en wat Hoe kan ik erven? Standsverschil Hogere belastingen en meer investeringen F0XB0R0 (NEDERLAND) N.V. SOEST Televisie-prijs Een wet waar men weinig van weet FOTO SWAGER Elk nieuw regeringsprogramma breng t ONDE1HOODS-ELECTBIC1EN Foxboro (Nederland) N.V., COR-RAY skfrfc0H£'6vï#er/ ROKKEN l tfCOTESraOUWERS Telefoonnummer ziekenauto 5980 Zeepost Stand- en rangverschillen in de moderne samenleving „Zie je wel wie ik ben Wegens vakantie is onze zaak gesloten van 13 tot en met 23 februari. Veel gelukwensen en veel bloemen voor het echtpaar Brouwer-Hofslot Gevaren voor Soester jeugd Filmavond NRV over Duitsland De nieuwe collectie Men kan door de wet als erfgenaam worden aangewezen (erfopvolging „bij versterf') of bij testament (testamentaire erfopvolging). Zij die „bij versterf" er ven, zijn de bloedverwanten tot en met de zesde graad en de echtgeno(o)t(e) van de erflater. Laat de erflater geen echtgeno(o)t(e) achter en zijn er even min bloedverwanten tot en met de zesde graad, dan vervalt de nalatenschap aan de staat, onder verplichting om (voor zover de waarde der goederen toerei kend is) de schulden te voldoen. De erfgenamen treden van rechtswege (d.i. automatisch) in het bezit van de goederen (niet de functies of dgl.), de rechten en de verplichtingen van de erf later. Bij de erfopvolging bij verstèrf komen in de eerste plaats aan de beurt de bloedverwanten in de rechte neerdalen de lijn (de nakomelingen) en de langst levende echtgeno(o)t(e). Ontbreekt deze groep, dan treden als erf genaam aan de ouders alsmede de broers en zusters en hun afstammelingen. Ont breekt ook deze groep, dan komen de overige bloedverwanten tot en met de zesde graad aan de beurt. Uit het woord „bloedverwanten" volgt dat het wettelijk erfrecht is gebaseerd op bloedverwant schap: erfrechtelijk zijn aangetrouwde familieleden (schoonzoons e.d.) dus vreemden: alleen de „eigen" familie erft. Het kindsdeel Wat de eerste groep (de nakomelingen en de langstlevende echtgenoot) betreft, stelt de wetgever de partner van het eerste huwelijk gelijk met de kinderen. Laat dus iemand een vrouw en twee kinderen achter, dan erft ieder van hen een derde gedeelte van de nalatenschap. Het erfrecht van de langstlevende echt- geno(o)t(e) bij tweede of verder huwelijk is beperkter dan dat van de langstle vende eega van het eerste huwelijk. Zijn de afstammelingen gelijk in graad, dan erven zij bij hoofden, d.w.z. ieder erft een gelijk deel. Is een der afstam melingen van de erflater vooroverleden en heeft hij zelf afstammelingen achter gelaten, dan erven deze bij plaatsvervul ling, d.w.z. zij treden met elkaar in de plaats van de vooroverledene en erven tezamen het aandeel, dat de voorover ledene zou hebben ontvangen, indien hij nog in leven was. Voorbeeld: A overlijdt en laat drie kinderen, B, C en D achter. Een vierde kind (E) was reeds eerder overleden, met achterlating van twee kinderen F en G. De verdeling van de nalatenschap geschiedt dan als volgt: B, C en D ontvangen ieder 1/4 deel-der nalatenschap, F en G ieder 1/8, d.w.z. de helft van een kindsdeel. Van plaatsvervulling kan Ook sprake zijn in de tweede en derde groep erf genamen, doch dit punt wordt hier ver der buiten beschouwing gelaten. Wèl zij nog opgemerkt, dat in de derde groep de rechte lijn de zijlijn uitsluit en dat, wanneer er zowel aan vaders- als aan moederszijde bloedverwanten zijn, klo ving plaatsvindt, d.w.z. de nalatenschap wordt in twee helften gesplitst, waarvan de ene bestemd is voor de bloedverwan ten van vaderszijde en de andere voor die van moederszijde. Voor de erfopvolging bij versterf van natuurlijke kinderen gelden de volgende bijzondere regels: indien de erflater wettige afstammelingen of een echtge noot nalaat, erven zij 1/3 van het ge deelte waarop zij recht zouden hebben gehad, indien zij wettig kind waren ge weest. Indien de erflater