De bastaardwoorden in Nederlands jasje 10 jaar A.O.W. Vakantie met de N.S. ZENITH VERHUUR 25 KORTING C. Brouwer en Zn. Uitkeringen meer dan verdrievoudigd maar nog altijd (te) laag BALLETLESSEN GARAGE STAM M. TIJSSEN ORANJE TEGEN D.D.R. ziekenauto §§80 De „taksiesjofeur zal velen te ver voeren! Hoe ver is „zo ver mogelijk"? 3,2 miljard in 1966 KINDEREN BEGINNERS - GEVORDERDEN Milly Gramberg - Irenelaan 58 - Soest Tel. 5617 Voorjaars- en zomerplannen van onze spoorwegen Voordelige, attractieve tochten Ideaal voor oudere vakantiegangers Renault dealer Rouw- en Trouwkleding Voorbereiding voor cupduel op 5 april Hongarije staat er "t beste voor ST. BARBARA Verzorging van R.K. Begrafenissen J. LUSTENH0UWER Geslaagd „De doeane verbalizeerdc een tweetal taksiesjofeurs en hun kompanjon, die met hun driën enige akkuus, flessen odeklonjc en tekstiel (w.o. buustehouders en bebiepiamaas) met een ziekeauto naar een antikwariaat in een Belgies kafee wilden ekspediëren." Zó drastisch wil de Nederlands-Belgische commissie voor de spelling van de bas taardwoorden onze schryfwyze gaan herzien. Het zyn enige voorbeelden van de vreemde woorden in onze taal, die na de spellingshervorming van 1954 nog nader zouden worden bezien. In het befaamde groene boekje waren ze tot op heden ongewijzigd overgenomen met een tweede vorm als keuzemogelijkheid. Maar juist door die vrije keuze ont stonden de uiteenlopende meningen en schrijfwijzen. De commissie voor de spelling van de bastaardwoorden kreeg de opdracht, te adviseren op welke wijze, in afwijking van de woordenlijst, een spelling van bastaardwoorden kan worden bereikt, waarbij een zo konsekwent mogelijke opzet in fonologische zin en een zo ver mogelijk gaande vernederlandsing wordt nagestreefd. Wij moeten de Belgische en Nederlandse leden van de commissie toegeven, dat zij metterdaad konsekwent te werk zijn ge gaan. Niet alleen hebben zij getracht bepaalde vreemde klanken steeds op een zelfde wijze in Nederlandse letters vast te leggen, maar bovendien hebben zij de regel willen doortrekken, door dan te vens voor de bestaande spelling van 1954 kleine wijzigingen voor te stellen, opdat er een zelfde gedragslijn kan wor den toegepast bij de woorden die reeds in de woordenlijst waren opgenomen. Men kan echter van mening verschillen over de uitleg, welke de commissie ge geven heeft aan de woorden „een zo ver mogelijk gaande vernederlandsing" in haar opdracht. Want hoe ver strekt „zo ver mogelijk"? van SERVIES - GLAS - BESTEK. STOELEN, TAFELS enz. enz. Met bijlevering van DRANKEN op SERVIES. GLAS EN BESTEK Vraagt onze prijscourant. WIJNHANDEL - SLIJTERIJ Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 Logica gevraagd Ieder die beseft dat een schrijfwijze zich moet aanpassen bij de gesproken taal, teneinde niet op de duur een to taal afwijkend beeld te krijgen van de werkelijkheid, zal er wel akkoord mee gaan, dat nu en dan wijzigingen wor den aangebracht in de spelling. Kran ten, boeken en tijdschriften van vandaag laten zich dank zij deze aanpassing ge makkelijker lezen dan die van 25 en ze ker dan die van 50 jaar terug. En het is voor degenen die de huidige spelling precies volgens het (groene) boekje willen schrijven, onbegrijpelijk, waarom criticus met een c en kritiek met een k moet worden gespeld; sekse en sekte bij voorkeur met een ks, maar sector en secuur met een c worden ge schreven; goedemorgen zonder n en goe dendag met een n en bessenjam naast bessestap voorkomen Menigeen zal zich ook wel kunnen neer