v.v.v Soest toen - Soest nu Ti Herman Kuiphof DOLLARS VAN DE C.I.A. .-nieuws Het oo^ gericht op onbehagen Dinsdag 7 maart 1967 46e jaargang no. 19 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 geen voorkeur voor Ajax of Feijenoord Modeshow P. v. d. Brul Boutique Classique aan de Kerkstraat zaterdag geopend Vrachtauto en personenauto in botsing V i iïï&JÓiJüï, l$ïiS iS f <v Kettingbotsing Vrachtauto's botsten Tweede donateurseoncert P.V.0. Bevorderingen bij de Politie Ned. Kath. i rouwenvereniging Hoe de verbouwing van ..De Ster" tot stand kwam SOESTER1 OURANT Abonn. p. kwart, f 3.—. per post 3.75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Er is de laatste tijd enige opwinding ontstaan over de subsidies die de Ame rikaanse geheime dienst C.I.A. langs al lerlei omwegen liet vloeien in de kassen van studentenorganisaties, vakverenigin gen en dergelijke. Het moet de C.I.A. daarbij gegaan zijn om inlichtingen, daarvoor is ze tenslotte. En inlichtingen vergaren populair gezegd: spioneren doet men nu eenmaal bij voorkeur onder dekmantels. Zo gezien is er niets droevigs aan de gang. Het pijnlijkste is alleen dat door de onthulling nu iedere Amerikaan verdacht wordt als hij er gens heenreist. Ook de geleerde op een wetenschappelijk congres. Interessant is het daarbij op te merken dat de publicatie stond in het blad Ram parts, kort nadat de hoofdredacteur in Praag een onder communistische invloed staande wereldorganisatie van studen ten had bezocht. Allen Dulles (oud-chef van de C.I.A.) gaf als verdediging onder meer dat het geld gediend had om allerlei delegaties uit de V.S. te laten gaan naar interna tionale bijeenkomsten waar anders de Amerikaanse stem niet en de Russische des te duidelijker had geklonken. Een soort culturele voortzetting van de koude oorlog dus. Waarbij men zich dan af vraagt waarom dit niet met open vizier kon worden bedreven. Het gaat hier om een politiekje dat de C.I.A. voert en daar zit iets griezeligs in, zoals de Ame rikanen maar al te goed beseften sinds de debacle met de inval in Cuba inder tijd. Voor het overige is het weinig be langwekkend. Voor de Amerikanen echter is het een reden te meer om met enig wantrouwen zich af te vragen of Washington nog wel echt regeert. Men hoort met verbazing de president aan wiens woorden over Vietnam bijvoorbeeld niet altijd gemak kelijk te rijmen zijn met wat hij een week eerder zei, men hoort de ministers McNamara en Rusk verklaringen afleg gen die niet helemaal met elkaar klop pen, men krijgt vreemde raadsels voor gezet over de moord op Kennedy. En nu dit. Het vertrouwen der Amerikanen in hun regering heeft een nieuwe knak gekregen. Over de moord van Dallas hebben de tongen en de schrijfmachines niet stil gestaan. En nu komen uit New-Orleans weer allerlei berichten die nieuwe twij fels wekken of het wel zo simpel was met de moord op Kennedy: de verwaas- de Oswald die (2 of 3?) schoten loste en vervolgens door een tweede getroubleer- de figuur, Ruby, werd neergeschoten. Wat de officier van Justitie in New- Orleans over complotten te vermelden heeft, valt niet serieus te nemen vóór hij wat meer aantoont. Tot dusver heeft hij voornamelijk op een wel sensationele, maar verder zeer vage manier bewe ringen geslaakt waarvoor het bewijs naar ver in de toekomst is geschoven. Belangwekkender is dat weer een per soon die met Ruby of met Oswald, of met beiden, te maken heeft gehad, is gestorven. Uitgerekend in New-Orleans na de publicatie dat hij een belangrijke getuige kon zijn. Zélfs al stierf hij aan natuurlijke oorzaken, dan is en blijft hij nummer 