l SS! Houd uw snelheid Boltini's circus-academie geopend Horeca" in actie Mensaap of Aapmens J ct. Fa. Spijker C0LLEWIJN Meningen van lezers Rode Kruis vierde haar tienjarig jubileum Onderscheidingen en afscheid Opening Expositie Kantoorpraktijk 95 cl. 79 cf. N.V.V.-modeshow in Soest Geslaagd «i ff Aktie voor uniforme sluitingstijd van cafés in Soest en Soesterberg Ook kritiek op verkoop van drank in kantines, brandweercentrales enz. Tien verenigingen nemen deel aan klaver jastoernooi Autorijschool V.A.M.O.R. - FIAT 850 ZUID-AFR1KA Uw succes is onze reclame Auto- en Vrachtwagen rijschool D. ENGEL Voor verlovingsringen In de recreatiezaal van het ziekenhuis Zonnegolren werd gisteravond het zil veren jubileum gevierd van de afdeling Soest van het Nederlandse Rode Kruis. Ter gelegenheid hiervan werd een ont spanningsavond gehouden. Voor de pau ze werd het huishoudelijk programma afgewerkt; de voorzitter van de afde ling Soest, de heer J. C. Wilbrenninck, sprak het welkomstwoord, waarin hij met name begroette burgemeester mr. S. P. baron Bentinck en echtgenote en de vele leden van de colonne. Spreker herinnerde eraan, dat er in de oorlog niets mocht van de bezitter, maar dat weerhield de toenmalige burgemees ter mr. A. L. des Tombe van Soest er niet van een afdeling van het Rode Kruis in de gemeente te stichten. Dit gebeurde op 18 maart 1941. Op 22 de cember van dat jaar werd de oprich tingsvergadering gehouden, waarvoor de Duitsers toestemming moesten geven. Het landelijke Rode Kruis heeft mo menteel bijna één miljoen leden. Dit aantal hoopt men nog in dit jaar te bereiken. De afdeling Soest-Soesterberg telt thans zo'n 2400 leden, maar dit kunnen er best 3000 zijn. De voorzitter herinnerde er voorts aan, dat burge meester Bentinck meer dan 18 jaar voorzitter van de afdeling is geweest, waarvoor hij deze nog bedankte. Het Rode Kruis bestaat dit jaar honderd jaar en onze wens is, dat wij dan een miljoen leden hebben, aldus voorzitter Wilbrenninck, die ook niet vergat te memoreren, dat de in de oorlog opge richte colonne tot stand kwam op ini tiatief van de heer Pijpekamp. Vervolgens richtte hij zich in het bij zonder tot de secretaris-penningmeester, de heer H. de Graaf, die de vereniging binnenkort gaat verlaten in verband met vestiging in Zutphen. Spreker stelde, dat de afdeling in hem een goede kracht verliest. Hij verzocht het echtpaar De Graaf op het podium te komen. Hij bedankte de heer De Graaf voor het vele en goede werk dat hij voor de af- In de Oranje Nassauschool aan de Ir. Menkolaan opende wethouder K. de Haan gistermiddag de expositie kan toorpraktijk. Talrijke genodigden waren hierbij aanwezig. De heer W. J. Gerritsen hield een kor te inleiding, waarbij hij toelichtte, dat er een commissie was gevormd door de hoofden van V.G.L.O. scholen uit Amersfoort, Soest en Zeist met de be doeling, in samenwerking met een lan delijke verkooporganisatie, voorlichting te geven aan de ouders der leerlingen over het karakter van het onderwijs in de kantoorpraktijk op toekomstige L.E.A.O. scholen. Dit zijn scholen waar onderwijs gege ven wordt in Lager Economisch Admi nistratief Onderwijs. Wethouder De Haan merkte op, dat er een groot verschil is tussen de V.G.L.O. scholen van vroeger en nu. Niet alleen wat de inrichting betreft, maar ook de vooruitgang bij het onderwijs. Maakte deze scholen in de beginperiode een moeilijke tijd door, thans gaat de vorm van het onderwijs zich steeds meer op de praktijk richten. Hoewel deze toevoeging van onderwijs