Wie vermoordde President Kennedy 40 jaar Zonnegloren Soester J.B.T.B. opnieuw le in kringschutjasconcours Miseries in winning mood OM HET BEHOUD VAN DE WELVAART Getuigen verdwenen... Waarom? DE GAULLE TEVREDEN Soester succes in Beatstad Den Haag Het oog gericht op teleurstelling MYTHE Vrijdag' 10 maart 1967 46e jaargang no. 20 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Auto gestolen en weer terecht Bouwen in 1967 in Soest SOESTER(Ï)OURANT Abonn. p. kwart, 3.per post 3,75 Verschijnt tedere dinsdag en vrijdag Prof. Zijlstra is uit de (in)formatieboot gestapt nadat hij met de fractievoor zitters van K.V.P.. A.R.P., V.V.D. en C.H.U. tot overeenstemming was geko men over de grote lijnen van de te voe ren politiek. Een beleid gericht op een herstel van het economisch evenwicht, een bevredigende doch niet overspan nen werkgelegenheid, een aan de om standigheden aangepast niveau van in vesteringen en het kweken van een overschot op de betalingsbalans. Daarbij zullen de loonsverhogingen dan min of meer in overeenstemming moeten zijn met de produktiviteitsvermeerdering en ook de overheidsuitgaven mogen niet uitgaan boven de stijging van het na tionaal inkomen. De kenbaar gemaakte wensen van de vakbeweging stemmen daarmee niet be paald overeen. Men wil komen tot een vrije loonpolitiek, een herverdeling van het nationaal inkomen, een verkorting van de arbeidsweek tot 42Vs uur en nog langere vakanties. Gezien in het licht van de voortgaande automatisering, die tot inkrimping van het arbeidspotentieel leidt, ligt een ver korting van de arbeidstijd wel in het verschiet. Men zal met de invoering daarvan echter zeer behoedzaam te werk mevrouw Mao, die verstand van zulk soort zaken heeft, als een „hoer" pu bliekelijk aan de schandpaal werd ge nageld. Alleen maar jaloers? Wie is de vrouw, die zo krachtig in grijpt in de strijd? Als meisje trok ze naar Sjanghai, het Parijs van het Oos ten, en speelde daar rolletjes in kleine theaters. Nadat ze met twee mannen het echtelijk geluk had gedeeld, maakte ze kennis met Mao en dat bleek de ware Jozef te zijn. Maar dit huwelijk bracht de eerzuchtige vrouw niet wat ze ervan had verwacht. Ze werd ge heel in de vergetelheid teruggedrongen. Vrouwen van andere hoogwaardigheids bekleders kregen het applaus, waarnaar zij thuis kon zitten luisteren. Is het alleen de behoefte wraak te ne- moeten gaan, want anders leidt dit weer gemakkelijk tot een overspanning van de arbeidsmarkt, met de inflatoire ten- denzen die daaruit voortspruiten. Het beleid van prof. Zijlstra zou er juist op gericht zijn om het inflatieproces te stoppen .hetgeen zeker de eerst aange wezen weg is om tot een betere verde ling van het nationaal inkomen te gera ken. Nog is in ons land de inflatiespiraal niet op zijn retour. Er zal nog enige ja ren zeer behoedzaam moeten worden omgesprongen met de investeringen, de loonstijgingen, de arbeidstijd, de te hef fen belastingen, temeer nu ook nog rijksgelden benodigd zullen zijn voor bestrijding van de werkloosheid. We hebben nu eenmaal verzuimd om in de hausse-jaren van de conjunctuur wat reserves te vormen voor moeilijker tij den als de werkgelegenheid gestimuleerd moest worden. Men heeft ook toen meer willen uitgeven om aan de vele verlan gens te voldoen, alsof er altijd wel weer voldoende in kas zou komen en een te rugval niet te verwachten viel. Nu is die terugval in de conjunctuur er toch. En daarnaast zijn er, door aan komst van de geboortegolf op de uni versiteiten, enorme investeringen nodig voor het wetenschappelijk onderwijs, even enorme uitgaven noodzakelijk op het gebied van wegen, inpolderingen, recreatie e.d. Vooral op het gebied van wetenschap en research dreigen we ach terop te geraken bij andere landen en dat zou ten koste gaan van een deel van onze welvaart. Maar we kunnen alle noodzakelijkheden slechts uitvoeren wanneer wij hard werken, geen over dreven