v.v.v. Soest toen - Soest nu De Ster gemoderniseerd NAKAARTEN OVER KENNEDY'S DOOD nieuws Het oog gericht op nieuwe spelling PR0V0-PR0F Vrijdag 3 maart 1967 46e jaargang n. 18 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Nut van 't Algemeen Winkeliersvereniging .Soest' Filmvertoning voor dieren- en natuurliefhebbers •t Dierentehuis nam in 1966 85 zwerfdieren op Veel dieren kregen intussen reeds een ander tehuis Harmonie P.V.0. „Schoolkrant" SOESTER OURANT Abonn. p. kwart, 3,—. per post 3,75 Verschijnt iedere dinsdag en vrtjdat De officier van Justitie in New-Orleans heeft een nieuwe impuls gegevens aan het nakaarten over de moord op presi dent Kennedy. Hij zegt aanwijzingen te hebben dat een complot van Cubanen achter de moord zat en dat arrestaties op handen zijn. Dat is geen gering nieuws, maar merkwaardigerwijs zetten de grote Amerikaanse bladen dit vrij achter in de krant. Kennelijk waren ze er niet van ondersteboven. Nu is de magistraat Garison niet de eerste die over een Cubaans komplot spreekt. Er zijn zelfs twee versies van in omloop gekomen, vrijwel op de dag van de aanslag in Dallas. In het ene geval gaat het om Cubanen van Cas- tro's soort die het Kennedy kwalijk na men dat hij zich ooit in de strijd had gemengd; in het andere geval gaat het om Cubanen die de president verweten dat hij na de invasie bij de Varkens baai zich helemaal had afgewend van pogingen om Castro met geweld te wip pen. Aannemelijk Onder de vele theorieën die opdoken omdat men nu eenmaal graag een ver klaring voor de moord heeft die wat minder vaag is dan ,het was een opwel ling van een geestelijk gestoorde" is de Cubaanse kom piottheorie nog een van de zinnigste. Het was bekend dat Os- wald omgang had gehad met Cubaanse activisten in New-Orleans. Maar, zegt de commissie Warren, we hebben geen enkele betrouwbare aanwijzing gevon den dat er Cubanen achter de daad van Oswald staken. Ook het nieuwste boek van Buchana een der ijverigste critici van het War ren-rapport gewaagt er voornamelijk van dat er alle mogelijkheden waren voor zo'n complot, dat het zeer logisch zou zijn enzovoort. Maar meer dan aan nemelijk maken doet Buchanan ook niet. Tegen de theorie van komplotten pleit dat zoveel jaren verlopen konden zon der dat een van de samenzweerders iets verried, per ongeluk of expres. Daarte gen wordt dan weer ingebracht dat zo veel getuigen en allerei met het onder zoek in aanraking gekomen figuren alle maal plotseling de dood vonden, soms onder zeer merkwaardige omstandighe den. Meer samenzweerders Aan de andere kant kan men ook zeg gen dat als het dan zo gevaarlijk was iets te weten van het komplot, toch ook wel iemand uit veiligheids-overwe gingen naar de politie was gestapt. Of ervoor gezorgd had dat de politie iets te weten kwam zodra hem iets over kwam dat niet helemaal in de haak leek. Het wordt wat moeilijk aan te nemen dat dan bovendien nog alle politie-or- ganen vol samenzweerders zaten. Er is alle reden om voorlopig sceptisch te zijn over de sensatie uit New-Orleans. Al was het alleen maar omdat nu al zoveel mensen gepoogd hebben in de publiciteit te komen via de moord op Kennedy dat daar ook nog wel een of ficier van Justitie bij kan. Maar jammer blijft dat het officiële rapport niet zo stellig is en zo resouut dat het nog veel ruimte voor discussie laat, een ruimte die met graagte wordt gegrepen. En in elk geval is het wenselijk dat het nieuwe aspect uit New-Orleans zo gron dig mogelijk snel wordt onderzocht. Aan nog meer mythen en theorieën is het minst behoefte. De Maatschappij tot Nut van 't Alge meen houdt op donderdag 9 maart te 8 uur, in gebouw De Rank, Soesterberg- sestraat 18, een lezing, die gehouden zal worden door het echtpaar Klay- Lancée uit Bilthoven, met het onder werp „Hoe leeft Amerika?" Deze lezing zal worden opgeluisterd met 200 kleu rendia's en muziek. De winkeliersvereniging „Soest" houdt op maandag 6 maart, des avonds 8 uur, in café „Soestdijk", Vredenhof straat, een ledenvergadering. Er komen belang rijke punten ter sprake, waaronder een voorstel tot het houden van een Paas- actie, zodat een grote