Toto komt tekort Slag in de Javazee Is huwelijksbemiddeling betrouwbaar? Telefoonnummer 5580 Noorderweg 23 Onduidelijke loongrenzen Commerciële bureaus voldoen niet aan de hoge eisen D00RSMEREN GARAGE BOSBOOM MET RAAD EN DAAD 27 FEBRUARI 1942 Titanenstrijd van Karei Doorman en zijn mannen Politiek is business FRANCO'S VRUHEÏD(JE) aarom geen ongelimiteerde hoofdprijs? Weggelden stromen de grens over Groeiende buitenlandse concurrentie uizelaa) Dr Trimbos commerciële bureaus missen deskundigheid Klaar terwijl u wacht BEVEROL SM B'EK STATION Eiermarkt ..Ik val aan, volg mij" In onze collectie BRILMONTUREN Fa. SI. F. V ABGT (van onze speciale verslaggever) Hoewel de waarde van het geld de afgelopen jaren danig is gedaald, zal iedereen het er over eens zijn dat 41 miljoen gulden nog altijd een formidabel bedrag is. Dit bedrag vormde in 1966 de inleg in onze naionale voctbaltoto, maar nochtans is de heer J. Muilenburg, direeteur van de Stichting Nationale Sporttotalisator, met deze omzet niet tevreden. „De verhoging van de eerste prijs tot ƒ100.000,— Is onvoldoende gebleken om de concurrentie van buitenlandse loterijen te weer- staan" zo meent hy. Terwijl de Nederlandse overheid de voetbaltoto een aantal beperkingen oplegt om de goklust te beteugelen, waagt een groeiend aantal Nederlanders een gokje in de Duitse lotto of de hoog genoteerde Engele pool. Op deze manier gaan mil joenen guldens per jaar de grens over. De heer Muilenburg zou dit geld graag in Nederland willen houden. Ofschoon de omzet van de voetbaltoto in 1966 ongeveer 1.300.000.— gulden hoger lag dan in 1965. was er volgens de directeur van de Nationale Sportto talisator feitelijk sprake van een terug gang. „In 1966 zijn er namelijk vier prijsvragen méér uitgeschreven dan in het jaar er voor. dus is er een daling van de gemiddelde omzet per prijsvraag met ruim ƒ35.000,—. We kwamen dus eigenlijk niet uit boven het niveau van 1962( toen het publiek overigens nog geen dertig cent, maar een kwartje voor één kolommetje moest betalen. In het begin van het voetbalseizoen 1965-1966 hebben wij enige tijd de hoop gekoesterd dat onze omze flink zou toe nemen. Toen was voor het eerst de hoofdprijs op 100.000,— gesteld en ken nelijk heeft dit vele mensen geprikkeld nu eens een gokje te wagen. Maar toen kregen we te kampen met een „natte" winter en dus afgekeurde velden. We moesten noodgedwongen overschakelen op buitenlandse pools en de animo daal de." Wat moet er gebeuren om de voetbal toto weer attractief te maken voor de grote massa? De heer Muilenburg: „Om de concurrentie met de buitenlandse lo terijen aan te kunnen zullen we aan trekkelijker voorwaarden voor de deel nemers aan onze toto moeten scheppen. Ik denk hier aan het vervallen van de grens van ƒ100.000,terwijl de inzet ook niet lange aan een miximum (zoveel kolommen en niet meer) moet worden gebonden. Maar een dergelijke beslissing is niet aan ons, maar aan de wetgever." De realiteit Blijkbaar meent de overheid nog steeds, da de zonde boven de 100.000,be gint In de Tweede Kamer roept elk wetsontwerp, dat maar op enigerlei wij ze verband houdt met de loterij, scherp verdeelde reacties op. Er is fel gedebat teerd in 's lands vergaderzaal over de grootte van-de hoofdprijs,-die dus sinds -4 <?l STEENH0FF5TR 53 TEL2842 SOEST De loongrenzen zijn nog eens een punt van discussie geweest in de Eerste Kamer. Hier heeft de heer Kloos, voor zitter van het N.V.V., de regering ver weten een krap en dirigistisch beleid te voeren. Dan wenst dus de heer Kloos blijkbaar een ruim en vrij loonbeleid. Als het ware in de zelfde adem be toogde de