eisen stellen en zuinig zijn. Over die zuinigheid, waardoor investe ringen worden uitgesteld, over verschei dene jaren uitgestreken en sterker naar urgentie worden afgewogen, zal op de komende regering zeker sterke kritiek worden uitgeoefend. Want ieder kijkt in de eerste plaats alleen naar zijn eigen belang, het belang van de groep waar voor hij opkomt. Wanneer aan de be langen en verlangens van die groep, of dit nu is het bedrijfsleven, de vakbewe ging, de universiteiten, het wegverkeer, de landbouw, de woningzoekenden, niet in alle opzichten door de regering kan worden voldaan, zal men deze van een verkeerd beleid beschuldigen, dat geen oog heeft voor die specifieke belangen. Het maakt de kracht uit van een re gering in hoeverre zij weerstand zal we ten te bieden aan de pressie van al die belangengroepen, die stuk voor stuk trachten hun wensen via politieke druk verwezenlijkt te krijgen. Van de komen de regeringscombinatie zal daarom een grote eensgezindheid worden gevergd om de rijksuitgaven toch binnen het peil van ons nationaal inkomen te houden. Lukt haar dit, dan heeft Nederland kans op herstel en behoud van de wel vaart. Maar er zal minstens wel een po litiek rustige periode van vier jaar nodig zijn om tot dit herstel te geraken en de gulden weer tot een betrouwbaar betaal middel te maken. In de nacht van zondag op maandag is uit de inrit naar de woning van de heer A. W. A. v. W. aan de Laanstraat een auto ontvreemd. Deze is maandag weer teruggevonden in de buurt van het voetbalveld van „Hees". President De Gaulle kan tevreden zijn. Nog net voor ze naar de stembus gin gen vroeg hij de Fransen hem een par lement te geven waarop hij zijn stabiel bewind stabiel kon voortzetten dat is precies wat ze hebben gedaan. Komende zondag vallen in de tweede ronde de be slissingen in de meeste districten, maar het ziet er wel naar uit dat de Federatie van de Vijfde Republiek - de Gaullis tische bundeling - een ruime meerder heid aan zetels zal oogsten. Dat hoeft men niet alleen toe te schrij ven aan de grote activiteiten van het bureau Services et Methodes (de James Bondreclamemensen), die een zeer Ame rikaanse propaganda hebben bedreven. Een tikje curieus, gezien het anti-Ame rikaanse accent dat De Gaulle voortdu rend aanslaat. Zeer zeker is het betoog van De Gaulle aangeslagen dat een sta biel bewind nodig is. Politieke belangstelling was er genoeg: tachtig procent opkomst is voor Frank rijk zeer hoog. Het waren dus levende verkiezingen. En eerlijk gezegd: het kan de Fransman niet kwlijk genomen wor den als hij buiten De Gaulle nog altijd niet veel heil ziet voor een stabiele re gering. Ruzies De socialistisch-radical groep van Mitte- rand kenmerkt zich door een groot aan tal interne ruzies, die inderdaad nog al tijd doen denken of in deze kring nog ernstig geleden wordt aan de onderlin ge verdeeldheid die de vierde republiek vrijwel onbestuurbaar maakte. En zelfs de anti-Gaullisten zien geen kans zich te verenigigen op basis van die tegenzin tegen de generaal. Het verbond der linksen dat komende zondag de verkiezingen bepaalt, kwam weinig van harte tot stand. Die zondag is geen absolute meerderheid vereist maar gewoon de meeste stemmen. De minst kansrijke van de twee groepen (Mitterand-links en Waldeck-Rochet communisten) trekt zich terug om in ieder geval te voorkomen dat de Gaul list als lachende derde met de zetel gaat strijken. Tenminste als dit afspraak niet nog verbroken wordt voor zondag. De communistische stemmenwinst is niet alleen tekenend, ook de teruggang van Lecanuets democratisch midden. Diens betogen voor Europa hebben kennelijk weinig indruk gemaakt. En bovendien heeft men waarschijnlijk het gevoel ge had dat die groep toch te slap was: ze is wel tegen De Gaulle, maar verkiest die toch boven de linksen. En dus toch weer niet zo erg anti-De Gaulle. De Fransen hebben kennelijk ook behoefte