Donderdag 16 maart HET HANDELSHUIS WILHELM CONRAD RÖNTGEN WAS APELDOORNER GEEN SJOFEUR MET ODEKLONJE MOEITE MET HET BETEUGELEN VAN DE BOM Mevrouw Mao TIENTALLEN VERRASSENDE FEESTAANBIEDINGEN I AANBIEDING Nylon Dusters AANBIEDING 9 Nederland eert groot geleerde IN DE TIJD DAT DE STRALEN NOC X WAREN STARTEN WIJ MET ONZE FEESTELIJKE OPENINGSAANBIEDINGEN Een prachtige terlenka Herenpantalon met riem 36,50 Terlenka Sportshirts12,95 Diverse kleuren, alle maten Prachtige waliteit Damesparaplu, 13,95 me ■3 ^et>e&np \iS& g> m°°e exclusief J*Ss*n J De ontdekker van de zogenaamde X- stralen, Wilhelm Conrad Röntgen, zal door de gemeente Apeldoorn geëerd worden met een straatnaam, een exposi tie en een permanente, aan zijn leven en werken gewijde, afdeling in het ge meentemuseum te Apeldoorn. De ten toonstelling wordt van 29 april tot 31 oktober 1967 gehouden. De opening van deze expositie valt samen met het in de schouwburg Orpheus te houden con gres van de Nederlandse vereniging voor radiologie. Met de Crookes-buis Het was in november 1895, dat Wilhelm Conrad Röntgen, een teruggetrokken be scheiden geleerde, tot verdriet van zijn echtgenote nog meer tijd in zijn labora- torum doorbracht dan anders. Würz- burger hoogleraar in de natuurkunde hield zich reeds lang bezig met onder zoekingen over kathodestralen, zoals o.a. Lenard en Hertz vóór hem haddeige daan. Röntgen werkte daarbij met een elektrische stroom, die door een nage noeg luchtledige buis, een zogenaamde Crookes-buis ging. STEENHOFFSTR 53 TEL 2842 SOEST Telkens weer kon hij toen een ver- tchijnsel vaststellen, dat aan zijn voor gangers blijkbaar was ontgaan, name lijk het optreden van een donkere vlek op de kathode, steeds op de zelfde plaats. Bovendien had hij het lichtspec- trum aan het violetgekleurde uiteinde van de buis bestudeerd nadat passage dooi fliorescerende materialen had plaats gehad. Het was bij het doen van deze laatste soort proeven, dat hij de voordien geheel onbekende stralen ont dekte, die van zulk een revolutionaire betekenis voor de geneeskunde en an dere takken van wetenschap zou wor den. ir,; Een scherm dat mét de fluorescerende stof barium-platina-cyanide bestreken was en zich op enkele meters afstand van de Crookes-buis bevond, ging hel der licht uitzenden zodra Röntgen een elektrische stroom door de buis leidde. Maar het vreemdste door Röntgen waar genomen verschijnsel moest toch nog komen. Ook de beenderen Toen de onderzoeker, bij pogingen om met bepaalde middelen het fluoresceren van het scherm te versterken, zijn hand over de luchtledige buis heen en weer bewoog, aanschouwde hij tot zijn ver bluftheid de vage omtrek van zijn hand op het scherm! De eerstvolgende stap was het herhalen van de proef, maar nu met een foto grafische plaat in plaats van het scherm. Bij het ontwikkelen bleek er een foto te zijn gemaakt, die niet alleen de con touren, maar ook de beenderen van zijn hand vertoonde! Ook nu nog achtte de Beierse geleerde het overbodig om zijn vreemde vondst - bij gebrek aan een betere term hield hij het maar op X-stralen - in een of andere vorm te publiceren. De anders zo nuchtere en evenwichtige fysicus was door de wonderlijke vinding toch wel zo geboeid, dat hij de buitenwereld met zijn alledaagse beslommeringen steeds meer ging vergeten. Schrobbering Op zekere dag, toen zijn echtgenote te vergeefs wachtte op een compliment over een heerlijk diner dat zij speciaal voor hem had aangericht, werd het haar toch te bar. Zij veegde hem geducht de mantel uit over zijn verregaande af wezigheid en - naar