senator dat „de werkelijke loonontwikkeling zijn eigen ongecontro leerde weg gaat en dat weet de minis ter ook wel," zo betoogde de heer Kloos. Hoe hebben wij het nu? De vakbewe ging meet hier blijkbaar duidelijk met twee maten. Als de werkelijke loon ontwikkeling zijn eigen ongecontroleer de weg gaat, dan bestaat er blijkbaar voor de werknemers geen grens als het gaat om het onderste uit de loonkan te vragen. Dan is er toch vrijheid naar boven. Die moet dan zeker gesanctio neerd worden. Naar onderen wordt er gevochten voor een vastgesteld minimumloon en dan spijt het de heren Kloos c.s. wanneer er geen verplicht spaarloon is inge voerd. Gedwongen spaarloon, of het gunstig of ongunstig is, betekent zon der meer een vorm van dirigisme. Dat Wil dan de heer Kloos wel weer zien ingevoerd. Of een massa ongeorgani seerden daar niets voor voelt interes seert de vakbeweging blijkbaar maar weinig. Wil men een uitgebalanceerd loonsys teem, waar ook het spaarloon deel van uitmaakt, dan moet toch de vakbewe ging alles doen om de werkelijke loon ontwikkeling van de ongecontroleerde weg af te voeren. Het geheel maakt nogal een onduidelijke indruk. Men is er blijkbaar op uit rond de werkgevers een hoog hek van loonregels op te bou wen. Binnen dat hek staan dan de on dernemingen te wankelen '.issen prijs- risico's en hoge loonplichten. Buiten dat hek moeten de werknemers vrijheid hebben om via ongecontroleerde eisen de continuïteit van de ondernemingen steeds meer aan te tasten. De resultaten zijn reeds zichtbaar in «en toenemend aantal bedrijfssluitingen. Heeft de vakbeweging behoefte aan nog meer ruimte op de arbeidsmarkt? 1965 op één ton is gesteld. Een groot deel van de Kamer is zelfs principieel tegenstander van elke vorm van gokkerij. De wet op de Staatsloterij van 1905 heeft heel wat voeten in de aarde ge had en de voetbaltoto roept met name in de protestants-christelijke hoek ook heel wat verzet op. Maar zelfs de meest principiële tegen standers van de goklust kunnen moei lijk ontkennen, dat zedelijke idealen niet altijd zijn afgestemd op de realiteit. Die realiteit is dat allerlei beperkingen de mensen alleen maar inspireren om op illegale wijze datgene te doen, wat in eigen land verboden is. Dat heeft de drooglegging in Amerika al bewezen. En nu trekken bussen vol Nederlanders tij dens de weekends naar België en west- Duitsland om hun geluk op de roulette te beproeven en een veel groter aantal vaderlanders waagt een gokje bij de met superprijzen uitgeruste Duitse lotto organisaties. Rijtjes van dertien De 59-jarige heer Muilenburg (grootste hobby niet voetballen maar postzegels verzamelen) heeft maar één wens: een ongelimiteerde hoofdprijs voor de voet baltoto. Hij is evenwel geen voorstan der van een ongelimiteerde inleg. „Wij moeten ons wel van onze verantwoorde lijkheid bewust zijn. Zou er een ongeli miteerde inleg zijn, dan is er kans dat sommige mensen vijftig of meer formu lieren gaan invullen. Dat zou onvoor stelbare schade in menig gezin kunnen aanrichten." Het uitkeringspercentage van de Neder landse pool aan de deelnemers is ook beslist te laag, zo meent de heer Mui lenburg. Sslechts 33 °/o van de inleg gaat naar de winnaars. „De resterende 67 wordt natuurlijk wel voor heel nuttige doeleinden gebruikt. Vijftig pro cent gaat naar de sport, vijftien procent wordt gebruikt voor maatschappelijk werk, gezondheidszorg en culturele doel einden en twee procent wordt als on kostenvergoeding uitgekeerd aan de clubs. Het geld wordt dus besteed voor zeer nobele zaken, maar zakelijke over wegingen geven ons aanleiding de me ning uit te