slechts een eenvoudige opleiding bete kent, moeten we de waarde hiervan niet onderschatten, daar een gewone funktie in de maatschappij ook een gedegen op leiding vereist. Dit L.E.A.O. is volledig afgestemd op de praktijk en dat kan zelfs van een U.L.O. niet gezegd worden. Hiermede verklaarde de heer De Haan de expositie voor geopend. Nadat een leraar een toelichting had gegeven van de gang van zaken in een bepaald bedrijf, konden de aanwezigen de kinderen, die een maandenlange voorbereiding hadden gehad, in de ver schillende afdelingen aan het werk zien. In postkamer, verkoopafdeling, inkoop afdeling, administratie, correspondentie, in alle afdelingen, die in een bedrijf vereist zijn, waren de kinderen op mo derne machines aan het werk. Ongetwijfeld is deze wijze van onder wijs een grote vooruitgang en dat deze kinderen in de betrekkelijk korte tijd van voorbereiding de diverse kantoor machines reeds vrij goed konden be dienen, geeft zeer veel hoop voor de toekomst. OKAPI. Een combinatie van pure en witte chocolade. Deze week extra voordelig. 150 gram TOFFEE-MELANGE. Een assortiment van de fijnste toffee's. Een Gilda- produkt, dus lekker. Zak a 250 gram KLAVERVIER. Extra fijne Nobo-koekjes. Een zondagkoekje voor een alledaagse prijs. Zakje a 250 gram VROOM DREESMANN deling Soest-Soesterberg deed in de af gelopen jaren. Hij betrok ook mevrouw De Graaf in dc hulde, omdat zij haar man steeds bijstond in het vele werk voor de afdeling. Als afscheidsgeschenk kreeg de heer De Graaf een aquarel van de Eem. Ook zijn echtgenote kreeg een afscheidsgeschenk. Voordat het feestprogramma begon, werd eerst nog een aantal leden onder scheiden. Dr. v. d. Helm, de colonne commandant, reikte de onderscheidingen uit. Mevrouw M. Touwen-Van Stek werd gehuldigd voor haar dertig jaar trouwe dienst en mej. A. W. Slijper en de heren J. H. Drost en J. H. R. van 't Land voor tien jaar trouwe dienst. Daarna werd het programma afgewerkt. Josette Boltini verzorgde haar bekende hondennummer, dat bijzonder in de smaak viel. De paragnost Urkas uit Apeldoorn trad op als helderziende en boeide de aanwezigen door frappante staaltjes, o.a. met legitimatiebewijzen en foto's. Al met al een zeer geslaagde bij eenkomst. Dinsdag 7 maart komt de N.V.V.-mode show in Soest. Deze show wordt gehou den in gebouw De Rank aan de Soes- terbergsestraat. Overal in den lande was deze show een groot succes. De toegang is alleen voor dames van leden aange sloten bij het N.V.V. Geshowd zullen worden: lingerie, foundation, pyama's, kousen, schoenen, schorten, modellen van katoenen en wollen stoffen, regen en avondkleding. Verder wordt verteld over de verzorging van de vrouw zoals make-up, haarverzorging enz. Voor het rij examen slaagden de vol gende dames Mej. G. Klein, J. Alkema de, D. Heemsbergen, B. Maat, Mevr. G. v. d. Hoogen de-Jong, Mevr. W. Mole naar-Bakker en de heren N. Houtman, J. Kareisen, D. v. Homoet, H. Kamp, J. Tuin, J. Dijkstra, J. Timmer, en J. Veenendaal. Zij kregen hun opleiding bij Autorij school Van Buuren, Laanstraat 20. Met pittige marsmuziek, ten gehore ge bracht door de Soesterbergse Harmonie en het Amsterdams Politiemuziekkorps, werd gisteravond de opening van Toni Boltini's Westeuropa's eerste Circus-Aca demie ingeluid. Nadat Dicky en Toni Boltini de serenade voor de academie in ontvangst hadden genomen, zette het korps zijn optreden binnen voort, met een potpourri van schlagers waaronder de herkenningsme lodieën van Pipo en Swiebertje. Op één van de podia musiceerde