Lothar Malskat Het eigen huis HUREN OF KOPEN Telefoonnummer z^kenanto 5980 Noorderweg 23 Knegt Knegt T Knegt Meester in de vervalsingskunst <le belasting en de inflatie V.V.Z.-nieuws Openbare bibliotheek Mej. N. van Zoest, AFWEZIG OPROEPING De woningmarkt in ons land is een van die gebieden van de maatschappelijke samenleving die door een samenspel van allerlei op zichzelf niet onlogische maat regelen van de overheid totaal onoverzichtelijk Is geworden. De huurbepcrklng die uit het woningbeleld voortvloeide met het instituut van de woningwetwonin gen. waarin veelal anderen terecht kwamen dan waarvoor zc bestemd waren hebben de bestaande verhoudingen geheel gewyzigd met het gevolg dat velen zich te kort gedaan voelden, die „verkeerd zaten". Later bleek dat velen door de voordelen die de fiscus bleek te bicden en vooral door de stagende welvaart en de sluipende inflatie toch ..goed zaten". Terwijl ze eerst hadden moeten kopen omdat ze anders niet hadden kunnen wonen, bleken ze later door de prijsstijgingen (lees: geldontwaarding) praktisch voor niets te hebben gewoond, 't Gevolg is niet: minder ontevredenen, maar... andere onte vredenen. Wanneer men deze belangrijke factoren die tegengesteld werken tezamen neemt, wat kost dan het wonen? En wat kost dan een huis? Onzichtbare parallel Koopprijzen en huurprijzen lopen na tuurlijk in pricipe parrallel. Huurbeleid, inflatie en belasting spelen daar echter met zulke krachten tussendoor dat van die parallel niet vele meer te bespeuren is. In geval van huur komen als regel bij de huurpijs nog wat relatief lage uit gaven voor klein dagelijks onderhoud en uitgaven als tuinonderhoud, behang en schilderwerk binnenshuis. De laatste kosten zouden eigenlijk ten laste van de eigenaar moeten komen, volgens de gedachten van de wetgever, doch de huiseigenaar zal een en ander gezien de beperkte huur die hij mag vragen als regel op de huurder afwentelen Is die huur dan werkelijk zo laag? Dat is geheel verschillend. Een feit is dat tengevolge van de wettelijke huurbe- perking plus het instituut van de wo ningwetwoningen voor gelijkwaardige woningen heel verschillende huren wor den betaald, uiteenlopend (ongeveer) van 4 tot 9 van de waarde van een woning, per jaar. Het koophuis Wat het wonen werkelijk kost. is een vraag die aan de orde komt bij het be wonen van een koophuis. Zeer globaal en gemiddeld kan men de volgende cij fers als richtsnoer nemen. In de eerste plaats pl.m. 6 over de waarde van het huis. Leent men dit geld. dan be taalt men die rente. Financiert men de woning met eigen geld, dan zou men die rente kunnen genieten wanneer men het geld anders zou beleggen. Heeft men het pand lang geleden voor een bedrag beneden de huidige waarde gekocht, dan dient men die oude gul dens om te rekenen naar de huidige, die veel minder waard zijn en dan kan men stellen dat men in de grote lijn toch weer uit zal komen op de huidige waarde als basis. Stelt men de levens duur van het huis op ongeveer 70 jaar, dan moet men per jaar rond 1V2% af schrijven. De vaste lasten en de onderhoudskos ten kunnen weer sterk uiteenlopen doch stelt men ze tezamen per jaar op ge middeld 2 a 3 °/o van de waarde van het pand, dan komen we voor het wonen in een eigen huis tot een kostprijs per jaar van rond 10 van de waarde van het pand. Op het eerste gezicht is de keuze dus niet moeilijk: huren is goedkoper tot véél goedkoper dan zelf bouwen of kopen. De geldontwaarding De laatste decennia hebben we echter een sluipende inflatie gezien, die soms nauwelijks meer sluipend kon worden genoemd. Stellen we deze gemakshalve op gemiddeld 5 per jaar, dan is dui delijk dat de eigenaar van onroerend goed een belangrijk voordeel heeft ge noten. Het is namelijk niet eenvoudig geld