slechts bloed verwanten in de opgaande lijn of broers en zusters (of afstammelingen daarvan) nalaat, erven zij de helft van de gehele nalatenschap. Heeft de erflater slechts wettige erfgenamen in een verdere graad nagelaten, dan hebben zij recht op 3/4 van de gehele erfenis. Indien er geen wettige erfgenamen zijn, dan erven zij de gehele nalatenschap. Het testament Artikel 921 B.W. bepaalt, dat de goede ren, welke iemand bij zijn overlijden nalaat, aan zijn wettelijke erfgenamen behoren, voor zover hij daarover niet bij uiterste wil wettelijk mocht hebben beschikt. Een testament of uiterste wil is een akte, houdende de verklaring van hetgeen iemand wil, dat na zijn dood met zijn vermogen zal geschieden, en welke akte door hem kan worden herroepen. De testamenten worden on derscheiden in: a. openbare testamenten en b. olografische testamenten. Openbare testamenten worden bij nota riële akte opgemaakt, waarbij de nota ris in tegenwoordigheid van twee ge tuigen de uiterste wil van de erflater op schrift zet. (Deze testamentvorm is de meest gebruikelijke). Een oiograf isch testament is een door de erflater eigen handig geschreven en ondertekende ver klaring, welke door hem bij een no taris in bewaring wordt gegeven. De notarissen doen van het maken van een testament opgave aan het Centraal Tes- tamentenregister, dat wordt gehouden op het ministerie van Justitie te Den Haag. We kennen naast het testament ook nog het codicil: een onderhandse, door de erflater geschreven, gedagtekende en on dertekende akte, waarvan gebruik kan Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Waterland 19 febr. Australië: ms „Münsterland" 20 febr. Brazilië: ms „Santa Isabel" 21 febr., ms „Cap San Antonio" 22 jan. en ms „Louis Lumière" 24 febr. Canada: ms „Beaverpine" 22 febr. Chili: ms „Hanne Skou" 21 febr. Ned. Antillen: ms „Mercurius" 21 febr. Nieuw-Zeeland: ms „Port Wellington" 20 febr. Suriname: ms „Mercurius" 21 febr. Verenigde Staten van Amerika: ms „Gorredijk" 22 febr. en ss „American Banger" 24 febr. Z.-Afrika (Rep.) en Z.-W.-Afrika: ms „Batu" 22 febr. Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Geregeld bereiken ons vragen over erfenissen, testamenten, legaten, de boedelscheiding, onterving en legitie- 1716 P.or^e' kindsdeel en andere moeilijke zaken voor en na het over lijden van een familielid. Ook ont vangen we vaak klachten over de trage afwikkeling en blijkt het, dat men geheel onkundig is van de wet telijke bepalingen en de andere hin dernissen op de weg van de notaris. Daarom hebben wij mr. N. W. A. van Eijk verzocht enkele bijdragen te schrijven over erfenis en testament. Wij beginnen vandaag met de erf opvolging bij versterf en krachtens testament. DE REDACTIE worden gemaakt voor de aanstelling van een executeur-testamentair (met als taak er voor te zorgen dat de uiterste wil van de overledene wordt uitgevoerd), voor beschikkingen omtrent lijkbezor ging en voor beschikkingen omtrent het legateren van kleren, bepaalde lijfsie raden en bijzondere meubelen. Voor an dere doeleinden (bijvoorbeeld het aan wijzen van erfgenamen of het verma ken van legaten) mag deze vorm niet worden gebruikt. Hiervoor is men aan gewezen op een testament. De geldigheid Kan een ieder bij testament over zijn vermogen beschikken? Neen. Dit kun nen slechts zij, die in het bezit zijn van hun verstandelijke vermogens en de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt (of door huwelijk vóór die leeftijd meerder jarig is). Het gemis aan verstandelijke vermogens (een bron van processen!) maakt een testament van rechtswege (is automa tisch) nietig (is ongeldig); nietigverkla ring is niet nodig, terwijl iedere belang hebbende op de nietigheid beroep kan doen. Opgemerkt zij dat voor het al- of niet- aanwezig zijn der verstandelijke vermo gens alleen het ogenblik van het maken van het testament