i De Smartlap „Hier mocht omaatje niet zitten" Ondanks alle (snobistische?) kritiek onuitroeibaar DOORSMEREN GARAGE BOSBOOM Officiële mededelingen Het proces Van der Lubbe Nieuwe moeilijkheden rond nazi-proces MONDJESMAAT Als amusement aanvaardbaar? Klaar terwijl u wacht REVEROL SMEERSTATION V.V.Z.-nieuws Gedeelte Lange Brinkweg afgesloten TWEE SOORTEN LEIDINGWATER Eiermarkt Rectificatie TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 POLITIE TEL. 4444 Uw luxe zitje-in-de-zon bij Vroom Dreesmann m VROOM DREESMANN heeft van alles zoveel méérl Amersfoort Op het terrein der lichte muze zjjn er maar weinig artiesten die zulke successen boeken als Gert Timmerman, de Zangeres zonder naam en in het verleden Johnny Jordaan. De verkoop van hun grammofoonplaten bereikt soms astrono mische cijfers, maar niettemin gaan deze artiesten altyd over de tong. Het popu lair bezongen melodrama In zakformaat dat in vakkringen als de smartlap wordt aangeduid, is blikbaar voor iedereen een probleem behalve voor deze zingende artiesten zelf. De gemakkelijk in het gehoor liggende liedjes, die doorgaans alleen maar appel leren aan allerlei sentimentele gevoelens, zijn al sinds jaar en dag een mikpunt van spot. Zeker niet alleen van de zijde van hen, die van klassieke muziek houden, maar evenzeer en misschien nog meer van de kant van degenen, die Rob de Nijs, Trea Dobbs of the Beatles als hun idolen aanbidden en aan wier muzikale smaak dus evenzeer getwijfeld moet worden. Maar wordt de smartlap wel op muzikale gronden verworpen? Of is cultuur snobisme hier de oorzaak? De platen van Gert Timmerman (wel of niet met Hermien) vliegen de grammo foonplatenwinkels uit en toch zijn er maar weinig mensen die er ronduit voor uit komen dat zij van die liedjes hou den. Door dat te zeggen zouden zij zich immers in opspraak brengen, want het staat nu eenmaal niet cultureel om zo iets te zeggen! Ook op Hilversum I en II is de smart lap vrijwel taboe. Timmerman kan dan nog, maar de Zangeres zonder naam (Wie ben ik dat ik zoveel voor je bete ken), en haar broer Jerry Bey (Hier mocht omaatje niet zitten, daar mocht omaatje niet staan) worden door de bei de Hilversumse zenders angstvallig ge weerd, totdat Hullekie Dullekie (de nu ontslagen Henk Terlingen) ze op Hil versum III introduceerde. Vooral de Vara heeft nooit veel van smartlappen moeten hebben. In Gabri de Wagt's befaamde programma Marimba werd het populaire lied menigmaal on derwerp van satire en destijds weerde de omroep Amsterdams grootste smartlap- zanger Johnny Jordaan ook uit de ether. Maar de AVRO laat graag Gert Tim merman horen, wiens „Eerbied voor jouw grijze haren" toch altijd nog iets hoger wordt aangeslagen. De Twentse zanger, die vaak met zijn vrouw Her mien optreedt, heeft een warm pleitbe zorger in intellectuele kring gevonden. Geen langdurige wachttijd daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel. Eerste klas smeermiddelen. Birkstraat 105 - Soest - Telef. 3256 V ALLEI VOGELS-V.V.Z. 1 4-0 Het is V.V.Z. niet gelukt om 1 of 2 punten uit deze wedstrijd te halen. Voor de rust was het nog wel een ge lijk opgaande strijd en ging de rust in met een 1-0 achterstand. In de tweede helft konden de V.V.Z.