3 4 5 5 UI TRABANT 661 Nozembenden bedreigen de Russen IS Geheugenverlies Moord en doodslag in de heilstaat Sowjet-politie het slachtoffer Welke rente geeft de Coöp. Raiffeisenbank Soest j °/c SOESTERBERG VAH OUD OP NIEUW 91 11 PMP- 7^ verkoopster leerling verkoopster H. GRIFT ZN. HET ETEN DOOR DE EEUWEN HEEN Cireusv oorstellingn op een feestgerecht 2 o DAGELIJKS OPVRAAGBAAR ZILVERVLOOT EN GEPREMIEERD SPAREN 'o OPZEGTERMIJN 6 MAANDEN 2 OPZEGTERMIJN 12 MAANDEN Drankmisbruik verergert de uitspattingen V.V.Z.-nieuws Eten een noodzakelijk kwaad Voetbal Stichtse BoysSoesterberg 3-3 Laetitia houdt een lepeltjesactie Zaterdagvoetbal Soesterberg verpletterde Montagnards met 11-0 K.V.G. had mooie muziekavond A BIJ GEESTELIJK GESTOORDEN BIJ SIMULANTEN BIJ OUDEN VAN DAGEN TEL BRANDWEER 3 3 3 3 POLITIE TEL. 4444 Nozembenden en jeugdcriminaliteit komen ook voor in de Sowjet-Unie. Het klinkt ongelooflik, maar verscheidene Russische bladen hebben de laatste tyd met zorg geschreven over de toenemende straatschenderyen, straatroof en straatterreur die veelal het werk van jongeren zyn. Zelfs in het paradys der proletariërs heeft men de laatste jaren in steeds onstel- lender mate kennis gemaakt met 't probleem van de nozems en de georganiseerde jeugdbenden. Tc oordelen naar de berichten is het optreden van deze „truds" zelfs driester en ruwer dan in West-Europa het geval is. Een aantal politiemannen is by de be strijding gesneuveld. KANTOREN KERKPLEIN 9 - SOESTERBERGSESTRAAT 14 - KONINGINNELAAN (naast nummer 38). Blijkens verslagen in de Russische pers komt het in de grote steden geregeld tot ongeregeldheden, maar ook zo nu en dan tot moord en doodslag, door het onverantwoorde gedrag van jongeren. Jeugdige Sowjetburgers, uitgestoten door de produktiepropaganda (stachanow-ide- aal) en het rode patriotisme, zoeken een zekere zelfstandigheid buiten de wet en buiten de partij om. Zij worden aange vuld en in zekere zin ook aangemoe digd door avonturiers en jongelui die met hun vrije tijd geen raad weten. Zij organiseren benden, vallen de be volking lastig en eigenen zich allerlei zaken die ze nodig hebben voor hun le vensonderhoud, met geweld toe en slaan zonodig van zich af met zelf vervaar digde ploertendoders en katapultachtige pistolen. Onwerkwillig Een vijfde deel van deze truds heeft geen vaste werkkring. Zij eten, drinken en slapen bij elkaar, veelal in bouwval lige huizen of in verdachte buurten, gaan min of meer westers gekleed, ge ven de voorkeur aan beatmuziek en gaan zich dagelijks te buiten aan drank en verdovende middelen. Om hen onder een zekere controle ie brengen werden van staatswege zoge naamde jeugdcafés gesticht, waar geen alcoholische dranken te koop zijn en niet gerookt mag worden en waar men maar op één avond in de week, de za terdag mag dansen. De instelling van die cafés had echter een tegengestelde uitwerking op de bezoekers: zij brach ten zelf wodka en cognac van elders mee en mixten deze met de beschikbare limonade. Na afloop vernielden zij het interieur of raakten onderling slaags waarbij ook wel eens een deel van de inventaris sneuvelde, en namen dan de benen. De doodstraf! Gepubliceerd zijn enkele gevallen met dodelijke afloop o.m. van een electri- cien die met een groot formaat schroe vendraaier een kornuit in de hartsteek stak, om hem zijn geld afhandig te ma ken. De dader was 18 jaren en had te voren diep in het wodkaglas gekeken Dat gebeurde in het hartje van Moskou, in de Moldaustraat. In Rostow aan de Don moest zich een trud voor de rechtbank verantwoorden. Deze 20-jarige had met een dolkmes een overval gepleegd op een garage houder. Een toevallig passerende poli tieman poogde de knaap te overmeeste ren, doch werd in de arm en buik ge stoken. Hij trok zijn dienstrevolver en schoot de jeugdige gangster in het lin kerbeen, zodat deze kon worden over meesterd. Voor de rechter verklaarde de knaap o.a. dat hij vrij en zelfaian- V.V.Z. 5-C.J.V.V. 6 1-3 Daar de tegenstander met een veel jon ger elftal op het veld kwam als bij de uitwedstrijd, konden de V.V.Z.