het verhaal gaat - deze schrobbering bracht hem toen op gelukkige wijze naar de werkelijkheid terug. Geamuseerd nam Röntgen zijn vrouw mee naar zijn werkvertrek en daar her haalde hij voor zijn liefhebbende en verstandige wederhelft de proef, die de Geen enkele krant in ons land heeft zich onomwonden uitgesproken voor een aanvaarding van de vergaande regels, welke de Nederlands-Belgische commis sie voor de spelling van de bastaard woorden heeft opgesteld. Dat wil zeggen, dat ook geen enkele politieke partij vóór zal stemmen, indien een wetsontwerp met déze spellingsregels de Tweede Ka mer zou bereiken. Maar dat zal inhouden, dat in dat geval een tiental jaren vergeefs is gewerkt en wij bovendien opgescheept zouden blij ven met het ongelukkig uitgevoerde en op verschillende benen hinkende groene boekje, met onlogische voorkeursspelling en onbegrijpelijke regels voor het onder wijs. En als het onderwijs al mank gaat, kan er bij de jongere generatie moeilijk begrip en liefde voor de taal worden ge kweekt. De enige oplossing zal zijn, de voorstel len van de commissie te ontdoen van de te ver gaande uitwassen, doch de lo gische en konsekwente regels wel te aanvaarden en dan deze eensluidend en zónder uitzonderingen geldig en verbin dend te verklaren voor de Nederlandse woorden in de Woordenlijst van 1954. basis zou worden voor een van de grootste vorderingen in de strijd die de mens sedert de aanvang der beschaving tegen velerlei ziekten voert. Het heeft daarna nog jaren geduurd voordat de natuurkundigen gingen begrijpen wat het wezen der door Röntgen ontdekte stralen is. Tegenwoordig weet men dat ze afkom stig zijn uit het inwendige van atomen, in tegenstelling tot stralingsverschijnse len als licht en warmte, die van de bui tenzijde van het atoom uitgaan. Rönt genstralen zijn in zo ver met licht en warmte en ook met een gedeelte van de radiumstralen verwant, dat ze be rusten op elektromagnetische trillingen, die onderling alleen verschillen in golf lengte en frekwentie. Ultra korte golf De Trillingen van rood licht bijvoor beeld hebben een twee maal zo grote golflengte als die van blauw licht; de naar Röntgen genoemde stralen hebben echter een golflengte die tienduizend maal kleiner is dan de kleinste golf lengte van zichtbare lichtstralen. Het röntgenonderzoek berust er op, dat voorwerpen, die in de gang der stra len worden geplaatst, zich als schaduw beelden op een fluorescerende scherm of fotografische plaat aftekenen. Röntgenstralen bezitten een groot door dringingsvermogen... er zijn maar wei nig stoffen waardoor ze volkomen wor den tegengehouden. Wel worden rönt genstralen bij het passeren van ver schillende stoffen „verzwakt" en al naar de aard der stoffen is deze verzwakking groot of klein. Het doordringingsver mogen van röntgenstralen is dus niet voor alle materialen en voor alle weef sels en organen van het lichaam even sterk. Zodoende krijgt men op doorlichtings- Al meer dan vijf jaar herbergt Genève de ontwapeningsconferentie. Met grote tussenpozen komt die bijeen zonder op merkelijke resultaten te boeken. Dit keer echter is er kans dat er wel wat belangrijks uit de bus komt. dat enigs zins te vergelijken is met het akkoord van 1963 waarbij de V.S. en Rusland hun kernproeven staakten. Net als toen is het voornaamste werk weer gedaan door die twee landen en niet door de zeventien die in Genève bijeenkomen op achttien stoelen: de Franse blijft al tijd leeg. Moskou en Washington hebben al lang contact met elkaar om tot een verdrag te komen dat de verspreiding van kern wapens