Soest toen - Soest nu Ichtuskerk beschikt over een nieuw pijporgel Koninoin Emma Hiiishoiidschool 121|2 jaar Het oog gericht op bejaardentehuizen V.V.V.-nieuws Misnoegens in het oosten Vrijdag 24 februari 1967 46e jaargang no. 16 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 TEL BRANDWEER 3 3 3 3 POLITIE TEL. 4444 Gevonden voorwerpen Rectificatie aangereden Geparkeerde auto Halman-verrassing in Eemland Aanrijding met lichte schade SOESTER OURANT Abonn. p. kwart, 3,—. per post 3.75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag De Nederlands Hervormde Ichtuskerk j heeft de beschikking gekregen over een nieuw pijporgel. Dit zal op dinsdag 28 februari, 's avonds om acht uur, in een speciale dienst worden overgedragen door de heer W. J. Gerritse namens de kerkvoogdij aan de kerkeraad. De or- j ganist zal tijdens deze overdracht eerst enkele klassieke muziekstukken ten ge hore brengen en daarna pastorale wer ken .Het orgel wordt voor die gele genheid bespeeld door Frans van Til burg uit Werkendam. De heer R. van Rumpt, directeur van Pels' orgelfabriek in Alkmaar zal toelichting geven bij het nieuwe orgel. Bij de politie zijn als gevonden aange geven een witte enveloppe inhoudend 25,groene jongens fiets, blauw kin derfietsje, heren sportrijwiel, wit dames vest, goud armbandje met naam, rech ter voetbalschoen, blauw-grijze meisjes- fiets, paar rode laarzen, paar suède da mes handschoenen, wit gehaakte ruim tevaartmuts, dames portemonnee inh. 1,28, Lipssleutel, handtas inhoudende 62,50 en spaarbankboekje, blauwe lin ker want, heren polshorloge, boodschap pentas waarin mantelpakje, heren zak horloge, beige heren hoed en dames rij wiel. Aankomen lopen klein zwart-harig nondie en een boxer met riem. Het orgel, dat mechnische sleepladen heeft en vervaardigd is van mahonie hout, is gebouwd door de orgelfabriek Bernard Pels en Zoon te Alkmaar. Twee personeelsleden van het bedrijf, de he ren A. P. J. van Drunen uit Baren- drecht en J. Bruin uit Enkhuizen, wa ren dinsdagmiddag, samen met de pre dikant van de Ichtuskerk, dominee J. Smit. aanwezig op een persconferentie in de kerk, waar mededelingen omtrent het orgel werden gedaan. De bouwkosten van het pijpinstrument hebben 40.000 gulden bedragen. Dit geld is dank zij een speciale orgelaktie op tafel gekomen. Het orgel heeft twaalf registers en 820 pijpen. Het vervangt het electronische orgel, dat twee jaar geleden, bij de opening van de kerk op de Eng, voor 12.000 gulden werd aan geschaft. Dit instrument is thans over bodig en staat derhalve te koop voor liefhebbers. Het lag aanvankelijk nog in de bedoe ling om dit instrument over te brengen naar een ondergronds gewelf om het daar een vaste plaats te geven, maar dit plan moest men laten varen omdat de leden van de kerkeraad hier tegen waren. Later koos men een pijporgel uit ter vervanging van het „oude" instru ment. Nadat de 40.000 gulden bij elkaar gebracht waren, kon men tot aankoop overgaan van het orgel, dat thans in de kerk, ongeveer naast de preekstoel, is neergezet. Er was eens een meisje, een nakomer tje in het gezin, dat droevig opmerkte: „jullie zitten altijd met mij in je maag". Als U dit leest, denkt Uwat tra gisch! Dat was het in feite niet, want ze maakte deel uit van een harmonisch gezin. Maar de omstandigheden brach ten wel eens mee, dat de afstand tussen de volwassenen, de grotere kinderen en het nakomertje meer geaccentueerd werd. Niet alleen in dit gezin. Bij de vakantieplannen komt het plezier van de allerkleinste dikwijls in het gedrang. De vreugde van de groteren gaat niet altijd samen met het plezier van de kleineren. Nu hebben we hier een oplossing voor die ouders, die voor hun kinderen een vakantie zoeken, die beantwoordt aan de verwachtingen van het kind. Heeft U wel eens gehoord van het Pinksterblomkamp? Het zal deze zomer al de 31ste keer zijn, dat