Soest toen - Soest nu Waterkering of zwembad? VIETNAM V.V.V.-nieuws Het oog gericht een conflict op Vrijdag 10 februari 1967 46e jaargang no. 12 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Gesprek lijkt dichterbij Wie zag vorig jaar in Soesterberg dit ongeluk gebeuren? Bromfiets gestolen Inbraken bij garages Activiteiten Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen ..Openluchtzitting" van de economische politierechter Bij „zwembad" in tuin aan de Sparrenlaan Derde Poëziemanifestatie in Soest Verslag Natuurbad 1965-1966 Karnaval op de St. Ludgerusschool Friets \i ieler exposeert Gevonden voorwi erpen SOESTER(Ï)OORANT Abonn. p. kwart, 3,-^, per post 3,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Noord-Vietnam biedt volgens hardnek kige geruchten (die even hardnekkig zijn tegengesproken) toch aan over vrede te praten mits de Amerikanen hun bombar dementen stop zetten. Dat is in zoverre opmerkelijk omdat Hanoi nu nog maar één voorwaarde stelt voor een gesprek. Het zijn er vroeger wel meer geweest. Het aanbod komt enkele dagen nadat president Johnson had verklaard „geen serieuze aanduiding" ontvangen te heb ben van grotere bereidheid tot onder handelen van Hanoi. Een uitspraak die overigens terstond weer in een bedenkelijk licht is komen te staan door de onthulling van een mis lukte poging tot een vredesgesprek via Warschau. Mislukt doordat Hanoi zich terugtrok na de hervatting van de bom bardementen in december. Dat is al de zoveelste aanduiding waar mee Noord-Vietnam de indruk vestigt dat slechts de bombardementen nog een belemmering zijn voor een vredesge sprek en waarbij en passant steeds va ker de indruk wordt gevestigd dat Johnson over dit soort zaken op zijn inst gezegd niet helemaal waarheidslie- vend optreedt. Dit laatste vooral is bezig het aanzien van Johnson in de V.S. ernstig te schaden. Waarbij het overi gens best mogelijk is dat zijn uitlatin gen behoren tot de categorie van diplo matiek nuttige leugens, maar ook dan is het altijd zeer bedenkelijk er op be trapt te worden. Weer optimist Hoe dan ook, lijkt het waarschijnlijk dat de president zal besluiten op zijn minst de bombardementen op Noord-Vietnam wat te matigen. Al was het alleen maar omdat hij in eigen land niet de naam mag krijgen niet genoeg te doen om het Vietnamese probleem uit de wereld te helpen. Vietnam belooft in de komende presidentsverkiezingen geen geringe rol De Commandant van de brigade Ko ninklijke Marechaussee te Amersfoort heeft een oproep gericht aan de militair, die op 25 februari van het vorig jaar getuige is geweest van een verkeers ongeval op de Amersfoortsestraat in Soesterberg: Op 25 februari 1966, omstreeks 07.15 uur. vond op het rijwielpad langs de Amersfoortsestraat te Soesterberg een verkeersongeval plaats, waarbii een mi litair en een burger, beiden als bestuur der van een rijwiel met hulpmotor, met elkaar in botsing kwamen. Het onge val gebeurde nabij de aldaar gelegen bushalte. Op of nabij die bushalte heeft een circa 24-jarige militair van de Koninklijke Landmacht, vermoedelijk sergeant, het ongeval zien gebeuren. Deze getuige heeft ter plaatse eerste hulp verleend aan beide slachtoffers en daarna de ge wonde militair overgebracht naar de Militair Geneeskundige Dienst van de Dumoulinkazerne in Soesterberg. De Commandant van de brigade Ko ninklijke Marechaussee te Amersfoort verzoekt de tot heden onbekende mili tair, die het ongeval zag gebeuren en daarna eerste hulp verleende, zich met hem in verbinding te stellen, telefoon Amersfoort 03490-16356. Bij controle op bromfietsers, hield de politie de 14-jarige bromfietser R. v. W. aan. Bij ondervraging bleek dat hij de bromfiets in Ede had gestolen. Bovendien was hij ontvlucht uit een inrichting in Hoenderloo. Komen er al groene puntjes boven de grond in uw tuin? Straks barsten ze open, de knoppen en de kleuren. Op de folders staan ze al afgebeeld de tulpen, de narcissen en de hyacinthen. Volgende maand, en dat is nog maar over enkele weken gaat Hollands lust hof „Keukenhof" weer open. Afgewis seld door het groen van de gazons lig gen de kleurvlakken als felle toetsen onder de voorj aars