spreken, dat in de naaste toekomst een groter percentage beschik baar moet komen voor de deelnemers. Anders wordt het nog moeilijker de con currentie met de buitenlandse kansspe len vol te houden. Bovendien zouden de instellingen, die nu een zo groot percentage van de inleg ontvangen, er waarschijnlijk helemaal niet op achteruit gaan, wanneer hun uit keringspercentage zou worden vermin derd. Een hoger uitkeringspercentage voor de winnaars trekt meer deelnemers aan, zodat de sportverenigingen en maatschappelijke instellingen hiervan ook weer kunnen profiteren. De toto heeft ook wel eens extra-prijs vragen georganiseerd, maar het resul taat was niet om er over naar huis te schrijven. De heer Muilenburg: „Verre weg de meeste deelnemers vinden alleen die rijtjes van dertien maar belangrijk. Zij mikken op de eerste prijs en de rest geloven ze wel." De huwelijksbemiddeling in ons land staat momenteel in het centrum van de be langstelling. De commerciële huwelijksbureaus, die verenigd zyn in de N.V.H.B. (Nederlands Verbond van Huwelijks Bemiddelaars) willen zich met het opstellen van verschillende gedragsregels schrap zetten tegen de z.g. niet-bonafide bureaus, die niet by de N.V.H.B. zijn aangesloten. De heer Bouwman uit Hoogeveen, de woordvoerder van dit Verbond, wandelt op dit ogenblik door de kolommen van talrijke dagbladen, waar hjj zichzelf etaleert als een engel van reinheid, voor wie iedere trouwlustige wel moet zwichten. Helaas dreigt het grote publiek op deze wijze een scheve kijk op de (huwelyks- bemiddelings)zaken te krijgen. Want de bureaus, wiens pleitvoerder de heer Bouwman is, zijn dan misschien wel van goeden wille, maar missen net als de andere bureaus elke deskundigheid om zich met een zo verantwoordelijke zaak als de huwelijksbemiddeling bezig te houden. Bijna 75 van de commerciële huwe lijksbureaus, die de laatste jaren als paddestoelen uit de grond zijn gescho ten, zijn niet aangesloten bij de N.V.B.H. Of al deze bureaus niet bonafilde zijn, mag niet met zoveel woorden worden ge zegd. De heer Bouwman en de zijnen suggereren dit wel, maar in hoeverre hier concurrentienijd meespreekt, valt niet na te gaan. Er zijn ook voldoende geruchten over de wél aangesloten bu reaus in omloop die de niet aangesloten bureaus alle reden geven te beweren dat de volgelingen van de heer Bouwman evenmin aan de eisen voldoen. Wij willen ons in dit absurde twistge sprek niet mengen, en slechts nuchter vaststellen, dat noch de bureaus die aangesloten zijn bij de N.V.B.H. noch de bureaus, die niet bij dit verbond zijn aangesloten, de deskundigheid bezitten om een verantwoordelijke taak als de huwelijksbemiddeling op bekwame wijze te vervullen. Misleidende slogans Wie de reclameleuzen bestudeert, waar mee zowel de aangesloten als niet-aan- gesloten bureaus in de landelijke dag bladen lopen te venten, voelt reeds aan uit welke hoek de wind waait. Leuzen als „Succes gegarandeerd" en „Bij ons slaagt u altijd" wijzen er voldoende op, dat hier mensen aan het werk zijn, die zich niet bewust zijn van de verant woordelij kheid die zij zouden moeten dragen. De activiteiten van de commerciële bu reaus geven zelfs zoveel te denken, dat op het ogenblik de Gezinsraad (een se- mi-overheidsorgaan) een onderzoek in stelt naar de werkzaamheden van de bureaus. En dit onderzoek beperkt zich beslist niet tot de niet-aangesloten bu reaus maar strekt zich evenzeer uit tot de bureaus die door de heer Bouwman als het summum van betrouwbaarheid en deskundigheid worden afgeschilderd. Luisteren naar Trimbos Wie is die heer Bouwman? De 42-jarige H. Bouwman heeft eens een