrijwel ongevoelig is voor de stralingsenergie die in de ruimte veelvuldig aanwezig is en die bovendien een hoge scherpte, en in het bijzonder een hoge contourscherpte biedt. Als de sateliet in zijn baan om de maan is gebracht treedt de camera volgens een vaste reeks van handelingen in wer king. Eerst worden de kappen die de camera gedurende de reis door de ruimte hebben beschermd automatisch verwijderd en treedt het systeem dat de camera voor bewegingen behoudt in werking. De film wordt volgens een vacuümsysteem volkomen vlak gehouden en pas daarna openen en sluiten zich de sluiters van de beide objectieven. Dit geschiedt vol komen gefijktycfig. "Hierbij" fotografeert Zodra de film droog is wordt deze ge transporteerd naar een instrument dat de beelden door middel van een scherpe lichtstraal lijn voor lijn aftast. Door de nuances in het beeld wordt de licht straal, die op een registratie-instrument ste systeem om twee belangrijke redenen. De eerste reden is dat het gewicht van een televisiecamera die hetzelfde werk zou kunnen doen als nu de combinatie film/camera, enige honderden kilogram men zou gaan wegen, hetgeen natuurlijk niet te vergelijken is met het gewicht van 66 kilogram voor de gehele foto grafische uitrusting die zich thans aan boord van de Lunar Orbiter bevindt. De tweede reden heeft betrekking op de kwaliteit van de beelden. Men is name lijk van mening, en deze mening is ge baseerd op de ervaring met de Ranger en Surveyor satelieten, dat van de com binatie film/camera veel scherpere en meer gedetailleerde beelden verwacht kunnen worden dan de tamelijk korre lige beelden die men bij het gebruik van televisiecamera's heeft verkregen. Ook de registratie van de ontvangen T.V.-beelden leverden vrij veel proble men op hetgeen zijn oorzaak vond in het op aarde worden ontvangen, is gericht in verschillende maten tegen gehouden. Het lichtsignaal wordt door de registratie-apparatuur vervolgens om gezet in signalen die door de Lunar Or biter naar de aarde worden doorgezon den om vervolgens op aarde „vertaald" te worden in foto's van uitstekende kwa liteit. Door het enorm scheidend vermogen van de film verkrijgt men op aarde beelden die ongeveer 2,400 maal gedetailleerder zijn dan het beeld op het scherm van een normaal televisiescherm voor huis kamergebruik. Waarom een film inplaats van televisiecamera's In tegenstelling tot de Ranger en Sur veyor satelieten is de Lunar Orbiter sa teliet niet met televisiecamera's maar met een fotocamera uitgerust. De U.S. National Aeronautics and Space Administration (NASA) verkoos het laat- De totale tijd welke voor de transmissie van de beelden nodig is zal, naar men verwacht, ongeveer tweehonderd uur in beslag nemen, doch aangezien de sate- Rcnault R 4 Luxe v.a. 4.495. Dauphine Gordini v.a. 5.385, Renault R 8 v.a. 5.960. Renault R 10 Major v.a. 6.495, Caravelle Coupé v.a. 10.530. Renault Rambler v.a. 14.450, Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850. allerlei gegevens in een speciale afdruk apparatuur gevoerd, die de mogelijkheid bezit om van de afzonderlijke opnamen een totaal-beeld samen te stellen. Door de foto's die aldus verkregen zijn nauwkeurig te bestuderen hopen de ge leerden in staat te zijn grote gedeelten van de maan in kaart te brengen en geschikte plaatsen voor de landing van bemande ruimtevaartuigen te kunnen ontdekken. In het kader van het Lunar Orbiter maanonderzoek, dat onder auspiciën van het U.S. National Aeronautics and Space Administration wordt uitgevoerd met medewerking van de Boeing Company, staan voor het jaar 1967 een drieal Lu nar Orbiter lanceringen op het program ma. liet slechts beelden naar de aarde kan doorzenden gedurende de tijd dat het ruimtevaartuig energie van de zon kan betrekken en de antennes tegelijkertijd op de aarde zijn gericht zal het door zenden van de beelden zeker een tijdspe riode van 17 dagen vergen. De reconstructie van de opnamen op aarde Zoals eerder opgemerkt, worden de op namen van de Lunar Orbiter in de vorm van signalen naar de aarde overgebracht. In de verschillende observatie-stations (Goldstone, Californië U.S.A., Woomera, Australië en Madrid, Spanje) worden de signalen direct op een