Soest toen - Soest nu ,.Natuurwacht Eemland Voorjaarscollectie 1967 Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 j \aJ 'trv^^7 EEN NIEUW INDONESIË V.V.V.-ïiieuws HEERLIJK KALFSVLEES ONDUIDELIJKHEID BIJ FORMATIE Het oog gericht op verkiezingsuitslag ALKMAARSE MOORD Vrijdag 17 maart 1967 46e jaargang no. 22 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Gevonden voorwerpen Aquarium-vereniging „Zilver Tetra" Jaarvergadering A.B.T.B. Diefstal door insluiping Afscheid adjudant Fennema Eerste Kievitsei SOESTER OÜRANT Abonn. p. kwart, 3,per post 3,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Met oosters geduld en gevoel voor diplo matie hebben de aan de heropbouw van Indonesië werkende militaire leiders na bijna anderhalf jaar president Soekamo buitenspel weten te zetten. Het heeft moeite gekost deze revolutio naire leider, die altijd maar revolutio nair bleef denken en handelen zonder aan de opbouw te denken, tot heengaan te bewegen. Dat bleef hij weigeren, on danks goede raad, ook ondanks bedrei gingen. Hij had zich zo vereenzelvigd met de rol van opstandeling, van lei der de revolutie, die door zijn pakkende spreektrant het volk wist op te zwepen tot een hem haast devoot en kritiekloos volgen op al de wegen die hij het voor spiegelde, dat hij zich en zijn land niet zonder deze rol van hem kon indenken. En hoe moeilijk het Indonesische volk het onder zijn presidentieel bewind ook kreeg, de schuld werd nooit aan hem verweten, doch steeds weer aan „de anderen" in binnen- en liefst in het bui tenland, die van deze leider de schuld kregen voor alles wat er verkeerd ging in Indonesië. Met grote omzichtigheid moesten de mi litaire leiders te werk gaan om Soekar- no los te weken van zijn image en het volk van zijn alsmaar revolutionair den kende leider, die buiten west-Java nog immer op veler aanhankelijkheid kan rekenen. Zonder die omzichtigheid zou er zeker een burgeroorlog zijn ontstaan, die het land nog verder in de put zou drijven. Om dit te voorkomen heeft men er zelfs voor gezorgd, dat Soekarno zijn gezicht kon bewaren, dat hij in naam nog pre sident blijft, zij het zonder bevoegdhe den. Die presidentiële bevoegdheden berusten thans bij generaal Soeharto, tot een vol gend jaar te kiezen volksvertegenwoor diging een definitieve president kiest. De militaire leiders van Indonesië heb ben nu eindelijk de handen geheel vrij om aan de heropbouw van het land te beginnen, zij het dan in het afgelopen jaar er reeds een (pover) begin mee is gemaakt. Soeharto en de zijnen staan voor een enorme taak. De economische chaos waarin Soekarno's Indonesië steeds ver der verzeild was geraakt, heeft zich juist het laatste jaar op z'n sterkst gedemon streerd door een bijzonder snelle infla tie. In ruim één jaar tijds stegen de prijzen tot het tienvoudige! Willekeur, corruptie en zwarte handel zijn immer de metgezellen bij zo'n ontwikkeling en ook deze namen dus in verhevigde mate toe. De huidige Indonesische regering kan hier zonder flinke buitenlandse finan ciële hulp niet uitkomen, maar zal daar naast zeker impopulaire maatregelen moeten treffen voor zijn burgers, o.a. op belastinggebied, om de grondslag voor een durende verbetering van de economische situatie te kunnen leggen. Dat zal haar dus ernstige binnenlandse kritiek kunnen bezorgen, waar zij het hoofd aan moet kunnen bieden. Het lijkt haast ondoenlijk dat dit, in een zo desolate toestand van het land, zou kunnen geschieden zonder een min of meer dictatoriaal regeren. Reeds nu kan betwijfeld worden of de Indonesi sche regering volgend jaar de economi sche situatie zodanig in de hand heeft en heeft verbeterd, dan zonder bezwaar de mocratische verkiezingen kunnen worden gehouden. Veel zal hiervoor afhangen van de mate van de buitenlandse steun die de regering intussen heeft verkregen. Als er ergens een goede taak ligt voor de in Nederland bepleite grotere steun