591GAZEUSE 3 =100 891 ANANAS £.119 98PERZIKEN SE.129 98 NYLONS 3 250 475 Huurbescherming SWAGER A& [3 Paasverrassing j Z COLA o: TONIC 3 PAASEIEREN i JUS d'ORANGE CHINESE HISTORIE HERHAALT ZICH Uitzetting alléén na rechterlijk vonnis mogelijk OE THANT BLIJFT PUZZELEN AAN HET VIETNAMESE VRAAGSTUK Meningen van lezers DOORSMEREN GARAGE BOSBOOM U kunt niet alles weten Leer de Chinees kennen Zelfs kamerleden kunnen niet doen wat ze willen Klaar terwijl u wacht BEVEROL SMEERSTATION k Lees de A 0 Paaskrant! Daarin staat allesover v 'j. de grote vakantiekaartenaktie. Elke kaart'n kwartje waard. Plak er 10 zegels van 10 punten op, dan wordt de waarde zelfs drie kwartjes! Vakantiekaarten en zegels geeft A&0 gratis bij de boodschappen. Niet alléén voor het zegelvoordeel, ook voor lage prijzen naar uw A 0 winkelier. Kijk naar onderstaande Paasaanbiedingen. Profiteer er meteen van. a Qrote flessen grote chocolade «assakoopje llts Douro eigen import Voor A 0 zegels hoeft u niet te betalen. U krijgt ze gratis bij al uw boodschappen. Ook bij merkartikelen! Geen schijnvoordeel, maar echte korting! „Wat onder de hemel ls, dat Is deie wereld, waarop wij. Chinezen, mogen leven. wereld die door onze kelz« wordt geregeerd: t||n r|Jk is het middelpunt van de gehele aarde. Het wordt omgeven door barbaarse staten, die onze keizer be- lastingpliehtlg z«n. Z|jn aanspraak op de wereldheerschappij staat voor ons, nede- rlgen, als een paal boven water. Naast het keizerrijk z|jn er nog slechts staten, die door onderdanen van de keizer worden bestuurd. Er is geen sprake van, dat er voor hen volkcrrechterl|Jke gelijkheid bestaat. En waar dc ideologische aanspraak op de wereldheerschappü niet overeenkomt met de nuchtere realiteit wie dan wèl de macht in een bepaald gebied uitoefent, wordt gezegd, dat die vreemde heerser in dat bepaalde gebied een „oom" van de Chinese keizer ls, en hU wordt dan ook als zodanig door ons gezien." Zo was dit ook het geval bij de Chinese regering. Geen oppositie En heden ten dage geldt weer precies het zelfde, alleen met dit verschil, dat nu de z.g. ambtelijke hiërarchie, waar de keizer het opperste gezag uitoefende, is vervangen door de dictatuur van de partijleiding. Zo zien wij, dat de volks communes van tegenwoordig eigenlijk niet anders hebben gedaan dan de func ties van de intussen verslagen grote fa miliegemeenschappen in zekere mate voort te zetten. Wij behoeven ons er helemaal niet over te verwonderen, dat er tegen het com munisme in China vrijwel geen echte oppositie bestaat. Er bestond ook geen oppositie tegen de leer van Confusius. Het taoïsme was bijvoorbeeld geen ge organiseerde oppositieleerstelling, dit kwam hoofdzakeijk door het quietismi- sche en anarchistische karakter van deze leerstelling. Het boeddhisme was in we zen ook geen oppositieleer tegen de con- fusiaanse en zeker niet in de Chinese kerngebieden. Alleen in de lamaïstische randgebieden had het boeddhisme als tegenkracht van de leer van Confusius nog iets te betekenen. Het zou natuurlek een volslagen absurde toestand zyn wanneer in ons land, waar de woningnood nog altijd een schrijnend probleem is, huurders van woningen zonder meer door de verhuurder uit het huis konden worden gezet. Dat is gelukkig ook niet zo. Degenen die een woning of een deel van een woning hebben gehuurd, vallen onder de wettelijke huurbescherming. De verhuurder kan daarom de huur niet zonder meer beëindigen. Wel kan de huurder tot ontruiming van het gehuurde worden gedwongen in een nauw