-vetera nen niet tegen het tempo op van deze jongere spelers. Hoewel er een leuke partij werd gevoetbald en de routine van de oudere toch wel eens zegevier de, kon V.V.Z. 5 deze partij niet win nen. HOEVELAKEN asp.-V.V.Z. asp. 2-7 Een in de gehele wedstrijd goed veld- overwicht voor de V.V.Z.-jeugd, wat ook in doelpunten tot uitdrukking is gekomen. Helaas moest 5 minuten voor het einde de wedstrijd worden ge staakt, voor een opgelopen beenbreuk van onze aspirant Tom de Bruine, die na een eerste behandeling naar Zonne gloren gebracht moest worden. Wij ho pen, dat het letsel weer snel zal gene zen en zijn studie hierdoor niet teveel schade zal ondervinden. Uitslag Pupillen: O.D.I.-V.V.Z. pup. 3-2. Quick-V.V.Z. pup. II 4-1. dig wilde zijn en van gezag niets moest hebben. De openbare aanklager eiste daarop de doodstraf, welke straf ook werd uitge sproken en de volgende dag reeds ten uitvoer gelegd. Hulppolitic faalde De regering, bezorgd over de snelle toeneming van de misdadigheid onder de jeugd, stelde een hulp-politiecorps in, dat speciaal belast werd met de bestrijding van dit euvel. De Izwestia weet echter te berichten, dat de oprichting van dit instituut wei nig concreets heeft opgeleverd wegens gebrek aan deskundigheid. Ook het par tijblad Prawda liet zich in die zin uit. In de eerste helft van 1966 - aldus laatstgenoemd blad - vielen er in diver se steden zes politiemannen in de strijd tegen de jeugdbenden. Het versterkte politie-apparaat en het verscherpte optreden in en om Lenin grad kost de autoriteiten alleen 550.000 gulden per jaar, terwijl met de gene zing van drankzuchtige jongeren een bedrag van 1 miljoen per jaar is gemoeid Zwaardere straffen De advocaat-generaal van het gerechts hof te Moskou, Nikolai Schogin, ver klaarde onlangs nog openlijk, dat meer dan 90 °/o der strafbare feiten pas worden gepleegd wanneer de dader meer of minder wodka gedronken heeft. Om met meer kracht tegen de ongrijp- Aanvankelijk was het eten een noodza kelijk kwaad. Onze voorouders verza melden met moeite hun voedsel en nut tigden dit. Zij leden wel eens honger en hadden ook wel eens overvloed. Het voedsel bestond toen uit vruchten, vis en vlees van wild dat hij jaagde. Al spoedig bemerkte de mens, dat hij zijn maaltijd op verschillende wijzen kon bereiden en dat bepaalde dingen er bij voortreffelijk smaakten. Natuurlijk had ieder zijn eigen voorkeur, doch dit neemt niet weg, dat bepaalde manieren van klaarmaken van gerechten tenslotte al gemene waardering vonden. Toen de mens in maatschappelijk ver band ging leven, kwam hij tot de ge zamenlijke maaltijden, „diners" zouden wij ze nu noemen. Het zal velen mis schien verwonderen, maar de feestdiners van onze tijd zijn schrale, armoedige maaltijden vergeleken bij de dissen uit de oude doos en dat geldt zowel voor de kwaliteit der spijzen, als voor de hoeveelheden voedsel, zoals voor de lu xueuze presentatie. „Sny nog eens af" Heel vroeger bestond zo'n gemeenschap pelijke dis uit het nuttigen van enorme hoeveelheden vlees en het drinken van liters drank. De