-spelers maar niet het juiste antwoord vinden op het goed spelende Valleivogels en was er van samenspel en een goede aanval geen sprake meer zodat de eindstand 4-0 werd in het nadeel van V.V.Z. V.V.Z. 2-EEMNES 2 1-5 Eemnes was van het begin af de bete re ploeg, waartegen door V.V.Z. geen voldoende tegenstand kon worden ge boden om een beter eind resultaat te bereiken. V.V.Z. 3-ZUIDVOGELS 4 1-3 Ook dit elftal heeft het tegen koploper Zuidvogels niet kunnen bolwerken en heeft het onderspit moeten delven met 1-3. MONTAGNARDS 62-V.V.Z. 4 Een aan beide kanten aanvallend spel en goede strijd om tot winst te komen. De winst ging naar V.V.Z., die het enige doelpunt van deze wedstrijd maakte. Bij alle V.V.Z.-elftallen is te mer ken, dat de conditie, door het niet nor maal kunnen trainen op het V.V.Z.- terrein, wat dit jaar praktisch het ge hele seizoen onbespeelbaar is, beslist lager is, dan tijdens de vorige compe titie. Er zijn zelfs spelers, die om de modderpoel niet meer komen trainen, wat natuurlijk niet juist is. Uitslagen V.V.Z. jeugd: V.V.Z. jun. A-H.V.C. C 1-3. V.V.Z. asp. a-H.V.C. asp. c 1-2. V.V.Z. pup. 1-K.V.V.A. pup. 2 4-4. V.V.Z. pup. 11-K.V.V.A. pup. 7 2-1. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat, in verband met rio leringswerkzaamheden, het gedeelte van de Lange Brinkweg, gelegen tussen de Raadhuisstraat en de Kruisweg, vanaf heden tot nader order is gesloten voor alle verkeer. Soest, 28 februari 1967. De socioloog Herman J. de Groot karak teriseert Gert en Hermien als „eenvou dige, oprechte, gezonde Nederlanders, die een aanvaardbaar soort amusement verschaffen, die bij de luisteraar een prettig gevoel wekken". Mèg 't a.u.b.? Deze socioloog, die zich bijzonder inte resseert voor alles, wat er op het ter rein der lichte muziek plaatsvindt, meent dat Gert en Hermien sociologisch gezien volkomen passen bij de burgerlijke aard van ons volk. „Waarom moeten wij in het woord bur gerlijk toch altijd iets denigrerends zien? Waarom moeten wij neerzien op het pu bliek, dat Gert en Hermien graag hoort zingen. Mag het alsjeblieft? Hebben de mensen, die het populaire lied zo min derwaardig vinden, zelf allemaal zo'n goede smaak? Onder deze kriticasters vindt u talloze snobs en cultuurprofeten, die door af te geven op een bepaalde groep van de be volking zichzelf wat in de hoogte willen steken. Gert Timmermans is overigens een uitstekend musicus. Hij speelt prima klarinet, heeft een goede stem en zijn optreden is artistiek verantwoord. Ach, wat de teksten betreft, in de klassieke muziek vindt u ook smartlappen". Drs. De Groot meent dat elke muziek die met bezieling en overgave wordt ge bracht, en natuurlijk met een behoorlijke beheersing van de techniek, in principe goed is. Ik geef toe, dat de smartlap in het ene milieu meer aanslaat dan in het andere, maar belangrijker is de leef tijdsfactor. Over het algemeen zijn men sen boven de vijftig wat sentimenteler en zij beleven de liedjes niet als een smakeloos of een onecht produkt." Miskend? De socioloog drs. J. van Hessen van het Sociologisch Instituut der Rijksuniversi teit van Utrecht karakteriseert de smart lap als een vereenvoudiging van roman tische gevoelens. Dit populaire lied, zo meent hij, stelt alles nogal simpel voor en dat willen de mensen juist. Luisterend naar deze mu ziek worden zij niet geconfronteerd met subtielere gevoelens en dat kan soms prettig zijn. „Onze wereld wordt steeds gecompliceerder en dat roept nu een maal bij veel mensen de behoefte wak ker naar een simpele weergave van de verschillende relaties. En het is de smartlap, die aan deze behoefte vol doet". Maar de zangers van het populaire lied mogen dan de sociologen