leggen bij de spelling Belgies i.p.v. Bel gisch, lantaren i.p.v. lantaarn, tuis i.p.v. thuis, kniën i.p.v. knieën en boekekast i.p.v. boekenkast. Zelfs lornjet en sin jeur kunnen er meer door, omdat we toch al schreven banjo i.p.v. bagno. Konsekwent is het inderdaad dan ook kompanjon en besonjes te schrijven. Sjofeur en bebie Geheel anders ligt het met de woorden als chauffeur en baby, cachot en chapi- PAASBONBON DE LUXE. Een assortiment van de fijnste bonbons. De prijs is niet luxe. 250 gram 1,35 VRUCHTENEITJES. Heerlijke frisse agareitjes. Nu nog voordeliger. Zakje a 200 gram 49 ct. ZANDWAFELS. Extra fijne wafelkoekjes bestrooid met suiker. Zakje a 250 gram 59 ct. VROOM DREESMANN ter. De commissie is progressief te werk gegaan en heeft geredeneerd: als we iets aan zulke woorden willen doen, moeten we het goed doen. Geen half werk als babie, maar dan ook de hoorbare ee- klank geschreven. Resultaaat: bebie. In de zelfde lijn door redenerend moet tram trem worden en café kafee, diner dinee, jury jurie, taxi taksie en hyacint hiasint. De Franse klinkercombinatie eau wordt dan definitief door een o vervan gen in woorden als buro, kado, frikando, nivo en plato (schotel). Klap op de vuur pijl vormt hier de constructie odeklonje uit eau-de-cologne En alhoewel de commissie zelf de regel opsomde in woorden met au die worden uilgesproken met oo-klank, geen ver andering aan te brengen, wordt een on logische uitzondering gemaakt voor chauffeur, dat men tot sjofeur vervormt. Al even onprettig doen de andere wij zigingen van de ch in sj aan als we de voorbeelden kasjot, sjapieten en sjam- petter zien staan. Cocktail en kokpit Niet alle bastaardwoorden komen onder het mes. De cocktail wordt nog geen kokteel, de airedale terrier geen erdeel- terriejer, compote geen kompot en bouil lon geen boeljon, alhoewel cockpit wel kokpit wordt, prae wel pree, quasie wel kwazie, oecumenisch wel ekumenies. De scheidslijn is hier uiterst vaag en zal ve len niet duidelijk zijn. Wanneer blijft een leenwoord als „bui tenlands woord" ongewijzigd en wanneer zal het als bastaardwoord onder de re gels voor de transliteratie gaan vallen? Waarom mag de Franse haché als Ne derlandse hasjee op tafel komen, maar blijft de in Nederland zelf geweckte groente als buitenlandse weck gespeld? Bij de rechtbank blijft subsidiair staan, maar veranderd requisitoir in rekwizi- toor. Waarom daar wel de oi in oo ver andert en niet de au die veel duide lijker als oo-klank te boek staat in auto. is niet duidelijk. Bij vele regels en de daarbij gegeven toelichting van de commissie zouden wij grote vraagtekens willen plaatsen. Goede punten Belangrijke verbeteringen zijn evenwel de uitvoerige voorschriften voor de hoofdletters, de z inplaats van een s als in de uitspraak van een woord de z wordt gehoord (hetgeen de slordige uit spraak kan helpen tegengaan), de meer- vouds-, genitief- en verkleiningsuitgang door verdubbeling van de laatste klin ker (zebra - zeebraas, piano - pianootje, Pompejies ondergang) en de verbanning van onnederlandse lettercombinaties zo als de cqu, de cch, de sc en b.v. de xc. Wij kunnen ook vrede hebben met het schrappen van de y en de eau, maar meneh dat de au hier toch zo is inge burgerd, dat woorden als chauffeur niet behoefen te worden gewijzigd. Vervan ging van de ch door sj met als gevolg woorden als sjokola, kasjot, marsjeren en hasjee zal voor velen beslist te ver gaan. Overigens zij aangetekend dat ook het uitbannen van de x tot vreemde gevol gen kan lijden. Eksamen