moet tegengaan. Deze beide su permachten weten maar al te goed wat een kernoorlog betekenen kan en heb ben daardoor alle reden die niet te wen sen. Wanneer echter land na land zich een nucleaire bewapening verschaft, ne men de kansen ook steeds toe dat die gebruikt wordt En een klein kernoor logje kan gemakkelijk uitgroeien tot iets waar geen houden meer aan is. Wat de Russen en Amerikanen derhalve hebben uitgedokterd is een belofte van de kernmachten om geen A- en H-bom- men te leveren aan anderen. De landen die geen kernwapens hebben, zouden de belofte moeten afleggen ze ook niet te gaan maken. Met andere woorden: een bevriezen van de huidige toestand. Be ter zou het zijn de klok terug te draaien en alle kernwapens te bannen, maar dat is niet te verwerkelijken. Vrees Dit ontwerp is niet met vreugde ont haald. Zeker niet door de landen die technisch in staat zijn zo'n bom te ma ken, bijvoorbeeld India, Japan, Israël en West-Duitsland. Een eerste bezwaar hunnerzijds is al dat van hen de zware belofte wordt gevraagd, terwijl de gro ten ondertussen rustig door kunnen gaan met hun kernarsenaal uit te breiden. De Duitsers steekt het in het bijzonder dat in het voorstel wel gewaagd wordt van inspecties in de kernwapenloze lan den, maar niet bij de bezitters van dit oorlogstuig. Ze vrezen hiervan bovendien een industriële spionage, want de des kundigen die in de fabrieken komen kijken waar voor vreedzame doeleinden iets met kernenergie wordt gedaan, zou den gemakkelijk goede tips mee naar huis kunnen nemen. Daarentegen be schermen de grote kernmachten ook die wetenschappelijke bijprodukten van hun militaire programma's waar de industrie ook een commercieel profijtelijk gebruik van kan maken. Maar het belangrijkste, zij het minst duidelijk uitgesproken bezwaar is wei dat China buiten deze overeenkomst staat. India en Japan komen binnen niet al te lange tijd binnen bereik van Mao's raketten met kernkoppen te liggen. En wat voor beveiliging hebben zij dan? Hoe kunnen zij een garantie krijgen dat ze door de Chinezen niet gechanteerd zullen worden? Frankrijk En in Europa zit men tegen Frankrijk aan te kijken, dat wel het dure entree kaartje heeft betaald om in de kemclub te komen. Parijs is weliswaar niet zo bereid om deze glorie met anderen te delen, maar stel dat de Europese inte gratie nu eens wel zo ver gaat in de toekomst, wat dan? En kan het niet zijn dat Europa dan poogt een macht te vormen tussen de twee supermachten Amerika en Rusland in, gewoon om te gen die twee op te wegen, zich een kernmacht aan moet schaffen? Er is nog al wat gepruttel. In zekere zin is dat wel opmerkelijk: het is nu eens zo dat de twee supermachten sa men proberen de anderen uit beider invloedssferen onder druk te zetten een verdrag te tekenen waar ze niet zo heel veel voor voelen. Geen van beide kan aankomen met een nog al hechte groep verbondenen of satellieten: het is die twee tegen de rest. Het is misschien niet zo'n prettig idee dat vrijwel de hele wereld onder pres sie staat van de twee kolossen V.S. en U.S.S.R. Maar een beter idee om althans iets te doen om de kernvrede te bewa ren op aarde is tot dusver van niemand gekomen. scherm en fotografische plaat gediffe rentieerde schaduwbeelden te zien. Hier van wordt gebruikt gemaakt voor de meest uiteenlopende doeleinden in tech niek, industrie en geneeskunde. Vele toepassingen Er is geen beter en sneller middel om te controleren of alle onderdelen van een radiobuis goed zijn gemonteerd, of er zich in dozen bonbons of andere fij ne versnaperingen geen