Soest toen - Soest nu Ook ditmaal is er weer keus genoeg Hongaars staatscircus naar Soesterbero Mao en de rustige regeerders Het oog gerieht op een president Dinsdag 11 februari 1967 46e jaargang no. 13 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redaetie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Boerenpartij hoefde geen inlichtingen te verstrekken Hij zag zijn gestolen das Tijdbommen Ned. Vrouwen Electriciteits Vereniging Inbraakje in de Van der Huchtsehool Expositie Kantoorpraktijk Verandering spreekuur burgemeester Het Nut Oliver's Sinn Kampioenschap Cyelecross 1966-6 Schoorsteenbrandje in Soesterberg 5QESTEK(() OWRANT Abonn. p. kwart, 3, per post 3,75 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag 1 Vlt»t| j h /rtiUWi Ixliben? Er komt wel steeds meer nieuws uit China, maar duidelijker wordt daardoor niet wat er eigenlijk gebeurt. Er is wel meer en meer sprake van botsingen, soms met grof geweld. En zeker is ook wel dat hier en daar ook in het leger stromingen naar voren treden die alles behalve Maoistisch zijn, ook al zwaaien ze druk met de leuzen van de grote voorzitter. Waarschijnlijk is er al wat te veel ge vochten zo de laatste tijd. Men krijgt althans de indruk of de regering en met name premier Tsjoe En-lai ijverig po gen wat olie op de golven te werpen. Bemiddelen in de tegenstellingen waar door de provincie Sinkinag verscheurd wordt is een van zijn acties en een andere is het heftig naar voren halen van buitenlandse vijanden ter afleiding van het zoeken naar binnenlandse ver raders: niet alleen Podgorny en Brezj- new alsmede Tito zijn nu de verachte lijke buitenlanders, maar ook een man als De Gaulle. Wie de felst Maoistische communiqués doorneemt, stuit ook steeds op een merkwaardige tegenstelling. Aan de ene kant wordt gezegd dat de aanhang van Mao Tse-toeng de machtigste beweging is in China, aan de andere kant wordt deze groep ingeprent dat ze slechts een minderheid zijn temidden van een grote massa die revisionistische en bourgeois- neigingen heeft. Vermoedelijk is dit laatste juist. Kern van dc zaak Vermoedelijk heeft Mao de juistheid hiervan ervaren toen de door hem ge laste „grote sprong voorwaarts" zo fa liekant in een chaos ging uitmonden. Bij die gelegenheid heeft het gerouti neerde kader van regering en partij als vakmensen in bestuurszaken het heft in handen genomen en de ontwikkeling teruggebracht naar normaler banen. En het lijkt ook aannemelijk dat deze ca- Vrijdagavond waren bestuursleden en gemeenteraadsleden van de Boerenpar tij in de grote zaal van hotel De Gou den Ploeg bijeen op de daar georgani seerde inlichtingenavond. Er was echter zo weinig belangstelling, dat men besloot de avond niet te laten doorgaan. Wel vreemd, want het is de laatste tijd geen uitzondering, dat deze vergade ringen zich kenmerken door enorme belangstelling en felle debatten, waarbij het ook wel eens niet bij woorden al leen blijft. Het niet doorgaan van de bijeenkomst zal het bestuur van de afdeling Soest niet leuk gevonden hebben. Bestuur en gemeenteraadsleden hebben toen onder ling maar wat actuele politieke pro blemen aangesneden. Toen de 18-jarige H. A. E. D. uit Baarn enige dagen geleden in Soest was, zag hij, dat de 16-jarige R. P., alhier, zijn das droeg, die hij enige maanden gele den in „Het Kasteel van Antwerpen" in Baarn, tegelijk met zijn overjas en hand schoenen was kwijtgeraakt. R. verklaarde dat hij de das die avond had meegenomen, omdat ook zijn das weg was. Of R. ook iets te maken heeft met de ontvreemde overjas en hand schoenen wordt onderzocht. Een werknemer van de Ned. Heide Mij. stootte bij werkzaamheden achter „Zon negloren" naar zijn mening op 4 tijd bommen. De politie werd gewaarschuwd, doch bij onderzoek bleek het loos alarm te zijn, want het waren slechts 4 afgedankte ijzeren bedkruiken, die het personeel van „Zonnegloren" daar had begraven. Het programma van de N.V.E.V. voor de komende maanden luidt als volgt: 16 februari, nam. 2.30 uur in het Oran- jehotel, korte lezing, gevolgd door dia's over Prinses Beatrix als bruid en haar reis door de Oost. 10 maart, nam. 2 uur, in het Anna Pau- lownahuis, jaarvergadering en demon stratie van borrelhapjes door leraressen van de P.U.E.M. April, excursie Philips Eindhoven. Voor lichting en bezoek Evoleon. 