The Huskys Frits Wieier Verkeer op Birkstraat eist opnieuw een mensenleven PIANO FOTO SWAQER Schilderen uit noodzaak Later op de avond weer een frontale autobotsing; twee gewonden W. van Tol C.D.U. over voorbije, huidige en toekomstige politiek Gezagscrisis niet schuld van provo's, maar van regeringen Wegens vakantie is onze zaak gesloten van 13 tot en met 23 februari. Gemeenteraadsvergadering Kostw innersvergoeding De 50-jarige mevrouw A. van Kooij- Lagerweij van de De Genestetlaan in Soest is donderdagmiddag om kwart voor vijf bij een verkeersongeluk op de Birkstraat om het leven gekomen. Zij was het tweede slachtoffer, dat het verkeer op de rijksweg binnen één dag eiste. Zij reed met haar vrij nieuwe perso nenauto op de Birkstraat in de richting Soest. Ter hoogte van „De Stern" wilde zij een voor haar rijdende vrachtauto inhalen, die werd bestuur door de Amersfoorter J. A. S. Toen zij naast deze auto reed, naderde een tegenligger. De inhalende personenauto botste hier tegenaan, reed vervolgens tegen de vrachtauto, die hierdoor uit de koers raakte en tegen een rechts van de weg staande boom tot stilstand kwam, en kwam tenslotte zelf ook tegen een boom tot stilstand. De vrachtauto liep zware schade op. de auto van het slachtoffer veranderde in een wrak. De andere auto had lichte schade. Deze auto werd bestuurd door de Amersfoorter E. D. Dokter Hip ver leende eerste hulp, maar kon slechts de dood constateren. Het slachtoffer was op slag dood. De inzittenden van beide andere bij het ongeluk betrokken wa gens liepen geen letsel op. Het ver keer op de drukke Birkstraat onder vond tijdens het spitsuur grote vertra- gin. Er vormden zich lange files, zowel in de richting Soest als de richting Amersfoort. Na een uur was de ravage opgeruimd. De politie verzoekt de bestuurster van een groene personenauto, die ter plaat se is gestopt, maar daarna doorreed, zich met haar in verbinding te stellen, telefoon Soest 4444. Om acht uur donderdagavond had op dezelfde plaats opnieuw een verkeers ongeluk nlaats. De door J. S. uit Blari- cum bestuurder personenauto botste toen frontaal tegen een in de richting Amersfoort rijdende personenauto, waar van de inzittenden, bestuurder H. K. uit Soest en zijn mede-passagier O. dus danige verwondingen opliepen, dat zij naar het ziekenhuis Zonnegloren moes ten worden gebracht, K. had een ge broken rechterbeen en hoofdwonden en O. had eveneens hoofdwonden. De dok toren Rip en Stroband verleenden eers te hulp. S. reed in de richting Soest, toen in een flauwe bocht volgens zijn zeggen het stuur van zijn auto plotseling naar links trok. Hij kwam op het linkerweg gedeelte terecht op het moment, dat de auto van K. naderde. S. stuurde vol gens zijn verklaringen zoveel mogelijk naar links, kwam bijna tussen de bo menrij terecht, maar kon toch niet voorkomen, dat een hevige botsing volg de. Beide slachtoffers werden met de ziekenauto naar Zonnegloren gebracht. De auto's werden zwaar beschadigd. Bijzondere aanbieding kleine MerkSteinberg - Notenhout. Afm.: hoog 97, lang 135, diep 47 cm. Levering franco met 3 jr. garantie. Prijs 1455,- (Desgew. 33,- p. m.). PIANOHANDEL SOEST. Nieuwe weg 103 - Telefoon 2968. Dit wrak bleef over van de auto. waar in de 50-jarige mevrouw A. van Kooy- Lagerwey gistermiddag op de Birkstraat door een foutieve inhaalmanoeuvre do- delijk verongelukte. Op de achtergrond de door de botsing tegen een boom tot stilstand gekomen vrachtauto. Foto Astra In het restaurant van het Soester Na tuurbad hield de Christen Democrati sche Unie woensdagavond een goedbe zochte verkiezingsbijeenkomst, waarop drie sprekers tun standpunt ten aanzien van de voorbije, huidige en toekomsti ge politiek uiteenzetten. Mr. dr. A. Zee- gers