Mata Hari GOEDE RAAD VOOR HUISRAAD MET RAAD EN DAAD Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 VROOM DREESMANN 50 jaar geleden gearresteerd Geen spionne kreeg groter bekendheid Het oog van de dageraad Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers heeft van alles zoveel méér Amersfoort Kleine veranderingen, die vaak weinig kosten, kun nen een grote verbetering zijn. De vervanging van ouderwetse produkten, in keuken, badkamer en slaapkamer, door moderne produkten, kan Uw huis een heel ander aanzien geven en kan Uw werk ver gemakkelijken. Kijk eens hoe Vroom Dreesmann U kan helpen. 50 jaar geleden werd in Parijs in het Elysée Palace Hotel de vermeende Duitse spionne H 21 gearresteerd. Dat betekende het startsein voor de ontelbare berich ten, verzinsels en legenden over een Nederlandse danseres, die bekend zou bl\jven onder haar artiestennaam Mata Hari en niet alleen de hoofdrol zou spelen in een dramatisch proces, doch ook zou herleven in vele boeken, een film met Greta Garbo in de titelrol, hoorspelen en toneelstukken. Alhoewel de Franse autoriteiten nimmer op het doodvonnis z^n terug gekomen, kan op grond van later bekend geworden feiten toch wel worden aangenomen, dat Mata Hari onschuldig is gefusileerd. Van de aangevoerde beschuldigingen uit 1917 is weinig steekhoudends over gebleven. Op 11 juli 1895 trad in Amsterdam een kapitein van het Kon. Ned. Indische Le ger, Rudolf Macleod, in het huwelijk met de beeldschone Greetje Zelle, de dochter van een pettenkoopman uit Leeuwarden, die in Amsterdam met pe troleum ventte. De bruid telde 29 lentes en kreeg twee kinderen, een jongen, Norman, en een meisje, Louise Jeanne. Zij bleek echter niet voor het huwelijk geschikt te zijn, want zij verwaarloosde huishouding en kinderen met als resultaat, dat na de dood van hun zoontje een echtscheiding volgde. Kort daarop hertrouwde Mac leod en verloor zijn vroegere vrouw uit het oog. De ex-mevrouw Macleod vertrok naar Parijs en ontpopte zich daar in minder dan geen tijd ais een oosterse danseres onder de naam Mata Hari, hetgeen be tekent „Oog van de dageraad". Rituele naaktdans Door het langdurig verblijf met haar man in Indië was zij grondig op de hoogte met de Indische danskunst en deze wetenschap benutte zij nu door het uitvoeren van zogenaamde rituele dansen uit de Shiwas-cultus. Haar dansen en vooral haar geraffineerde (ont)kleding brachten het Parijse publiek in uiterste extase en haar roem werd voor goed gevestigd. De eerste wereldoorlog brak uit en Mata Hari danste verder. Het viel op, dat zij bij voorkeur omging met officieren en er werd gefluisterd dat zij dezen vele belangrijke inlichtingen in handen speel de. De uiterst geraffineerde wijze waar op zij dit deed zou haar gemaakt hebben tot de bekendste en meest beruchte ONTERVEN - Na de dood van onze dochter 15 jaar geleden hebben wij geen contact meer gehad met onze kleinkin deren. Kunnen wij hen onterven, geld is er niet, wel een pracht inboedel. Antwoord: Volledig onterven is niet mogelijk. Uit uw schrijven hebben wij begrepen dat u slechts 1 kind had. Dit kind was dan, zo het nog zou leven, gerechtigd tot de helft van de nalaten schap. Zo u nu een testament maakt, waarin u een derde begunstigt, erven uw beide kleinkinderen niet meer, dan wat hun moeder geërfd zou hebben. Wij adviseren u echter zich tot een notaris te wenden, hem de situatie uiteen te zetten en zijn advies te vragen op het opstellen van een testament, opdat uw laatste wil volgens uw wensen zal wor den uitgevoerd. HUURVERHOGING - Heeft een huur der 't recht op de 7 V2 °/o huurverhoging toegewezen door het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning op 21 september 1966, en ingaan de 1 oktober 1966 in te houden? Hij wil trachten deze uitspraak ongedaan te krijgen. Antwoord: In het door u geschetste ge val heeft de huurder niet het recht de hem opgelegde huurverhoging van zijn huur af te trekken. De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning heeft het verzoek van de verhuur der om de betrokken woning 7 V2 in huurprijs te verhogen toegestaan en een dergelijk besluit kan de huurder niet ongedaan maken. Hij heeft dus niet het recht die som af te trekken, al heeft hij natuurlijk wel het recht te proberen be doelde beslissing ongedaan te maken. U kunt de huurder eerst per aangetekende brief aanmanen de verhoging alsnog te voldoen. Doet hij dat niet, dan kunt U het beste contact opnemen met de huur adviescommissie. Immers, bij wanbeta ling vervalt het recht van huurbescher- ming. De huurder kan dan gedwongen worden het huis te verlaten. Dat is evenwel een procedure, die zovele kan ten heeft, dat u het beste de huurad viescommissie kan raadplegen, die u ter zake kan adviseren. VRIENDEN VAN ALBERT SCHWEIT- ZER - Kunt u mij naam en adres noe men van een groep vrienden van Albert Schweitzer? Een kring of vereniging die achter het werk van wijlen dr. A. Schweitzer staat. Antwoord: Wij geven u de volgende adressen: Stichting Albert Schweitzer Fonds. Westzeedijk 124, Rotterdam, tel. 010-134216. Doel: hen, die uit roeping medische hulp verlenen aan primitieve volkeren, stoffelijk of geestelijk te steu nen bij hun werk van barmhartigheid. Stichting Vrienden van het Hospitaal te Lambarene, Koningin Sophialaan 12, Amersfoort, tel. 03490-19570. Doel. het verlenen van directe steun aan het zie kenhuis van Dr. Albert Schweitzer. DOKTERSREKENING - Dezer dagen ontving ik van mijn huisarts een nota over het vierde kwartaal voor 9 in dat tijdperk bij mij afgelegde visites, be rekend tegen ƒ12,— per visite. Het kwartaal daaraan voorafgaande werd per visite, als gewoonlijk, 8, in re kening gebracht. De verhoging van het gebruikelijke honorarium met niet min der dan 50 °/o was een volkomen ver rassing voor mij, aangezien mij daar van vooraf niets werd medegedeeld. Wat staat mij in de gegeven omstandigheden te doen? Antwoord: Inderdaad zijn de tarieven van de huisarts voor particuliere pa tiënten kortgeleden aanzienlijk ver hoogd. Het klopt dat bedoelde visite mi 12,— in plaats van 8,— kost. Wel Is hierover destijds in de pers uitvoerig gepubliceerd. In elk geval zal enig pro- spionne. De verzinselen, die rond haar zijn geweven, hebben haar bekendheid nog vergroot, maar de werkelijkheid is anders geweest. Mata Hari is niet die grote spionne ge weest die boeken, tijdschriftartikelen en films van haar hebben gemaakt. Voor zover zij voor de Duitsers heeft gewerkt, is haar activiteit slechts pover geweest. Vermoedelijk betrof het slechts persoon lijke avontuurtjes. De laatste acte van het drama, dat overigens een vergissing bleek te zijn, heeft de wereld het motief tot haar verhaal gegeven. Een tweede legende Op 13 februari 1917 werd zij te Parijs gearresteerd op beschuldiging van spio nage. Het verraad van het aanvalsplan van Chemin des Dames werd haar het zwaarst aangerekend en met algemene stemmen werd zij ter dood veroordeeld. Op 15 oktober 1917, 's morgens in de vroegte, vielen de schoten. Later bleek echter, dat de Duitsers het aanvalsplan van Chemin des Dames ge vonden hadden op het lichaam van een gesneuvelde Franse sergeant-majoor. De legende rondom Mata Hari was hier mede echter nog niet ten einde. De we reld zou nogmaals van haar horen, zij het in de naam van haar dochter Louise Jeanne. Na de tweede wereldoorlog werd bekend dat op 15 oktober 1951, precies 34 jaar na het vonnis van Mata Hari, in Noord-Korea voor het vuurpeloton een zekere Banda gevallen was, beschuldigd van spionage voor de Amerikanen. Deze Banda zou de dochter van Mata Hari zijn geweest. Het meisje zou naar Indië zijn vertrokken als onderwijzeres, al waar zij tijdens de tweede wereldoorlog voor de geallieerden zou hebben gespio neerd. De Jappen zouden haar nimmer hebben kunnen vangen. Na de tweede wereldoorlog zou Banda haar diensten hebben aangeboden aan de Amerikanen, voor spionage in Noord- Korea. Voortreffelijk werk zou door haar daar zijn verricht, doch door een nood lottig