Soest toen - Soest nu Twee geslaagde ouderavonden van de Oranje Nassausehool ^ente '67 gearriveerd DE C.I.A. IN OPSPRAAK Het oog gericht op een formatie Dinsdag 21 maart 1967 46e jaargang no. 23 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566-Postgiro 126136 Twee auto's uit liet verkeer genomen Toneelvereniging „De Kerkebuurt" verdient een pluim Keukenhof in Soest Feestavond Veteranen Legioen Nederland en Nikaproba L v-~; Première van toneelstuk Wm Bingo-avonden Ned. Vereniging van Huisvrouwen Arti-sliock Opbrengst bazaar Rectificatie Ned. Vrouwen Electr. Ver. TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 POLITIE TEL. 4444 SOESTERI OURANT AbonrL p. kwart, 3.—, per post 3,75 VerschUiit Iedere dinsdag eD vrijdag De ouderwetse spion, die arglistig met revolver en verrekijker in de hand op zoek gaat naar geheimen, is uit de mode geraakt. Hij bestaat vrijwel niet meer. Behalve dan in de uiterst spannende, maar verder weinig feële spionageboe- ken, die ontspruiten aan de bloeiende fantasie van succesvolle schrijvers. Het werkelijke werk van de spion is saai en dor. En hoogst eentonig. De echte spion heeft niet het onweerstaanbare uiter lijk van een ladykiller, maar ziet er eerder uit als een in zijn vak vergrijsde notaris, die geen andere wens koestert dan dat de cijfers ooit nog eens precies zullen kloppen. De C.I.A. (voor: central intelligence agency, centraal inlichtingen bureau) is een van de grootste inlichtingendiensten ter wereld. Werkgever van tienduizenden spoinnen, agenten, geleerdenen heel gewone mensen. Met een jaarbalans, die uitgaat van uitgaven tot twee miljard gulden per jaar. Het hoofdkwartier van deze dienst is gevestigd in Langley, in een acht verdiepingen hoog, betonnen gebouw, dat dag en nacht bewaakt is en waar zelfs geen muis ongezien en onge straft zou kunnen binnendringen. De C.I.A. is in een voortdurend gevecht gewikkeld met de K.G.B., de belang rijkste Russische geheime dienst. Of, zo als de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, het uit drukte: „De C.I.A. is Amerika's voor naamste vertegenwoordiger in een ruw gevecht, dat zich afspeelt in de achteraf- steegjes overal ter wereld, een strijd, waarin geen pardon wordt gegeven, noch gevraagd". Wanneer Amerikaanse satellieten op hon derden kilometers hoogte een radiobood schap ontvangen van een militair hoofd kwartier ergens in de Sowjet-Unie aan een raketbasis aan de Zwarte Zee en deze boodschap doorsturen naar Wash ington. dan weet de C.I.A. hiervan. Wan neer vanaf Formosa een snelle U-2 met een Nationalistisch Chinese piloot aan de stuurknuppel opstijgt om boven com munistisch China opnamen te maken, dan heeft de C.I.A. de foto's binnen het etmaal ter beschikking. De foto's komen dan binnen, tegelijk met rapporten over de drukte op een provinciale weg in Oost-Duitsland, de verkoop van Tsjechi sche brilleglazen aan Tanzania en de fisieke toestand van Soekarno. Uit een gigantische legpuzzel van gegevens wordt een dagelijkse „weerkaart" gemaakt, waar men op af kan lezen hoe de toe stand in de wereld is. De Amerikaanse presidenten hebben sinds de oorlog steeds grote waarde gehecht aan deze C.I.A.-kaarten, zulks ondanks het feit, dat Amerika nog acht andere geheime diensten kent (o.a. het bureau voor de nationale veiligheid, de militaire gehei me dienst, de commissie voor de atoom energie en de F.B.I.). De C.I.A. blijkt echter nog veel meer te doen dan het verzamelen van gege vens. In de Verenigde Staten is een for se rel ontstaan nadat bekend is ge worden, dat de C.I.A. de voornaamste geldschieter was voor een van de groot ste Amerikaanse studentenorganisaties, de N.S.A. (National Student Associati- on). Dit bericht werd de wereld in ge stuurd door Ramparts, het blad van de Amerikaanse Nieuw Links beweging, een organisatie, die, de naam zegt het al, een tamelijk extreme, linkse politiek voorstaat. Het was koren op de molen van Ram parts toen N.S.A.