beslissend is, niet hetgeen daarna misschien mocht plaats vinden. Het gemis der verstandelijke vermogens kan een blijvend karakter hebben (b.v. krankzinnigheid); doch ook een tijdelijk gemis (b.v. door dronkenschap of door koorts) is voldoende om iemand onbe kwaam te maken tot het beschikken bij testament. Niet bij elke geestelijke afwijking zal men kunnen aannemen, dat de erflater zijn verstandelijke vermogens mist. Wanneer het psychisch defect zich tot enkele geestesafwijkingen bepaalt en het individu overigens geheel normaal is (z.g. monomanie) dan zal het testament geldig zijn, tenzij bewezen kan worden dat de geestesafwijkingen op de uiterste wil invloed hebben uitgeoefend. De te genovergestelde opvatting voert tot be slissingen als welke het parlement van Toulouse in 1729 gaf, hetwelk een tes tament nietig verklaarde, omdat de ge heel bij zijn verstand zijnde erflater meende dat hij een vrouw in plaats van een man wasGemis aan verstande lijke vermogens zal ook niet mogen aan genomen worden bij iemand, die niet krankzinnig, maar (op het ogenblik van het maken van het testament) slechts zwakzinnig is, zelfs niet indien die per soon na het maken van het testament op grond van deze zwakzinnigheid op eigen verzoek onder curatele gesteld is. Is iemand wegens onnozelheid, krank zinnigheid e.d. onder curatele gesteld, dan kan hij in zijn heldere ogenblikken echter geen testament maken. Wie bewyst dat? Door wie moet het bewijs van het ver meende gemis der verstandelijke vermo gens worden geleverd? Kort en goed door degene, die zich er op beroept. Dat bewijst kan door alle middelen, ook door getuigen, geleverd worden. Dat dit in vele gevallen buiten gewoon moeilijk is, behoeft welhaast geen betoog. Van de verklaring van de notaris in het testament, dat de erflater in het bezit was van zijn verstandelijke vermogens, behoeft men zich niets aan te trekken. Deze mist namelijke iedere bewijskracht. 't Ongeboren kind Als regel is hiervoor vereist dat men bestaat op het ogenblik van overlijden van de erflater. Een kind waarvan een vrouw zwanger is, wordt met name voor het erfrecht als reeds geboren aangemerkt. Hoewel het op de sterfdag nog niet was ingeschreven in het bevol kingsregister, heeft dit kind toch rech ten als erfgenaam! Voorts zij opgemerkt dat ten aanzien van bepaalde personen de bevoegdheid om uit een uiterste wil voordeel te ge nieten is beperkt. Zo bijvoorbeeld de langstlevende echtgenoot, indien uit een vroeger hu welijk van de overleden echtgenoot kin deren aanwezig zijn. Andere voorbeel den: voogden, artsen, bedienaars van de godsdienst en notarissen. Dertig jaar geleden droegen bij onze spoorwegen de voor vrouwelijke pas sagiers bestemde coupêV in de eerste en tweede klas nog het" opschrift „da mes", en die van de derde klasse het opschrift „vrouwen". Hoewel de stand en rangverschillen vroeger veel dui delijker zichtbaar waren, bestaat er ook nu bij vele mensen een sterke nei ging om zich een status aan te meten, die hen gunstig onderscheidt van an deren. In het dorp voelt de boer die 50 koeien heeft zich meer dan een boer, die er slechts 6 bezit. In de stad voelt de middenstander, wiens zoon en dochter respectievelijk medicijnen en oude talen studeren, zich soms verre verheven boven een „stadgenoot", wiens kinderen het niet verder brachten dan een middenstandsdiploma. Iemand, die in een Volkswagen rijdt, geniet meer sociaal prestige dan zijn buurman die het met een bromfiets af kan. De sta tus neemt een belangrijke plaats in in de belevingswereld van de gemiddelde burger, ofschoon de rangverschillen steeds vager worden. 