spinazie d la crème ivanlu leken Boussac-show in Stoffenhuis Ralph Polak Als de sterren spreken Emmy van Leersum ruilde de kleuters voor het edelmetaal tijdens os J. HOPPENBROUWERS Vrouwen aan het stuur zijn niet belachelijk BOEKENWEEK Herinneringen van een Bramzijgertje GRATIS bij Smit's Pockethaü- Beekhandel Ned. Vrouwen Electr. Vereniging De nieuwe collectie GOR-RAY s&tsone>ét&t ROKKEN Voor hen die het willen horen Expositie in Stedelijk Museum te Amsterdam Voor dames- en herenringen Dit hebt u nog nóóit gegeten! Pak van 450 gram 1.45. Met proefbon 25 ct. reductie. Y Zoals ook in 1966, hadden de heer en mevrouw Polak woensdag j.1. weer het genoegen, honderden dames uit Soest en Baarn welkom te mogen heten in hun zaak op de voorjaarsshow van Boussac. 6 Mannequins toonden de nieuwste stof fen. terwijl lady-speaker, mevrouw Ton Eenhoorn, een prettige en duidelijke toelichting gaf. Boussac heeft 6 gamma's van kleuren samengesteld, als 't ware collecties in de collectie. Dank zij deze ontwerpen kan men tot in het oneindige variëren. Minder dan ooit bestaat een bepaalde vorm van uniformiteit. Strandkleding is tegenwoordig ook zeer charmant. Frotté-stoffen zijn er in overvloed, be drukt, effen en double-face. De leukste combinaties zijn hiermee te maken. Voor sportkleding leent zich bijzonder Luchtig zomer cocktail jurkje, van „Galop" vervaardigd - een soepele stof uit de Boussac collectie. de frotté-stof Ibiza, alsook de popeline Loveline d'Auteuil. Combinaties van beide stoffen lieten enkele aparte en sembles zien. Wat betreft de zomerkleding, deze i; comfortabel en jeugdig. De japonnen zijn veelal recht, met rui me hals, vaak achter eindigend in één of meer volants. De taille is ofwel erg hoog, ofwel de rok laag aangezet, in plooien met grote opgestikte zakken. De stof Cotignac wordt hiervoor veel gebruikt, een heel fijne katoenen piqué Bij de geklede namiddagjaponnen wa ren het weer veel plooien, en plissées. Veelal zelfs de gehele japon. Het lijfje is lang en even bloezend. (Vvnv V k x ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder Een vrouw achter het auto-stuur is te genwoordig een normale zaak, ondanks het feit dat er nog heel wat mannen zijn die blijkbaar weinig vertrouwen hebben in deze combinatie. „Zeker weer een vrouw," wordt er al gauw geconclu deerd wanneer er eens ergens een wagen niet helemaal correct wordt geparkeerd of iets minder vlot wordt gereden dan gewoonlijk. En toch is een dergelijke conclusie meestal onjuist, want de modefne vrouw en de moderne auto vormen 'n eenheid die zeer goed denkbaar is en in het ge heel geen aanleiding behoeft te zijn voor onoordeelkundig gebruik van de wagen. Integendeel, men heeft al verscheidene malen aangetoond dat de gemiddelde automobiliste - wat de rijtechniek be treft - haar echtgenoot de baas is en er is nog nimmer bewezen dat de levens duur van een auto bij een uitsluitend gebruik door het zwakke geslacht on gunstig wordt beïnvloed. In de eerste plaats is de vrouw van na ture fijngevoeliger en voorzichtiger, ter wijl bovendien vaststaat dat zij op auto gebied veel gauwer iets aanneemt dan de mannelijke bestuurder. Wie zijn echt genote eenmaal op een bepaalde rijfout heeft geattendeerd, kan er van verze kerd zijn dat deze fout nimmer meer gemaakt zal worden. Uitzonderingen Natuurlijk zijn ook hier uitzonderingen, doch dit neemt niet weg, dat de vrouw zich