17 april, nam. 2.30 uur, in zaal „Brand punt" te Baarn, lezing en vertoning vin dia's, door mevrouw Grever. Onder werp: Achter het „IJzeren Gordijn". Mei, lezing over „Huisvrouw en Rheu- ma" met film: „Wil om te winnen", Li het Anna Paulownahuis. Mei excursie naar concert- en schouw burgzalen „De Doelen" te Rotterdam. Tijdens de lezingen is er kinderoppas. tegorie mensen, met voormannen als president Lioe, door het gros van de bevolking meer wordt gewaardeerd, waarbij natuurlijk helpt dat hun com munisme en nationalisme onverdacht is. Tenslotte zijn de herinneringen aan de grote sprong met verplicht werken in kampen, verbleken van familieban den enz., niet al te aangenaam. Rode nozems Wat Mao nu tracht te doen, is deze kaste van rustige regeerders opzij te zetten om hun te beletten nog eens revolutionaire ontwikkelingen als zijn grote sprong te verijdelen. Hij en zijn paladijn Lin Piao hebben inderdaad wel massa's op de been gebracht, de rode gardes, maar daar is door het gros van de bevolking waarschijnlijk met wrevel naar gekeken als naar een stel onbe hoorlijke nozems. Wel maakten ze veel lawaai, maar dat is nog wat anders dan invloed. Ook het lawaai van nu is dubieus. Gro te ophef wordt gemaakt over het ver overen van elektrische centrales en ge meenteraden door Maoistische militai ren en r, de gardisten. Maar het ver overde is nog niet zo indrukwekkend. En kenners van China hebben de in druk dat het rustiger, maar zeker niet minder communistisch denkend vaste apparaat tot dusver nog steeds de over hand heeft. Wel stoer de stellingen van Mao uit het befaamde rode boekje ci teert, maar intussen zijn eigen gang gaat. En dat waarschijnlijk in nog ~lerker mate zal doen Mao ten spijt wan neer het lukt de lawaaierige haat zoveel mogelijk van binnenlandse figuren over te brengen op ver verwijderde blanke duivels als De Gaulle en de mannen van het Kremlin. In de Van der Huchtsehool aan de Pau- lus Potterstraat werd ingebroken, doch de buit bestond slechts uit een klein aantal flesjes frisdrank en rollen drop. De wet op het voortgezet onderwijs brengt talrijke veranderingen voor de thans nog bestaande V.G.L.O.-scholen. Vele van deze scholen zullen, indien ze aan bepaalde eisen voldoen, scholen voor Lager Economisch- en Administra tief Onderwijs worden en vooropleiding geven voor economische en administra tieve functies. Door de hoofden van V.G.L.O. scholen Tot en met eind oktober zal in Neder land en België optreden het Hongaars staatscircus. Een programma van dit circus zal worden uitgevoerd in een tent van Toni Boltini in Soesterberg, die plaats biedt aan 7.000 toeschouwers. Aan belanghebbenden wordt medege deeld, dat de burgemeester zijn spreek uur deze week niet zal houden op woensdag doch op donderdag van 9 tot 10 uur. Evenals bij voorgaande verkiezingen het geval was, staan ook nu weer op ver schillende punten in de gemeente de bekende grote aanplakborden, waarop bijna alle Nederlandse politieke par tijen acte de présence geven. In een bonte mengeling van kleuren en in alle mogelijke formaten en uit voeringen, waaronder biljetten waarop de lijsttrekker al of niet met zijn zondagse gezicht staat afgebeeld, pro- De première heeft plaats op 22 maart in Den Haag. In totaal zijn bij dit circus zo'n 300 mensen betrokken, van