man wat meer duidelijkheid in de poli tiek. De moord op John Fitzgerald Kennedy, de 35ste President van de Verenigde Staten van Amerika, is nog steeds om geven met een waas van mysteries. Een uitgebreid rapport, na een uitvoerig on derzoek uitgebracht door een speciale regeringscommissie onder aanvoering van opperrechter Warren, heeft daar aan weinig kunnen veranderen. Inte gendeel. Sinds het Warren-rapport zijn de vragen nog toegenomen. Enkele es sentiële onderdelen van de officiële uit spraak (hoofdinhoud: Lee Harvey Os- wald was de enige moordenaar. Er was geen sprake van een complot) zijn in en buiten Amerika duidelijk als „onmoge lijk" en „hoogst verwonderlijk" aan de kaak gesteld. Wat gebeurde er precies op die zonni ge - maar een van de meest tragische van de jongste geschiedenis - novem berdag in en rond Elmstreet, een bre de weg in het broeierige Dalles, Texas? Volgens het Warren-rapport vuurde Os- wald vanuit een schoolboekenmagazijn drie schoten af op de wagen, waarin president Kennedy reed. De eerste ko gel doorboorde, volgens de commissie, Kennedy's strottenhoofd en raakte ver volgens gouverneur Conally van Texas. De tweede kogel trof de president in het achterhoofd en bracht de fatale ver wonding toe. De derde kogel miste en werd nooit teruggevonden. Dat drie schoten werden afgevuurd vanuit het boekenmagazijn heeft de commissie wil len bewijzen met getuigenverklaringen en met de vondst van drie lege hulzen op de plaats, waar Oswald zich had opgesteld. Het boekenmagazijn staat op een hoek van Elmstreet. Vanuit dit ge bouw kon de president alleen van ach teren worden geraakt. Er heerst echter enige verwarring rond de medische rap porten, die zijn uitgebracht na de sec tie op de overleden president. In de eerste rapporten werd de mogelijkheid, dat de president van voren was getrof fen helemaal niet uitgesloten. Dit cor respondeert met enkele getuigenverkla- Op 13 juli a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat het sanatorium en ziekenhuis „Zonnegloren" werd gesticht. Het be stuur is over de ontwikkeling niet on tevreden, maar één ding, zit haar erg hoog en dat is het ontbreken van een gezellige recreatieruimte. Dit hoopt het bestuur met de mede werking van geheel Soest te bereiken. Dat deze stichting een zeer belangrijke plaats in de gemeenschap van Soest en ook in de naaste omgeving inneemt, moge U blijken uit de volgende gege vens, die wij aan een uitgave van „Zon negloren" ontlenen. En wat er nog aan „Zonnegloren" man keert, dat wordt U ook duidelijk en op welke wijze U kunt steunen, dat wordt U ook verteld. Meer dan 1.000.000 gulden bracht u voor ons bij elkaar. Dat was weliswaar bijna 20 cent per verpleegdag, en daar mee voldoende om de exploitatie-tekor ten te dekken, doch het was helaas te weinig. Meer dan 5.000.000 verpleegdagen ver streken, zonder dat er sprake kon zijn van een gezellige recreatieruimte waar de patiënten, die voor langere of kortere tijd het bed mochten verla ten, een onderdak zouden kunnen vin den. Dit ligt als een schaduw over Zon negloren. Meer dan 500.000 röntgenfoto's werden tussen 1927 en 1967 gemaakt in de donkere kamer. Meer dan 250.000 onderzoekingen wer den verricht in ons laboratorium. Een ruimte, die aan de modernste eisen beantwoordt, maar vanwege haar steri liteit de gezelligheid mist waar de pa tiënten verlangend naar uitzien. Meer dan 1000 tuberculose patiënten werden tijdens hun kuur geopereerd. Éénmaal op verhaal gekomen, misten zij echter een ruimte, waar de sfeer hen dit gemis, aan huiselijke gezellig heid, deed vergeten. Wij hebben geen kans gezien daarin verandering te brengen. Meer dan 10.000 patiënten vonden, dank zij een uitstekende medische behande ling en begeleiding, genezing bij ons. Meer dan 14.600 dagen worden reeds tuberculose patiënten bij ons verpleegd. Zodra zij niet meer de gehele dag in bed behoeven te blijven, hebben zij