Zeer geslaagd Soester Karnavalsfeest Grote deelname aan de optocht Het oo£ gerieht op postbestelling Landing van Prins Karnaval per helicopter trekt honderden belangstellenden Dinsdag 7 februari 1967 46e jaargang no. 11 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Ree op het rijwielpad Inbraak bij Garage Gebr. van Kooy Spoorwegovergang afgesloten Poging tot inbraak Bromfietser aangereden Gewestelijk Arbeidsbureau Soest Jaarvergadering Coop. Landbomvver. .Soest' Auto total-loss ROCAR De foto's op deze pagina werden verzorgd door de Hoffotograaf van Prins Leut. Foto Swager, die pl.m. 400 opnamen maakte voor de feest vierders. SOESTER OURANT Abonn. p. kwart, 3.—per post 3,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Vergeleken bij vorig jaar was het weer al direkt de grote winst. Hadden de or ganisatoren een jaar geleden met re genachtig weer te kampen, waardoor de optocht aan aantrekkelijkheid veel verloor, zaterdag werkte alles mee. Geen ideaal weer, maar droog, niet te veel wind, veel grotere deelname aan de optocht en de sensatie, het landen van de Prins per helikopter. Het was zaterdagmiddag al vroeg een drukte op het Kerkplein en achter het Verenigingsgebouw en reeds toen bleek, dat de deelname aan de optocht veel groter zou zijn als vorig jaar. Vooral de deelname van vele scholen in groepsverbond en individuele deel name van kinderen was verheugend. muzikaal opluisteren en overhandigde aan de Prins een grote krans. Een bijzondere attractie was een ton die aan de wagen was geplaatst waarop de Raad van Elf had plaats genomen, waarin de Prins plaats nam. Hierdoor ging ook de Prins mechanisch omhoog en van deze hoge troon hield hij een korte toespraak. Hij was blij veilig en wel in Soest ge land te zijn, hoewel hij volop van de tocht genoten had er in het bijzonder van zijn vlucht boven Soest. De Prins dankte voor de hartelijke ont vangst en het speet hem, dat niet alle aanwezigen het fees'. konden meema ken. Laten we hopen een volgend maal, aldus de Prins, want U moet het een op dit feest moeten teren er. de Prins kan zich weer rustig bezig houden met krullen in het haar van de dames. Ten slotte vermelden wij nog de diverse prijswinnaars. De prijzen werden als volgt toegekend: Optocht: 1. De dood. 2. Alibaba. Van de leden: 1. Les Clochards. 2. Es kimo's. 3. Soest toen, Soest nu. Eereprijs: Kever van Garage Van Kooy. Eervolle vermelding: De helicopter van Procar. Op de tweede avond van het karnaval werden de volgende prijzen toegekend: 1. Verkeersgroep. 2. Stenen tijdperk. 3. Zenderling. De jury bestond uit mevr. Ekel-Wijnen en de heren A. van den Berg en G. Verpoort. Prins Leut VII met zijn dansmariekes naast de helikopter waarmee hy op de Eng landde. In totaal zijn momenteel 80 bouwvak- kers als werkloos geregisteerd. Het percentage mannelijke werklozen t.o.v. de afhankelijke beroepsbevolking bedraagt 1.8. Dit ligt belangrijk lager dan het landelijk gemiddelde. Het aantal in dit gewest tewerkgestelde vreemdelingen vertoonde nog een gerin ge stijging. Eind december bedroeg dit aantal 337 mannen en 11 vrouwen, aan het einde van deze maand was dit resp. 345 en 13. De Turken en de Marokkanen nemen binnen de hier tewerkgestelde vreemde lingen de voornaamste plaats in met resp. 185 en 104 tewerkgestelden. Van de ingeschreven werkzoekenden zijn 14 mannen en 11 vrouwen inge schreven voor positieverbetering. 19 mannen en 6 vrouwen zijn jonger dan 19 jaar, 35 mannen en 12 vrouwen ondervinden bij het zoeken van een passende werkkring hinder van een li chamelijk en/of geestelijke handicap. In totaal worden er naar schatting 95 personen bij het zoeken van een werk kring ernstig door het seizoen gehin derd. Hieronder bevinden zich vooral bouwvakkers, transportpersoneel, hore- capersoneel en ongeschoolden. Naar alle verwachtingen zullen deze seizoeninvloeden eerst in de loop van de maand maart langzamerhand ver dwijnen. Het aantal aanvragen om personeel was het einde van de maand januari weinig verschillend -van de voorgaane maand. Het aantal aanvragen om mannelijke werknemers daalde van 229 naar 217; dat om vrouwelijke werknemers steeg van 178 naar 194. In totaal werden in de loop van de maand januari 103 aanvragen om man nelijk personeel en 33 om vrouwelijk personeel ingediend. Aan 96 aanvragen om mannen en 10 om vrouwen kon worden voldaan, ter wijl 19 aanvragen om mannen en 7 om vrouwen om diverse redenen werden ingetrokken. Het aantal nog openstaan de aanvragen is vrij regelmatig over de diverse sectoren verspreid. Tenge volge van het seizoen is echter het aan tal aanvragen om bouwvakkers en on geschoolden vrij gering. Het aantal aan vragen uit de metaalnijverheid blijft vrij hoog. De meeste aanvragen hebben betrek king op geoefende en ongeschoolde krachten. 