's Zondags rookvlees op tafel Multatuli kon in zijn tijd nog een uitvoerige schets geven van de vele rangonderscheidingen die er waren. Zo sprak hij van de burgerstand eerste en tweede en derde klasse, terwijl hij op zijn bekende sarcastische wijze al die klassen nog eens in „onderafdelingen" verdeelde. Hij vertelde hoe een bepaalde midden groep zich weer van anderen wilde 'snuit iedere boer zijn neus zoals het Zij menen dat het prestige, dat iemand aan zijn beroep ontleent, maar heel be trekkelijk is. Een bepaald beroep zal in de" ene bevolkingsgroep groot aan zien hebben, terwijl men in een ander milieu er de schouders over op haalt. Sociale onderzoekingen toonden bij voorbeeld aan, dat officieren bij de gereformeerden hoog geplaatst worden in de sociale rangorde, vermoedelijk omdat daar de gezagshandhaving zo op de voorgrond wordt gesteld, ter wijl militaire beroepen bij de onker- kelijken een laag rangnummer krijgen. Twee zijden Een hereboer heeft in zijn dorp een machtspositie, maar als hij in een Academische Ziekenhuis wordt opge nomen spreken de artsen en zelfs de verpleegsters laatdunkend over „die boer die eerste klas ligt". Een onge schoolde arbeider kijkt tegen de zelfde boekhouder op om wie de econoom glimlacht. Omgekeerd zijn er beroepen (kunstschilder, journalist, misicus) die bij de intellectuelen hoger worden aangeslagen dan bij de middengroepen en de onderste sociale laag. In de loop der tijd kan een bepaald beroep stijgen of dalen in aanzien. De geschoolde arbeider („de vakman") is nu vaak meer in tel dan de kleine zelfstandige. Omstreeks de eeuwwisseling wezen de boeren het gebruik van zakdoeken af als stadse aanstellerij. Tegenwoordig onderscheiden door 's zondags rook vlees te eten en na de koffie likeur te drinkenHij beschreef ook de huizen van de burgermensen, bijvoor beeld woningen, die drie ramen heb ben, wat niet veel is maar waarvan de bewoner toch beslist hoger moest worden aangeslagen dan degene, die in een huis met twee schuiframen woont Het is nog niet ze lang geleden dat alleen een vrouw uit de gegoede kringen met „mevrouw" werd aange sproken en volgens de sociale onder zoeken dr. Brugmans zouden pas na 1945 onze kranten iedere man als „heer" aanduiden. Veranderlijk Het gesloten standensysteem heeft in middels plaats gemaakt voor een meer open en veranderlijk rangensysteem, wat in zekere zin een vooruitgang is omdat nu iemands afkomst niet meer zo bepalend is voor het prestige, dat hij in de samenleving geniet. Het is een vast gegeven, dat de men sen niet gelijk zijn. Maar het is he laas ook een feit, dat de meeste men sen die onderlinge ongelijkheid al te zeer beklemtonen om zichzelf wat in de hoogte te steken. Naarmate de sociale afstand tussen mensen groter wordt, zullen zij elkaar minder goed kennen. Een arts zal zijn vrienden niet zoeken onder de fa brieksarbeiders en omgekeerd al even min. Een arbeider zal er ook eerlijk voor uit komen dat hij zich bij die „deftige lui" niet op zijn gemak voelt en dus is die sociale afstand voor hem geen probleem. Maar voor menig mid denstander, ambtenaar of kantoor- employé ligt dat anders. Beroepsprestigc Juist in de middengroepen spelen de statusgevoelens altijd het sterkst. Een ambtenaar of zakenman zal, anders dan een ongeschoolde arbeider, het moeilijk kunnen verkroppen, als men tegen hem zegt dat hij zich niet moet verbeelden dat hij met academici zou kunnen om gaan De sociale hiërarchie is natuurlijk een behoort. Nivellering De rangverschillen in onze samenle ving vertonen een onmiskenbare ni- Burgemeester Grothestraat 45 - Telefoon 3917. vellering. Men gaat de gedragingen en voorwerpen van een hogere rang overnemen: auto, badkamer, kosmeti- ca, moderne meubilering, middelbaar onderwijs, klassieke grammofoonplaten etc. De prestigekentekens worden al gemeen, hoewel men altijd ziet dat er in de hogere sociale rangen dan naar nieuwe statussymbolen wordt gezocht. Als alle kinderen gaan schoolzwem men, zal men in de hogere kringen zijn kinderen balletles laten geven. Hoewel de belangstelling voor klassie ke muziek sterk is toegenomen, blijkt