de keus tussen er naast gaan zitten, in de gang wandelen of „met hun ziel onder de arm het bos in vluchten". Daarin gaan wij verandering brengen. Meer dan 1 lichtpuntje zien wij nog niet. Wij zijn er echter zeker van, dat ook uw „lichtpuntje" zal bijdragen die recreatieruimte te verwezenlijken. Wij hebben, voornamelijk dankzij de oud-patienten vereniging, voldoende ge spaard om de aller noodzakelijkste ver bouwing tot stand te brengen. Samen willen wij op korte termijn, de rest realiseren. Meer dan 60 fauteuils zullen nodig zijn om iedere patiënt, ook eens gemakke lijk en ontspannen, te kunnen laten zitten. Wanneer u op u zou nemen één stoel cadeau te doen, dan zou u de ple zierige overtuiging hebben, dat vele pa tiënten daarvan dagelijks profijt heb ben. Meer dan 15 tafeltjeszijn echter evenzeer noodzakelijk om van eep ruimte een recreatie ruimte te maken. Is u een tafel te duur, dan kunt u overwegen om één of meer poten ca deau te doen. U kunt er op rekenen, dat een ander voor het blad zorgt, zo dat u met vereende krachten meewerkt aan de oplossing van het probleem, dat ons parten speelt. Meer dan 40 lampen zullen er toe bij moeten dragen, dat de patiënten ook 's avonds en 's winters gezellig zullen kunnen zitten in hun „eigen" home. Ook daarin liggen dus kansen voor u, als u uw gezindheid t.o.v. onze patiën ten een extra accent wilt geven. Meer dan 100 koppen en schotels, gla zen, theelepels enz. moeten garanderen, dat men evenals u dat thuis gewend bent ook zij bezoek kan vragen: „Hebt u trek in een kopje koffie?" Meer dang 50 spellen, waaronder een biljart als een damspel, zullen er toe kunnen bijdragen, dat men zich in zijn nieuwe gezellige omgeving niet zal be hoeven te vervelen. Het voordeel is bo vendien, dat u, die „tot elke prijs" mee wilt doen aan de verwezenlijking van ons doel, ook „met elk bedrag" een aandeel daarin levert. Wij geloven dan ook dat het een succes zal worden. Meer dan 1001 kleine- maar vooral ook grote zaken zullen er nog nodig zijn, voordat het geheel, tot in de puntjes verzorgd, overgedragen kan worden aan onze patiënten en bezoekers. Wij krij gen er nu al plezier in als wij denken aan de verrassing, die wij bereiden aan de patiënten van nu en in de toekomst. Meer dan 10.000 mensen, waarvan wij menen te weten, dat zij onze patiënten een goed hart toedragen, verzochten wij ons te helpen. Daarbij het risico ne mend, dat u zich verbijsterd zal afvra gen hoe het mogelijk is, dat een zo be langrijke voorziening pas nu gereali seerd wordt. Meer dan 10.000 mensen hopen wij uit te kunnen nodigen, bij de feestelijke overdracht op, of omstreeks, 13 juli 1967. Natuurlijk bent u één van hen, ten be wijze van het feit, dat u door uw storting of overschrijving van een bij drage op giro 83501 t.n.v. Zonnegloren Soest er mede voor gezorgd hebt, dat wij onze „reis" kunnen vervolgen. Uw handtekening achter glas zal een blijvend aandenken vormen aan d wand van de recreatieruimte, die wij op 13 juli a.s. zullen overdragen ter gelegenheid van 40 jaar Zonnegloren. ringen van omstanders, die meenden, dat ook schoten werden afgevuurd van af een parkeerplaats, waar de presi dentiële wagen nog voorbij moest ko men. Een van de voornaamste getuigen hiervan was de spoorwegopzichter Lee Bowers. Even voor en even na de moordaanslag had hij twee mannen op het (voor het publiek afgezette) par keerterrein gezien, die zich nogal ver dacht gedroegen. Hij was er zelfs van overtuigd witte rookpluimpjes te heb ben zien opstijgen toen de fatale scho ten weerklonken. Direct na de moord renden politieagenten en toeschouwers langs de weg naar het parkeerterrein om daar naar daders te zoeken. Zij meenden, dat de schoten vanaf die plaats waren gelost. Lee Bowers, een belangrijke getuige, kwam op een vreemde manier om het leven, vóór hij zijn verklaringen kon laten vastleggen. Op een autoweg in de buurt van Dallas zwenkte