56 aanvragen bij de mannen en 46 bij de vrouwen hebben betrek king op personen beneden de 19 jaar. De bemiddeling van jeugdigen onder vindt momenteel dan ook weinig moei lijkheden. Al met al kan worden gesteld, dat t.o.v. het landelijk en zelfs het provinciaal gemiddelde het werkloosheidscijfer in het gewest Soest zich op een redelijk laag nievau beweegt, waarbij een groot gedeelte der werkloosheid moet worden geweten aan seizoensinvloeden. De tekorten aan vakbekwame krachten blijven uitgezonderd in de bouw, vrij wel onverminderd bestaan. Zaterdagavond om 11.45 uur reed H. J. B. uit Soest met zijn bromfiets op het rijwielpad aan de Van Weerden Poel- manweg. tussen Natuurbad en Spoor wegovergang. Plotseling stak een ree het rijwielpad over en B. botste tegen het dier aan. Hij zelf kwam tegen de afrastering van de Waterleiding terecht, terwijl de ree op het rijwielpad bleef liggen B. kreeg wonden aan het gezicht en werd naar „Zonnegloren" overgebracht. Met de ree was het anders, daarin kwam nadat hij een poosje had gelegen, weer leven, ging wat stumperig staan, maar kwam weer tot volle bewustzijn en sprong over de afrastering en ver dween in de duisternis. In de nacht van woensdag op donder dag is er ingebroken in het kantoor van het Automobielbedrijf van Gebr. Van Kooy aan de Soesterbergsestraat. Een bedrag aan geld en een transistor- radio worden vermist. De P.T.T. gaat de laatste tijd steeds meer zijn goede naam op en top ser vice-verlenend bedrijf kwijtraken. Dat is niet zo verwonderlijk, want de ver hoging van de posttarieven en het feit, dat de posterijen proeven gaan nemen met één bestelling per dag vallen zo'n beetje samen en zoiets valt niet in goe de aarde van het publiek. En ook daar is niets vreemds aan. De P.T.T. heeft de tarieven sinds de oorlog al zo vaak ver hoogd, dat men zich kan gaan afvra gen of er misschien een paar mensen werken, die zich uitsluitend bezighou den met de vraag of er willicht weer eens iets verhoogd zou kunnen worden. En stond daar nu tegenover een nog betere service van de posterijen, het mokken zou gauw over zijn. Maar he laas, het is juist andersom. De poste rijen gaan nu ook nog eens proberen de bestelling één keer per dag uit te voeren. Voorlopig alleen maar als proef in enkele gemeenten, maar het is niet te verwachten, dat het daarbij zal blij ven. Voo.rtaan zal men misschien in het gehele land 's middags geen post meer ontvangen. Dit experiment komt niet onverwacht, want de P.T.T. loopt allang met deze plannen rond. Het scheen echter zo'n vaart niet te lopen en enkele schuchte re protestjes van het bedrijfsleven sche nen de plannen van de baan te vegen. Nu blijkt, dat de P.T.T. zich daar wei nig van aangetrokken heeft. Ze zet toch door. Ten koste van het bedrijfsleven - en ook van de particulieren, maar die zouden nog wel tot de volgende morgen kunnen wachten. Uiteraard moet men ook de andere kant van de zaak bekijken: de P.T.T. kampt met een tekort aan personeel. Maar dit is geen probleem van de laatste tijd. De P.T.T. heeft altijd mensen kunnen ge bruiken. Het is niet zo. dat juist in de laatste tijd zoveel P.T.T.