hekelde de onduidelijkheid van de zijde der confessionele partijen. Hij zei, dat de C.D.U. nog steeds een sfeer van onbehagen ademt over deze onduidelijk heid. De heer Zeegers, lijsttrekker in de Kamerkieskring Utrecht, merkte op. dat het standpunt van de Partij van de Ar beid en van de V.V.D. hem aardig dui delijk voorkomen. Niettemin blijven er vraagtekens, waarvan het grootste wel is wat bijvoorbeeld het socialistische standpunt is ten aanzien van de monar chie. „Maar de confessionele partijen spreken zich niet uit", aldus spreker. De C.D.U.-lijsttrekker zei van mening te zijn, dat we blij mogen zijn dat het kabinet-Cals verdwenen ls. Hij noemde het gelukkig, „dat de nacht van Schmel- zer een einde had gemaakt aan de jan boel van de heren Cals en Vondeling". „Zij hadden de zaak volkomen ver prutst", zo zei de heer Zeegers. Hij sprak voorts over de loonpolitiek, die hij eveneens scherp hekelde. Hij noem de de zwarte lonen „een vieze zaak" en een aanfluiting voor de gelijke rechten- pleging. Als voorbeeld noemde hij, dat er nooit controle op de lonen werd uit gevoerd bij ondernemers, die opdrach ten van de overheid uitvoerden. Ook de kandidaat mr. W. Kok trok fel van leer tegen de politiek, zoals die door het kabinet-Cals werd gevoerd. Hij is van mening, dat het tegenwoordige partijenstelsel in de verste verte niet deugt. Hij concludeerde, dat Nederland momenteel in het slop is geraakt na vier praktisch linkse regeringen. In die tijd is de werkloosheid met sprongen omhoog gegaan en het aantal faillisse menten is eveneens sterk toegenomen. De heer Kok sprak als zijn mening uit, dat Nederland momenteel sociaal en moreel gezien een dieptepunt heeft be reikt. Hij verklaarde, dat de C.D.U. niet akkoord gaat met de politieke koers van de socialisten, die worden gesteund door de vakbonden, zo betoogde hij. De derde spreker was de kandidaat H. J. D. Walraven. Hij constateerde, dat de confessionele partijen nog lang niet bereid zijn om te komen tot de vorming van grote christelijke partij. Hij zei, dat de voorzitter van de Katholieke Volks Partij, de heer Aalbertse, wel ak koord gaat met de C.D.U., maar dat deze de tijd ervoor nog niet rijp acht. Spreker schetste ook het standpunt in deze van de fractie-voorzitter van An ti-Revolutionaire Partij, de heer Rool- vink, die heeft gezegd: „Wacht nog Burgemeester Grothestraat 45 Telefoon 3917. maar even af". Ook de heer Tilanus van de Christelijk Historische Unie heeft gezegd voor de gedachte gepor teerd te zijn, maar, zo stelde spreker, er gebeurt tot nu toe helemaal niets, het blijft bij positieve uitspraken. De heer Walraven ging ook nog dieper in op de huidige gezagscrisis. Zijns in ziens ligt die in Den Haag en niet bij de provocerende jeugd, zoals velen den ken. Hij is de mening toegedaan, dat de schuld veel eerder bij de elkaar op volgende regeringen ligt. omdat die ver zuimd hebben leiding te geven, zo be sloot spreker deze toespraak. De Soester gemeenteraad is in openbare vergadering bijeengeroepen op vrijdag 17 februari 1967 om 19.30 uur ten ge meentehuize, ter afdoening van de na volgende agenda. 1. Ingekomen stukken. a. Besluit van Gedeputeerde Staten van 18 januari 19671 afd. 3, nr. 1160'66 A- 135, tot vaststelling van de gemeente rekening en de bedrijfsrekeningen over 1963, met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. b. Jaarverslagen over 1966 van de Com missies tot Wering van Schoolverzuim te Soest en Soesterberg, met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. c. Verzoek van mevrouw J. A. Wen- sink-Boers d.d. 17 december 1966 om vergoeding op grond van de „Bijdrage regeling, ter bestrijding van de woning nood", met voorstel dit voor kennisge ving