omschreven aantal gevallen en dan nog slechts op grond van een uitspraak van de rechter. Welke gevallen zijn dat? Dit zou een bloemlezing kunnen zijn van een Chinees uit de oudheid en wij Euro peanen moeten deze stellingen goed be grijpen, willen wij de mentaliteit van de tegenwoordige Chinees een beetje leren kennen. Wat bij de tegenwoordige studies over het marxisme van Mao Tse-toeng als typisch communistisch wordt gezien, is in wezen veelal niet meer dan typisch Chinees. Het communistische China heeft niet alleen bepaalde tradities doorbroken het heeft ook bepaalde tradities van het oude, keizerlijke China overgenomen. Er lopen daarom verbindingslijnen van Mao Tse-toeng naar de oude keizer en van de volgelingen van Confusius naar de culturele revolutionairen van het begin van de eeuw, lijnen langs het leger der „blauwe mieren" blijft doormarcheren. De grensgeschillen met India bijvoor beeld vormen al een heel oude kwestie. Met deze grensgeschillen zet Mao Tse- toeng niets anders dan alleen de impe rialistische traditie van de keizer van Mandsjoerije voort. En op de zelfde ma nier blijft het anti-Confusius-front be staan, alleen om in plaats van de leer van Confusius de communistische ideolo gie te verkrijgen. De confusiaanse en de FOTO BURG GR0THE5TR.45 TEL: 3917 SOESTOJK Zonder er ruchtbaarheid aan te geven is Oe Thant al weer een tijdje bezig gesprekken te voeren over Vietnam. Hij sprak met Polen en Canadezen - leden van de internationale controle commissie voor Vietnam - en met de Amerikanen en Russen. En dat gebeurt nadat hij in zijn vaderland Birma met vertegenwoordigers van de Noordviet- namezen in bespreking is geweest. Het zou onzin zijn hiervan te verwach ten dat nu binnenkort een eind zal ko men aan het vechten. Maar het feit dat de Russen vooral nog enige zin zien in conferenties met Oe Thant, is een te ken dat het Kremlin althans het denken over een vreedzame oplossing niet he lemaal voor een tijdverspilling houden. De vraag is alleen of de Noordvietna- mezen op dit moment geneigd zullen zijn ook maar een druppel water in hun wijn te doen. Ze hebben er altijd al op gespeculeerd dat de Amerikaanse aanwezigheid - of inmenging, zoals zij het noemen - niet anders dan tijdelijk kan zijn. Iets waarop men maar hoeft te wachten tot het overgaat. En Hanoi moet zich wel in die mening gesterkt voelen door allerlei ontwik kelingen in de V.S. zelf. Uitingen van senator Robert Kennedy, die de bom bardementen laakt, plannen van andere vooraanstaande politici die ook in een andere richting gaan dan die van de president, moeten Ho Tsji Minh wel de indruk geven dat de V.S. hun harde politiek toch niet kunnen volhouden. Zoals westerlingen zich vaak verrijken op de psychologie van de oosterse po litici, zo gebeurt het gemakkelijk ook in omgekeerde richting. Het is waar: Johnson krijgt nogal wat wind tegen in eigen land, maar uitein delijk is hij het die bepaalt wat ge beurt. En de president zelf geeft niet de minste aanleiding om te denken dat hij het wat rustiger aan wil gaan doen. Tenminste niet voor uit het noorden ook een teken komt dat men van die zijde ook een beetje aan tempering van de strijd wil doen. Dit zou moeten duiden op een volko men vastzitten van de situatie. Dat desondanks Oe Thant belangrijke par tijen in het geschil en invloedrijke bui tenstaanders er toe kan bewegen met hem over de zaak te spreken, moet er wel op duiden dat er toch wel een mogelijkheid gezien wordt om de con flictsituatie wat te verzachten zo niet uit te