bomen. Gaat u het zien? Komt U dan alvast een foldertje halen, ook voor uw buitenlandse gasten, die u omstreeks deze tijd zullen bezoeken. Wij kregen de folders tevens in Frans, Duits en Engels. Van het geliefde eiland Terschelling kregen we dit jaar al tijdig het boekje met de gegevens over hotels, pensions, zomerhuisjes, gemeubileerde kamers en kampeergelegenheden. Het is met allesniet te lang wach ten, tijdig plannen maken! „Toer 67", het toeristisch maandblad voor jonge ren, dat uitgegeven wordt door de Ned. Jeugdherberg-Centrale, heeft weer een aanlokkelijk reisprogramma te bieden. Jongelui, die geïnteresseerd zijn, kun nen een exemplaar bij ons komen halen. Italië, Noorwegen, Zweden, Tsecho-Slo- wakije - we doen maar een greep - de wereld lokt. Lidmaatschap van de N. J. H. C. kan door middel van de V.V.V. aangevraagd worden. Formulieren hiervoor liggen op ons kantoor klaar voor alle jonge men- Ben, die op eigen gelegenheid willen trekken en het eigen land of het bui tenland willen ontdekken. te gaan spelen en daarmee moet hij ze ker rekening houden. Dat is een reden waarom in Washington enig optimisme is gaan heersen, zodat op het Witte Huis de assistent van de pre sident, Bill Moyers, bij het afscheid ne men van zijn ambt kon opmerken dat een oplossing van Vietnam een beetje in de lucht zit. Daartoe kon zeer wel ook bijdragen dat het tussen China en Rus land thans versneld steeds slechter gaat staan en dat zijn beide de steunpilaren waarop Ho Tsji Minhs oorlogsvoering steunt. Krijgen die twee het te druk met elkaar, dan staat Noord-Vietnam in de kou. In Hanoi kan men tot de overtuiging zijn gekomen dat het verstandiger is van te voren liever te gaan onderhandelen. Of liever: met de andere partij aan tafel te gaan zitten. En dat hoeft nog niet automatisch, en zeker niet binnen de kortste keren, tot een oplossing te lei den. Er is een inbreker op pad, die het spe ciaal op garagebedrijven gemund heeft. Meldden wij in één van onze vorige edities een inbraak bij garage Gebr. Van Kooy, thans zijn er weer twee in braken gepleegd bij andere automobiel bedrijven. Garage Stam, Nieuwerhoekplein, werd in de nacht van maandag op dinsdag met een onwelkom bezoek vereerd. Er werd behalve een bedrag van 270, een transistor radio ontvreemd. In diezelfde nacht werd er ook ingebro ken bij Garage Van Ekris, aan de Ra- demakestraat te Soesterberg. Hoewel al les overhoop gehaald werd, wordt hier niets vermist. Op dinsdag 14 februari, om 2.15 uur, houdt bovengenoemde vereniging in „Brandpunt" te Baarn haar algemene ledenvergadering, waarna een causerie zal worden gehouden over zuidvruchten, waarbij proefbakjes worden aangebo den. Woensdag 8 maart, Cabaretvoorstelling in Zeist door het cabaret „Van de Mer- we". Donderdag 9 maart, modeshow van het modehuis „MilleFiori" te Amersfoort. Dinsdag 14 maart, koffie ochtend in de sociëteif aan het Station;, plein en de Gerrit v. d. Veenlaan te Baarn. Aanvang 10.30 uur. Mr. P. J. Klaver, de economische po litierechter in Utrecht, en de officier van Justitie, mr. dr. R. H. W. Pitlo, hebben dinsdagmiddag een kijkje geno men in de tuin van de 41-jarige direc teur van het Technische Bureau Soest, de heer E. S. Raatjes om te kunnen vaststellen of het bouwsel, dat daar onlangs is aangebracht, al dan niet een zwembad is. Zij hebben zich er per soonlijk van willen overtuigen wat de Soester in de tuin van zijn riante villa aan de Sparrenlaan aan het bouwen is. Een door de heer P. C. Damen, ambte naar van het Ministerie van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening opge maakt proces-verbaal vermeldt de bouw zonder vergunning van een zwembad. 