zijn auto plotseling naar links en botste tegen een muur. De politie kon geen verkla ring vinden voor de plotselinge ma noeuvre. Een artst constateerde na het ongeluk, dat Bowers in een merkwaar dige shocktoestand verkeerde, die niet het gevolg kon zijn geweest van het verkeersongeval. Spoorwegwachter Bo wers was een van de eerste, belangrijke getuigen, die op een mysterieuze ma nier verdween. Er zijn er meer. Veel meer. Tot nu toe is een twintigtal men sen, die op de een of andere manier bij de aanslag op president Kennedy als (mogelijke) getuigen betrokken wa ren, om het leven gekomen. Drie ande ren waren de journalisten Jim Koethe en Bill Hunter en de advocaat Tom Howard. Zij hadden alle drie goede re laties met de nachtclubeigenaar Jack Ruby, die op een opzienbarende manier Oswald neerschoot. Na de aanslag op Oswald hadden zij een langdurig ge sprek met Ruby. Koethe werd in zijn flat gedood door een karateslag op zijn keel. De dader werd nooit gevonden. Hunter werd neergeschoten bij een be- boek aan een politiebureau. De, agent zei aanvankelijk, dat hij was gestrui keld en dat daarbij zijn revolver was afgegaan. Nadat was gebleken, dat de kogel van boven af in Hunters hart was afgevuurd, herriep de agent zijn ver klaring. Hij vertelde, dat hij een wed strijd had gehouden met een andere agent, over wie het snelst zijn revolver kon trekken. Daarbij was zijn wapen per ongeluk afgegaan. De andere agent wilde het verhaal niet bevestigen. Ont kennen deed hij echter ook niet. „Ik stond er met mijn rug naar toe", ver klaarde hij. Tenslotte de advocaat Ho ward. Hij stierf in mei 1965 aan een hartaanval. Hij werd door een kennis naar het ziekenhuis gebracht. Later bleek, dat Howard enkele dagen voor zijn dood al „erg vreemd" had gedaan. De officier van justitie van New Orle- ans, Jim Garrison, heeft kort geleden opzienbarende „onthullingen" gedaan. Hij vertelde, dat hij bewijzen in han den had, dat Kennedy werd vermoord door een groep Cubaanse ballingen. Een van zijn belangrijkste getuigen kwam ook al om het leven. Zelfmoord, zei de politie. Een andere getuige van Garri son verdween enkele dagen. „Ik wilde mijn gezin in veiligheid brengen", ver klaarde hij. Hij heeft echter niets meer over de zaak losgelaten. De verklaringen van Garrison en van schrijvers zoals Thomas Buchanan en Mark Lane (die in boeken met behulp van getuigenverklaringen de juistheid van het rapport Warren hebben bestre den) zijn in tegenspraak met de officiële uitspraak. De Amerikaanse regering wenst echter geen nieuw onderzoek. Nog niet. Merkwaardig in dit verband is de uitspraak van opperrechter War ren, die zei: „Bepaalde feiten ten aan zien van de moord op president Ken nedy zullen pas over 75 jaren bekend worden gemaakt. Dit in verband met de veiligheid van de staat". Een uitspraak, die het vermoeden, dat Oswald niet de enige moordenaar was, alleen maar kon toenemen. De afdeling Soest van de Jonge Boe ren- en Tuinders Bond heeft voor de tweede achtereenvolgende keer het kringschutjasconcours gewonnen van de k£L.A. en J.B.T.B., georganiseerd door de afdeling Hooglanderveen. Het was voor de vierde keer. dat de Soesters met de eer gingen strijken. Als ze de wisseltrofee nog één keer winnen, is die definitief Soester bezit. Als de beker volgend jaar gewonnen wordt, blijft hij trouwens automatisch in Soest, want dan heeft deze afdeling de prijs voor de derde achtereenvolgende keer gewon nen en dat is ook voldoende. Het was een gezellig toernooi in Hoog landerveen waar de afdeling Soest zich weer oppermachtig toonde. De ploeg bestond uit G. Hilhorst, W. A. v. d. Breemer, A. v. d. Breemer, C. Logten- stein, H. Pronk en C. Wantenaar. De afdeling Soest kwam in het ploegen- klassement uit de bus met een totaal van 1220 punten. Op de tweede plaats, met groot verschil, eindigde de afde ling Hoogland (814 punten), op de der de plaats Achterveld (696), vierde Ha- mersveld (620), vijfde Hooglanderveen (438) en zesde werd Nijkerk met 346 punten. De overmacht van Soest blijkt ook wel uit de plaatsen in de eindklassering van het persoonlijk klassement. Eerst werd Gerard Hilhorst, de voorzitter van de afdeling Soest; hij verzamelde 257 pun ten. Zijn ploeggenoot Co van Logten- stein eindigde met 240 punten op de tweede plaats en het Soester succes werd compleet door de derde plaats van Henk Pronk, die 234 punten ver zamelde. Cees Wantenaar eindigde als zevende, Arie v. d. Breemer als acht ste en Fried v. d. Breemer als veertien de. Aan het einde van het geslaagde toer nooi overhandigde de kringvoorzitter aan de heer Hilhorst, voorzitter van de afdeling Soest, de wisselprijs met een toepasselijk woord. Hij wenste daarin de afdeling Soest geluk en zei, dat ze eigenlijk geen partij was voor de ove rige deelnemers. Hij sprak dan ook de hoop uit dat het 't volgende jaar een spannender strijd zal worden, waarin Soest het vuur na aan de schenen ge legd zal worden. Voorzitter Hilhorst zei in zijn geestige dankwoord, dat intelligentie van de af deling Soest zich blijkens de uitslag niet verloochent. Hij bedankte de afdeling Hooglanderveen namens alle deelnemen de afdelingen voor de prima organisatie en hoopte voor volgend jaar op een even sportieve en gezellige strijd. Vrijdag j.1. werd in het Haagse Zuider park een talentenjacht georganiseerd door Artist Promotion en Theaterbureau Doublé R, in samenwerking met pla- tenmij. C.N.R. en Beat Club Dem Dem uit Den Haag. Vrijdag werden de voorronden gehou den, waarbij de Soester beat Group „The Miseries" de Haagse groupen te sterk bleek en de eerste plaats voor zich opeisten. Zij gingen zodoende over naar de halve finale welke tweede Paasdag 's mid dags gehouden zullen worden. Er volgen echter nog 2 voorronden, zodat nog en kele talenten aan de halve finale zul len meestrijden. „The Miseries" wijten 82 punten in de wacht te slepen van de max. 95 punten die behaald konden worden. Door de sologitariste van de Haagse beat group „The Ladybirds" werd „The Miseries" een langspeelplaat uitgereikt en een contract aangeboden voor een optreden in Den Haag op 2e Paasdag. Daarna verzorgden de winnaars nog ca. een half uur de dansmuziek voor de aanwezigen. Zondag j.1. verzorgden „The Miseries" een dansavond in het Brabantse plaasje Haren bij Den Bocch. De Soester Beat Group „The Miseries" bestaande uit Co v. Woerkom, Henry Roeymans, Richard v. d. Berg. Johan Brouwer en Tony v. d. Bremer. C> Professor Zijlstra heeft het definitief la ten afweten, de kudde zal het voortaan met een andere herder moeten doen. Naast de dankbaarheid jegens de man, die door zijn opofferingen en door zijn persoonlijke belangen opzij te schuiven in het belang van ons volk ons land financieel-economisch een stuk gezonder heeft gemaakt, is er toch ook de teleur stelling. Teleurstelling om het feit, dat de A.R.P., waarvan de heer Zijlstra lid is, daags voor de verkiezingen in kran tenadvertentie liet weten, dat men in tijd van nood altijd op de A.R.P. en met name op Zijlstra kon rekenen. Een por tret van de A.R.-prof. onderstreepte dat nog eens. Nog tijdens de verkiezingen liet prof. Zijlstra al doorschemeren, dat hij beslist niet langer als minister-president zou aanblijven in het nieuwe kabinet. Dat zei hij overigens laat op de verkiezings avond, toen iedereen zijn stem allang had uitgebracht. Had de heer Zijlstra dat eerder gezegd en had de A.R.P. de adverentie met de Zijlstra-kop achterwe ge gelaten, dan zou de winst van deze partij waarschijnlijk nihil zijn geweest, want het is wel komen vast te staan, dat de parij de zetelwist niet in de laatste plaats te danken heeft aan het vertrouwen, dat de Nederlanders in Jel- le Zijlstra stellen en niet in de A.R.P. in 't bijzonder. Goed, nakaarten heeft nu geen zin meer, we moeten vooruit, een nieuwe weg in. Een