ongerechtighe den bevinden, of bij het lassen van me talen de gemaakte hechtingen deugde lijk zijn, of zich onder de verflaag van een schilderij nog een ander schilder stuk bevindt, e.d. De toepassingen in de geneeskunde zijn van tweeëerlei aard, namelijk diagnos tisch en therapeutisch. Tot de diagno stiek behoort niet alleen het overbe kende periodiek massale onderzoek van de borstorganen, maar ook het opspo ren van gezwellen, van maagzweren, van gal- en nierstenen, het onderzoe ken van een fractuur in het beender- stelsel en nog veel meer. Bij doorlich ting en röntgenfotografie van het li chaam is het soms nodig een krachtiger contrastwerking op te wekken dan van nature aanwezig is. Bariumpap Zo maakt men de vorm van maag en darmen zichtbaar door de patiënt vóór het röntgenonderzoek barium bevatten de pap te laten slikken (barium laat zeer weinig röntgenstralen door en geeft dus een duidelijke schaduw). Vertakkin gen van de luchtpijpen, alsook de ruim te van het wervelkanaal rondom het ruggemerg maakt men zichtbaar door er vooraf lipiodol, een jodiumhoudende stof, in te brengen, die eveneens veel schaduw geeft. Zijn er zwellingen, afsluitingen of in snoeringen in de genoemde holten aan wezig, dan kunnen deze een wijziging in het kunstmatig te voorschijn geroe pen contrastbeeld meebrengen. In de holten die zich in de hersenen bevin den, wordt soms lucht ingebracht, dat eveneens een versterkte contrastwerking verwekt, in dit geval doordat die lucht de röntgenstralen, in tegenstelling met de omgevende weefsels, vrijwel geheel doorlaat. In de therapie Wat de behandeling van ziekten met röntgenstralen betreft, deze berust op de eigenschap dat röntgenstralen levend weefsel kunnen beschadigen of zelfs doden, een invloed die een halve eeuw geleden 'n aantal argeloze onderzoekers helaas aan den lijve moesten ondervin den. Langzamerhand heeft men geleerd, de destructieve invloed precies te be perken tot de weefsels die men tot ver dwijning wil brengen. De gezonde ge deelten van het lichaam worden dan te gen bestraling beschermd door afdek king met platen van lood. Waarom nu die bijzondere aandacht voor Wilhelm Conrad Röntgen in Apel doorn? Dat is omdat deze geleerde al daar heeft gewoond v^an 1848 tot 1862. Zijn vader had in Apeldoorn een laken handel in de Hoofdstraat, die in die dagen nog de Dorpsstraat heette. Het gezin Röntgen was ten tijde van de trans-Pruisische oorlog uit Duitsland naar Nederland gekomen. Op de tentoonstelling zal de betekenis van Röntgens ontdekking zowel voor de medische wetenschap als voor de tech niek worden belicht. Het reeds bestaan de Röntgenmuseum te Gennep (ge meente Remscheid) heeft alle medewer king aan het Apeldoornse initiatief toe gezegd. In het oude China had de vrouw niets te vertellen, maar zo af en toe zijn vrouwen er in geslaagd een grote rol te spelen en zelfs niet eens achter de schermen. Een der vrouwen, die thans een hoofd rol vervult, een vrouw, die misschien hoopt nog eens als Prima Donna te kunnen fungeren, is Sjiang Sing, de vierde vrouw van de grote apostel der Chinese revolutie, Mao Tse-toeng. In de jaren van de Grote Trek, toen Mao Tse-toeng stond aan het begin van zijn grote taak: van China één communistische republiek te maken, ont moette hij Sjiang Sing, toen twintig ja ren jonger dan hij. En het was liefde op het eerste gezicht. Mao had toen zijn derde vrouw, die hem vijf kinderen geschonken had, maar toen Sing op het appèl verscheen, ont dekte hij opeens, dat moeder de vrouw er heel niet best aan toe was en stuur de hij haar naar