functie in een meubelfabriek ver vuld. Vanzelf rijst de vraag of iemand die een commerciële positie in het be drijfsleven heeft vervuld, de aangewe zen man is om zich bezig te houden met een „vak" als huwelijksbemidde ling, waarvoor een kennis der mense lijke verhoudingen is vereist die men toch eerder bij psychologen, sociologen of maatschappelijk werkenden dan bij een voormalig adjunt-directeur van een meubelfabriek zal aantreffen. Een sla ger kan prima rundvlees leveren, maar je wordt toch wel huiverig als de man hersenoperaties gaat verrichten, ook al heeft hij de nobele bedoeling om mensen te helpen. Wij zouden alle trouwlustigen, die tot dusver hun partner niet hebben ont moet, dringend willen waarschuwen voor de huwelijksbureaus. Laat men toch be denken, dat het er niet om gaat of deze bureaus betrouwbaar of niet betrouw baar zijn, maar of ze deskundig zijn, of ze verantwoorde adviezen kunnen ge ven die stoelen op mensenkennis. Wie deze maatstaf aanlegt, moet tot de conclusie komen dat deze bureaus niet aan dergelijke, inderdaad zeer hoge eisen voldoen. Hun medewerkers heb ben geen scholing gehad, die in dit op zicht een deugdelijke garantie biedt. Niemand minder dan de psychiater dr. Trimbos heeft dit feit in een van zijn boeken nog eens duidelijk onderstreept. Wij dachten dat trouwlustigen beter naar deze integere, gezaghebbende arts kunnen luisteren dan naar de eerste de beste dilettant. De enige vier Een mens kan, wanneer hij zich een zaam voelt, soms rare bokkensprongen maken. Men kan zich voorstellen,, dat mannen en vrouwen die verlangen naar een gelukkig huwelijk, alle middelen aangrijpen om dit ideaal te verwezen lijken. Daarom willen wij hen nog eens wijzen op het feit, dat er in ons land een vier tal contactbureaus bestaan, dat wel aan de hoge eisen voldoet. Deze bureaus, de enige in ons land, bedrijven hun activi teiten niet om winsten te maken. Wij doelen hier op het rooms-katholieke-, het hervormd- en het gereformeerd hu welijkscontactbureau, alsook op de cor respondentieclub van het Humanistisch Verbond. De staf van deze bureaus bestaat ge heel uit deskundigen, onder meer wer ken er artsen, psychologen, maatschap pelijk werkenden en geestelijken aan mee. Figuren met louche bedoelingen worden bij deze bureaus niet ingeschre ven. Weliswaar verklaren de eigenaren van de commerciële bureaus ook, dat zij geen onbetrouwbare lieden inschrijven maar dat is een loze bewering. In te genstelling met de voornoemde vier bu reaus missen zij de deskundigen om vast te kunnen stellen of bijvoorbeeld een gegadigde psychisch gestoord zou kun nen zijn etc. Wel gaat het praatje dat de commerciële bureaus voordien in lichtingen aan artsen en geestelijken vragen, maar het ligt voor de hand dat dat niet waar is. Een huisarts, een pre dikant is gebonden aan zijn beroepsge heim en zal aan een huwelijksbemidde laar, die tenslotte een dilettant is, geen informaties verstrekken. Subtiel De werkwijze van de vier levensbe schouwelijke bureaus is heel anders als die van de huwelijksbemiddelingsbe drijfjes. Zij doen niet aan koppelen maar leggen initiatief en verantwoorde lijkheid geheel bij de betrokken man of vrouw zelf. De heer v. d. Linden, directeur van het r.k. Contactbureau, heeft voor de com merciële bureaus geen goed woord over. Hij is ten zeerste verontrust over de wijze, waarop de commerciële bureaus werken. „Terwijl vrijwel iedereen, die een bedrijfje wil beginnen, vakdiploma's moet tonen, kan iedereen die dat wil een huwelijksbureau beginnen. Dat is een zorgwekkende toestand, waaraan de Geen langdurige wachttijd daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel. Eerste klas smeermiddelen. Birkstraat 105 - Soest - Telef. 