voor ontwikkelingslanden, dan geldt dat zeker voor het nieuwe Indonesië. Daar kunnen wij nu van de steun, wanneer die in voldoende mate komt, inderdaad op vrij korte termijn resultaten verwach ten, die dat land ten goede zullen ko men en waardoor in dat deel der we reld de vrede zal worden bevorderd. Juist door de goodwill die Nederlanders toch nog altijd in Indonesië hebben, zou Nederlandse hulp hier het meest effi ciënt kunnen werken. We zijn benieuwd of de binnenlandse politieke inzichten in Nederland tot deze bestemming van de te verhogen hulp aan ontwikkelingsland zullen leiden. Het lijkt toch nuttiger één land goed te hel pen, dan vele andere landen een klei nigheid te schenken waar zij te wei- ning aan hebben. De Natuurwacht Eemland verzoekt ons opname van het navolgende. Het goede seizoen begint weer te nade ren en straks zullen de Soester bossen en duinen weer bevolkt worden door bezoekers. Vele uit Soest, maar ook vele van el ders. Wandelaars en fietsers, natuurlief hebbers en mensen die komen om van wat frisse lucht te genieten, spelende kinderen, dagkampeerders. Al deze mensen hebben één ding ge meen: zij willen genieten, ieder op zijn of haar wijze. Van ganser harte wordt hen dit gegund, maar laat hen toch bedenken, dat men eikaars genoegen niet mag bederven, en, bovenal, dat er niet onherstelbaar Bij de politie zijn als gevonden aange geven een dames handschoen, blauw groene herenjas, blauwe shawl, rode kinderportemonnee inhoudende 3,51, damesrijwiel, muntbiljet van 2,50, bruine portemonnee inhoudende 15 ct., bankbiljet van tien gulden, dameshor loge, portefeuille met 380,zakje met 30 losse guldens, rode damesportemon nee met klein geld, diplomatentas in houdende boeken, sleutelring, kinder- bril, kleine ballpoint en een bromfiets Kaptein Mobylet. Aan komen lopen rode jonge poes en een krielhaan. Aan komen vliegen een blauwe parkiet. Volgende week woensdag opent Keuken hof het lentefeest. Tot half mei blijft deze voorjaarslusthof geopend van des morgens 8 uur tot een half uur na zons ondergang. Gedurende twee maanden krijgt U dus volop gelegenheid de bollenpracht te be wonderen. Een prettig vooruitzicht is ook, dat de firma Tensen weer Keuken hof-trips zal organiseren. Hierop komen wij spoedig terug. Krijgt U gasten met Pasen? U zult hun zeker Hollands bollentrots niet onthou den. Neemt U hen ook eens mee naar de pas geopende circus-academie van Toni Bol- tini, waar U in een gezellige en origine le omgeving iets kun gebruiken. Folder materiaal over circus Boltini kunt U op ons kantoor krijgen. Leuk voor kinderen! Trouwens, Soesterberg blijft om meer dere redenen een bezoek waard. Wilt U met de logées wandelen? Een zevental mooie wandelingen in de omgeving van het Natuurbad en rond Zonnegloren, ligt, in stencil-druk, op U te wachten. Voor leden van de V.V.V. zijn deze drukjes gratis verkrijgbaar. Voor de jongelui, die lid zijn van de N.J.C.H. (Ned. Jeugd Herberg Centrale), is een watersport-folder uitgekomen. Een zeilvakantie in Heeg, Grouw, Sneek, De Kaag en Reeuwijk. In deze plaatsen zijn speciale N.J.H.C. watersport-centra op gericht. Aan vakanties in genoemde cen tra zijn zeilcursussen verbonden. Jonge mensen, die zich hiervoor interes seren, kunnen de folder bij ons komen halen. Het is mogelijk in deze zeilvacan- ties de zeilbrevetten A en B te verwer ven. Aantrekkelijk voor de sportieve jon ge mensen. Op maandag 20 maart a.s. wordt in „Astoria" te Baarn een gezamenlijke bijeenkomst gehouden door de aqua rium-verenigingen „Zilver Tetra" uit Soest en „Neon Tetra" uit Baarn. De heer A. van den Nieuwenhuizen uit Heemstede zal op deze avond eer le zing houden, welke in hoofdzaak over vissen handelt, doch waarin ook iets verteld wordt over planten en vogels. Op maandag 20 maart, 's avonds 8 uur, houdt de afd. Soest van de A.B.T.B. haar jaarvergadering in het Vereni gingsgebouw aan de Steenhoffstraat. Het