Moskou, waar zulke prima psychiaters zijn. Korte tijd later fungeerde Sing als mevrouw Mao num mer vier. Dat viel niet in goede aarde bij de an dere leiders, die vonden, dat Mao maar een slecht voorbeeld gaf. Maar ze leg den zich bij de feiten neer op voor waarde, dat Sing zich volkomen koest zou houden en niet zou gaan optreden als Eerste Dame van het Rijk. Dit heeft zo een kwart eeuw geduurd. Achter de coulissen Nu, ruim vijftig jaren oud, vindt Sing het welletjes. Ze dringt uit de coulis sen, waar ze vijfentwintig jaren heeft gewacht, tot vlak voor het voetlicht. Mao is in de zeventig. Ondanks alle be richten over zijn wonderbaarlijke ge zondheidstoestand en zwemcapaciteiten weet niemand of hij nog een andere rol speelt dan die van boegbeeld op het schip van staat. De kwestie van de opvolging scheen geregeld. Lioe Sjao-sji, de president der Republiek, zou Mao opvolgen. Mevrouw Lioe, een ontwikkelde en charmante vrouw, paste voortreffelijk in de rol van Eerste Dame. Maar de culturele revolutie gooide al die plannen ondersteboven. In de strijd om de opvolging, die achter de schel men van dit revolutionaire drama wordt gestreden, kwam Sing naar voren, vast besloten de hoofdrol voor zichzelf te reserveren. Lioe werd uitgekreten voor verrader, maar de diepste vernederin gen waren voor mevrouw Lioe, die door men, die haar aanzet? Is ze alleen maar een jaloerse vrouw, die de kans waar neemt haar rivalen een hak te zetten? Of denkt ze aan andere vrouwen, die in China een grote rol hebben gespeeld? Aan de beruchte Keizerin-Weduwe, die omstreeks 1900 de hand had in de Bok sers-opstand, welke tot in onderdelen, zo'n merkwaardige overeenkomst ver toont met de activiteiten van de Rode Gardisten? Denkt ze wellicht aan de vrouw van dr. Soen Jat-sen, de stichter van de Republiek, of aan mevrouw Tsjang Kai- sjek, die zich op Formosa ook niet be paalt tot breien? Rode Keizerin Mevrouw Mao heeft enkele zeer belang rijke posten bemachtigd. Haar invloed strekt zich zelfs uit tot de legerleiding. Zij is het vooral, die steekt achter de activiteiten van de Rode Gardisten. Als ze al niet droomt, eens de plaats van Mao te zullen innemen als „Rode Keizerin", dan toch zal ze haar uiterste best doen er voor te zorgen, dat ze niet naar de keuken wordt terugge stuurd. Zij werpt zich op als de hoedster van de geestelijke erfenis van Mao. Hij was immers niet slechts staatsman, maar hij wilde zijn volk een nieuwe „religie" schenken. En het befaamde Rode Boekje is daarvan de catechismus. Zo wordt Mao nog bij zijn leven gecanoniseerd. In de glans, die van haar echtgenoot, de hoogste profeet en leraar van het Rode China, afstraalt, is mevrouw Mao zeer druk bezig met zeer aardse be slommeringen. Met de strijd om de macht. En in deze strijd maakt zij het woord van Goethe waar: da werden Weiber zu Hyanen". Onze heropening gaan we natuurlek vieren. En hoe kunnen we dat beter doen dan met feestelijke extra aanbiedingen"! Een volle week lang, dus tot 24 maart a.s„ ontvangt ieder die bij ons koopt een plezierige feestverrassing Voor olke bestede 25,-- ontvangt t een koopcheque van f 2,50. n- meer a'l9&e*rk y.e<^ aPart us anders dan anders nieuwste bonneterie .g -^^Wasse #4* meer keus regenjassen e" m°debP O winterjas Diverse prachtige Uni-kleuren. In de maten S. M. L. kwaliteit DAMESBLOUSES, pracht blouse Nylon Uni. Diverse kleuren bonnete DAMESROKKEN, een lust om te zien intenassen e ..van zaken tónni anders dan anders meer mode kennis wn helemaal"*.? b»"nelerie Gas. verrassingsprijzen

Soester Courant | 1967 | | pagina 6