dit kamp gehouden wordt. U vindt het in Zeeuws-Vlaanderen tus sen Breskens en Cadzand, vlakbij zee, achter de dijk. Het kamp wordt in drie termijnen ver deeld. Het eerste van donderdag 29 ju ni tot en met woensdag 12 juli. Het tweede kamp van woensdag 12 juli tot en met dinsdag 25 juli. Het derde kamp van dinsdag 25 juli tot en met maan dag 7 augustus. De leiding berust bij Mas en Berry van der Horst (leraar en lerares) en Celine Schaake-Verkozen Montessorileidster) Er is een boekje met uitvoerige inlich tingen over het Pinksterblomkamp uit gekomen, versierd met tekeningen van kinderen, die er een heerlijke vakantie doorbrachten. Wij hebben van dit boek je enkele exemplaren aangevraag ten dienste van de ouders, die zich goed willen laten inlichten. Het komt ons voor, dat een vakantie in bovengenoemd kamp voor de kinderen een fijne belevenis kan zijn. Wetenschappen, mej. dr. A. de Waal. Het aantal leerlingen groeide regelma tig en steeg tot ruim honderd, waarvan ongeveer 2/5 uit Baarn afkomstig is en 3/5 uit Soest. Er wordt ook 's avonds les gegeven. Behalve een volledige opleiding voor de huishouding, wordt er ook een cursus in V.O.C. gegeven, dit wil zeggen Vak opleiding Confectie alsmede een cursus in Kleuterhulp. Er zijn ook leerlingen, die halve dagen in de praktijk werken en halve dagen de cursus bezoeken. De opleiding is in handen van bevoegde en deskundige personen en er zijn ette lijke voorbeelden te noemen van leer lingen. die door de degelijke opleiding op deze school, een goede maatschap pelijke positie hebben verworven. Om maar niet te spreken van de vele oud-leerlingen, die intussen gehuwd zijn, maar nog Öagebjff de vruc hten {plukken van de cursus, die zij op deze school gevolgd hebben. Er heeft eens iemand gezegd. Een goede opleiding is een goede levensverzeke ring en dat is hierop zeker van toe passing. De Koningin Emma Huishoudschool heeft een prettig contact met de Tech nische school „Eemland". alwaar de meisjes gymnastiekles krijgen en met de Van der Huchtschool, van welke school leerlingen eveneens op bepaalde uren op de huishoudschool les ontvan gen. Sedert 1961 is de heer L. Pama voor zitter van het Stichtingsbestuur. Een be stuur, dat geheel uit terzake kundige mensen bestaat. De directrice, mej. A. M. E. Jirris, heeft de zaak goed in de hand, dit blijkt uit alles en 't is zeer zeker voor een niet gering deel te danken aan haar activi teit, dat de school is, wat hij nu is. Naast het lesgeven, wordt ook het aan gename niet vergeten door ieder jaar een gezellig Sinterklaasfeest te vieren en een mooi Kerstspel op te voeren. De directrice is ook een voorstandster van sport en neemt daarom jaarlijks met haar school aan de plaatselijke korfbal- wedstrijden deel, terwijl ook op school voldoende tijd voor sportbeoefening wordt ingeruimd. Het jaarlijkse uitstapje met enige klas sen wordt ook niet vergeten. Al met al een school, waarbij aan de kleinste details, die voor de leerling van belang zijn, wordt gedacht. A s. woensdag is 't dus feest, maar men gaat dit jubileum in intieme kring vie ren, doch wij twijfelen er niet aan, dat juist door dit artikel velen van hun belangstelling blijk zullen geven. Slechts korte tijd na de brand in Itter- beek bij Brussel in België, waarbij een vijftiental bejaarden om het leven kwam, is ook in Nederland een aantal bejaarden omgekomen bij een brand in een bejaardentehuis. Dinsdagmorgen werden vier mensen het slachtoffer van een brand. In een vorig commentaar wees ik erop, dat ook in Nederland toe standen bestaan van onvoldoende vei ligheid, te kleine kamers en teveel be jaarden. Ik schreef toen, dat men het in Nederland niet zo ver moest laten komen als in België, „hoewel het hemd nader is dan de rok". Nu is het tóch gebeurd en nu het kalf verdronken is, gaat men praten over het dempen van de put. De brand in Duivendrecht