-president Philip Sher- burne tegen een van zijn stafleden vertelde, dat de C.I.A. bereid was het grootste deel van de N.S.A.-kosten te dragen, zoals zij dat in het verleden ook had gedaan. Het desbetreffende staflid was lid van Nieuw Links en aarzelde niet, ondanks een belofte om te zwijgen, het verhaal in geuren en kleuren te publiceren. Het kwam in de Verenigde Staten zo waar tot een forse politieke rel. De C.I.A. werd ervan beschuldigd de jeugd (de studenten) onrechtmatig te beïn vloeden. President Johnson zag zich zelfs gedwongen een speciale commis sie te benoemen om het gehele pro bleem diepgaand te onderzoeken. Dat het onderzoek niet veel zal opleveren staat overigens wel vast. De leiders van de Amerikaanse studentenbeweging heb ben zich gehaast de hele zaak „een storm in een glas water" te noemen. Volgens hen heeft de C.I.A. weliswaar de administratieve onkosten (nog al tijd honderdduizend dollars) van enke le studentenorganisaties voor haar re kening genomen, doch nooit gepro beerd enige invloed uit te oefenen op het beleid van de organisaties. Inte gendeel: de Amerikaanse studentenbon den hebben regelmatig fel geprotes teerd tegen sommige onderdelen van het Amerikaanse regeringsbeleid (o.a. Vietnam). Er is nooit enig protest van de C.I.A. gekomen. Hoe vreemd het ook klinkt: doel van de C.I.A. schijnt juist te zijn geweest de bonden een zekere onaf hankelijkheid te geven. Vooral Rusland heeft n.1. enige internationale studenten organisaties opgericht, die regelmatig internationale conferenties - door Mos kou gefinancierd - beleggen, waar de communistische ideologiën alle kans krij gen. Om dezelfde redenen heeft de C.I.A. ook geld beschikbaar gesteld voor de „American Newspaper Guild", een journalistenvereniging met inter nationale kontakten. Vreemd genoeg hebben de Amerikaanse bladen over deze laatste giften niet geschreven, terwijl zij wel heftig te keer zijn ge gaan tegen de „omkoperijen van onze jeugd". De politie heeft de afgelopen week twee auto's uit het verkeer genomen, die zo veel gebreken hadden, dat ze niet in voldoende veilige staat waren om aan het verkeer deel te nemen. Het betrof de auto's van C. A. B. en C. J. D. beiden uit Soest. Door verschillende oorzaken is de toneelvereniging „De Kerkebuurt" veel van haar bekwaam spelersmateriaal kwijtgeraakt, hetgeen voor een dergelij ke vereniging een gevoelig verlies be tekent. Niettegenstaande deze ontwikkeling is zij erin geslaagd op woensdag 15 maart j.1. in „De Gouden Ploeg" een zeer acceptabele vertolking op te voeren van „Geen geld en toch geen zorgen", een blijspel in twee bedrijven. Dit niet geheel pretentieloze spel werd vlot voor het voetlicht gebracht door een prima rolkennis, goed samenspel en een behoorlijk tempo. Zonder afbreuk te doen aan het ver dienstelijk toneelspel van de oude me dewerkers van het gezelschap, mag ge zegd worden, dat Hanny Hilhorst- Ruigrok, Tini Hagen en John Nijstad zich als nieuwe leden uitstekend hebben geweerd. Na de pauze besloot de toneelvereniging haar optreden met de dolkomische een akter „Slaap lekker". Dat er door de leden aan de voorbereiding van deze avond is gewerkt, was duidelijk merk baar. Voor de na afloop van de toneelavond gehouden verloting bestond grote be