Soest toen - Soest nu De democraten en wij H.k.h. prinses Christina morgen 20 jaar Brandweer moest deze week enkele keren in actie komen V.V.V.-nieuws Het oog gericht normale eisen Vrijdag 17 februari 1967 46e jaargang 14 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 12615® Soestenaar in Ouderkerk aan de Amstel verongelukt Auto ramt geparkeerde auto „Zilver Tetra' Donateurs-concert P.V.0. De prijs voor Soekarno's gaan SOESTER(f)ÖURANT Abonn, p. kwart, 3,=^ per post 3,75 «rU*a* Verschijnt Iedere dinsdag c Al zeggen we dan weieens dat het niet veel uitmaakt of je door de hond of door de kat gebeten wordt, we zijn toch wel verheugd met onze democra tische staatsvorm en zouden in grote meerderheid niet anders willen. Het principe van vrijheid, van zelf kiezen, zelf mee bepalen, zit de Nederlander over het algemeen zo diep in het bloed, dat er hier tegen welke vorm van dic tatuur ook immer een grote weerstand zou bestaan. Aangepast aan de opvattingen van de tijd heeft ons volk toch immer op de bres gestaan voor een vrije menings uiting en voor vrijheid van vereniging. Deze krachtige vrijheidswil wordt wel bijzonder gedemonstreerd door onze grote verscheidenheid in religieus den ken, die al van eeuwen her stamt, waarvan onze versnippering op politiek gebied mede een gevolg is. De vrijheid van godsdienst is een sinds eeuwen verworven goed, waar ons ge hele levenspatroon door gevormd is. Daaruit stamt ons democratisch denken, ook al zijn de kerkgroeperingen zelf niet altijd zo democratisch ingesteld ge weest. Wij zijn een denkend volk. De vraag stukken van bijbel en kerk hebben hier altijd grote belangstelling getrokken en leidde immer tot volgelingen voor de ene of voor een andere gedachtengang. Wij kunnen ons nauwelijks indenken, dat men zonder die vrije meningsuiting kan leven. Daarom zijn wij geneigd iedere staat en iedere staatsvorm te veroordelen, waar die vrijheid niet evenzo gewaarborgd is. Maar in dat veroordelen ligt weer iets ondemocratisch. Wij toch kunnen voor een ander volk niet uitmaken hoe men daar geregeerd kan en wil worden! De mentaliteit van dat volk heeft weer een geheel andere ondergrond dan onze mentaliteit. Dat volk heeft een geheel andere geschiedenis achter de rug, heeft andere invloeden ondergaan, voelde zich daardoor gelukkiger bij bescherming Dinsdagavond omstreeks kwart voor zes is de 54-jarige C. W. Ewert, wonende Kerkstraat 34 alhier, op weg van Am sterdam naar huis, in Ouderkerk aan de Amstel verongelukt. Men vermoed, dat het slachtoffer in zijn auto onwel is geworden, waardoor hij van de weg raakte, tegen een vang rail terecht kwam en vervolgens tegen een boom tot stilstand kwam. Helaas kon men slechts de dood con stateren, terwijl de auto totaal vernield was. kee rwas het een gewone bruiloft, de minuten naa rlucht staan te happen pakken, maa rdat was geen bezwaar: de in Hoogland, zij is een getogen en U kent het liedje nog wel: „Zandvoort, bij de zee". V.V.V. Touring Zandvoort gaf een fraaie 4-talige kleurenfolder uit met bijbeho rende hotel- en pensionlijst. Ook voor de dagjesmensen is de folder aantrekkelijk, want in fleurig fotomate riaal worden de geneugten van deze badplaats gepresenteerd. Krijgt U al zin om het badpak aan te trekken, het aanstormende water van de zee te trotseren, het zand onder uw blote voeten te voelen? Wij, bewoners van midden-Nederland zoeken nu eenmaal graag de zee op. Naast de hotels en pensions worden de gemeubileerde woningen