heeft enkele bedenkelijke feiten aan het licht ge bracht en ze verschilt daarin niet met de brand in Itterbeek. Het tehuis in Duivendrecht voldeed niet aan de mi nimale eisen in Itterbeek was dat ook het geval. Er was onvoldoende des kundig personeel Itterbeek idem dito. En nu kan men bij hoog en bij laag beweren, dat de controle van de kant van plaatselijke en provinciale overheid streng is. maar dan blijkbaar toch niet streng genoeg. In nog één ding verschilt het drama van Duivendrecht niet in dat van Itterbeek: verantwoordelijke mensen haastten zich te wijzen op het grote tekort aan te huizen, zodat men niet het onmogelijke kon doen om alle niet aan alle eisen voldoende tehuizen te sluiten. Wat daarvan het gevolg kan zijn, heeft Dui vendrecht bewezen. De provincies stellen zelf veiligheids normen op voor bejaardentehuizen. In Noord-Holland moeten tehuizen voldoen aan de volgende eisen voor wat betreft brandveiligheid: 1. er moeten zoveel mogelijk voorzie ningen zijn om brand te voorkomen; 2. er dient doeltreffend blusmateriaal voorhanden te zijn; 3. het moet mogelijk zijn snel alarm te maken; en 4. er dienen voldoende ontvluchtings mogelijkheden te zijn bij het even tueel ontstaan van paniek. Volgens de Federatie voor de Bejaar denzorg zijn die normen in Noord-Hol land nogal mager uitgevallen in verge lijking met elders in ons land en bo vendien bleek er in Duivendrecht ook nog wel het één en ander aan te schor ten. In hoeveel plaatsen elders in Noord-Holland is dat zo? En in hoeveel plaatsen elders in het land voldoen dergelijke tehuizen niet aan de vastge stelde eisen? Het zijn er ongetwijfeld heel wat. Van zelfsprekend zal men nu wel eens gaan controleren hoe het ermee staat en zal men zonodig streng toezien op het na komen van deze eisen. Voor vier be jaarden zullen deze maatregelen te laat komen. Voor de overige honderdtien duizend is het nog niet te laat! KANTMAN In het verslag van de gemeenteraads vergadering, die wij in onze vorige edi tie opnamen, is een onjuistheid geslo pen. Wij meldden bij agendapunt 27, dat de door het college, op advies van de straatnamencommissie, voorgestelde straatnamen werden goedgekeurd, doch dit is niet geheel juist. Alleen de onder a. genoemde straten werden aangenomen, doch de onder b. en c. genoemde straten, vonden heftig verweer bij de heer M. de Groot (B.P.), waarmede diverse frakties instemden. Het college besloot daarop dit voorstel naar de straatnamencommissie terug te verwijzen. Eikenlaan hoek Birkstraat Op de Koninginnelaan stond de auto ge parkeerd van de heer H. S. uit Amster dam, die daar op bezoek was' toen men plotseling een klap hoorde. Hoewel men onderzoekend naar buiten keek, doch niets bijzonders ontdekte, schonk men hieraan verder geen aan dacht. De toevallig langskomende politie vond echter een wieldop en toen bleek dat de auto van H. S. was aangereden, doch de auto, die de aanrijding had veroorzaakt was doorgereden en is tot op heden spoorloos. Het was niet de opzet van Bonn, maar door diplomatieke betrekkingen aan te knopen met de Roemenen heeft het de Oosteuropese landen niet gering tot ver deeldheid gebracht. Vooral Ulbricht vindt de Roemeense handelwijze eigen lijk beneden peil en het is op zijn aan dringen dat in Warschau een groep mi nisters gaat palaveren. De grote stut en steun van de Oostduit sers is vanouds de Sowjet-Unie. Maar die kan moeilijk gaan zeggen dat het niet te pas komt om ambassadeurs met Bonn uit te wisselen éfi zeker niet wan neer daarmee de Bondsrepubliek niet uitdrukkelijk een erkenning van het Oostduitse regiem wordt afgedwongen. Want heeft Moskou zelf niet zowel in Oost- als in West-Duitsland een ambas sadeur? En waarom zou wat goed is voor de Russen slecht zijn voor de an deren. Moskou heeft al zo'n beetje gedaan wat het kon, door aan de vooravond van het Duits-Roemeense akkoord nog