aan te nemen en adressante hier van mededeling te doen. d. Dankbetuiging van de heer H G. Scholtmeijer voor de betoonde belang stelling ter gelegenheid van zijn 25-ja- rig ambtsjubileum, - .et voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. e. Schrijven d.d. 24 januari 1967 van P. J. Felis inzake verlenging van de huur van een perceel grond aan de Middenlaan, met voorstel dit schrijven in handen te stelle- van burgemeester en wethouders om advies. f. Schrijven d.d. 25 januari 1967 van de oudercommissie van de o.l. school Soest- Zuid waarbij een afschrift van een aan burgemeester en wethouders gezonden brief inzake de centrale verwarming wordt toegezonden, met voorstel dit schrijven, alsmede het desbetreffend rapport van de directeur van gemeen tewerken d.d. 8 februari 1967 voor ken nisgeving aan te nemen waarna door burgemeester en wethouders de ouder commissie zal worden bericht. g. Rapport betreffende de behoefte aan scholen voor voortgezet onderwijs in de gemeente Soest, opgemaakt door het Economisch Technologisch Instituut van Utrecht, met voorstel dit rapport voor kennisgeving aan te nemen en onder de opmerkingen dat de schoolbesturen te Soest hiervan een exemplaar hebben ontvangen en dat hetgeen ten aanzien van de openbare school voor u.l.o. in overweging wordt gegeven, reeds is geschied daar reeds op 18 juli 1962 tot de bouw van een nieuwe openbare school voor u.l.o. is besloten. 2. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het aanleggen van bouwwegen en rioleringen in het Soes- terveen (Smitsweg). 3. Voorstel inzake de aanleg van- terleiding op grond van de regeling treffende bijdragen in de drinkwa- voorziening van super-onrendabele celen: a. in De Zoom; b. voor perceel Koningsweg 17. 4. Voorstel tot het beschikbaarstej van een krediet voor het aanscha: van: a. Leermiddelen t.b.v. de open' school voor g.l.o. Soest-centrum; b. Een nieuwe taalmethode t.b.v openbare school voor g.l.o. te Soest< 5. Voorstel tot het machtigen van gemeester en wethouders tot het nei van besluiten i.v.m. het plaatsen verkeerstekens en het aanbrengen enige verkeerstekens. 6. Voorstel tot het verlenen van schotten aan diverse schoolbes: over het jaar 1967 als bedoeld in: a. Artikel 103, 6e lid der Lager-om wijswet 1920. b. Artikel 35, 6e lid van het Be: buitengewoon lager onderwijs 1949. c. Artikel 101 bis der Lager-onde: wet 1920. d. Artikel 75, 4e lid, van de Kleul onderwijswet. 7. Voorstel tot aankoop van grond legen: a. Aan de Rademakerstraart van M. A. Akkerman. b. Aan de Birkstraat van W. van tena. c. Aan de Birkstraat van M. Woud. d. Aan de Birkstraat van W. Pronk. e. Op de Eng van A. C. van Logti stein. f. Aan het le Heeserlaantje van A. G. R. A. Groot. g. Aan de Koningslaan en de Dor: steinweg van G. J. L. Smit. h. Aan de Birkstraat van mevr. M. d. Deyssel-Grift c.s. i. Aan de Eigendomweg van G. Ruigt. Met vaststelling van de desbetreffeni begrotingswijzigingen. 8. Voorstel tot het beschikbaarstell] van een krediet voor de plannen v< de bouw van een aula op de algeme| begraafplaats te Soesterberg. 9. Voorstel tot het beschikbaarstelll van een krediet voor het aanbreng van verbeteringen en vernieuwing| t.b.v. het Soester Natuurbad. 10. Voorstel tot aankoop van grond opstallen gelegen: a. Aan de Parklaan, van mej. Th. J. M. Diepen c.s. b. Aan de Dorresteinweg van C. G. d. Belt. Met vaststelling van de desbetreffei begrotingswijzigingen. 11. Voorstel tot verkoop van een h< ten schuur en het verlenen van een kelijk recht aan B. van Beveren. 12. Voorstel tot het aangaan van ge] leningen met de N.V. Bank van Ned' landsche Gemeenten. 