van ID, iehen V Chinese revolutie Beveiligd als een raketbasis Voorspel tot drama begon in 1911 Waar nieuwe automobielen worden ontworpen DE PRIJS VAN HET BELEID Krabbels van Knelis Toni Boltini's Circus-Academie YabyEE'1" Medische dienst PREDIKBEURTEN R.K. Kerkdiensten Voor klokken Ixoemakej: DAMES Maak nu reeds uw keus uit onze Slingbacks in lak en in diverse kleuren. HEREN Suède schoenen zijn nu in. Zeepost KOM WASSEN BIJ DE Cireusschool 6 Bars 3 Za len - Bodega's Dancing Café - Petit Restaurant. „Zonen van Tata Mirando". Groot parkeerterrein. De dramatische gebeurtenissen in Rood-China hebben een lange voorgeschiedenis, die al in het begin van deze eeuw begint. In 1911 brak namelyk een revolutie uit, die een einde maakte aan het eeuwenlange keizerlijke bewind. In feite had de keizerin reeds jarenlang de grootste moeite gehad om haar gezag te handhaven en toen zij in 1909 stierf, stond er nog maar weinig een revolutie in de weg. De aanleiding daartoe vond men in de pogingen om de spoorwegen te nationali seren. Hiertegen rees veel verzet van de zijde der invloedrijke kooplieden en industriëlen, die de Mandsjoe-dynastie niet gunstig waren gezind en tamelijk westers waren georiënteerd. Dit wijst er reeds op. dat de omwenteling van 1911 een burgerlijk karakter droeg. Aan de politieke revolutie ging, zoals steeds, een geestelijke vooraf en in de val van de verouderde maatschappelijke instellingen sleepte zij ook de staatsvorm mee. Confucius werd afgezworen Het gehele Chinese leven was tot het begin van deze eeuw doortrokken met de zedenleer van Confucius. Deze hield in dat niemand zich verzetten mocht te- POEDER - CREME - OLIE - ZE E P De artsendienst wordt dit weekeinde waargenomen door de artsen W. J. Schutte. Burg. Grothestraat 65, tel. 2333, en H. G. Rupert, Burg. Grothestraat 49, tel. 2388. Tandartsen H. Abbring, Larixlaan 16. Apotheek Avonddienst zaterdag en zondag apo theek „Soest-Zuid". Maandag tot zater dag apotheek „Soestdijk". Oranje-Groene-Kruis Zr. Kropff, Middelwijkstraat 36, telef. 2902. Wit-Gele-Kruis Zr. G. Senden, Simon Stevinlaan 3, tel. 03463-1359. Groene Kruis Zr. Beima, De Genestetlaan 3 b, telef. 2427. Medisch Opvoedkundig Bureau Elke 2e en 4e woensdag van de maand 10.30-11.30 uur v.m., gebouw Wit-Gele Kruis, Molenstraat 11. HERVORMDE KERKEN Oude Kerk, Kerkstraat. 10.30 uur ds J. Mettau, H. Doop. 19 uur ds H. Roest. Tijdens de morgendienst "kinderoppas. Donderdagsavonds, 7.15 uur, Oecume nisch Avondgebed. Emmakerk, Regentesselaan. 10 uur ds K. van Liere. 19 uur ds J. Mettau. Tijdens de morgendienst kinderoppas. Heeskapel, Insingerstraat. 10 uur ds H. Roest. Zonnegloren, Soesterbergsestraat 10 uur ds H. Noordermeer, Naarden. Eltheto. Driftje. 9 uur Gezinsdienst. 10.15 uur Jeugdkerk. Ichtuskerk, Alb. Cuyplaan. Zondag 10 en 17 uur ds J. Smit. Gebouw Middelwijk, P. de Hooglaan. 10.00 uur Zondagsschool. GEREFORMEERDE KERKEN Julianakerk 10 en 5 uur ds S. de Jong. Wilhelminakerk Tijdelijk, wegens restauratie, in de Hervormde Oude Kerk aan de Toren straat. 9 en 5 uur ds H. J. Hegger, Velp. GEREF. KERK Gebouw Middelwijk, Talmalaan 8.30 uur ds Timmerman. Voorbereiding H. Avondmaal. 3 uur dienst. CHR. GEREFORMEERDE KERK 10 uur ds P. de Smit. 7 uur ds Bouw uit Eemdijk. GEREF. GEMEENTE Kleine Rembrandtzaal 10 en 5 uur Leesdienst. 