maaltijd werd gehou den in de openlucht en in het midden wentelde boven een groot vuur een os aan het spit. De gasten lagen rondom en dronken uit grote nappen een soort wijn, bare nozems te kunnen oDtreden, vaar digde de regering, na overleg met het centraal comité der partij en de op perste sowjet, een decreet uit, waarbij de straffen wegens openbare dronken schap belangrijk worden verhoogd en ook een straf is gesteld op het zich met meer personen tezamen bevinden op de openbare weg, waarbij het vermoeden wordt gewerkt dat er sprake is van een jeugdbende. Burgers die de politie behulpzaam zijn bij de bestrijding van die benden, zullen straffeloos blijven indien zij ook een strafbaar feit pleeg den. Behalve de in uitzicht gestelde zware straffen van de rechter kunnen de ge grepen truds er ook nog op rekenen dat zij alle toegekende arbeidspremies, extra beloningen en andere voorrech ten zullen verliezen, terwijl verzoeken om woonruimte bij voorbaat terzijde zullen worden gelegd. Wapenbezit wordt nog eens extra bestraft met maximaal zeven jaren cellulair. Er is nu een speciaal ministerie ter bescherming van de openbare orde in gesteld onder leiding van de 2de se cretaris van het centraal comité, Ni kolai A. Schtselokow. had, wandelde met een groot mes naar die behoorlijk koppig was. Iieder die trek de os en sneed er een flink stuk af. Met de linkerhand bracht hij dit naar de mond, nam een hap en sneed met het mes vlak voor de lippen het stuk af. Een en ander werd rijkelijk bespoeld met drank. Later werden dergelijke feestmaaltijden beschaafder. Wel maakten vlees èn vis nog altijd het leeuweaandeel van de maaltijd uit, waarbij ook veel aandacht werd geschonken aan droge kelen die gelaafd moesten worden, maar langza merhand kwamen er ook meer plant aardige gerechten in zwang. Men schaarde zich aan tafels en maakte voor de maaltijd gebruik van kommen en schalen, maar nog heel lang werd vlees op de bovenomschreven manier genuttigd. Muzikale pasteien De smaak verbeterde met het groeien van de beschaving. De gehele ontwik keling hield gelijke tred. Bij het ver fraaien der kleding en manieren ver fijnden de gerechten en we komen in de tijd van de beroemde meesterkoks aan de hoven der groten. Het waren speciaal deze groten, die maaltijden hebben aangericht, waarvan wij mensen van de moderne tijd nau welijks de helft durven geloven en toch is het echt gebeurd. In het begin van de vijftiende eeuw was het speciaal het Bourgondische hof, dat enorme feest maaltijden aanrichtte waar honderden edelen bijeen kwamen met hun dames om te genieten van wat de vorst te bie den had. En dat was geen klein beetje! Het was een sport onder de groten el kaar juist op dit gebied de loef af te steken, dus deed de een nog grootser en royaler dan de ander. Zo zijn er aan het Bourgondische hof feesten geweest, waar door tientallen bedienden een enorme pastei werd op gedragen, waar bovenop muzikanten ge zeten waren, die vrolijke muziek ten ge hore brachten. Zo zag men er ook een geweldige fruitschaal binnenrijden, waar in acrobaten, danseresjes en andere ar tiesten hun kunnen ten beste gaven. De koks uit die tijd waren wonderkun- stenaars en presteerden het om gerech ten op te dienen in de vorm van le vensgrote legendarische dieren, als de eenhoorn en dergelijke. Het was echter niet alles show wat men daar gepresen teerd kreeg o neen, de kwaliteit van het voedsel bleek ook voortreffelijk en de gasten aten zich rolronde buiken en wierpen het afval en botjes achter zich op de grond. Meloen als kwartel Later nam de verfijning