de muzikale smaak per bevolkings groep nogal uiteen te vallen. De „ge wone man" koop Tsjaikofsky, Verdi, het 5de pianoconcert van Beethoven en een uittreksel uit de Mattheuspas- sion. In hogere kringen zet men dan een strijkkwartet van Mozart op de grammofoon of Bach's Wohltemperirte Klavier of een werk van Ravel of Debussy. En voor zover men deze ka mermuziek in deze exclusieve kring niet waardeert, verwacht wordt het wel „Goede programma's" In de sociale relaties spreekt het ver wachtingspatroon een grote rol. Men verwacht van iemand, dat hij zich ge draagt overeenkomstig de normen van zijn milieu en men is onbarmhartig ten aanzien van degene, die dat niet kan of wil. Wanneer een sjouwerman naar Feije- noord gaat kijken, ziet niemand daar van op. Maar als hij gedichten schrijft, noemt men hem een halve gare. Meer ontwikkelde mensen durven er soms nauwelijks vooruit te komen, dat zij vaak naar de televisie kijken. Zij zul len er altijd bij zeggen „Maar ik zoek de goede programma's uit, hoor". On der die „goede programma's" verstaan zij dan een toneelstuk of documentai re, zodat deze mensen zich altijd enigszins betrapt voelen als je hen een keer aantreft bij Corrie Brokken of Stiefbeen. Ofschoon elke rangpositie maar heel betrekkelijk is, biedt een bepaalde sta tus soms voordelen. Een portier van een Amsterdamse dancing weigerde onlangs enkele jongelui zonder strop das de toegang. Toen zij echter hun studentenkaart hadden getoond, moch ten zij wel naar binnen De vrouw Ook de vrouw wordt in de statusrage betrokken. In de hogere milieus is het heel gewoon dat de vrouw ook werkt. Vele arbeiders willen echter niet, dat hun vrouw in loondienst gaat, want de mensen mochten eens denken dat zij hun brood niet alleen voor hun ge zin zouden kunnen verdienen. Een professor zou zich generen, als zijn zoon het slechts tot onderwijzer van de lagere school zou brengen, maar van zijn dochter vindt hij dit helemaal niet erg. Van nature is ieder mens een beetje ijdel. In ieder van ons schuilt iets van wat de Amster dammers „standwerkers" noemen. Helaas worden soms „beroep", „cul tuur", „stijl", „inkomen" tot machts middelen en daardoor leeg en bom bastisch. Gelukkig hebben we goede cabaretiers om dat steeds aan de kaak te stellen. O Nu de verkiezingsleuzen niet meer op klinken en de politieke onrust weldra zal wegebben, wordt het tijd om het oog te richten naar het nieuwe regerings programma, zoals dat weldra voor ons zal liggen. Al zijn de regeringspartners nog niet bekend, toch is het nu reeds voor een groot deel duidelijk binnen welke contouren zich het nieuwe eco nomische programma zal ontwikkelen. Dit programma wordt goeddeels be paald door factoren, die wij niet in de hand hebben. Binnen de grote interna tionale verbanden wordt immers ge- slreeffl naar bepaalde toekomstbeelden. He$~Ts~ duidelijk dat wij in Nederland ónze rol spelen in deze op de toekomst geprojecteerde film. De hoofdrolspelers kunnen van gezicht wisselen. Zij kun nen een rode, rose of gele banier hij sen, de marsorde blijft dezelfde. "Wij lo pen in de marsorde van de westerse economie en binnen die orde marcheren de economische soldaten van de E.E.G. naar de voornaamste offensieve en de fensieve stellingen van Europa. Het offensief zal in de eerste plaats ge richt zijn op verbetering van de levens standaard van de bewoners. Het gaat er daarbij niet om of wij meer guldens in handen krijgen maar of wij meer goe deren tot onze beschikking zullen krij gen dan wij nu bezitten. Investering In deze zin zal in 20 jaar tijd onze le vensstandaard kunnen verdubbelen, maar dan moeten alle Europese landen samen naar dit doel toe werken. Dit betekent binnen de pas lopen van de grote lijnen, die in Europees verband worden uitgezet. Wij lopen reeds lang min of meer binnen deze lijnen en wij zijn er wèl bij gevaren. Ondanks alle