3256 overheid eigenlijk paal en perk moet stellen." Hij refereert zich aan de woor den van dr. Trimbos dat huwelijksbe middeling een subtiele zaak is, die een grote mate van deskundigheid vereist. Wij hopen dat alle trouwlustigen zich dit goed realiseren. Wil men toch hu welijksbemiddeling, laat men zich dan eens wenden tot zijn predikant of pries ter, of desgewenst tot het Humanistisch Verbond om inlichtingen over een van de vier levensbeschouwelijke (niet-com- merciële!) bureaus. Gaat men op de bon nefooi naar een ander bureau, dan loopt men grote kans van een koude kermis thuis te komen. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd: 45.000 stuks in prijzen van 12,00 tot 13,00. Middenprijs 13,50. Prijs per kg 2,02. JACHTOPZIENER - Mijn 16-jarige zoon wil jachtopziener worden. Hij s momenteel op de technische school. Be staat er een school voor jachtopziener.' Antwoord: Voor zover ons bekend *s bestaat er in Nederland geen speciale opleiding voor jachtopziener oi bos wachter. Over het algemeen neemt men hiervoor mensen aan van het platteland, die dus met de flora en fauna liefst ook van de betrokken streek vertrouwd zijn. Wanneer uw zoon echter een natuur liefhebber is en veel voor dit werk voelt, kan hij een aantrekkelijker posi tie verwerven door een opleiding voor bosbouwkundig ambtenaar te volgen bij de Koninklijke Nederlandse Heidemaat schappij te Arnhem. Er zijn daar twee mogelijkheden, te weten: een middel bare opleiding tot bosbouwkundig amu- tenaar, waarvoor een vooropleiding met Mulo-B vereist is, en een hogere op leiding tot bosbouwkundige, waarvoor 5-jarige H.B.S.-B verlangd wordt. Na een dergelijke opleiding kan men goede betrekkingen krijgen in het vlak dat hij zoekt. 27 februari vond de slag in de Javazee plaats, een der droevigste gebeurtenissen uit onze maritieme geschiedenis. Het is de vraag of schout-by-nacht Karei Door man en de zynen prijs zouden hebben gesteld op de hulde, die men hun een kwart eeuw later zou brengen. Zij waren in de hitte van het ongelyke gevecht volkomen gelukkig en niemand dacht aan zijn dood of aan een aftocht. Toch wisten deze dappere mannen, dat zy onder de Japanse oppermacht zouden bezwyken. Onze vloot kreeg te weinig bescherming uit de lucht en was ook in andere opzichten onvoldoende uitgerust. Vóór de invasie van Nederland had men gedreigd, geroepen, gesmeekt om verbetering van de marine in Indië. Maar er was weinig of niets gebeurd. Iedere matroos in Indië voelde zich be voorrecht boven zijn landgenoten in het vaderland. Hij keek om zich heen in een der schoonste streken van de wereld. Hij zag de eigen vlag in de top van zijn schip, dat de Indonesische wateren door kliefde alsof er een afscheidsparade plaats vond. Men convooieerde en boorde zo nu en dan een Japans schip in de grond. Een beslissend treffen met de Jappen had nog niet plaatsgevonden. Een gedeelte van Indië was al veroverd. Tarakan en Palembang bijvoorbeeld wa ren verloren posten. Ons handjevol schepen zou bij een echt treffen volko men kansloos zijn. Maar ondanks de oververmoeidheid aan boord van alle schepen na drie maanden onafgebroken oorlogsdienst was iedereen opgewekt, toen eind februari de grote dag was aangebroken. Het werd een dag van tragiek en ondergang. Ongelyke strijd Het verloop van de ongelijke strijd is bekend. Om vier uur kreeg ons vlagge- schip „De Ruyter" vele schepen aan stuurboord in zicht. Onze befaamde krui ser was in gezelschap van de „Java" en de Britse „Exeter", de Amerikaanse „Houston" en