bestuur nodigt op deze vergadering ook de dames van de leden uit, daar het bestuur na alnandeling van de huis houdelijke agenda, een spreker heeft uitgenodigd. Hetgeen deze te zeggen heeft, is ook voor de dames van groot belang. Deze spreker is de heer A. J. Brinkhof, sociaal-economisch voorlichter van de A.B.T.B. en zal spreken over boedel scheiding, bedrijfsopvolging, loon van medewerkende kinderen enz. vernield wordt wat een mensenleven nodig heeft om weer op te groeien. Houdt Uw kinderen in het oog, opdat zij niet in de bomen klimmen, waar door vaak takken afbreken of stammen worden beschadigd; zorgt, dat er geen kuilen gegraven worden waardoor boom wortels en de tegen verstuiving aan gebrachte zo nodige beplanting ver nield wordt. Verstoort niet de zo wel dadige rust in de natuur door ge schreeuw en ander onnodig lawaai. Bromfietsers, denk eraan, dat de fiets paden voorzien van zwarte bordjes met witte letters „fietspad" erop voor U ver boden zijn, althans met ingeschakelde motor. Dagkampeerders, vergeet U niet, vóór vertrek alle rommel en papier op te ruimen en stookt U geen vuurtjes? Ook primuskooktoestellen zijn verboden. De Natuurwachters, waaronder een aan tal met opsporingsbevoegdheid, zult U geregeld in bossen en duinen aantref fen. Zij waken niet alleen voor de goe de gang van zaken, maar zijn ook steeds gaarne bereid U terzijde te staan en in te lichten. De heer J. V. aan de Korte Bergstraat verliet woensdagmorgen, om 6 uur, zijn woning door de achterdeur, terwijl zijn vrouw nog te bed lag. Toen mevrouw V. te ongeveer half acht beneden kwam, ontdekte zij dat 2 por temonnees, inhoudende 130,waren verdwenen. Waarschijnlijk is een niet onbekende door de niet afgesloten achterdeur ge slopen en heeft zich op gemakkelijke wijze van de portemonnees meester ge maakt. Zoals reeds door ons gemeld gaat de heer Fennema de poltiedienst verlaten. Het officiële afscheid zal dinsdag 4 april des namiddags 4 uur, in de raads zaal plaats hebben. Met zeer veel genoegen hebben wij, op uitnodiging van de N.V. Kledingmaga zijnen P. van den Brul, met filialen in Hilversum, Amsterdam, Den Haag, Gro ningen, Leeuwarden, Hoorn en Arnhem de show in Hilversum gadegeslagen. Deze modeshow werd gehouden in de Koepelzaal van Café-Restaurant „De Karseboom", waar een aantal manne quins ons de uitgebreide voorjaarscol lectie van deze firma toonde. Door twee heren werden tevens diverse, moderne herenkledingstukken getoond. Het is ongelooflijk, wat er ieder jaar weer op het gebied van de mode wordt gebracht Er schijnen voortdurend nieu we ontwerpers op te duiken, want wij kunnen ons niet voorstellen, dat al die nieuwe modellen steeds door diezelfde mensen worden ontworpen. Het was geweldig, wat de firma Van den Brull weer in haar filialen aan biedt. Een keur van japonnen, mantelpakjes, mantels, broekpakken, avondkleding enz. werd *n aan de lopende band gepresen teerd En iet alleen voor de slanke dames, ook grotere maten werden getoond, al- l>. maakt van prachtige stoffen, vr ft »j men zich dikwijls afvraagt, hoe het mogelijk is, dat men deze stoffen fabriceren kan. Vanzelfsprekend komt de jeugdige lijn in de zomermodellen het meest tot uiting in de kniehoogte van de rok, want bijna elk kledingstuk eindigt bo ven de knie. Dat neemt niet weg dat ook voor niet zo heel slanke en jonge vrouwen zeer Stadhouderslaan bij Korte Brinkweg in 1920 De zelfde plaats in 1967 aanvaardbare modellen te verkrijgen zijn. De kleuren-scala is zo mogelijk nog uitgebreider als voorgaande jaren. Een verrassing was de show van uit Amerika geïmporteerde papieren kle ding, die voor het eerst in Nederland door de firma Van den Brul verkocht zal worden. Ongetwijfeld is een gang naar het ma gazijn te Hilversum aan de Kerkbrink 15-17 de moeite waard. Op bovenstaande foto tonen wij u een aantal mannequins in avondkleding. Alle activiteiten van de provo's vallen