theorieën en angst over een herhaling van de situatie in de der tiger jaren is het duidelijk dat de we reld nu op een hoger niveau leeft dan in die jaren en dat alleen daarom het gevaar voor een nood, in die mate als wordt gesuggereerd, veel geringer moet worden geacht. Om tot een hogere levensstandaard, dus tot meer welvaart te geraken, moet er in allerlei sferen meer worden geïn vesteerd. Er moeten dus meer produk- In onze afdeling ouderhoud gebouwen is plaats voor een vakkundig Vereist Diploma V.E.V. en enige jaren praktijkervaring. Aan de juiste man bieden wij een veelzijdige en prettige werkkring met goede perspectieven. Salaris in overeenstemming met kennis en ervaring. Belangstellenden worden verzocht hun sollicitatiebrieven te zenden aan: Afdeling Personeelszaken, Koningsweg 30, SOEST. tiemiddelen worden gemaakt. Dat zijn goederen waarmee consumptiegoederen worden vervaardigd. Daaronder hoort een bakkersoven, waarmee brood wordt gebakken maar ook een school waarmee je leerlingen kweekt die allerlei een voudige en moeilijke dingen kunnen maken. Daartoe hoort ook een modern wegennet, want een snel vervoer komt aan de industrie ten goede maar ook aan de consument die naar zijn werk of op vakantie gaat. Het echtpaar Brouwer-Hofslot, dat el ders in dit nummer in het zonnetje wordt gezet betreffende hun belevenis sen gedurende de oorlog en bij gelegen heid van hun 40-jarige echtvereniging, recipieerde woensdagmiddag in De Rank. Dat zij, o.a. uit de meest bewogen perio de van hun leven, vele vrienden over hielden bleek op deze receptie. Vele honderden, waaronder vele leden van het voormalige verzet, kwamen met ge lukwensen, bloemen en geschenken Tante Bits en Ome Jan feliciteren, waardoor De Rank in een bloementuin veranderde. De afdeling Soest van Volksonderwijs houdt vandaag in De Rank haar jaar lijkse algemene vergadering. Na de jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester, heeft de bestuursverkie zing plaats. De aftredende leden, de heren A. Gaaff en W. Burgerhout, stel len zich hierkiesbaar. In de loop van het jaar zijn als be stuurslid toegetreden, mevrouw D. T. Boele-De Hoogh, mevrouw G. Wiegel- Van Dalen en de heer W. Brouwer. Na de pauze houdt de hoofdinspecteur van politie, de heer H. G. Scholtmeijer een causerie over het onderwerp: „Ge varen voor de Soester jeugd". Daarbij kunnen vragen worden gesteld. De afdeling Soest van de Nederlandse Reisvereniging, houdt donderdag 23 fe bruari in wijkgebouw Middelwijk een filmavond voor haar leden en genodig den, over Duitsland als vakantieland, welke avond verzorgd wordt door het Duitse Reis- en Informatiebureau te Amsterdam. De volgende films zullen worden vertoond. 1. Romantisch Duitsland. 2. Curiositei ten in Duitsland. 3. Zon, water en woud. 4. Auf wiedersehen in Deutsch- land. in de noodzakelijke investeringen aan wezig is. Uit de geschetste situatie en noodzake lijkheden kunnen wij aflezen welke fi- nancieel-economische politiek voor ons onontkoombaar is: 1. Handhaven van een zeer hoog niveau van directe belastingen. De tege moetkomingen en vermindering in de sfeer van de directe belastingen zullen niet royaal kunnen zijn. 2. Verhoging van het niveau van de verbruiksbelastingen. Reeds heeft mi nister Zijlstra zich verbonden tot het invoeren van het stelsel van de toe gevoegde waarde bij de omzetbelas ting. Dit betekent een sterke verho ging van deze soort belasting met alle gevolgen van dien. VAN WEEDESTRAAT 80-82 - SOEST Het geld Investeringsgoederen kunnen alleen wor den aangeschaft wanneer daarvoor geld is. In de afgelopen jaren zijn onze in dustrieën snel uitgebreid omdat die be drijven over grote bedragen aan winst beschikten, die deels werden gebruikt voor uitbreiding. Daar hebben wij nieu we fabrieken van gebouwd, waarin onze zich snel uitbreidende bevolking werk kan vinden. Wij hebben er ook