op de hand hebben, zij voelen zich door een groot deel van het publiek miskend. Vooral omdat allerlei buitenlandse smartlappen hier wèl als volwaardige „tophits" wor den gespeeld en aanvaard „Belachelijk" De Geleense „Zangeres zonder naam" heeft met haar bestsellers als „Ach va derlief, toe drink niet meer" en „Moe der, ik kan je niet missen" weliswaar het podium van het Concertgebouw nooit bereikt, maar haar platen worden in menig huiskamer uitbundig veel ge draaid terwijl ook in ettelijke cafés haar melodrama's het bij de altijd ietwat sen timentele borrelaars goed doen. „Het is belachelijk dat mijn broer Jerry en ik zo door Hilversum worden ge boycot. Er zijn honderdduizenden men sen die van ons houden. Onze platen gaan heel wat beter dan die van de meeste sterretjes, die je elke week wel een keer voor de televisie ziet. Ik pro beer mijn hele gevoel in mijn liedjes te leggen. Dat waarderen de mensen. De tieners moeten geloof ik niet zoveel van mij hebben. Maar wacht maar, over een jaar of vijf zijn zij ook getrouwd en krijgen ze problemen. Dan zullen ze wel naar me luisteren. De jeugd, die tien jaar geleden mij niet wilde horen, heb ik nu al gewonnen. Ach, ik zing vooral voor gewone mensen. De élite acht zich te hoog om naar me te luisteren. En die journalisten, die schrijven maar wat". En dit laatste zegt ze met een gezicht, dat diepe verachting uitdrukt Juist voor het proces begon, werd in Duitsland een nieuwe wet van kracht, die de doodstraf mogelijk maakte, wel ke Van der Lubbe prompt kreeg. De Haarlemse advocaat, die destijds Marinus van der Lubbe verdedigde, heeft steeds zijn onschuld bepleit. Deze jurist, mr. B. W. Stomps, is nu met een nieuwe actie bezig omdat een West- duitse omroep (de Hessische Rundfunk) een reconstructie van het proces heeft gemaakt in de vorm van een tv-spel. De Nederlandse acteur Jules Hamel speelt de rol van Marinus van der Lub be. De Haarlemse advocaat en de broer van de destijds veroordeelde, de in Am sterdam wonende heer J. M. van der Lubbe, zijn bijzonder verontwaardigd over deze tv-reconstructie omdat hierin helemaal niet tot uitdrukking komt, dat het proces destijds vals was. Bij het Duitse volk zou nu de indruk worden gewekt, dat met dit proces over de brand in de Rijksdag juridisch helemaal niets loos was, terwijl het in feite een onderdeel was van de nazicampagne om de macht in Duitsland te veroveren. Mr. Stomps meent, dat Van der Lubbe mogelijk wel bij wijze van demonstra tief gebaar een kleine brand wilde stichten in de Rijksdag. Göring, op dat moment voorzitter van de Rijksdag (het Duitse parlement) en premier van Prui sen zou hiervan hebben geweten en er samen met Goebbels gebruik van heb ben gemaakt. Zij zouden opdracht heb ben gegeven de kelders van het gebouw vol te stoppen met zeer brandbare ma terialen, zodat het kleinste vuurtje ogen blikkelijk rampzalige gevolgen zou heb ben. Göring kon hieraan actief meewer ken. Hij woonde in een huis vlak naast de Rijksdag, dat bovendien door een geheime onderaardse gang met het par lementsgebouw was verbonden. De gang kwam uit in de kelders van de Rijks dag. De Haarlemse advocaat beticht de Hes sische Rundfunk nu van neo-nazitische propaganda omdat in de reconstructie i van de rechtsprocedure tegen Marinus van der Lubbe niets wordt gezegd over de opzet van Göring en Goebbels. Van Marinus van der Lubbe was bekend, dat hij communistische sympathieën had. Hij is echter nooit