langstelling, waarna men nog geruime tijd gezellig bijeen is gebleven. Het hoofd van de Oranje Nassausehool voor Lager Economisch Administratief Onderwijs en Lager Algemeen Vormend Onderwijs (L.E.A.O. en L.A.V.O.), de heer W. J. Gerritse, verrichtte de ope ning van de beide jaarlijkse ouder avonden van de school met een wel komstwoord, waarna gemeenschappe lijk werd gezongen Psalm 86 vers 6, waarna de heer Gerritse in gebed voor ging. Vervolgens zongen de meisjes leerlingen van de eerste en tweede klas „Com nu met sang". Onder leiding van spelleidster Gerda van Dijk werd vervolgens een quiz ge houden met vragen over kinderverzor ging. „De wachtkamer" heette de eerste sketch in het uitgebreide en gevarieerde pro gramma, dat werd gevolgd door de mo deshow. Daarin werden leuke model letjes getoond, die de meisjes zelf ge maakt hebben, o.a. zomer-, uitgaans- en schooljurkjes. Mannequins waren Mieke Stolk, Jannnie Altena, Hennie Roede lof, Marjan Huizer en Tineke Dieffen- bach. „De gehorige flat" was de titel van de tweede sketch. Daarin speelden mee Ri- ni Rey, Corrie Dieper, Grada Jansen en Kees van Steendelaar. Een koortje ge vormd door meisjes en jongens zong vervolgens onder leiding van de heer W. van Burken een aantal liedjes. Alle meisjes traden in het laatste nummer voor de pauze op voor een fraai decor, waarbij ze het bekende „Aan de Am sterdamse grachten" ten gehore brach ten. In de pauze was gelegenheid om de tentoonstelling te bezichtigen van ar tikelen, vervaardigd tijdens de naai lessen en de handenarbeidlessen. Van de gelegenheid tot bezichtiging werd druk gebruik gemaakt. Tevens kregen de talrijke aanwezigen, die de twee klas lokalen geheel vulden, een kopje kof fie aangeboden en konden ze loten ko pen, waarop fraaie prijzen te winnen waren. Na de pauze opnieuw een sketch, ge titeld „Doe die deur dicht", met als hoofdfiguren twee sprakeloze mensen, die hun mond hielden omdat ze over eengekomen waren, dat wie het eerst praatte, de deur moest dichtdoen. Me despelenden waren Anneke van Sloten, Gert Heuving, Egbert Oosterhof, H. Bruinekool en R. Onder de Linden. De heer W. van Burken had weer de lei ding over het koortje, dat twee popu laire nummers ten gehore bracht: Ha- va Naquila en Hacha Lutz. „Stank voor dank" heette het nu vol gende geestige stukje, dat werd opge voerd door Jannie Gerritse, Dik v. d. Kemp, Gerrit Hardeman en Kees van Steendelaar. In het stukje „De kapper" speelden Bert Versteeg, Willie Rad- stok, Hans Zeijpveld en Jan de Hartog. In het toneelstukje „De brief van de loteling", naar een verhaal van H. Con- sience, traden op Fiene Kooy. Frank Duyst, Kees Blom en Hennie van Steendelaar. Het stuk speelde zich af in de Middeleeuwen. Alouette en Glory Halleluja waren de twee laatste bijdragen van het koortje onder leiding van de heer W. van Bur ken. Alle meisjes zongen tenslotte het „Ere zij aan God de Vader". De heer W. J. Gerritse sloot de avond met gebed en een dankwoord aan de belangstellenden en de medewerkers aan het programma, nadat de verloting had plaatsgevonden. De Oranje Nassausehool kan weer te rugzien op twee zeer geslaagde ouder avonden, die telkenjare druk bezocht worden en die door het onderwijzend personeel zoals gewoonlijk uitstekend waren voorbereid, hetgeen ook wel bleek uit de tentoonstelling, die dui delijk aantoonde, dat de leerlingen op diverse terreinen onder deskundige lei ding goed geschoold worden. A.s. dinsdag- en woensdagavond wordt in de Openbare Lagere School aan de Beetzlaan de jaarlijkse tentoonstelling gehouden van door de kinderen in bloei gebrachte narcissen, tulpen