kathode-straalbuis overgebracht. De kathode-straalbuis die hiervoor wordt gebruikt is in grote lij- Zondagnacht zijn weer de wieldoppen van de auto van de heer W. C. P. H., aan de Van Goyenlaan ontvreemd. De heer R. S. reed met zijn bromfiets op het rijwielpad aan de Birkstraat toen de 8-jarige A. v. d. K. plotseling het rijwielpad overstak. De bromfietser kon het knaapje niet ontwijken en reed hem aan. De jongen kwam met zijn hoofd tegen de tegels terecht en werd met een zware hersenschudding naar Zonneglo ren vervoerd. De bromfietser bekwam geen letsel. Programma zondag 5 februari 12.30 uur: Dames I-Kamelon I en Dames II-Kamelon II. 14.00 uur: Heren I-Kamelon I en Heren II-Kamelon II. Woensdag 8 februari houdt de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen in het Oranje-Hotel, een avond waarop de heer Dr. A. L. Constandse, ex-redac- teur-Buitenland en medewerker van het Algemeen Handelsbald een lezing zal houden. Het onderwerp, dat de spreker zal be handelen is de „Actuele internationale politiek". Er zal gelegenheid worden gegeven tot discussie. De avond vangt te 8 uur aan. F. C. Kuyperstraat 11 - Soest - TeL 6038 10 LESUREN 45.— LOSSE LESSEN 8,50 Kijk, wat de Iglo-koks deden. Zij hakten zorgvuldig spinazie. Die werd snel gaar gekookt. Intussen maakten zij een apart romig sausje met exquise kruiden. Dat mengden zij door de spinazie. En toen proeven... verrassend I En kijk nu eens bij uw winkelier in de diep- vrieskast. Daar ligt die verbazend lekkere spinazie la crème I Voor u! Tafelklaar! Alleen maar opwarmen. Niets toevoegen! Niets! Eet vandaag nog deze heerlijke Iglo- keuken-vondst. Spinazie a la crème l Verkrijgbaar inBaarn, de Bilt, Hilversum, Huizen, Soest en orns-cken. de lens met een brandpuntsafstand van 7,6 cm een gebied van 38 x 31 kilometer, terwijl het andere objectief een gebied van 17 x 4 kilometer op het gevoelige materiaal vastlegt. Na de belichting van de film wordt deze automatisch getransporteerd in afwach ting van het ogenblik waarop de ont- wikkelapparatuur in werking treedt. Op dat moment brengt de ontwikkelmachine de belichte film in contact met een strip welke reeds van te voren van ontwikkel- chemicalien is voorzien. Na een tijds verloop van drie tot vier minuten is de film ontwikkeld en gefixeerd. De film wordt dan weer automatisch opgespoeld en de ontwikkelde film wordt in contact gebracht met een droogtrommel welke een temperatuur heeft van 35° C. feit dat de beelden elkaar snel opvolg den zodat men in de meeste gevallen slechts een onderdeel van een seconde de tijd had beelden met behulp van een video-recorder op te nemen. Doordat het doorzenden van de film beelden door de Lunar Orbiter ongeveer 45 minuten per beeld in beslag neemt heeft men voor de registratie ervan meer tijd ter beschikking. Het fotograferen van de gestelde doelen op de maan neemt plus minus tien da gen in beslag. Reeds gedurende deze pe riode wordt een deel van de gemaakte opnamen naar de observatie-stations op aarde doorgezonden. Het overgrote deel van de opnamen zal echter pas nadat het fotografische gedeelte van de op dracht van de Lunar Orbiter voltooid is nen gelijk aan die welke in normale te levisie-toestellen voor huiskamer-gebruik wordt toegepast. Wanneer de signalen op de kathode-straalbuis zijn overgebracht wordt het aldus verkregen beeld gefoto grafeerd. Een enkel beeld op de kathode-straalbuis wordt als een 46 cm lange filmstrip ge registreerd waardoor men een vergroting van 7.2 x van het originele beeldformaat verkrijgt. Het overnemen van een beeld neemt ongeveer twintig seconden in be slag. Op deze film wordt nagegaan van welke gebieden op de maan de opnamen zijn en wanneer de opnamen door de Lunar Orbiter werden gemaakt. Nadat een en ander is vastgesteld wordt de film tezamen met een ponsband met Bij de politie zijn als gevonden aange geven een bankbiljet van vijftien twin tig gulden, ponnyhalster, zwarte hand schoenen, sierrand en wieldop van V.W., grijs kinderwantje, zilveren halsketting met zilveren hangertje, dameshorloge (chroom met zwart bandje), kinpler- schoentje (rood), rode kinderwant, wiel dop Chevrolet, sleutelring met 4 sleu tels, paar rode kinderwantjes, bruine portemonnee inhoudende pl.m. ƒ.23.50, zwarte fietstas, nummerbord H.F. 45-31, bromfietsplaatje B.R.Q. 957, jongenspet (grijs), bruine herenportemonnee inh. 41 cent, sleuteletui met 4 sleutels, kin- dermuts met pluim en zwarte dames handschoenen. CARNAVAL BIJ S.E.C. Hedenavond zal in de S.E.C.