laboratoria van op gericht en ontwikkelingsafdelingen van bestaande industrieën. Wij moeten im mers steeds nieuwe produktiemethoden vinden want anders worden wij te duur in de wereld. Andere landen besteden daaraan ook grote sommen en daarom zien wij ook dat er sprake is van een marsorde. Zodra de winsten dalen, in alle of in een deel van de industrieën, blijft er minder geld over om te investeren. In dat geval moet het bedrijfsleven worden aangemoedigd om investeringen te doen. Wij zien dat nu dan ook in bijvoorbeeld in het noorden en zuiden van ons land gebeuren, waar de regering premies van 25 n'o gaat verstrekken op nieuwe pro jecten. Van ons inkomen Op zichzelf gezien is dat nuttig en noodzakelijk, maar duidelijk is ook dat het geld voor de regeringssteun ergens vandaan moet komen. Uit ons aller in komen. Met onze bijdrage aan dit soort investeringshulp wordt onze consumptie verminderd met de hoop dat deze er later weer extra door zal toenemen. Een ander probaat middel om investe ringen aan te moedigen, is de fiscale investeringsaftrek. Nu de vooruitzichten minder goed worden in het zakenleven dringt men van werkgeverszijde reeds aan op herstel van de investeringsaf trek. Zo'n aftrek betekent minder be lastingopbrengst, die weer uit andere zakken moet komen, want ook de over heid staat voor investeringsplichten. De overheid moet de wegen financieren, de gemeenten gedeeltelijk, het onder wijs, de waterstaat en vele andere voor zieningen, die eveneens in het investe- ringsvlak liggen. Het merkwaardige is dat naarmate de levensstandaard van een volk hoger wordt, de behoefte aan dit soort diensten en investeringen van de overheid meer dan evenredig gaat toenemen. De belasting Dit heeft duidelijke konsekwenties voor de belastingbetaler. Bij het voortduren en nog uitgroeien van de begrotingste korten komt er van nieuwe investerin gen niets terecht. Bij verschillende ge meenten zijn de tekorten op de begro tingen al zo gegroeid in de laatste ja ren, dat er al een enorme achterstand De begroting 3. Een begrotingspolitiek, die alle te korten terugdringt en de uitgaven aanpast aan de beschikbare midde len. Financiële noodzaak zal tal van overheidsactiviteiten in de consump tieve sfeer moeten beperken. 4. Het kweken van betalingsbalans overschotten om de inflatie te beteu gelen. 5. De vorming van overheidsbesparin- gen om daarmee de achterop geraak te gemeenten te hulp te komen. Rood of zwart, groen of geel geregeerd, wij zullen onze consumptiemogelijkhe den op korte termijn zien ingeperkt om de verbetering van ons levensniveau op langer zicht te garanderen. Het indivi du in Nederland kan het welvaartspro ces bespoedigen door ook de besparin gen op te voeren ten koste van de con sumptie. Geen investering is mogelijk zonder vermogensvorming. Kapitalist noch socialist ontkomt daar aan. Wanneer er dit jaar een televisieprijs zou worden uitgereikt, dan zou die on getwijfeld moeten gaan naar Milo An- stadt. Deze maakte voor de Vara en kele Hjzonder boeiende reportages over Hongarije, Tsjecho-Slowakije en Polen. Deze uitzendingen getuigden van een superieur vakmanschap, maar dat had men van Anstadt na al het voortref felijke werk dat hij in het verleden al op ons beeldscherm had gebracht, niet anders verwacht. Veel belangrijker is dat hij op zijn manier begrip heeft ge vraagd en gezien de talloze enthousiaste reacties ook begrip heeft gekweekt voor de mensen, die achter het ijzeren gor dijn leven. Milo Anstadt is bepaald niet iemand, die sympathiseert met het communis tisch systeem en dat heeft hij doen blij ken ook. Maar gelukkig is hij niet ver vallen in die starre zwart-wit tekening, die het „geheim" is van menig westers journalist. Hij heeft gekozen voor een genuanceerde voorlichting, welke in on ze samenleving langzamerhand een zeldzaamheid wordt.

Soester Courant | 1967 | | pagina 7