Soesterberg werd verrijkt met uniek café-restaurant en dancing Toni Boltini's Circus-Academie eerste artiestenschool in West-Europa Ware metamorfose Veel interesse Eigentijds amusement Een nieuw idee Feestelijke start Magische naam trok aan Circus-Academie Soesterberg". clrcnsplaats f De circusschool, die nu in Soesterberg is gevestigd, zal aldus in een leemte voorzien. Jonge mensen, die een circuscarrière cheerde de Amsterdamse politiemuziek- kapel onder leiding van dirigent Pinkse op naar de Circus-Academie om een serenade te brengen en te concerteren. Dit optreden was tekenend voor de goede verhoudingen die zijn gegroeid tussen Nederlands enige circusdirecteur en de officiële instellingen en tevens kwam hierdoor tot uiting dat de Cir cus-Academie van veel grotere beteke nis is dan een zuiver plaatselijke aan gelegenheid. Dat Toni Boltini hier een gelegenheid schiep voor alle leeftijdsklassen kwam ook tot uitdrukking in de keuze van de star-artieste voor deze avond, de beroemde Engelse zangeres Vera Lynn. tini voor de eerste maal het Hongaarse Staatscircus presenteren. Bijna acht maanden lang zal het mobiele circus- dorp op reis zijn, om tenslotte in het najaar weer in de veilige Circusresiden tie Soesterberg terug te keren. Ondertussen zal het echter niet stil zijn in deze Circusresidentie, want voor tee- ners en twens zijn ook gedurende het zomerseizoen weer tal van attracties gepland. Het geluid van deze tijd, het opwindend ritme, zal ook in de komen de maanden de bussen doen leegstro- men bij „Halte Boltini" aan de Amers- foortsestraat. Nu is daar dan een derde vestiging bijgekomen, de Circus-Academie. En ook In die landen, waar de artiesten in dienst van de staat zijn, wordt er jaren lang aan de opleiding geschaafd en eerst na een zeer zwaar examen worden de artiesten waardig bevonden om in het openbaar op te treden. Het zijn dan ook ware paradepaardjes van de cir cuskunst. In West-Europa kent men deze instel lingen niet. Hier oefenen de artiesten in spé op tochtige zolders, vaak zonder enige leiding. Slechts enkele talentvolle doorzetters weten zich ondanks deze handicap te handhaven in de circus- en variétéwereld en minimaal is het aantal dat tot de top weet door te dringen. Zo gaat heel veel talent verloren, talent dat bij een gedegen opleiding tot ont plooiing was gekomen. Donderdag 23 februari 1967 zal ongetwijfeld een gedenkwaardige dag bltyven in de geschiedenis van de gemeente Soest en meer in het bijzonder nog voor de dorps kom Soesterberg. Na een maandenlange intensieve voorbereiding kon op deze dag niet alleen een uniek café-restaurant annex dancing in gebruik worden genomen, maar had tevens de opening plaats van de eerste circusschool in West-Europa. Toni Boltini, wiens naam in lichtende letters prijkt op de gevel van deze Circus-Academie, heeft weer één van zijn vele idealen verwezenlijkt. Mede dankzij hem ontwikkelt Soesterberg zich steeds meer tot het toeristisch uit gaanscentrum voor midden-Nederland, mede dankzij hem is er nu voor jonge talentvolle mensen gelegenheid om zich met veel ambitie via een gedegen voor opleiding te ontpoppen tot volwaardige artiesten voor circus en variété. Dit gebeuren heeft internationaal belangstelling getrokken en het was dan ook geen wonder dat zich op de openingsdag vele honderden mensen van heinde en verre naar Soesterberg spoedden om van de feestelijke opening getuige te zijn. Het is nog niet zo lang geleden dat Ne derlands enige circusdirecteur van for maat zich in Soesterberg vestigde, maar nu reeds is zijn naam onverbrekelijk met deze plaats verbonden en is Toni Boltini hier niet meer weg te denken. Voordien kende men hem alleen als de man, die zich opgewerkt had tot groot Europees circusdirecteur, als de man die succes had in een moeilijk vak waarin velen faalden. Zijn reizende circusonderneming werd ieder jaar groter. Steeds kwamen er meer wagens, ieder jaar ging het mo biele circusdorp meer mensen omvatten. De voorbereidingen voor elk tournee werden ook steeds omvangrijker en het werd noodzaak om zich voor de winter maanden een residentie te scheppen, waarin men ongestoord zou kunnen wer- onderneming. Het bescheiden café-res taurant, dat mede overgenomen werd, diende aanvankelijk alleen maar voor het eigen personeel, al waren toevallige passanten uiteraard ook welkom. Hier ontpopte Toni Boltini zich echter