zo te beleggen dat het niet door de ontwaarding van de gulden wordt getroffen; vooral niet als het om een niet ai te groot kapitaal gaat. De be legging in een eigen woning is echter één van de manieren. Heeft men daarentegen de woning met geleend geld gefinancierd, dan ziet de schuldenaar met vreugde dat de guldens die hij terug moet geven ieder jaar 5 minder waard worden. Hij hoeft dus in feite een groot deel van de schuld (de VALLEIVOGELS-V.V.Z. 1 Het eerste elftal gaat de op een na laatste uitwedstrijd spelen tegen Vallei- vogels. In deze competitie is tegen deze vereniging nog niet gespeeld. Wil V.V.Z. tot de kopgroep blijven behoren, zullen zij moeten trachten beide punten mee naar Soest te nemen. Opstelling: Doel C. Pouw; achter v. d. Vlekkert, v. d. Kraak, v. d. Bosch en Grol; midden Hament en Demmers; voor Schaap, Timmer v. d. Bovenkamp, van Doorn. Aanvang 3.45 uur. V.V.Z. 2-EEMNES 2 Het 2de elftal ontvangt thuis de kop loper van de ranglijst. De uitwedstrijd werd een gelijkspel, zodat dit ook nu weer mogelijk moet zijn. Aanvang 3.45 V.V.Z. 3-ZUIDVOGELS 4 Het derde elftal moet de strijd aan binden tegen koploper Zuidvogels 4. Voor V.V.Z. een moeilijke opgave om te winnen. Aanvang 1.45 uur. MONTAGNARDS 62-V.V.Z. 4 Een voor V.V.Z. onbekende ploeg, zodat een voorspelling zeer moeilijk is. Aan vang 1.45 uur. SPELEN OP HET K.P.S. TERREIN Daar het V.V.Z. terrein door de vele regenval helaas weer afgekeurd is, zul len de thuiswedstrijden van de senoren op het K.P.S. terrein gespeeld worden. V.V.Z. asp. a-H.V.C. asp. c, aanvang 2.45 uur. V.V.Z. jun. A-H.V.C. jun. C, aanvang 4.00 uur. Door de bond is toestemming verleend deze beide thuiswedstrijden op het H.V.C.-terrein te spelen, wat op zich voor de V.V.Z.-jeugd minder leuk is dan de tegenstander op eigen terrein te ontmoeten. V.V.Z. pup. 1-K.V.V.A. pup. 2. V.V.Z. pup. II-K.V.V.A. pup 7. Deze beide wedstrijden worden op het B.D.C. handbalveld gespeeld. Aanvang 1 uur. prijs van het huis) niet te betalen. Het bedrag van de aflossingen wordt niet lager, maar ze drukken hem steeds min der door het stijgen van zijn geldinko- men. Trekt hij deze 5 van zijn woon-kost- prijs ad 10 af. dan woont hij wellicht toch nog goedkoper dan de huurder! Gaat dit voort! Hij heeft weliswaar aanvankelijk meer geld op tafel moeten leggen, nl. 10 en daarboven nog de aflossing op de hypotheekschuld moeten besparen, maar hij krijgt bij verkoop van de woning de 5 jaarlijkse geldontwaarding bo ven zijn aflossingen terug in de vorm van de prijsstijging van het onroerend goed. Voor de vraag: huren of kopen, moet men dus eerst de vraag zien te be antwoorden of de geldontwaarding ook in de toekomst door zal gaan. Op dit punt verschillen de geleerden (en de ministers!) van mening en wij zullen ons dan ook niet aan een oordeel wa gen. Voorts dient men te bedenken dat de kosten van aankoop en van hypotheek akte e.d. door de geldontwaarding niet op korte termijn kunnen worden goed gemaakt. Het voordeel slaat dus pas na een aantal jaren door. Bezit men het huis echter te lang. dan gaat de afschrijving van IV2 per jaar weer overwegen: als het huis na 70 jaar ge heel is afgeschreven en ineenstort, dan is het einde nul, of de guldens nu goed zijn gebleven of waardeloos zijn ge worden. Hier ligt een van de redenen waarom oude huizen achterblijven bij de prijsstijgingen. De inkomstenbelasting Een punt dat van belang kan zijn is gelegen in de belasting: de huurwaarde welke men als inkomsten aan moet ge ven is betrekkelijk laag en de kosten, lasten en afschrijving van het huis zijn aftrekbaar. Of dit voordeel, dat de huis eigenaar geniet, van belang is hangt af van het percentage inkomstenbelas ting dat hij aan de top van zijn inko men betaalt. De huurwaarde blijft