21, voor zover bekend, en dat is wel veel, ook in Texas en New- Orleans waar nogal wat gemoord wordt. Een verzekeringsdeskundige heeft voor de Sunday Times berekend dat de kans op zoveel overlijdens van al deze betrok kenen één op de vele miljarden is. Dat geeft hij niet als bewijs dat er iets aan de hand is dat niet deugt: hij kan er slechts het uitzonderlijke mee aantonen. Ook dat iemand in de Britse voetbal pools tweemaal de hoofdprijs in de wacht sleepte is zeer en zeer onwaar schijnlijk, maar het is wel eens ge beurd Wat intussen wel duidelijk wordt is dat de snel werkende commissie van onder zoek niet zo degelijk heeft onderzocht als men wel zou wensen. Zo langzamer hand wordt het wel tijd dat het wat degelijker wordt overgedaan. Het zit er in dat men dan ook niet verder komt dan formuleringen als „hoogstwaar schijnlijk" en „het aannemelijkst", maar het kan dan tenminste iets van het wan trouwen wegvegen dat door de huidige stroom van insinuaties en suggesties is ontstaan en dat nu de sfeer in de V.S. zelf en het aanzien van dat land in de wereld ernstig vergiftigt. De firma P. v. d. Brul zal op maandag 13 maart a.s. te 2.30 uur en 8 uur en dinsdag 14 maart te 10.30 uur, haar voorjaarcollectie 1967 presenteren. Een e- ander zal geschieden in de Koepel zaal van Café-Restaurant „De Karse- boom", Groest 78 te Hilversum. Ha een kindervoorstelling! We haasten ons U hierover wat te ver tellen. Er is alt^d zoveel vraag naar ie gezelligs voor de kinderen, dat wij blijzijn met zo'n gebeurtenis. Op zon dagmiddag 19 maart zal de Jeugdclub te Utrecht weer met een kinderoperette optreden. Ditmaal is het „Klein Duimp je". Het meest bekende aller sprookjes blijft voor kinderen altijd aantrekkelijk. De avonturen van dat piepkleine jon getje, dat iedereen te slim af is, zijn zelfs voor de moderne kinderen nog spannend genoeg. En deze operette te zien spelen door jeugddige acteurs en actrices is nog meer de moeite waard. U kunt telefo nisch plaatsbespreken via de nummers: (030)-345l8 - 80394 - 27832 tot donder dag 16 maart. Meerdere inlichtingen verstrekken wij U gaarne. De aanvangstijd van de voorstelling is half drie precies. Voor de volwassenen hebben wij ook iets in petto. Het cabaret Pepijn komt van maandag t.e.m. woensdag (20-29 maart) in het concertgebouw te Amsterdam. Daar con certgebouw en theater Carré samen werken wat de reservering van plaatsen betreft, kan V.V.V. Soest U hierbij ser vice verlenen. Het cabaret Pepijn staat onder leiding van Paul van Vliet. De voorstellingen worden gegeven in de kleine zaal van het concertgebouw en de aanvangstijd is 20.15 uur. U kunt dus Uw plaatsen via V.V.V. laten reserveren. In verband met de steeds groeiende reis-behoefte maken wij U er nogmaals op attent, dat ons reisbureau van de firma Ruys Co., behalve in de och tend-uren van 9-12 uur, ook op don derdagavond geopend is van 19-21 uur. Echtparen, die graag tezamen iets wil len bespreken, kunnen dit dus in 't ver volg op de donderdagavond doen. Het was zaterdag voor mevrouw Ambro- sius-Bijlsma een blijde dag, want toen opende zij officieel haar boutique klas- sique in het prachtig gerestaureerde pand aan de Kerkstraat nummer 9. Haar buurman, de mode-ontwerper Ar- noud G. Diepeveen, die zijn boutique naast die van mevrouw Ambrosius heeft, verrichtte de officiële opening met een korte toespraak. De boutique zal voorlopig maar drie da gen in de week geopend kunnen zijn, omdat mevrouw Ambrosius nog steeds verbonden is aan de Hervormde gezins verzorging in Utrecht, een baan die maar niet zo overgenomen kan worden. Later, als