het zigeunerorkest „De Zonen van Tata Mi- rando", terwijl in de bovenzaal een com bo dansmuziek verzorgde. Nadat, door onthulling van een „kunst werk" vervaardigd door de chef-kok van „Het Zwaantje", aangeboden door de heer Huisma, de opening officieel was geschied, werd achtereenvolgens het woord gevoerd door de voorzitter van de vereniging „Vrienden van Circus Bol tini" en een afgevaardigde uit de circus- minnende studentenwereld. Hierna introduceerde opperspreekstal- meester Willy Kleijs de gevierde Engelse zangeres, voormalig „Sweetheart of the Forces", en vertolkster van het bijna tweede Engelse volkslied „Land of hope and Glory", Vera Lyrrn. Het aanwezige gezelschap, bestaande uit genodigden uit alle lagen van de bevol king alsmede de mensen van pers, ra dio en televisie, bewonderde de aparte charme van een Vera Lynn, die met haar volume, voordrachtskust en tembre ver uitsteeg boven alles wat er deze avond te genieten was. In ons blad van dinsdag a.s. komen wij in een uitgebreid geïllustreerd artikel op deze opening terug. röte collectie HORLOGES Soesterbergsestraat 26, telefoon 2982. Horloger - Juwelier - Opticien De afdeling Soest-Soesterberg van de Nederlandse Bond van Horeca- en Aan verwante Bedrijven „Horca" zal blijven ijveren voor het verschuiven van het sluitingsuur van de cafés in Soest en Soesterberg van twaalf uur tot één uur. Men is van mening, dat het om twaalf uur sluiten van de cafés, gezien ook het tijdstip, waarop de televisie-uitzendingen doorgaans zijn beëindigd, zowel de hore cabedrijven benadeelt als de mensen, die 's avonds nog iets willen gebruiken. De „Horca" had de gemeenteraad dan ook een telegram gestuurd, waarin aan gedrongen wordt op verschuiving van het sluitingsuur. Tijdens de vrij dagavond gehouden gemeenteraadsvergadering bleek, dat die poging op niets uitliep. Het gemeentebestuur is van mening, dat er nog te veel gevallen van overmatig alcoholgebruik voorkomen. Op initiatief van de heren Hom (K.V.P.), De Bruin (V.V.D.) en Pieren (P.v.d.A.) beloofde burgemeester Bentinck om gevraagde ontheffing soepel te zullen bezien, echter wel met de nodige zorg, waarbij de re putatie van het café doorslaggevend is. Dinsdagamiddag kwamen bestuur en le den van de afdeling Soest-Soesterberg van de „Horca" in vergadering bijeen, o.a. ter bespreking van het café-slui tingsuur in onze gemeente. Tevens was de bedoeling van deze bijeenkomst om een overizcht te krijgen omtrent de be langen van de horeca- en aanverwante bedrijven (cafétaria's en campings inbe grepen) ten opzichte van de drank- en horecawet, welke per 1 november 1967 in werking zal treden. Medewerking aan deze middag zou wor den verleend door de propagandist van de „Horca", de heer Timmerman. Deze was echter door ziekte verhinderd. In zijn plaats sprak de algemeen secretaris van de „Horca", mr. J. P. Gravesteijn uit Amsterdam. De vergadering had plaats in „De Gouden Ploeg". De heer R. J. Stalenhoef, voorzitter van de af deling Soest-Soestreberg van de „Horca", verwelkomde de aanwezigen, onder wie leden van de afdeling Amersfoort. De heer Stalenhoef noemde de belangstel ling teleurstellend. „Iedere sector heeft daarmee te kampen en we zullen ons daarbij moeten neerleggen", aldus de voorzitter. Vervolgens kwam de gemeentelijke maat regel ter discussie, die sinds 1 januari in werking is en die de meeste cafés ver plicht om twaalf uur te sluiten. Voor enkele is een uitzondering gemaakt: zij mogen tot één uur openblijven. Deze maatregelen heeft men genomen