ver beneden het geen aan de hand van de bovenstaande berekening normaal zou zijn. De huur waarde voor de personele belasting is vastgeknoopt aan vooroorlogse maatsta ven, omdat anders de ongelijke huren ook nog eens in deze belasting zouden doorwerken. Deze huurwaarde voor de personele belasting is weer de basis voor de vaststelling van de z.g. econo mische huurwaarde welke voor premie- woningen tot 150% van de eerstge noemde kan oplopen en voor vrije-sec- torwoningen 180% daarvan bedraagt. Toch is deze economische huurwaarde als regel veel lager dan de werkelijke kostprijs van het wonen, zodat de op brengst van het eigen huis na aftrek van hypotheekrente, kosten, lasten en een vaste aftrek van 15 van de huur waarde als afschrijving meestal negatief zal zijn en dus tot een belastingreductie zal leiden. Heeft men het huis uit eigen middelen bekostigd en betaalt men dus geen rente, dan zal de opbrengst wel licht ook net positief zijn, doch dan moet men die vergelijken met een nor male rente over die eigen middelen. Het onderhoud Daar komt nog bij dat tot de aftrekbare onderhoudskosten volgens de Hoge Raad ook altijd nog de kosten van behang, blnnenschilderwerk en een redelijker wijze noodzakelijk tuinonderhoud mo gen worden gerekend. Deze kosten zijn eigenlijk reeds lang geen eigenaarslasten meer, maar huur- derslasten; en daarom zouden ze eigen lijk ook voor een eigenaar als persoon lijke uitgaven moeten gelden, en niet aftrekbaar zijn. De Hoge Raad heeft echter uitgemaakt dat de toestand van huurbeperking nog altijd uitzondering is en dat deze kosten naar hun aard dus nog altijd, zoals voor de oorlog regel was, normaliter door de eigenaar zou den worden betaald en daarom aftrek baar zijn. Voor een huurder die zijn gehuurd pand laat behangen of schilderen zijn die kosten echter niet aftrekbaar, want voor hem betekenen ze in feite een verhoging van de huur. Die verhoogde huur ont vangt de verhuurder dus en hij zou di_ moeten aangeven voor de belasting, ware het niet dat hij het zelfde bedrag weer als onderhoud zou kunnen aftrek ken. Kopen of huren? Ook in de belastingsfeer zijn dus voor delen verbonden aan het bewonen van een eigen huis. Het bovenstaande schetst globaal enige financiële zijden van het probleem en kan wellicht mede dienstig zijn bij het overwegen van alle voor en tegen. De aangehouden percentages zijn uiter aard slechts globale gemiddelden; het zal duidelijk zijn dat een ieder voor zijn eigen geval zoveel mogelijk met zijn eigen cijfers moet werken, mede omdat als regel een woning gedeeltelijk met eigen en gedeeltelijk met geleend geld wordt gefinancierd. Ook dient te worden bedacht dat men niet volstaan kan met een betalingscapaciteit van 10 van de prijs van de woning per jaar. De afschrijving kan men daar nog aftrekken (hier gerekend met V/9 per jaar), doch bij de overblijvende 8'/s moet men nog voegen wat men op de hypotheekschuld verplicht is af te los sen; veelal ook 3 tot 5% per jaar. Is men in staat om ook dit te finan cieren en meent men terecht dat de geldwaardedaling door zal gaan, dan kan hier één van de wegen liggen om „slapend rijk" te worden. ELEKTRA WERK MOLENSTRAAT 2 TEL. 6802 - SOEST VOOR AL UW siimzfrii]»! MOLENSTRAAT 2 TEL. 6802 - SOEST VOOR AL UW lef.Wi3 i'.'