de Australische „Perth". Bovendien hadden de geallieerden nog een negental jagers. De vijand was sterk in de meerderheid en beschikte o.m. over zware kruisers en een groot aantal onderzeeërs, die als een beschermend gordijn om de vloot opereerden en kwis tig hun torpedo's afvuurden. Boven en onder de zee was de gecom bineerde vloot praktisch onbeschermd en op het water voer een aantal bodems die grotendeels waren verouderd. De geallieerde vloot lag meteen al on der zwaar vuur van het Japanse ge schut. Schout-bij-nacht Karei Doorman kon niets anders doen dan doorvaren om de tegenstanders binnen bereik van eigen kanonnen te brengen. Toch vloog eerst een Japanse kruiser in brand, maar kort daarna kreeg de „Exeter" twee treffers, zodat er vaart moest wor den verminderd. Even later werd de „Kortenaer" in de grond geboord door een torpedo. Om ongeveer 6 uur 's avonds gaf Door man als opperbevelhebber van de ge allieerden vloten zijn beroemde bevel: „Ik val aan, volg mij!" De gehele avond duurde het felle ge vecht met tussenpozen voort. Omstreeks middernacht voltrok zich het onvermij delijke lot over onze beide kruisers „De Ruyter" en „Java". Zij werden door een aantal torpedo's getroffen en braken middendoor. In de golven Admiraal Helfrich heeft later beschreven hoe onze jongens van de „Java" daar midden in de nacht spartelend in de oceaan, toch luidkeels een driewerf hoe ra op onze koningin uitbrachten. Zij waren niet teleurgesteld. Hun onder gang was tragisch maar gezien de om standigheden zeer eervol. De brug en de commandotoren van „De Ruyter" bleven het langst boven water. Een geweldige explosie deed schout-bij nacht Doorman met zijn schip in de golven verdwijnen. Het was metterdaad middernacht geworden voor Indië, voor de geallieerden in het Verre Oosten maar vooral voor Nederland. Luitenant ter zee jhr. van Heurne heeft onder meer deze strijd in de Javazee meegemaakt. Hij werd bij de ondergang van de „Kortenaer" in zee geslingerd. In zijn boek vertelt hij op treffende wijze hoe trots hij nog op onze schepen was, toen zij in het donker voorbij sto ven terwijl hij zelf voor zijn leven vocht. Dat is de ware geest die alle mannen op de vloot op deze dramatische dag heeft bezield. Capitulatie Slechts de „Perth" en de „Houston" slaagden er in zich van de vijand los te maken en zetten koers naar Batavia, waar zij de volgende ochtend binnenlie pen. Na brandstof te hebben ingenomen verlieten de Australische en Amerikaan se kruiser Batavia om te proberen door Straat Soenda te ontsnappen. Toevallig kwamen zij midden in de Ja panse invasievloot terecht die troepen aan land zette in de Baai van Bantam aan de uiterste westpunt van Java. Zij wreekten zich voordat zij ten onder gin gen door twee transportschepen die troe pen debarkeerden in de grond te boren. Onze marinestrijdkrachten waren dus vernietigd en Java was van drie kanten doo^ de Jappen ingesloten. Ondoenlijk Nadat het geallieerde opperbevel was ontbonden, stonden alle geallieerde strijdkrachten onder Nederlands bevel. Generaal Ter Poorten voerde het bevel over 25.000 beroepssoldaten van het Ne derlandse garnizoen. Hier werden aan toegevoegd het Britse contingent onder generaal-majoor Sitwell en een aantal Amerikaanse artilleristen. Aan deze kleine strijdmacht was de taak toebedeeld een eiland te verdedi gen waarvan de noordkust 800 mijl lang was, met ontelbare stranden waar de vijand kon landen. De Japanse convooien die uit het oosten en het westen kwa men, brachten vijf divisies aan land. Het einde bleek nabij. De achtste maart moest ons bewind capituleren. De Ja panse verovering