wie 120 Honga ren. Op enkele nummers na zal het gehele programma worden uitgevoerd door Hongaarse artiesten. De „echte" circusnummers zullen door ballet wor den omlijst en het Hongaarse accent zal verder tot uiting komen in het op treden van een zigeunerensemble. Toni Boltini noemt zijn tent anders. „Het is geen tent meer, maar een ge bouw", zegt hij. „Ze hebben mij ver weten, dat ik beat heb gebracht in mijn circus", zei Boltini. „Het was het klas sieke circus niet meer, was het argu ment. Welnu, ik heb er zoveel mee ver beren zij hun doelstellingen „aan de man of de vrouw" te brengen. Wanneer wij zo'n bord passeren, ?n het onze aandacht even weet te trekken, wat uiteindelijk de bedoeling is van deze plakkerij, zien we dat er naajt het ons al zo langzamerhand overbe kende rijtje, diverse onbekende of al enigszins bekende partijtjes, proberen met een zo'n sprekend mogelijk biljet hun lijstnummer in ons geheugen te griffen, zodat wij morgen niet beslui teloos met het rode potlood in onze hand behoeven te staan. Uiteraard zal de strijd zich weer af spelen tussen de grote partijen. Dat er dan van een werkelijke strijd lussen al de deelnemende partijen geen sprake zal zijn is dan niet de schuld van deze partijen, want zoals de foto overdui delijk laat zien, is er in ons democra tisch Nederland, ook ditmaal „weei keus genoeg". ders van Leijenhorst, zij reden om de nieuwelingen-titel. Nadat zij ren ronde of vijf gezamenlijk door kwamen, moest Cor z'n broer toch laten gaan. De Adspiranten reden 5 ronden, onge veer 9 km. Zij reden eerst een loze ron de om het parkoers te leren kennen, maar tijdens de wedstrijd reden er een paar toch nog verkeerd. Op de uitslag had dit bijna geen invloed. Deze werd: Amateurs: 1. en algemeen kampioen: Gerrit Ruttenberg, 1 uur, 9 min., 28 sec. 2. Rik Hees. 3. Cees Proosdij. Nieuwelingen: 1. en kampioen: Joop v. Leijenhorst 1 uur 17 min. en 45 sec. 2. Cor v. Leijenhorst. 3. M. v. d. Ent. Adspiranten: 1. Harm Hees. 37 min. 2. Jan Hovius. 3. Johnny v. d. Berg. 4. Wim Grootveld. Dr. A. L. Constandse hield een inte ressante inleiding over de Actuele poli tiek voor een zeer geïnteresseerde kring van toehoorders. De antipathie jegens Soekarno groeit in Indonesië. Het zal niet lang meer du ren of Soekarno zal president-af zijn. Dat is geen wonder, want hij is niet populair meer. Niet alleen bij de man in de straat, ook bij de studenten en hooggeplaatste Indonesiërs heeft hij het verbruid. En dat zou allemaal nog niet zo erg zijn als hij maar niet óók de mi litairen tegen zich had. En dat is héél nadelig voor zijn positie. President Soekarno is de zes kruisjes al gepasseerd. Hij is niet meer één van de jongsten, al zou zijn „harem" van vier (vaste) vrouwen dat misschien wel doen vermoeden. Desondanks acht de president zich blijkbaar nog wel instaat Indonesië betere tijden te bezorgen. Het moet gezegd, dat het land onder zijn leiding zeker is vooruitgegaan, maar de laatste tijd gaat het bergafwaarts. De economische toestanden worden er niet beter op, de roepiah is haast niets meer waard. Soekarno is het voorbeeld van een man, die niet kan scheiden van zijn werk, dat hij zovele jaren heeft gedaan. De oppositie groeit, maar hij wil er vrij willig niet vandoor. Althans nu nog niet. In maart komt het Volkscongres bij elkaar en tot zolang heeft de president de tijd uit eigener beweging zijn bie zen te pakken. Doet hij dat niet en be sluit het Volkscongres, dat de president desondanks zal moeten verdwijnen, dan zal Soekarno een smadelijke aftocht blazen. Hij zou dat kunnen voorkomen door voor die tijd heen te gaan. Wie de pre sident kent, zal daar niet in geloven. Men verwacht dan ook, dat het Volks congres het besluit zal moeten nemen alvorens Soekarno het presidentschap zal neerleggen. En dat dat onvermijde