Soest toen - Soest nu Brandweer tweemaal in actie R. KENNEDY VERSUS JOHNSON NIEUWE WET Het oog gericht op (on)duidelijkheid Dinsdag 14 maart 1967 46e jaargang no. 21 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Spreekuur wethouder K. de Haan Geen voorrang Adjudant H. Fennema gaat de dienst verlaten Gevoelige nederlaag van B.D.C. Ned. Chr. Vrouwenbond Voormalig kleedgebouw van S.E.C. uitgebrand Man aan handen gewond bij brand aan de Parklaan Eiermarkt Vernieuwde ilhelminakerk te Soest-Zuid SOESTERlflOURANT Abonn. p. kwart, f 3.—, per post 1 3,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag President Johnson en senator Robert Kennedy waren al lang geen dikke vrienden, maar thans zijn ze onver bloemd tegenstanders geworden. De breuk kwam met de rede over Vietnam van de senator, die daarin vierkant stel ling nam tegen de politiek van de pre sident. Met als kernpunt: niet een op voeren van de bombardementen maar een staking daarvan kan tot een op lossing leiden. Kennedy's rede was met veel fanfares aangekondigd, wat Johnson de gelegen heid gaf al direct tegenvuur te geven. Hij maakte bekend dat met de Russen nu gepraat werd over een beiderzijds afzien van de anti-raket-raket, een ken nelijke poging om te voorkomen dat Kennedy's rede voor de grote koppen in de kranten zou worden gebruikt. En bovendien liet hij in de senaat terstond een brief circuleren, gericht aan een andere senator, waarin hij krachtig uit eenzet waarom er geen sprake kan zijn van vermindering der luchtaanvallen op Noord-Vietnam. Een opinie die prompt steun kreeg van generaal Westmoreland in Vietnam. Het resultaat is ook dat Kennedy in de senaat nu een vrijwel geheel in het isolement gedrongen man is. En objec tief lijkt het of hij daarmee ook zijn hoop wel kan opgeven in 1972 de kroon prins van Johnson te worden als de sterkste politicus die de democraten voor het presidentschap kunnen opleve ren. Europa Dat heeft Kennedy zeer zeker tevoren geweten. Tenslotte heeft hij een jaar geleden ook al eens een on-Washingtons geluid laten horen over Vietnam en hij weet hoe ongunstig daarop de reacties waren. Er wordt wel gezegd dat Robert Kennedy zijn rede nu toch met opzet hield uit de overweging dat zijn stand punt krachtiger aanhang zal krijgen, nu al krijgt trouwens, en helemaal als Johnsons politiek op een debacle uit loopt. En dat hij wil voorkomen dat de jeugd en de geleerden die steeds duide lijker Johnsons beleid afkeuren, alleen bij de republikeinen nog een pleitbe zorger vinden. Dat zijn intern politieke overwegingen haast binnen de partij, die Kennedy ze ker in gedachten zal hebben gehad. Maar opvallend is ook dat Kennedy met zijn rede kwam na een uitgebreid be zoek aan Europa, waarbij hij met vele vooraanstaande regeringsleiders sprak en onder andere ook met de paus. Het kan heel goed zijn dat vooral de stemming onder Amerika's vrienden hem heeft laten schrikken. Formeel valt men doorgaans de V.S. niet af, maar binnenskamers heeft Kennedy ongetwij feld een massa kritiek te horen ge kregen. Uit de pas Hoewel daar vaak op gezinspeeld is door Johnson, heeft ook geen land (be halve dan Australië en Nieuw-Zeeland, alsmede Zuid-Korea) behoefte gevoeld werkelijk steun te verlenen. Wat Ken- De wethouder K. de Haan, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij verhinderd is op dinsdag 14 maart a.s. zijn wekelijkse spreekuur te houden Zaterdag reed Mej. K. E. W., alhier met haar auto op de Ossendamweg. Toen zij de Soesterbergsestraat