opkomst der le den verwacht wordt. Maart roert zijn staartMisschien wél, misschien niet. Dat er beroering in maart is, is zeker. De groene puntjes, die februari boven de grond toverde, worden nu fleurige knopjes, die zich zullen ontvouwen zo dra de warme zon ze gaat liefkozen. Over ongeveer drie weken gaan we dat allemaal bewonderen in „Keukenhof". Ieder jaar weer een blij feest. De Keukenhof-folder ligt op u te wach ten en als we de plaatjes zien, zijn we een beetje trots op dit écht Hollandse bezit. Maar er is nog meer waarop we trots kunnen zijn. ook hierover kunt u van alles in een folder lezen. Het zijn de Deltawerken! Er wordt verteld, hoe ver men gevor derd is en welk deel men zal kunnen bezichtigen. Het zal 1970 moeten worden om over de 1 km lange betonbrug op een 4-baans autoweg te kunnen rijden. De Deltawerken kunt u met Spido be zoeken. Vanaf 24 maart beginnen de af vaarten. De eerste twee maanden twee maal per dag. De folders Keukenhof en Deltawerken zijn, behalve in onze eigen taal, nog in Frans, Duits en Engels te krijgen. De hierboven genoemde Spido gaf een mooie brochure uit over Rotterdam, waarin veel wetenswaardigs is te lezen. Ook van deze brochure zijn exemplaren voor het buitenland te krijgen. Een verblijdend nieuws voor de brom fietsers is, dat wij weer dat handige bromfiets-atlasje var. Nederland (zak formaat) konden bemachtigen. De prijs is 2,90. Het is een uitstekende wegwij ze v.aaimce U zelfs nog tot in Brus sel kunt komen. De filmavond, die woensdagavond in de grote zaal van gebouw „De Rank" aan de Soestersbergsestraat zou worden ge houden voor leden en donateurs van de afdeling Soest van de Dierenbescher ming, De Soester Vogelvrienden, Na- tuurbeschermingswacht „Eemland", de afdeling Soest van de Vereniging tot Bevordering der Bijeenteelt in Neder land en de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde afdeling Soest, is in verband met de voetbalwedstrijd in de Europa cup-competitie tussen Ajax en Dukla, die woensdagavond door de televisie werd uitgezonden, uitgesteld tot dinsdag 14 maart. Het programma bestaat uit het vertonen van vijf films, beschikbaar gesteld door de Canadese Ambassade. De film „Die renvrienden" geeft een beeld van de wildstandtellingen in een Canadees na tuurreservaat; transport, ten behoeve van les in natuurlijke historie, van die ren uit een dierentuin en het werk van de Dierenbescherming in Montreal voor het vinden van tehuizen voor zwervende honden. „Trekvogels op de prairies" heet de film, die een indruk geeft van de be scherming van wilde eenden en ganzen door overbrenging naar veilige en wa terrijke streken. De laatste film voor de pauze „The changing forest", is een be- Grote overzichtelijke etalages, en een fraai entree, geven „De Ster" groot steedse allure. schrijving der loofbossen aan het zuide lijke bekken der Sint Laurens in het bijzonder van de groei en kleurenpracht van de esdoorns. Na de pauze worden vertoond de film „De bloem en de bijen", die een beeld geeft van het leven van de bijen binnen en buiten de korf, de zgn. bijendans enz., en „Tides of tuny", die laat zien, dat het verschil tussen eb en vloed in de Fundybaai liefst 23 meter bedraagt, waardoor het leven in deze streek sterk wordt beïnvloed. 95 De heer A. P. Hilhorst van het textiel- en modehuis „De Ster" aan de Van Weedestraat heeft geen halve maatre gelen genomen. Hieris na de verbouwing een zaken- pand verrezen, dat met de meest mo derne zaak kan wedijveren. Bij het aan schouwen van de prachtige etalages, krijgt men het idee voor een modezaak in de één of andere grote stad te staan. Werkelijk een zeer grote aanwinst voor onze gemeente. Kosten noch moeite zijn gespaard om veel cliënten tegelijk op bijzonder ge- makkelijke en overzichtelijke wijze te kunnen bedienen en keus te laten ma ken. Het was voor de heer Hilhorst gisteren eigenlijk een dubbel feest, want niet alleen was de feestelijke heropening een mijlpaal, ook de zaak bestaat dezer dagen 10 jaar. Zoals bekend opende „De Ster" het vorig jaar aan de overzijde, Van Wee destraat 8, een speciaalzaak voor baby-, kleuter- en