van Nederlands Oost- Indië was een feit. De merkwaardige vermenging van za ken en politiek, zoals die in Amerika blijkbaar de gewoonste zaak van de wereld is, is weer eens duidelijk aan het licht gekomen in het proces tegen Bobby Baker, eens de rechterhand van Lyndon B.Johnson (toen die nog geen president was), nu in de beklaagden bank voor frauduleuze handelingen. Bobby Baker kwam als „page" terecht in het Kapitool. Hij was een van die jongens, die daar gewoon loopjongens diensten verrichten voor de vele senato ren, en die als ze in hun ransel een maarschalksstaf hebben, het ver kun nen brengen doordat ze al van jongsaf thuis zijn geraakt in het rijk der poli tiek. Bobby Baker was zo'n briljant ventje. Hij kwam onder de vleugels van Senator Johnson en die merkte al gauw, dat hij aan Bobby veel werk kon over laten. Deze rees tenslotte tot de functie van secretaris van de Democratische fractie in de Senaat. Hij verdiende daarmee nog geen twin tigduizend dollar per jaar, maar zag kans een vermogen van 2 miljoen dol lar te vergaren! „Bewezen diensten". Veel interessanter dan de manier waar op Bobby dit fortuin bijeengaarde, is de kijk, die men krijgt op de verhouding tussen zakenbelangen en politiek. Het blijkt de gewoonste zaak van de wereld, dat grote zakenlieden aan de partij flinke bijdragen geven. Soms ge beurt dat vooruit, in blijde verwach ting van de voordelen, die het zal op brengen; soms gebeurt het achteraf, als dank voor „bewezen die..sten". De fout van Bobby Baker was, dat hij een groot deel van de aldus zo blij moedig geschonken bijdragen in eigen zak stak, dat hij er zelfs op uit ging om bijdragen in te zamelen en zichzelf daarvan een niet onaanzienlijke provi sie toekende, in één geval zelfs van 80 °/nEn aangezien dit ging over een bedrag van honderdduizend dollar was het geen wonder, dat Bobby zich kon veroorloven een knappe secretaresse te laten wonen in een mooi huis dat als „liefdesnestje" werd benut. Gaven en giften. Goed, Bobby Baker had te lange vin gers. Maar wat moet men zeggen van de praktijken, die bij dit alles aar het licht kwamen en waarover niemand een mond opendoet omdat ze blijkbaar heel normaal gevonden worden? een grote bank, die volgens Bobby niet Die honderdduizend dollars kwamen van genoeg bijdroeg tot de vorming van het partijfonds. Dat de bank dit bedrag af gaf uit pure liefde voor de beginselen der partij kan maar moeilijk worden aangenomen. Banken gooien geen spie ringen uit, dan tenzij om kabeljauwen te vangen. Bobby ging er ook op uit om gelden in te zamelen teneinde candidaten te steu nen in de verkiezingsstrijd, die in Ame rika veel geld kost. Het bleek, dat hij dit zelfs had gedaan ten behoe- van candidaten, die zonder oppositie werden herkozen en dus helemaal niet op pad behoefden te gaan. Het geld was voor Bobby. De directeur van een andere grote bank had drie dagen in een hotelkamer zit ten wachten tot de heer Baker de 50.000 dollars kwam halen, die hij had meege bracht. Ook deze zakenman had dit al les over voor de idealen der partij! Dure Whisky. Nog duidelijker was het geval van een zakenman, die door bemiddeling van Bobby een contract had afgesloten met een bedrijf, dat deelnam aan de ruim tevaartprojecten van de regering. Hij ging naar Bobby om hem te bedanken en vroeg, welk merk Whisky de heer Baker dronk. Mijn merk, zei Bobby, kost duizend dollar per maand. De zaken man begreep de wenk en betaalde tweeduizend dollar Het proces tegen Bobby Baker verwekt veel opzien. Men had er op gerekend, dat het wel enige maanden kon duren, maar men hoopt nu, dat het met drie weken afgelopen