wilde oprijden verleende zij geen voorrang aan de auto, bestuurd door C. D. uit Soest. Een aanrijding volgde, waarna Mej. W. tegen een boom terecht kwam. Hoewel zich geen lichamelijk letsel voordeed, werden beide auto's behoor lijk beschadigd. Een aanrijding met dezelfde oorzaak vond plaats bij de Eikenlaan-Birkstraat. L. den U. uit Soest reed op de Birk- straat toen een auto, bestuurd door W. F. J. alhier, uit de Eikenlaan kwam en geen voorrang verleende, met het ge volg dat de auto's tegen elkander bot sten. Geen persoonlijk letsel, wel beide auto's beschadigd. Het staat nu vast dat per 1 juli 1967 de arbeidsongeschiktheidswet in werking zal treden. Dat impliceert dat met in gang van die datum de premielast weer aanzienlijk wordt verzwaard, maar dit offer moet nu eenmaal worden gebracht om werknemers, die tijdelijk of blij vend gehandicapt zijn, een behoorlijke uitkering te waarborgen. Het is te hopen dat op de zelfde datum ook de wet op de langdurige genees kundige risico's van kracht zal worden. Het betrokken wetsontwerp moet nog door de Kamer worden aanvaard, en van verschillende zijden is reeds op een spoedige behandeling aangedrongen. Het wordt inderdaad hoog tijc, dat deze wet er komt, De kosten van langdurige verpleging, met name in psychiatrische inrichtingen en zwakzinnigengestichten, zijn vrijwel door niemand meer op te brengen. Terecht is hier deze week van de zijde van de zwakzinngenzorg nog eens op gewezen. Bovendien bestaat als nog de mogelijkheid om ook de zieken huiskosten van het eerste verpleeg jaar in deze wet onder te brengen. De kans ia groot, dat de Kamer daartoe zal be sluiten. nedy kennelijk benauwt is de idee dat iedereen uit de pas zou lopen behalve Amerika Een gedachte, die in John sons kring wel gehuldigd moet worden. Net als zijn vermoorde broer heeft Ro bert Kennedy er gevoel voor dat de V.S. door hun kracht geroepen zijn een leidende rol te spelen in de westelijke wereld en dat dit land zich daar ook niet kan veroorloven geestelijk van de anderen geheel los te geraken. In je eentje gelijk hebben heeft geen zin. Dat zou dan ook tot plicht maken dat de V.S. meer rekening gaan houden met de wereldopinie en daarmee heeft Kennedy een begin gemaakt. Het heeft geen zin zijn voorstellen verder te be kijken - te verwezenlijken zijn ze voors hands niet doordat er allerlei niet-be- staande elementen in steken, zoals een internationale politiemacht, waarvoor dan eerst nog maar een basis gezocht zal moeten worden. Van belang is veel meer dat hij zich nu gaat aftekenen al een voorman van een ander Amerika dan dat waarvan Johnson langzamerhand een symbool is geworden. Op 1 april a.s. zal de adjudant van po litie, de heer H. Fennema, de dienst met pensioen verlaten wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd. Een 38-jarige periode in politiedienst wordt dan afgesloten. Zijn loopbaan be gon in Delft. Hendrik Fennema werd op 3 maart 1907 in Marrum (Fr.) geboren. Na de lagere school was 't direkt wer ken en was er weing kans op studie. Hij was in de landbouw werkzaam en de moderne werktuigen, die thans dit werk aanmerkelijk verlichten, beston den toen nog niet en 't was aanpakken geblazen. Tot zijn 21ste jaar bleef hij in Marrum, maar hij had toch kans gezien in vier winterseizoenen zijn kennis bij te scha ven door het volgen van een herhalings- en ontwikkelingscursus. Zijn basis voor een politieloopbaan werd gelegd bij de 1ste schoolbatterij van het 5e Regiment Veldartillerie te Amers