een opvolgster is gevonden en die door mevrouw Ambrosius is inge werkt, kan de boutique de hele week open. Met de opening van de boutique ziet mevrouw Ambrosius een jeugdwens in vervulling gaan, hoewel zij er aanvan kelijk toch wel tegenop heeft gezien om ermee te beginnen. Ondanks dat ze al op 17-jarige leeftijd grote belangstelling voor antieke en exclusieve voorwerpen toonde. Zij houdt van echt mooie dingen, die zij dan ook in haar huis aan de Kerk straat gaat verkopen. Geen ouwe opge knapte tafel, die gammel op z'n poten staat, maar exclusieve en toch betaal bare dingen uit Italië, Amerika en En geland. Uit Amerika komen vooral spie gels. Het idee om in haar huis een boutique te beginnen heeft mevrouw Ambrosius mede gekregen door het feit, dat be zoekers van de Kerkebuurt grote be langstelling hebben voor de gerestau reerde huizen. Er kwamen talloze men sen, die dachten dat mevrouw Ambro sius een antiekzaak had. Soms staan de mensen gewoon naar binnen te gluren om te kijken hoe het er uitziet in de met antieke meubels in gerichte woonkamer, waarin alleen en kele moderne en noodzakelijke gebruiks voorwerpen eraan herinneren, dat we in 1967 leven in plaats van in vroegere jaren. „Als de mensen de voordeur opendoen, kunnen ze meteen alles kopen wat ze tegenkomen", aldus mevrouw Ambrosius, die de te verkopen spullen zowel beneden als boven in het huis heeft neergezet of opgehangen. Er staan fraaie stoelen en kandelaars, schemerlampen en antieke bergmeubels. Er hangen platen en gravures, spiegels en lampen. Alles zeer smaakvol inge richt tegen de achtergrond van antiek behang. Ze verwacht wel veel belang stelling voor haar boutique. En waarom ze er mee begonnen is? „Nou, het ligt in de bedoeling om van de Kerkebuurt een toeristisch centrum te maken met een exclusief café-restaurant en zo. En voordat er dan iemand op het idee zou komen een boutique te beginnen, ben ik er maar vast een begonnen", aldus mevrouw Ambrosius. Morgen zullen we dan getuige kunnen zijn van de return-wedstrijd Dukla Praag-Ajax voor de Europacup. Afgelopen woensdag werd in Amster dam gelijk gespeeld 1-1, ondanks de meerderheid van Ajax. Verslaggever voor de televisie was de op de Stadhouderslaan te Soest wonende Herman Kuiphof. Hij zegt: „Nou, ik hoop dat Ajax wint hoor. Sommige mensen zeggen dat ik een Ajax-supporter ben, maar dat is he lemaal niet waar. Toen Feyenoord het zo goed deed in de Europa Cup zeiden ze: Kuiphof is een Feyenoord-supporter. Ik kom niet uit Rotterdam en niet uit Am sterdam, dus op dit gebied heb ik geen voorkeur." Het moeilijke bij een verslag van een voetbalwedstrijd is in hoeverre een ver slaggever zich mag laten gaan. Herman Ter hoogte van de woning Stadhouders- laan nr. 130 reed de heer A. W. uit Soest in zijn auto, toen hij werd inge haald door J. B. eveneens te Soest, die bij deze inhaalmanoeuvre tot zijn schrik een vrachtauto, bestuurd door J. H. B. uit Baarn, zag naderen. Hij verloor de macht over zijn stuur, de auto botste tegen een boom en vloog weer de weg op en kwam tot stilstand tegen de vrachtauto. De auto van J. B. werd totaal vernield, terwijl de vrachtauto licht beschadigd werd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Kuiphof leeft altijd intens met de wed strijd mee. „Er is bij de televisie wel een verschil vr mening over het afstand nemen van de wedstrijd of het meeleven. Ik vind zelf dat je je tot op zekere hoogte kan laten gaan. Je moet je er als verslag gever bij betrokken voelen. Er is na tuurlijk een groot verschil tussen de wedstrijden. Als het Nederlands elftal tegen een buitenlands