die vurige aanhanger geweest, die de nazi's van hem maak ten. Tijdens het proces werd de nadruk ge legd op het bestaan van een „groot communistisch complot". Van der Lub be zou in het kader van dit complot de Rijksdag in brand hebben gestoken. Het was voor de Nazi-leiders een excuus om een ware anti-communistische terreur te ontketenen. Tijdens deze acties werd tegelijk met ieder andere tegenstander van Hitier afgerekend. De Nazi's kre gen definitief Duitsland in hun bezit. De documentaire van de Duitse televi sie - die ook door een Nederlandse om roep is aangekocht - komt op een mo ment, waarop de Westduitse justitie overweegt het proces, dat in 1933 werd gevoerd, te herzien. Dit op basis van een in 1965 aangenomen wet, die voor schrijft, dat alle politieke processen, die tijdens het bewind van Hitier zijn ge voerd, herzien moeten worden. De offi cier van justitie bij de rechtbank in Berlijn, dr. Gunther, heeft al aange kondigd, dat hij voorbereidingen voor een herziening treft. Een Frans onder zoeker. dr. Calic, heeft in Bulgarije en Duitsland documenten verzameld, waar uit zou blijken, dat Marinus van der Lubbe inderdaad onschuldig was en die bovendien zou aantonen, dat niet van een communistisch, maar van een nazi complot sprake was. De Haarlemse advocaat en de broer van Marinus van der Lubbe zijn bezig met gerechtelijke procedures tegen de Duit se omroep. Zij willen de uitspraak ont lokken, dat de visie in de documentaire foutief is. Hetgeen zou inhouden, dat een officiële herziening van het in 1933 uitgevoerde vonnis en daarmee eerher stel voor Van der Lubbe nergens meer op behoeft te wachten. Het proces Van der Lubbe is weer ac tueel. Zo actueel, dat het lijkt alsof het pas gisteren werd gehouden. In Neder land heeft men al in 1933, het jaar, waarin het proces werd gehouden, ge twijfeld aan de waarheid van de bewe ring, dat de jonge Amsterdammer Ma rinus van der Lubbe de brand aan stak, die het grote Rijksdaggebouw in de as legde. Marinus van der Lubbe werd in 1933 ter dood veroordeeld. Zo wel het proces als de uitspraak is her haaldelijk aangevallen. De vraag of Van der Lubbe het gebouw in brand stak, is nooit met zekerheid beantwoord. Als hij het zou hebben gedaan kon hij vol gens de op het moment van zijn daad geldende wetten een maximumstraf krijgen van vijftien jaren gevangenis straf (het maximum voor hoogverraad) Een ingezonden-stukken-schrijver in een van onze grote weekbladen opperde on langs de gedachte, om naast de drink waterleiding een apart leidingnet aan te leggen dat water zou kunnen leve ren voor huishoudelijk gebruik. Hij meende dat de kosten van aanleg van deze extra leiding op de lange duur wel zouden opwegen tegen de grote sommen gelds dit thans gemoeid zijn met het drinkbaar maken van alle leidingwater, ook het water dat niet voor consumptie wordt gerbuikt, maar bijvoorbeeld voor doorspoeling in de W.C. en dergelijke, waarvoor water van mindere kwaliteit goed genoeg zou zijn. Op zichzelf is dat niet zo'n vreemde gedachte, vooral niet nu zich sombere wolken samentrekken boven onze drink watervoorziening. Somber in financieel opzicht dan, want het ligt in de lijn der verwachting, dat aan de steeds stij gende vraag naar leidingwater niet met de thans voorhanden zijnde winnings middelen voldaan kan worden en dat er dus nieuwe, kostbare voorzieningen nodig zullen zijn om de drinkwater voorziening in Nederland te verzekeren. De gedachte aan een