bannen. Maar dan in stilte en achter de schermen en niet door open bare redevoeringen en verklaringen. Het is een van die gevallen waar de ouderwetse geheime diplomatie wellicht meer kan bereiken dan de modernere methode om alles voor het front van Wereldorganisaties en in het volle licht van de publiciteit te behandelen. communistische ideologie zijn echter toch in meer dan één opzicht aan elkaar ver want. De nieuwe leer heeft gretig ge bruik gemaakt van bepaalde deugden van de oude. Soort vergelding Het nieuwe China is ook begonnen met trots te zijn op de vele grote culturele werken, die in het verleden werden ver richt. De klassieken van de oude litera tuur worden bijvoorbeeld opnieuw uit gegeven, met uitzondering van die li teraire werken, die over de erotiek han delen. En ook in de officiële geschiede nisschrijverij wordt op vele plaatsen gretig terug gegrepen op het confusiaan se oordeel. De Chinese keizers hadden in de 19de eeuw aan het Europese imperialisme concessies moeten doen. Hoewel zij zich uitgaven voor de heersers der wereld, moesten zij voor vele Europese staten pachtgebieden inruimen, in plaats van hen belastingen te ontvangen. Dit heeft de vijandige houding van de Chinezen tegenover vreemdelingen doen toene men. Ook de aanspraak op Tibet, die de com munisten in 1950 en later in 1958-1959 brutaalweg waar maakten, is voor het Chinese volk slechts een herstel van oude toestanden, want sedert de 18de eeuw was Tibet met het Chinese mid denrijk verbonden. Zelfs op het nationa listische Formosa van Tsjiang-Kai-sjek bestaat een speciale autoriteit voor Ti betaanse aangelegenheden. En omdat Korea en Annam (het tegenwoordige Vietnam) gedurende zeer lange tijd sta ten waren, zijn Mao's aanspraken op deze landen reeds van vroegere oor sprong dan wij misschien wel vermoe den. China kent niet anders Bureaucratie is voor de Chinezen geen nieuw woord. Zij worden al sinds eeu wen op bureaucratische wijze bestuurd. De Chinese keizers waren geen oosterse despoten, maar als het ware opperste functionarissen van het staatsapparaat. Zij behoefden zich niet tegenover feo dale tegenstanders te handhaven, want het feodale systeem viel reeds voor de geboorte van Christus in China uit el kaar. Bovendien is er in China ook nog nooit een liberaal burgerschap geweest. Er was slechts de staat gevormd door een ambtelijke hiërarchie, met de keizer aan de top en het volk dat niets te zeggen heeft en als het ware als min derjarig werd beschouwd. Mao werd als „Meester der blauwe mie ren" gezien, maar de door de staat ge organiseerde massa slavenarbeid bestaat reeds sinds eeuwen. De Chinese keizers hebben ook al gebruik gemaakt van dit arbeidssysteem. De bekende Chinese muur is reeds enkele eeuwen voor Christus op deze wijze tot stand geko men. De bedijking der grote rivieren is ook door massale dwangarbeid geschied. En het tegenwoordig nog in de omloop zijnde aardewerk uit de Tsjoeng-tijd komt uit de staatswerkplaatsen, waar halfvrije arbeiders werkten. Slaafse gehoorzaamheid De geestelijke dwang in China heeft ook een lange traditie. De leer van Confu sius kende net zoals dit het geval is met de communistische ideologie, abso lute denk- en verhoudingsmaatstaven, evenals de leninistische, marxistische en maoïstische. Het was niet mogelijk het ambt van manderijn te bekleden, zonder dat men een ideologisch examen met goed gevolg had afgelegd. Als er geleerden werden aangezocht om een functie in het staats bestuur op zich te nemen, mochten zij hun kennis alleen