-ers zijn ver dwenen, dat de tweede postbestelling met geen mogelijkheid meer is uit te voeren. Daarom mag de vraag gesteld worden of het nu echt wel zo dringend noodzakelijk is om die tweede bestel ling te laten vervallen, 't Is al die ja ren goed gegaan, zou 't nu ineens niet meer kunnen? Tante Pos was de vriendelijke bijnaam van de P.T.T. Het gaf iets vertrouwe lijks en misschien was die aanduiding wel het beste bewijs van de erkente lijkheid van het publiek jegens de ser vice van de posterijen. Nu dit diensten verlenend bedrijf die service dreigt te gaan verminderen, kan ze die bijnaam wel eens kwijtraken. Zou ze daar mis schien op uit zijn? KANTMAN. De spoorwegovergang bij de Grote Melmweg zal morgen, woensdag, van 's morgens 8 uur tot 's middags 5 uur wegens werkzaamheden gesloten zijn. In de nacht van zaterdag op zondag heeft men door het vernielen van een ruit getracht toegang te krijgen tot het bedrijf van de Optisch Techn. Industrie „Arco", aan de Belvedèreweg 4, alhier. Doordat de alarminstallatie in werking trad heeft de inbreker het hazenpad Donderdagmorgen reed mej. J. H. uit Soest op haar bromfiets op de Konin- ginnelaan. Bij de Eikenhorstweg geko men, kwam een auto, bestuurd door W. H. v. V. alhier, deze weg uitrijden. Zij botste tegen de auto werd hier bij aan de linkerpols gewond. Nadat dokter H. van Dorssen hulp had ver leend, kon zij naar haar woning wor den overgebracht. De organisatie verliep uitstekend en met P.V.O. voorop zette de optocht zich langzaam in beweging. Het meerijden in de stoet van de Raad van Elf was verrassend omdat het elf tal stond op een platvorm van een trac tor, welke steeds omhoog en weer om laag werd gebracht, waarbij telkens een flinke hoogte werd bereikt. Wij zagen zeer aardige wagens met di verse voorstellingen o.a. Alibaba en de rovers, Sneeuwwitje en de zeven dwer gen, een draak, een auto omgetoverd in een kever, de Les Clochards en Soest Toen en Soest Nu voorgesteld in een oude boerenwagen en een moderne. Het bestuur van de R.K. Instuif had geen klagen over de deelname en dat was een goed begin van het karnaval. Toen de kop van de stoet de Soester Engweg bereikte, kwam de helicopter in zicht, doch de landing had nog niet direkt plaats. De bestuurder, die, zoals later bleek in een oud-Soester pak was gestoken, wilde kennelijk de Prins eerst nog laten zien hoe mooi Soest wel is uit de lucht gezien. Na enige rondjes gemaakt te hebben had inderdaad de landing plaats. Honderden personen hadden zich om het terrein verzameld en er ging een luid gejuich op toen Prins Karnaval VII uit de helicopter stapte, verwel komd door de Raad van Elf en twee leuke Mariannetjes. Vendelzwaaiers lieten hun kunnen zien en een boerenkapel kwam de landing le prijs Karnavalsoptocht „Les Clochan keer ondergaan, dit feest van leut. De helicopter, waarop de naam „Pro car" stond vermeld, steeg daarna weer op. door de honderden hartelijk nage wuifd. De stoet zette zich weer in beweging en P.V.O., de Boerenkapel en het tam boercorps „Crescendo" zorgden voor de nodige afwisseling. Leuk was het, dat men enige Turken op de wagen van de „Boerenkapel" had laten plaatsnemen, die misschien van dit alles niets begrepen, doch zichtbaar schik in het geval hadden. Onderweg naar het verenigingsgebouw, een route die afweek van vorige jaren, genoot de optocht veel belangstelling, 's Avonds is het een karnaval gewor den als nooit te voren en daaraan heeft het prachtige decorwerk in het ver enigingsgebouw niet weinig bijgedragen. Prins Leut, om hem zo maar eens te noemen, is een meester in het scheppen van sfeer en het tot een climax bren gen van het enthousiasme. Hij was daarin reeds zes jaren ge slaagd en op de twee nu weer gehou den avonden bleek dat hij dit nog lang niet verleerd is. Het aktieve bestuur van de Instuif ver dient een pluim voor het vele werk en de maandenlange voorbereiding, die aan het feest zijn vooraf gegaan. Voor deze groep moet het een grote ge noegdoening zijn, dat èn de optocht èn beide avonden schitterend zijn geslaagd. Het karnaval behoort weer tot het ver leden. De Soesters zullen weer een jaar Vrijdagavond hield de Coöperatieve Landbouwvereniging „Soest" een zeer druk bezochte jaarvergadering in „De Gouden Ploeg". Toen de voorzitter de heer J. J. Brou wer, de vergadering opende waren 115 leden aanwezig, zodat de zaal tot de laatste plaats bezet was. Hij verzocht in zijn openingswoord de vergadering staande een minuut stilte in acht te ne men voor de in het afgelopen jaar over leden leden W. G. v. Oostrum, G. van Oostrum en P. de Bruin. Hierna kreeg de directeur der onder neming de heer P. J. v. d. Breemer het woord om de notuleen van de vorige vergadering voor te lezen, die zonder op- of aanmerkingen