lange weg ongetwijfeld, want het is nu de vraag wie er straks zal gaan for meren. Steunbalk Zijlstra is weg en de kans bestaat, dat opnieuw moeilijkheden de kop zullen opsteken. Was Zijlstra ge bleven, dan zouden die moeilijkheden de kop zullen opsteken. Was Zijlstra ge bleven, dan zouden die moeilijheden waarschijnlijk wel achterwege zijn ge bleven, want niet alleen een heleboel kiezers, ook de politieke partijen stellen vertrouwen in deze man met gezag. Het is nu afwachten of de aan te wijzen formateur datzelfde vertrouwen geniet en hetzelfde gezag zal laten gelden. Het is twijfelachtig, want zou er zo iemand zijn, het zou niet zolang hoeven duren voordat Nederland weer een nieuw ka binet zou hebben. We zitten (nog steeds, voor de verkie zingen al) in een politieke crisis en het wordt hoog tijd, dat we daar uit raken. Dat is voor de nieuwe regering geen ge makkelijke opgave en het is dan ook maar de vraag, of zij het inderdaad vier volle jajen zal uithouden, zoals de wens van alle politieke partijen is. Of dat gebeurt hangt in de eerste plaats van de politiek ekoers af. Zodra de kie zer het gevoel krijgt, dat men zijn stem nog steeds als onduidelijk beschouwt, zo lang zal de nieuwe regering het moei lijk hebben. En blijven de oogkleppen op, dan is de kans niet denkbeeldig, dat de regering het geen vier jaar uit houdt. Want het Nederlandse volk is best be reid het slechter te laten worden om het land uiteindelijk beter te maken! KANTMAN. In Soest zijn per 31 dec. 1966 van de totaal beschikbare ruimte voo.- 1966 t.e.m. 1970 (2000 woningen) 684 huizen gerealiseerd. De gemeente zal dit jaar geen woningwetwoningen bouwen, maar wel 144 premiebouwwoningen en 90 on gesubsidieerde particuliere woningen. Dit staat in de brief, die Gedeputeerde Staten van Utrecht aan de betreffende gemeentebesturen heeft gezonden met daarin de cijfers van het aantal wo ningen, dat voor 1967 is toegewezen. Het totaal, dat de minister van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening voor de gehele provincie beschikbaar stelt is 5280 huizen, in de verdeling van 2190 woningwetwoningen. 640 pre miewoningen, 660 eigen woningen met bezitsvormingsbijdragen en 1790 wo ningen in de vrije sector. In de begeleidende brief merken Gede puteerde Staten op, dat de getallen eventueel nog kunnen worden verhoogd uit de reserve en dan speciaal voor in dustriële woningbouw, systeembouw, woningen tot 25.000 gnlden en vrije tijdswoningen. Bij de verdeling is men er vanuit gegaan, dat in voorgaande jaren gedane toezeggingen gehonoreerd moesten worden om eenmaal op gang gebrachte bouwstromen te kunnen door zetten. De toewijzing voor 1967 valt geheel binnen het kader van de vorig jaar op gestelde woningverdeling voor vijf jaar. Hierbij is het principe vastgehouden, dat de gegevens over de woningbehoef te niet langer bepalend zijn voor de toewijzing, maar dat de behartiging van de bijzondere belangen als krotoprui ming, huisvesting van militairen, re patrianten en bouwvakarbeiders voorop staat. Het is zeer bedenkelijk dat sommige po litieke leiders hun horigheid aan prof. Zijlstra zover hebben doorgevoerd, dat zij feitelijk de indruk hebben gewekt dat zij voor hun eigen verantwoordelijkheid willen vluchten. Het zou ons niet verbazen wanneer prof. Zijlstra zelf geschrokken zou zijn van de mythe, die rondom zijn persoon is gecreëerd. We hebben zo de indruk dat hij zichzelf nauwelijks meer herkent in het beeld, dat men van hem heeft ge vormd. Prof. Zijlstra wilde om persoon lijke redenen het minister-presidentschap niet aanvaarden. Het zou best kunnen dat hij daarvoor méér motieven heeft gehad dan alleen zijn ambitie om pre sident van de Nederlandse Bank te wor den. De slaafse manier, waarop vele landgenoten de laatste weken voor hem hebben gekropen, moet een man van zijn allure hebben verbijsterd.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1