ken nelijk met de bedoeling om een einde te maken aan de onoverzichtelijke situatie wat betreft de cafésluitingen in de ge meente, variërend van twaalf uur tot één en twee uur. „De werkelijkheid is echter alweer sterker dan de leer gebleken", aldus mr. Gravesteijn, „want het blijkt dat men nu alweer bezig is met het ver lenen van ontheffingen". Hij raadde aan een aktie te gaan voeren met als doel De Soester Politie Sport Vereniging houdt vrijdagavond in de onderofficiers mess van het Kamp van Zeist te Soes terberg een klaverjastoernooi. Deelne mende verenigingen zijn de politie uit Baarn, Bussum, Hilversum, Amersfoort, Soest, K.P.S. brigade Soestdijk en Soes terberg van de Kon. Marechaussee, het Jessurunkamp te Soestduinen en het Kamp v. Zeist. In totaal nemen 120 personen aan dit toernooi deel. Leiders zijn de heren W. v. d. Brink en R. ten Hove. Er zijn verschillende prijzen ter be schikking gesteld. De winnaar komt voor een jaar in het bezit van de „Practi cumbeker" beschikbaar gesteld door in stituut Practicum te Soest. te komen tot een uniforme sluitingstijd voor de cafés om één uur. De tweede voorzitter, de heer Van Leeu wen uit Soesterberg, deed daarna mede delingen over de resulaten van zijn ge sprek met burgemeester Bentinck over deze affaire. F. C. Kuyperstraat 11 - Soest - Tel. 6038 le 10 LESUREN ƒ45,— LOSSE LESSEN 8,50 Het gemeentelijk standpunt, dat er spra ke is van overmatig drankgebruik, deelt men niet, althans niet voor zover dit betreft drankgebruik in de cafés. Het is niet altijd zo, dat mensen die teveel aan Bacchus hebben geofferd, dit in een café hebben gedaan. Voor 't zelfde geld is dit thuis gebeurd. Bovendien is men van mening, dat als er sprake is van over matig alcoholgebruik, dit gebeurt door mensen van buiten Soest, zoals ook wel uit de „zwarte lijst" blijkt. Trouwens, men bleek de mening te zijn toegedaan, dat van de „zwarte lijst" te weinig gebruik wordt gemaakt. Eén van de aanwezigen deed zelfs het voorstel zélf bepaalde bezoekers op de „zwarte lijst" te (laten) zetten. De heer Gravesteijn uitte kritiek op het ontheffingsbeleid en stelde, dat degenen, die het al dan niet verlenen van onthef fing uitmaken, in de meeste gevallen af gaan op rapporten van de politie. Hij besteedde voorts aandacht aan de plan nen voor doorbraken en uitbreiding in de gemeente Soest. Daardoor is een aan tal horecabedrijven op de nominatie ko men te staan om te verdwijnen. Hij vroeg zich af, waar al de klanten van de op te heffen bedrijven terecht zul len kunnen. Spreker wees erop, dat in andere plaat sen meestal wel één bedrijf in stand wordt gehouden, dat in feite niet door de plaatselijke overheid wordt gewenst. Daar komen doorgaans de „slechte" klanten. Dit heeft zijns inziens twee voordelen: de politie weet, waar ze be paalde mensen kan vinden en ook de horecabedrijven zijn blij, dat deze figu ren zich op één plaats concentreren. In Soest moet een aantal cafés verdwij nen. Zoals meestal altijd gebeurt, komen er geen andere voor in de plaats. In een nieuwe wijk komen wel winkelcentra enzovoort, maar geen cafébedrijf. Dit is enerzijds de schuld van de gemeente, anderzijs van de horecabedrijven zelf, want zij moeten tenslotte voor het con tact hierover met de gemeente zorgen. Men sprak ook nog over het verdwijnen van „hotel Eemland", dat jaarlijks een kwart miljoen bezoekers te verwerken krijgt. Wat stelt de gemeente hier te genover, wat komt ervoor in de plaats? Of wordt het zonder meer afgebroken? Er is dan geen zaak meer in