is. De juryleden moe ten die drie weken in volstrekte afzon dering leven, slapen, eten en mogen geen bezoek ontvangen dan onder toe zicht. Dit alles om een onbevooroordeel de uitspraak te waarborgen. Kleintjes hangen. Het opvallende van dit alles is, dat iedereen verontwaardigd is over de ma nier, waarop Bobby met de hem toever trouwde gelden omsprong. De banken, bedrijven, zakenmensen, die zulke grote bedragen gaven aan „de partij", daarover wordt met geen woord gerept. Maar als men hieraan begon, dan was het einde ook niet te overzien! Politiek en business gaan hand in hand. Dat is inhaerent aan een systeem, dat ook vele overheidsfuncties in de politiek betrekt omdat ze afhankelijk zijn van een groep, die op dat ogenblik aan het bewind is. Men belooft baantjes, men belooft steun, opdrachten, contracten en dat kan allemaal maar. En nu Bobby Baker, die van dit sys teem te eigen bate profiteerde, gesnapt is, blijkt meer dan ooit het rijmpje waar te zijn: „de spin, zij spant haar web om vliegen in te vangen. De grote vliegen er doorheen, de kleintjes blijven hangen." ts er zeker een naar uw keus Burgem Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier Stakingen en demonstraties hebben in Spanje een omvang aangenomen als nog nooit, sinds Franco bijna dertig jaar ge leden als overwinnaar uit de burgeroor log kwam. En dat gebeurt dan een goe de maand nadat de Spanjaarden bij re ferendum met ver in de negentig pro cent achter de bejaarde staatschef gin gen staan. Zo althans werd dat uitge legd door de regering. Vermoedelijk hebben ze daarmee dat massale „si" iets overschat (of overdreven). Zonder meer zijn er velen die respect hebben voor Franco als persoon: ten slotte heeft hij dertig jaar rust gehand haafd in een verscheurd land. Anderen zullen ja gezegd hebben voor wat ze krijgen konden, al was het hun niet ge noeg. Maar uit wat nu gebeurt, dat valt niet te camoufleren, blijkt ook dat er een grote ontevredenheid bestaat. Oude makkers van Franco, zoals ex- minister Suner, billijken die ook: die zegt dat het de bedoeling was het land weer gezond en sterk te maken en nu dit geschied is, moet men de Spanjaar den ook de gelegenheid geven op eigen benen te staan. Maar dat is nu juist wat niet gebeurt. Te weinig Er is weliswaar in het arbeidsrecht wat meer ruimte gekomen, zelfs om te sta ken. Maar de vakbeweging is nog steeds een door de regering opgelegd instituut, dat door de leden niet voor vol wordt aangezien als hun vertegenwoordigers. Ook niet nu het niet vlot met een nieu we collectieve arbeidsovereenkomst voor de metaalindustrie. Om de arbeidsvoorwaarden is het ook in de mijnen tot ongeregeldheden en sta kingen gekomen. Bij het zuivere aspect van de c.a.o.'s voegt zich hier dat van ontevredenheid over de toch nog be perkte vrijheid tot organisatie. Franco heeft de pers meer vrijheid toegestaan, maar niet de volle. Resultaat is overi gens wel, dat nu bladen allerlei onge zouten kritiek uiten op de ruwe manier waarop de guardia civil tekeer is ge gaan tegen demonstranten, maar ook te gen mensen die alleen maar op straat waren. En het hardst ergeren zich aan hun halve vrijheid de studenten. Op het soort protesten als waarmee Franco nu zo fel wordt bestookt, strandt zijn poging om als de vader die weet wat goed is voor zijn kinderen, lang zaam en druppel voor druppel een over gang mogelijk te maken naar wat nor maal als democratische vrijheid wordt verstaan. De Spanjaarden tonen dat zij er genoeg van hebben als kinderen be handeld te worden, nu ze al lang vol wassen op hun eigen benen kunnen staan.

Soester Courant | 1967 | | pagina 7