foort. Op 2 april 1929 werd Fennema in de gemeente Delfst aangesteld als agent van politie 2e klas. Na op 24 maart 1935 tot agent le klas bevorderd te zijn, volgde op 13 juni 1938 aanstelling tot veldwachter te Eist (Gld.). Op 1 mei 1943 kwam hij in dienst van het gemeentepolitiekorps te Soest en werd hij op 1 januari 1946 benoemd tot hoofdagent. Op 16 januari 1964 volgde zijn promotie tot adjudant. Adjudant Fennema, die grote eerbied voor zijn ouders heeft, heeft niet alleen bekendheid als politieman gekregen, maar hij is ook reeds vele jaren diaken in de wijkgemeente Soestdijk van de gereformeerde kerk. Ruim 20 jaar is hij bestuurslid (voor zitter) van de schoolvereniging „De Scholen met de Bijbel" te Soest. Ook de vakbeweging had de aandacht van de heer Fennema en hij was ruim 20 jaar voorzitter van de Bond van Christelijke Politieambtenaren in Neder land, afd. Soest-Baarn. Vele malen moest hij gezinsmoeilijkhe den oplossen, hetgeen wel eens aanlei ding gaf tot moeilijkheden met zijn su perieuren. Hij ontving niet altijd die waardering, die hij voor zijn vele sociale werk ver diende. Adjudant Fennema ziet de overheid als een dienaresse van God. De politieman is dat ook. Het is zijn taak en plicht het gezag te handhaven en te eerbiedi gen. Aan de verbetering in de verhou ding kan óók de politieman meewerken. Door houding, optreden en presentatie moet hij respect afdwingen. De adjudant, uitstekend schutter als hij was, had aan deze tak van sport zijn hart verpand. Ongetwijfeld zal 't Adjudant Fennema bij zijn afscheid, dat vermoedelijk 31 maart a.s. in de raadszaal van het ge meentehuis zal plaats vinden, niet aan belangstelling ontbreken. B.D.C.-NAARDEN 1-4 De aanhangers van B.D.C. waren onge twijfeld benieuwd, wat „the good old" Nico Gros tegen Naarden, de leider van de afdeling zou doen. Dat is op een volkomen mislukking uit gelopen, maar laten we hieraan onmid dellijk toevoegen, dat dit niet de schuld is van Gros, want alleen van hem kan 't natuurlijk ook niet komen. De sterke wind eiste veel van de tech niek van de spelers en de mannen uit Naarden bleken hierover in hogere mate te beschikken. Daar kwam nog bij, dat de B.D.C. verdediging, vooral in 't eerste half uur van de wedstrijd, zo lek was als een mandje, terwijl de B.D.C.'ers wel de steun van de wind hadden. De eerste 10 minuten wogen de partijen vrijwel tegen elkaar op, maar het bleek al spoedig, dat Naarden o.a. in de rechtsbuiten en linksbinnen snelle en gevaarlijke spelers bezit. In de 16e minuut kreeg Naarden een vrije trap toegewezen op ongeveer 25 meter afstand van het B.D.C. doel, hoe wel wij de beslissing van de scheids rechter dubieus vonden. De trap, die in tweeën genomen moest worden, werd hard ingeschoten en stuit te af op het lichaam van keeper Smink en was 't voor een toelopende Naarden- speler geen moeite de bal in 't net te plaatsen 0-1. Nog geen twee minuten later werd 't 0-2, doordat J. van Fulpen een straf schop veroorzaakte, die benut werd. De B.D.C.-verdediging, raakte steeds meer van slag, de ene misser volgde op de andere. Zo ontstond ook het der de Naarden-doelpunt in de 25ste minuut. Het zag er donker uit voor B.D.C., te meer daar ieder verband in de ploeg ditmaal ontbrak, maar 't pleit toch voor 't moreel, dat zij zich niet gewonnen gaf. Linksbuiten J. Dorrestein wist met een fraai schot de achterstand te ver kleinen tot 1-3. Dat was in de 35ste minuut. Deze stand werd ook de ruststand. B.D.C. moest de tweede helft tegen de sterke wind optornen, hoewel dat niet altijd zo'n groot nadeel is, als meestal gedacht wordt. De Soestenaren begon nen met enige aanvallen, maar de Naarder defensie hield zonder al te veel moeite stand, daar er niet bijzonder veel gevaar in de B.D.C.