en hyacin ten. Met medewerking van de bloemisten Guliker en Buxtorff zijn de gangen en de hal herschapen in een ware sprook- jestuin, waarin tal van voorjaarshees ters in volle bloei staan. De tentoonstelling is geopend van 7-9 uur. De toegang is gratis. Dit evenement in Soest mag U beslist niet missen. Het bestuur van de afdeling Eemland van het Veteranen Legioen Nederland heeft het aangedurfd om, in samenwer king met de bestuursleden van ex-Nika- proba, op vrijdag 17 maart een feest avond te organiseren voor de Indië- veteranen. In de twee en een half jaar van haar bestaan heeft de afdeling Eemland reeds verschillende avonden belegd in de vorm van lezingen, discussieavonden, film avonden enz. De burgemeester van Soest, die de feestavond bijwoonde, sprak dan ook als volgt in zijn openingswoord: „de Af deling Eemland heeft het volste recht om nu eens een feestavond te organi seren." Het feest begon overigens met een grote teleurstelling. Max Tailleur, die zich be langeloos ter beschikking had gesteld Terwijl we nog op de „echte" winter wachtten, en daardoor ongemerkt de periode „maartse" buien waren binnengegaan, staan we opeens oog in oog met de lente. We zitten nog huiverend bij de kachel, en proberen met meters tochtstrip de wind buiten te houden. Maar juist buiten heeft de lente zyn intrede gedaan. Wandelend in de ontwakende natuur, zien we hoe de knoppen van bomen en heesters al uitbotten, terwyl we u het bovenstaande tafereeltje van „vredig samen gaan tussen blank en zwart", dat we in onze omgeving aantroffen, aan het begin van deze nieuwe lente niet wilden onthouden. Een voorbeeld waarin met de beste wil van de wereld niets „schaapachtigs" is te ODtdekken. om de avond tot een succes te maken, Korte inhoud: Charles, de schoonzoon zond twee uur vóór de aanvang een tel^ram, dat hij op medisch advies het bed moest houden. Een zware rheuma- aanvai belette hem zijn afspraak gestand te doen. De veteranen hebben hierop prachtig gereageerd door een spontane inzame ling te houden ten bate van het Rheu- ma-fonds, dat Max Tailleur zo'n warm hart toedraagt. Deze inzameling bracht 84,21 op. Onvoorzien was deze avond de openingsavond geworden voor de ac tie van het Rheumafonds die in de week na Pasen in Soest zal worden ge houden. Het cabaretgezelschap „De Noodkrakers" uit Hilversum verzorgde een pittig, fris en afwisselend programma. Corry Hout man verraste de aanwezigen met een aantal zeer geslaagde melodieën uit haar operette-repertoire. Speciaal dient te worden vermeld, dat deze artiesten, die belangeloos optraden hun programma zodanig aanvulden, dat het gemis van Max Tailleur volkomen werd aangevuld. De avond werd besloten door het dans- orkest „De Escudoma's" onder leiding van Ben Pinchetti. Hoe zeer het Veteranen Legioen Ne derland in Soest en omstreken aan sym pathie heeft gewonnen moge wel blij ken uit het feit, dat zij haar ledenaan tal als gevolg van de organisatie van deze avond met enige tientallen leden kon uitbreiden. „Mijn papa, de baron"is de titel van het toneelstuk in drie bedrijven, dat op donderdag 30 maart om acht uur in gebouw „De Rank" bij de Gerefor meerde Wilhelminakerk in Soest-Zuid z'n grootse premi're beleeft. van meneer de baron, leidt een saai be staan. Hij moet leven volgens het pa troon var. zijn adellijke aangetrouwde familie. Alles geschiedt gediciplineerd, precies op tijd en strikt volgens de eti quette. Dagelijks ergert hij zich aan de overdreven beleefdheden en versierse len. En wat hem het meest dwars zit is, dat hij in de twee jaar dat hij ge trouwd is, nooit meer die