speelt, krijg je het chauvinisme van de Nederlanders. Bij twee buitenlandse ploegen blijft je echt helemaal neutraal. Je geeft dan een an der commentaar". Herman Kuiphof vindt het heel belang rijk dat je probeert iets van de sfeer over te laten komen. „Ik probeer altijd ongeveer een uur van te voren in het stadion te zijn. Dan ga ik wat praten met de mensen en verzamel nog wat gegevens. Je krijgt de sfeer dan makke lijk te pakken en maakt dan ook een beter verslag. Ik heb het een keer ge had in Brussel dat ik in een verkeers opstopping terecht kwam en zodoende pas vijf minuten van tevoren aankwam. Dat is een slechte reportage geworden. Ik zat er gewoon niet in. Aan voorbe reiding kon je ook niet zo gek veel doen Je moet wat over de spelers te weten zien te komen, zodat je in de momenten dat het spel stil ligt, wat kan vertellen. Bij Dukla is Masopust een held. Hij is door het voetballen majoor geworden. Dat moet je in een verslag vermelden. Bij Dukla voetballen ook wel dienstplichtige militairen". Naast de pratende journalistiek doet Kuiphof ook nog wel iets aan de schrij vende kant van het vak. Hij is 15 jaar lang sportredacteur van de Haagse Cou rant geweest. Daarna is hij naar de V.P.R.O. gegaan. Hij is nu gedetacheerd bij de N.T.S. Kuiphof is tevens nog hoofdredacteur van de sportkroniek. „Het T.V.-werk is erg leuk. Je moet overal naar toe, over de hele wereld. Als er geen wedstrijd is, heb je veel voorbereiding aan andere programma's. We hebben net een programma gemaakt over Roel Wiersma, die het laatst bij P.S.V. voetbalde. Eerst moet je met hemzelf gaan praten. Dan terugkomen met kameramensen. De training opne men. Met mensen uit zijn omgeving pra ten en dan in het archief oude opnamen zoeken. Van al die stukjes moet je dan weer één geheel maken". Voor de belangrijke wedstrijd van mor gen zijn er met Kuiphof nog drie men sen meegegaan, een producer, een ge luidsman en een kameraman. „Het leuke is dat we na de wedstrijd nog een pro gramma moeten maken voor donderdag. Daar komen wat gesprekjes in voor met de spelers in de kleedkamers. Dat zijn erg leuke dingen. Ik hoop dat Ajax wint, ze hebben dat hier al verdiend". W. J. VAN DE WETERING De personenauto bestuurd door A. O. uit Zeist reed in de Van Weedestraat, richting Amersfoort, toen hij moest stoppen voor de spoorwegovergang. Dat stoppen ging nog al plotseling en op het laatste ogenblik, waarbij de bestuurder krachtig remde. Dit gebeurde allemaal zo onverwacht dat twee achterrijdende auto's bestuurd door C.V. uit Hilverusm en J. v. M. uit Amersfoort, in volgorde op de auto van O. botsten. De schade was niet gering. In de nabijheid van de Nieuwerhoek kwamen twee vrachtauto's, doordat één van hen slipte, met elkander in botsing. De vrachtauto, bestuurd door J. B. uit Soest werd aangereden door de vracht- autobestuurder H. C. uit Utrecht. Naast C. zat de heer T. v. G. uit Weesp, die in de cabine bekneld raakte. Nadat dokter Schutte de eerste hulp had verleend, werd hij naar „Zonneglo ren" overgebracht. Zaterdagavond gaf de muziekvereniging „Patiëntia Vincit Omnia" in het Ver enigingsgebouw haar tweede donateurs- concert. Toen de voorzitter, de heer Jaarsveld, de avond opende, was de zaal behoorlijk gevuld. Hij heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in 't bij zonder de beschermheer Burgemeester Mr. S. P. Baron Bentinck. Spreker wees op de zeer oude instru menten van de vereniging en deelde mede. dat dit jaar een actie ingezet zal worden onder het motto „Iedere Soester een gulden", opdat P.V.O. in 't bezit kan komen van een nieuw instrumen