Soest, die een dergelijk bezoekersaantal kan ver werken; geen enkel bedrijf in de ge meente kan de functie van „Eemland" overnemen. Het gevolg is, dat bezoekers voortaan naar Amersfoort of Baarn zul len gaan. De leden hadden ook kritiek op het feit, dat (zwak) alcoholische dranken worden verkocht in bijvoorbeeld kantines, ver enigingsgebouwen en brandweercentra les. De heer Gravesteijn merkte tenslotte op, dat de maatregel van de gemeente één voordeel heeft: de caféhouders hebben nu in ieder geval contact met de ge meente en dit is belangrijk, gezien de wijzigingen in verband met het invoe ren van de drank- en horecawet. Hierover zei de heer Gravesteijn nog, dat de oude wet, oorspronkelijk daterend van 1881 en gewijzigd in 1931, is inge steld op het laten verdwijnen van zo veel mogelijk cafés. Dit in tegenstelling met de nieuwe wet, die de nuttige func tie van cafébedrijven erkent. Daarna was er gelegenheid tot het stel len van vragen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Nadat de bijeenkomst was gesloten (één der aanwezigen merkte voordien nog op: „Onderhand wordt een café in Soest een museumstuk") bleven de bestuursleden nog bijeen voor het houden van een bestuursvergadering, waarin nader aandacht werd besteed aan te nemen stappen in verband met de po ging het sluitingsuur te verschuiven naar een later tijdstip. Onze wereldbol, de kleine planeet waarop wy leven in het oneindig grote heelal, is zeker in deze eeuw het mikpunt van alle mogelyke vormen van onderzoek. Alles wat de mens aangaat en waar hij mee te maken heeft wil hij weten, en een van de grote vragen is nog altyd: waaruit kwam de mens voort? Nu geven de verschillende godsdiensten ons hierop wel een antwoord, maar toch zijn er altyd wetenschapsmensen, vaak zeer vrome mensen, die verder zoeken. Eén van hen vond de resten van wezens, die misschien de ontbrekende schakel vormen tussen de aap die nog geen mens, en de mens die ternauwernood geen aap meer is, zodat de vraag of de mens van de aap afstamt, geen dwaze vraag is. Kalk, in dc vorm van druipsteen, was in Zuid-Afrika een produkt, dat men voor handelsdoeleinden vrijmaakte. Om de kalk los te maken bracht men explo sies tot stand, waarbij men vaak tussen het puin schedels van bavianen en ook andere diersoorten vond. Meestal werden deze beenderresten weggegooid, een en kele gave schedel werd cadeau gegeven aan bezoekers. Ook in wetenschappelijke kringen wist men niets van deze ogenschijnlijk zo onbelangrijke resten, totdat de eigenaar van zo'n kalkgroeve eens wat meer aan dacht aan een mooie gave schedel schonk en het ding mee naar huis nam, om eens uit te zoeken wat voor schedel het was en hoe hij zo tussen het kalk terecht was gekomen. Misschien heeft de schedel op het bu reau van de eigenaar gestaan, want pas een tijd later zag een studente de sche del, en nam hem mee naar een profes sor, die er op slag grote belangstelling voor kreeg. En toen schrok de weten schappelijke mens in de prof wakker, want prof. Dart meende met een tot dan onbekende soort aap te doen te hebben, en hij drong er bij een collega op aan, dat deze een onderzoek ter plaatse zou instellen. Deze collega, de geoloog Young, vol deed aan dit verzoek, en hij kreeg fos siele schedels en andere beenderfrag- menten in handen, die prof. Dart in een uitvoerig rapport beschreef als afkom stig van een nieuw wezen, dat als het ware tussen de mens en de aap in stond. De schedel vertoonde zowel typi sche details die alleen het menselijk skelet bezit, als