toeval werd zij door een Noord- koreaanse officier herkend en aan haar rechters overgeleverd. Op de zelfde dag en op ongeveer het zelfde vroege mor genuur zou zij zijn gefusilleerd. Begraven btf Arnhem De feiten krijten dit verhaal voor ver zinsel. want volgens andere berichten zou zij in 1919 te Arnhem plotseling door een hersenbloeding zijn overleden. Een grafsteen op de begraafplaats Heiderust bij Arnhem vertelt ons, dat zij hier ligt begraven, evenals haar vader, die negen jaar later overleed. De naam Mata Hari heeft nu eenmaal een magische klank gekregen en wordt vereenzelvigd met avontuur en spionage in groot formaat. Zelfs na de dood van deze vrouw moest het verhaal voort leven en men creëerde een tweede Mata Hari, die haar dochter heette te zijn. Nimmer heeft het eenvoudige dochtertje van een pettenkoopman uit Leeuwarden kunnen vermoeden, dat zij voor eeuwig in de geschiedenis geboekstaafd zou worden en dat haar naam zou uitgroeien tot een symbool. Dat de Unie van Vrouwelijke Vrijwilli gers afd. Soest geen onbelangrijke orga nisatie is, hebben wij kunnen constate ren uit het ons toegezonden jaarverslag over 1966. Niet alleen, dat voor ^e bejaarden op tal van tijdstippen, ontspanningsmidda gen worden georganiseerd met als hoog tepunten Pasen, Kerstmis en Sinter klaas worden de leden ook in de ge legenheid gesteld diverse excursies me de te maken. Verder worden door de U.V.V.-sters re gelmatig zieken, bejaarden en eenzamen bezocht. Ook doet de vereniging veel aan zie- kenhuiswerk. In het ziekenhuis „Zon negloren" wordt 3 dagen per week, op 3 afdelingen, van 9-12 uur, per week dus 27 werkuren, gewerkt. Deze werk zaamheden bestaan uit het verzorgen van bloemen en het schoonmaken van fruit voor de patiënten. Ook de Willem Arntz Hoeve te Den Dolder wordt in dit opzicht niet vergeten. Bij voorkomende gelegenheden worden contacten gelegd tussen hulpzoekenden en hulpbiedenden. Ook mogen wij niet vergeten de door de U.V.V. georganiseerde Anjercollecte, waarvan de opbrengst 1.18310 bedroeg. Verder verzorgde de U.V.V. de geldbus- jes voor de Johanna Stichting, die in 1966 262,opbrachten en de verkoop van de Pro Juventute kalenders, waar van er 750 stuks werden geplaatst. Van de kinderpostzegels werden maar liefst 25348 stuks verkocht met een toeslag- waarde van ƒ2.232,45 en de kaartver koop bracht op 1581,04, zodat totaal ƒ3813,49 aan de Stichting voor „Het Kind" kon worden afgedragen. Er werd ook medewerking verleend aan diverse collecten, nl. die voor Vluchte lingenhulp, Roode Kruis, de Asthma collecte enz. Hoewel het bestuur met vreugde kan constateren, dat zowel het aantal wer kende leden als het aantal donateurs toenam, kan de U.V.V. nog meer steun gebruiken en gezien bovenomschreven activiteiten verdient deze organisatie dat zeker. I Combltherm Keuken Maak uw keuken modern en praktisch met deze schitterende elementen van Combi- therm! De onderdelen zijn los verkrijgbaar en modern van vormgeving Het materiaal (Hornltex kunststotplaten) is gemakkelijk te reinigen. De schuifdeurtjes zijn voorzien van verchroomde handgrepen. Onderdeel wandkast 90 cm 110 cm onderkast 45 cm 90 cm 110 cm hoekkast aanrechtkast 90 cm 120 cm servieskast werkkast passende roestvrij stalen "Vendex" aanrechten kwal. 18/8 90 cm 120 cm Lepelrek Zo'n lepelrek Is toch eigen lijk onmisbaar... Dit roestvrij stalen lepelrek Is een dankbare aanvulling op uw keuken-uitzet Verpakt in luxueuze vensterdoos. 12.90 Percolator theepot Prachtige verchroomde per colator voor heel veel ver rukkelijke kopjes Koffie... Inhoud 11/2 liter. Met koud- greep 19.75 Verchroomde theepot met een inhoud van een liter. Chroom blijft altijd mooi en vraagt praktisch geen onder houd. 17.50 Sotervloot Moderne roestvrij stalen bo- tervloot met doorzichtig plas tic deksel. Door het extra diepe onderstuk geschikt voor elk pakje boter. Verpakt in doos 5.95 Fluitketel Fraaie fluitketel van ver chroomd koper met een In houd van 2 liter. Door de koperen bodem is het water zeer snel warm. Met koud- greep. Zeer voordelige aan bieding! 