der gerechten nog toe. Tientallen ingrediënten ver werkte men er in en de kookkunst be reikte een hoogtepunt, als nooit tevoren en als nog niet daarna. Ook de zestiende en zeventiende eeuw bieden een fraaie aanblik waar het cu linaire geneugten betreft. Men had toen de beschikking over vele oosterse spece rijen en kruiden, die de koks de gele genheid boden met iets nieuws en iets aparts te komen. Veel van deze heren hebben het tot wereldfaam gebracht en niet ten onrechte, want zij waren ware kunstenaars. Zij presteerden het meloen zo te bewerken en op te dienen, dat die naar kwartel smaakte en wat al niet meer. In de loop der tijden is de belangstel ling getaand voor dergelijke uitzonder- Bigamie Het is overigens ook lang niet zeld zaam, dat herinneringsverlies en be- wustzijnssplijting slechts worden voor gewend en dan opzettelijk worden ge bezigd als middel om de gerechte straf voor begane rrJsdaden te ontlopen. Het plegen van bigamie bijvoorbeeld wordt nogal eens verontschuldigd met een voorgewende geheugenstoornis Wanneer men zich de eerste vrouw al met moeite zou kunnen herinneren, dan weet men toch niets meer van een hu welijksvoltrekking af Een geheel andere soort van geheugen verlies dan de spectaculaire hierboven beschreven geestelijke afwijkingen, is de geheugenzwakte, die bij de meeste be jaarden optreedt. In dat geval bestaan er organische ouderdomsafwijkingen in de hersenen, die voor de verschijnselen verantwoor delijk zijn. Ouderdom Het geheugenverlies bij ouden van da gen uit zich voornamelijk in een on vermogen tot inprenten. De oudjes kun nen zich soms niet herinneren wat ze lijke recepten en de sociale ontwikkeling heeft bijzondere diners vrijwel onmoge lijk gemaakt. Bij velen is het eten naar de tweede plaats verschoven, men heeft er niet zoveel tijd en geld voor over als vroeger. Ook dit past weer geheel in de gang van onze beschaving, want bij de min dere verfijning van onze maaltijden en kleding zien we ook minder fijne om gangsvormen. De uitwedstrijd van Soesterberg tegen Stichtse Boys is in een 3-3 gelijk spel geëindigd. Al spoedig bleek dat beide partijen niet voor elkaar onder deden, zodat met afwisselend succes gelijk op werd gespeeld. Na tien minuten opende links buiten van Ee de score voor Soesterberg 0-1. Weer tien minuten later werd gelijk gemaakt 1-1. Vijf minuten daarna hielp linksbinnen J. Huisman Soesterberg weer aan een doelpunt, 1-2, waarm prompt weer de gelijkmake volgde 2-2 en vlak voor de rust de Boys nogmaals scoor den 3-2. Maar in de tweede helft haal de Soesterberg na 20 minuten de ach terstand weer in 3-3. Daarna werd er niet meer gescoord. Om de kas voor de sportvereniging „Laetitia" wat aan te vullen organi seert het bestuur een lepeltjesactie, die er wezen mag. Vanaf zaterdag j.1. en de volgende zaterdag trekt „Laetitia" er met de eigen drumband op uit om te laten intekenen voor een speciaal lepeltje. De lepeltjes zijn er nog niet, want het wachten is op de geboorte van een prinsje of prinsesje, maar in tekenen kunnen alle inwoners. De drum band geeft iedere komende zaterdag duidelijk te kennen in welke wijk de actie gevoerd wordt. Op eigen veld heeft Soesterberg tegen Montagnards een overweldigende 11-0 overwinning behaald. De gehele wed strijd waren de gasten als gehypnoti seerd door de overwinningsroes waarin Soesterberg verkeerde. Alle doelpunten in deze wedstrijd wer den alleen door Soesterberg gemaakt. Al met vijf doelpunten voor Soester berg brak de rust aan. Dat succes zette zich in de tweede helft schier onafge broken