13. Voorstel tot het beschikbaarste! van een krediet voor de aanschaf een vrachtwagen voor gemeentewerkl 14. Voorstel tot het ^^g^schaf van van een krediet voor de een huisvuilwagen. n lnter- 15. Voorstel tot wijziging L,trecht. communale 1-Z. A.-regeling steuen 16. Voorstel tot het beschiKD van een krediet voor de een. gasleidingnet in het Soes van on{_ 17. Voorstel tot het vervan de heffing als bedoeld in art voor: .Zoneverordening Hinderw ndergrond- a. Het verplaatsen van ae v&n hfit se tanks en het pompen dg Rade_ brandstoffenverkooppunt aa makerstraat 9 en het™%£nvan deze ontheffing voor het uitbrei installatie. werkplaats b. Het vestigen van ee£ ubelen aan tot fabricage van stalen rn de Postweg 46 te Soesterb een_ 18. Voorstel tot beemdigi:ng komst inzake de huur van opslagrmm te voor inboedels. <rrond- 19. Voorstel tot verkoopJa^n hoek a. gelegen aan de Vossev van Beuningenlaan aan mr. b°n gefegen° aan de Prins Bernhahrdlaan 20." VoolstlTtot het beschikb^arstellen van een krediet voor de toek ^verband met dfnanleT van een ai- voerkanaal van de rioolwaterz installatie. ,r__ 21. Voorstel tot benoeming van een lid van de adviescommissie als tedoeld in artikel 7a van de gemeenschappelijke regeling sociale werkverbanden voor Amersfoort en omgeving. 22. Voorstel tot het verstrekken van een aanvullend krediet voor gemaakte woningbouwplannen. 23. Voorstel tot verpachting van grond voor het jaar 1967. 24. Voorstel tot wijziging van de „A.P.V. SOEST". 25. Voorstel tot voorlopige vaststelling van de gemeente-rekening en de be drijfsrekeningen over 1964. 26. Voorstel tot beëindiging van de huurovereenkomst voor perceel Birk straat 12 met vaststelling van de desbe treffende begrotingswijziging. 27. Voorstel tot het geven van straat namen. The Huskys komen steeds meer in de belangstelling gezien hun succesvol op treden o.a. in het City hotel te Amers foort. Ook traden zij op op een perso- neelsavond van het Koninklijk Paleis, waarbij de Koninklijke familie aanwe- I tambourijn), Bert (bas, orgel) zig was. (durms). Allen komen uit Soest en The Huskys hebben vijf medewerkers, geving en zijn reeds vier jaar verenl Hennie (solo-guitaar, vocaal), Martin I Zij hebben zich zelfs aan eigen c<| (Rythme-guitaar, vocaal), Joop (bas, I posities gewaagd. Op de Hartmanlaan 46 woont de 24- jarige kunstschilder Frits Wieier. Op elke kunstmarkt kan men hem vin den en wat belangrijker is, hij verkoopt zijn werken goed. Vrijdag 3 februari j.1. werd er van hem een expositie geopend in het nieuwe Kunstcentrum achter de Gouden Ploeg in Soest. Frits Wieier heeft eerst op Rex teken en etalageschool in Amsterdam gezeten en ging daarna naar de kunstnijver heidsschool in Utrecht. „Ik werk nu ook als grafisch ontwer per", zegt hij, „om er wat geld bij te verdienen. Ik heb ook nog als reproduk- tiefotograaf gewerkt. Schilderen doe ik al heel lang. In de Soester duinen heb ik veel bomen getekend. Ik had toen een bomenperiode. De meeste tekenin gen heb ik echter weggegooid. In het voorjaar van 1966 heb ik met alles ge broken en ben toen naar Griekenland gegaan. Drie maanden ben ik daar ge bleven. Het was een tijd van bezinning op de burgerlijke kuituur, om een gezin te stichten en veel geld te verdienen. Klinkt misschien gek maar ik woon lie ver alléén in m'n kippehok. Grieken land was een geweldige ervaring, ik heb er veel kleuren gezien. Toen ik hier O De aandacht wordt gevestigd op de vol gende bepalingen omtrent de kostwin nersvergoeding, ter zake van het ver blijf in werkelijke dienst van dienst plichtigen. Om voor kostwinnersvergoe ding in aanmerking te komen wende men zich tot de gemeentesecretarie, af deling militaire zaken. Een aanvraag om toekenning van kost winnersvergoeding dient te geschieden ongeveer 4 weken vóór de datum van opkomst in werkelijke dienst of