lijk zal gebeuren, staat als een paal bo ven water. Wie links en rechts de me ning can Volkscongres-leden vraagt, hoeft niet langer aan het lot van Soe karno te twijfelen. Zijn potentiële opvolger is generaal Soeharto, die dan als een soort Zijlstra aan het werk moet om de economie weer gezond te maken en ervoor moet zorgen, dat de roepiah weer wat van zijn oude waarde terug krijgt. Verder is er nog wel meer te veranderen in het Indonesië van nu. Soekarno begrijpt dat blijkbaar niet. Hij zal binnenkort de tol van dat onbegrip moeten betalen. KANTMAN. het volk, de middelbare scholieren, de studenten, de onderwijzers, de bedrijfs leiders. Elf millioen van deze Rode Gardisten hebben reeds gedemonstreerd voor Mao Tse Tung en Lin Piao, die hun hoofd zetel hebben verplaatst naar Shanghai. Na de pauze schetste de inleider de moeilijke positie, die de Verenigde Sta ten innamen in Vietnam, doordat ze door de ontwikkeling van de gebeurte nissen geplaatst werden als een van de partijen in een burgeroorlog, waarbij de Sovjet-Unie, als wapenleverancier van de Viet Cong, de tegenpartij is van de Verenigde Staten en waarbij de Chi- nesche propaganda het voor de Russen onmogelijk maakt om zich terug te trekken, terwijl prestige verlies van het leger door de Amerikanen niet gewenst wordt. Een planning van 20 jaar oor log door de Viet-Cong in overeenstem ming met de moderne guerilla-opvat- tingen van Tito en Mao en de enorme kosten, die deze oorlogvoering mede brengt, hebben de populariteit van pre sident Johnson die met een meerder heid van 89 °o der stemmen was ge kozen, op het ogenblik volgens de opi nie peilingen, al tot 43 doen dalen. Een door meerdere landen gegarandeer de neutraliteit van Vietnam zou vol gens de inleider een oplossing voor dit probleem kunnen bieden, waarbij de Verenigde Staten niet als kampioen, maar wel als partner in een meerder heid zeker een plaats zou kunnen heb ben. Een nieuwe band, die zich de bluesgroep „Oliver's Sinn" noemt, trad zaterdag avond voor het eerst op en na wat on wennigheid kwam het contact met de zaal steeds beter tot stand. De groep, die bestaat uit Oliver (zang en sologit.) Ca^-- win (orgel en rompet), Huub (bas en fluit) en Hans (drums), zag zich genood zaakt enige toegiften te geven. „Wanneer houden juUie eindelijk eens op met dat Romeo en Julia spelen? te Amersfoort, Soest en Zeist is, in samenwerking met een landelijke ver kooporganisatie voor kantoorinrichtin gen, een commissie in het leven geroe pen om voorlichting te geven aan de ouders der leerlingen en het bedrijfsle ven over het karakter van het onder wijs in Kantoorpraktijk op toekomstige L.E.A.O. scholen. Op 23 februari a.s. zal deze voorlich ting in Soest gegeven worden in de Oranje-Nassauschool, Ir. Menkolaan 1 te Soestdijk. De opening hiervan zal verricht worden door de heer K. de Haan, wethouder van Onderwijs. De demonstraties zijn van 16.30 tot 17.30 uur en van 19.30 tot 20.30 uur. J diend, dat ik de grootste circusonderne ming van Europa heb. Met het Hon- gaarse staatscircus ga ik de proef op le som nemen of Nederland een onver valst circus waard is". Het Hongaarse circus baseert zijn voor stelling op drie punten: echt circus, Hongaars en modern. Er zullen Hongaarse paarden (opvallend klein) in de piste verschijnen en verder zijn de clowns van onvervalste Hon gaarse bodem. Wat de olifanten en de kamelen betreft is er nog onzekerheid omtrent de stal van afkomst. In het programma zullen ook de dochters van Boltini van de partij zijn. „Verder ben ik bezig met het uitpro beren van een drietrapsraket, waarin drie „astronauten" zitten", vertelde Toni Boltini. De nieuwe tent kan vrijwel even vlug worden gestreken als opge zet en ook net zo vlug als de vorige kleinere exemplaren, want ook bij de nieuwe tent is het hydraulische