en maksimum lijken aanvaardbaar, maar hoe staat het met tekstiel en ksilofoon? Noodzaak Toch zal er iets moeten gebeuren. Voor het onderwijs is beslist een logisch door dacht en konsekwent doorgevoerd aan tal spellingsregels nodig, want de laatste dertien jaren heerst er werkelijk een chaos. Van vele bestaande voorschriften kunnen de leraren geen verklaring ge ven en voor een behoorlijk taalonder richt kon geen belangstelling meer wor den opgewekt. Zeer waarschijnlijk zullen nog wel wat wijzigingen in de voorstellen van de commissie worden aangebracht. De meerderheid in de Tweede en vooral in de Eerste Kamer is niet zo progressief als de taalkundigen die het rapport op stelden. Maar een groot deel van het belangrijke werkstuk kan toch wel worden aan vaard. Moet zelfs worden aanvaard, in dien wij tenminste meer eenheid wil len brengen in onze schrijftaal en be grijpelijk Nederlands willen laten onder wijzen op onze scholen. Blijven we voortsukkelen met een halfslachtige spellingswet en een inkonsekwente woordenlijst van 1954, dan is de ellende over enkele jaren niet meer te over zien. Met enige wrevel moeten loontrekkendcn elke week of elke maand constateren, dat er weer een flinke hap van hun loon is ingehouden voor de a.o.w.-premie. Zakenlieden en beoefenaren van vrije beroepen juichen niet bepaald, wanneer zij een aanslag in de bus vinden, welke hen aanmaant de verschuldigde premie te voldoen. Dat neemt niet weg, dat zij op hun oude dag kunnen profiteren van dit met enige tegenzin gebrachte offer. De Algemene Ouderdomswet heeft nu zyn tienjarig jubileum gevierd. In het af gelopen decennium heeft deze wet zich krachtig ontwikkeld. Als men kykt naar de maximale uitkeringsbedragen, dan mag men zelfs spreken van een spectaculaire ontwikkeling. Aan de Algemene Ouderdomswet ging de zogenaamde noodwet-Drees vooraf. Krachtens de daarin vervatte regeling konden de bejaarde echtparen, maar al leen voor zover zij als behoeftigen moes ten worden aangemerkt, 1272,per jaar ontvangen, de alleenstaanden slechts 738,Toen op 1 januari 1957 de Algemene Ouderdomswet werd inge voerd, bedroeg het uitkeringsbedrag 1428,voor echtparen en 858,voor alleenstaanden. Deze uitkeringsbedragen zijn in tien jaar tijds enorm opgetrokken. Voor de gehuwden werd de uitkering meer dan verdrievoudigd, voor de alleenstaan den zelfs 3 V* keer. Het aantal echtparen bejaarde alleen staanden, dat thans van de A.O.W. trekt, is de één miljoen op enkele dui zenden na genaderd. Tien jaar geleden was dit nog 720.000. In 1957 werd ongeveer 825 miljoen aan uitkeringen verstrekt. In 1966 was dit bedrag opgelopen tot 3,2 miljard gulden. Dat is dus een verviervoudiging. Lonen voorgebleven Nu is de A.O.W.'er er de laatste tien jaar in geld uitgedrukt wel sterk op vooruitgegaan, maar in hoeverre is deze inkomstenstijging werkelijk reëel? Dat is natuurlijk een zeer relevante vraag, want sinds 1957 zijn de kosten van le vensonderhoud niet zuinig gestegen, mede door de versnelde loonontwikke ling. Een blik in de maandstatistieken van het Centraal Bureau van de Sta tistiek leert ons echter, dat de A.O.W. de loonstijging toch is voorgebleven. De reële inkomstenstijging van de A.O.W.'ers in de afgelopen tien jaar wordt op 200 °,'o (echtparen) getaxeerd terwijl de c.a.o.-lonen met ongeveer 115 zouden zijn gestegen. Nu was een krachtige verhoging van de A.O.W.