/.lNSIIHr MOLENSTRAAT 2 TEL. 6802 - SOEST Professor Ernst Fey, kunstschilder te Berlijn, kreeg in 1938 opdracht, de uit de 13de eeuw daterende gotische wand- schilderijen in de Dom van Sleeswijk te restaureren. De hoogleraar wist wel een geschikt „mannetje" voor dit karwei: de restaurateur Lothar Malskat. Malskat ging aan het werk en kwam al spoedig tot de ontdekking, dat er van het oude schilderwerk in feite bitter weinig meer over was. Bovendien had hij er weinig zin in, zijn tijd te verdoen met het oplappen en bijwerken van de dikwijls uiterst vage overblijfselen van de middeleeuwse kunstwerken. Niet minder dan 26 figuren kwam voor res tauratie in aanmerking. Welnu, de borst beelden welke nog behoorlijk zichtbaar waren, werden door Malskat inderdaad zo goed mogelijk hersteld. Maar voor de restWaarom zou hij zich ver moeien met het restaureren van iets, dat er in feite nauwelijks meer was? Lothar Malskat had zich zozeer in het gotische schilderwerk ingeleefd, dat het hem als het ware vlees en bloed was geworden. Hij kreeg een onweerstaan bare neiging, zelf scheppend werk te leveren. Dat kostte hem minder moeite dan het minutieuze restauratie-gepeqter. En wie zég hem hierboven in de gewel ven van de oude Dom? Kalkoense hanen Lothar Malskat ging zelf zijn figuren ontwerpen. Hij schilderde en schilderde en deed het met zulk een meesterhand, dat prof. Stange uit Berlijn een boek uitgaf met reproducties van de „geres taureerde" schilderstukken en daarin de werken toeschreef aan een „kunstenaar, die in de duisternis der vergetelheid heeft gewerkt, maar wiens kunstwerken onsterfelijk zijn." En niemand had er erg in, dat de gelaatstrekken van de ene geschilderde figuur wel veel deden denken aan die van Malskats vader, ter wijl andere beelden herinnerden aan een vriend van de schilder, aan een bekende filmster en andere toentertijd levende mensen. En het grootste probleem, waar de kunstkenners zich voor geplaatst zagen, was wel, hoe de middeleeuwse schilder al kalkoense hanen in zijn kunstge wrochten had kunnen verwerken. Deze dieren waren immers afkomstig uit Amerika en konden dus moeilijk vóór Columbus' ontdekking van dat wereld deel in Duitsland zijn aanschouwd) Maar het was de bloeitijd van het nazi dom en dus kwam een illustere partij- figuur al spoedig met de oplossing van het probleem. Had men niet reeds lang vermoed, dat niet Columbus, maar een rasechte „Ariër" de eigenlijke ontdekker van Amerika was geweest? Er versche nen lange artikelen in allerlei bladen en het kostbare kunstwerk van de „mid deleeuwse" meester werd dienstbaar ge maakt aan de verheerlijking van partij en ras. En Lothar Malskat lachte in zijn vuistje. Oorlog en weerzien In 1939 brak de oorlog uit. Ook Lothar Malskat moest zijn dorpje bij Konings bergen, waar hij rustig met vrouw en kinderen woonde, verlaten en diende als karporaal in een van Hitiers legers. Zes jaren duurde de bitter krijg en toen kwamen de capitulatie en de chaos. De wapens moesten worden ingeleverd en ook Lothar Malskat kreeg zijn ontslag. Hij bevond zich in de Russische zone. Waar zijn vrouw en kinderen waren, wist hij niet. Bezigheden had hij niet en brood was schaars, eigenlijk alleen op de zwarte markt te krijgen. Daar liep de voormalige korporaal Lothar Malskat met zijn versleten uniform en een hon gerig gevoel in de maag te slenteren door de straten van Lübeck. Tot hij op een goede dag een vreemde ontmoeting had. Hij herkende de fijnge- klede heer, die plotseling voor hem stond, als Dietrich Fey, zoon van de professor, die hem voor de oorlog be lastte met de restauratie van de schil derstukken uit de Sleeswijkse Dom. Fey is de oorlog goed doorgekomen. In een ook tegen bommen bestande schuilkel der heeft hij tal van kunstwerken kun nen behouden en dat kwam hem nu goed van pas, want de verkoop daar van leverde hem brood, sigaretten en kleren op. Lucratieve samenwerking Wat de heren Fey en Malskat precies met elkaar hebben besproken, zal wel verborgen blijven, maar zeker is, dat Fey junior zich op het juiste moment heeft herinnerd, dat Lothar Malskat een geniaal schilder was en dat Lothar zijn gaven graag produktief wilde maken om aan geld, althans aan brood te komen. Na enige tijd vinden we Lothar