tarium. Spreker deelde mede. dat be halve P.V.O. hedenavond ook het jeugd orkest, dat uit 30 jongens en meisjes bestaat, zich zal laten horen. Dit jeugdorkest kan helaas niet uitge breid worden, omdat er geen instru menten en geen geld meer aanwezig zijn. Als de bevolking zich echter van haar goede zijde laat zien en de gul dens—actie slaagt, aldus spreker, dan kan ook de jeugdharmonie weer met 25 a 30 leden uitgebreid worden. Hierna nam het concert, onder leiding van de nieuwe dirigent, de heer H. Wilderdijk, een aanvang. Met zeer veel genoegen hebben de aan wezigen naar dit concert geluisterd. Door het verouderde instrumentarium, kwam de stemming wel eens wat in het gedrang, maar over het algemeen werd er verdienstelijk gemusiceerd. Vergeleken mij vorig jaar is P.V.O. met sprongen vooruit gegaan. Alle werken werden onder de beheerste leiding van de heer Wilderdijk keurig uitgevoerd. Het programma was met zorg samen- gestel en paste goed voor de te kleine bezetting. Vooral fantasie „Een schone meimorgen" kwam er goed uit en P.V.O. waagde zich zelfs aan een mo derne mars en men bleek deze mars, die vooral voor dilettanten moeilijk is in verband met de maatverdeling, goed onder de knie te hebben. Verder stonden o.a. nog een ouverture van Keler Bela, een wals „Droomidea- len" en een selectie uit de operette „Der Bettelstudent" op het programma, dat best wat korter had kunnen zijn. Nogmaals P.V.O. is op de goede weg en gaat ongetwijfeld onder de deskundige leiding van de heer Wilderdijk weer een nieuwe toekomst tegemoet. HET P.V.O. JEUGDORKEST In aanmerking genomen, dat deze jon gelui pas in oktober zijn begonnen, mag men niet ontevreden zijn, hoewel wij het vooral voor de jongelui van be lang achten, dat men naast seriueze stukjes, ook een marsje of walsje ten gehore gaat brengen, dat animeert bij zonder. De heer J. Oversteegen had met zijn 30 jongelui veel succes en wij hopen met P.V.O.. dat zij de grote P.V.O. over enkele jaren zullen versterken. Voor de pauze liet het tamboerkorps zich horen o.l.v. de heer H. ten Hoedt. Met alle respect voor het gebodene menen wij toch, dat tamboercorpsen zich niet lenen voor optreden in een zaal. Wat echter van belang is: P.V.O. heeft alles (behalve goede instrumenten en uniformen) om de toekomst met ver trouwen tgeemoet te zien. Een vooruit gaand orkest met een uitstekende diri gent. die een zeer grote ervaring heeft op het gebied van harmoniemuziek, een welkome reserve in het jeugdorkest en een tamboercorps waar een pittig ritme in zit. P.V.O. kan weer gaan denken aan het deelnemen aan een concours, maar dan eerst nieuwe instrumenten. Er zijn twee zaken, die het Amerikaanse volk bezighouden: de oorlog in Vietnam en de eventuele achtergronden van de moord op president Kennedy. Beide kwesties hebben al heel wat dis cussies uitgelokt en het ziet er voorlopig niet naar uit, dat hieraan een einde zal komen. Want zolang de Amerikaanse re gering zich buiten de discussies houdt en er blijk van blijft geven, dat ze de publieke mening met een korreltje zout neemt, zal het onbehagen bij velen blij ven bestaan. En niet alleen in Amerika, ook in andere delen van de wereld heeft men openlijke en ongezouten kritiek. De kritiek op de politiek inzake Vietnam manifesteert zich voornamelijk in krin gen van intellectuelen: studenten, kun stenaars, politici, journalisten, kortom in maatschappelijke niveaus, die men als opinievormend kan beschouwen. De re gering trekt zich hier overigens totaal niets van aan en zet koppig de onaan doenlijke koers door, die ze tot nu toe volgde. Het lijkt wel of