-kantine de jaarlijkse carnavalsavond gehouden worden. De kantine zal veranderd zijn ln een zeeroversschip en allen aanwezigen zul len zich anders kleden dan normaal het geval is. Een band uit Amersfoort zal voor de muzikale opluistering zorg dragen. 9e TREKKING S.E.C.-LOTERIJ. De voorlaatste trekking van de S.E.C.- loterij is ten gunste gekomen van de heer J. Schothorst, die 100,kan be steden bij één van onze adverteerden. FORTITUDO—S.E.C. S.E.C. heeft zondag j.1. de ongelukkig ste en tevens zeer belangrijke wed strijd van deze competitie gespeeld. Vijf minuten voor het eindsignaal had S.E.C. nog een 1-0 voorsprong, maar deze werd teniet gedaan door twee voor Vriendenschaar gemakkelijk opge legde kansen, welke door de S.E.C.- achterhoede werden veroorzaakt. De stand voor S.E.C. is bijzonder ge vaarlijk. Zondag moet er beslist gewonnen wor den van hekkensluiter Fortitudo. Er werd tegen Vriendenschaar behoor lijk gespeeld zodat het elftal voor zondag ongewijzigd is. Opstellingdoel J. Hattem. Achter L. de Rooy, J. Kryt, L. Ruttenberg en A. Hooyer. Midden P. van Boeyen en B. van Veen. Voor F. Dettmer, K. Dorre- stein, H. Duist en D. J. v. d. Broek. Res. B. v. Essen, L. v. Berkel en P. v. Remmerden. S.E.C. II VRIJ. De wedstrijd tegen U.V.V. voor zon dag a.s. is afgelast, zodat S.E.C. een rustdag heeft. S.E.C. III—K.D.S. II. Ondanks dat K.D.S. veel hoger ge klasseerd staat dan S.E.C. dient er zondag gewonnen te worden. Uit de laatste zes wedstrijden zal S.E.C. 10 punten moeten behalen, anders valt er aan degradatie niet te ontkomen. Dit is een sterke afdeling en reeds bij het begin van de competitie stond vast dat handhaving een groot suc ces zou betekenen. OpstellingDoel B. v. Essen. Achter D. Hooyer, W. de Vries en R. v. d. Hoed. Midden Pureveen en Pothoven. Voor W. de Bruin, C. Aalbers, D. v. Haselen, H. Luschen en P. v. d. Bra- kel. Res, Schiffaerd S.E.C. IV—V.V.O.G. III. Hier wordt een strijd geleverd om de eerste plaats. De eerste ontmoeting eindigde in een overwinning voor V.V.O.G. uit Harderwijk, zodat S.E.C. revanche dient te nemen. OpstellingDoel Bakker. Achter B. Kanters K. Wildenburg en M. Voskui len. Midden Zwalve en J. Lagemaat. Voor M. Heinen, Schimmel, J. Luite- laar, Rynders en Veldhuizen. Res. F. Roest. BIJ VERKOUDHEDEN VOOR VADER, MOEDER EN KIND KAN HEES DE LEIDING ZATERDAG BEHOUDEN Zaterdagmiddag, om drie uur. speelt Hees tegen het Veenendaalse N.S.V.S., de ploeg, die in de tweede klasse A van de afdeling Utrecht de laatste plaats inneemt, terwijl Hees de leiding in deze afdeling heeft. Op papier du3 een zacht eitje voor de rood-witten. Maar een kat in het nauw kan rare sprongen maken, dat heeft menige club al ondervonden. Het onderschatten van een tegenstander is al meer ploegen duur komen te staan. Indien Hees deze strijd niet te ge makkelijk opneemt en indien de spelers zich de volle 90 minuten volledig in zetten, kan het een Soester succes wor den. En dat is ook wel nodig, want andere ploegen liggen op de loer om bij een eventuele misstap van Hees de leidersplaats over te nemen. Hees is in de tweede klasse A nog nooit zo dicht bij het kampioenschap geweest als in deze competitie. Maar er resten nog acht wedstrijden en daarin kan heel wat gebeuren. De rood-witten bezitten echter de capa citeiten om het ver te brengen dit seizoen. De training was woensdagavond goed bezocht, hetgeen wel bewijst, dat de spelers hun liefhebberij serieus opvat ten. Het zou voor het aktieve bestuur, de talrijke trouwe supporters en niet in de laatste plaats voor trainer Ba tenburg een mooie bekroning van het seizoen zijn als het eerste de titel zou behalen. Het elftal voor zaterdag is als volgt geformeerddoel Tempelaars achter De Ruiter en Van Beek midden Cas- tricum, Geytenbeek en Kok voor Bos man, Wallet, Van Es, Van Veen en De Bree. i V'.- -■ -'ififl" '4V yïr-*, 1 OUDE UTRECHTSEWEG 38 SOEST-ZUID s

Soester Courant | 1967 | | pagina 5