Malskat op een eilandje ergens in het veen in de omgeving van Lübeck. Zijn woon- en verblijfplaats is slechts per roeiboot be reikbaar en hier in de afzondering be studeert hij de boeken met reproducties van tekeningen der oude en moderne meesters. Voor Malskat met zijn geniet en na tuurlijke aanleg is het niet moeilijk, naar de reproducties weer „originelen" te vervaardigen. Hij werkt van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat en zijn kunstzinnige produktie is enorm. Maar groter nog dan de produktie is in het na-oorlogse Duitsland de vraag naar kunstwerken en dus vindt Dietrich Fey, de tussenman en handelaar, voor het werk van zijn compagnon een rijk af zetgebied. De vervalsingen zijn fantastisch goed en niemand vraagt naar de herkomst er van. Fey verkoopt en ruilt en verdient schatten. Maar in 1948, wanneer de geld- zuiveringen in Duitsland wordt doorge voerd, komt de klad in de „zaken", want dan wordt de vraag naar kunstwerken veel minder. De o.w.'ers hebben er nu immers geen belang meer bij om hun papieren marken te beleggen in waarde vol vast goed. De Marienkirche Spoedig komt er voor de heren Fey en Malskat nieuw emplooi. Verscheidene kerken uit de binnenstad van Lübeck waren tijdens een nachtelijk bombarde ment in 1942 geheel of gedeeltelijk ver woest. Zo ook de Marienkirche, die door een hevige brand werd getroffen. In 1948 gaat men echter denken aan her stel. Er zijn overblijfselen ontdekt van wandschilderingen van vermoedelijk middeleeuwse oorsprong. Deitrich Fey krijgt de opdracht tot restauratie van de kerk en ook van het gedeeltelijk bloot gelegde schilderwerk. Uiteraard schakelt Dietrich onmiddellijk zijn vriend Lothar in. De beide restau rateurs beklimmen de voor hen opge richte hoge stellage en constateren, dat er van de oude wandschilderingen maar bijzonder weinig is overgebleven, ter wijl bovendien de toestand van het ma teriaal zodanig is, dat het bij de gering ste aanraking al loslaat en met kalk en al naar beneden valt. Intussen wordt er niet alleen in Duits land, maar ook daarbuiten een grote actie ontketend, om de kostbare „go tische" meesterwerken van de Marien kirche te helpen redden. Het geld stroomt binnen. Dc grote vervalsing Van restaureren is geen sprake, maar toch gaat Malskat aan het werk. Hij heeft een aantal foto's uit de tijd vlak na het bombardement en bezit zo voor beelden voor de schilderingen, die de Marienkirche straks zullen sieren. De autoriteiten zullen hun „gotische" mees terwerken toch krijgen: Lothar Malskat schildert en schildert en tovert „oude" kunst te voorschijn uit het niet. Bordjes rnet „Verboden toegang", „Le vensgevaar", „Gevaar voor instorting" enz. moeten nieuwsgierigen weren. En intussen reist Fey met een aantal ko pieën van reeds door Malskat vervaar digd werk stad en land af, om geld te verzamelen. Daar slaagt hij uitermate goed in. Een congres in Lübeck annex excursie van leden van de Westduitse vereniging voor monumentenzorg naar de „goti sche" schilderingen, ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de Marien kirche, dreigt roet in het eten te gooien. Maar alles loopt goed af en zelfs stelt het congres 150.000 mark beschikbaar ten bate van he hersel der „nieuw ont dekte" kunstwerken. Wel staan sommige bij uitstek deskun dige congressisten als de professoren Scheper en Deckert en de landsconser- vator dr. Hirschfeld enigszins wantrou wend tegenover heel de „restauratie"- affaire, maar toch is het niet door hun toedoen, dat de zaak aan het rollen komt. Op zekere dag beschuldigt Malskat zijn opdrachtgever van bedrog. Hij wordt ontslagen, wendt zich met zijn onthul ling tot de autoriteiten, maar wordt niet geloofd. Pas een ingezonden stuk van Lothar Malskat zelf leidt tot een pro ces. Vervalser