al spoedig ook tot een uitstekend gastheer buiten het circusseizoen om. Het stroompje passanten werd allengs een stroom. De circusresidentie werd een De opening kreeg een zeer origineel ka rakter door het geschenk, wat aange boden werd door buurman-collega Huis- ma, directeur van ,,'t Zwaantje", waar Dicky en Toni Boltini zeer vereert mee waren. legenheid was tot gepaste vertrooiing en hij schiep in deze natuurrijke omge ving een café-restaurant-dancing, waar de jonge generatie maar al te graag heen kwam. Immers, dit was een ont moetingspunt waar men zich thuis voelde, waar men ongedwongen bijeen kon zijn en waar de wel aanwezige en soms zelfs strakke leiding niet als een keurslijf werd gevoeld. Op vele gebieden is Toni Boltini baan breker geweest, in het circus, maar ook hier. Het was de tijd voor de beat. De jeugd wilde dansen op het geluid van soms striemende gitaren, een onschuldig vermaak en Toni Boltini gaf het hun. Iedere avond weer kan men hier de fa vorieten van teeners en twens horen en zien. Hij deed meer. Toni Boltini haalde co ryfeeën in dit genre, die men voordien alleen maar op het witte doek of op de beeldbuis had kunnen aanschouwen, naar Soesterberg. Nu kon de jeugd uit heel midden-Nederland de grote favo rieten Dave Berry, The Fortunes, John- ny Halliday, The Kinks, Dave Jones, Johnny Lion, Rob de Nijs, The Golden Earrings, The Motions etc. toejubelen. Zo gold Toni Boltini's Circusresidentie al spoedig als het ontmoetingscentrum voor de moderne jeugd, waarheen niet alleen 's winters maar gedurende het hele jaar duizenden bezoekers trekken. En deze trek duurt nog onverminderd voort. Iedere dag opnieuw stromen de bussen leeg bij „Halte Boltini" aan de Amersfoortsestraat. Was er voor de vestiging van de Cir cusresidentie voor de hedendaagse jeugd in deze streken eigenlijk nauwelijks ge legenheid elkaar dagelijks te ontmoe ten in een sfeerrijke omgeving, gaande weg ontstond bij Toni Boltini hierdoor het idee dat er eigenlijk ook zo'n ge legenheid moest zijn voor diegenen die weliswaar niet stok, maar die ook niet zo piep meer zijn. Immers, de circus- sfeer trekt niet alleen de jongeren aan, maar ook zij die zich al niet helemaal meer thuis voelen bij het jonge goed. Zo ontstond het nieuwe idee om voor diegenen een apart circushome te schep pen, niet ver van de bestaande Circus residentie. Toni Boltini zocht en vond. Als een donkere lege plek temidden van vrolijk Soesterberg stond een eeu wenoud gebouwencomplex, waar vroe ger de postkoets op de route Amster dam-Arnhem v.v. aanlegde. Huis ten Halve, tot voor kort enkele jaren Katholiek Militair Tehuis, had eigenlijk afgedaan en het kwam steeds meer in verval. Niettemin moest Toni Boltini nog een vorstelijk bedrag neer tellen voor hij zich eigenaar kon noe men. Te veel, dachten velen, die het oude gebouw kenden en die niet beschikten over de vindingrijkheid van een Toni Boltini. Zij zagen slechts een oud ge bouw en verder niets. Hun fantasie werd niet geprikkeld door ideëen over wat het eventueel zou kunnen worden. Toni en Dicky Boltini, temidden van de honderden die hen geluk kwamen wen sen met de opening van de circus-aca demie. willen opbouwen, zullen hier gedurende vier jaar een opleiding ontvangen, die vele facetten van het moeilijke vak zal omvatten. Dezer dagen zal worden gestart met een balletcursus en tegen oktober zul- len andere vakken aan de cursus wor den toegevoegd. Dit alles zal gebeuren onder leiding van oud-artiesten, rijk aan ervaring, die zelf alle kneepjes kennen en die in staat zijn deze door te geven aan de jongere garde. Voor deze opleiding bestaat veel inte resse. Reeds voor de opening hadden zich 25 gegadigden voornamelijk nog scholieren opgegeven. Het ligt in de bedoeling om aan het einde van de vier jarige cursus examens af te nemen en diploma's uit te reiken. In tegenstelling tot de afgestudeerden in Oost-Europa waar de scholen door de staat worden geleid en gesubsidieerd zullen de jonge artiesten van de Soesterbergse Circus Academie zelf kunnen kiezen waar zij willen werken. De bovenverdieping van de Circus Aca demie is helemaal bestemd voor de cir cusopleiding. Hier kunnen de cursisten naar hartelust oefenen met trapezes, springplanken, halters enz. Ook kunnen zij hier eventueel audities maken voor geïnteresseerde directeuren van circus sen en variétés. De benedenverdieping is