volkomen in het niet bij de knoeierijen van enkele Gelderse boeren, die hun mestkalveren inspoten met een hormo nenpreparaat. De officier van Justitie te Arnhem kwalificeerde deze praktijken als „ronduit misdadig" en dat is inder daad het juiste woord er voor. Het eten van dit geïnjecteerde vlees brengt voor al voor kinderen onaanvaardbare risico's met zich mee en volgens sommige des kundigen zou het consumeren van deze kalveren zelfs bepaalde vormen van kanker kunnen stimuleren. Maar de Gel derse boeren spoten voortWat kon den hen die risico's schelen, zij moesten immers geld verdienen! In dit licht bezien is de eis tegen de be trokken boeren mild te noemen. Acht weken hechtenis, waarvan nota bene vier voorwaardelijk, is een vederlichte straf voor deze heerschappen, die voor de samenleving een grotere bedreiging vormen dan menig misdadiger. Zoals sommige ambtenaren uit hun ambt wor den ontzet, zo zou deze lieden eigenlijk verboden moeten worden hun bedrijf nog langer voort te zetten. De gang van zaken bij de kabinetforma tie heeft links bepaald geschokt. Daar wijst men er op, dat de vier partijen die in de komende parlementaire pe riode 't regeringsschip zullen bemannen, het eigenlijk nu al oneens zouden zijn. De linkervleugels bij de A.R. en K.V.P., die helemaal niet geporteerd zijn voor een samenwerking met de V.V.D., zijn zich het heftigst aan het roeren. Zo hebben zij grote bezwaren tegen prof. Witteveen, wanneer deze althans het mi nisterie van Financiën zou gaan behe ren. Deze hoogleraar heeft in het ver leden een vrij chaotische boedel op zijn departement achtergelaten en dat zou een reden kunnen zijn voor meer rechtse groeperingen om de terugkeer van de liberale econoom al evenmin met hoera geroep te begroeten. De duidelijkheid in de politiek wordt niet bevorderd nu dit kabinet door mr. Biesheuvel geleid zal worden. Deze staat bekend als een gematigd linkse figuur, wiens politieke opvattingen moeilijk te rijmen vallen met een samenwerking met de V.V.D. Socialisten en D '66-ers zouden heel wat liever gezien hebben dat een meer rechtse figuur als forma teur was aangewezen. Dat zou niet al leen de duidelijkheid in de politiek heb ben bevorderd, maar dan zou het voor de linkse vleugels van de confessionele partijen in dat geval ook gemakkelijker zijn deze regering naar huis te zenden. Nochtans kan men gevoeglijk voorspel len dat een kabinet Biesheuvel, dat steunt op een vrij krappe meerderheid in de Kamer, het de komende vier jaar zeer moeilijk zal krijgen. Eigenlijk ver wacht niemand dat deze regering het vier jaar zal uithouden. Niet alleen zal dit kabinet een sobere financiële poli tiek moeten voeren, die vele wensen on vervuld zal laten, maar bovendien ver toont ons politieke bestel dusdanige ziekteverschijnselen, dat een nieuwe cri sis in de lijn der verwachting ligt. Niet alleen in ons land heerst(e) onte vredenheid over de koers, die onze po litieke leiders volgden. De uitslag van de jongste verkiezingen mag dan vol gens insiders niet veel duidelijkheid heb ben gebracht, het verlies van K.V.P., P.v.d.A. en C.H.U., de stabiliteit van de V.V.D.die juist een grote aanwas van kiezers had verwacht en daarentegen de flinke winst van D '66 bewijzen op z'n minst, dat men met de gang van zaken niet tevreden was. Wat dat betreft ging Duitsland ons voor: de periode-Erhard was slechts een kor te (net als de periode-Cals). In nog meer andere landen gistte het in de po litiek: in Denemarken waren moeilijk heden, maar die werden toch opgelost. Ook in Frankrijk was dat het geval, maar daar ging het toch minder over tuigend. President De Gaulle is nog steeds de machtige figuur in La douche France, al is zijn macht wel enigszins afgeno men. Hijzelf en zijn medewerkers had den een flinke overwinning verwacht voor de Gaullisten en de meest pessi mistische aanhanger toch zeker een sta bilisatie van de Gaullistische positie. Maar