als hij is, blijft deze man toch een groot kunstenaar. Maar de he ren kunstkenners, die Malskats „middel eeuwse" werk zo hemelhoog hebben ge prezen, zijn opnieuw in een niet nader aan te duiden kledingstuk komen te staan. Centrale - Steenhoffstraat 36 Aanwinsten studieboeken: Wat denken wij eigenlijk wel? Wijs gerige bezinning op de mens. De grote godsdiensten der wereld v. d. Meer en Mohrmann, Atlas van de oud christelijke wereld. v. Kaam, Op stand der gezagsgetrouwen, v. Kaal te, Het Nederlandse parlement. Dea- kin en Storry, Richard Sorge. Spionageverhalen: Beyers, Gids voor school en beroep. De wonderen van het leven. Laffont, Boudet en Méry, Strijd en leven met de dieren. Lo- renz. Over agressie bij mens en dier. Bandsma en Brandt, De verbijsterende wereld van de Insecten. Watersport, 2 dln. Ruytenschildt, Zeilen en wed strijdvaren met kleine zeilboten. Car- lile, Over zwemmen. Molenaar, Voet bal wereldkampioenschap, 1930-1966. Gallico, Zachtjes miauwend. Spier dijk, Klokken en klokkenmakers. Seiffert, Een wonder op 4 wielen. v. d. Molen, Goud in de golven. Ronde en platbodem jachten. Jo- sephy jr., Het grootse avontuur van de luchtvaart, Graftdijk, Paspoort voor de Delta. Lyton, De moderne we reld. Sesam kunstgeschiedenis. 18 dln. Leuzinger, Afrika; de kunst der negervolken. Lommei, Primitieve be schavingen. Woldering, De kunst van Egypte. Griswold, Chewon Kim en Pott, Burma, Korea, Tibet. Seckei, Boeddhisme; ontstaan, verbreiding en verandering. Woolley, Het Midden- Oosten; Perzië, Mesopotamië en Pales tina. Swann, Japan; vanaf de Jomon periode tot en met de Tokoegawa pe riode. Mansuelli, Etrurjë en het vroe ge Rome. Schefold, Klassiek Grieken land. Groslier, Achter-Indië; kunst in de smeltkroes der rassen. Wagner, Indonesië. v. Gulick, Nederlandse kastelen en landhuizen. Mens, Oude raadhuizen in Nederland. Moulin, Het ontstaan van de schilderkunst. Boulanger, De schilderkunst van Egypte en het Oude Oosten. Gassiot-Talabot, De Romeinse en vroeg-christelijke schil derkunst. Spiteris, De Griekse en Etruskische schilderkunst. Papaion- nou, De Byzantijnse en Russische schil derkunst. -=r- Pichard, De Romaanse schilderkunst. Gilot en Lake, Leven met Picasso. Adhemar, Meesters der prentkunst. Adhemar en Cagniat, Meesters der prentkunst in de 20e eeuw. Roger-Marx, Meesters der prentkunst in de 19e eeuw. Lane, Meesters der Japanse prentkunst. Poortenaar, Van prenten en platen. Kunsthandwerk in Scandinavië. Meis ter en Jedding, Das schone möbel im Lauf der Jahrhunderte. Johnson, Klok ken en horloges. Kalm en rustig overleed in de vrede van Chris tus, voorzien van het H. Sacrament der Zieken, onze zorgzame moeder en oma, JOHANNA GERDINA GEURTS, weduwe van Johanncs Maria van den Oord, in de leeftijd van bijna 80 jaar. Wij vragen voor de overledene een hartelijk gebed. Soest, A. J. A. VAN DEN OORD L. H. VAN DEN OORD VAN KLOOSTER JOKE JACKIE Soest, W. L. VAN DEN OORD M. M. VAN DEN OORD- LAGEMAAT IVONNE LOUIS RIA Soest, 23 februari 1967 Kruisweg 2 Gebeden voor de overledene: vrijdag- en zon dagavond, 8 uur in de parochiekerk. De plechtige Requiem Mis zal worden gehouden maandag 27 februari, om 10 uur, in de parochie kerk van de H.H. Petrus en Paulus te Soest, waarna de begrafenis op het R.K. kerkhof aan de Steenhoffstraat aldaar. Op 21 februari 1967 overleed na een kort stondige ziekte, onze in nig geliefde moeder en grootmoeder, A. J. SMITS-KRATZ, op de leeftijd van 65 jaar. Soest: P. A. Dekker- Smits P. Dekker Lieneke en Jaap Rotterdam: E. M. Vitting- Smits H. Vitting Winneke en Wouter Soest, Correspondentie-adres Rotterdam-12, Abeelweg 236. De begrafenis vond he den plaats op de Her vormde begraafplaats, Veldweg te Soest. Voor het medeleven en de deelneming, betoond