-aanvallen schuilde. Toch wogen de partijen nu beter te gen elkaar op, hoewel Naarden onmis kenbaar de betere ploeg was. B.D.C. kreeg wel scoringskansen, maar doel punten kwamen er niet. De uitvallen van Naarden waren levensgevaarlijk, omdat deze zeer snel werden uitgevoerd en in de 25ste minuut werd de wed strijd definitief beslist, doordat Naarden er 1-4 van maakte. Beide ploegen kregen nog wel kansen, maar in de stand kwam geen verande ring meer. Naarden werd weer twee punten rijker, die haar wellicht weer nader tot het kampioenschap brengt. De N.C.V.B. afd. Soest-Zuid komt woensdag 15 maart bijeen in „Eltheto". Aanvang 8 uur. Mevr. A. M. de Moor-Ringnalda uit Bilthoven zal het boek „Christus wordt weer gekruisigd, van Nikos Kazantza- kis bespreken. De brand in het voormalige kleedgebouw van S.E.C. ging gepaard met een hevige rookontwikkeling. Het gehele interieur brandde uit, evenals de opgeslagen goe deren, beddegoed en houten stoelen. Doordat de slangen over de Bosstraat lagen en juist de voetbalwedstrijd B.D.C.Naarden was afgelopen, ontstond aan het eind van de Bosstraat een grote verkeersopstopping. De brand was ontdekt door S.E.C.-leden, die in de kantine aanwezig waren. Zy belden eerst de brandweer en waarschuwden daarna de eigenaar van hotel Bos en Du n, die nog niets van de brand had ontdekt. Foto Astra Zondag moest de brandweer op het sein „groot alarm" uitrukken, 's morgens voor een brandje in een slaapkamer aan de Parklaan, 's middags voor een uit slaande brand in het voormalige kleed gebouw van de voetbalvereniging S.E.C. aan de Bosstraat. 's Morgens om half negen loeide de sirene voor de eerste keer. Het gold een brand ten huize van de familie B. aan de Parklaan, waar brand woedde in een slaapkamer van de woning. Doordat een elektrische deken in brand was ge raakt, vatten beddegoed en de vloerbe dekking vlam. De brand werd ontdekt door buren van de familie B.. die vlammen door het raam zagen. De brandweer werd ge waarschuwd en intussen was de heer B. begonnen met het naar buiten wer pen van de brandende spullen. Daarbij liep hij aan zijn handen brand wonden op, waarvoor hij zich onder doktersbehandeling moest stellen. Toen de brandweer arriveerde, waren de brandende attributen allemaal al naar buiten geworpen. In de tuin kon de brandweer het vuur blussen. De brand in de elektrische deken is ont staan door een verkeerde stekker, die B. bij een plaatselijke leverancier had tf 'V> Skji. gekocht. Deze stekker werd buiten het transformatorkastje om in het stopcon tact gestoken. Daardoor waren al enkele stoppen door geslagen, maar een zwaardere stop deed dit niet. De verkeerde stekker was oor zaak van de brand, die voor naar schat ting 500 gulden schade aanrichtte, 's Middags opnieuw groot alarm voor een uitslaande brand in het stenen ge bouw bij hotel Bos en Duin aan de Bosstraat. Een uitslaande brand die om kwart over drie werd ontdekt en die met een hevige rookontwikkeling ge paard ging. De brandweer was spoedig ter plaatse en bestreed het vuur met behulp van vier stralen van de nevelspuit. Er was echter geen redden meer aan, want de brand is kennelijk al zaterdag ontstaan en heeft de gehele nacht doorgesmeuld. De eigenaar van hotel Bos en Duin, de heer K., gebruikte