enkele kenmerken die alleen bij apen voorkomen. Teleurstelling Toch sloeg het gepubliceerde rapport van prof. Dart in wetenschappelijke kringen niet in. en dat was voorname lijk te wijten aan het feit dat de sche del niet afkomstig was van een vol groeid wezen, maar van een jong exem plaar, dat te vergelijken was met een kind van ongeveer zes jaar. De grote vraag was hoe een volgroeide schedel van dit nieuwe wezen er zou hebben uitgezien. Deskundigen meenden dat het rapport niet erg gelukkig was omdat er nu veel te veel onzekerheden overbleven om zonder meer aan te nemen dat prof Dart gelijk had. Slechts één geleerde, dr. Broom, meende dat er wel degelijk sprake was van een overgangstype tus sen mens en aap. En deze dr. Broom zou het uiteindelijk zijn, die, geholpen door zijn beide col lega's, verder zou gaan. Nieuwe vondsten Dr. Broom begon al spoedig naar nieu we vondsten te zoeken en wel op drie plaatsen die dicht bij elkaar liggen, Sterkfontein, Kromdraai en Swartkrans, alle drie in Zuid-Afrika. Al spoedig werden er nieuwe vondsten gedaan, die de geleerden er op..zijn minst toe brach ten ernstig rekening te houden met de mogelijkheid dat de mens wel degelijk dicht bij de aap stond, wat zijn afstam ming aangaat. Achtereenvolgens vond dr. Broom fragmenten van beenderen, bij elkaar meer dan tweehonderd, die duidelijk maakten dat er in Zuid-Afri ka op zijn minst drie soorten wezens geleefd hebben, die kenmerken van zo wel aap als mens hadden, dus eigenlijk tussen aap en mens in stonden. Hij vond kaakfragmenten, vaak met de tanden en kiezen er nog in, die afge sleten hoektanden hadden, een duide lijk kenmerk van de mens, dat bij een aap niet voorkomt. Hij vond bijna com plete bekkens, die zo waren gevormd dat ze onmogelijk van een van de mens apen - gorilla, orang en chimpansee - afkomstig konden zijn, al waren er de tails, die weer verschilden van het men selijk bekken. De grote vondst Tenslotte vond dr. Broom ook nog de fossiele schedel waar hij steeds naar had uitgezien, een heel gave schedel van een volgroeid exemplaar van het wezen, waar men reeds de kinderschedel van had. De vondst werd zorgvuldig schoonge maakt en de inmiddels beroemd gewor den dr. Broom stelde onomstotelijk vast, dat er een wezen moet zijn geweest, dat zowel zeer menselijke kenmerken had, als duidelijke aapachtige details, zoals het ontbreken van de bovenoogse been- wal, iets dat elke aap heeft, en dan aan de andere kant de stompe neus en de zware, vooruitspringende kaak van de aap. Ook later zijn er in het zelfde gebied nog belangrijke vondsten gedaan, en met elkaar zijn zij een bewijs, dat men niet te gauw moet zeggen dat het onwaar is dat de mens zich uit de aap ontwikkel de. Duys in „Voor de Vuist weg", aankon digde dat het volgende onderwerp het levend-villen van jonge zeehonden zou betreffen, ging ik er, vervuld van de meest optimistische verwachtingen, eens extra aandachtig voor zitten. Immers zo dikwijls al had ik Willem Duys op het beeldscherm gezien, bezig het een of ander dier te strelen en be langstellende vragen erover te stellen, dat ik in hem een groot dierenliefheb ber vermoedde, die nu eens flink zijn best zou gaan doen, het publiek te over tuigen van de monsterlijke wreedheid, die, terwille van puur winstbejag, wordt begaan aan die stakkerts van weerloze jonge zeehondjes. Totaal verbijsterd was ik daarom toen ik, na het zo geheel anders verwacht te hebben, het gesprek aanhoorde tus sen Willem Duys en de bonthandelaar. Hoe kan men nu toch als „zinnig" mens dergelijke argumenten - (n.b. van een bonthandelaar, die natuurlijk belang heeft bij de levering van alle soorten bontvellen) - aannemen en geloven dat de voorstelling van zaken en feiten die hierover werd gegeven door de meest betrouwbare mensen en de meest voor aanstaande betrouwbare instanties, na absoluut-grondige onderzoeken ter plaatse, vals was en dat de zéér realis tische, ontzetting teweegbrengende film hierover, op trucage berustte. Zouden zoveel vooraanstaande, integere mensen zich lenen voor zo'n bedrog en hun goede naam riskeren? Met welk doel dan wel? Zélf hadden zij niet het minste belang hierbij (in tegenstelling tot de honthandel, die wel belang heeft bij een ontkenning!). Dat Nylon-fabrikanten hierachter zou den zitten is wel zeer onwaarschijnlijk. Er zijn immers, buiten het zeehonden bont, nog tal van andere soorten, zo dat men heus niet op nylon-bont be hoeft over te gaan als men geen seal meer wenst te kopen. Dit was wel een héél zwak argument om te willen be wijzen dat die zo dóór-en-dóór sérieuze onderzoeken gefingeerd zouden zijn ge weest. Bosstraat 5. telefoon 2543 en Kerkstraat 51, telefoon 6621. Mag ik voor het onderstaande stukje een plaatsje verzoeken in uw courant? Ik zou dit ten zeerste op prijs stellen daar ik van oordeel ben dat met alle kracht moet worden geprotesteerd tegen de afschuwelijke behandeling (het le vend-villen) die jonge zeehonden onder gaan. U bij voorbaat vriendelijk dankend, te ken ik, Hoogachtend, C. Twiss Een vurig pleidooi en een dringende aansporing geen zeehondenbont (seal) meer te kopen in welke vorm of be werking ook, dat was wat ik verwacht te te zullen horen van, naar ik meende: dierenvriend Willem Duys. Ik had ge dacht dat hij ons geweten zou proberen wakker te schudden, ons medelijden zou trachten op te wekken, want, stelt U 't zich eens even voor: het villen van een lévend wezen. Toen vrijdagavond, 17 febr. 1.1. Willem Besefte Willem Duys niet hoezeer hij, door dit alles maar zo klakkeloos in zijn programma op te nemen voor uit zending, schade heeft gedaan aan deze zeer ernstige zaak? Zoals in de oorlog velen maar al te graag de gruwelijke geruchten over mis handelingen in concentratiekampen, enz. naast zich neerlegden nadat de weer legging: „es ist nicht wahr" had ge klonken, zo zullen nu, na die fatale uitzending van AVRO's/Willem Duys' „Voor de Vuist-weg", velen denken: „al die andere verhalen over dierenleed zul len ook wel overdreven zijn" en maar al te graag hiermede hun gebrek aan belangstelling en meegevoel goed pra ten. Dat het de bedoeling was van de heer Duys de Actie tegen het levend-villen van zeehonden-babies, zo te benadelen, kan ik me nauwelijks voorstellen. Ik zie in hem toch altijd nog de die renvriend, zodat ik werkelijk niets be grijp van zijn handelwijze in zijn pro gramma van 17 febr. 1.1. Kunnen wij, Soestenaren, met ons al len nu niet eens een voorbeeld stellen van praktische dierenliefde? Laten we in onze omgeving handteke ningen op lijsten geplaatst, verzamelen en die met enkele eenvoudige woorden van protest tegen de mens-onterende wreedheid, die ten opzichte van de jon ge zeehonden steeds weer wordt be dreven, sturen naar: Heemsteedse Dreef 91, Heemstede (Men kan daar ook protestfolders aan vragen). Voor onderwijzers, hoofden in zieken huizen, directies van rusthuizen, fa brieken en andere grote instellingen, lijkt mij dit zeer wel doenlijk. Laat Soest voor dit edel doel van zich doen spreken! C. Twiss

Soester Courant | 1967 | | pagina 5