na het overlijden van mijn innig geliefde man en onze lieve, zorgzame vader en groot vader, WILLEM VERWEIJ, betuigen wij hiermede onze hartelijke dank. Uit aller naam: C. Verweij-Spelt. Soest, februari 1967. Chr. Bejaardentcenrum „Groot Engendaal", Dalweg 42. WONINGRUIL. Hilversum- Soest. Aangeb. eengezins woning. Bev.: gr. kamer, 3 slaapk., bad, schuur, zol der, voor en achter tuin. Vrijblijvend uitzicht. Gevraagd in Soest grotere woning (geen flat). Br. on der nr. 496. bur. S. Crt. Op 5 maart 1967 hoopt mijn zoon en onze broer, PATER DICK BROUWER c,le.m„ zijn 12Vï-jarig priesterfeest te herdenken. Zijn dankbare moeder, broers en zusters Detroit, U.S.A. Soest, Talmalaan 11A. Wij zullen dit feest vieren bij zijn thuiskomst in mei. Met grote vreugde geven wij kennis van de geboorte va non ze dochter, CLAUDIA. A. L. M. N. Vreeswijk W. K. Vreeswijk- Kramer Soest, 21 februari 1967 Burg. Grothestraat 63. Net MEISJE gevraagd voor maandag, donderdag en vrijdag, van half 9 tot half 4. H. Meerdink, Soes- terbergsestraat 97. Te koop VARKENSMEST voor uw tuin. Schouten kampweg 1, tel. 2719. B.z.a. DAME voor oppas sen en lichte huishoudelijke bezigheden. Tel. 3807. Dame middelbare leeftijd, b.b.h.h., zoekt voor 1 april een ETAGE of gestoffeerde zit- en slaapkamer met keuken of gebruik van keuken. Br. onder no. 493 bur. S. Crt. Te koop in z.g.st. Royal Nord TROMPET. Kolonie- weg 12. Te koop DAF 750 1963. In prima staat, 1850, Kastanjelaan 19. Heden behaagde het de Heere van onze zijde weg te nemen onze lie ve zorgzame vader, be huwd-, groot- en over grootvader, DIRK VAN DEN BROEK weduwnaar van Rijkje van Rouwendaal, in de ouderdom van 89 jaar. Soest, J. van den Broek G. A. van den Broek- Nuthmann Terborg, H. van den Broek Baarn, G. van den Broek C. van den Broek- van Wilsum Loosdrecht, D. van den Broek M. van den Broek- Andrejewcki Soest, C. van den Broek W. van den Broek van Norden Soest, G. H. van den Broek J. A. van den Broek- van Ee Amersfoort, A. G. Elzenaar- van den Broek W. Elzenaar Soest, J. M. van den Broek H. van den Broek van de Brink klein- en achterkleinkinderen Amersfoort, 23 februari 1967 Kapelweg 70. Geen bloemen. De teraardebestelling zal plaatsvinden maandag 27 februari, om 11.00 uur, op de Ned. Herv. be graafplaats aan de Veld weg te Soest. Sparrenlaan 4. Ged. heilgymnaste, masseuse, zwangersehapgymnastiek. t.e.m. 11 maart. Spoedgevallen: Mevr. M. Leber, tel. 3534, of de heer Nieuwaal, tel. 5896. Wij vragen voor tijdelijk een flinke JONGEMAN die elke middag, van 5-6 uur, het instrumentarium, appa ratuur en laboratorium wil komen schoonmaken. Aardige bijverdienste voor b.v. scholier. Tandtechnisch Laboratorium Y. A. Lange- ■s dijk, Beatriklaan 42, Soest. Telefoon 3541. TE KOOP wastafels, gei sers, kinderfietsjes. Molen straat 93. Huiskamer AMEUBLE MENT, best. uit dressoir, tafel, 6 stoelen, grote Grundig radio, salonkast met pick-up, klassiek bankstel, Queen-Anne. Telefoon 5630. Flinke HULP gevraagd voor 1 ochtend in de week. Meerdere hulp aan wezig. Colenso 119. Telef. 2234. MOEDERS wilt u eens rustig winkelen, maar heeft u geen oppas? Brengt uw peuters dan naar mevr. Muller, De Genestetlaan 7. Tel. 2913. BOEKHOUDER heeft nog enige avonden beschikbaar voor bijhouden van admi nistraties. Brieven onder no. 480 bur. S. Crt. Te koop BRUIDSJAPON, maat 38. Tel. 02954-3660. Te koop wegens plaats gebrek z.g.a.n. BERG MEUBEL. 200,— Telefoon 4221. Te koop FORD Anglia de Luxe '60. 750,Nieuwe- weg 46. Te koop TRAPNAAI- MACHINE. 