aanbevolen. En deze vindt men, niet alleen in Zand voort, maar overal langs de kunst. Pet ten, strandbad Noordzee, stuurde ons eveneens een nieuwe, kleurige folder. Petten heeft een directe busverbinding met Alkmaar, ligt onmiddellijk aan zee, biedt gelegenheid tot mooie duin- en boswandelingen, er kan in zee- en bin nenwater hengelsport bedreven worden en er is een camping „Corfwater", aan het strand. Zandvoort voor degenen, die van ge zellig druk strandgedoe houden. Petten voor wie het rustiger aan willen doen en niet al te dicht bij huis willen zit ten. Wilt U nog verder weg, dan kijken we naar het zuiden, waar vandaan ons de gloednieuwe folder „De Bevelanden" werd toegezonden. Laten de watersportliefhebbers eens denken aan het Veerse Meer. We nemen uit de folder voor u over: dit water- en strandgebied is een waar dorado voor liefhebbers van zei len, zwemmen, vissen en kamperen. Diverse hotels, restaurants en campings bieden goede accommodatie." Een duidelijk situatie-kaartje toont U de mogelijkheid in dit deel van ons land. En dan, om nog wat in het zui delijk gebied van de kuststrook te blij ven: West-Zeeuwsch-Vlaanderen! Over al goede hotels, pensions en hier vele mogelijkheden tot het huren van zomer huisjes. De moderne veerboten, die dienst doen lussen Vlissingen en Breskens zorgen voor een goede verbinding. dan hij zelf moeten denken en bepalen. Opmerkelijk is, dat ook het klimaat waarin men leeft een zekere invloed heeft op de mentaliteit van de bevol king. En kunnen wij dan voor hen uitmaken, dat ze gelukkiger zouden leven, beter af zouden zijn, wanneer ze zich niet zo van hogerhand lieten beschermen, meer zelf dachten en handelen, meer vrijheid zouden beleven? Immers neen. Nochtans zijn er verschillende voor beelden van landen aan te halen, die volgens sommigen onzer toch bepaald een ander staatsbestel moeten krijgen om er ooit mee te kunnen samenwer ken. Dat is in wezen een even ondemo cratische gedachte als dat men hier een politieke partij zou willen dwingen om een religieuze kleur te bekennen om aan verkiezingen te mogen deelnemen of andere voorwaarden hiervoor zou willen stellen. Dat zou men hier niet nemen. Het is nog onzinniger dat Nederland zich zou gaan mengen in de aangele genheden van een ander land en volk en zou eisen dat men daar eerst maar eens een andere regering en regerings vorm moet instellen, eer men er op economisch of politiek gebied mee zou willen samenwerken. Zo zouden wij ook zo graag voor al die nieuwe Afrikaanse staten en staat jes een democratische regeringsvorm willen zien, zouden hen dat zelfs wel met geweld willen opleggen. Terwijl zo'n volk een zo andere mentaliteit heeft, dat men er onze democratische principes niet of nauwelijks begrijpen kan, want men is er altijd ingesteld geweest op leiding van een hoofdman en dat meestal ook nog uit religieuze opvattingen. Als wij waarlijk democratisch willen zijn en denken, dan zullen juist wij nooit voor een ander volk en land mo gen uitmaken hoe men daar geregeerd dient te worden, welke politiek hun re gering moet volgen )m in ons straatje te kunnen passen. Maar hoe ons leven er ook mee ver weven is, ook onze democratische in stelling is eigenlijk maar een vernisje. Wij zouden toch o zo graag anderen willen dwingen „om in te gaan" in het geen wij menen dat juist is. We zien dat hier onderling, we zien dat ten aanzien van andere landen en volken. Dat is niet de ware democratische ge dachte. Op zaterdag 