'oor de rechter verklaarde de directeur onlangs, dat hij bezig is met het aan brengen van een waterkering, omdat hij enorme wateroverlast het hoofd wil bieden. Dinsdagmiddag werd uiteraard nog geen uitspraak gedaan. Om twee uur versche nen de politierechter, de officier van T,-stitie, de heer Damen en griffiers op he" terrein aan de Sparrenlaan, waar er veel belangstelling bestond van de var. schrijvende en visuele pers. Deze werd door een werkman de toe gang tot het terrein ontzegd. Via de De Rademakerstraat te Soesterberg, rechts de openbare school met woning van het hoofd in 1920 Foto Berkenbosch De heer E. S. Raatjes, toont de officier van justitie en de economisch politie rechter de omstreden afgraving in zyn tuin. achtertuin kon men het terrein even min bereiken van daaruit konden ook geen foto's gemaakt worden. Rond de tuin is een omrastering aangebracht, die zeer hoog is. Eén van de aanwezige verslaggevers probeerde het toen via de tuin van de buren en A-eee had hij succes. Zo doende was voor de c^der#1 persverte genwoordigers een goede plaats verze kerd Vanaf die plaats konden zij alles duidelijk fotograferen en zelfs verstaan wat er gezegd werd. Om drie uur was d.: openlucht" - beëindigd. De politierechter deelde mee, dat de zaak is aangehouden tot de volgende zitting. Up uitslag kon hij uiteraard niet mededelen. Mr. Klaver verklaarde na afloop te zullen afzien van het oproe pen van verdere getuigen en deskundi gen. De secretaris van de heer Raatjes ver telde de pers. dat de directeur van plan was een zwembad achter zijn huis te bouwen. Hij verzocht het gemeentebe stuur hem daarvoor vergunning te ver lenen, maar dit is nog niet gebeurd. In tussen is een muurtje verrezen, een zgn. opleggingsmuurtje voor het te bouwen terras. Het kan best zijn, dat de directeur toch geen zwembad laat bouwen. De kuil, die door een buli-dozer werd gegraven, heeft een diepte van ongeveer drie meter. Volgens de eigenaar heeft hij enorme waterow last. Daarvan viel dinsdagmiddag evenwel niets te be speuren. Dezelfde plaats nu echter in 1961 Zaterdagavond 25 februari a.s. organi seert de onlangs opgerichte „Soester Kunstkring" een Gandalfavond met mu ziek, toneel, spel en poëzie in „De Gou den Ploeg." Na afloop is er een Boeken bal. Deze avond wordt weer georgani seerd door W. J. van de Wetering. Het aantal bezoekers aan het Natuur bad was in 1965 224.103 en in 1966 was dit aantal 254.934, dus ondanks het min der gunstige weer toch 'n vooruitgang. Augustus is de drukste maand, hetgeen begrijpelijk is, daar dan de meeste men sen met kinderen vakantie hebben. Dat de belangstelling voor het Soester Natuurbad in stijgende lijn is, bewijst wel het feit, dat sedert 1956 het bezoek meer dan vervijfvoudigd is, n.1. van 50.157 personen tot in 1966 254.394 be zoekers. Uit het verslag blijkt ook, dat het be stuur waardering heeft voor het op treden van de bezoekers, ook de jon geren. Er was een prettige wisselwer king tussen bezoekers en personeel, waarbij de onvoorstelbare hoeveelheid papier en afval buiten beschouwing moet worden gelaten. Bijzonder erkentelijk is men voor de buitengewone medewerking van de afd. Soest van de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. (Jaar deze steeds aanwezig was, spe ciaal op drukke dagen. Hoewel veel geschreven is over het nieuwe systeem van vrije garderobe, moet dit zeer overdreven genoemd wor den, daar na onderzoek gebleken is, dat slechts 2 gevallen van vermissing be kend zijn t.w. één costuum en een por temonnee met twee gulden. Gunstig bleek de openstelling op zon dag om 10 uur, inDlaats van 12 uur. Een grote aanwinst is de verbetering van het interieur en exterieur van het restaurant. Het totaal aantal behaalde zwemdiplo ma's was in 1965 639, terwijl dit in 1966 651 was. Het bestuur meent dat het verwarmde water van invloed was op de stijging van het bezoek. Financiële uitkomsten kunnen wij onze lezers niet verstrekken, daar deze in dit verslag niet vermeld werden, wat eigenlijk wel jammer is. De situatie in China is op 't ogenblik niet bepaald helder. Dat is ook niet te verwachten van een land, waar mensen zomaar uitgezet kunnen worden zonder dat ze ook maar van een of andere mis draging beticht kunnen worden. Die duistere situatie zal nog wel enige tijd duren, al zijn er aanwijzingen, dat de Mao-isten, uiteraard dank zij „het rode boekje", aan de winnende hand zijn. Maar of die berichten betrouwbaar zijn? Waarschijnlijk net zo betrouwbaar als de Chinese leiders zelf De inmidels beroemd geworden „muur- kranten" in China, produkt van veel te veel mensen, die toch niets anders te doen hebben, berichten die zegetocht