op een typisch school se wijze benutten. Dit openbaarde zich vooral in het van buiten leren en vol gens bepaalde regels interpreteren van de strenge confusiaanse leer. Men mocht niet tegen de doctrine ingaan. Geen en kele kandidaat moest het bijvoorbeeld durven te wagen een taotistische of boeddhistische schrijver te citeren. De eerste eis van de leer van Confusius luidt dan ook „kinderlijke eerbied en ge hoorzaamheid". In het oude China bestond geen vrijheid van individuele studie in deze zin zoals het in het moderne westen bestaat. Men bleef altijd gebonden aan een bepaald principe, dat van oudsher in China de boventoon voerde. Er bestond niet eens een privésfeer, die wij in onze streken zo slecht kunnen missen, en waar wij eigenlijk niet buiten kunnen. Iedere Chi nees had rekening te houden met de familie-oudste; deze had het voor het zeggen en naar het oordeel van het Chi nese individu werd niet eens gevraagd. ONTMOETING Heden 21 maart verscheen voor mij, ambtenaar ter registratie der seizoenen, een afgedankte vorst, de sneeuw nog [aan zijn schoenen. Hij had veel haast en zo hij mij vertelde trok 't nieuwe voorjaar tegen hem [ten velde en dringend vroeg hij om het loon voor zijn regeringsperiode. Ik draalde wat, bekeek de code waarin 't c.a.o. loon staat vermeld wat aan een vorst mag worden uitge beld, berekende zijn loon naar werken, maar toen begon ik pas te merken dat hij zijn loon niet had verdiend. Ik sprak tot hem op barse toon Denk niet dat ik U verschoon. Gij hebt voorwaar Uw plicht verzaakt, Geen wonder dat men U dit laakt, Niemand had van U te duchten, Er was geen koutje aan Uw luchten. Je ijs was van dat ondermaatsen, Men kon er nog niet eens op [schaatsen. Waar bleef je met je ijzig woord, Vertrek maar, met de zon om noord, Zo luidt tenslotte het besluit, Laar hier regeren nieuw geluid. Een nieuw geluid, een nieuwe lente geeft naar wij hopen beter rente. Anderhalf jaar geleden diende voor de Arnhemse rechtbank een kort geding, dat was aangespannen door eer onder wijzeres, die op kamers woonde. De verhuurder had haar de huur opgezegd, omdat zij zich niet hield aan de be zoekregeling die de eigenaar van het pand haar had opgelegd. De vrouw wei gerde de kamer te ontruimen. De verhuurder, een bekend kamerlid uit een kleine Gelderse gemeente, greep vervolgens naar machtsmiddelen om de verhuurster te dwingen het appartement te verlaten. Hij sneed de gas- en elek triciteitsvoorziening af en op een goede dag spijkerde de geachte afgevaardigde zelfs de deur, die toegang tot het ver trek gaf, dicht. De rechtbank stelde de onderwijzeres echter in het gelijk en de verhuurder moest met knarsende tan den toezien dat de onderwijzeres de door hem verhuurde kamer bleef bewo nen. Dit vonnis heeft destijds nogal enig opzien gebaard, omdat men ten on rechte meende dat kamerbewoners geen wettelijke huurbescherming genoten. Krachtens de in ons land geldende huur bescherming behoeft de huurder, wan neer de huur hem tegen zijn wil is op gezegd, de woning of het gedeelte van de woning niet te ontruimen, tenzij een rechterlijk vonnis hem dwingt zulks toch te doen. Zolang zo'n vonnis er niet is, mag de verhuurder de huurder de toe gang niet ontzeggen. Huurder en ver huurder behouden de zelfde rechten en plichten als wanneer de huur niet zou zijn opgezegd, en dit blijft van kracht tot de rechterlijke uitspraak. Wanneer ontruiming? Verder kan de verhuurder bij de rech ter alleen dan ontruiming vorderen, in dien hij een steekhoudende reden kan