voort, zodat het einde kwam met een grandioze 11-0 overwinning voor Soesterberg. De meeste doelpunten werden gescoord door linksbinnen Leyenhorst, midvoor Willems en rechtsbuiten Jaarsma. De Soesterbergse afdeling van het Ka tholiek Vrouwengilde heeft een bijzon der geslaagde avond aan haar leden kunnen aanbieden. Pastoor dr. P. J. de Bruin uit Houten hield een inleiding op het boeiende werk van Arthur Honeg- ger „Jeanne d'Arc au Bücher". Het is moeilijk te zeggen of de grote belangstelling alleen het dramatisch ora torium of ook de oud-pastoor gold, maar hoe het ook zij, velen hebben hun „eigen pastoor" weer eens gezien en een prachtig muziekwerk gehoord. Pastoor De Bruin ging uitvoerig in op de geschiedenis van het landmeisje van Donrémy en de historische achtergrond van het Frankrijk uit die jaren. Dank zij deze verhelderende explicatie kon het moeilijke en vrij moderne werk van Honegger, een vooraanstaande figuur in de Franse muziekwereld, beter begre pen worden. GEBRUIKT GEEN CLIGNOTEUP GEBRUIKT CLIGNOTEUR Hief cllgnoteur uitschakelen Hier clignoteur inschakelen Vanaf 1 januari zal de weggebruiker die gaat inhalen de richtingaanwijzer rnoefffe gebruiken. Nadat hij zich overtuigd heeft van: ..Achter vrij? Voor vrij? Dan pas mhalenl eggebruiker die gaat inhalen de richtingaanwijzer moefej schakelt hij de richtingaanwijzer in. Zo gauw de inhalende auto naast de andere W gekomen moet de richtingaanwijzer afgezet worden. Bij het weer naar rechts gaan gelui de verplichting van richting aangeven met. Plotseling verlies van het geheugen is een geliefd onderwerp van sensatiever halen en voor dito films. De held of heldin geraakt in de vreemdste situaties door een totale opheffing van het herinneringsvermogen, die zich vertoont in aanslui ting aan het doormaken van een ongeval of een heftige psychische schok. Meestentyds vindt de geschiedenis zyn ontknoping doordat het geheugen van de patiënt op even dramatische manier terugkeert als het indertyd verloren ging. AI bevatten die verhalen als regel wel wat erg veel onwaarschyniykheden, toch komen er ook in werkelykheid frappante gevallen van „geheugenverlies" voor. Wereldreis Bekend is bijvoorbeeld de merkwaardige geschiedenis van een heer in Australië, die zonder naspeurbare reden op een goede dag van huis vertrok en een com plete reis om de wereld ondernam. Naar buiten toe maakte hij een volkomen nor male indruk, maar hij verrichtte al zijn handelingen automatisch en hij had er zelf geen besef van wat hij nu eigenlijk deed. Hij kwam terecht in Zürich (Zwitser land) en bracht daar een paar weken door zonder het eigenaardige van zijn toestand te begrijpen. Totdat hij in de krant een bericht over zijn verdwijning las! Op dat ogenblik keerde hij terug tot zijn gewone persoonlijkheid. Een her innering aan de achter hem liggende maanden, waarin hij door vele landen had gezworven, was echter geheel af wezig. Onderduikers Het is in de werkelijkheid ook voorge komen, dat mensen hun geheugen kwijt raakten na het beleven van de een of andere emotie en dan gingen onder duiken in een andere omgeving. Merk waardigerwijs blijkt daarbij vaak, dat het nieuwgekozen milieu veel eenvou diger is dan het oorspronkelijke. Cowboys op Amerikaanse boerderijen, die opvielen door bijzonder keurige ma nieren en een zeer verzorgde uitspraak van het Engels, zijn mogelijk dergelijke psychisch gestoorde onderduikers ge weest. Zulke dingen konden zich vanzelfspre kend alleen in vroeger jaren afspelen. Er was toen meer geheimzinnigheid en romantiek mogelijk dan in onze tijd