1 maart, 3 en 19.30 uur, ds Van Haaren. Biddag voor het gewas. VER. v. VRIJZ. GODSDIENSTIGEN Afd. van de Ned. Protestantenbond Rembrandtlaan 10. 10.15 uur ds W. Leerink. Braamhage. 19.00 uur ds W. Leerink. 10.15 uur Kinderdienst, zowel in de kerk Rembrandtlaan als in het wijk- gebouw Soest-Zuid. EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE 10.30 uur dienst in Baarn, Prof. Dr. C. Riemers, Amsterdam. ADVENTSGEMEENTE Zaterdag 10 uur Bijbelstudie. 11 uur ds N. Heykoop. Volle evangelie-samenkomst Maandagavond, 8 uur, evangelie-samen komst in het St. Josephgebouw, zaal Zuid. Interkerkelijke Zondagsschool. 10 tot 11 uur in de Da Costa School. BAARN DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.30 uur ds H. Bremer, Amsterdam. KERK SOEST, Steenhoffstraat. Zaterdagavond 7 uur, Avondmis. Zondag H.H. Missen 10.30 en 12 uur. 9.00 uur Hoogmis, 's Avonds 7 uur lof. In de week de H. Missen te 8.00 en 9.00 uur. KERK SOESTDIJK. Burg. Grothestraat. Zaterdagavond 7 uur avondmis. Zondag H.H. Missen 9.00 en 12.00 uur. 10.30 uur Hoogmis. In de week H. Missen op maandag en dinsdag 8 en 8.30 uur. Woensdag 8 en 9 uur. Donderdag 8 en 19.30 uur. Vrijdag 7.45 en 19 uur. Zaterdag 9 uur. KERK SOEST-Z., St. Willibrordusstraat. Zaterdagavond 7 uur Avondmis. Zondag H. Missen 8.00, en 11.30 uur. 30 uur Hoogmis. 600 uur Lof. Overige dagen H. Missen 8 uur. Woensdagavond 7 uur Avondmis. gen de wil van de keizer en dat een vader de onbeperkte beschikkingsmacht uitoefende over de levens van zijn vrouw en kinderen. Wie zich durfde te verzetten tegen de wil van zijn vader werd uit de maatschappij gestoten. Noch een zoon noch een dochter zou het zich ooit in zijn of haar hoofd halen om zelf een levensgezellin of echtgenoot te kie zen. Daar zorgden de ouders en speciaal de vader voor en er werd niet verder over gesproken. Ook werd de lichame lijke arbeid als minderwaardig be schouwd. Hoezeer deze leer was verlaten bleek ongeveer tien jaar later in 1919 toen een aantal studenten in Peking een huis bin nendrongen en daar een drietal minis ters 'n pak ransel toedienden, waarmee men openlijk te kennen gaf dat niet al leen de patriarchale verhoudingen in het gezin hadden afgedaan, maar ook het staatsgezag niet meer blindelings werd gehoorzaamd. Na de proclamatie van de republiek be schikte China zeker over figuren die tot regeren in staat waren. De voornaamste onder hen was wel Soen Yat Sen, die de bekende Kwo Min Tang heeft opge richt en geleid. Kwo Min Tang betekent volkspartij en haar socialistisch pro gramma betekende voor China veel voor uitgang. Het Chinese socialisme was niet te vergelijken met hetgeen er in West- Europa onder werd verstaan. De leden van deze beweging waren geen arbei ders maar aristocraten en kooplieden, officieren en industriëlen. Men wilde een parlement, een centrale regering, een sociale politiek en vermindering van de invloed der buitenlanders. Ook de be zitloze boeren stonden er buiten. Uitgehold Ondanks de bezielende leiding van Soen Yat Sen de bekwaamheid van een groot aantal leiders is deze Kwo Min Tang er niet in geslaagd de beoogde eenheid van China tot stand te brengen. Daarvoor heeft men te weinig oog gehad voor de geweldige sociale nood van de boeren, die geen grond bezaten, waardoor men spoedig vergeefs zocht naar