sys teem tot in de kleinste onderdelen door gevoerd. Aan dit kampioenschap namen slechts 11 renners deel. Door het zachte weer is de animo voor het crossen danig ge daald. Hierdoor was de strijd matig, de amateurs en de nieuwelingen moesten 10 ronden, ongeveer 20 km, rijden en de adspiranten reden 5 ronden, onge veer 9 km. Zoals te verwachten was, werd Gerrit Ruttenberg winnaar. Nog steeds is er geen jongere renner, die hem kan bij houden, laat staan verslaan. Rik Hees kon nog het langst bij hem in de buurt blijven. Daarachter reden de gebroe- Voor de pauze werd behandeld de situ atie van China, in Azië, het huidige stormcentrum van de internationale po litiek, waar men nergens een geconso lideerde situatie vindt, waar bevolkings aanwas en het nationalisme de grote drijvende krachten zijn van de veran dering. Europa dat gedurende 4 Vz eeuw een leidende functie in de wereldpolitiek heeft gehad, heeft deze rol moeten af staan aan Amerika en Rusland, Er dreigt geen atoomoorlog maar wel achtte de heer Constandse de opvatting van president Kennedy juist dat men de toekomst als de periode van de gueril- la's moet zien. Ontevredenheid met historisch gegroei de verhoudingen en bevrijding van bui tenlandse voogdij waren de grote drijf veren geweest in Joego Slavië, China i927-1949, Indo-China 1946-1954, Alge rije 1954-1962, en Cuba. Een meestal langdurige guerilla-strijd die in deze landen gevoerd werd en waarbij in ieder van deze landen het grondpatroon hetzelfde was. a. het winnen van de bevolking voor de revolutionaire gedachten b. het veroveren van provincies en het daar uitoefenen van terrorisme; c. de aanval op de steden. Vervolgens werd een meer gedetailleer de beschrijving gegeven van de situa tie in China, waar na de revolutionaire periode van 1927-1949, de periode van de opbouw van de staat 1949-1959 werd geschetst, waarbij de Chinezen de Sov jet-Unie hebben geïmiteerd en waarin het leger tot staatsleger werd omge bouwd. Vanuit dit leger komen de im pulsen van vernieuwing van de schil derkunst, de dichtkunst, ter vervanging van de klassieke kunsten en de nieuwe bestuurders. Na 1959 vindt men dan ook de culturele revolutie, waarvan men op het ogenblik kan constateren dat deze uit de hand gelopen is. Het bezoek van Chroestjow aan Ame rika, het weigeren van Rusland om China te helpen bij de ontwikkeling van de kernbom, het gevoel van om singeld te worden, doordat men de we reld ziet als verdeeld in twee grote in vloedsferen, namelijk het imperialisme en kapitalisme van de Verenigde Staten en het „burgerlijk fascistische'' en „na- tionaal-egoïstische" Rusland, dat de Azi atische Revolutie verloochend volgens de Chinese opvatting verklaart de Chi nese reorganisatie van het leger op ba sis van een guerilla-leger door Lin Prao na 1959. De Rode Garde die de reserve is van het leger, bestaat uit de opvoeders van Een artikel in De Rode Vlag gaat diep in op de problemen die men ook al in de Parijse commune van 1848 er voer. De b-*'"-- - ane- moeten niet worden overgenomen, maar vernietigd. Er mo-' 's and'"-- -n'e^risch- rc -"onai'-" in de plaats komen. De kern van het wi-er in zitten dat elk bestuursapparaat in zich de neiging heeft een soort vaste lijn te gaan ontwerpen. In plaats van een revolutionair elan komt er een klasse van regeerders, die de neiging heeft te streven naar een rustig bewind, waarin >>■- g_~n gekke dingen kan hebben die de lijn maar zouden verstoren. ~-dere woorden: de autoriteiten zouden de automatische r "g hebben iet'',",* reacVoncnr te f?n de"1 Tengevolge van hout stoken in de ka chel ging de roetaanslag in een schoor steen, in de Van Maarenstraat te Soes terberg branden. De gewaarschuwde brandweer had de schoorsteenbrand spoedig in bedwang.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1