doorgaans niet aan drank te bui ten gaat of andere risico's neemt. Aan de hand van een aantal in de Ver enigde Staten verzamelde statistische ge gevens, heeft men kunnen vaststellen dat vrouwelijke automobilisten beneden de 25 jaar de meest voorzichtige en veiligste weggebruikers zijn. Het gebrek aan technisch inzicht van de meeste vrouwen is daaraan niet vreemd. Ook bij de mannen vindt men de beste auto-bestuurders onder hen, die abso luut niet weten wat er gebeurt wan neer ze de pedalen van hun wagen in trappen of de versnellingshandle bedie nen. Deze, laten we het maar „onkunde" noemen, heeft een bepaalde mate van voorzichtigheid en „eerbied voor het on bekende" tot gevolg, die de rij kwalitei ten slechts ten goede komt. Koninklijk voorbeeld Reeds in de afgelopen oorlog werd wel zeer duidelijk bewezen, dat een vrouw in de auto tot zeer veel in staat is. De tegenwoordige koningin van Engeland, destijds nog prinses Elisabeth, gaf hier het voorbeeld dat door duizenden vrou wen werd nagevolgd en vele officiële regerings- en legerdiensten waren voor 'n groot deel afhankelijk van de vrouw achter het stuur. En dat een dergelijke combinatie in een drukke stad niet op haar plaats is. is al evenzeer oniuist. In Parijs bijvoorbeeld Bijzonder geschikt hiervoor zijn de Tergal-stoffen. Voor deux-pièces of pak jes worden vaak japonnen gemaakt van Tergal-voile, terwijl de mantels hetzelf de dessin hebben, maar zwaarder zijn van materiaal b.v. linnen of piqué. Zeer geslaagd. Bij de Cocktail- en Avondjaponnen wa ren veel tunieken. „Les Robes Television" geven een oos terse indruk. Bijzonder geschikt hier voor zijn de crèpe-stoffen en de poplins, waarbij de harembroeken of de lange japonnen gemaakt zijn in opmerkelijke kleurstellingen. Al met al hebben de dames zich in de stoffenzaak van Ralph Polak op de hoogte kunnen stellen van 't nieuwste op stoffen gebied. Het geheel werd op prettige wijze mu zikaal omlijst door de pianist Eddie Sanchez. (en als er sprake is van een drukkt stad denkt men toch in de eerste plaats aan Parijs) zijn dagelijks tientallen vrou welijke taxi-chauffeurs in dienst en de resultaten die hierbij worden verkregen doen beslist niet onder voor die van hun mannelijke collega's Dat het onderwerp „de vrouw achter het stuur" in de loop van de jaren een dankbaar object is gaan vormen voor spotternij en kritiek, is zeker niet te wij ten aan de onmacht van de vrouw om naar behoren een auto te besturen. Veel eer ligt de oorzaak hier bij de man, die nu eenmaal graag op technisch gebied zijn meesterschap wil tonen. Overal wor den fouten gemaakt .zelfs door beroeps chauffeurs met jarenlange ervaring en ook de vrouwelijke automobiliste maakt fouten. Maar belachelijk is deze combi natie zeker niet, alle moppentapperij ten spijt. van 25 februari tot 5 maar a.s. ontvangt U bij aankoop van ƒ7,50 aan boeken het geschenk J. de HARTOG Steenhoffstraat hoek Raadhuisstraat Telefoon 2761 De heer W. D. van Dijk van het bureau „Voorlichting Levensverzekering, hield voor de leden van de N.V.E.V. afd. „Eemland" in het Oranjehotel te Soest een korte lezing, nadat de vice-presi- dente, mevrouw M. M. Geytenbeek- Harmsen, de aanwezigen had verwel komd. Het betrof hier een uiteenzetting over de moeilijkheden die veelvuldig voorkomen in het levensverzekeringbe- drijf. Er zijn in Nederland 28 miljoen polissen in omloop. Het nationale inko men