van de Mao-isten, maar die kranten worden door Rode Gardisten zelf geredigeerd en die waken er wel voor dingen bekend te maken, die hun positie in eigen. land vooral, maar ook in het buiten land, zouden kunnen schaden. Ook in het buitenland, want daar verblijven immers ook vaak Chinezen en die zijn ook welkom in de strijd tegen de anti- Mao-isten. Maar nogmaals, al die overwinningskre- ten kan men voorlipg beter met een korreltje zout nemen zolang er nog geen betrouwbare objectieve berichtgeving uit China mogelijk is. Intussen is wel ko men vast te staan, dat een overwinning van de Mao-aanhangers betekent een verdere isolatie van de Chinese commu nisten. En het is zelfs niet uitgesloten, dat gevreesd moet worden voor een ge vaarlijke verscherping van de Chinese agressiviteit tegenover vrijwel de gehele wereld. De Chinezen leven momenteel zo onge veer op voet van gewapende vrede met de Russen, die deze situatie helemaal niet zint. Zij hebben dan ook al te kennen gegeven aan het eind van hun geduld te zijn. De agressiviteit van de Chinezen jegens de in China verblijvende Russen, de tonelen die zich hebben afgespeeld bij het vertrek van een groot aantal Russen uit Peking - dat alles heeft de Russische zelfbeheersing wel op de proef gesteld. Als China zo blijft doorgaan, staat Rusland geen andere mogelijkheid open dan over te gaan tot het verbre ken van de betrekkingen. Mocht het zover komen, dan zou het er weJ eens heel slepht kunnen gaan uit zien - en niet alleen voor Rusland. En zelfs al zou het bij schermutselingen blijven tussen beide landen, dan zouden die de verhoudingen voor lange tijd ver giftigen. En dat is bepaald geen pro paganda voor de communistische zaak. Die heeft trouwens toch al grote schade geleden. Nederland zal dat binnenkort, op 15 februari, gaan bewijzen. KANTMAN. Dinsdag 7 februari werd er op de St.- Ludgerusschool te Soest-Zuid voor het derde achtereenvolgende jaar op grootse wijze karnaval gevierd door alle leer lingen van de school. De raad van elf, onder supervisie van Prins Huub 1, ge kozen door en uit de zesde klas, hadden in samenwerking met het onderwijzend personeel een leuk programma samen gesteld voor deze dolle dag. Ook dit jaar is er door de ouders op grootste wijze gereageerd op dit karna- valsfestijn, hetgeen bleek uit de origi nele en leuke karnavalspakken. De beoordeling van de costuums op ori ginaliteit kostte de jury nog meer hoofdbrekens dan het vorige jaar. Elk kind zou eigenlijk voor een prijs in aanmerking zijn gekomen. Uiteindelijk konden uit 18 geselecteerde leerlingen, uit elke klas 3, de drie hoofdprijswin naars bekend gemaakt worden. Alle 18 leerlingen ontvingen prijzen. Prins Leut VII, nog enthousiast over het schoolkarnaval van het vorige jaar, ditmaal ook nog vergezeld van een ad judant,deed om 11 over 11 zijn intrede in de feestelijk versierde school, waar in de schoolbanken plaats hadden moe ten maken voor kermisstands. Dit bezoek werd door de leerlingen zeer op prijs gestled. Na een morgen van uitbundigheid, vreugde, zotheid, bussen- gooien, kegelen, fleshengelen, schieten, etc. keerde een ieder met een handvol lekkernijen, hun oogst van de kermis, huiswaarts. Uit het enthousiasme van leerlingen en ouders op te merken, mag worden verondersteld dat Prins Leut ook het volgend jaar met zijn raad weer voor één dag op school de scepter zullen zwaaien. Vrijdagavond 10 februari (hedenavond) opent wethouder De Haan een expositie van de Soester kunstschilder Frits Wie- Ier in de Sociëteit van de „Soester Kunstkring" achter „De Gouden Ploeg". Aanvang 22.30 uur. Bij de politie zijn als gevonden aan gegeven een donkere herenbril, 4-kleu- ren-potlood, grijze wollen sjaal, dames horloge, wit kinderschoentje, zwarte re genbroek, paar glacé dames handschoe nen, bruine dames portemonnee inhou dende 50,heren Gazelle rijwiel, me daille REVO 1934, zilveren kinderarm bandje, gele vlag, rijwiel met hulpmo tor, twee stukken roastbeef, filmrol, zwart geldtrommeltje, grijze dames handschoenen, oude dames fiets, brom fietsplaatje N.L.N. 198, regencape en een kinderfietsje.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1