-uitkering ongetwijfeld een bittere noodzaak. Allicht, niet iedereen die 65 jaar wordt, heeft die uitkering beslist nodig. Wij denken dat de heer Zwolsman er niet zo verlangend naar uitziet als een bejaarde, die altijd heeft moeten rondkomen van een eenvoudig loon waarvan hij weing wist te sparen. Voor talloze bejaarden is de A.O.W., aangevuld misschien met een ouder domsrente van een paar tientjes, de essentiële bestaansbasis. Natuurlijk trek ken sommigen ook nog een bedrijfs- pensioen, maar volgens minister Veld kamp zou zeker 45 van de bejaarde bevolking niet onder zo'n pensioen val len. Minimum Ofschoon de A.O.W. dus gemiddeld ho ger is gestegen dan het loon, is de uit kering nog altijd aan de lage kant. Dat geldt zeker voor degenen, die van hun A.O.W. moeten rondkomen. De uitkering van thans ligt nog altijd zo'n ƒ2.000, per jaar beneden het minimum-inko men voor loontrekkenden, dat op onge veer 6250,per jaar staat. Gelukkig bestaat er voor bejaarden, die niet met hun uitkering rondkomen, te allen tijde de mogelijkheid een beroep te doen op de Algemene Bijstandswet. Helaas wordt er ten aanzien van de aanvragen om bijstand in de verschil lende gemeenten nogal willekeurig ge handeld. In de ene gemeente is men veel soepeler dan in de andere en dat duidt toch wel op de behoefte van een landelijke regeling. Bij verdere verhogingen van de a.o.w. zal een premieverhoging onvermijdelijk zijn. De premie is de laatste jaren al behoorlijk opgelopen, evenals de inko mensgrens waarover premie wordt ge geven (in 1957 was die 6900,thans 14.050,hetgeen meer dan een ver dubbeling is). Het ziet er naar uit dat de stijgende tendens zich in de komende jaren verder zal voortzetten. Inlichtingen Kleurige folders en reisgidsen zullen binnenkort weer in alle landen worden verspreid. Zij verkondigen dat het vakantieseizoen voor de deur staat. De grote trek zal nog wel enkele maanden duren, maar tegen Pasen beginnen de eerste tekenen van de massaverhuizing zich reeds te manifesteren. Binnen de muren van de toeristische plannenmakers is de zomer allang begonnen en dat geldt ook voor de Nederlandse Spoorwegen. Zes jaar geleden zyn de N.S. gestart met het organiseren van vankantiearrange- menten, die een doorslaggevend succes werden. „Dit jaar zullen naar verwach ting zeker 15.000 mensen een of meer van onze reisprogramma's volgen", zo ver onderstelt de afdeling voorlichting van onze spoarwegen. Tienduizenden Nederlanders zullen dit jaar weer de grensposten passeren om de grauwheid van ons klimaat enkele weken te vergeten. De Nederlandse ho teliers poetsen zich dan op om hun bui tenlandse gasten te ontvangen. Maar niet alle Nederlanders spoeden zich de komende zomer naar de Rivièra of de Costa Brava, naar de Griekse kust of naar de Noorse fjorden. Voor het oudere gedeelte van onze bevolking zijn buitenlandse reizen vaak een vermoei ende, soms ook een kostbare zaak. Trou wens, ook heel veel jongere Nederlan ders zijn tot de merkwaardige ontdek king gekomen dat zij de buitenlandse toeristencentra weliswaar op hun prikje kennen, maar geen weet hebben van de schoonheid van hun eigen land. Renault 4 Luxe v.a. 4.495, Dauphine Gordini v.a. 5.385, Renault 8 v.a. ƒ5.550. Renault 10 Major v.a. 6.250. Caravelle Cabriolet v.a. ƒ9.730, Renault 16 v.a. 8.650, Renault Rambler v.a. 16.995, Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850. EL. 2382 50E5TERBERG5E5TR 26 Laanstraat 55 Telefoon 2783. Baarn Hoewel de tochten van de Nederlandse Spoorwegen uit de aard der zaak open staan voor alle leeftijden, blijken de oudere deelnemers het meest geïnte resseerd. Onze zegsman vertelt: „De ge middelde leeftijd van alle