aanvoeren. Een vordering tot ontrui ming kan bijvoorbeeld worden inge diend, wanneer de huurder van het gehuurde gedeelte een onbehoorlijk ge bruik maakt, zijn medebewoners ern stig overlast bezorgt e.d. Ook wanbeta ling is een reden om een vordering tot ontruiming in te dienen. Wanneer de huurder weigert na af loop van de oude huurovereenkomst een nieuwe overeenkomst aan te gaan (een overeenkomst, die op zichzelf redelijk is), dan loopt hij eveneens de kans dat de rechter een vordering tot ontrui ming inwilligt. Een dergelijke vorde ring kan ook door de verhuurder wor den ingediend, wanneer hij de ver huurde woonruimte zelf dringend nodig heeft, bijvoorbeeld om te kunnen vol doen aan een verplichting, hem door de wet of een bevel van de overheid op gelegd. In al deze gevallen zal de rechter na gaan of de aangevoerde gronden inder daad zo ernstig zijn, dat de ontruiming gewettigd is. Wanbetaling Wanbetaling komt nogal eens voor en daarom is het wellicht dienstig er iets meer over te zeggen. Stel dat de ver huurder een hogere prijs vraagt dan de huurder meent op grond van de wet te moeten betalen. Stel dat de huurder weigert die hoge prijs te voldoen en niet meer betaalt dan hij op grond van de wet meent verschuldigd te zijn. Wat kan de verhuurder hier tegen doen? Het meest voor de hand ligt dat hij zich wendt tot de huuradviescommissie en als de huurder dan nog weigert, tot de kantonrechter. Komt de rechter tot de conclusie, dat de huurder de hogere huurprijs alsnog dient te voldoen, dan zal hij niet direct een vonnis tot ont ruiming vellen. De huurder wordt ten minste een maand de tijd gegeven om zijn geldelijke verplichting tegenover de verhuurder te voldoen. In een moeilijke positie kunnen zij ko men, die een deel van een woning heb ben ondergehuurd van de huurder van de gehele woning. Indien deze laatste (de hoofdbehuurder) de woning verlaat. De eigenaar van de woning heeft im mers alleen te maken met de hoofd huurder. Dat die een deel heeft onder verhuurd is iets waar de eigenaar bui ten staat. Tussen eigenaar en onderver huurder bestaat geen band. In zo'n ge val staat de onderhuurder vrij hulpe loos. Maar over het algemeen mag men stel len, dat de wettelijke bescherming van de huurder tegen ongemotiveerde uitzet ting heel grondig is geregeld. En dat is, gezien de woningnood die er in ons land heerst, in elk geval een geruststellende zaak. Mr. M. van Oudwijck Geen langdurige wachttijd daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel. Eerste klas smeermiddelen. Birkstraat 105 - Soest - Telef. 3256 Gebak in de oven wordt niet vergeten als u de wekker op de goede tijd laat aflopen. Gerechten die heel vlug moeten afkoe len, worden in een kom gezet met steen koud zout water. Handschoenen van wit glacé worden schoongewreven met tetra. Karper heeft dikwjjls een grondsmaak. Zet de vis een nacht in water en azijn om de grondsmaak kwijt te raken. Wekkers die hard tikken, houden som mige mensen uit de slaap. Zet daarom een breed waterglas over het klokje heen, het tikken zal dan bijna niet meer te horen zijn. Koffiepotten die muf ruiken worden een paar maal met fris water omgespoeld en in de buitenlucht te drogen gezet. Melk die aangebrand is, krijgt men weer goed wanneer men de kan in koud wa ter zet, een beetje zout in de melk strooit en goed schudt. Mond, tanden en tandenborstel blijven fris, wanneer u elke avond even na- borstelt met wat druppels waterstofpe- roxyde (3%). iXIRAVMWKfl APPELSAP»" A&

Soester Courant | 1967 | | pagina 11