kindermode, zodat de nieuwe zaak een ongekende sortering dames- en herenmode, lingerie, corsetten enz. kan voeren. Vooral de dames zullen dezer dagen zeker eens een kijkje in de nieuwe zaak gaan nemen, mede omdat als ope ningsreclame belangrijke korting op de verkoopprijzen wordt gegeven. Het j.1. dinsdag afgebeelde onderwerp in de rubriek Soest toen - Soest nu, heeft in de achter ons liggende jaren diverse malen van aanzicht veranderd, reden voor ons om de rubriek deze keer in vier afleveringen te behandelen, zodat u ditmaal niet de ontknoping vindt, maar de tweede foto. A.s. dinsdag volgt foto nummer drie, terwijl volgende week vrijdag, 10 maart, de serie wordt afgerond met de foto van deze tijd. Voor de afdeling Soest van de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Dieren is 1966 wat betreft het aantal in het dierenhuis 't Hart aan de Klein Engendaalweg terechtgekomen zwerfdie ren een rustig jaar geweest. Bij het aan tal zwerfdieren, dat doorgaans in het dierentehuis verblijft, zijn vijftig honden en 35 katten bijgekomen, hetgeen aan merkelijk minder is dan in voorgaande jaren. De meeste dieren hebben inmid dels weer een goed tehuis gekregen. Mo menteel wachten nog 33 katten en tien honden op een baas. Deze cijfers staan vermeld in het jaar overzicht, dat de beheerster van het die rentehuis, mej. Will Albers, in het maandblad Soester Dierenbelangen heeft gepubliceerd. In het afgelopen jaar wa ren er elf katten en zestien honden, waarvan de eigenaars afstand deden. „De mensen doen hun dieren om de kleinste dingen weg. Het dier heeft iets stuk gebeten of in de kamer geplast", aldus het verslag. Ook de meeste van deze afstandsdieren kregen een ander tehuis. De honden en katten zijn in 1966 niet alleen naar een nieuwe eigenaar in Soest gegaan, maar ook naar Baarn, Bussum, De Bilt, Bilthoven, Waddinxveen, Hol landse Rading, Huizen, Maastricht, Loos- drecht, Zutphen, Voorthuizen, Laren, Spakenburg, Blaricum, Apeldoorn, Amersfoort, Amsterdam, Hilversum en Nederhorst den Berg. In hetzelfde jaar waren 194 honden en 151 katten in pension. Ook die kwamen uit alle windstreken, o.a. Voorburg, Amsterdam, Wassenaar, Vianen, Hen drik Ido Ambacht enz. Het is duidelijk, dat de voeding en de eventuele medische verzorging van de dieren veel geld kost. Bovendien bran den in de winter vijf kachels in het dierentehuis. Mede dank zij de contributies heeft men reeds een begin kunnen maken met di verse werkzaamheden aan het Dierente huis. Het kantoor is al geschilderd, de kennels worden verbeterd en in de keu ken is een hygiënische vloerbedekking gelegd. Voorts zijn er plannen voor het aan brengen van een verlaagd plafond in de keuken en van een dubbele wand, om dat momenteel bij het koken condens- vorming ontstaat. De muziekvereniging „Patiëntia Vincit Omnia" geeft morgenavond (zaterdag), te 8 uur, haar tweede donateursconcert. Ditmaal in het Verenigingsgebouw (in gang Noord) aan de Steenhoffstraat 30. Behalve P.V.O. zal ook het jeugdorkest optreden, terwijl het Cabaretgezelschap „De Flamingo's" uit Apeldoorn mede werking zal verlenen. Een gemengd Nederlands-Belgische ad viescommissie, die in 1963 werd inge steld, heeft een rapport gepubliceerd, waarin zij de regering van beide landen aanbevelingen doet voor een nieuwe schrijfwijze van onze bastaard-woorden, dat zijn gedeeltelijk aan onze taal aan gepaste vreemde woorden. De opdracht van de commissie was voorts een nieuwe spelling te ontwerpen, waarbij een zo ver mogelijk gaande vernederlandsing is nagestreefd met als uitgangspunt „een zo consequent mogelijke opzet in fono logische zin" (beschrijving van de fuhk- tie van de klanken). Daardoor lijkt een einde te komen aan de - wat velen noemen - onduidelijk heid inzake de spelling van bastaard woorden in de Nederlandse taal. Dat is verheugend, want de vreemde schrijfwij ze van deze woorden zorgde nogal eens voor fouten, zelfs in officiële stukken en belangrijke correspondentie. Er is al jaren gepleit voor een vereenvoudiging van de schrijfwijze van Nederlandse woorden, die feitelijk aan een andere taal zijn ontleend. De scholieren