het is anders gelopen: aanvanke lijk leek de Gaullistische meerderheid zelfs helemaal opgehouden zijn te be staan, maar zover is het toch niet ge komen, zij het op 't nippertje. De verkiezingsuitslag in Frankrijk moet de generaal op z'n minst aan het den ken zetten. En dat doet hij dein ook wel, want hij heeft zich gehaast te zeggen dat de Gaullisten nog steeds de meer derheid hebben, zij het dan ook een veel geringere dan voor de verkiezingen. Ook de bewerking, dat de oppositie minder eendrachtig zal zijn als het nu mis schien wel schijnt, moet ertoe bijdragen het (geschonden) gezicht van generaal De Gaulle te redden. Voor de gewone man, die nu eens na gelaten heeft op de Gaullisten te stem men, zijn dit allemaal loze woorden. Hij heeft door zo te stemmen bewezen, niet zoveel meer met de politiek van De Gaulle op te hebben. Het mag dan zo uitgelegd worden (misschien overgeno men uit Nederland?) dat er nu nog steeds geen duidelijkheid in de politiek is en dat de kiezers toch in feite ver zuimd hebben goed aan te geven wat zij willen, feit is dat de politiek dak lozen zich duidelijk hebben uitgespro ken vóór punten in het linkse program ma, die De Gaulle huns inziens te zeer verwaarloosde (woningbouw, wegenaan leg en onderwijs) of te ambitieus aan pakte, zoals de atoommacht, waaraan de gewone burger wel betaalt, maar waarvan hij het nut niet zozeer of eigenlijk helemaal niet inziet. Het is nu afwachten geblazen. Heeft de generaal lering getrokken uit de uitslag van de verkiezingen, of gaat hij op de oude voet verder? Dat zou niet aan te raden zijn, voor hem althans, want het is niet te verwachten, dat hij bij volgende verkiezingen zijn verlies zal goedmaken. En als hij het zover laat komen, zou dat een trieste afgang zijn van een politicus, die Frank rijk op een veel hoger plan heeft ge bracht. KANTMAN Het eerste in Soest gevonden kievitsei werd gevonden door H. Kamphorst, wo nende aan de Wieksloterweg, alhier. De vinder heeft het ei aan de burgemeester aangeboden. Kort na een brute aanranding op een Eindhovens meisje is een jongetje uit Alkmaar door een 20-jarige zedendelin- kwent vermoord. In zekere zin ligt de tweede zaak moei lijker dan de eerste. Na de aanranding in Eindhoven kon men zijn verontwaar diging nog afreageren op de psychiaters, het Nederlandse strafstelsel en wat dies mee zij. De moord in Alkmaar werd echter begaan door een 20-jarige knaap, die op zijn achttiende al eens voor een licht zedenmisdrijf was veroordeeld, maar die toen niet in een psychiatirsche instelling was opgenomen. De reactie van vele ouders op dit soort misdrijven is nogal eenzijdig. „Dat kan mijn kind ook overkomen" zeggen zij, sprekend over het slachtoffer. Dat is inderdaad waar. Maar wat zij niet zeg gen, doch evenzeer mogelijk is dat ook hun kind een misdrijf zou begaan zoals nu in Eindhoven en Alkmaar is ge pleegd. De meeste zedendelinkwenten - 't kan niet vaak genoeg gezegd worden - komen uit zeer fatsoenlijke families. Maar er moet in die fatsoenlijke gezin nen toch wel iets mis zijn gegaan wan neer een van de leden op jeugdige leef tijd reeds met de strafrechter in aanra king komt De criminologie heeft voor dergelijke milieufactoren altijd veel aandacht ge had en zij heeft ontdekt dat in talrijke zogenaamd keurige gezinnen de verhou dingen soms zo scheef zijn gegroeid, dat er ondraaglijke spanningen worden op geroepen die zich op een fatale manier kunnen ontladen. Wanneer een knaap van achttien reeds voor een zedenmisdrijf wordt veroor deeld, dan kan men zich terecht af vragen wat er allemaal aan zijn opvoe ding heeft ontbroken. De ellende is echter dat velen deze kant van de zaak maar liever buiten be schouwing laten, omdat het zich verdie pen in dergelijke omstandigheden ge makkelijk schuldgevoelens kan oproepen met betrekking tot de situatie in het eigen gezin.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1