dubbele waterlei ding is overigens al heel oud. Bijna net zo oud als de meer dan honderdjarige waterleidingen in Nederland. In Am sterdam had men bijvoorbeeld heel vroeger zo'n dubbele leiding (duinwa ter en water uit de Vecht) en Parijs kent 'm nog. Uit het feit, dat het sys teem in Amsterdam al spoedig verlaten is, kan men afleiden, dat er grote be zwaren aan kleven. Waterleiding en volksgezondheid zijn twee begrippen die nauw aan elkaar verwant zijn. Met de komst van de wa terleiding hebben vele besmettelijke ziekten veel minder kans gekregen tot epidemieën uit te groeien. Vandaar ook de onverbiddelijkheid, waarmede de waterleidingbedrijven waken voor de kwaliteit van hun water en van hun leidingnetten. Daarom ook is het wel haast onverantwoordelijk om in een woonhuis twee soorten water te gaan leveren. Want de kraan is bereikbaar voor iedereen, voor volwassenen en voor kinderen. En denk eens aan de moge lijkheid, dat een dorstig kind de ver keerde kraan opendraait! Of dat een volwassene zich vergist! Of dat er bij het installeren van de binnenleidingen per abuis een paar buizen verwisseld worden Daarom liever geen risico's gelopen en één drinkwaterleiding in huis, waaruit elkeen zonder angst volop kan tappen. Voor de industrie gelden andere maat staven; daarom ziet men in ons land dan ook hier en daar reeds industrie- waterleidingmaatschappijen verschijnen. ERFENIS - Ik dacht dat bij het over lijden van een echtgenoot, in gemeen schap van goederen gehuwd, de helft van het gezamenlijk vermogen plus een z.g. kindsdeel aan de achterblijvende ten goede kwam. In het artikel over erf recht een z.g. kindsdeel aan de achter blijvende ten goede wam. In het arti kel over erfrecht d.d. 17 dezer las ik dat echtgenoot en kinderen gelijk op delen. Is de wet veranderd? Ik zelf heb een zoon met 4 kinderen. Is het wense lijk een testament te laten maken als ik wil dat mijn vrouw tenminste drie vier de van nalatenschap krijgt toegewezen of heeft dit geen zin? Antwoord: Het is inderdaad zoals U meende: de overblijvende vrouw be houdt als haar eigendom de helft van het gezamenlijke vermogen, terwijl zij van haar mans nalatenschap! die ge vormd wordt door de helft van de ge zamenlijke eigendommen) een kindsdeel ontvangt. Wat in het artikel staat is dus eveneens juist: de nalatenschap wordt tussen echtgenoot en kinderen gelijkelijk verdeeld. Bij testament kunt U uw vrouw wel iets meer toewijzen cn ook kunt U haar een redelijk levensonderhoud na laten. Bespreekt U dit eens met een notaris. PILOOT DC 8 - Hoe lang duurt het eer dat een K.L.M.-piloot bevoegd is ge zagvoerder te zijn over een DC 8 toe stel? Antwoord: Alvorens een KLM-vlieger bevoegd is om als gezagvoerder het commando over een DC-8 te voeren, moet hij minstens over 12 dienstjaren als vlieger bij de K.L.M. beschikken. STALEN REGENTON - Hoe kan ik het beste een stalen regenton inwendig te gen roesten beschermen? Kan ik hier voor portland cement gebruiken of is er een speciaal soort cement? Antwoord: Als de ton goed gegalvani seerd is van binnen dan behoeft er verder niets aan gedaan te worden om de binnenzijde roestvrij te houden. Om dat U spreekt van licht gegalvaniseerd laat dat zeker wel te wensen over. Maak dan eerst de ton goed schoon, schuur alle oneffenheden en eventuele roest- plekken goed glad en zet de binnenzijde dan goed in een goede kwaliteit menie. Zonodig herhaalt U dat nog een keer, voordat U er weer water in laat