de nood zakelijke steun onder de massa. Zij werd door dit gebrek aan sympathie echter niet vernietigd, maar innerlijk uitgehold door de machinaties van de vreemde mogendheden. Geheel West-Europa heeft gedurende tientallen jaren in China een rijk jacht terrein voor haar buitenlandse handel bezeten. Dat was reeds gedeeltelijk het geval vóór 1911 en onder Soen Yat Sen is men niet bereid geweest deze politiek te matigen. Men probeerde de verschil lende stromingen in de Kwo Min Tang tegen elkaar op te zetten. Overal vorm den zich zogenaamde zelfstandige rijk jes onder leiding van generaals die door de mogendheden werden gesteund. Een zwak China betekende vrijhandel en de vierhonderd miljoen Chinezen waarborg den een ruime klantenkring. Deze politiek is zeer kortzichtig geweest. In die eerste jaren na de val van het het keizerlijk bewind waren bijna alle leidende figuren van de Kwo Min Tang bereid hun nieuwe staat naar westers model met Europese hulp in te richten. Men heeft toen voorzichtige en onbaat zuchtige staatkunde opgeofferd aan winstbejag. Later, in de dertiger jaren heeft Japan in China het westen verdreven en daar mee dit afzetgebied overgenomen. Ook Japan heeft China geëxploiteerd in plaats van geholpen, waarmee dit land in zijn onmiddellijke nabijheid een vijand heeft gekregen, terwijl daar vriendschap had kunnen groeien. Geluk kig voor Europa overigens. De terugblik op de revolutie van 1911 heeft deze zin, dat zij ons de fouten leert van de Europese politiek uit die jaren. Men heeft de belangen van China zonder meer genegeerd en daar plukt men nu de wrange vruchten van. China greep naar de dictatuur van het proleta riaat omdat langs deze weg zijn eenheid opnieuw kon worden verwezenlijkt. De Oktoberrevolutie van 1911 bracht China de democratische republiek, en de westelijke invloed. Nog geen veertig jaar later werd de invloed van deze drie elementen praktisch uitgewerkt. Waar en op welke wijze zullen wij Chi na weer ontmoeten? Weinig activiteiten - behalve dan ra ketbases en andere uiterst geheime staatswerkzaamheden - worden met zo veel voorzorgsmaatregelen beschermd als de ontwerpafdeling van ec.i grote automobielfabriek. De ruimten, waarin personen- en vrachtwagens worden ontworpen, zijn dag en nacht, twaalf maanden per jaar beveiligd. Terwijl de verkoopafdeling van een automobielfabriek haar waak zaamheid kan laten varen, wanneer nieuwe modellen ten slotte zijn geïntro duceerd, moet de ontwerpafdeling altijd combinatiesloten worden gebruikt en al le sleutels zijn vervaardigd door leden van de veiligheidsdienst van het ont- werpcentrum. Een dergelijk systeem wordt ook toege past voor de insignes. Al het fotowerk, het lamineren en andere werkzaamhe den aan de badges worden in het ge bouw zelf verricht. Het tweede probleem, dat met de be veiliging van het ontwerpcentrum ver- In één week tijd hebben zich liefst 2400 winkeliers aangemeld voor beëindiging van hun bedrijf bij de Stichting Ont wikkeling en Sanering voor het Mid den- en Kleinbedrijf. Dit is een ontstel lend cijfer omdat er uit blijkt hoezeer er een noodtoestand bestaat, niet alleen bij werkloze werknemers, maar ook bij een goed deel van het kleinbedrijf. Ge constateerd is reeds dat driekwart van de aanvragen komt van ondernemers tussen 55 en 65 jaar, die een