50,—. Rem- brandtlaan 14, Soest. Te koop gevraagd BUTA- GAS-KACHEL. Moet nog in goede staat zijn. Aanb. Nassauplantsoen 4, Soest, telefoon 2566. Wie wil dame, b.b.h.h., voor 1 april aan een ruime zonnige ZITKAMER hel pen? Liefst eigen keuken of gebruik van keuken. Br. onder no. 492 bur. S. C. BELONING 100,— voor u, die aan a.s. jong echt paar woonruimte wilt ver huren. Brieven onder nr. 495 bur. S. Crt. Aangeboden mooie PEU GEOT 403 '59 met trekhaak schuifdak, nieuwe hoezen en banden. Bilderdijklaan 43. Te huur Spanje, omg. Tar- ragona, BUNGALOW met gar., dir. aan zee. Ook bungal. v. verk. Inl. tel. 02954-4295. Dame, ruim 50, in 't bezit van rijbewijs en auto, zoekt lichte werkzaamheden lichte WERKZAAM HEDEN, ook wel eenvou dige administratie. Brieven onder nr. 494 bur. S. Crt. Iedere vrijdag leest 0: AUTOFINANCIERINGEN in 1 dag. Assurantiekan toor „Secura", Soest. Waldeck Pyrmontlaan 22, telef. 5721. Autoverzeke ringen vanaf f 95.-. Te koop vrijstaand BUR GERWOONHUIS. omgeving Nieuweweg. Vraagprijs 40.000,Spoedig leeg te aanvaarden. Br. onder no. 497 bur. S. Crt. Te koop SIMCA 1000 1964, in prima staat. Inruil mogelijk. Dalweg 161. Telef. 02955-5399. WERKSTER gevraagd voor 1 of 2 ochtenden per week. Aanmelden mevr. Edelenbosch, Eikenlaan 11, telefoon 2246, HUIS te koop gevraagd. Koninginnelaan 103. Tel. 3002. Jongedame, b.b.h.h., zoekt gestoff. KAMER met kook gelegenheid. Telef. 4504. ZIT-SLAAPKAMER te huur. Betje Wolflaan 16. Mevr. v. d. Broek. Allen, die iets te vorderen hebben van, zaken of waar den onder zich hebben van, borgtochten hebben lopen ten laste van, of schuldig zijn aan wijlen: Mevrouw LEONIE JENNY JANSSEN, geboren Hoogkamer, die, laatst gewoond heb bende te Soest, Steenhoff straat 23, aldaar is overle den op 8 februari 1967, worden verzocht ten spoe digste, doch in ieder geval voor 20 maart 1967, daar van opgave te doen ten kantore van Notaris M. van Veeren, Van Weedestraat 2 te Soest, telefoon 02955- 2315, Te huur VORKHEFTRUCK. G. van Buuren, Laan straat 20. tel. 4685. COUPEUSE heeft nog enige tijd beschikbaar. Tel. 3305. Drachtige ZEUG te koop. Te bevr. P. C. Kuijper, Kerkpad r.z. 17. Te koop nieuw verplaats baar houten KOLENHOK met 2 schuiven. Inhoud 20 mud. Sparrenlaan 9, Soest-Zuid. Voor ons kantoor vragen wij voor spoedige indienst treding een JONGEMAN of JONGEDAME, leeftijd 16-20 jaar, bij voorkeur Mulo-diploma, voor het verrichten van meer of minder eenvoudige werk zaamheden, afhankelijk van opleiding en ervaring. Solliciteren: mondeling of schriftelijk bij N.V. Coni- mex, Eemnesserweg 17, Baarn. RESTANTEN Heideweg 34. Leesschemerlamp 25, Vloerkleed 10,Droog- rek 2,50. Keukentafel 7,50. Eiken tafel 10, Eiken dressoir 40, 6 armslamp 25,Medi cijnenkastje 2,50. 1-pers. Ledikant met matras en dekens 35,Albaste hanglamp 10,Gehaakte sprei 15,Pracht haard, Brandaris 90,Kook boek 1,50. Lederen har- monikakoffer 20,Was tafel met marmer blad 10,Wastafel geschil derd 5,Eiken boeken- rek ƒ3,50. Stel overgor dijnen 7,50. Oliekacheltje 10,Toiletemmer 3,-. 2 wasteilen 7,50. 3 meter cokesloper 2,50. Enig keukengerei. Leuke MEISJESKLEER- TJES, leeft l%-4 jaar. in zeer goede staat. Foekenlaan 12. ZIT-SLAAPKAMER aan geboden met c.v. Gebruik van keuken en douche. Brieven onder letter C 116 bur S. Crt. Hollandia N.V., Beuken laan 20, telef. 5677, Baarn, vraagt voor één harer ge huwde werknemers z.k. WOONRUIMTE met keu ken. Te huur voor jong echt paar, b.b.h.h., aantrekke lijke WOONRUIMTE, 2 kamers met vrije keuken. Br. onder letter G 70 bur. S. Crt. Gevraagd admin. HULP voor enkele uren per week, evt. 's avonds. Gedacht wordt aan bijverdienste voor jeugdige typiste. Dr. H. Kerbosch, Heide weg 49. Te koop Jaarsma KOLEN HAARD, vloerkleed 3x4, theemeubel. Sophialaan 16. Te koop aangeboden elek trische WATERPOMP met tank en toebehoren. Kerkstraat 36. Te koop en mahoniehouten Amerikaans ORGEL. Tegen elk aannemelijk bod. Za terdag de hele dag thuis. F. Rosendal, Wijnand Toplaan 2. y

Soester Courant | 1967 | | pagina 3