van ons land bedraagt 75 milliard gulden, waarvan, volgens de minister van financiën, twee derde voor de con sumptie. In de meeste gevallen heeft de vrouw de beurs, wat een grote verantwoorde lijkheid geeft. Ook de minister is zich bewust van deze verplichting en moet een beroep doen op de huisvrouwen prijsbewust te zijn. Bij het inkopen doen, vooral bij zelfbedieningszaken, lette men op de prijs en bij twijfelen inlichtingen vragen bij de consumenten bond. In tegenstelling met vroeger is de vrouw zelfstandig en actief in het ontwikkelingsproces. In de regerings periode van Alexander de Grote b.v. en na de Romeinse tijd was een vrouw niets meer dan een marionet. En voor het jaar 1957 had de Nederlandse vrouw wettelijk geen aanspraken in zaken en was handelsonbekwaam. Door de vrouwenverenigingen is hierin verandering gekomen (democratie).. Daarom is het van groot belang dat de vrouw weten moet, waar zij aan toe ;s, in geval van overlijden van de echt genoot (kostwinner). Enkele jaren terug gaf de staat aan weduwen en wezen een uitkering (steun), doch dit was ver nederend. Nu is er voor weduwen de A.W.W. en voor vrouwen boven 65 jaar A.O.W. Nu geen willekeur, doch goed geregeld. Deze uitkeringen zijn echter geen luxe en daarom hebben de meeste Nederlan ders een extra uitkering van een of an dere levensverzekering. En wanneer de vrouw nog in staat is een functie te vervullen is nu de regeling gekomen dat de vrouw gelijkwaardig is in po sitie en salaris. Men vraagt weleena, vervolgde spreker zijn betoog, hoe het komt, dat de pre mies van de levensverzekeringmaat schappijen lager zijn dan die van de regering. Het ministerie van sociale za ken keert jaarlijks 20 millioen gulden uit aan verzekeringen, waaronder voor lichamelijke of geestelijk gehandicapten. Dit is ongeveer 8 °/o van de bevolking. Daarom zijn die premies hoger; ook dit deel van de bevolking heeft recht op uitkering. Deze lezing die met veel humor ge paard ging, werd gevolgd door prach tige kleurenfilms over Prinses Beatrix als bruid en haar reis naar Japan. De aanwezigen zagen o.a. hoe de prinses verwelkomd werd door de Japanse kei zerlijke familie en het ceremoniële theedrinken op kussens gezeten aan la ge tafels. Het slot van deze middag was een dankwoord van de vice-presidente me vrouw M. M. Geytenbeek-Harmsen aan de heer Van Dijk en zijn assistent on der aanbieding van de gebruikelijke at tentie. Op 10 maart a.s. is de jaarvergadering van de N.V.E.V. afd. „Eemland" en een demonstratie van borrelhapjes. In het Oranie hotel alhier is er op dinsdag 21 maart een „koffiemorgen". VAN WEEDESTRAAT 80-82 SOEST VISSEN (20 februari t.e.m. 20 mrt.) Wat hebt u er aan de kous op de kop te krijgen? Doe het rustig aan en ge bruik tact inplaats van dwars tegen an deren in te gaan. U kunt het initiatief toch wel in handen houden. En die ene teleurstelling komt u overheen. RAM (21 maart t.e.m. 20 april) Het ziet er deze week nogal somber uit, maar de schijn bedriegt en u kunt ge lukkig meevallers boeken. Maar dan moet u wel alles op alles zetten, uw stemmingen weten te beheersen en opge wekt en optimistisch blijven. STIER (21 april t.e.m. 20 mei) Belangrijk werk wacht u onder ongun stige omstandigheden. Wees dus voor zichtig bij alles wat u doet. Probeer ook misverstanden te voorkomen. Bevestig mondelinge overeenkomsten schriftelijk. Controleer uw werk. TWEELINGEN (21 mei