vakantiegan gers bij ons is ongeveer vijf en vijftig jaar. Onder hen treft u overigens veel bereisde mensen aan, die geheel Europa hebben rondgereisd maar aan de ver kenning van hun eigen land nooit waren toegekomen. Juist deze mensen zijn dik wijls bijzonder enthousiast." Lentetrips Wat is over het algemeen het attrac tieve van deze vakantietrips? „Deze tochten, waarbij inbegrepen de hotelac- comodatie, eventuele excursies per boot en per bus, vrije toegang tot musea enz., geven de deelnemers het gevoel indi vidueel te reizen per openbaar vervoer middel en laten hen vrij het uitgestip pelde programma te volgen of niet." Ook dit jaar bieden de Nederlandse Spoorwegen de reizigers weer een bont gekleurd boeket van toeristische moge lijkheden aan. „We beginnen al vroeg in het voorjaar met onze zogenaamde lente-trips. Zo hebben we trips naar de Keukenhof, waar altijd een grote be langstelling voor is. Verder organiseren we onder meer een zestal prachtige wandeltochten, die een ware ontspan ning kunnen betekenen voor degenen, die de gehele week in hun stad binnen de muren zitten. Deze tochten, waar men tegen voordelig tarief met de trein naar tce kan. orgamseren we o.a. in Lun- teren (boswandeling), Castricum (duin wandeling) en Oisterwijk (vennentocht)." Welke tochten? Voorts organiseren de N.S. een groot aantal dagtochten. Met sommige wordt in de tweede helft van maart gestart, met andere omstreeks 1 april. Ook toe risten die hun vakantie in het buiten land doorbrengen, krijgen de gelegen heid om ook eens iets van hun eigen land te zien. want een of meer dag- tochties kunnen zij naast hun vakantie best maken. De prijzen zijn laag en men kan vele plaatsen bezoeken, waar men anders niet zo gauw komt. Zo zijn er dagtoch ten naar Volendam en Marken, waar de oude folklore nog weelderig bloeit, naar Den Haag en Scheveningen, naar Rot terdam (met een havenrondvaart), rond reis langs het IJsselmeer (over afsluit dijk) en ook staan er verschillende dag tochten naar Amsterdam op de prijs- liist. De 8-daagse „Uiteraard gaan wij door met onze acht daagse tochten, waarmee we het afgelo pen jaar zeer veel succes hebben gehad. Deze tochten zijn beslist heel goedkoop. Zo is er een achtdaagse reis naar Fries land, waar we een boottocht maken over de meren en verder grote delen van de provincie, onder meer het pitto reske Gaasterland zullen bezoeken. Zo'n reis, alle excursies, bedieningsgeld, treinreis, rcisleiding en volledig pen sion inbegrepen, kost 210,De acht daagse reis naar Zuid-Limburg met dagtochten raar de Belgische valieien en het Du.:+se Eifelgebregte kost slechts 149,50, alles inbegrepen. Verder orga niseren we achtdaagse tochten naar Zeeland, Twente, Brabant, Montferland, Vlaanderen en Sauerland. Ook offereren we de 5-daagse reizen naar Brussel 125,alles inbegrepen) en naar Londen (met dagboot Hoek van Holland - Harwich) voor 183, Auto-slaapterin Het boeken voor deze vakantiereizen wordt de aspirant-vakantieganger bij zonder gemakkelijk gemaakt. Men kan dit doen op alle stations in Nederland, telefonisch of schriftelijk. Overigens bieden de N.S. de reizigers nog andere mogelijkheden als deze tochten. Zo kan men per trein door west-Nederland (Randstad Holland) rei zen met een driedaags abonnement, dat 25,per persoon kost (inclusief tram/ bus in de drie grote steden). Verder is er een achtdaags algemeen abonnement raison van ƒ40,waarmee men kris kras per trein door geheel Nederland kan reizen. „Ook kunnen groepen, verenigingen, be drijven en scholen