9.75 Wasbox Voor het onzichtbaar op bergen van wasgoed, speel goed of breiwerk. Ver chroomd metalen frame, met plastic folie. Gedecoreerd met frisse bloemdessins en verpakt in geschenkdoos 14.50 Closetgarnituur Dit plastic closetgarnituur heeft een handige ronde vormen reinigt gemakkelijk. De borstel heeft een slijtvaste vulling. De bak Is zwart/wit 3.25 Vloerwlsaer Maakt bukken overbodig. De vloerwisser heeft een ult- wringmechanismeenkange- brulkt worden met diverse hulpstukkenwasspons, bor stel, rubber droogstrip, Vloerwisser met waterspons 14.90 Wasspons Borstel 350 Droogstrip 3.75 Raamwlsser Deze metalen raamwlsser met uitschuifbare steel is zeer praktisch voor het was sen van uw ramen. De spons neemt veel water op; de wis ser heeft een rubber droog strip. Licht in gewicht 150 cm 7.95 200 cm 9.95 Vendex servetten Papieren servetjes komen altijd van pas. Extra opdik kend pak van 100 witte ser vetten In lunchformaat (35 x 35) in een handige tafelstan daard. o.76 110.- 125^ Prijs 98.50 125.- 115.- 180.- 210.- 150.- 150.- 175.- 175.- 175.- Broodsnljmachine Met dit apparaat is het snij den van brood, groente of vlees geen probleem meer. Het gaat nu gemakkelijk en snel. De stelschroef kan af gesteld worden voor alle ge wenste dikten. 19.75 Droogrek van geplastifi ceerd draadmetaal Geheel roestvrij. Geen was lijnen meer nodig want u heeft een drooglengte van maar liefst 6 meter, Gemak kelijk te bevestigen. 6 meter 2.50 10 meter 3.75 Afdruiprek met uitlekblad Door dit bijzonder praktisch afdruiprek met een uitschulf- baar uitlekblad blijft uw aan recht droog 4.90 Schoenenrek Op dit staande schoenenrek kunt u vele paren schoenen overzichtelijk opbergen. Het kost minder ruimte en uw kast blijft netjes... 5.90 Pedaalemmer Deze pedaalemmer van ge moffeld staalplaat heeft een fleurig rozen-decor. De plas tic binnenemmer en het plastic deksel zijn gemak, keiljk te reinigen. Inhoud 12 liter. 12.90 Voorraadrek Is de ruimte In uw keuken een probleem? Dit praktische roestvrije voorraadrek neemt weinig plaats in en biedt zeer veel bergruimte l 9.75 Kruldenrekje Vrolijk uw keuken op met zo'n fleurig en overzichtelijk kruidenrekje. Vijf gedeco reerde busjes met deksels van Imitatieleer. Geplastifi ceerd metalen rekjes 3.75 Alles-snljder Snijd uw groente snel en ge makkelijk met deze alles- snijder met plankje Een uit komst voor het snijden van uienl Royaal formaat. Roest vrij stalen mesjes. 2.95 Compotescheeltjes Zes compoteschaaltjes van kunststot in diverse mooie kleuren, feestelijk verpakt in een doos. Een leuk cadeau tje, maar ook een aanwinst voor uw eigen tafel! 2.50 Broek-rokspanner Rokken en broeken blijven beter In model en gaan dus langer mee wanneer u deze spanners gebruikt. Met ste vige veerkonstruktie. broekspanner 1.- rokspanner 25 Metalen wandkastje Voor het overzichtelijk op bergen van medicijnen. Een deurtje is afsluitbaar; het andere heefteen spiegel en kan dus ook als tolletkast dienen. 15.50 Opbergbu9 Handige voorraadbus van wit gemoffeld blik gedeco reerd mef rode rozen. Het goudkleurige deksel sluit uw voorraden en borrelzoutjes luchtdicht af. Alles blijf versl 2 maten. Klein model 2.50 Groot model 2.95 Wasketel Handige aluminium wasketel voor de babywas of een kleine was. De ketel is uit één stuk geperst. Recht model met koudgreep oren, geschikt voor elk wasmiddel. Inhoud 15 liter 14.50 Groentemolen Een handig hulpmiddel voor betmalenvanallertel soorten groente. Met drie verwissel bare schijven voor grof. fijn en moes. Ideaal bij het be reiden van dièet- en kleuter voeding. 3.25 Hulahoudweegechaal Onmlsbaarvoor het afwegen van ingrediënten bij het ma ken van gebak of andere ge rechten. Door een bijpas sende opzetschaal is deze weegschaal tevens geschikt voor het wegen van de baby. Weegvermogen 10V2 kg, tot 500 gram, in grammen nauwkeurig. huldhoudweegschaal 10.- opzetschaal 2.95

Soester Courant | 1967 | | pagina 9