t.e.m. 21 juni) De week begint niet zo prettig, maar daar kunt u nog wel iets aan verande- Voor de tweede maal in korte tijd gaat er weer een Soester expor?ren in het stedelijk museum in Amsterdam. Enke le maanden terug was het Otto Prinsen die zijn werken daar tentoonstelde, dit maal is het Emmy van Leersum. Het zijn nu geen schilderijen en ook geen beelden, maar edelmetaal en dat is al uniek voor Nederland. Het komt hier maar zelden voor dat werken van een edelsmid tentoongesteld worden. Op dit moment echter zijn de creaties van Emmy van Leersum nog te zien in het Kapelhuis in Amers foort. In haar huisje aan de Heuvelrug in Soest, waar zij met haar man woont, zegt zij: „We zijn al heel hard aan het werk voor de grote expositie. Er komt een totaal niewe collectie te liggen. We willen op de opening met een hele gro te show komen. Het ontwerpen van kleren doen we namelijk ook zelf. In ieder geval gaan we er in het stedelijk museum iets groots van maken want het is nog niet voorgekomen dat er zo'n grote expositie van edelmetaal werd ge houden." De pas getrouwde Emmy van Leersum ondervond thuis nog wel wat tegen stand. Haar vader vond dat er met kunst niets te verdienen was. Daardoor kwam het dat zij kleuterleidster werd, maar zij beschouwde het zelf gewoon als een basis om op terug te vallen. „Ik ben er al snel mee opgehouden om echt iets aan de kunst te gaan doen. De we reld van de edelsmeden is erg gesloten en het is daarom erg moeilijk om er iets in te worden. Zij hebben allemaal hun eigen aanpak en houden die voor zichzelf. Ik ben les gaan nemen, eerst op de kunstnijverheidschool in Amsterdam. Toen ik daar het diploma van had ben ik naar Zweden gegaan. De Zweden zelf liggen mij niet maar zij maken mooie dingen, zij hebben durf. Ze doen daar ook iets aan industriële vormge ving. De staat en de fabrieken staan in Zweden helemaal achter de kunste naar". In Utrecht hebben Emmy van Leer- ren! Probeer de stemming op te vrolij ken. Vermijd risico's en grote uitgaven. Pleeg eerst overleg, maar laat u ook niet bepraten. KREEFT (2f juni t.e.m. 22 juli) Er kan een romantische periode aan breken. Blijf echter met beide benen op de grond staan als iemand u beloften en toezeggingen doet. Durf te weigeren. LEEUW (23 juli t.e.m. 23 aug.) Een succesje kan niet uitblijven, maar dat mag u niet overmoedig maken. Daarna zult u flink aan de slag moeten. Vermijd woordenwisselingen bij verschil van mening en laat de eer dit keer aan uw tegenstander. Het zal u niet scha den. MAAGD 24 aug. t.e.m. 23 september) U kunt flink aan de slag, maar u moet oppassen met de financiën. Anderen zul len u spoedig een prettige dag bezorgen. Wees echter niet te optimistisch. WEEGSCHAAL (24 september t.e.m. 23 oktober) Een prettige week voor werk en studie en gezelligheid, mits uzelf meewerkt en u uw naasten vriendelijk tegemoet treedt. Durf ook de eerste stap naar toe nadering te doen. SCHORPIOEN (24 oktober t.e.m 22 no vember) Stopt u die mooie plannen nog maar even in een la, want ze zouden spaak kunnen lopen. De lopende zaken gaan voor. Er staan u prettige dagen te wach ten. BOOGSCHUTTER (23 november t.i.m, 21 december) De romantiek is uw wereld nog niet uit. Een gunstige week ook voor reizen, sol licitaties, avontuur en nieuwe onderne mingen. U kunt een (klein) risico ne men. Maar u hebt er betrouwbare rela ties of vrienden voor nodig. STEENBOK (22 december