lopen. Voor het cementen van de binnenzijde wordt gewoon zuivere portlandcement gebruikt en ter versterking met wat kalk aangemengd. De studenten hebben in de laatste maan den veel oppositie gevoerd tegen de minister van onderwijs en wetenschap pen omdat deze het mes heeft gezet in het beurzenbeleid. Het gaat hier om de financiering van de studie in het hoger onderwijs met de daaraan verbonden kosten van onderhoud voor de studen ten. De studenten hebben gelijk wan neer zij trachten een zo groot mogelijk deel van de begroting van onderwijs voor zich op te eisen. Of hun eisen rechtvaardig zijn in het kader van het gehele onderwijsbestel is een andere zaak. Zij zijn in elk geval in een sterk be voorrechte positie geplaatst in vergelij king met de studerenden in de sector van het middenstandsonderwijs. Op dit terrein schiet de rgeering nog steeds te kort in de financiering van het onder wijs zelf. Dit onderwijs wordt in vete gevallen nog part-time gegeven in de vorm van cursussen, die subsidie kun nen ontvangen krachtens de interim- regeling middenstandsonderwijs. Hoewel de kosten van dit soort onderwijs slechts een fractie bedragen van het hoger onderwijs, kunnen deze tot heden slechts tot 80 °/o worden gesubsidieerd. Over subsidie voor onderhoudskosten durft men dan ook in de sector niet te spreken. Wel mag worden opgemerkt dat nog steeds een derde van het midden- en kleinbedrijf in behoeftige omstandighe den verkeert en dat als een der oorza ken daarvan wordt genoemd het gebrek aan voldoende onderwijs van kleine on dernemers. Nu mocht worden verwacht dat de regering zou beginnen met dit onderwijs volledig te subsidiëren om een reeds lang bestaande discriminatie weg te nemen. In plaats daarvan wordt uit bezuinigingsoverweging de volledige subsidiëring opgeschort. Het is te hopen dat de nieuwe regering aan deze onrechtvaardige situatie een einde maakt. Zij is nog een restant uit het tijdperk van het middenstandsbeleid met de mond waarin dan ook mondjes maat iets voor de middenstand werd gedaan. Op de weekmarkt werden aangevoerd 45000 hoendereieren van 12,25 tot 13,—. Middenprijs 12,40, prijs per kg 2,-. In onze laatste editie werd in de kop van het verslag van de feestavond van het Ned. Roode Kruis afd. Soest ver meld „10 jarig jubileum". De aandachtige lezer zal echter begre pen hebben, dat een zilver jubileum op 25 jaar betrekking heeft. tientallen guldens goedkoper! m 4-Zitsschommelbank met modern wit gemoffeld sta len frame. De kussens op zitting en rug zijn gevuld met 5 cm dik veerkrachtig polyaether en bekleed met fleurige, gebloemde katoen. Extra brede zitting en prettige hoge rugleuning. Eenvoudig verstelbaar zonne dak. De bank is opgehangen aan oersterke stalen veren Lichtgewicht aluminium fauteuil San Marino met sterk aluminium frame (buis 22 mm doorsnede). Polyaether kussens met gebloemd katoen overtrok ken. Houten leggers en extra hoge rug. In 4 standen verstelbaar; opvouwbaar. Vederlichte aluminium fauteuil San Rafaël met stevig aluminium frame (buis 22 mm doorsnede). Houten leg gers en fraai gebloemde, met polyaether gevulde kussens. In 4 standen verstel baar en snel opvouwbaar. Vederlichte aluminium fauteuil San Sébastian met vaste, inklapbare voeten steun. Frame voorzien, van houten leg gers. De fauteuil is gestoffeerd met poly aether, overtrokken met gebloemd tijk. Opvouwbaar en in 4 standen verstelbaar. 33.- 30.- 35.50

Soester Courant | 1967 | | pagina 8