18 februari steken wij weer de vlag uit, dit maal voor onze jongste prinses, Maria Christina, die dit jaar 20 lentes zal gaan tellen. Drie zusters zijn getrouwd en uit haar onmiddellijke nabij heid vertrokken. De benjamin, die altijd een speciaal plaatsje in een familiekring inneemt, is alleen overgebleven Zij staat al enige tijd op eigen benen, sinds zij studeert in de sociale wetenschappen aan de rijksuniversiteit te Gro ningen. De kennis van de menselijke verhoudingen in de maatschappij staat bij haar centraal. Daar wil zij in de toekomst ook enig nuttig werk voor verrichten. Dank zij het gastvrij onderdak bij een der Groningse hoog leraren staat h.k.h. thans in het volle leven. De Groningers zien haar evenwel weinig, omdat de prinses haar studie zeer serieus opvat en veel tijd aan haar ontwikkeling besteedt. Zij interesseert zich verder voor kunst en cultuur. Haar verjaardag zal zij wel in de familiekring op Soestdijk doorbrengen. Door het uitsteken van de vlag kan Neder land deelnemen aan dit verjaarsfeest. De brandweer is de laatste dagen enke le keren uitgerukt voor kleine brandjes. Zondagavond werd de hulp van de spuitgasten ingeroepen voor een schoor steenbrandje bij brandstoffenhandelaar De G. aan de Nieuweweg. De brand weer was snel ter plaatse, maar behoef de niet meer handelend op te treden, omdat het vuur al was geblust. Der halve kon men zich beperken tot een inspectie van de schoorsteen. Men rukte uit met een nevelspuit. Evenals 'n nevelspuit werd maandag avond omstreeks acht uur naar de Ko- lonieweg gedirigeerd, waar de bewo ners van het huis dat op de hoek Veld- weg-Soester Engweg-Kolonieweg staat, de fam. Brons, niet alleen hinder onder- von van de hevige rookontwikkeling, veroorzaakt door een vuilnisbrandje, maar ook het ergste vreesde voor het schuurtje bij het huis. De vlammen laaiden soms hoog op. De brandweer gebruikte vier stralen om het Doorkijkje op de Eng vanaf de Prins Bernhardlaan vuur te doven. Voor de zoveelste keer op deze plaats, waar regelmatig het daar gestorte vuil wordt verbrand. De vlam men laten zich echter moeilijk uit het vuilnis verdrijven. Desondanks slaagde de brandweer erin het vuur te doven en verder onheil te voorkomen. Om ne gen uur konden de vrijwilligers inruk ken. Dinsdagamorgen omstreeks elf uur werd opnieuw een nevelspuit ingezet, ditmaal voor het bestrijden van een drietal ruigtebrandjes in Soest-Zuid, waarschijnlijk veroorzaakt door vonken uit een passerende stoomlocomotief. De brandjes woedden achter garage Van Kooy, vlak bij de autosloperij van De Ridder en ter hoogte van de vroegere spoorweghalteplaats Soest-Zuid. Het vuur in het droge buntgras werd aan gewakkerd door een straffe oostenwind. In totaal ging 200 vierkante meter ruigte verloren. De brandweer gerbuikte telkens één straal. Als men niet zo snel was opge treden, hadden de gevolgen wel eens groter kunnen zijn, want enkele jaren geleden brandde de autosloperij van De Ridder bijna geheel uit doordat het bunt-gras in brand was gestoken en het vuur zich verder een weg vrat naar de sloperij. Nu in 1967, verbindt de Prinses Margrietlaan de Prins Bernhardlaan met het Nassauplantsoen. Op de Korte Brinkweg stond een auto geparkeerd van de heer C. D. uit Hui zen, doch deze werd door een andere auto met een flinke klap aangereden. Na de aanrijding reed deze auto slin gerend over de weg door in de richting Nieuwerhoek. Omliggende politieposten werden ge waarschuwd, echter zonder