na op komst uiterlijk binnen 10 dagen nadat de gezinsinkomsten zodanig zijn gewij zigd, dat naar het oordeel van belang hebbende aanspraak op vergoeding is ontstaan. Kostwinnersvergoeding kan worden toe gekend t.a.v. de dienstplichtige, door wiens verblijf in werkelijke dienst de totale gezinsinkomsten met inbegrip van eventuele kinderbijslag c.q. kinder toelage berekend overeenkomstig de ter zake geldende voorschriften per week teruglopen beneden de hieronder genoemde bedragen, welke gelden vanaf 1 januari 1967: a. voor gezinnen met minder dan 7 personen: 1 persoon 151, 2 personen 164,— 3 personen 179, 4 personen 194, 5 personen 210, 6 personen 227, b. voor gezinnen met 7 of meer perso nen 35,per persoon. Een aanvraag om kostwinnersvergoe ding behoort te worden ingediend ter gemeentehuize, afdeling militair zaken. De burgemeester van Soest terug kwam heb ik gelachen. De mensen hebben hier zo'n haast en alles is grijs." De schilderijen van Frits Wieier zijn na die periode wel veranderd. Ze zijn veel volwassener geworden. Hij probeert al tijd iets concreets te schilderen en zoekt dat in abstracte vormen. Later vloeien die vormen terug tot zichtbare dingen. Het klinkt ingewikkeld maar het is niet zo moeilijk om de bedoeling van Frits Wieier uit zijn schilderijen te halen. „Ik ben gefascineerd door m'n mede mensen, die inspireren mij vaak voor nieuwe ontwerpen. Ik heb een schilderij, dat de uitzichtloosheid van de medemens uitbeeldt. Je kan dan een man tekenen die leeg is, gewoon een omhulsel. Ik maak dan vormen die de kern van de toestand benaderen. Dat worden dus trieste vormen, troosteloos. Dat is dus niet alléén abstract, maar ook concreet." Schilderen is niet het enige wat Frits Wieier goed doet. Hij speelt ook nog piano en gitaar. Tevens schrijft hij liedjes en gedichten, die hij echter meestal uit zelfkritiek weer weggooit. Alleen de hele goeie bewaart hij. Zijn schilderijen zou hij ook graag bewaren. „Met de verkoop is het een gekke zaak. Ik verkoop ze veel liever niet, want ik ben er teveel aan gehecht. De verkoop komt meestal na een kennismaking. Ze komen eens kijken en wat praten en soms worden het vrienden. Dan denk je dat ze het niet om het schilderij maar om mij doen. De stukken die ik niet kwijt wil zijn erg duur, de andere heb ben een lage prijs. De slechte stukken gooi ik gewoon weg. Het liefste maak ik grote schilderijen, daar kun je je in uit leven. Vroeger, als m'n ouders in hun lectuur waren verdiept, beschilderde ik de muren." Frits Wieier komt niet uit een artiesten familie. Hij stamt uit een heel normaal Soester gezin en hij heeft als enige zoon het vrije leven gekozen. „Ze hebben het thuis gewoon geaccep teerd. Ik ben godsdienstig opgevoed, daardoor interesseer ik men erg voor theologie. In de moderne kerken is er bijna geen beleven meer. Het is een aanvaarden van de feiten. Men denkt niet meer na over de dingen. Ook dat is in m'n schilderijen te zien; alles houdt me eigenlijk bezig." Binnenkort vertrekt deze jonge schilder weer naar Griekenland. Hij zal dan te vens nog wat andere landen aandoen om weer indrukken op te doen. „Italië is een fijn land, maar Grieken land heeft de fijnste bevolking. Wat mij als schilder in Griekenland aantrekt is de kleur. Je komt er erg veel rood te gen en verder allemaal zachte kleuren tegen een achtergrond van harde vor men. Ik kan niet alles direct verwerken, dat komt pas als je weer rustig thuis zit achter de ezel." Vrijdag heeft Frits Wieier een expositie in het Soester Kunstcentrum geopend. Elk weekend exposeert er een Soester kunstenaar, zodat belangstellenden en collega's in een korte tijd op de hoogte worden gebracht met de kunst in Soest.

Soester Courant | 1967 | | pagina 9