werden goedge keurd. Aansluitend kregen we het jaarverslag te horen. Hieruit bleek o.a., dat de om zetten ongeveer op hetzelfde peil waren gebleven als voorgaande jaren. Gezien de vermindering van het aan tal bedrijven in Soest door stadsuitbrei ding en de nog steeds verdergaande in krimping van de pluimveestapel, een bevredigend resultaat. Aan de andere kant geeft dit ook rede tot nadenken, gezien de steeds stijgende kosten. Daar om is het nodig, dat de kosten en op brengsten nauwlettend in het oog wor den gehouden. Er waren op 1 juli 1966 nog 238 leden. De vereiste afschrijvingen en reserve ringen konden plaatsvinden, terwijl nog een bedrag van 13.000,netto overbleef op een totaal omzet van 2707.343,20. Bij de C.L.V.-controle werd de coöpe ratie weer in de klasse „Uitmuntend" ingedeeld. De omzet pluimveemeel liep sterk terug, zo ook de afname in vaste brandstoffen, vanzelfsprekend tengevol ge van het aardgas. Er werd in totaal 8.650.000 kg omgezet met een geldwaarde van 2707.343,20,-. Het voorgaande jaar waren deze cijfers 9.06 AOO kg en 2567.577,—. Het afgelopen jaar dus een lagere om zet in kilogrammen en een hogere op- brengprijs, wat natuurlijk het gevolg is van gestegen prijzen. Het totaal bezit aan gebouwen, terreinen, machines, vor deringen enz. is 916.573,03 waar tegenover de volgende posten staan: Reserve 139.761,61. Ledenrekening 254.321,09. Langlopend krediet 180.000,Raiffeisenbank rek crt. 194.726,63. Crediteuren 67.854,16 Diverse schulden 66.958,51 en het genoemde netto-winstbedrag, dat dan gedeeltelijk aan de leden - Vz van de afname - uitgekeerd wordt, terwijl het restant aan de reserve wordt toege voegd. De verkiezing van een bestuurslid en van een commissaris gaf aanleiding tot een uitgebreide discussie. Er kwam n.1. een voorstel uit de vergadering, dat bestuursleden en commissarissen bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd moe ten aftreden. Dit voorstel werd met gro te meerderheid ondersteund en dit heeft een statutenwijziging tengevolge, die een volgende vergadering behandeld zal worden. De stemming voor een bestuurslid, had als resultaat, dat de heer J. v. Roomen herbenoemd werd, terwijl dc heer A. J. v. Voorthuizen als commissaris werd gekozen, in de plaats van de heer T. Dorresteyn, die min of meer vrijwillig afstand deed van zijn funktie. Zowel de voorzitter als de direkteur dankten de heer Dorresteyn voor de wijze, waarop hij de vereniging had gediend. Hem werd een attentie ter hand gesteld. Na dat de rente van het ledenkapitaal 1966-1967 was vastgesteld op 5 ging men over tot de rondvraag, die nog ge ruime tijd in beslag nam. De heer M. H„ alhier, reed met zijn auto op de Middel wijkstraat, richting Amersfoort, toen hij ter hoogte van „De Gouden Ploeg" voorsorteerde, teneinde linksaf te kunnen slaan. De achter hem aankomende automobi list G. P. de J. passeerde H. toch nog aan de linkerkant, op het moment dat H. al enigszins naar links uitweek. J. raakte de auto van H. verloor de mocht over zijn stuur en reed tegen het muurtje van de tuin van ds. Roest. Zijn auto werd totaal vernield, terwijl hij zelf wonden aan het gelaat opliep door het glas van de voorruit. Nadat dokter Borst eerste hulp had verleend en een bloedproef had ver richt kon J. huiswaarts keren. Ben wandschildering in het Verenigingsgebouw, voorstellende Prins Leut met de raad van elf, gezien door de bril van de Soester kunstschilder Otto Prinsen. Situatie op de arbeidsmarkt van het gewest S st, omvattei.Jo de gemeen ten Baarn, Eemnes en Soest. Ook gedurende de maand januari liep het aantal ingeschre /en werkzoekende mannen en vrouwen verder op. Aan het einde der maand december van het vorig jaar waren in totaal 205 man nen en 30 vrouwen ingeschreven, eind januari bedroeg dit aantal resp. 260 en '53. Gedurende maand januari werden inge schreven voor bemiddeling in totaal 161 mannen en 37 vrouwen. Geplaatst werden bij diverse bedrijven 84 man nen en 12 vrouwen. De invloed van het seizoen is nu bij het stijgen der werkloosheid duidelijk merk baar. Speciaal in de bouwnijverheid en in de sector ongeschoolden liep het aantal ingeschrevenen relatief sterk op.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1