de regering het erom doet: het tegengestelde van wat de oppositie wil. In plaats van naar die oppositie te luisteren, gaat ze de bom bardementen met nog meer hevigheid voortzetten. Dat is een weinig diplomatieke zet, evenals de beweringen inzake de onbe vredigende situatie rond de moord op president Kennedy. De laatste tijd komen er steeds meer feiten in publicatie, die tot nu toe ver borgen waren gehouden, bewust of on bewust. De vele nieuwe gegevens over deze zaak rechtvaardigen op z'n minst de twijfels, die zijn ontstaan rond het onderzoek, dat de omstreden en veel besproken en bekritiseerde commissie- Warren uitvoerde. Die twijfels komen voort uit ernstige verdenkingen, die tegen bepaalde krin gen in Texas rijzen, die bij de dood van president Kennedy op één of andere wijze belang kunnen hebben gehad. Al leen al het overlijden van een zeer groot aantal belangrijke getuigen, hetgeen op z'n minst merkwaardig genoemd kan worden, roept vragen op. Doden spreken niet en kunnen dus niet het rapport van de commissie-Warren aantasten. Zoiets verontrust de publieke opinie terecht. Ook in deze kwestie blijft de regering Johnson echter Oostindisch doof. Met de dooddoener, dat zij geen enkele aanlei ding ziet om een nieuw onderzoek in te stellen of in ieder geval de conclusie van de commissie-Warren niet als eind conclusie te beschouwen, maakt ze zich ervan af. Geen nader onderzoek dus en dat zorgt voor onbehagen onder het volk. dat te recht zou kunnen veronderstellen, dat er meer achter zit. Als dat niet zo is, waarom maakt de regering dan niet op slag een eind aan alle geruchten? De periode-Johnson duurt nog tot 1968. De kwestie-Vietnam en de kwestie rond de moord op president Kennedy hebben zijn positie niet versterkt. En als hij blijft doorgaan met het negeren van de publieke opinie, zien we Johnson na vol gend jaar niet meer terug. KANTMAN Door penioenering van de adjudanten H. Fennema per 1 april a.s. en de ad judant C. van der Heyden per 1 mei a.s. zullen de volgende bevorderingen plaats vinden. Per 1 april is brigadier P. J. Bergman bevorderd tot adjudant, terwijl op die zelfde datum hoofdagent B. Snijders bevorderd wordt tot brigadier. Op 1 mei wordt brigadier T. van der Meulen bevorderd tot adjudant, terwijl hoofdagent P. Dorst op die datum be vorderd wordt tot brigadier. In verband met deze en andere afvloei ingen is per 1 februari de agent J. J. Schalkwijk, afkomstig uit Amsterdam, aangesteld. Per 1 april komt H. J. Blik uit Den Haag als agent bij de Soester politie en per 1 mei als hoofdagent de heer J. Hofstee uit Leerdam. Tenslotte verzocht men ons mede te de len, dat inspecteur de heer G. D. H. van Woudenberg per 1 mei a.s. gaat verhui zen van Colenso 108 naar P. C, Hooft- laan 33. Donderdag 9 maart, des avonds om 8 uur, organiseert de Ned. Kath. Vrou wenvereniging in het Verenigingsge bouw Zuid een gespreksavond met ak- tuele onderwerpen, o.l.v. kapelaan Weersink. Tevens kan men zich die avond opge ven voor het jaarlijkse reisje. De heer A. P. Hilhorst, eigenaar van het textiel- en modehuis „De Ster" aan de Van Weedestraat verzocht ons nog mede te delen, welke bedrijven aan de verbouwing van zijn zaak hebben me degewerkt, temeer, daar dit allen Soes ter firma's zijn. Het plan is ontworpen door de archi tecten H. en P. Beekman, terwijl de aannemer de heer A. Huurdeman was. De electriciteitswerkzaamheden werden verricht door de firma Joh. van Schalk wijk, het schilderwerk door de firma Dorrestevn en tenslotte het loodgieters- werk door de firma Gebr. Van den DijsseL V

Soester Courant | 1967 | | pagina 1