voor verzorgde pro gramma's of voor (vt'Oidfciig) vervoer bij ons terecht Voorts beloven onze auto- slaaptrünen dit jaar een succes te wor den. In één nacht biengt de trein u en uw auto ongeveer 1 000 kilometer dich ter bij uw vakantiedoel. Daarmee spaart u uzelf, uw auto en verlengt u uw va- vakantie. De bestaande verbindingen naar Milaan, Narbonne, Salzburg, St. Raphaël en Poznan blijven gehandhaafd en deze zo mer gaan er ook auto-slaaptreinen naar Biasca en de Zwitserse Alpen nabij Lugano." George Kessler gaat zich nu met zijn pupillen voorbereiden op de uiterst be langrijke interland, die het Nederlands elftal op de vijfde april in Leipzig te gen Oost-Duitsland moet spelen. Het betreft hier geen vriendschappelijke ont moeting, maar een duel om de Europa cup voor Europese landenteams. Ne derland is met Denemarken, Hongarije en Oost-Duitsland in één pool inge deeld en ofschoon onze landgenoten reeds drie punten uit twee wedstrijden hebben behaald, staan zij er eigenlijk helemaal niet zo best voor. De kleine overwinning op Denemarken (2-0) was niet erg bevorderlijk voor een goed doelgemiddelde, dat nu juist zeer belangrijk is wanneer men met een van de andere landen gelijk zou eindigen. Daarom kan Oranje zich nauwelijks permitteren van Oost-Duitsland te ver liezen. Maar dat zal geen gemakkelijke opgave zijn, want de mannen uit het land van Ulbricht spelen goed voetbal. Oost-Duitsland heeft tot dusverre nog geen enkele wedstrijd gespeeld in deze pool. De drie andere ploegen kwamen daarentegen al twee maal in het veld. Het Nederlandse elftal begon dit toer nooi bijzonder goed door in Rotterdam gelijk te spelen tegen Hongarije, dat enkele weken eerder tijdens de wereld kampioenschappen voetbal in Engeland de gehele voetbalwereld had vergast op voetbal van zeer hoge kwaliteit. Toch zijn de Magyaren in een opper beste stemming naar Boedapest gereisd. Wanneer twee ploegen gelijk eindigen, telt het doelgemiddelde. Maar, zo lui den de reglementen van dit toernooi, dan tellen de doelpunten die een ploeg in een uitwedstrijd scoort dubbel. Mocht dus Hongarije later met een poolgenoot gelijk eindigen, dan wordt bij de vast stelling van het doelgemiddelde aan genomen dat zij in Rotterdam 4 doel punten hebben gemaakt (de wedstrijd in Rotterdam eindigde in 2-2). Nederland zou het vorig jaar in een nog ongunstiger positie ten opzichte van de Magyaren geraken. Hongarije klopte thuis Denemarken met 6-0, terwijl Ne derland onder een synische community- singing van sinterklaasliedjes pas in de laatste minuten met 2-0 over Denemar ken zegevierde. De Hongaren staan er dus in deze pool wel heel rooskleurig voor, maar Nederland behoeft nog niet te wanhopen. Het is immers mogelijk dat Oost-Duitsland Hongarije enkele punten afhandig maakt, en daar zouden wij van kunnen profiteren door de Oostduitsers te kloppen. Cruyff niet Nederland zal dus de vijfde april op zijn minst gelijk moeten spelen, maar liefst moeten winnen. Immers, om trent de uitwedstrijd tegen Hongarije dient men zich weinig illusies te maken. Maar het zal niet meevallen de Oost- duisers op de knieën te krijgen. Het speltype dat deze ploeg speelt, ligt ons al bij voorbaat niet. De Oostduitsers zijn defensief erg sterk, spelen fel op de man en houden vast aan een konse kwent dekkingssysteem, dat zelfs ster kere voorhoedes dan die van Nederland veel hoqfdbrekens kost. Aanvallend zijn deze Duitsers niet zo produktief. Maar Nederland zal in de ze uitwedstrijd zoveel mogelijk doel punten moeten maken, want