eens in een nota fel van leer te trekken te gen de oorlogshitserij en het herlevende nazisme van de Bondsrepubliek, maar Boekarest vertikte het om daaruit op te maken dat daarom geen diplomatiek contact gewenst is. Berljjn Wat Ulbricht ergert, is dat de Roemenen en dat geldt eerlijk gezegd minder voor de Russen door de Bondsrepu bliek te erkennen ook de Westduitse aanspraken erkennen dat Bonn de enige opvolger is van de Duitse republiek zoals die voor de oorlog bestond. Met andere woorden: dat Oost-Duitsland eigenlijk geen echte staat is. En bovendien is met enige bedekte ter men toch iets in het akkoord gekomen dat West-Duitsland ook voor Berlijn handelt, alsof dat deel uitmaakte van de Bondsrepubliek. En West-Berlijn, dat is de officiële theorie in het oosten, is een losstaand geval: geen Oost- en geen West-Duitsland. Ulbricht merkt nu tot zijn ergernis dat de Roemenen (maar in dat opzicht denken de Tsjechen en de Hongaren en de Bulgaren er net zo over) thans menen geen boodschap te hebben aan dit soort zaken. Het raakt hun niet. Weg communistische solidariteit, verban nen door zakelijke motieven van eigen belang. En zelfs dat Polen nog wel ach ter Ulbricht staat is uitsluitend te dan ken aan het feit dat Bonn meent een erkenning van de Oder-Neisselinie als Duits-Poolse grens als onderhandelings factor ter tafel te moeten brengen bij een eventueel vredesverdrag, Het interesseert Warschau minder hoe Bonn en Pankow onderling ruziën, het heeft slechts belang bij erkenning van zijn grens. Mocht kanselier Kiesinger toch nog besluiten de Oder-Neissegrens te erkennen, dan kon ook wel eens spoe dig een Poolse gezant zijn intrek nemen in Bonn. En dan is Ulbricht geheel ge- isoleerd, wat wel geen rampzalige ge volgen hoeft te hebben, maar zijn pres tige toch wel zwaar ondermijnt en dat is ook niet prettig. Het tekenende in de hele situatie is, dat er niemand in het oostelijk blok meer is die zo'n overwicht heeft op de rest dat hij zonder meer bevel kan geven in het algemeen belang in de pas te marcheren. Dat mag men niet beschouwen als een verdemocratisering .maar wel als een versterking van het nationaal bewust zijn en een nuchtere zakelijkheid die weigert eigen belangen te verzaken om een zogeheten algemeen beelang waar men geen waardering voor op kan bren gen. Zondagmiddag, 1 en 3 uur, tijdens de kindervoorstellingen in de grote zaal van Hotel Eemland te Soest, zal er tij dens de voorstellingen een Batman-actie en verrassing zijn. De onschuldige Batman-rage gaat in Nederland een hoogtepunt bereiken. Kinderpsychologen hebben in 't alge meen geen slecht oordeel hierover, in tegendeel. Batman appeleert aan het oeroude thema van de held die wint. Alle bezoekers ontvangen bijn hun toe gangskaartje naar keuze een inderdaad bijzonder fraaie groot formaat filmfoto cadeau. De heer A. J. de J. uit Hilversum reed met zijn auto op de Molenstraat richting Middelwijkstraat, toen uit een inrit een achteruitrijdende auto kwam, waardoor een lichte botsing ontstond. De schade was niet groot. Op 1 maart a.s. zal het l2'/s jaar ge leden zijn, dat de Koningin Emma Huis houdschool werd opgericht. De eerste lessen werden gegeven in het tegenwoordige Anna Paulownahuis aan de Burgemeester Grothestraat, dat toen echter de naam droeg van „Koningin Emma Naaldvakschool". Dat was I september 1954, toen werd er aan ongeveer 30 leerlingen les gegeven. De school stond onder toezicht van een Stichtingsbestuur, waarvan burgemees ter mr. baron S. P Bentinck voorzitter was, die dat tot 1961 is gebleven. Het bleek al spoedig, dat er behoefte bestond aan een grotere school en met steun van het Rijk werd met de bouw van de tegenwoordige school aan de Talmalaan 42 begonnen. De officiële opening vond plaats op 18 juni 1955 door de toenmalige staats secretaris van Onderwijs, Kunsten en

Soester Courant | 1967 | | pagina 1