het gebouwtje, waar in voordien twee kleedkamers van S.E.C. waren ondergebracht, als schuur en als garage. Zijn auto had hij deze keer overigens toevallig buitenstaan, an ders was ook deze prooi der vlammen geworden. Zaterdagmiddag werd negentien stel beddegoed en matrassen plus een aan tal houten stoelen naar het gebouwtje overgebracht. Waarschijnlijk is daarbij gerookt en is vuur in het beddegoed te rechtgekomen, dat daardoor is gaan smeulen. Toen de brandweer arriveerde, sloegen de vlammen al naar buiten en was van de inhoud van het gebouw niets meer te redden. De brandweer bluste het vuur met behulp van vier hogedrukstralen, waarbij ze ook de belendingen nathield. Men was het vuur spoedig meester, waarna de nablussing nog geruime tijd in beslag nam. De brandweer heeft ook nog het dak van het gebouwtje openge hakt. De schade is nog niet vastgesteld. De heer K. is niet verzekerd. Het schijnt de laatste tijd mode te zijn geworden om de (on)duidelijkheid in de Nederlandse politiek te bekritiseren. Daaraan komt voorlopig nog geen einde, want wat zich in de nadagen van de kabinetsformatie heeft afgespeeld, is bij zonder vaag, om nog maar niet te spre ken van volkomen duister. In het begin was er nog wel enige dui delijkheid. want de heer Zijlstra wilde wel iets laten zien. Maar hoe meer de informatie vorderde, hce minder kreeg men over de stand van zaken te weten. Nu is gebleken, dat een aantal belang rijke afspraken voor die formatie in het geheim zijn gemaakt. Mr. Toxopeus van de V.V.D. had ern stige bezwaren tegen de heer Biesheu vel als minister-president. Die bezwaren golden dan vooral het standpunt van de heer Biesheuvel over het kabinet- Cals, welke koers hij wel zou willen volgen. Mr. Toxopeus nu wilde garan ties van de heer Biesheuvel, dat diens politieke koers de V.V.D.-kiezers niet zou ontrieven. Of de heer Biesheuvel die garanties zou kunnen geven, viel te betwijfelen, want de ideeën van beiden lagen mijlenver uit elkaar. Nu is gebleken, dat de heer Toxopeus tevreden gesteld is, en dat de heer Biesheuvel kennelijk water bij de wijn heeft gedaan. In hoeverre dat is ge beurd is niet duidelijk: er zijn geen mededelingen over gedaan. En omdat het gesprek binneskamers onder vier ogen plaats gehad heeft, zal ook wel nooit iemand anders dan mr. Toxopeus en de heer Biesheuvel erachter komen wat er precies beloofd is. Als Toxopeus meedoet, moet de heer Biesheuvel hebben toegegeven. De vraag is nu alleen maar: hoeveel en op wel ke punten? Het getuigt niet van waardering voor en vertrouwen in de kiezers door hier over hardnekkig te blijven zwijgen. Een ander punt is, dat het nu te for meren kabinet eigenlijk door twee man op poten is gezet. De eigenlijke formateur kan nu kiezen uit een lijstje met namen, die zijn poli tieke makkers hem aanbieden. Maar dat lijkt in de verste verte niet meer op een formatie. Het is gewoon de af ronding van een aantal belangrijke en principiële beslissingen, genomen door mensen die daarvoor en later door de Kamer niet meer aan de tand gevoeld kunnen worden. Men zou kunnen veronderstellen, dat deze wijze van werken kennelijk vlot werkt. Maar vlot werken alleen is niet voldoende, hij moet ook goed zijn. Totdat de kiezers weten, wat er pre cies in het program staat en in hoever re er afspraken zijn gemaakt, hoeft men daar niet gerust op te zijn. KANTMAN. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 40.000 stuks in prijzen van 13.25 tot 14.00. Middenprijs 13,60. Prijs per kg 2,19. Het was 6 maart een vreugdevolle dag voor de leden van de Gereformeerde Kerk van Soest. De gemeente was na melijk op de avond van die dag feeste lijk bijeen om haar geheel vernieuwde kerkgebouw in gebruik te nemen. Toen de voorzitter van de kerkeraad, de heer D. Hoekstra, de bijeenkomst opende zag hij een geheel volle kerk voor zich. Naast de gemeente kon hij een hele schare van genodigden wel kom heten: de architect, de aannemer, de onderaannemers en hun medewer kers, de afgevaardigden van de gena- buurde kerken en van de burgerlijke overheid, van het sanatorium-ziekenhuis „Zonnegloren" en de beide vorige predi kanten van de Geref. Kerk van Soest: Ds. C. M. v. d. Loo en Ds. J. A. C. Rullmann. Er was gezorgd voor een stijlvol pro gramma met, zoals de heer Hoekstra het uitdrukte, „een minimum aan woor den en een maximum aan zang". De gemeente, zowel als het kerkkoor, met solistische medewerking, hebben het lof lied dan ook vrolijk laten rijzen. Zowel in de woorden van de voorzitter van de kerkeraad als in die van de voorzitter van de commissie van beheer, de heer Ir. Douma, klonk grote vol doening en dankbaarheid door dat dit geheel bereikt kon worden. De gemeen te kan het zich een voorrecht achten dat deze vernieuwing met veel krachten uit de gemeente zelf gerealiseerd kon worden. Zowel de architect als de aan nemer en één der onderaannemers zijn lid van deze gemeente en hebben met volle toewijding en grote kennis van za ken hun krachten gegeven, waarbij na tuurlijk het vakmanschap van al hun medewerkers niet onvemeld bleef. De Avondmaalstafel en het Doopvont wer den geheel belangeloos door nog een ander gemeentelid vervaardigd. De consulent, Ds. de Jong van Soest dijk, sprak een kort woord met als the ma: het gebed van Salomo bij de ope ning van de tempel. Een naar de eisen van de tijd ingericht kerkinterieur is niet 't één en 't al. maar moet heen- wijzen naar de tempel die werd afge broken en in drie dagen opgebouwd: Jezus Christus. Nadat de Commissie van Beheer het vernieuwde kerkgebouw had overgedra gen aan de kerkeraad en door deze was aanvaard volgens de drie essentiële han delingen van deze bijeenkomst: Het binnenbrengen van de kanselbijbel door één der oudste gemeenteleden, het bin nenbrengen van de schaal van het doop vont door twee kinderen en het aan richten van de Avondmaalstafel door twee belijdenis-catechisanten. Symboli sche handelingen met een zeer reële be tekenis. De Geref. Kerk van Soest beschikt nu over een in technische zin geheel ge restaureerd kerkgebouw met een in mo derne, lichte kleuren uitgevoerd interi eur. maar daarmee ook over een kerk- zaal die liturgisch verantwoord is. Van uit de lichte entree, die door een glazen wand als vanzelf nodigt tot binnentre den, valt het oog op het boven de kan sel aangebrachte kruis en de voor de kansel staande doopvont en avondmaals tafel met daarop het vaatwerk, zodat de aandacht van de binnenkomende ge richt wordt op het essentiële van de eredienst: het volbrachte werk van Christus. Op de kansel de oude Staten bijbel, symbool van het eeuwig Woord van God. Een zinvol geheel, bepaald niet bedoeld als ornament, doch als werkzame bestanddelen van de kerk diensten. Op de vergrote achtergalerij vindt het kerkkoor zijn plaats en tevens het koor- orgel dat men te zijner tijd hoopt te vervangen door een groter kerkorgel. Ds. v. d. Loo sloot de bijeenkomst met een kort woord, waarna hij in dankge bed voorging.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1