die doel punten tellen dubbel, wanneer men met een andere ploeg aan het einde van de ze voorronde gelijk zou eindigen. Het zal Kessler niet meevallen een voorlinie in het veld te zenden, die te gen de sterke Duitse defensie deze pro- duktiviteit opbrengt. Immers, Ajax-troef Johann Cruyff mag het eerste jaar niet in een interland uitkomen als gevolg van zijn houding in de wedstrijd tegen Tsjecho-Slowakije. Welke opstelling? Vermoedelijk zal de op het ogenblik goed op dreef zijnde P.S.V.'er Van der Kuylen straks in de spits opereren. Maar zal het hem gelukken zijn collega's Kei zer, Nuninga, Muller en Swart van Ajax in vlotte combinaties te vinden? Tegen Denemaken lukte het ten enen male niet. Niet omdat Van der Kuylen toen zo slecht was, maar vooral omdat Piet Keizer weer veel te indididualis- tisch te werk ging en daardoor het tem po uit de combinaties haalde. Dat be hoeft deze solist tegen de stevig ingrij pende Oostduitse defensie niet te pro beren. Op het middenveld zullen we de steun van Sittardiaan Willy Dullens vermoe delijk moeten missen. Deze knaap, die vorig seizoen zo uitstekend in het Ne derlands elftal debuteerde, sukkelt her haaldelijk met blessures, maar gelukkig heeft Kessler in Pijs en de Zoete goede vervangers. Maar hoe krijgen we een gesloten defensie? Daan Schrijvers is nog altijd een voortreffelijke stopper, maar hij heeft niet meer die ongenaak bare autoriteit van enkele jaren gele den. Over zijn naaste secundant Israëls behoeven we ons geen zorgen te maken. Maar wie zullen de backplaatsen gaan bezetten? Cor Veldhoen speelt nu al jaren in het oranjeteam. Hij is nooit slecht, maar gebrek aan snelheid moet men bij hem nogal eens vaststellen. Suurbier is een voortreffelijk voetballer, maar hij heeft de slechte gewoonte zijn defensieve taak wel eens een beetje te negeren. Wellicht zal tegen de Duitsers Fritsje Flinkevleugel, die zijn dekking meestal konsekwenter uitvoert, boven de Ajax- ied worden geprefereerd. En zal Tonny van Leeuwen niet eindelijk eens als doelman debuteren. Het zal de Gro ninger moeilijk vallen juist in deze wedstrijd, waarbij zoveel op het spel staat, Pieter Graafland te vervangen. Misschien zal Kessler het ook nog niet aandurven, ofschoon de G.V.A.V.'er ge zien zijn magistraal keeperswerk in de competitie zijn „cap" meer dan ver dient. voor Soest, Soestdijk en Soest-ZuicL Koster kerk Maria Onbevl. Ontv. Vredehofstraat 5 - Soestdijk Telefoon 2327. SPAARZAAM SOEPEL SCHOON SNEL TniKiMD iNSTfULareuK S0E5TERBERGSESTRRAT19 TEL :2945 SOEST Uniepraktij kdiploma Machineschrijven: de dames J. A. Hoksbergen. A. Huibers, M. Kelder, G. W. Koops, N. C. E. van Leeuwen, W. Saalbrink en de heer T. Saarloos. Vaardigheidsdiploma Machineschrijven: de heer J. R. A. van Wijngaarden. Eenvoudige Handelscorrespondentie Ne derlands: de dames G. E. Egels, J. La- blans-Aberson, M. Valk en A. Walda. Handelscorrespondentie Nederlands: de dames J. Bast, C. de Koning, A. A. M. Smeeing en de heren C. Jansen en W. van Schaik. Handelscorrespondentie Frans: Mevr. W. E. Distel-Prinsen en de heer G. Andries- sen. Praktijkdiploma Boekhouden: de heren J. Kriek en E. Versteeg. Moderne Bedrijfsadministratie (M.B.A.): de heren J. J. Dolleman, H. van Dijk, G. van Oven en D. van Uitert. Uniepraktij kdiploma Stenografie Neder lands: mej. W. A. J. Koenen. Uniepraktijkdiploma Stenografie Duits: K. G. de Ruiter, W. M. S. van Uitert (met lof) en N. Zonneveld. Allen werden opgeleid door Instituut Houwers te Baarn.

Soester Courant | 1967 | | pagina 15