resultaat. Toen de politie ter plaatse een onder zoek instelde vond zij behalve een kop lamp van de doorgereden auto ook een letter K, waaruit werd afgeleid, dat de auto van het merk Opel Kapitan moest zijn. Daar men tevens vermoedde, dat de be stuurder niet vrij van alcoholgebruik was. informeerde de politie in een na burig café of men daar op bezoek was geweest. Dit bleek inderdaad het geval en de caféhouder vertelde dat vier bouwvakarbeiders de gehele dag bij hem in het café waren geweest. Zij wa ren afkomstig uit Utrecht en daar be kend was dat één hunner De B. heette, wist men met medewerking van de Utrechtse politie de 30-jarige G. v. L., bestuurder van de auto, in zijn woning te Utrecht te achterhalen. Er werd proces-verbaal tegen hem op gemaakt. Daar de tijd tussen het moment van aanrijding 5.15 uur en de tijd van aanhouding, 7.30 uur, te groot was om nog te kunnen constateren of L. inder daad onder te sterke invloed de auto had bestuurd, kon men dit niet als vaststaand aannemen, temeer niet om dat hij beweerde na thuiskomst een biertje gebruikt te hebben. De Soester aquariumvereniging „Zilver Tetra" houdt haar maandelijkse bijeen komst op dinsdag, 21 februari, om acht uur, in het wijkgebouw aan de Talma- laan hoek Pieter de Hooghlaan. De hoofdschotel van het programma wordt gevormd door een bandlezing met lichtbeelden van de bekende spreker A, van den Nieuwenhuizen uit Heem stede. In deze lezing, welke de naam „Onder de Lichtkap" draagt, zal de levende have van het aquarium worden be handeld. Belangstellenden zijn van harte welkom. De muziekvereniging „P.V.O." geeft, onder leiding van haar nieuwe dirigent D. Wilderdijk. hedenavond een concert in „De Rank". Op dit concert zal niet alleen de P.V.O. zich met een populair programma laten horen, maar ook het jeugdorkest o.l.v. de heer J. Oversteegen. Verdere medewerking aan deze avond wordt verleend door het Cabaretgezel schap „De Flamingo's" uit Apeldoorn. Het ligt in de bedoeling dit concert be gin maart te herhalen in het Vereni gingsgebouw aan de Steenhoffstraat. De afschuwelijke brand in een tot b^ j aardenhuis omgedoopt kasteel 1 omgeving van Brussel, waarbij z tien mensen om het leven kv*^menvp_ 49 bejaarden min of meer ernstige wondingen opliepen, heeft nog eens aandacht gevestigd op toestanden, wa van men toch mag veronderstellen, ze in deze tijd niet meer mogen v0° komen. In het voormalige kaste woonden 94 oude mensen, van wie som- migen lichamelijk nóch geestelijk conditie waren. Het gebouw was niet a - leen ouderwets, maar wat veel erger is. ook overvol. Men spreekt van kamers van nog geen 25 m2, waar vijf tot zes bedden stonden. Publieke opinie en pers zijn terecht ver ontwaardigd over de omstandigheden in dit tehuis, die door de brand aan het licht kwamen. Deze blijken in Belgie zelfs niet abnormaal te zijn. Op het moment, dat de brand uitbrak, bleek voor de bijna honderd bejaarden slechts één verpleegster aanwezig te zijn, een dame van een eind in de zestig. Nadat reeds ;nige malen doden waren geval len bij branden in rusthuizen en derge lijke, heeft de volksvertegenwoordiging in juli van het vorig jaar een wet aan genomen. Daarbij werden status en ver plichtingen van de tehuizen voor be iaarden geregeld. De uitvoeringsbeslui ten, waarin één en ander moest worden geregeld, zijn echter nog steeds niet af gekondigd. Hoe lang zal dit nog du ren? Minister Hulpiau van Volksgezondheid heeft in deze kwestie zijn gezicht trach