vrolijke, spor tieve vent van vroeger heeft kunnen zijn. Zijn vrouw Agatha is trouwens ook nog steeds een adellijke dame ge bleven, terwijl hij zo gehoopt had, dat zij zijn vrouwtje zou worden. Op zekere dag is de maat volOp dat moment begint het stuk. Van politiezijde laat men ons mede- delien, dat bingo-avonden uitsluitend in besloten kring mogen worden georga niseerd. Dit houdt in, dat alleen leden en dona teurs van de betreffende verenigingen aan het spel mogen deelnemen. De Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen afd. Baarn, Soest en omstre ken heeft voor de maand april weer een aantrekkelijk programma samengesteld. Woensdag 5 april: Bezoek aan de hand- werktentoonstelling, die in het Jaar beursgebouw aan het Vredenburg te Utrecht zal worden gehouden. Dinsdag 11 april: Kapdemonstratie door de heer Butzelaar in het Verenigings gebouw, Steenhoffstraat 30. Vrijdag 14 april: Dagexcursie naar de Keukenhof. Woensdag 19 april: Koffieochtend in het Oranjehotel te Soest. Dinsdag 25 april: Middagbezoek aan de stomerij „Actief" te Amersfoort. Zaterdagavond 1 april treden in Soest drie bekende cabaretiers op in het in tieme theater Arti-shock in De Gouden Ploeg. Allereerst Job Pannekoek. een jong veelbelovend zanger van heel fijne liedjes. Dan de al bekende Elly Nie- man, die U zondag nog hoorde in Wil lem Duys' Muziekmozaiek en tenslotte de zeer bekwame Rikkert Zuiderveld. Zij brengen met en langs elkaar een aanvullend programma van eigen kijk en luisterliedjes. Het Bazaar comité van de Wilhelmina kerk aan de Driehoeksweg zegt alle be langstellenden voor deze bazaar dank, waardoor een mooi bedrag bij elkaar kon worden gebracht. Mevrouw Van Winsum-De Hertog zal het bedrag aanbieden op de eerste ge meente-avond van de gereformeerde Wilhelminakerk. De opbrengst is onge veer 3.000, In de lijst van erkende en bij de P.U.E.M. aangesloten installateurs, die wij plaatsten onder dóe koelkast-ad vertentie van P.U.E.M. N.V. te Utrecht maakten wij een fout. Wij vermeldden: P. A. Hartman, Birk- straat 109, dit moest zijn A. G. Hart man, Birkstraat 18, telefoon 6801. Voor een herplaatsing van deze adver tentie zie men ons blad van a.s. vrijdag. Nederland beleeft een moeilijke perio de in de politiek. Om dit te constate ren behoeft men beslist geen insider te zijn en evenmin iemand, die zich voor de politiek interesseert. De formatiepoging van de heer Bies heuvel stuit telkens op moeilijkheden, die voor één van de betrokken partners onoverkomelijk zijn en waardoor de formatie tot nu toe nog steeds niet van de grond gekomen is. „Dokter" Bies heuvel is bezig te proberen een moei lijke geboorte te voorkomen, maar tot nu toe zijn die pogingen vruchteloos gebleken. Overigens is het nu toch wel te hopen, dat ons land binnen de korste keren weer een kabinet heeft, want een land zonder kabinet is als een schip zonder bemanning. Weliswaar zitten we niet zonder, maar het interim-kabinet kan toch niet die aktiviteiten ontplooien, die een „waardevast" kabinet tot ont wikkeling zou kunnen brengen. En dat betekent stilstand op velerlei gebied. Stilstand, die in feite achteruitgang betekent. Het is al veel eerder duidelijk gewor den, dat de formatie een moeilijke be zigheid zou worden. Dat begon eigen lijk al met het probleem van de keuze tussen Partij van de Arbeid en V.V.D. als regeringspartner. Het werd de V.V.D. maar dat betekende geenszins, dat ver der alles naar wens zou verlopen. Als het zo gemakkelijk zou zijn gegaan, hadden we nu allang een kabinet ge had met de heer Barend Biesheuvel als minister-president. Maar zover is het nog lang