t.e.m 20 ja nuari) Als u uw emoties goed weet te beheer sen, kunt u een grote hoeveelheid werk verzetten. Als uw stemmingen de over hand krijgen, kunt u veel bederven. WATERMAN (21 januari t.e.m 19 fe bruari) Bedenk dat er een middenweg is en laat het niet op een krachtmeting aankomen. Overleg is gewenst. Problemen die nu onoplosbaar lijken, kunt u volgende week misschien wel oplossen. Een ont moeting biedt nieuwe perpectieven. JUWELIER - Hl IRLOGER VAN WEEDESTRAAT 40 SOEST - TEL:4361 sum en haar man Gijs Bakker een ate lier kunnen krijgen. Het ligt aan de Oude Gracht onder de Viebrug. Voor de verkoop is dat niet zo gunstig want volgens Emmy zijn er overal kopers behalve in Utrecht. Het atelier hebben ze echter hard nodig want voor een nieuwe collectie is veel ruimte nodig. „Als je aan iets nieuws begint moet je je wel een hele tijd afzonderen. Het staat natuurlijk wel allemaal op papier. Zelf zitten we in een overgangsperiode. Ons werk krijgt iets geheel nieuws. De a9as oudere edelsmeden zien het meer uit het oogpunt van decoratie. Wij kijken al meer als een beeldhouwer. Voorop staat natuurlijk dat de sieraden, draagbaar moeten zijn. Het is wel alle maal heel exclusief. Van elk ontwerp maken we er maar één. Een collectie bestaat meestal uit 40 of 50 werkstuk ken. De nieuwe collectie moet binnen drie maanden klaar zijn. Zo'n collectie is dan echter niet af. Je gaat na die 50 stukken door tot je weer iets heel nieuws hebt gevonden. Kijk, wat de Iglo-koks deden. Zij hakten zorgvuldig spinazie. Die werd snel gaar En kijk nu eens bij uw winkelier in de diep- vrieskast. Daar ligt die verbazend lekkere gekookt Intussen maakten zij een apart spinazie a la crème! Voor ul Tafelklaar! romig sausje met exquise kruiden. Dat mengden zij door de spinazie. En toen proeven... verrassend l Alleen maar opwarmen. Niets toevoegen! Niets! Eet vandaag nog deze heerlijke Iglo- keuken-vondst. Spinazie a la crème! Verkrijgbaar inBaarn. de Bilt, Hilversum, Huizen, Soest en omstreken. 14 karaat gouden armband, ontwor pen en vervaardigd door mevrouw Em my van Leersum. Wij staan erg dicht bij de mode. Sie raden zijn dan ook aan mode verwant. Het gekke is dat de meeste edelsmeden zich niets van de mode aantrekken". Tegenwoordig doen Emmy van Leersum en Gijs Bakker alles samen. Ook hij bezocht de kunstacademie en ging in Zweden studeren. Als beeldhouwer kreeg hij de 2e prijs van de Van Rijn- prijs, die ieder jaar wordt uitgereikt. De sieraden van Emmy hebben een sterk esthetische vorm en vallen op door lichteffecten. De creaties zijn wel groot en breed maar verliezen daardoor hun vruowelijkheid niet. „Ik werk het meest met zilver. Met de verkoop merk je wel eens dat de men sen iets kopen als geldbelegging. Ze kij ken dan niet naar de vorm. In Scandi navië gaat het goed met de verkoop, Amerika begint nu ook te komen. In Nederland zijn er nog niet zoveel edelsmeden maar er is wel een markt. Ik woon nu twee jaar in Soest en had hier in het begin ook mijn atelier. Het fijne van Soest is dat het geen preten tie heeft en dat het midden in het land ligt". In de toekomst is het dus hard werken, om alle plannen te verwezenlijken. Op 12 mei is de opening van de expositie in het Stedelijk Museum in Amsterdam. Als de show bij de ooening doorgaat zal deze spectaculair zijn, net als de nieuwe collectie. W. J. v. d. Wetering.

Soester Courant | 1967 | | pagina 11