ten te redden door te zeggen, dat er een nijpend tekort aan dergelijke in stellingen is, dat men de uitvoeringsbe sluiten zo nauwkeurig mogelijk heeft willen maken en dat daarmee tijd is heengegaan, en andere verontschuldi gingen. In werkelijkheid heeft de regering het niet aangedurfd een aantal maatregelen af te kondigen, dat vele gemeenten en met name de kleinere, zou beletten de bejaarden voor een appel en een ei on der te brengen in tehuizen, die niet aan de normale eisen voor veiligheid, hy giëne enz. voldeden. Hangende de uitvoeringsbesluiten moes ten de eigenaars van de rusthuizen een verzoek tot voorlopige erkenning indie nen en dat is praktisch iedere keer in gewilligd. Zij het met het dreigement, dat de toestemming steeds kon worden ingetrokken wanneer zo nodig te zij ner tijd geen verbeteringen aan het betreffende tehuis zouden worden aan gebracht. Ook het afgebrande tehuis in Itterbeek bii Brussel bezat een derge lijke erkenning. Dit ongeluk is in België gebeurd. Maar had het niet net zo goed in Nederland kunnen gebeuren? Ook hier kent men „clandestiene" tehuizen, zoals voor zwakzinnigen en bejaarden. Ook hier staat men dit oogluikend toe. Misschien dat na dit ongeluk in Brussel de ogen van de verantwoordelijke mensen open gaan. En niet alleen in België. Laat het ook voor ons land een waarschuwing zijn. Laat het niet zover komen, dat wij eerst moeten constateren, dat het hemd nog steeds nader is dan de rok. Want dat weten we allang! KANTMAN Of Soekarno verdwijnt is voor niemand een waag meer, alleen nog maar het wannéér. Volgende maand komt het zogeheten Volkscongres bijeen, dat thans van het Hooggerechtshof stukken heeft gekregen waarin de rechters als bewe- zij verklaren dat de president wist van de staatsgreep en ook dat hierbij de le gerleiding zou worden „uitgedund". En ook dat bij zich geen enkele moeite gaf hetzij de generaals te waarschuwen hetzij de staasgreep (van generaal Soe^ rardje en de zijnen) op een andere ma nier te laten mislukken. Dat is zo dui delijk mogelijk. Voeg daarbij dat het Volkscongres ta melijk vol zit met militairen die hun generaals Soeharto en Soebandrio (Con gresvoorzitter) vereren, en dat het Con gres al is overstroomd met moties van allerlei groepen dat het Soekarno moet aanpakken, dan is de uitslag ook dui delijk. Het is geen zinloze bezigheid al vast na men te noemen voor een voorlopige pre sident: Soeharto natuurlijk, maar bii" voorbeeld ook sultan Hamengkoe Boe- wono of Mohammed Hatta. Botsingen Maar terwijl de tijd gaat dringen voor een elegante oplossing - vrienden heb ben al met Soekarno gepraat over af stand doen en in ballingschap gaan dat zou nu nog kunnen - begint al een an der aspect op te doemen van een Soekarno-tijdperk. In Medan zijn grote botsingen voorgekomen van Sop karno-haters en -aanhangers Waar" schijnliik is het ook elders al tot een dergelijk treffen gekomen. Dat is het wat een man als Soeharto voorzichtig maakt en waarom het terzii de schuiven van de president zo lam," zaam is gegaan. Het is niet in het he" lang van het land om een hele halve f zelfs maar een kwart burgeroorlog te krijgen om de stichter van de natil diens vertrek. en Een Javaan als Soeharto vreest h' van niet ten onrechte dat op ZO'n 5" nier het voornaamste goede dat karno tot stand bracht, het eenmakf" van het land, ook nog verloren gaan. Dat zou een te hoge prijs voor de noodzakelijke verwijdering de president. ™n

Soester Courant | 1967 | | pagina 1