ingericht als restaurant-bar-dancing- bodega. Toni Boltini heeft weer één van zijn vele ideëen verwezenlijkt. Een circus- club waar de liefhebbers van deze oer oude volkskunst in een gezellige sfeer ken om in net nieuwe seizoen nog beter uitgerust voor de dag te komen. Deze residentie werd gevonden aan de Amersfoortsestraat 78B te Soesterberg, waar temidden van de bossen een ter rein van 40.000 m2 in eigendom werd verworven. Hier kon het nijvere circus- volkje naar hartelust aan de slag om de toch reeds grote onderneming nog ver der uit te bouwen. Bij het verwerven van dit nieuwe bezit dacht Toni Boltini in de eerste plaats aan de mogelijkheden voor zijn circus- trekpleister eerste klas. Dat was geen toevalligheid. Werden de eerste bezoekers wellicht aangetrokken door de magische naam Toni Boltini en de unieke circussfeer in en rond het gebouwencomplex, nu bleek al spoedig dat Toni Boltini ook op ander dan cir- cusgebied het amusementsvak met de vingertoppen aanvoelt. Hij zag wel in dat voor de teeners en twens in midden-Nederland weinig ge- Een gezellige drukte by één van de bars, waar meestal wel een plaatsje te vinden is. Toni Boltini liet de sceptici praten en toog nog tijdens het circusseizoen aan het werk om zijn gedachten gestalte te geven. Het werd een ware gedaante verwisseling. Zij, die het oude gebouw kenden, kennen het nu niet terug. Het hele complex heeft een ware ver jongingskuur ondergaan en wie het voorfront aanschouwt zal beslist de naam van de ontwerper willen weten. Is het één of andere beroemde archi tect? Welnu, zo kan men het noemen, want de ontwerper is niemand anders dan Toni Boltini zelf. Toen hij voor Huis ten Halve stond zag hij al een machtige fagade met steigerende circus- paarden voor zich, ja hij zag nog meer... Voorlopig hield hij die plannen nog bin nensmonds en zette hij zich met zijn staf aan het werk om ook het interieur geheel te vernieuwen. Er kwamen bars, gezellige zitjes, een sfeerrijke betim mering, antieke en neo-antieke decora ties. Van week tot week zag men het complex uitgroeien tot een waarlijk unieke gelegenheid, waarover zelfs de sceptici hun eerlijke bewondering uit spraken. De grootste verrassing moest echter nog komen. Op een goede dag arriveerden grote neon-letters, die samen de naam „Toni Boltini's Circus-Academie" vormden. Eerst toen bleek waarom de schepper een zo luisterrijke entree had gemaakt, een academie waardig. Immers, aan het café-restaurant zou tevens een circus school worden gekoppeld, de eerste in West-Europa! In landen van Oost-Europa kent men zulk een onderwijsinstelling reeds lang. Op zijn vele reizen steeds maar op zoek naar internationale attracties had Toni Boltini zulke scholen bezocht en hij was ervan onder de indruk ge komen. Vera Lynn zette internationale luister by, tydens de openingsavond. bijeen kunnen zijn met de topnummers van morgen. Geen uitgesproken teeners- en twensclub, maar een gelegenheid voor jong en oud, waar iedereen zich thuis zal voelen. De officiële opening was tevens "een bewijs dat alle genres hier aan hun trekken komen. Met forse tred mar- Velen herinnerden zich haar nog uit de bange oorlogsdagen, toen zij de bijnaam „Sweethaert of the forces" droeg, een bijna symbolische naam binnen deze muren van wat eens een militair te huis was. En met een vooruitblik naar het nieuwe seizoen nu Toni Boltini het Hongaars Staatscircus in ons land presenteert was daar ook de beroem de zigeunerkapel, gevormd door de zo nen van Tata Mirando, het huisorkest van de hofkringen. Zo is Soesterberg nu de zetel geworden van drie Boltini-bedrijven. Van hieruit zal over enkele weken de grootste cir cuskaravaan vertrekken die ooit op de Europese wegen is aanschouwd. In Nederland en België zal Toni Bol- In een van de gezellige hoekjes heeft het petit-restaurant een plaats gevon den. waar men sfeervol smakelyke hapjes kan nuttigen. ook in dit gezellige etablissement reeds van 's morgens acht uur af ge opend zal men de komende maanden in een gezellige sfeer bij passende mu ziek kunnen genieten, zich kunnen ver strooien. De dorpskom van Soesterberg is ver rijkt met een unieke gelegenheid, waar toe ongetwijfeld jong en oud zich aan getrokken zal voelen. Tydens de openingsavond beten ze de spits af. „de Zonen van Tata Mirando", nu treden ze dagelijks op in de circus academie. 4

Soester Courant | 1967 | | pagina 7