hebben het er alleen maar eenvoudiger op ge kregen. Uiteraard kan zo'n vernieuwing niet op staande voet worden doorgevoerd, om dat dit onoverkomelijke moeilijkheden zou geven met betrekking tot het uit geven van nieuwe Nederlandse taalboe ken op de scholen. Overigens hoeft men wat dat betreft in ons land niet zo bang te zijn. In België bestaat de mogelijk heid om bij wijze van spreken van de ene op de andere dag een nieuwe schrijfwijze in te voeren, maar in ons land moeten eerst wijzigingen worden aangebracht in de wet. Dit geldt over- gens niet voor alle regels, want de meeste kunnen volgens de thans gelden de spellingwet bij algemene maatregel van bestuur worden ingevoerd. Uit het rapport blijkt o.a., dat de com missie het radicalisme dat sommige voorstellen tot spellingshervorming ken merkt, heeft afgewezen. Niettemin zullen velen de uitgebrachte adviezen bestem pelen als zeer verregaand. De commissie zelf spreekt van „progressief" zonder meer. Die radicale wijziging is trouwens niet noodzakelijk. De gewone Nederland se woorden kan ieder kind schrijven. Het gaat juist om de moeilijke bas taardwoorden. Het zal niet lang meer duren of cent wordt sent; hyacint wordt hiasint; col lege wordt kollege; antiquair wordt an- tikair en examen wordt eksamen. Het is een hele verbetering, die voor het pu bliek niet moeilijk is om zich daaraan aan te passen. De invoering zal niet lang op zich laten wachten, naar velen hopen. Het hoge woord is er nu ten minste uit nu moet men ook woord hou den. KANTMAN. Wij kwamen in het bezit van een exem plaar van het blad „Flits", een school krant die uitgegeven wordt door jon gens van de Lagere Technische School Eemland hier in Soest. Het blad komt zes keer per jaar uit. Het is te bewonderen, dat in Soest weer eens het initiatief is genomen een schoolkrant uit te geven. Dat dit niet altijd een klachtenblad behoeft te zijn blijkt wel uit de zeer goede stuk jes in dit blad met als opvallendste de leerlingenverkiezingen van de L.T.S., gehouden op de verkiezingsdag d.d. 15 februari, met een prachtige foto van de Tweede Kamer. Verder een, mis schien iets te lang, maar heel lezens waardig reisverslag van een reis naar Rusland, gedaan door de daar werken de sportleraar. Het blad geeft blijk van een goede ver zorging. Het heeft een prachtige omslag met op de voorpagina het bekende L.T.S. beeldje van de twee vechtende jongens. De inhoud laat echter zien dat de jongens niet alleen in staat zijn om te vechten, doch ook nog wat anders kunnen. Prof. dr. Groenman, hoogleraar in de sociale wetenschappen aan de rijksuni versiteit te Utrecht, heeft het de vorige week opgenomen voor het z.g. witte fietsenplan van de provo's. Men heeft er nogal om gelachen dat een van Ne derlands meest vooraanstaande geleer den zich vereenzelvigd heeft met het groepje rumoerige lui, dat in de afge lopen jaren zoveel gespreksstof voor de Nederlandse bevolking heeft aangedra gen. Maar prof. Groenman is allerminst een ridicule figuur en zijn visie op de verkeerstoestanden in de grote en mid delgrote steden is zonder enige twijfel reëel. De verkeersneod is op weg de woning nood in de schaduw te stellen. Er zijn schokeffecten nodig om naar een nieu we visie te werken. Wij modderen maar wat aan. Misschien zal de computer straks aan moeten geven, welke mobili teit wij ons nog kunnen permitteren. Prol. Groenman pleitte voor een selec tief gebruik maken van de auto, het geen vólgens hem alleen mogelijk is wanneer er in de steden parkeergara ges worden gebouwd en het openbaar vervoer drastisch wordt verbeterd. Vucral aan de frekwentie en het com fort van het openbaar vervoer ont breekt nog ontstellend veel. Wie vaak van een tram of stadsbus gebruik moet maken, kan hierover meespreken. En past in zo'n toekomstvisie de openbare fiets als middel van gratis gemeentelijk vervoer? Het grootste bezwaar is ze ker ens klimaat. Mede daarom zal er niets van, komen maar dat neemt niet weg dat het enorme verkeersprobleem in ons land alleen met harde hand tot een oplossing kan worden gebracht.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1