aanvraag doen voor een welvaartsvaste uitkering om met die uitkering hun bedrijf te be ëindigen. Het is duidelijk dat met het doen van deze welvaartsvaste uitkeringen er een groep van beroepswerklozen in het le ven wordt geroepen, die al scharrelend en karweitjes opknappend de pensioen gerechtigde leeftijd hoopt te behalen. Dit is een betreurenswaardige ontwik keling en een aanklacht tegen het mid- denstandsbeleid in de achter ons liggen de jaren. Had men bij de stijgende sociale lasten voor kleine zelfstandigen er in het ver leden niet beter aan gedaan deze „klei ne luiden" tegemoet te komen in hun lastenpakket? Dan zou hun de moge lijkheid zijn geboden om hun kleine bedrijven tot hun 65ste jaar voort te zetten en zou de staat met minder steun hebben kunnen volstaan. Nu schept men een groep onvolwaardigen, omdat men te vroeg een pensioen toekent er bij voorbaat vanuit gaand dat deze mensen niet meer aan de slag komen. Een deel van de middenstand wordt hiermee tot sociaal onvolwaardigen ge maakt, de concentratie van bedrijven wordt op een ongezonde wijze bevor derd en er wordt een premie toegekend aan de onbekwaamheid. Zo gaat het als men alleen ziet naar de groei van het nationaal inkomen als een totaal en niet naar de samenstelling daarvan. Het einde van dit proces betekent een ver scherping van de sociale tegenstellingen in ons land. De regering gaat het fail lissement van een deel van de midden stand betalen. Het is tevens de rekening voor het raillissement van haar beleid voor de kleine ondernemer in het jong ste verleden. Geheim materiaal, dat betrekking heeft op mogelijke toekomstige automobiel modellen, zoals schetsen, uitgewerkte tekeningen, aantekeningen van bijeen komsten, wordt zorgvuldig gecontro leerd en gearchiveerd. paraat zijn, omdat dat werk ook mo dellen betreft, die gepland zijn voor volgende jaren. Er zijn twee belangrijke oorzaken voor de strenge veiligheidsmaatregelen, die men getroffen heeft in de ontwerpafde lingen van het ontwerp-centrum van de Ford Motor Company in Dearborn. De meest voor de hand liggende is het verhinderen van het „lenen' van nieu we ideeën door concurrenten gedurende het zelfde modeljaar of van het voor tijdig bekend worden van toekomstige constructies. De andere oorzaak is, dat men de nieuwe modellen niet aan het publiek wil tonen, voordat iedereen in het land ze gelijktijdig bij de dealers kan zien. De maatregelen, die getroffen zijn om het voortdurende werk in het ontwerp centrum van Ford te beschermen tegen inblik van onbevoegden illustreert dui delijk hoe rigoureus de automobielindu strie zichzelf tegen „lekken" beschermt. De veiligheid is er hoofdzakelijk op ge richt het aantal mensen, dat een be paald model tijdens de ontwikkeling mag zien, zo veel mogelijk te beperken. De mensen, die bij de ontwikkeling zijn betrokken, wordt steeds duidelijk ge maakt „losse" conversaties en praatjes over hun werk te vermijden. Een van de getroffen maatregelen is een zichtbaar insignesysteem, zoals dat ook wel geburikelijk is bij bepaalde militaire installaties. Ieder insigne be vat een foto van de drager. Een kleur code geeft het gebied aan, dat hij mag betreden. Iedere bezoeker van het ontwerpcen trum wordt gefouilleerd. Onder escorte begeeft hij zich naar de afdeling(en), waarvoor hij toestemming