niet en gezien de moeilijkhe den is het zelfs zeer de vraag of het ooit nog zo ver zal komen. Intussen wordt bij velen de mening ge wekt, dat de heer Biesheuvel koste wat kost een kabinet wil vormen, waar van hij minister-president wordt. Het zou een hoogtepunt betekenen in de politieke carrière van deze nog jonge man, die zeer veel verdiensten voor ons land heeft. Inderdaad lijkt het er op, dat de heer Biesheuvel tot de laat ste snik wil doorgaan, temeer daar het eind vorige week scheen, dat zijn po ging een mislukking was geworden en dat hij de formatie-opdracht had terug gegeven. Tot veler verrassing bleek later ech ter, dat hij slechts een tussentijds rap port aan de koningin had uitgebracht en dat het eindrapport later zou vol gen. Dat was niet alleen een verrassing voor degenen, die de formatiepoging op de voet volgen, maar ook voor de frac tieleiders van de vier grote partijen, die erbij betrokken zijn en die vrijdag hun teleurstelling uitspraken over de mislukking De vraag of ons land op 1 april een kabinet zal hebben zoals is voorgehou den, zal naar het zich laat aanzien ont kennend beantwoord moeten worden. Misschien was die datum ook alleen maar als grapje bedoeld. Overigens heeft de huidige gang van zaken in ieder geval een voordeel: de politieke interes se wordt groter en dat kan voor de toekomst zeker geen kwaad. KANTMAN. De N.V.E.V. afd. „Eemland" heeft op 10 maart j.1. in het Anna Paulowna- huis de 30e jaarvergadering gehouden. De vice-presidente, mevrouw M. M. Geytenbeek-Harmsen opende met een welkom aan de aanwezigen en hield een korte inleiding. Spreekster gaf de leden de verzekering, dat het bestuur al het mogelijke zal doen, goede pret tige lezingen te geven en genoeglijke, leerzame excursie, ondanks de steeds stijgende kosten van sprekers en zaal- huren. Zij dankte de leden voor het vertrouwen in het bestuur gesteld. Vervolgens werden de verslagen voor gelezen van secretaris en penningmees- teresse. De kas sloot met een batig sal do en was in orde bevonden door de kascommissie: de dames Van Meurs en Postma, die beiden voor het volgende jaar weer de kas zullen controleren. De dames C. Groot-Van Zadelhoff en A. Wilmink-Both waren aan de beurt van aftreden; zij stelden zich herkies baar. Doordat mevrouw H. J. van Vee- ren-van Lohuizen in september j.1. was afgetreden als presidente, moest er een nieuwe voorzitster gekozen worden. Voor alle vacatures waren geen tegen- candidaten aanbevolen, zodat de bo vengenoemde dames in het bestuur blij ven en mevrouw A. Hosman-Aartsen tot presidente werd benoemd. Bij de rondvraag kwamen verschillende ideeën in de „bus" en werd besloten tot het oprichten van een zangkoortje. Hiervoor was veel animo Na de pauze kwamen 2 leraressen van de P.U.E.M. uit Zeist borrelhapjes de monstreren, die na afloop van deze demonstratie werden verloot. De dames zagen het bereiden van kaas soesjes, kleine sauzijnenbroodjes, dob belsteentjes ham. kaas enz. geregen aan satépennen en in een crape-fruit ge prikt (een leuk gezicht), toastjes met gerookte paling enz. De huisvrouw met wat fantasie kan al deze gerechtjes variëren en uitbreiden. Tot slot van deze genoeglijke middag dankte de vice-presidente de beide da mes van de P.U.E.M. onder aanbieding van een presentje. In het Oranjehotel zal op 21 maart a.s., te 10.30 uur, een koffiemorgen gehou den worden. Jonge moeders kunnen hun kinderen meebrengen en op 4 april is er een ex cursie naar Philips met een originele Brabantse koffietafel in restaurant „Eu- rostrand" te Eindhoven.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1