van perfecte organisatie en uitvoerige re gistratie. Twee levens Het laat zich horen, dat er bij dergelijke toestanden van zijn en niet-zijn behalve een medisch aspect ook een juridische kant kan bestaan. De beroemde „Jekyll- and-Hyde"-figuur ontsproot niet uitslui tend aan het brein van een knappe ro manschrijver. Er heeft wel degelijk iemand geleefd, die de auteur tot voor beeld kan hebben genomen. Het betrof een man met een aristocra tisch uiterlijk, die in de dagelijkse om gang aller achting genoot, 's Nachts trad hij evenwel op als misdadiger en in die gedaante beging hij de ene gruwelijke moord na de andere. De twee tegengestelde levenssferen wa ren bij deze wel heel vreemde, onge twijfeld geesteszieke persoonlijkheid, ge heel gescheiden. Dat is voor een gewoon mens nauwelijks meer te begrijpen. een kwartier geleden hebben gegeten. Hun geest kan geen nieuwe indrukken meer opnemen; hetgeen echter vroeger is ingeprent kan nog uitstekend en zon der mankeren naar voren worden ge bracht. Met „vroeger" hebben die bejaarden he lemaal geen moeite: zij weten nog alle namen van hun jeugdkameraadjes, zij weten ook de naam van hun onderwijzer op de lagere school te noemen. Tot slot nog een woord over het slechte geheugen, waaraan heden ten dage zeer vele, overigens gezonde mensen lijden. Op de doktersspreekuren komt deze klacht dikwijls naar voren. Massaal Die geheugenstoornissen bij gezonde mensen hebben te maken met het alge meen heersende gevoel van onbehagen en van innerlijke onzekerheid, waaraan een groot deel van het mensdom lij dende is. Men kan niet op tegen de talrijke span ningen en emoties, waaraan een ieder in de moderne tijd bij voortduring is bloot gesteld. Wie dat niet goed kan verwer ken, gaat er vaak toe neigen de niet steeds aangename werkelijkheid te ont vluchten door het „vergeten" van aller lei emotionerende belevenissen. Hierbij is geen sprake van organische defecten, zoals bij de kindse oude men sen. Bij de moderne geheugenverslap ping, die welhaast een massaal ver schijnsel is geworden, schiet uitsluitend de reproductie van de opgedane indruk ken te kort: de inprenting echter is on gestoord. VAN WEEDESTRAAT 31 SOESTDIJK vraagt en een Ëen in alle opzlchteD absoluut vol-WAARDIGE, 4-per- soons auto, gebouwd op het wegverkeer van murgen Modern, prachtig van lijn en groots van vormgeving. Meer ruimte dan u denkt - plaats voor vier nersonen Hoge prestaties en VEILIGE rijkwaiiteit i reeds meet dan 30 Jaar op de weg). Volmaakte interieur uitrusting Beroemd om zijn voorwlclaandnjving ingebouwo ver- warmlngs- en luchtverversingsinstaNatie - 25 SAE-PK Kruissnelheid 90 kilometer per uur Topsnelheid ion km. Ga deze volwaardige auto zien en berijden bij de dealer voor Soest en omstreken KROMME WEG 28 - SOESTDIJK TELEFOON 281t De mens zal eten om te leven, dat is althans de bedoeling. Dat hy dit eten ten slotte tot een aangename bezigheid maakt, door verfynde gerechten en een pret tige sfeer is zyn goed recht en maakt deze aanvankelyke noodzakelykheid tot een genoegen. Dat moet echter niet zover komen, dat een mens leeft om te eten, want dan is het fout. Zover komt het gelukkig niet. O ja, er zyn ongetwyfeld uitzonderingen aan te wyzen. Zo goed als er hongerkunstenaars zyn, zyn er ook eetkunstenaars, die ongelooflijke hoeveelheden kunnen verzwelgen en dit deden en doen ten aan- sehouwe van vele kijkers, die eerst hun penninkse offeren. Hierover willen we het echter niet hebben. Neen, we gaan eens kyken naar het normale eten door de eeuwen heen.

Soester Courant | 1967 | | pagina 6