tot een be zoek- heeft gekregen. Een andere maatregel tegen ongewenste bezoekers is, dat alle sloten, die in het ontwerpcentrum worden gebruikt, in het gebouw zelf vervaardigd zijn. Zij maken deel uit van een systeem, dat het mogelijk maakt - door toepassing van verwisselbare onderdelen - elk slot binnen een uur te veranderen. Alleen band houdt, is het voorkomen dat iemand zijn mond voorbij praat. Dit is natuurlijk moeilijker dan het eerste op te lossen aangezien minder mechanische controlemethoden mogelijk zijn. Een stap in het bestrijden van „losse" tongen zijn wekelijkse affiches, die zijn ontworpen om de employee de nood zaak van zijn zwijgzaamheid over zijn werk duidelijk te maken. Het in verkeerde handen vallen van ge- Wanneer het materiaal overbodig is ge worden in het archief van de ontwer pers, wordt het in afgesloten prulle- bakken gedaan en daarna onder toe zicht van de veiligheidsdienst in ver zegelde papieren zakken verbrand. De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt woensdag a.s., van 14 tot 17 uur, voor het verstrekken van Inlichtingen, zit ting ten gemeentehuize alhier. PHILIPS SPECIAALZAAK Van Weedestraat 72 - Tel. 2792 SCHOENHANDEL LUXE LEDERWAREN REPARATIE-INRICHTING Koninginnelaan 76 - Tel. 4145 Wij verstrekken Contant zegels, ook voor reparatie. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Amstelland" 28 febr. Australië: ms „Theseus" 27 febr. Brazilië: ms „Rio Tunuyan" 3 maart. Canada: ms „Medicine Hat" 1 maart. Chili: ms „Montferland" 26 febr. Indonesië: ms „Hoèchst" 26 febr. Kenya, Oeganda, Tanganjika ms „Euro pa" 1 maart. Ned. Tntillen: ms „Solon" 28 febr. Surmame: ms .JHermes" 28 febr. Verenigde -Staten van Amerika: ms „Gaasterdijk" "1 maart err ss „American Resolute" 3 maart. Z.-Afrika (Rep.) en Z.-W.-Afrika: ms „Simonskerk" 1 maart. Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdétfa van postpakketten geven de postkantoren. Ajje 't mlng vraogt mok zeige dak nooit bezonder goed ln veurspelle eweest bin, maor noeng kan ik toch wel mit ze kerheid meedele, dat de minse op de af deling burregelukke stand ut meraokels druk zullie kriege. 1 De burregemeester net belanghebbende naomeluk herinnerd an de bepaoling, dat iedere houwer van een stier van acht maonde of ouwer verplicht is daorvan angifte te doen. Ajje 't heuegaor goed gaot be- kieke mot dat bie de burrgemeester, maor die kan daorveur netuurluk nie naor ut gemeentehuus komme en die hettut netuurluk naor de afdeling bur regelukke stand verplaotst. Omdat Knelis sinds kort ok in ut bezit van een stier is, mot ik ok angifte doen. Ajje dat edaon het kriejje d'r een be wies van, ik denk een geboortebewies. Allenig van die stier netuurluk. Die stierehouwer mot dat bewies steeds bie um hebbe, want as de pelisie d'r naor vraogt, mottie ut kenne laote zien. Dan is ut eigeluk gin geboortebewies meer, maor een soort riebewies. Die angifte kajje doen op een forreme- lier en daor mot je eventueel ok de bezondere kentekene van de stier op vermelde. Dus nie, dattut beest twee horus en een staort het, want wullie neme an, dat al die beeste die apperao- te bie zich draoge. Pas as dat nie zo is binne ut bezondere kentekene. Ming stier het wel meraokels bezondere ken tekene: ut beessie het acht po te. Da's een grote zeldzaamheid, maor bie ming kajje ut bekieke. Acht pote hettie: twee van veure, twee van aachtere, twee an de linkerkant en ok twee an de rech terkant. Ik mot eerluk zeige dak ming stier nie het veur de doeleinde, waor de meeste minse um veur ebruuke. Ik zie die stier meer as een mellukkoetje. En as zodao- nug zal ik um dan ok angeve. Ik weet nie of ut trouwboeke mee mot neme. Nie dat van ming en Kneliao netuur luk maor van de vaoder stier en moe der koe. Maor dat weet ik nie zeker. Wat ik wel zeker weet is, dajje ok mot meedele of de an te geve stier al is goed- of af ekeurd. 't Het zeker iets mit de milleterre dienstplicht te maoke: dienste verlene en plichte vervulle. De minse motte nie bie ming ankomme mit de vraog ofter op ut gemeentehuus nong spesiaole maotregele enome wor de om die beeste an te geve. Ik het wel hore verluuje, datter een spesiaole are- nao emaokt is in ut gemeentehuus, maor ik mot eerluk zeige, dak dat allenig maor ezien het van iemand, die ut ehoord het. Ik het ok eheurd, datte naom van de amtenaor van de burre gelukke stand noeng anders wordt: hie heet veurtaon toreaodoor. Astie dan maor nie ze togao anhet, waant daor zit rood an en as die stiere dat zien kunne d'r gekke dinge veurvalle. Binnekort kajje ming mit ming stier zien lope, op weg naor ut gemeente huus. Daor gao ik dat beest an geve. Ik weet allenig nog nie an wie. Ut liefst an de burregemeester. Daor kan ik nog effe over naodenke. Ik hoef ming in ieder geval nie stierluk te vervele. heim materiaal wordt praktisch onmo gelijk gemaakt door toepassing van af gesloten prullebakken. Onder toezicht van de veiligheidsdienst worden de bak ken geleegd en de inhoud verbrand. Een lid van de veiligheidsdienst gaat ook mee met ieder model, dat geschroot moet worden en ziet er op toe dat de modellen volledig door een bulldozer worden vernietigd. Beveiliging tegen nieuwsgierige ogen werd reeds overwogen toen het ont werpcentrum nog moest worden ge bouwd. Het resultaat is dan ook, dat de gebouwen ver verwijderd staan van de twee aangrensende openbare wegen. Open velden maken het praktisch on mogelijk de gebouwen vanaf de straat te naderen zonder ontdekt te worden. Alles is gedaan om het de voorbijgan ger onmogelijk te maken de lokalen van het ontwerpcentrum binnen te tre den of er zelfs maar een blik in te kunnen werpen. Verschillende lokalen zijn altijd gesloten en er bestaan maar weinig sleutels voor deze lokalen. Wan neer een lokaal niet afgesloten is, be vindt zich een secretaresse achter een bureau bij de deur en selecteert ieder een die binnen wil komen. Schotten, die zich op enige afstand in het lokaal voor de deuropening bevinden, beletten elke inblik door een geopende deur. Voorduend analyseert men bij Ford de veiligheidsvoorzorgsmaatregelen en pro beert men ze te verbeteren. Men is er echter van overtuigd, dat de hou ding en medewerking van alle mannen en vrouwen, die op het ontwerpcen trum werken, het belangrijkst is. Zon der die medewerking kan geen enkel veiligheidssysteem effectief werken. Van Goyenlaan 156, teL 5897. Op de Eng. BEZOEKT Rademakerstraat 40, SOESTERBERG, telefoon 1953. Dagelijks optreden van het be roemde ZIGEUNERORKEST T.V., radio, platen. Café-Restaurant voor doorgaand verkeer en zakenmensen geopend vanaf 8 uur voormiddag. 1

Soester Courant | 1967 | | pagina 7